Wethouder Geluk opende in Spaarndam uitleenpost van de Stadsbibliotheek Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Voorlopig ongeveer 1000 boeken ter beschikking Een vijftal koren zong bij jubileum „Zang Veredelt'' Zenders zonder vergunning voor de politierechter Pleidooi voor muziektent in de Haarlemmerhout H. Kruseman overleden België overweegt gebaar van goodwill jegens Nederland Controle op reizen van Britse ambtenaren Loongrens sociale wetten Haarlemse athleten bij de B-kampioenschappen HVGB zag voorsprong verloren gaan tegen SVH VZV won een beker in Leiden Heemstede Circus Strassburger arriveerde in Heemstede Santpoort Zang en spel in Burgemeester Rijkenspark Turnvereniging „Santpoort" demonstreerde in Rijkenspark Overveen MAANDAG 9 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dank zij het onvermoeibaar streven van de Haarlemse Openbare Stadsbibliotheek en Leeszaal, de R.-K. Openbare Leeszaal en de Stichting: Jeugdhuis Spaarndam, heeft Spaarndam de beschikking gekregen over een uitleenpost van de Haarlemse bibliotheken. Na een reeks onderlinge be sprekingen is men het eens geworden. In het Jeugdhuis Spaarndam konden ongeveer 1000 boeken worden ondergebracht. Voor de katholieke Spaarndammers zal de uit leenpost des Dinsdagsavonds van half zeven tot half negen en des Zaterdagsmiddags van half twee tot kwart over drie geopend zijn. De niet-katholieken kunnen er des Woensdagsavonds van half zeven tot half negen en des Zaterdagsmiddags van kwart voor vier tot half zes terecht. Wethouder D. J. A. Geluk opende deze uitleenpost Zaterdagmiddag, nadat de di recteur van de Haarlemse Stadsbibliotheek de heer P. V. de Wit, uiting had gegeven aan zijn vreugde dat in Spaarndam einde lijk een filiaal gesticht kon worden. De heer De Wit zei onder meer: „Ik hoop dat- de oprichting van deze uitleenpost niet al leen een mijlpaal zal betekenen in de cul turele ontwikkeling van Spaarndam, maar ook dat de samenwerking die er hier zal bestaan tussen katholieken en nietkatho- lieken een voorbeeld moge zijn". Wethouder Geluk merkte op dat de Stadsbibliotheek bestemd is voor alle in woners van Haarlem, dus ook voor de Spaarndammers. Het is overigens begrijpe lijk, aldus de wethouder, dat het voor velen onmogelijk is om geregeld naar het Prin senhof te komen. Vandaar dan ook dat men streeft naar het oprichten van filialen in enige wijken. Men heeft in dit opzicht echter te kampen met tal van moeilijkhe den. Deze moeilijkheden zijn niet alleen van fi nanciële aard: men kan geen geschikte gebouwen vinden. Met de wens dat de sa menwerking tussen de Stichting Jeugdhuis en de bibliotheken zou groeien, verklaarde de heer Geluk de uitleenpost voor ge opend. Namens het Stichtingsbestuur dankte dr. C. J. Westerweel de gemeente voor alles wat zij gedaan heeft om in Spaarndam een uitleenpost te vestigen. Ook een der leden van het wijkcomité, gewaagde van zijn er kentelijkheid. In het Jeugdhuis is een schat van romans en wetenschappelijke werken samenge- Het vrij-socialistische gemengde koor „Zang Veredelt" heeft Zondagmiddag zijn 25-jarig bestaan gevierd met een festival, dat gehouden werd in restaurant „Dreef- zicht". Vijf 'koren uit Haarlem en om geving werkten hieraan mede en boven dien nog de Johez Harmonie, die onder leiding van haar dirigent J. Meng voor een feestelijke stemming zorgde door het spelen van enkele marsen, walsen en vooral door de uitvoering van de Jubel-ouverture van Carl Maria von Weber. Het gemengde koor „Johez" kwam drie geestelijke werkjes zingen. Voor „Jesu óulcis memoria" van B. Kothe wist de diri gent Joh. van 't Vlie een goede klank eenheid te verkrijgen. Bij het zingen van Arcadelts „Ave Maria" waren de sopranen te scherp van klank, maar bij de voor dracht van het „Ave verum" van Mozart was de eenheid weer hersteld. De beheerste expressie viel te 'loven alsmede de zuiver heid. Het hierna optredende mannenkoor „Haarlems Zanggenot" verloochende zijn liedertafel-principes geenszins toen het met veel gevoel het voorjaar bezong met het werkje „Lente" van zijn vroegere dirigent L. Keereweer. In dezelfde geest bleef het koor met „Domine salvan fac" van Giesen. De dirigent H. Potgiesser wist het ensemble een zo gunstig mogelijke klank