HUNTER k Jj Van Est eindigde Maandag als derde Overleg met minister Lieftinck over de wijzigingen der bel astingontwerpen Cantate uit achttiende eeuw een belangwekkende vondst „Handelsreiziger" bezocht in Haarlem Joh. Enschedé en Zonen Engelse sportprestaties Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw Geleden Holland Festival Het muzikale gedeelte van de Franse avond de 50axe Agenda voor Wij etaleren WILTON KARPETTEN va naf f169.50 Filmster Frederic March een middag in de Spaarnestad Ronde van Frankrijk Enkele tegemoetkomingen waarvoor echter compensatie moet worden gevonden Indeling tweede klassen Aneurin Bevan eist toepassing van Labours eigen programma Dit woord: OOIEVAAR V. Om de wereldtitel middengewicht Haarlem tegen Den Haag 3 In de acoustisch zeer geschikte Oude Remonstrantse Kerk aan de Keizersgracht te Amsterdam werd Maandagavond als on derdeel van de Kunstmaand Amsterdam en tevens in samenwerking met het Hol land Festival gemusiceerd door het instru mentaal sextet „Alma Musica", bestaande uit: Everard van Royen (fluit), Haakon Stotijn (hobo, alt-hobo en oboe d'amore), Paul Godwin (viool), Johan van Helden (viool en altviool), Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) en Gusta van Royen (clavecimbel). De hoofdschotel van dit concert waar voor veel belangstelling bestond was de volledige uitvoering van „Das Musikalische Opfer" van Bach. Verder werden een Con certo van Vivalcli en het Hobo-kwartet in F van Mozart ten gehore gebracht. Boven dien stond op het programma een 18de eeuwse cantate voor twee mannenstemmen en continuo, waarvan het handschrift, dat bewaard wordt in de bibliotheek van de Portugees-Israëlietische Gemeente, nu voor de practijk bewerkt werd door Hans Krieg. Eigenlijk viel dit stuk buiten het répertoire van „Alma Musica" (de vocale interpre tatie geschiedde door twee niet-beroeps- zangers, Hans Bloemendal en Eduard Wolff) maar de kennismaking was belang rijk genoeg om het programma van de avond niet al te zeer uit zijn evenwicht te brengen. Een zekere Abraham de Casseres componeerde de cantate „Le Kei Elim" („Den allerhoogsten God") omstreeks 1739 op een tekst van Moshe Haim Luzatto, ter viering van „Simchat torah" (Vreugde der Wet). Het is een muziek die slechts in ge ringe détails invloeden laat horen van de Joodse traditionele liturgische zangwijzen, doch zich in hoofdzaak beweegt in de sfeer van de West-Europese muziek van die dagen, dat wil zeggen in de Italiaanse can tatestijl. De vloeiende melodische charme deed mij meer dan eens denken aan de zangstukken van Jacob Nozeman, die in die dagen organist was van de Remon strantse kerk, dus ter plaatse waar wij het vergeten werk van Abraham de Casseres mochten horen. De ontdekking van deze cantate mag een vondst van betekenis ge acht worden; zij kan gelden als het zo veelste bewijs dat ons muziekleven in de achttiende eeuw niet zo onbeduidend was als men ons vroeger wilde doen geloven. Everard van Royen bewerkte een der fluitconcerten („La Notte") van Vivaldi voor de bezetting van het „Alma Musica"- sextet. De voorname waarde dezer muziek werd aangetoond door een geraffineerde uitvoering. Een virtuoze verklanking van Mozarts hobc-kwartet (met Haakon Stotijn als hoboïst) genoot een uitbundige bijval. Onze aandacht werd echter bovenal ge boeid door het muzikale wonder dat Bach wrochtte op het thema hem verstrekt door Frederik de Grote eij waarvan „Alma Mu sica" in de bewerking van H. T. David een interpretatie leverde van ongewone gaaf heid en schoonheid. Het is misschien niet van belang ontbloot te vertellen dat deze vertolking binnenkort als opname op een zogenaamde langspeelplaat in de handel zal worden gebracht. Dit kan voor velen een openbaring worden hoe Bach bij de groot ste kunstvaardigheid een verrukkelijk schone