OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Klare taal Conferentie over bestand in Koreal'Mmesia Raya ontstemd hedenochtend bij Kaesong begonnen Truman biedt goede diensten aan; Perzen blijven hardnekkig weigeren Weerbericht over aantrekken van ochacht Muur van stilzwijgen omringt de besprekingen Wereldvakverbond wenst samenwerking met I.V.V.V. Overeenstemming over verdrag voor de Stille Oceaan Handelsbesprekingen in Berlijn leverden geen resultaat op Vliegtuigongeluk te Abadan Geen bestand in Indo-China Mossadeq's beleid voert land naar financiële ondergang Vijfjarig meisje aan brandwonden overleden Treinreizigers licht gewond Duits scheepje op een mijn gelopen bij Terschelling Het woord is aan Grote Drie wensen formeel einde van staat van oorlog Oost-Duitse volkspolitie wordt uitgebreid HET WEER AFGEBEELD 65 e JAARGANG No SO G Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Bnitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 10 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 164 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsman HET IS BELACHELIJK te menen, dat wij standvastiger verhoudingen in de wereld kunnen verkrijgen door Rusland te intimideren of te verslaan. Anderzijds is de hoop, dat wij door vriendelijk tegen Rusland te zijn (en verder niets te doen) een vrede kunnen verwerven, waarin wij van het leven in Amerika kunnen genieten, even belachelijk. Dit zegt de Amerikaan Stringfellow Barr, die zijn denkbeelden voorwaar in klare taal tot uitdrukking brengt, in zijn brochure „Let's join the human race", die zo grote opgang in Amerika heeft gemaakt. Hij voegt zijn landgenoten (en alle volken van het Westen) toe: „Onze enige kans is, iets aan het werkelijke probleem te doen. En daartoe moeten wij niet alleen naar Rus land kijken, maar ook naar de twee mil liard andere mensen aan wie Rusland red ding aanbiedt. Wat verlangen zij? Wat moet volgens hen gedaan worden om de wereld dragelijk te maken? Want zij heb ben misschien wel gelijk. Waarom zouden wij de communisten de enige mensen laten zijn, tot wie zij zich kunnen wenden om begrip en daden? Zodra wij de kinderlijke opvatting laten varen, dat uitsluitend de Russen tussen het mensdom en een be stendige vrede staan, kunnen wij opnieuw gaan denken. En als wij denken zullen wij een verstandige buitenlandse politiek vin den, gegrond op feiten inplaats van hersen schimmen." De schrijver (ik citeer opnieuw uit de Groene Amsterdammer, die zijn brochure heeft gepubliceerd en er het auteursrecht voor ons land van heeft) spaart dierbare Amerikaanse gevoelens van zelfgenoeg zaamheid geenszins. Hij noemt het een ver keerd uitgangspunt, dat Amerikaans geld en Amerikaanse „know-how" (een term die „wij weten hoe wij het doen moeten" betekent) de taak aankunnen, tenminste in voldoende mate om Rusland tegen te houden. Wij hebben een vredige wereld nodig, niet een wereld die nauwelijks vre dig genoeg is om Rusland te beteugelen. „Het communisme is een groot kwaad", zegt Barr, „maar wij zijn toch niet war hoofdig genoeg te menen, dat het het enige kwaad in de wereld is. Zouden wij dat wel zijn, dan zouden wij onze strijd alleen moe ten voeren, want andere volken kunnen nog een heleboel andere kwaden noemen, zoals honger en ziekte bijvoorbeeld." Gaf de Amerikaanse regering de hele defensie op, dan zou men met de milliarden dollars, daardoor bespaard, een groot deel der pro ductieve krachten in de wereld in werking kunnen brengen. Helaas zou zulk beleid economische inzinking en grote werkloos heid veroorzaken. Maak u er voorlopig niet ongerust over, want' de regering is kenne lijk niet van plan zoiets te ondernemen. Wat de vermaarde „know-how" betreft, de Amerikaanse bekwaamheid dus, Barr merkt op dat daarmee wordt aangeduid dat wetenschappelijke bekwaamheid en industriële techniek alleen maar in Ame rika worden aangetroffen. En hij spreekt dat tegen. Hij verklaart dat op het gebied van wetenschap en techniek de Amerikaan se industrie altijd zwaar op de arm van Europa heeft gesteund. En dat