af te dwingen. Veel succes behaalde het koor te recht met het geestig en levendig gezongen „Der Spielmann". Spaarndams gemengd koor heeft sinds een paar weken een nieuwe dirigent, de heer van 't Kaar. Er werden echter twee werkjes van het oude répertoire gezongen, omdat de tijd van samenwerking nog te kort geweest was voer het instuderen van nieuwe composities. We konden bij de uitvoering van „Lentezang" van Roeske en „Bruidsvaart in Hardanger" van Kjezulf constateren, dat het koor welluidende vrouwenstemmen en vrij goede tenoren telt, maar dat de bassen te gering in aan tal zijn om een goed klankevenwicht te verkrijgen. Het lijkt beter een volledige beoordeling uit te stellen tot een volgend optreden. Het gemengde koor „Ons Genoe gen" (dirigent Jan Hensen) maakt met het „Ave Verum" van Mozart direct een heel goede indruk, niet het minst door de warme klank der sopranen.- „Super flumina" van Gounod klonk te hard en te scherp. De voordracht van „Idealen", een niet-ideale compositie van Th. van Zutphen, had weer betere kwaliteiten. Ten slotte kwam de jubilerende vereni ging „Zang Veredelt" onder leiding van de dirigent E. van 't Kaar aan de beurt. Het pleit zeer voor het koor en zijn diri gent dat de beste resultaten verkregen werden met de beste werken, te weten „Mijn Hert" van P. de la Rue, „Vieille Chanson" en „Avondlied" van Jos. de Klerk. Dit te ontdekken was zeer verheu gend. De „Hymne au travail" van Chapuis is wel lang, maar kan niet in de schaduw staan van de andere werkjes. Men kon overigens respect hebben voor het uithou dingsvermogen van het koor bij het zingen van dit loflied. In de zaal van „Dreefzicht" was de sfeer niet bepaald in overeenstemming met de aard van het programma. Onder het zingen van „Jesu dulcis memoria" en het „Ave verum" bijvoorbeeld liepen kellners af en aan met bier en andere dranken. Een hond wandelde de gehele middag door de zaal. Maar het was een muzikale hond, want hij hield ten minste onder het zingen zijn snuit. P. ZWAANSWIJK. Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWDEN: 7 Juli C. Jongbloed en A. A. Teeuwen. BEVALLEN (van een zoon):7 Juli J. J. Geerlings-Pijpers. BEVALLEN (van een dochter): 5 Juli A. de Vries-Vogelzang; 6 Juli J. C. Braber- Vrolijks, A. Beek-Kok; 7 Juli M. van der Vliet-Van Muyden. OVERLEDEN: 5 Juli E. Smits-De Bruin, 44 j., Bellamystr.; 6 Juli J. van der Jagt- Groen, 61 j„ Herensingel, H. J. van Galen, 3 j., Spaarndammerweg. bracht. Tot nu toe zijn er 1000 boeken, maar het ligt in de bedoeling dit aantal nog op te voeren. Alle boeken uit de Stadsbibliotheek en de R.-K. Openbare Leeszaal en biblio theek, die aan de inwoners van Haarlem worden uitgeleend, kunnen ook door de lezers van de Spaarndammer uitleenpost worden betrokken. En wel zonder vergoe ding van kosten. Studieboeken uit andere Nederlandse bibliotheken kunnen via dit filiaal worden aangevraagd en uitgeleend worden, tegen vergoeding der kosten. Wethouder D. J. A. Geluk opende Zater dagmiddag in Spaarndam de uitleenpost van de Haarlemse stadsbibliotheek, waarna men een kijkje nam in enige belangrijke exemplaren van de verzameling. De IA.R.O. op een afscheidsavond Zaterdagavond namen de 42 geslaagde leerlingen der Rijkskweekschool te Haarlem op feestelijke wijze afscheid. Een bijzondere bijdrage tot het slagen van deze bijeenkomst van leerkrachten, ouders en leerlingen werd geleverd door de J.A.R.O., de omroepver eniging van jeugdige amateurs. Deze had de liederen, welke op het Kerkconcert van 8 Juni door het Kweekschoolkoor ten beste waren gegeven, opgenomen en verraste nu de zangers en zangeressen met de weergave van de door hen gezongen liederen. De schoolclub bood de dirigent, de heer Van Zoest, een gramofoonplaat aan met een gedeelte van het koorgezang. Namens ouders en leerlingen ontving Dick Verkijk, een der leiders van de J.A.R.O., een zeer welkome bijdrage voor de kas, om dit idealistische streven van de jongeren metterdaad te steunen. De leerlingen boden de school een prach tige wandversiering en een fraaie, grote zandtafel aan, deze laatste als verrijking van het arsenaal voor handenarbeid. De „Ross Sea" het laatste van zeven door Noorse rederijen bij de N.D.S.M. be stelde tankschepen, is thans te water