PUISTJES Strassburger toonde het „hooggeëerd publiek" weer een opperbest circus WEK DE GAL IN UW LEVER OP PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Radio geeft Woensdag Amsterdamse Beurs Wereldnieuws Olifantenescapade VERENDE MATRASSEN Een moeilijke beslissing Haarlemse Klavarskribo De uitverkopen mogen reeds Zaterdag beginnen Een afscheid Tweede paviljoen van „Nazorg" aanbesteed Voerman bekneld tussen sluitbomen en lading „Spookhuis" in Den Haag Ongelukken met dodelijke afloop in Nijmegen Bloemendaal 'n héérlijke drank uit zuiver fruit Britse zege door wolkbreuk bedreigd Bevrijdt U uitöavem jJir*SDAG 10 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor een uitverkocht huis heeft circus Strassburger gisteravond in Heemstede zijn nieuwe program aan het „hooggeëerd publiek" gepresenteerd en zoals dat bij Strassburger gebruikelijk is, heeft een ieder er van het eerste tot het laatste nummer zijn plezier aan beleefd. Dat gold zowel voor het voltallige gemeentebestuur als voor de tallozen voor wie de lucht van een circus, dat zonderling mengsel van zaagselstof en dierengeur, het verrukkelijkste parfum ter wereld is. Strassburger bezit het geheim van het tempo en dat beheerste ook gisteren weer de ganse voorstelling, minder zwaar dan de grote programma's van het winter seizoen, maar vlot en luchtig en licht ver teerbaar. Maandagmiddag om half een laadde het personeel van het circus Strassbur ger op het goederenstation aan de Westergracht de vier olifanten uit, die naar Heemstede moesten worden geleid. Sloffend ging het de Westergracht op, tot op het moment waarop de dikhuiden door het starten van een auto van het circus schrokken. Voor drie van de vier olifanten was dit het sein om het sloffen te doen overgaan in draven en met een ontzagwekkende snelheid stoof het op hol geslagen trio de Gasthuislaan in, waar zij enige keren op en neer renden. De begeleiders werden in de sprint met groot verschil geslagen door de vluch telingen, die nu de tijd gekomen achtten om in de Kolkstraat een bakkerskar omver te lopen de bakker en de broden lieten zij ongemoeid waarna z\j de Leidsestraat inzwenkten. Hier werden zij ingehaald door de hij gende begeleiders. Deze zagen kans de olifanten in hun macht te krijgen. De hevig geschrokken buurtbewoners kon den de grendels van de deur schuiven. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat, juist als U er zo goed mogelijk wilt uözïen. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de krachtig ontsmettende f - heid te demonstreren. Het allerplezierigste nummer met de komische wondertaxi, die in zijn eentje aan het tuffen slaat, krijgt alle lachers op zijn hand en nauwelijks is het gelach verstomd, of de honden van mr. Williams komen laten zien, dat ook zij kunnen voltigeren. De 4 Christl Carinja's geven op een plankier ter grootte van een postzegel een partijtje wervelwind op de rolschaatsen weg en de schimmel majestueuze in de school verrukkelijk dan sjoklcen Herman Althoffs baby olifanten de piste binnen voor een koddig klompendansje. De balanceur Chevalier doet dingen, die volkomen onmogelijk schijnen en balanceert op één vinger, waarna Regina Strassburger Colonel, een paard dat een passage in de benen heeft, presenteert. Helaas ging tijdens het levensluchtige nummer van de drie Bra- gazzi's het licht even uit en kwam de jeep-imitatie in het gedrang, maar er bleef gelukkig nog genoeg te lachen over. Vóór de pauze werd besloten met de Wild West-show „Hallo Texas", een kleurig schouwspel met cowboys, bokkende paar den, charmante squaws en de muzikale clowns, die zich Brux noemen en die al eerder in het programma waren geweest met een nummer, dat zowel gelach als bewondering wekte door de