zelfs de „achterlijke" gebieden van Azië, Afrika en Zuid-Amerika zich kunnen beroemen op een aantal voortreffelijke geleerden en in genieurs, al zijn het er minder dan zij no dig hebben en al missen zij de goede labo ratoria en fabrieken, die Europa bezit. Wij Amerikanen, zegt hij, blinken op twee speciale gebieden inderdaad uit: ten eerste in onze ontwikkeling van een massa productie en ten tweede in ons optimisme. Dat laatste is ontstaan doordat wij zolang temidden van overvloedige natuurlijke hulpbronnen en in een zich uitbreidende economie hebben geleefd. Dit heeft ons een initiatief en een durf bezorgd, waar de wereld werkelijk behoefte aan heeft. Maai de reden waarom wij zo graag denken, dat alleen wij de nodige bekwaamheid bezitten is vermoedelijk, dat wij ons een beetje schamen voor onze rijkdommen in een arme wereld. Evenals de meeste rijke men sen willen wij liever dat onze buren ons ais buitengewoon bekwaam beschouwen dan als buitengewoon fortuinlijk. Maar wij zullen de afgunst niet verminderen door luidruchtig over onze bekwaamheid te praten. Ge ziet dat dit zeker geen Amerikaan is die door nationale zelfgenoegzaamheid ver blind wordt. Hij betoogt ronduit dat de grote Amerikaanse ondernemingen het probleem der wereld niet aankunnen om dat zij zich dat niet kunnen veroorloven en het zelfs in strijd met hun statuut is. Zij moeten zich beperken tot taken, die hun aandeelhouders een redelijke opbrengst van hun geld verzekeren. De Amerikaanse belastingbetaler wil niet dat Washington het werk alleen doet, en hij heeft gelijk. De Amerikaanse belegger zal het niet door de Amerikaanse zakenwereld la ten opknappen, en hij heeft ook ge lijk. De wereld moet het gemeen schappelijk doen. Wat ons nu allen bedreigt is het feit dat het huidige politieke stelsel van de wereld het stelsel van souvereine naties niet in staat is in de wereld gemeenschap de vrede te handhaven voor langer dan een korte spanne tijds. Het nationalisme laait nu hoog op in de landen, die voor hun nationale onafhankelijkheid strijden, vooral in Azië en Afrika. Maar in de onafhankelijke landen beginnen meer en meer mensen het nationalisme te zien als een komische opera. In de eerste plaats betekent het economisch voor velen een knellende band. In de tweede plaats kun nen nationale regeringen hun volken geen redelijke militaire beveiliging meer bieden, zelfs niet als zij ze haast doen stikken on der de belastingen en op de koop toe hun sterkste jonge mannen bij het leger in lijven. Prof. Stringfellow Barr is er zich van bewust dat Amerika in de tegenwoordige wereld „het conservatiefst, het meest be vreesd voor veranderingen en het minst geïnteresseerd in de idee van gelijkheid is." „Misschien komt dat doordat het het rijkste land is. Misschien moet het een vreselijke catastrofe doormaken eer het weer de ver wachtingen kan delen van de minder for tuinlijken dat wil zeggen: van de rest van het mensdom. En toch toch: wij moeten het op de een of andere manier kunnen. Wij waren het die zeiden dat allen vrij en gelijk waren". Hij wil „de buren uit de Grote Buurt bijeenroepen". Als men het daarmee maar SEOEL (Reuter). De delegaties der Noordelijken en der verbondenen zijn hedenmorgen gedurende 91 minuten te Kaesong bijeen geweest ter bespreking van een regeling voor staking van liet vuren. De delegatie van de UNO vertrok in vijf lief schroef vliegtuigen. Bij aankomst sein den zij generaal Ridgway, door de radio, dat de bespreking om elf uur plaatselijke tijd zou beginnen. Voor het vertrek van liet hoofdkwartier ten Noorden van Seoel aan de Imdjin overhandigde vice-admiraal Charles Turner Joy een verklaring aan de journalisten, waarin hij zegt, dat de wapen stilstandsdelegatie In goed vertrouwen ver trok teneinde een eervolle wapenstilstand tcw-eeg te brengen, bevredigend voor de UNO. Het woord „eervol" was onderstreept. Tegen zonsopgang was een convooi van zeven vrachtauto's en drie jeeps met voed sel en andere zaken voor de tocht van 18 kilometer naar Kaesong vertrokken. Met het convooi vertrokken