gelaten. De „Ross Sea" meet 16.000 ton. In April van dit jaar hebben controle- ambtenaren van de P.T.T. bij een vijftal Haarlemmers complete radio-zendinrich- tingen aangetroffen, zonder dat de eige naars in het bezit waren van een vergun ning. Voor de Haarlemse politierechter moesten deze vijf radio-amateurs zich hedenmorgen verantwoorden. Daar was dan allereerst H. V., bij wie een complete geallieerde leger-ontvanger, een zelfgebouwd voedingsapparaat en een geallieerde vliegtuigzender was gevonden. Hoewel V. niet in het bezit was van een zendvergunning had hij meermalen ge tracht om op de 40 m amateur-band met collega's contact te krijgen, hetgeen hem overigens niet gelukt was. De officier, die van mening was" dat het in de lijn zou hebben gelegen om zend- inrichtingen niet voor de vrije verkoop te bestemmen, achtte geen kwaad opzet bij de verdachte' aanwezig en eiste een boete van 50, subsidiair 30 dagen hechtenis, plus verbeurdverklaring van de zendinrichting. De politierechter veroordeelde V. tot 30 subsidiair 18 dagen hechtenis, plus ver beurdverklaring van het zendapparaat. A. V., die twee complete zelfgebouwde zgndinrichtingen in huis had gehad en daarmee enige weken had geëxperimen teerd, zulks ter aanvulling van zijn studie voor het zenddiploma, hoorde eveneens 50 subsidiair 30 dagen, plus verbeurdverkla ring van de inbeslag genomen goederen tegen zich eisen. De politierechter deed het af met 20, subsidiair 12 dagen plus ver beurdverklaring. J. van E. had een complete radio-zend en ontvanginrichting van het leger gebruikt en hoorde eveneens 50 subsidair 30 dagen plus verbeurdverklaring eisen. De politie rechter ging mee in de eis maar vermin derde de boete tot 30, subsidair 18 dagen hechtenis. T. W. N. werd wegens het in bezit heb ben van een zelfgebouwde zendinrichting en een leger-zend- en ontvangtoestel ver oordeeld tot 15 boete, subsidiair 9 dagen hechtenis, plus verbeurdverklaring van de zender, nadat de officier 50 subsidiair 30 dagen plus verbeurdverklaring had geëist. N. verklaarde niet geweten te hebben dat hij in strijd met de wet gehandeld had. Tegen F. W. B. werd 50, subsidiair 30 dagen plus verbeurdverklaring van radio- zendapparaat geëist. De politierechter ver oordeelde hem tot 15, subsidiair negen dagen, plus verbeurdverklaring. Een abonné schrijft ons namens „enige muziekliefhebbers": „Het zomerconcert, dat Zondag door een aantal Haarlemse zangkoren in „Dreef zicht" werd gegeven, heeft bewezen dat er grote belangstelling bestaat voor uitvoe ringen in de openlucht. Maar in Haarlem ontbreekt daarvoor de gelegenheid: de drie muziektenten die vroeger in de Hout ge staan hebben zijn om verschillende rede nen alle afgebroken in de loop der jaren. Het zou van belang zijn wanneer er weer een muziektent kwam. Veel zangverenigin gen, die tegenwoordig tot nietsdoen zijn gedoemd omdat zij de huur van een con certzaal niet meer kunnen opbrengen, zou den hier uitvoeringen kunnen geven en daarmee zou de muziekbeoefening door dilettanten een nieuwe stimulans krijgen. Vroeger was de Hout de plaats waar het grote publiek kennis maakte met de muziek. Wel is waar zijn de tijden ver anderd maar toch niet zo dat de muziek beoefening door amateurs geen belangrijk stuk volkscultuur meer zou zijn. Een muziektent in de Hout: wij menen te weten dat „Dreefzicht" de gemeente heeft aangeboden de helft van de kosten bij te dragen en desnoods de andere helft een paar jaar voor te schieten. Maar het gemeentebestuur zou „neen" gezegd heb ben met het oog op de ongunst der tijden. Als onze inlichtingen juist zijn zou dat dus betekenen dat het gemeentebestuur geen kans ziet om in de loop van enkele jaren enkele duizenden guldens te vinden voor veelbelovend initiatief ten bate van de muzikale ontwikkeling van de grote massa. Vindt men dat niet belangrijk ge noeg?" In de ouderdom van 71 jaar is overleden de heer H. Kruseman, oud-directeur van een bijkantoor te Amsterdam van de In- cassobank. De heer Kruseman heeft vroe ger een vooraanstaande plaats ingenomen bij de voetbal- en cricketclub „Haarlem". In 1897 trad hij toe als lid van „Haarlem" en heeft véle jaren in het eerste elftal ge speeld. Over het algemeen was hij links buiten. In 1899 is hij gekozen