muziek tot stand wist te brengen. JOS. DE KLERK Nadat onze medewerker voor toneel en ballet alreeds verslag heeft uitgebracht over de gala-première te Amsterdam van de twee korte zangspelen „Le pauvre Matelot" (De arme matroos) van Milhaud en „l'Apostrophe" (De vermaning) van Jean Frangaix, alsmede van het ballet „Billard" van Serge Nigg, die vertolkt wer den door de Nederlandse Opera, zij het ons gegeven nog enige kanttekeningen te plaat sen betreffende de muziek van deze drie werken, naar aanleiding van de heropvoe ring in de Kurzaal te Scheveningen op Zondagavond. „Le pauvre Matelot" draagt de kenmer ken van de periode waarin deze „com- plainte" ontstond: vlak na de eerste wereld oorlog, toen de Franse jongeren, vooral de „groupe des six" waartoe ook Milhaud be hoorde, zich gedwongen voelden om muziek van kermis, circus en bar aan de orde te stellen. Het was een brutale reactie op de aristocratische kunst van Debussy; tevens liet de invloed van de jazz-invasie zich gelden. Het onderwerp van „Le pauvre Matelot" leent er zich toe om met banale deunen de sfeer van een kroeg aan de ha ven realistisch weer te geven. Op dit punt is de muziek van Milhaud dan oqk ge slaagd, wat niet zeggen wil dat ze aesthetisch genot biedt, verre van daar. Ze idealiseert niets, maar typeert raak de banale werke- ADVERTENTIE Een prettige vacantie met: Plain oi Cork-lipped wt 1per doosje v. 20 si. Hunter Mild 1 0.75 per pakje v DINSDAG 10 JULI Concertgebouw: Haarlems Muziek-instituut, leerlingen-uitvoering 8 u. Grote Kerk: Orgel concert 8 uur. Terrein bij Hcemsteedse Sport park: Circus Strassburger, voorstelling 8 uur. Frans Hals: „Mabok, de witte olifant"; 14 j.» 2.30, 7, 9.15 uur (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „De derde van rechts", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Strijd zonder genade", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Rodge City", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het wrekende zwaard", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 JULI Terrein by Heemstcedse Sportpark: Circus Strassburger, voorstelling 8 uur. Bioscopen: Middag- en avonvoorstellingen. I lijkheid. Doch het gegeven van het libretto is diep tragisch en eist sterkere middelen om muzikaal te worden verklankt. Milhaud probeert het, maar slaagt er niet in de actie de nodige stuwing te geven. Alles blijft grauw en groezelig en er is geen enkel moment van hoogspanning, dat maar even ontroert. Daar komt trouwens bij dat Greet Koeman wel goed haar partij zong, doch zich als de het noodlot voltrekkende hoofd figuur geen houding weet te geven. Haar medespelers Chris Scheffer, Gerard Groot en Jos Burcksen gaven sterker spel, maar konden toch de lamme actie niet gunstig beïnvloeden. De muziek voor het ballet „Billard" van de jonge Franse componist Serge Nigg is, zonder een bepaald persoonlijk kenmerk te dragen, fris en fleurig en uitnemend voor het doel geschikt. Wat de muziek betreft die Jean Frangaix schreef bij zijn eigen libretto „l'Apostrophe" (naar een verhaal van Balzac), deze valt van het ene uiterste in het andere. Nu eens treft zij aardig het middeleeuwse ka rakter.'dat overeenkomt met de waarlijk prachtige scènische uitbeelding, welke her innert aan oude miniaturen, dan weer ver valt ze in het modernste filmgenre. Op zeker ogenblik amuseert de componist zich zelfs met de operettestijl van Lecocq, Audran en Offenbach. Men neemt het niet zo nauw, omdat het gegeven zo amusant is. Doch wie speciaal komt om de muziek ADVERTENTIE 200 x 300 c.M. COMPtETE WONINGINRICHTING Barlciiorln.itr. 13-t? Haorlem Tet. 13015 te beluisteren voelt zich toch teleurgesteld. Het lijkt welhaast werk van een vlot maar weinig kieskeurig improvisator. Jean Fran- gaix en vele jongeren van zijn slag kunnen nog heel wat