twee cameraman nen van het leger met filmuitrusting, on der meer voor het maken van een film- reportage. Journalisten mochten niet mee- gatie behandeld worden. Het is logisch, dat de vijandelijkheden in alle sectoren zullen voortgaan, uitgezonderd in die, waarom trent men bij de voorbereidende besprekin gen tot een neutraliteitsovereenkomst is gekomen, aldus het communiqué. Het wel slagen der besprekingen hangt geheel af van de goede trouw van de hier aanwezige delegaties. In een atmosfeer van wederzijds vertrouwen is er alle reden te hopen op welslagen. Niets in de verklaring, aldus Reuter,wijst er op of er reeds voortgang is gemaakt en zo ja welke. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, dat op het ogenblik te Milaan in congres bijeen is, heeft een tele gram van het communistische Wereldvak verbond ontvangen, waarin deze commu nistische organisatie een voorstel tot sa menwerking doet. In het telegram, dat Maandag door de voorzitter, de Belg Paul Finet, werd voor komen, doch een groep van 16 correspon- Txr denten werd toegezegd, dat zij Woensdag 'ïïSï WéUt* zouden mogen vertrekken. De Noordelijke delegatie die onder Noord- Koreaanse leiding staat, en volgens radio- Peking aangevuld is met een nieuw Noord- Koreaans lid, arriveerde eerder en zou, zo meende men, evenals bij de voorbereiden de besprekingen, de rol van gastvrouw vervullen. De ontmoeting had plaats in een ouder wets, eens luxueus, huis te Kwangmoendon, een buitenplaatsje, dat drie kilometer ten Noorden van Kaesong vrijwel op de breedtegraad ligt en minder gehavend is dan Kaesong zelf. Men neemt als bijna zeker aan, dat de delegatie van de UNO iedere avond terug zal keren om verslag aan generaal Ridgway uit te brengen. In een verklaring van het geallieerde hoofdkwartier wordt gezegd, dat de Noor delijken bij de inleidende besprekingen te Kaesong Zondag een voorstel hadden ver worpen tot vorming van een „neutrale corridor" van 16 kilometer breedte, die Koemtsjon, Kaesong en Moensan zou om vatten. De weg uit het Noorden naar Kae song zou volgens het voorstel niet uit de lucht worden aangevallen. Het laatste aan bod werd aanvaard en de Noordelijken hadden verklaard er op te vertrouwen, dat zij in het gebied van Kaesong niet aange vallen zouden worden. De Noordelijke troepen hadden opdracht zich te onthouden van iedere militaire actie in dit gebied en de Noordelijke delégatie verklaarde er op te vertrouwen, dat generaal Ridgway zich eveneens van iedere aanval in dit gebied zou onthouden. Inmiddels wordt er in de bergen ten Noord-Oosten van Janggoe, en het Ooste lijk deel van het centrale front zwaar ge streden. De aanvallende verbonden troepen leden verliezen in de strijd tegen goed ver sterkte Noordelijken. De Noordelijke tegen stand was krachtig. De delegatie van de UNO seinde na de ochtendvergadering, dat de besprekingen vier uur in de namiddag (plaatselijke tijd) zouden worden hervat. Na ontvangst van deze boodschap ver trok generaal Ridgway uit Moenson in de richting Seoel. In de morgenuren had hij een inspectietocht langs commandoposten aan het Westelijke front gemaakt. Verklaring Volgens een te Seoel uitgegeven verkla ring van admiraal Joy is de morgenzitting begonnen met een verklaring van hem zelf, dat de delegatie van de UNO er naar streeft een staken der vijandelijkheden te bereiken onder voorwaarden, die een verzekering zijn tegen een hervatting daarvan. Er zou den géén politieke of economische zaken van welke aard ook besproken worden. Ook militaire zaken, welke geen betrekking hebben op Korea, zouden niet door de dele- Naar verluidt hebben de Verenigde Sta ten, Australië en Nieuw-Zeeland over eenstemming bereikt over de bepalingen van het defensieve verdrag voor het ge bied van de Stille Oceaan. Volgens func tionarissen die contact hebben met de onderhandelaars, zal misschien spoedig een bekendmaking hierover gedaan worden. Het was echter mogelijk, dat de onderteke ning zou worden uitgesteld totdat de con ferentie over het Japanse vredesverdrag is gehouden. De eerste