in het Neder lands voetbalelftal. Van 1900 tot 1901 en van 1907 tot 1915 was hij commissaris in het bestuur van „Haarlem". Bij zijn aftre den op 4 September 1915 werd hij tot ere lid benoemd. Toen in 1910 de cricketclub „Haarlem" werd opgericht, trad de heer Kruseman als lid toe en speelde verscheidene jaren mee. Ook kwam hij enige malen uit in Nederlandse ploegen tegen Engelse elftal len. Nadat hij enige tijd Haarlem verlaten had werd hij na zijn terugkeer lid van „Rood en Wit" en speelde in de lagere elftallen. De heer Kruseman was zijn cricketloop baan in 1896 begonnen bij VRA. Ook heeft hij in Ajax (Leiden) gespeeld. Blijkens de gegevens in het jubileumboek van de Nederlandse Cricketbond heeft hij tussen 1896 en 1930 in de eerste klasse 1389 runs gescoord in 140 innings. In brede kring en vooral in die dei- cricketers zal het heengaan van „Kruus" met verdriet vernomen worden. Hij was een goed vriend en een goed mens; zijn op rechte, hartelijke belangstelling heeft velen gesteund en jongeren moed gegeven. Op eenvoudige wijs heeft hij veel voor zijn medemensen gedaan. Hij zal zeer gemist worden. De crematie is bepaald op Woensdag na aankomst van trein 10.31 uur te Westerveld. BRUSSEL (ANP). Naar het dagblad „De Nieuwe Gids" bericht, zou de Belgi sche regering overwegen op de aanstaande bijeenkomst der Benelux-ministers te Goes van haar zijde een „gebaar van goodwill" te maken. Volgens het blad zou het in de bedoeling van de Belgische regering liggen aan de Nederlandse betalingsmoeilijkhe den tegemoet te komen, niet alleen door steun van een extra crediet voor Neder land bij de Europese Betalingsunie, doch bovendien door de schuld van vier ^milliard frank, welke Nederland aan België heeft, op lange termijn te consolideren. Zoals be kend is deze schuld thans op korte termijn geconsolideerd, hetgeen voor de Neder landse betalingsbalans tegenover België de zware maandelijkse belasting van honderd millioen frank betekent. Een dergelijke geste van Belgische zijde zou, naar in Ne derlandse kringen verklaard wordt, voor Nederland een aanmerkelijke verlichting betekenen. „De Nieuwe Gids" legt er de nadruk op, dat het Belgische gebaar van goodwill te genover Nederlands betalingsmoeilijkhe den geheel los staat van de oplossing van het kanalenvraagstuk. Alle Britse ambtenaren, die inlichtingen bezitten, welke van belang zouden kunnen zijn voor een potentiële vijand, hebben de aanzegging ontvangen, dat zij hun chefs van dienst op de hoogte moeten stellen van een voorgenomen reis naar het buitenland. In de aanzegging is gewezen op „Het ge vaar van reizen achter het IJzeren Gor dijn, Noord-Korea of China". Dergelijke reizen zijn echter niet verboden. De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is met ingang van 2 Juli verhoogd van 4725.tot 4925. per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden bere kend, is van 13 op 14 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie moet op het loon van de werknemer 1.8 pet. tot ten hoogste 25 cent per dag, 1.51 per week of 6.57 per maand worden ingehouden. Ten be hoeve van de ziekengeldverzekering kan, behoudens toegestane uitzonderingen, 1 pet. van hei loon tot ten hoogste 14 cent per dag, 85 cent per week of 3.65 per maand wor den gekort. Athletiek In Hilversum kwamen Zondag athleten uit geheel Nederland bijeen voor de na tionale B-kampioenschappen. Bij de da mes bevestigde mejuffrouw Nieske de Vries op de 100 m. de goede indruk van Gita die wij van haar kregen tijdens avondwedstrijden op het ,,Haarlem"-ter- rein. Zij won in uitstekende tijd de finale in 13.1 sec., na in de halve finale reeds 13 seconden genoteerd te hebben. Door deze laatste tijd promoveert mejuffrouw De Vries naar de A-klasse. Bij de heren leek het of Lintjens van Holland het voorbeeld van zijn stadgenote zou volgen. Hij won serie en halve finale beide in 11.6 sec., doch in de finale viel hij met een vijfde plaats sterk terug. Hoogewerf, eveneens van Holland kwam bij de 400 m. horden tot een derde plaats in 61.9 sec. Van Zweeden van „Haarlem" verrastte bij het kogelstoten met een stoot van 12.42 m., hetgeen hem de tweede plaats ople verde en promotie naar de A-klasse. Soo- mer, die een vrij zwakke 400 m. liep in de