fabuleuze evenwichtstoeren, die deze heren al trompetterend verrichtten. Na de pauze waarin de piste in een sprookjes vijver was omgetoverd, kwam het slotnummer, het grote waterballet een traditioneel circusnummer, dat ook nu weer het publiek „Oh's" en „Ah's" ontlokte met zijn fonteinen, gondels, bal letten en groots geënsceneerde taf reien. Zodat het alles bij elkaar weer een avond van best circus was, de oude naam Strassburger waardig. ADVERTENTIE De muzikale clovms, de „Brux", bezig met een spectaculaire evenwichtstoer. Beter dan ooit kwamen daardoor de vrij- heidsdressuren van Karl Strassburger tot hun recht, voor ons door de jaren heen nog steeds de hoofdschotel. Wat de grijze Karl als een rots van rust temidden van de storm der vrijheidspaarden dirigeert, is een symphonie van gratie en majestueuze kracht. Met een chambrière, die knalt als een pistool, maar toucheert zo zacht als een briesje uit het Zuiden, leidt hij zijn wilde ballet, zachtmoedig corrigereiid wanneer een van zijn pupillen een beentje verkeerd zet. Het hoogtepunt komt wanneer een boze, Friese hengst in al de glorie van zijn gitzwarte robe de piste binnen stormt en zich ongehinderd door een (helaas nog te veel gewenst) harnachement als een toren van wilde trots óp de achterbenen verheft. Wat de rest van het programma be treft, het begint met een knappe roof- dierendressuur (leeuwen en tijgers), die wordt gevolgd door een voortreffelijk nummer lucht-aerobatiek. Een kleurig schouwspel van kamelen, Bedouinen, zebra's en Somalinegers trekt dan door de piste, maar de negers blijven nog even om op wonderbaarlijke Vijze hun vuurvast- ADVERTENTIE Merk „CLECO" 2 pers. 3 delig 4 if M«l 2 kapokkussens I wi" 10 JAAR GARANTIE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.33 Voor het platteland 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Politie Kapel. 13.50 Pla ten. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel. 15.50 Piano. 16.00 Vragenbeantwoording voor de jeugd. 16.30 Voo:r de zieken. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Muzikaal portret. 17.45 Sport. 18.22 Actualiteiten. 19.00 Causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek, 20.50 Hoorspel. 22.15 Strijk kwartet. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Pla'en. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Symphonie-orkest. 12.00 Piano. 12.33 Gevar, muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Banjo. 13.50 Platen. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Nationaal zangfeest. 15.45 Pla ten. 15.50 Piano. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Strijkkwartet. 18,00 Koor. 18,30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 20.45 Klankbeeld. 21.15 Kamerkoor en solisten. 21.45 Platen. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse koorwerken. 12.32 Omroep orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14,00 Symphonie-orkest. 1500 Vlaamse mu ziek. 15.30 Historisch drama met muziek. 17. 00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Voor dracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18,00 Voordracht. 18.30 Voor de sodlaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse muziek. 19.50 Toe spraak. 20.00 Omroeporkest en solist. 20.45 Actualiteiten. 