vier-mogendheden-besprekingen over Berlijn sedert twee jaar, waarvan het lot van de handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland afhangt, zijn Maandag geëindigd zonder dat resultaat bereikt was,. Dit was de tweede bijeenkomst in deze maand van Russische, Britse, Franse en Amerikaanse handelsdeskundigen over de kwestie van de illegale handel tussen West- Berlijn en Oost-Duitsland en de vrijheid van verbinding van Berlijn met het Westen. Een geallieerde zegsman zei, dat weliswaar geen datum werd vastgesteld voor een derde bijeenkomst, maar dat de Russische vertegenwoordigers naar het scheen toch graag de onderhandelingen gaande wilden houden. Het is nog altijd mogelijk, dat de besprekingen hervat worden. eens is komt het er voor hem weinig op aan of men met de rest van zijn geschrift instemt. Hij wou dat anderen iets beters dan hij wisten te verzinnen en er met hun buren over spraken. Dan zou er tenminste enige actie ontstaan. En de w.ereld zou weer hoop krijgen. Inderdaad. R. P. verschillen er ook bestaan tussen onze politieke en religieuze overtuigingen, wij kunnen en moeten gezamenlijk 'optreden ten aanzien van vraagstukken betreffende het verbeteren van de levens- en arbeids voorwaarden van de arbeiders en em ployes. Wijzend op het in 1945 te Londen tijdens het congres van het Wereldvakverbond opgestelde programma, wordt verder in het telegram gezegd: Op het ogenblik, nu het kapitalistische offensief tegen de essen tiële rechten van de arbeiders toeneemt, vormt dit program een basis, waarop wij tot overeenstemming kunnen komen. Als u met onze voor-stellen accoord gaat, verzoeken wij u ons de datum en de plaats voor een gemeenschappelijke conferentie over deze kwestie te laten weten, aldus besluit het uit Wenen afkomstige telegram. Kort na het opstijgen van het vliegveld te Abadan is een twee-motorig vliegtuig van de „Anglo Iranian" neergestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het aantal doden i nog niet bekend. Het vliegtuig raakte een kantoorgebouw en passeerde rakelings de raffinaderij- installaties. Het bericht, dat de voormalige president van de Duitse rijksbank, dr. Hjalmar Schacht, naar Indonesië zal komen, is voor het blad „Indonesia Raya" aanleiding ge weest voor een zeer uitvoerig artikel, waar in gezegd wordt, dat men in politieke krin gen de uitnodiging „een stap in het duis ter" noemt. Indonesië heeft uit het buiten land executieve krachten nodig en geen mensen, die de grote lijnen van de politiek van het land bepalen. De taak van Schacht in het'rijk van Hit- Ier was het te niet doen van buitenlandse aanspraken ten aanzien van Duitsland door het „bevriezen" van alle buitenlandse cre- dieten en winsten in Duitsland. Ligt het misschien ook in de bedoeling van de Indonesische regering om alle Ne derlandse credieten hier te lande te „be vriezen" en afvloeiing van rijkdommen naar het buitenland te voorkomen? Indien clit inderdaad het geval is, heeft Indonesië een man vergeten: dr. Hirschfeld, zo zegt „Indonesia Raya". Los van de kwestie wat Hirschfeld voor Indonesië was, is het een feit, dat hij de enige persoon is, die de be- vriezingspolitiek van Schacht kon doen „dooien". Klaarblijkelijk willen wij een bepaalde financiële politiek voeren ten aan- SAIGON. (AFP) In Franse en Vietna mese kringen te Saigon toont men zich verrast over de commentaren naar aanlei ding van de reis van Keizer Bao Dai naar Saigon, waar hij besprekingen zal voeren. Het plan tot de reis bestond reeds lang. De datum is slechts een week verschoven. Er is ook geen agenda voorbereid en niets, zo verluidt verder, rechtvaardigt de ver onderstelling, dat de gevolgen van een eventuele wapenstilstand in Korea behan deld zullen worden. zien van hst buitenland, in het bijzonder .ten aanzien van het Nederlandse kapitaal. Door het aantrekken van Schacht is het zeker, dat onze leiders in grote trekken de leiding van de financiële politiek uit han den geven. De politieke kant van de uitnodiging is de vraag, hoe het bij de Indonesische rege ring kon opkomen