lei-en uit de geestige, vol maakt verantwoorde partituren van Ravel: „l'Heure espagnole" en „l'Enfant et les Sortilèges". De vertolking van „l'Apostrophe" door Louise de Vries, Gerard Groot, Frans Vroons, Nel Duval en Cora Canoe Meyer liet weinig wensen onbevredigd. In zoverre was het een groot succes. Ook wat het opera-orkest in de drie Franse werken presteerde onder leiding van Charles Bruck was alleszins verantwoord. JOS DE KLERK. r Honderdvijftien renners startten Maandag voor de zesde étappe CaenRennes (182 km.), èen étappe met een zelfde aspect als die van Le TréportParijs. De grote gebeurtenis van deze dag was de ontsnapping van een zeven tal. Carrea, Muller, Levèque, Bauvin, Cou- vreur, Salimbeni en onze landgenoot Van Est. Van dezen kregen Couvreur en Salimbeni pech. Langzamerhand groeide de voorsprong van het kopgroepje van vijf en op een ge geven ogenblik zag het er naar uit, dat zich hetzelfde feit van Zondag zou voordoen, loen het peloton met meer dan 10 minuten achterstand op de leiders de finish pas seerde. Na 107 km. bij St. Hilaire hadden de vluchtelingen bijna vijf minuten voorsprong op hun achtervolgers, eveneens een groepje van vijf, Van Steenkiste, De Mulder, Castelin, Cieliczka en Kebailli. Levèque kon zich toen reeds, tenzij ernstige pech zich zou voordoen, drager van de gele trui noemen. Van Steen- kiste en Kebailly vielen uit het tweede vijf tal teru" maar voor De Mulder, Cieliczka en Castelin was dat geen bezwaar om de ach tervolging in straf tempo voort te zetten. In de kopgroep werd het zwaarste werk geleverd door Levèque en Van Est. De Fransman Muller en de Italiaan Carreur reden geen enkele maal aan kop en hingen voortdurend achteraan. Zij wilden blijkbaar hun krachten sparen voor de eindsprint. Van Est bezorgde de Nederlandse volgers grote schrik toen hij ongeveer 20 km. voor de finish last kreeg met zijn versnellings apparaat. Even zakte hij enkele tientallen meters af maar hij slaagde er in zich weer bij de leiders te voegen. In Rennes won Muller, die zich voortdurend had gespaard, in de sprint voor Carrea. Van Est werd derde. De uitslag luidt: 1. Muller (Frankrijk) 5.22.10 (met bonifi catie 5.21.10). 2. Bauvin (Oost-Zuid-Oost-Frankrijk) 5.22.10 (met bonificatie 5.21.40). 3. Van Est (Nederland) 5.22.10. 4. Carrea (Italië), 5. Levèque (West-Zuid-West Frankrijk), beiden dezelfde tijd. 6. De Mulder (België) 5.25.21. 7. Cieliczka (Wesf-Zuid-West Frankrijk). 8. Castelin (Oost-Zuid-Oost Frankrijk), zelfde tijd. 9. Sommcr (Zwitserland) 5.27.55. 10. Sciardis (lie de France). Levèque is in het bezit gekomen van de gele trui. 17. Voorting (Nederland) 5 uur 34 min. 22 s. 21.. Peters 5.35.08. 26. Faanhof. Op de 27e plaats kwam een groep van ongeveer 80 renners, onder wie de overige Nederlanders Wagtmans, Dielissen en Dek kers. Voorts Coppi. Diederich, Biagioni, Ko- blet, Bobet, Bartali, enz. Het algemeen klassement luidt: I Levèque 35.30.32. 2. Bauvin 35.31.31. 3. Muller 35.36.05. 4. De Mulder 35.36.05. 5. De bekende Amerikaanse toneelspeler en filmster Frederic March brengt met zijn echtgenote, de actrice Florence Eldridge, een gedeelte van zijn vacantie door in ons land, waar zij Zaterdagmorgen met de „Nieuw Amsterdam" arriveerden. Zij rei zen in gezelschap van de uitgever George Macy en diens vrouw met een fonkelnieuwe Pon'tiae-stationcar, logeren in het Amstel- Hötel en zetten Donderdag hun tocht naar Scandinavië en Schotland voort. Gistermiddag hebben deze gasten uit de nieuwe wereld een bezoek aan Haarlem gebracht, dat begon met het bezichtigen van het museum der Joh. Enschedé Grafi sche Inrichting N.V. aan het Klokhuisplein, waar zij werden ontvangen en rondgeleid door de leden van de directie B. F. En schedé en jhr. W. van Andringa de Kem- penaer. Dit bezoek had tevens een zake lijke kant, daar