serie werd door een fout van de jury toch in de halve finale geplaatst en hier ver baasde hij iedereen door een uitstekende race, dat beloond werd met een tweede plaats in 52.7 sec., waarmede „Haarlem" weer een A-klasser rijker werd. Was zijn eerste 100 meter in de eindstrijd niet te langzaam geweest, dan zou Soomer on getwijfeld ook hier een belangrijke rol ge speeld hebben. Nu kwam hij tot de vierde plaats in 53.1 sec. Op de 1500 meter zagen we eindelijk ook eens een tactisch gelopen race van de jonge Meyboom, die reeds di verse wedstrijden door onoordeelkundig inzicht nodeloos verloren heeft. Ook dit keer bracht hij het niet tot een overwin ning, doch zijn vijfde plaats in 4 min. 16.2 sec. betekende toch een aanmerkelijke verbetering van zijn persoonlijk record. Bij het polsstokhoogspringen sprong de 45- jarige „Haarlem"-veteraan v. d. Klinken berg 2.90 m., waarmede hij weliswaar enkele jongeren voor zich moest laten gaan, maar deze prestatie op een derge lijke leeftijd te leveren, mag ongetwijfeld gezien worden. Bij de estafette's ver overde de Gita-ploeg de derde plaats in 54 sec. op 4 x 100 m. estafette en een tweede plaats in de relay. Waterpolo In de wedstrijd H.V.G.B.—S.V.H. hebben de gasten een achterstand van 41 omge zet in een overwinning van 54. De ont moeting stond niet op een hoog peil. De bezoekers kregen meermalen een waar schuwing daar het er soms wel wat al te ruw aan toe ging. Kort na de aanvang was H.V.G.B. numeriek in de meerderheid doordat twee Rotterdammers het water moesten verlaten. Hogeland bezorgde de Haarlemmers de leiding. De ploegen waren hierna weer compleet en Smael bracht de stand op gelijke voet. Rol be zorgde voor het ingaan van de rust de Haarlemmers een voorsprong van 31. Na de hervatting doelpuntte Rol uit een straf- worp (41). Hierna was het met de Haar lemmers gedaan. Snoek en van Dommelen brachten de eindstand voor S.V.H. op 54. De stand is nu: H.Z.P.C. 6 6 0 0 12 31—14 S.V.H. 7 4 0 3 8 28—32 Haarlem 5 3 0 2 6 19—12 Meeuwen 6 2 0 4 4 1824 H.V.G.B. 4 1 0 3 2 12—16 Zian 6 1 0 5 2 13—23 In de wedstrijd H.V.G.B.V.Z.V., tweede klasse A dames, verscheen V.Z.V. met een invalster voor de doelverdedigster. De Haarlemse dames doelpuntten zeven maal. Aan de andere kant kregen de Velsense dames bij de doelverdedigster geen kans. De stand in deze afdeling is nu: A.D.Z. 6 4 1 1 9 19—11 D.W.T. 4 2 1 1 5 9—6 Nereus 5 2 2 1 4* 15— 8 H.V.G.B. 6 2 0 4 4 9—18 H.V.G.B. 6 2 0 4 4 12—14 D.W.R. 6 2 0 4 4 9—18 V.Z.V. 5 1 O 2 4 7—14 Twee verliespunten wegens niet op- komen. Waterpolo-uitslagen: derde klasse E da mes: Meeuwen 2HVGB 2 40. Heren: reserve eerste klasse B: H.V.G.B. 2 D.J.K. 2 15. Reserve tweede klasse A: D.A.W. 2— D.W.R. 3 11—0; Nereus 2— H.V.G.B. 3 82. Reserve derde klasse B: H.V.G.B. 4—Haarlem 4 2—5. Kringcompetitie Heren: H.V.G.B. 5 H.P.C. 4 1—1; D.W.T. 3—Haarlem 5 2—3. Jongens: H.V.G.B. aD.W.T. 101; D.W.T.H.V.G.B. 2 3—4. Meisjes: H.P.C.— D.W.R. 6—0. In Leiden hield De Zijl Zondagmiddag een waterpolo-tournooi. Gespeeld werd in twee poules van drie zeventallen. V.Z.V. (Velsen), Surea (Eindhoven) en De Zijl (Leiden) vormden het ene drietal en D.W.T. (Haarlem), Sleutelstad (Leiden) en G.Z.C. 2 (Gouda), het andere. In de wed strijd V.Z.V.—Surea welke de Velsenaren met 31 wonnen zorgden Pum Swier en Leen Gravemaker voor de doelpunten. Ook de organiserende vereniging werd door V.Z.V. geklopt en wel met 4—3. Met deze overwinningen kwam V.Z.V. in het bezit van een beker. In de andere poule verscheen D.W.T. met enige invallers. G.Z.C. 2 was versterkt met Van der Toorn van G.Z.C. 1. De wedstrijd D.W.T.—G.Z.C. eindigde in 0—9; in de wedstrijd tegen Sleutelstad zette D.W.T. een achterstand van 31 om in een voor sprong van 53. De wedstrijd G.Z.C. 2 Sleutelstad eindigde 61. 