om een fascist in een democratische staat aan te trekken. De minister van financiën, Wibisono, heeft intussen aan Aneta desgevraagd me degedeeld, dat de regering officieel nog niet op de hoogte is van het bezoek van Schacht. Ontkennend dat Schacht fascist is en er op wijzend dat hij gedenazificeerd is, zeide Wibisono, dat het bezoek van Schacht zeker door de regering gewaardeerd zou worden. Dit zijn de trieste puinhopen van Seoel: eens een stad vol leven en bedrijvigheid, thans een woestijn van verlaten ruïnes. Vier maal in een jaar eiste het oorlogsgeweld zijn tol van deze stad. Thans komen de burgers geleidelijk weer terug in de hoop, dat nu de tijd gekomen is om met de wederopbouw van hun stad te beginnen. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft in een brief aan de Perzische minister-president, Mossadeq, aangeboden zijn adviseur voor buitenlandse aange legenheden, Averell Harriman, naar Per- zië te zenden om te helpen een oplossing te vinden van het Perzische oliegeschil. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat het niet de bedoeling van Truman is aan Perzië voor te stellen, dat de Verenigde Staten zouden bemiddelen in het oliegeschil tussen Engeland en Perzië. Waarnemers te Washington beschouwen deze brief, die een antwoord is op een enige weken geleden door Mossadeq gezonden brief, als een nieuw beroep op Perzië om dc matiging en behoedzaamheid te betrach ten, waarop Truman voortdurend heeft aangedrongen. In de brief van Truman wordt gezegd, dat „verlamming van de werkzaamheden dreigt, hetgeen een ramp zou zijn". Truman hoopt, dat een weg gevonden kan worden om „de Britse vaardigheid en kennis van het bedrijf te blijven gebruiken voor de exploitatie van de strategisch belangrijke olie". Truman legt nadruk op „de onpartij digheid van het Internationale Gerechts hof" en stelt voor de uitspraak niet als een al of niet bindende beslissing te beschou wen, doch als een voorstel van een onpar tijdig lichaam. De Amerikaanse ambassa deur te Teheran, Grady, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de reactie van Mossadeq op het aanbod van Truman „te leurstellend" is. Volgens Mossadeq zijn de genomen besluiten niet meer te herroepen en is het aanbod van Truman te laat ge komen. Maandagmiddag is in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam een vijfjarig meisje overleden, dat Zondag in afwezigheid van haar ouders met lucifers had gespeeld en daarbij in brand was geraakt. Het kind had de lucifers in een schort gebonden en was er in bed mee gaan spelen. Met brandende kleren vluchtte zij even later de woning uit. Voorbijgangers rukten haar de kleren van het lichaam, maar de brandwonden bleken zo ernstig, dat zij ten geyolge daarvan is overleden. Hedenmorgen is op het Centraal Station te Utrecht, tijdens het verwisselen van de locomotief voor een trein van Rotterdam naar Enschede, een electrische locomotief tegen de stilstaande trein gebotst. Een aan tal reizigers in het eerste rijtuig liep daar door lichte kwetsuren od. Vijftien reizigers werden voor onderzoek en behandeling naar het. Stads- en Academie-ziekenhuis vervoerd. Zij konden later allen hun reis vervolgen De beweegredenen van de weigering van Perzië om zich te onderwerpen aan het arrest van het gerechtshof in Den Haag inzake de oliekwestie zijn thans gepubli ceerd. In een telegram aan de UNO heeft de Perzische minister van Buitenlandse Za ken. Kazemi, verklaard, dat Perzië zijn ondertekening van de conventie van 1930 intrekt, omdat zijn vertrouwen in het Hof is geschokt. In het telegram wordt nog ver klaard, dat Perzië in 1930 er in had toege stemd de bindende jurisdictie van het Hof voor een periode van zes jaar te aanvaar den. Deskundigen, aldus Reuter, zeggen, dat Perzië in deze omstandigheden het recht heeft de uitspraak van het Hof niet te er kennen. De enige vraag, die overblijft, al dus deze deskundigen, is of een staat zijn aanvaarding van de jurisdictie van het Hof kan herroepen in een periode, waarin er een klacht tegen hem is ingebracht. Evacuatie