de heer Macy besprekin gen kwam voeren over de verzórging door de firma Enschedé van een Erasmus-uit gave in de Engelse taal. De heer Macy legt zich speciaal toe op het doen verschijnen van bibliophiele edities, zoals daar zijn de boeken van de None-such Press en de Limited Editions Club. Wij maakten van de gelegenheid gebruik een kort gesprek te voeren met Frederic March, een goede vijftiger (zijn eigenlijke naam luidt Frederic Mclntyre Bickei) die uiterst spaarzaam met zijn woorden omgaat en die men zich vooral zal herinneren als de sergeant in de film „De beste jaren van ons leven", voor welke rol hij zijn tweede Oscar (een jaarlijks toegekende onder scheiding) verkreeg. Zijn eerste had hij te danken aan zijn spel in „Dr. Jekyll en mr. Hyde". De bekendste van de meer dan zestig films waarin hij optrad zijn: „I mar ried a witch" (De bruid komt spoken) en „De dood met vacantie". Hij begon zijn car rière op het witte doek in 1928, daar hij nimmer in stomme films wilde uitkomen. Na „De beste jaren van ons leven" zijn er al drie nieuwe rolprenten gereed gekomen, waarin hij een hoofdrol vervult en waarvan „Christopher Columbus" de belangrijkste is. Frederic March verwonderde er zich over dat deze laatste producties ons land nog niet hadden bereikt. Een te lange af wezigheid van het projectiescherm betekent schade aan de populariteit. Na zijn terugkeer in de Verenigde Sta ten, omstreeks half Augustus, beginnen de opnamen voor de verfilming (onder regie van Stanley Kramer) van het toneelstuk „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller, in welke versie hij als Willy Domain zal optreden. „Voor mij is de grootste tragedie van deze tragedie", aldus vertelde Frederic March ons, „dat ik des tijds geweigerd heb het stuk te spelen. Ik las het na een uiterst vermoeiende werk periode en vond het zo weinig interessant, dat ik het maar half-gelezen terugstuurde aan de schrijver, die het voor mij en me vrouw March had bestemd. Zulke vergis singen zijn menselijk. Ik ben blij dat de film mij in de gelegenheid stelt deze fout enigszins goed te maken. Dat zullen we tenminste hopen". Frederic March gaf een vaag antwoord ,op de vraag waaraan hij de voorkeur gaf: filmen of toneelspelen? Hij doet het liefst beide om de beurt. Als acteur onderscheid de hij zich in de laatste tijd (dat wil zeg gen: kort voor de oorlog) onder meer in de oer-première van „Met onze hakken over de sloot" van Thornton Wilder. Voor zijn vacantie speelde hij met. zijn echtgenote dertien weken achtereen in New York het nieuwste stuk van. Lillian Hell-man: „The autumn-garden" (De herfsttuin'" waarmee hij in het najaar op tournee gi De gastheren met de Amerikaanse bezoe kers in gezellige conversatie bijeen in de tuin van Enschedé voor het in-1768 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van 'de lettergieterij geplaatste standbeeld van Laurens Janszoon Coster. Van rechts naar links ziet men op deze joto de heer B. F. Enschedé, mevr. March, Frederic March mevrouw Enschedé, de heer George Macy, mevrouw Macy, jhr. W. van Andringa de Kempenaar en mevrouw Van Geen. Frederic March woont in Californië, maar hij vindt Holland erg mooi. „Ik verwachtte niet anders, vandaar ook dat ik hier oen paar van mijn veel te weinige vrije dagen besteed". En de ironie van The Observer The Observer (Londen) schrijft: „Opnieuw hebben de tenniskampioen schappen te Wimbledon bewezen, dat Londen een der grootste sportcentra van de wereld is. Maar opnieuw nopen zij ons ook tot de onaangename taak, uit te leggen waarom onze spelers het niet zo best gedaan hebben. Nu ja, zegt men ons: de Amerikanen spelen beter dan wij om dat hun volk driemaal zo groot is als het onze. De Australiërs, die een veel kleiner volk dan wij vormen, blinken uit omdat zij meer te eten hebben en leven