21.00 Samenzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Maar het transformatoren huisje moet er komen I Men heeft dezer dagen in het plantsoen van de Parklaan, tussen de Kruis- en de Jansweg, een houten geraamte zien staan. Dit was de afmeting van een transforma torenhuisje („huisje" is wel wat kleinerend, want de lengte is ruim zeven meter, de breedte ruim drie en de hoogte bijna drie meter) voor het electrisch net. De leden van de Schoonheidscommissie moesten zich komen overtuigen of toestemming voor de bouw gegeven kon worden. Natuurlijk juicht de commissie, die de schoonheid van Haarlem moet bevorderen, zo'n huisje in het mooie plantsoen niet toe, maar „neen" zeggen durft zij blijkbaar ook niet aan. Want de moeilijkheid is, dat het huisje op die plaats moet komen wil in de toekomst de electriciteitslevering gegarandeerd zijn. Er is getracht van een der omwonenden een stuk tuin of een tijdelijk leegstaande garage te huren, maar dat is niet gelukt. Er was slechts één aanbieding, doch de daar bij betrokken eigenaar eiste zoveel geld, dat de uitgaaf niet verantwoord werd ge acht. Er is nu op de Parklaan een punt ge zocht waar geen huizen staan. Bovendien zal getracht worden de afmeting van het huisje zoveel mogelijk te beperken en er bovendien een aardig aanzien aan te geven, zodat de bezwaren tot het uiterste beperkt zullen worden. De Schoonheidscommissie die dus nog geen „ja" en geen „neen" gezegd heeft, zal binnenkort haar beslissing nemen voor haar advies aan B. en W. De Haarlemse Klavarskribo accordeon club, dirigent Jules Hagenaar, vertrekt op 14 Juli voor een driedaagse tournée naar België. Men zal in Hoeilaart, een plaats ten Zuidoosten van Brussel, concerteren. Mr. P. O. F. M. Cremers heeft voor zijn Belgische ambtgenoot een brief meege geven, die bij de ontvangst op het raadhuis van Hoeilaart zal worden overhandigd. Het plan bestond dat de accordeonclub voor de microfoons van de Belgische Na tionale Omroep zou spelen, doch dat kan helaas door de controverse in de Belgisch- Nederlandse culturele betrekkingen niet doorgaan. Op 18 Juli speelt het ensemble van 16.3017.00 voor de microfoons van Hil versum II in een programma voor de jeugd. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit beu springen. Elke dag moet uw ïever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft (gezien de adviezen van de Middenstandscentrale) bepaald dat de halfjaarlijkse opruiming dit jaar een dag eerder mag beginnen. 15 Juli valt namelijk op een Zondag. Nu mogen de uitverkopen op Zaterdag 14 Juli begin nen. De periode is nu voor het district der Kamer vastgesteld op 14 Juli-14 Augustus, Op Donderdag 12 Juli zal ter gelegenheid van het afscheid van mejuffrouw J. Baron als lerares en onder-directrice van de Ho gere Burgerschool voor Meisjes met 5- en 6-jarige cursus (Tempeliersstraat) in het Frans Halstheater om lli/2 uur voormid dags voor de docenten en de leerlingen een film betreffende de school, getiteld „Van Krocht tot Sparenhout" worden vertoond, gevolgd door een feest-film van Avadia. Bij deze filmvoorstelling zijn ook de oud leerlingen van harte welkom. Gisteren werd aanbesteed de bouw van een werkplaats met bijbehorende ruimten en een rietloods (zogenaamde tweede pa viljoen) ten behoeve van de Haarlemse Werkinrichting „Nazorg" op een terrein aan de Schalkwijkerweg in de gemeente Haarlemmerliede. Er kwamen 49 inschrij vingen binnen, waarvan er 43 ongeldig werden verklaard. De laagste inschrijving was van de Aannemersmaatschappij „Noord-Holland" te Haarlem met 63,636 en de hoogste was van Cornelis H. van Aar te Haarlem met 78.780. De gunning Is aangehouden. Er zijn zo veel inschrijfbiljetten ongeldig verklaard omdat de betrokken aannemers onder voorwaarden hadden ingeschreven, hetgeen in dit geval niet was toegestaan. ADVERTENTIE CAMERA'S FILMS Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juli GEHUWD: 9 Juli: L. Bos en E. J. van Baaren. BEVALLEN van een zoon: 6 Juli: E. M. Weber—De Baene. 7 Juli: R. Admiraal— Watson. H. M. E. van Sikkelerus—Timmer. G- C. WijdemansLaan. M. JansenBruin. C. J. Arxhoek—Van Veen. H. Teeuwen— Ljaguschowa. 8 Juli: S. F, van den Berg Zwart. 