Volgens gezaghebbende bronnen van de Brits-Iraanse oliemaatschappij zullen tus sen nu en 19 Juli in totaal 150 Britse inge nieurs van de raffinaderij uit Abadan wor den geëvacueerd. Sommige afdelingen zul len hierna geheel gesloten worden. Uit Basra wordt gemeld, dat de Perzen Maandag de privé-telefoonverbinding van de Brits-Iraanse oliemaatschappij tussen Abadan en Basra in Irak, waar de algemeen directeur, Drake, zijn hoofdkwartier heeft, hebben afgesneden. Volgens een Perzische bron heeft het kabinet Maandagavond op een speciale bijeenkomst besloten zestien millioen pond sterling, die Perzië op Britse banken in deposito had gegeven, op te nemen „wegens de hopeloze financiële toestand tengevolge van het volledig uitblijven der olie-royal- ties sinds Maart". Naar verluidt heeft, het kabinet tevens zijn goedkeuring gehecht aan een rentevrije lening, die te Teheran zal worden uitgeschreven. Mossadeq had de bevolking reeds meegedeeld, dat de lening dient om „Perzië te redden" en aflosbaar zal zijn ..wanneer de omstandigheden dat toestaan". Voor de UNO? De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, beschuldigde Perzië gisteren er van zich opnieuw be moeid te hebben met de Anglo-Iranian Oil Company en verklaarde dat Engeland overweegt het geschil voor de Veiligheids raad te brengen. De Indische en Pakistarxse employés van de „Anglo Iranian", ongeveer 800 man in getal, hebben in een gezamenlijk schrijven de voorstellen van de njeuwe Perzische maatschappij van de hand gewezen. Zij wensen Perzië te verlaten. De Britse em ployés hebben reeds eerder een dergelijk besluit genomen en zodoende maken de buitenlandse employés zich gereed Perzië te verlaten. De vijf opvarenden en de scheepshond gered Gisteravond is het Duitse motorschip „Heinz Ollo", metende 350 ton, dat op weg was van Harlingen naar Oslo, ten Westen van Terschelling op een mijn gelopen en korte tijd later gezonken. De vijf opvaren den cn dc scheepshond gingen in de sloep en werden ongeveer een uur later door de reddingboot „Brandaris" gevonden en naar Terschelling overgebracht. Het Duitse schip was gisteravond uit Harlingen vertrokken met een loods, die om halftien bij Terschelling door de loods boot „Noordvaarder" van de rederij Doek- sen van boord werd gehaald. Een kwartier nadat de loodsboot de steven had gewend om terug te varen naar Terschelling, liep de „Heinz Otlo" op een mijn. Door de ont ploffing werd een gat in de kiel geslagen, juist onder de machinekamer. De radio noodseinen werden op Terschelling opge vangen en reeds na zeven minuten voel de reddingboot „Brandaris" van de Ko ninklijke Noord-Zuid-Hollandse Redding- maatschappij uit. Binnen het uur waren de schipbreukelingen, die op zee in een sloep ronddobberden opgepikt. Precies om mid dernacht kwam de „Brandaris" met de vijf geredden en de scheepshond de haven van Terschelling binnen. Een hunner was de zoon van de eigenaar van het schip, die voor een plezierreisje aan boord was. Wertheimer: Verveling is een groter inspanning voor de geest dan het diepzinnig ste gesprek. Hr. Ms. „Willem van der Zaan" is op de marincbasis te Curasao aangekomen ter aflossing van Hr. Ms. „Van Speyck", die 12 dezer naar Nederland zal vertrekken. Bevoegdheden bezettingsmacht blijven ten dele intact WASHINGTON (Reuter). Maandag heeft president Truman het Amerikaanse Congres verzocht de staat van oorlog tussen de Verenigde Staten en Duitsland te beëin digen. Truman voegde hieraan toe dat de be ëindiging van de staat van oorlog „het Duitse volk een nieuw bewijs zal geven van onze wens, het te helpen opnieuw zijn plaats in te nemen onder de landen van de vrije wereld". Truman maakte het duidelijk, dat de be voegdheden van de Westelijke bezettings autoriteiten niet automatisch worden over gedragen door de beëindiging van de staat van oorlog. De staat van oorlog met Duitsland is gis teren formeel geëindigd, aldus heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. „Het einde van de staat van oorlog met Duitsland zal echter pas van kracht worden, wanneer