in een beter tennis-klimaat. De Europese mede dingers zijn nogal succesrijk, omdat zij het spel veel ernstiger opnemen dan wij. Wij neigen tot de mening dat dit laatste voor allen geldt: alleen de Britten begrij pen, dat het er in. sport niet werkelijk op aan komt wie wint. Ondanks dit besef hebben wij zeer goed gespeeld in de lo pende reeks Testmatches. Wij hebben ook succes geboekt te Henley en bovendien het Open Golf Championship gewonnen, waaruit blijkt wat wij presteren kunnen zonder daartoe geëigende bevolking', voed sel en klimaat.... en zelfs zonder ons al te zeer in te spannen. Men zou kunnen zeggen dat dit bewijst...." Op dit punt geeft The Observer het op. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft mondeling overleg' gepleegd met de minister van Financiën over diens nota's van wijzigingen op de be lasting-wetsontwerpen. De commissie vroeg om een schatting van de financiële gevolgen der regeringswijzigingen. De minister deelde mede, dat de voorge stelde wijziging met betrekking tot de weeldebelasting de fiscus een offer .zal kosten van ongeveer 3,5 millioen. De ver hoging van het tussentarief met 1zal een hogere bate opleveren van circa 6 millioen. De wijziging van de kinderaftrek voor de grote gezinnen houdt een offer van de fis cus in van 2 millioen. De differentiatie van het tarief van de extra-belasting op de winst zal de fiscus 3 millioen kosten en de beperking van de verhoging van de ver mogensbelasting 1 millioen. Hier staat tegenover het voorstel om ook tantièmes voor zover uitgaande boven de bedragen, welke van de extra belasting op bedrijfs winsten zijn vrijgesteld, onder die extra belasting te brengen, welke wijziging een extra opbrengst zal geven van 1 millioen. Daarnaast is er nog de mogelijkheid van verhoging van de Vennootschapsbelasting op winsten boven de 300,000, waarbij een tarief verhoging van 50 op 51een extra opbrengst zal geven van ongeveer 4,5 mil lioen. Een verdere verhoging met 1 voor winsten boven 350.000 zal de opbrengst met ongeveer 4 millioen doen stijgen. De commissie achtte het redelijk de 2,5 millioen extra-baten, welke zal worden verkregen door de verhoging van het zg. tussentarief van de Omzetbelasting, op de lijst van de voor compensatie beschikbare middelen op te nemen en zo nodig ook te doen strekken tot dekking van offers elders. De minister kon zich hiermede vereni gen. Kinderaftrek Ten aanzien van de kinderaftrek op de Inkomstenbelasting merkte een der leden op, dat. de in de regeringswijziging vervatte tegemoetkoming nog een groot verschil zal laten bestaan tussen de nieuwe en de hui dige toestand. Voorts achtte dit lid het een bezwaar, dat in het regeringsvoorstel uit sluitend rekening wordt gehouden met de leeftijd der kinderen. Het zou in beginsel veel juister zijn, uitsluitend kinderaftrek te verlenen, indien de kinderen geen loonbe lasting verschuldigd zijn, dus onafhankelijk van de grootte van het gezin. De minister antwoordde, dat deze laatste gedachte inderdaad veel aantrekkelijks heeft. Helaas maakt de wijze van inning van de Loonbelasting dit denkbeeld echter technisch onuitvoerbaar. Hij verklaarde zich bereid een eventueel door de Kamer voorgestelde verhoging van de leeftijds grens van 16 tot 17 jaar te aanvaarden. Vermogensbelasting Ten aanzien van de door de minister voorgestelde wijziging inzake de Vermo gensbelasting merkte prof. Lieftink op, dat de wijziging tegemoet komt aan de gedachte, dat de verhoging van de Ver mogensbelasting niet ten gevolge mag heb ben, dat inkomsten en vermogensbelasting tezamen niet uit het inkomen kunnen worden betaald. Volgens de voorgestelde regeling zullen dus niet degenen worden geholpen, die reeds thans meer dan 90 van hun inkomen aan vermogens- en in komstenbelasting tezamen betalen. Wenst men een geringere