3-3)4 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings Vrijdag koersen 89 88% 172 173% 247 gT 247% 153 gl 160 146% gl 154 279% 280 110 110 163% 163% 142 141% 115% 115 94% gl 89 155 155 •159% 160 160 gb 160 43% gb 43% 56% 56 43% 43 63% g/b 63% 40 y* 40% 44% 44 Nederlandse accordeon-successen In Bad Kreuznach in Duitsland is een internationaal concours gehouden, waaraan werd deelgenomen door 34 accordeonver enigingen uit diverse landen. De eerste prijs werd behaald door „Excelsior" uit Rotterdam. De tweede prijs was eveneens voor een Nederlandse vereniging, namelijk „Kunst door oefening" uit Arnhem. Optreden Kennemer Dansgroep voor de stichting „Unicum" Ten bate van le stichting „Unicum", ge vestigd op de buitenplaats Kennemerduin aan de Herenweg te Heemstede als herstel lingsoord voor gewonde militairen, zieken en invaliden, gaf Zaterdagavond de dan seres Maud Kool met haar Kennemer Dans groep een balletavond in de tuin van deze instelling. Oorspronkelijk was dit optreden vastgesteld op 30 Juni, doch het ongunstige weer dwong tot uitstel. Muzikale medewer king werd verleend door het All-Round Sextet onder leiding van Jack Stoffer en de pianist Leen Krammer voor de begelei- lingen. Na afloop van haar solodans „Valse triste" van Siberius werd haar een bloe menhulde gebracht. Met zijn voordracht van „De Drie Gezellen" naar het Chinese ge dicht van Li-Tai-Po, behaalde Huub Botti een groot succes. De voorzitter van de feestvereniging „Jan van Goyenstraat" hield aan het einde van de avond een korte toespraak waarin hij op merkte, dat helaas de belangstelling niet zo groot was geweest, maar dat hij van de patiënten mocht vernemen dat ze buiten gewoon hadden genoten. Vanmorgen om klokslag tien uur ging op de commando's van de voorman het grote tentzeil van Circus Strassburger op het Parkeerterrein te Heemstede langs de vier masten omhoog. Drie uur tevoren waren de eerste wagens van het wegtransport op de Sportparklaan gearriveerd en een uur later werden de wagens geparkeerd, die met de trein waren vervoerd. Zondagavond om half twaalf stroomden de laatste bezoe kers in Alkmaar de tent uit en om twee uur was het circus gereed voor de reis naar Heemstede. Vanmorgen trok de kleurrijke stoet die ren door Haarlem; kamelen, vier olifanten en tachtig paarden, die vanavond tezamen met de artisten het interessante programma zullen afwerken. Drie tankwagens en de wagen met de pompinstallatie, die voor de watervoorziening van het waterballet die nen, waren reeds vroeg in Heemstede, om dat de aansluiting der buizen en kabels veel tijd in beslag neemt. Vanmiddag om ongeveer vijf uur hoopt het personeel met de opbouw van de tent gereed te zijn en de arbeiders, die aan de pompinstallatie werken zullen een uurtje later klaar zijn. De Heemsteedse brandweer heeft om één uur de tankwagens gevuld. In totaal werd 60.000 liter water gestort. In de pauze wordt alles vliegensvlug in orde gebracht, waarna de pompen in werking komen en in zeven minuten de 60.000 liter in de piste stuwen. Het is ruim twintig jaar geleden dat een circus in Haarlem een waterpantomime vertoonde. Dit geschiedde door Kapitein Schneider in 1930, zij het in primitiever vorm dan Strassburger momenteel laat zien. De traditionele inhoud is echter, zoals alles bij het klassieke circus, hetzelfde ge bleven. Het programma van het concert dat Dinsdag 10 Juli zal worden gegeven in het burgemeester Rijkenspark te Santpoort door de Arbeiders Mandolineclub „Excel- cior" met medewerking van het ..Velser- Dameskoor" en het Mannenkoor ..IJmui- den", luidt als volgt: „Excelsior": 1. Con Brio (Mars), Joh. B. Kok; 2. Valse Boston, R. Drigo; 3. Minka- Czardas, Joh. B. Kok; 4. La Paloma, arr. Jean Linard; 5.*Toledo - tango, Joh. B. Kok 6. Negerliederenpotpourri, arr. Joh. B. Kok; 7. Rasluka, Joh. B. Kok. „Velser Dameskoor": 1. Vor etlich we- nig Tagen, Ivo de Vento; 2. Sneeuw, W. Balke; 3. Meilied, Comp. Onbekend; 4. Vrouwen-Vredesgang, Jac. Bonset; 5. Meienacht, bew. P. v. Hauwe; 6. Annema- rie, bew. P. v. Hauwe. „Mannenkoor IJmuiden": 1. O Domine Jesu Christi; 2. O Rosignol; 3. Eens Meien- morge vroege, T. van Deurme; 4. Deep River, Burleich; 5. Old Black Joe, Foster. Het publiek wordt verzocht tijdens de muziek stilte in acht te nemen.' In het Burgemeester Rijkenspark gaven turners en turnsters van de turnvereniging „Santpoort" Zaterdagavond voor een vrij groot aantal belangstellenden een demon stratie van hun kunnen. Hoewel deze sinds 1925 bestaande vereniging gehandicapt is, doordat zij niet meer over de zaal in de Adolf van Nassausehool kan beschikken en de oefeningen dus in verschillende zalen moeten geschieden, heeft zij de toeschou wers vergast op een