Frankrijk, de V.S. en Engeland elk afzonderlijk en van hun kant de noodzakelijke binnenlandse maatregelen hebben genomen". In een Britse verklaring wordt gezegd, dat het door omstandigheden, die buiten de macht vari Duitsland liggen, tot nog toe onmogelijk is gebleken een verdrag te slui ten waarbij beslist zou worden over kwes ties voorkomend uit de staat van oorlog met het Duitse rijk en dat de Britse rege ring daarom besloten heeft behoudens het bezettingsinstituut en de beslissing over kwesties waarvan de regeling moet wach ten op het sluiten van een verdrag de for mele staat van oorlog tussen het Verenigd Koninkrijk en Duitsland met onmiddellijke ingang te doen eindigen. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat „de oorlog van Duitsland tegen het Joodse volk nog niet als geëindigd kan worden be schouwd". In een verklaring wordt gezegd, dat de Duitsers „zich nog steeds verheugen in het bezit van de eigendommen, die zij van hun Joodse slachtoffers hebben gestolen al vorens hen naar de gaskamers te sturen". Russische stap In Berlijn wordt voorspeld, dat Rusland als tegenhanger van de Westelijke stap om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, dit jaar een vredesverdrag met Duitsland zal sluiten. Westelijke waarnemers zeggen dat ge heime besprekingen gex-icht op het tot stand komen van een vredesverdrag al in Moskou gehouden zijn tussen Duitse en Russische autoriteiten en vertegenwoor digers van satelliet-landen. De basis voor een flussisch-Duits pact is al gelegd. In een plebisciet van drie dagen, dat begin vorige maand gehouden werd, werden 95.98 procent der geldige stemmen uitgebracht tegen hermilitarise ring en voor het sluiten van een vredes- verdrag in 1951. Volgens een verklaring van het West- Duitse ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland ondergaat de Oost-Duitse volkspolitie een radicale verandering, ten einde haar m overeenstemming te brengen met bewapening en organisatie van het Sovjet-leger. De totale sterkte zal tot 100.000 man uitgebreid worden. De politie zal bestaan uit eenheden ter sterkte van brigades naar het voorbeeld van een „ge mechaniseerd Sovjet regiment". waarin ar tillerie, pantsertx-oepen, infanterie-eenheden en andere wapens vertegenwoordigd zullen zijn, aldus de verklaring. Op het ogenblik worden 24 dergelijke eenheden in het leven geroepen, waarvan de uiteindelijke sterkte 2.400 man zou zijn. Er waren dertien scho len voor technici en officieren. Het hoofd kwartier zou zich te Adlerhof bij Oost- Berlijn bevinden. De oorspronkelijke Duitse standaardwa pens wox-deix volgens het ministerie meer en meer vervangen door.Russische wapens. De eerste lading zware wapens arriveerde in Augustus 1950 uit de Sovjet-Unie. De arsenalen worden meer en meer uitgebreid. De rug van hoge luchtdruk die gistermiddag boven Nederland lag en ons flinke opklaringen bezorgde ligt nu over midden- en Oost-Duitsland. Het frontensysteem van de depressie bij Ierland trok over de Britse eilanden en over het Kanaal naar de Noordzee. Ver voor het front uit viel reeds voor mid dernacht regen langs de Nederlandse kust. Achter het front wordt vochtige en ta7nelijk warme Oceaanlucht naar onze omgeving getransporteerd. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 11 Juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 12.29 uur, onder 23.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 Juli Hoog water: 17.20 en 19.40 uur. Laag water: 3.00 en 15.15 uur. Woensdag 11 Juli Hoog water: 8.en 20.27 uur. Laag water: 3.37 en 15.53 uur. O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW OHALE BEW ZWAAR BEW ©GEHEEL BEW Ss MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN Hl ONWEER L?temperatuur loos isobaar be lans rij* neerscac- ge9ie0 CENTRA. h hoge druk l lage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschalende herkomst wl^stanpvandiï teken. ss eft oe windrichting 4*n- ied£e)e«we!»e dwars.streep is. een wind- vat? vijf meteb pea seconde

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1