'P. F. RoozeVan den Haak. S. M. C. BurgerDe Loor. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli: F. C. van Wijk-Oosthoek. J. Hoogduin—Kretz- schmar. G. A. Dijkman—Comajta. T. Geer- lings—Koning, R. M. van der Meij—Van Til. M. H. Povel—Everard. 8 Juli: E. Loof—De Wolff. G. M. Lijnzaat—Ten Boom. K. J. WiersmaFaas. OVERLEDEN: 6 Juli: G. E. M. Robben, 64 j., Gasthuisvest. 7 Juli: J. Gouda, 66 j., Hazepaterslaan. F. Vos—Van Ginkel, 64 j., Kopsstraat. L. Vis—Vredenborg, 80 j., Ko ninginneweg. H. Kruseman, 71 j., Engelszstr. Maandagmiddag omstreeks twee uur reed een paard-en-wagen op de Harmen- jansweg in Haarlem in de richting van de Catharijnebrug. Bij de oprit van de brug zette de 56-jarige bestuurder uit Vijfhui zen het paard tot draven aan, maar zag niet dat het rode licht brandde ten teken dat de brug geopend zou worden. Even min bemerkte hij dat de sluitbomen daal den. Zijn paard liep nog wel onder de bomen door, maar de bestuurder raakte met de borst beklemd tussen de bomen en de lading van de wagen. Hij moest naar het Diacqnessenhuis worden overgebracht, waar bleek dat enkele ribben waren ge kneusd. De sluitboom werd licht ver bogen. De bewoners van het huis Paets van Troostwijkstraat 47 in Den Haag horen nu al acht dagen achtereen harde slagen in hun woning. Het is alsof er met een pneu matische boor gaten in de muren worden geboord. De politie heeft i-eeds een uitge breid onderzoek ingesteld maar de oor zaak van het lawaai niet kunnen ontdek ken. Elke avond verzamelen zich honder den mensen voor het huis om te luisteren naar de harde slagen, die op straat duide lijk te horen zijn. Maandagavond was de belangstelling' zo groot en zo hinderlijk het verkeer moest worden omgelegd dat de politie met zachte dwang de menig te voor het „spookhuis" uiteen moest drij ven. Later op de avond werd het weer rumoerig. Opgeschoten jongens en meisjes begonnen een spreekkoor aan te heffen, afgewisseld met toepasselijk gezang als „Hoort, wie klopt daar kinderen?". Tegen het middernachtelijk uur ging men einde lijk naar huis. Het was de eerste avond sinds een week dat men vergeefs op „het spook" gewacht had. Maandagmiddag is de 65-jarige J. H. van den E. toen hij plotseling de Graafseweg te Nijmegen nabij het Maas- en Waalkanaal per fiets overstak, door een autobus aange reden. Hij was op slag dood. De 39-iarige J. P., die Zaterdag met zijn fiets de steile Floraweg te Nijmegen afreed en tegèn een auto botste, is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. In de Staatscourant is een beschikking gepubliceerd van de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij gedistilleerd met ingang van 2 Juli 1951 wordt opgenomen in de Ontheffingsbeschikking Prijzenbeschik- king Handelsmarges 1951 (luxe goederen). Op grond daarvan is de detailhandel voor dit artikel met ingang van die datum niet meer gebonden aan de marges van de prij- zenbeschikking handelsmarges 1951. ADVERTENTIE Cricket Met de overwinning in zicht (er waren nog vier runs nodig) moesten de Engelse batsmen Hutton en Simpson vanmiddag net voor de lunch van het veld rennen voor een wolkbreuk, die het veld van Old Traf- ford waar de test-match EngelandZuid- Afrika wordt gespeeld haast aan de ogen van de toeschouwers onttrok. Spelers en toeschouwers zochten schuil vdor het neer kletterend hemelwater, dat het ten zeerste problematisch deed zijn of er na de lunch op het toch al niet te beste wicket verder gespeeld zou kunnen worden. Hutton had gisteren en vandaag een prachtige partij batten laten zien. Toen hij na de eerste bal van de laatste over voor de lunch voor de regen moest vluchten was hij nog maar negen runs van een century verwijderd. Eerst was hij terzijde gestaan door Ikin die, na 38 runs gescoord te