manifestatie van gra tie en lenigheid. Na de opmars van alle leden en een kort openingswoord door de voorzitter de heer G. Hop, waarin deze het gemeentebestuur van Velsen dank bracht voor de gelegen heid die de vereniging kreeg, om in het Rijkenspark te demonstreren, gaven alle grote leden een vrije oefening ten beste, die het aanzien zeker waard was. Het daar op volgende nummer „kastspringen" van de jongens miste de nodige afwerking, hoewel behendigheid er overigens in tot uiting kwam. De bankoefeningen van de meisjes gaven een aardige aanblik. De oefenmeester heeft de dames op de lage brug de nodige souplesse en afwerking bij gebracht. Enkele dames blonken bepaald uit in dit nummer. De hindernis-oefeningen van de jongens werden alweer vrij slordig uitgevoerd, zij gingen vaak op eigen houtje te werk. Wat afwerking betreft waren de paardoefeningen van de meisjes weer veel beter. Een van de glansnummers was on getwijfeld de hoepel-oefening van de dames die, afgezien van enkele kieine fout jes, soepel en correct werd uitgevoerd. Het springen van de jongens werd een wedstrijd, waarin twee van de knapen een behoorlijke hoogte wisten te bereiken. De heren sloegen aan de ringen een goed fi- gur evenals de dames op de brug. De kleu- tergymnastiek werd, zoals gebruikelijk, een bijzonder aardige vertoning. De kleuters volgden de aanwijzingen van de oefen- meester keurig op en wij hadden bewon dering voor de aardige manier waarop hij de peuters instrueerde. De staafoefening der dames-senioren ondervond wel niet die afwerking, die de dames bij de hoepel oefening hadden tentoongespreid, maar zij ontvingen niettemin een warm applaus. Het ringturnen van de meisjes was qua techniek een der beste onderdelen van het BINNENLAND De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet heeft in een brief de mi nister van Justitie verzocht te willen over wegen of een verbod voor organisaties van vroegere politieke delinquenten in het leven geroepen zou kunnen worden. De raad mo tiveert zijn verzoek met eraan te herinne ren dat het nationaal-socialisme vele cha ritatieve verenigingen in het leven riep, die in wezen niets anders waren dan strijdorga nisaties. Aan 63 studenten van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland (N.O.I B.), dat gevestigd is in kasteel Nijen- rode te Breukelen, is het diploma uitgereikt. Slechts één candidaat werd afgewezen. Deze jongelui hebben een twee-jarige cursus ge volgd, die omvat: sociografie, sociologie, verschillende economische vakken, talen, de grondbeginselen der psychologie en de phi- losofie, typen en stenografie en verschillen de takken van sport. Zij zullen thans hun weg zoeken in handel, industrie, verkeer en het bankwezen. De heer E. W. de Jong heeft afscheid genomen als voorzitter van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Tech nici. Hem werd door ir. G. Hofstede.^ oud secretaris-generaal van het Nijverheids onderwijs, thans inspecteur voor bijzondere opdrachten bij het nijverheidsonderwijs, mededeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zondagavond heeft het 11-jarige meisje A. Rommers uit Steenbergen de dood ge vonden bij een ongeval nabij haar ouderlijke woning. Het meisje fietste met een vrien dinnetje naar huis, toen de trappers van haar fietsen elkaar raakten. De meisjes vie len, juist op het ogenblik dat een motor rijder wilde passeren. De motorrijder remde krachtig, maar kon een botsing niet voor komen. Het meisje Rommers werd zeer ernstig gewond en overleed enkele ogen blikken later. De 33-jarige houwer K. Schollen uit Brunssum is op de 537 m-verdiepmg van staatsmijn Hendrik te Brunssum onder neer- vallend gesteente bedolven. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van één kl— In de heden gehouden trekking der staatsloterij is op nr. 19520 f 25.000 gevallen. De heer S. S. Lantinga, die jarenlang voor de V.A.R.A. tuinbouwcauserieen heeft gehouden, is in de leeftijd van 63 jaar m zijn woonplaats Rijswijk (Z.H.) overleden. De heer Lantinga was werkzaam bij het mini sterie van Landbouw. Visserij en Vcedsel- Tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude te 's-Gravenhage, oud-mimster van Waterstaat en president van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs. D Nederlandse gezant in Bern, mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal, zal bin nenkort de dienst verlaten. In zijn plaats is de benoeming te verwachten van mr, A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, thans te Londen werkzaam als eerste mede werker van onze ambassadeur aldaar. Nu uit de nieuwe kentekens voor motor rijtuigen niet meer opgemaakt kan worden it welke provincie de auto afkomstig is, heeft de I .N.A.C. besloten provincieplaatjes uit te geven met het wapen van de desbe treffende provincie. De minister van Sociale Zaken heeft geen bezwaar, zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot wij ziging "an de Arbeidswet 1919, het minimum zijn voor hotel-, café- en restaurant-perso- aantal Zondagen die een rustdag moeten neel op dertien in plaats van op twaalf te stellen. 1 De Koningin heeft heden ten paleize Soestdyk de Ethiopische minister van Han del en Industrie, de heer Deressa en me vrouw Deressa in audiëntie ontvangen. De ballonvlucht, die de heer en me vrouw Boesman Zondagavond van Heer len uit met de „Henry Dunant" zouden ma ken, is niet doorgegaan, ten gevolge van een hevige onweersbui. De ballonvaarders wa ren van plan een poging te doen om van Heerlen uit een lange afstand-vlucht te maken. Met de „Nieuw Amsterdam" arriveerde in ons land dr. J. H. van Royen, Nederlands ambassadeur in Amerika, vergezeld van zijn gezin. De ambassadeur, die van September van het vorig jaar af in de Verenigde Sta ten heeft vertoefd, zal bijna twee maanden in ons land blijven. Dit verblijf zal voor namelijk een vacantie zijn, ofschoon hij wel verwacht enige besprekingen met de re gering te zullen voeren. HAARLEM EN OMSTR. De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is verleend aan G. de Lugt, electricien bij de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. te Haarlem. De heer W. H. Cappelhoff te Haarlem is bij de 'e 's-Gravenhage gehouden staats examens voor muziek geslaagd voor het di ploma A piano. Mej. L, A. Scholte te Heemstede is be noemd tot hoofd van de Nuts-kleuterschool te 's-Hertogenbosch. Het programma van de orgelbespeling in de Grote- of St. Bavokerk op Dinsdag 10 Juli des avonds van 89 uur, door George Robert, luidt: 1 Fantasie op de ma nier van een echo, J. P. Sweelinck: 2 Toc cata F gr. t., G. Muffat; 3 Preludium en Fuga D gr. t„ J. S. Bach; 4 Spielstücke, H. Distier; 5 Offertoire, C. Franck; 6 Final, C. Franck. De in het dorp Bioemendaal gehouden collecte ten bate van het verwaarloosde kind heeft f 128,77 opgebracht, Mr. J. C. C. W. Hü'szeler, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bioemen daal. zal op 10 en 17 Juli geen spreekuur houden. Zijn collega van Onderwijs en Per soneelszaken, mr. F. P. Ph. Rohling, zal op 13 Juli geen spreekuur houden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een magazijn van een was machine- en wrïngerfabriek aan de Hout- vaartkade te Haarlem. Er worden brons koperen duims gasmoeren en bronskoperen duifns pluggen en ook een bedrag van enige honderden guldens vermist. programma te noemen. De grond-gymna- stiek der heren en jongens maakte niet zoveel indruk als verwacht had kunnen worden. Het is niettemin een aardige ver toning geworden. Het beste nummer had men voor het laatst bewaard: de baloefe ning der dames werd strak en rhythmisch uitgevoerd en wekte ieders bewondering. Een begin van brand In een aan de heer A. J. Kol, bloembol lenhandelaar te Haarlem, toebehorende stenen schuur, staande op een tuin nabii de Zanderijvaart te Overveen, werd Zondag middag tegen zes uur een begin van brand ontdekt. Voortrekkers van de Bakenesser- groep, die op het nabijgelegen padvinders- terrein van de N.P.V. kampwachtdienst hadden snelden toe, doofden het vuur en wisten daardoor uitbreiding tot aanwezige brandbare goederen te voorkomen. Tuinders en padvinders ondervinden op deze terreinen nog steeds veel last van ver nielingen en het betreden van afgesloten terreinen door de jeugd. Indien hieraan geen einde komt, zou de enige oplossing zijn het afsluiten van de Zanderijvaart, zoals sinds enkele Zondagen reeds het ge val is met de toegang tot dit gebied van de Zeeweg af.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3