extra-opbrengst uit de Vermogensbelasting, dan verdient het de voorkeur te trachten diegenen te gemoet te konten, die relatief door de voorgestelde verhoging het zwaarst wor den getroffen. Dit zou mogelijk zijn door verhoging van de algemene vrijstellingen voor zover het de toepassing' van het ver hoogde percentage betreft. De minister verklaarde zich bereid tot een wijziging in deze zin, echter alleen indien daartegen over een compensatie kan worden gevon den. Er zou dan een extra-vrijstelling kunnen worden verleend van 25.000, hetgeen een opbrengstderving zou bete kenen van plm. 3 millioen. Het amendement van de heer Lucas op het ontwerp tot wijziging van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 zou tot ge volg hebben, dat degenen, die het hoogste marginale percentage aan Inkomstenbe lasting betalen, het grootste voordeel ge nieten. Aanvaarding van het amende ment zou een opbrengstderving ten ge- Carrea 35.39.01. 6. Lazarides 35.39.02. 7. Bia gioni 35.40.19. 8 Castelin 35.40.50. 9. Diederich 35.41.25. 10. Van Est 35.41.49. 34. Wagtmans 35.46.48. 57. Faanhof 35.49.37. 69. Peters 35.52.20. 89. Voorting 36.01.09. 92. Dekkers 36.01.46. 96. Dielissen 36.04.04. Het plocgenklassement van deze zesde étappe luidt: 1. West-Zuid-West Frankrijk 16.15.26. 2. Nederland (Van Est, Voorting en Peters) 16.21.50. 3. Oost-Zuid-Oost Frankrijk 16.22.19. 4. Frankrijk 16.24.13. 5. Belgic 16.28.24. In het algemeen ploegenklassement bezet Nederland de negende plaats. Voetbal De indeling der tweede klassen in West I is, volgens de Sportkroniek, als volgt: Tweede klasse A: AFC, Alcmaria Victrix, Helder, HFC, HVC, OSV. Stormvogels. UW, WA, West-Frisia en ZFC. Tweede klasse B: DWV, Hercules, HRC, De Kennemers, KFC, Schoten, De Spaartaan, Velox, Volendam, Zeeburgia en ZVV, ADVERTENTIE Steun voor koloniale volken gevraagd (Van onze correspondent in Londen) Vandaag hebben de onlangs afgetreden Engelse ministers Aneurin Bevan, Harold Wilson en John Freeman hun politieke in zichten voor zover deze afwijken van de Labourregering, in pamfletvorm gepubli ceerd. Het pamflet draagt de titel „Slechts één weg". Die weg is degene die zowel totale oor logsvoorbereiding als onderwerping aan een aggressor verwerpt. Het document is door een aantal tot de linkse principiële groep behorende Labourfiguren, zoals Michael Foot, Ian Mikardo en Richard Crossman samengesteld. De drie ex-minis ters leverden hun aandeel in het gemeen schappelijke betoog, maar verklaren uit drukkelijk in het voorwoord dat zij het met sommige formuleringen niet eens zijn. Ook maken zij duidelijk, dat deze brochure niét bedoeld is als regerings- of verkiezings manifest voor de Labourpartij, aangezien het enige lichaam, dat bevoegd is een pro gram te maken, de jaarlijkse partijconfe rentie is. Het geschrift is geenszins een felle tot Attlee en Morrison gerichte uitdaging, doch slechts een uiteenzetting, als basis voor een partij-discussie. Bevan en de zijnen accepteren het be staande partijprogram (dat uit vrees voor stemmenverlies grotendeels verdonkere maand is), waarop de verkiezingen van 1950 zijn gevoerd, volledig. Het bevat een aantal maatregelen, welke, zo zeggen de „rebellen", alleen maar op uitvoering wachten, zoals verdere nationalisatie (ce ment, suiker, assurantiewezen) en finan- cieel-economische voorstellen. Schokkende onthullingen doet Bevan dan ook niet. Nieuwe ideeën zijn overbodig, zo wordt verklaard. Het geschrift breekt een lans voor een constructieve vredespolitiek en verdedigt een middenweg op het gebied van de be wapening. De sociale revolutie in Azië, Afrika en het Midden-Oosten is het over heersende feit van de 20e eeuw. Het gevaar is, dat een hysterische vrees voor Russische aggressie het Westen hiervoor blind maakt en dat overijlde bewapening ons zal belet