heb ben, door Mann gebowld werd. Simpson scoorde daarna 4 runs. De Engelsen kregen 2 extra's. De Engelsen hadden nadat Zuid-Afrika 191 had gescoord, slechts 139 runs nodig om deze test-match op de vijfde dag te winnen. Bédser bowlde 5 voor 54 en Laker 3 voor 42. Bedser heeft thans in totaal 155 test-wickets genomen. De gedetailleerde score luidt: Zuid-Afrika tweede innings: E. Rowan c. Ikin b. Laker 57; Waite b. Statham 0 v. Ryneveld b. Laker 7; Nourse c. Evans b. TattersaU 20; Chetham b. Bedser 46 Fullerton c, TattersaU b Laker 10; Mc- Clean c. Ikin b. Bedser 19; A. Rowan l.b.w. b. Bedser. 3; Mann b. Bedser 4; Chubb b. Bedser 1; McCarthny n.o. 0; extra's 24. Totaal 191. Uitreiking Mobilisatiekruls Maandag vergaderde de vereniging van Oud-illegale Werkers té Bloemendaal in hö- tel j,Zomerzorg" te Bloemendaal. Op deze bijeenkomst werd aan 'negen leden het mo- bilisatie-oorlogskruis uitgereikt. Dit ge schiedde door de heer W. C. Bier, voorzitter van de V.O.I.W. Het ereteken werd eveneens uitgereikt aan een dames-lid van de V.O.I.W. te Velsen. Zwemwedstrijden voor scholen Voor die klassen van. de lagere scholen uit Bloemendaal en omgeving, die tijdens het winterseizoen 1950/51 in Stoop's bad hebben gezwommen, zullen morgen, Woensdagmid dag, zwemwedstrijden worden gehouden. De wedstrijden vinden nu voor de tiende keer plaats. Indien de weersgesteldheid ongunstig mocht zijn, worden de wedstrijden, die be staan uit school- en rugslag en borstcrawl, in het binnenbad gehouden. Het „Stoop's bad wisselschild" voor 5 x 25 meter vrije slag werd het vorige jaar, zowel bij de meisjes als bij de jongens gewonnen door leerlingen van de Bornwaterschool te Bloemendaal. Ongeveer 300 kinderen hebben zich reeds voor de wedstrijden opgegeven. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 88% 89 A. K. U 173% 173 Lever Brothers 247% gl 245 Philips Gloeil. 162 gl 165 Ree. Nwe Philips 154 gl 157 Kon. Petroleum 283 gl 279% A'dam Rubber 110 gb 114 Eïoll. Amer. Lijn 160% 160 Ned.Scheepv. Unie 140 137% H. V. A 113% 114% Deli Mij 90 gl 91% Amsterd. Bank 155% 156 Etotterd. Bank 161 161 Twentse Bank 182 161 Anaconda Copper 43i i/ls 43%' Bethlehem Steel 55 gb 55 Republic Steel 42% e.d. 43 Shell Union 63% 63% 40% 30% 44 44% De Haarlemmer G. Peters, die in de Ronde van Frankrijk tot nog toe zijn mannetje stond, onderwerpt hier zijn „karretje" aan een grondig onderzoek, voor hij zich op weg begeeft voor de volgende étappe. In 1950 hebben ruim 400.000 buiten landse toeristen Nederland bezocht tegen 315.000 in 1949. Hierbij komt nog het dag- bezoek van Belgen, dat in 1950 het record aantal van ruim 4'/j miUioen bedroeg. In totaal is door buitenlandse toeristen èen be drag van ruim 58 miUioen gulden aan de viezen besteed. Ten opzichte van 1949 be tekent dit een stijging van 27 ADVERTENTIE van rheumatielc, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.83, ƒ2.08, 7.94 c 58. Lezers, die Joris Goedbloed en zijn streken van vroeger kennen, zouden mis schien verwachten dat Panda héél voor zichtig zou zijn met deze bezoeker maar dat was Panda niet. Hij was zó blij dat iemand hem eindelijk te hulp was ge komen, dat hij hem alles vertelde wat er gebeurd was. „Tut, tut!", riep Joris uit, na aandachtig toegehoord te hebben. „Maar dat is waarlijk niet fraai, manneke! Welis waar slapen de opstandige pachters thans, en wél mogen wij, met de klassieke poëet, uitroepen: „de somnis nil nisi bonum" maar ik weet hoe hinderlijk dit pachters volk in wakkere toestand kan zijn! Ik zelve ben, zoals ge weet, makkertje, een beschei den kasteelheer; wij, kasteelheren, kunnen elkander de hand reiken en elkander ver staan, nietwaarIk heb ervaring en vrees voor u het ergste! Ik vraag u, mijn waarde wat zult ge doen, wanneer die vuige opstandigen straks ontwaken?" Ja daar had Panda nog niet over gedacht, maar hij moest toch wel héél vlug beginnen te den ken, want dat ontwaken kon nu ieder ogenblik gebeurenMen moet weten, dat intussen Zever Zwilbikker de rent meester, die bij de kluizenaarshut in de dommel was geraakt, al weer wakker was geworden. Hij was een beetje verbaasd over zijn slaapje, want zoiets deed hij an ders nóóit en daarom besloot hij om eerst maar eens naar huis te gaan en te overdenken hoe dat zo gekomen kon zijn. De kluizenaar was er tóch niet, en die kon hij dus ook niet uit zijn huis zetten (wat hij van Panda had moeten doen). Maar wdt kwam Zever Zwilbikker tegen, toen hij op weg was naar huis? Wel niets meer of minder dan de hele rij slapende, opstandige pachters! „Ze hebben weer wa ter gedronken!", riep Zwilbikker uit. „Ze konden het weer niét laten! Ik zal gauw een emmer melk gaan halen om er de stak kers mee wakker te maken!" Dat was heel goedhartig van de rentmeester en hij kon niet weten, dat het ontwaken der pachters Panda opnieuw in grote moeilijk heden zou brengen. Bezoek. Lama Taktser Rimpotsj, een broer van de Dalai Lama van Tibet, is te New York aangekomen voor een bezoek van zes maanden ter bestudering van de taal. Overval, Bij Mandalay (Birma) is een trein door opstandelingen tot ontspo ring gebracht. Acht personen zijn om het leven gekomen en tien zijn gewond. De opstandelingen, die in hinderlaag lagen, hebben de trein aangevallen en waardevolle zaken geroofd. Na het in cident werd de dienst op Namya, 65 kilometer van Mandalay, stopgezet. Verbod. De gemeenteautoriteiten van Hannover hebben Maandag het com munistische dagblad „Die WahPheit" voor vijf weken verboden wegens het maken van propaganda voor het „anti- herbewapenings plebisciet". De krant was pas op 27 Juni weer verschenen, na voor drie maanden door de Britse auto riteiten verboden te zijn geweest. In totaal zijn nu 12 van de 15 communis tische bladen in West-Duitsland ver boden. Wens. Het Vaticaan eerbiedigt de wens van de gevangen aartsbisschop Luigi Stepinac van Zagreb, liever dicht bij zijn kudde te blijven dan een voorwaar delijke vrijlating te aanvaarden, aldus is officieel te Vaticaanstad bekend ge maakt. De Joegoslavische regering had aartsbisschop Stepinac, die in 1946 tot twaalf jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld onder beschuldiging van sa menwerking met de nazi's, vrijlating aangeboden, indien hij het land zou ver laten. Ark. Vlaamse letterkundigen die gegroe peerd zijn rond het „Nieuw Vlaams tijd schrift" hebben besloten een letterkun dige prijs „De ark van het vrije woord", te stichten, die een louter symbolische waarde zal hebben. De prijs is voor de eerste maal toegekend aan de dichteres Christine d'Haen. De „ark" is een ju weeltje van edelsmeedkunst in geëmail leerd zilver, dat zal bewaard blijven in het museum van het Vlaamse cultuur leven te Antwerpen en waarin de namen van de winnaars telkenjare zullen wor den gegrift. Termijn. Volgens het in het Arabisch te Caïro verschijnende blad „Al Mokat- tam" heeft Engeland tot November 1951 de tijd gekregen om tegemoet te komen aan de Egyptische eisen, dat Engelse troepen de zóne van het Suez-kanaal ontruimen en het Nijldal ongedeeld onder de Egyptische kroon komt. „An ders zal Egypte het verdrag van 1936 en de overeenkomst van 1899 opzeggen" aldus dit blad. Onenigheid. Rousset, het Franse lid, heeft ontslag genomen uit de Israelisch-Syri- sc-he gemengde wapenstilstandscommis sie, Geloofd wordt, dat zijn ontslag ver oorzaakt werd door een meningsverschil met >de stafchef van de UNO, luitenent- generaal Riley, over de repatriëring van 785 Arabische dorpelingen, die door Israel uit de gedemilitariseerde moeras sen van Hoeleh waren geëvacueerd. Vliegveld. Gisteren heeft de Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal-majoor Mathewson, het gedeelte voor de bur gerluchtvaart van het vliegveld Tempel hof in de Amerikaanse sector van Ber lijn aan de West-BerlijfiSe .autoriteiten overgedragen. De plechtigheid werd bijgewoond door de West-Berlijnse bur gemeester, dr. Ernst Reuter. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft haar basis van het vliegveld Gatow naar Tempelhof verlegd, waardoor Tempel hof het centrum is geworden van. alle burgerluchtvaart in West-'Berlijn. Minder meerderheid. Door het overlijden van het Lagerhuislid George Saville Woods is de meerderheid van de La- bourpratij in het Engelse Lagerhuis tijdelijk tot vier gedaald. Beroep. Frederick Vanderbilt Field, de Amerikaanse milüionair, die Vrijdag tot negentig dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij de namen niet wilde noemen van degenen, die voor de vier voortvluchtige Amerikaanse com munisten een borgsom van tachtigdui zend dollar hebben gestort, is tegen be taling van een borgsom van tienduizend dollar vrijgelaten. Vanderbilt Field wil in hoger beroep gaan. Surséance. De directie van de Bataviase Verkeers Maatschappij heeft besloten binnenkort surséance van betaling aan te vragen. Deze maatregel had, ge zien de financiële positie van de maat schappij, binnenkort toch genomen moe ten worden, doch is nu bespoedigd door het uitbetalen van de Lebaran-gratifi- caties. Zwemmen. De 30-jarige Hans Strobel uit Wiesbaden is in 28 uur en 59 minuten van Mainz tot Keulen, een afstand van 190 kilometer, de Rijn afgezwommen. Prof. Dr. C. D. J. Brandt en Prof. Dr. F. L. Ganshof, De geschiedenis van onze tyd (1914—1945) W. de Haan N.V., Utrecht. Vier auteurs hebben de verschillende afde lingen van dit boek verzorgd: Prof. Dr. J. A. van Houtte de hoofdstukken De economische en sociale ontwikkeling en Het geestelijk leven, Ch. H. van Aken een lang hoofdstuk Tussen twee wereldoorlogen, Prof. Dr. J. Presser Over Amerika en Prof. Dr. C. D. J. Brandt De eerste Wereldoorlog en De tweede Wereldoorlog. Die geschiedenissen van de beide oorlogen beslaan net iets meer dan de helft van het aantal pagina's, zodat ih 't bijzonder zij, wier interesse naar deze perio den uitgaat, hun hart op kunnen halen. Tal van frontkaartjes verduidelijken het relaas van de krijgsbedrijven. Voor de cultuur geschiedenis is dit werk niet zo'n behulp zame gids: professor Van Houtte's economi sche hoofdstukje is heel nuttig voor een beter begrip, maar in zijn Geestelijk leven komen de stromingen en persoonlijkheden niet tot duidelijkheid, en zij blijven ook totaal buiten het verband van de verdere geschiedenis. Politieke en militaire geschie denis bevat het boek wel in de eerste plaats; de bijdragen van Ch. H. van Aken en profes sor Brandt, deskundig en zonder sensaties geschreven, maken de kern ervan uit. Pro fessor Presser's bijdrage over Amerika is maar een korte proeve (zestien pagina's) van zijn bekende vertrouwdheid mei: deze geschiedenis. Het werk is onmiskenbaar voor de „alge mene lezer" bestemd: uiterlijke bewijzen daarvoor zijn de fraaiheid van de uitvoering en het ontbreken van een litteratuurlijst het laatste toch wel jammer, want er blijven vele kwesties over voor nadere belangstel ling, bijvoorbeeld betreffende de politieke stromingen en denkbeelden in verschillende landen. Maar liever dan de lezer af te schrik ken met lange lijsten heeft men hem willen bekoren met de illustraties/waaronder zich nu ook een aantal heel goede bevindt teke ningen van David Low onder andere, die niet makkelijk verouderen. S. M.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2