ten onze taak ten opzichte van de koloniale volken te vervullen. Om te voorkomen, dat de bewapeningsrace op oorlog uitloopt, zal alles in het werk moeten worden gesteld om binnen twee jaar een regeling met Rus land tot stand te brengen. Op welke manier dit gebeuren moet, onthullen de auteurs van het pamflet niet. Het Britse socialisme, zo wordt verder betoogd, dient ervoor te zorgen, dat het Westen de sociale revoluties in de koloniale gebieden steunt, inplaats van deze te on derdrukken en de bevolkingen daardoor in de armen te drijven van Sovjet-Rusland. Bewapening zal ondergeschikt moeten wor den gemaakt aan een wereldplan voor een werkelijk wederzijdse economische hulp, zo mogelijk met inschakeling van de Sov jet-Unie. De bewapening, nodig om de Rus sen af te schrikken, zal moeten worden ge financierd, niet door inflatie, maar door een systeem van controle om de kosten van levensonderhoud te stabiliseren, de sociale diensten in tact te houden en buitensporige winsten en luxe uitgaven te voorkomen. Geëist wordt een vermindering van het be wapeningstempo, waardoor materialen en arbeidskrachten voor de hulp aan de eco nomisch achterlijke gebieden kunnen vrij komen. Stelling wordt genomen tegen de Duitse herbewapening of opneming van Franco in het Atlantisch verdrag. De regering zal ernstig rekening moeten houden met de in dit politieke document gepropageerde opvattingen, aangezien be halve de oud-ministers niet minder dan 25 socialistische Lagerhuis-leden aan de op stelling van het manifest hebben meege werkt. Te Amsterdam is een 31-jarige scheeps timmerman aan boord van het s.s. „Kefalo- na". dat bij de Amsterdamse Droogdok Mij. gemeerd ligt, in een 8 meter diep ruim ge vallen, Hij werd zeer ernstig gewond en is kort na de val overleden. Woorden worden geboren, leven en sterven. Van een bepaalde woordfamilie blijft soms maar een enkel woord over en dan nog vaak alleen in een samen stelling. Daarvan is het woord ooievaar een voorbeeld. Deze vogel draagt aller lei namen. In de ene streek noemt men hem eiber, in de andere uiver. Waar schijnlijk gaat het eerste deel ooie, te rug op een oud Germaans woord dat: bezit, rijkdom, geluk betekende. Het tweede deel hangt waarschijnlijk samen met varen en dan is de betekenis: hij die met geluk komt. Ook is wel gedacht aan verwantschap met baren en dan is de ooievaar dus werkelijk de geluk- voortbrengende. Dat geluk hoeft niet bepaald een kindje te zijn. Wanneer een ooievaar op het dak van een boerderij zetelt, betekent dat voorspoed in hei- algemeen. Robinson-Turpin volge hebben van circa 7 millioen. De minister verklaarde zich slechts bereid een matiging in de Vermogensbelasting aan te brengen voor die categorieën, welke daarvoor sociaal gezien het meest in aanmerking komen. Successierecht Ten aanzien van de verhoging van het successierecht verklaarde de minister zich bereid de percentages, welke thans gelden voor verkrijgingen of gedeelten daarvan beneden de 10.000 door kinderen en echtgenoot, te handhaven. Voor het hier uit voortvloeiend verlies aan opbrengst ten bedrage van rond VA millioen zou compensatie kunnen worden verkregen door verzwaring van het successierecht voor andere erfgenamen dan kinderen en echtgenoot. Ongeveer 16.000 boksliefhebbers en stellig niet uitsluitend Engelsen, zullen vanavond in de grote Empire Hall in Earl's Court te Londen een grote boksmatch zien. Pro motor Jack Solomons heeft namelijk een bokswedstrijd om de wereldtitel georgani seerd tussen het „bokswonder", wereldkam pioen Ray „Sugar" Robinson en de Europese titelhouder, de Engelsman Randolph Turpin. Wanneer de Amerikaanse zakenman,' ex- balletdanser en weldoener Robinson van avond als operette-prins met zijn gevolg in een fel-kleurige kimono naar de ring stapt zal hij zich geestelijk en lichamelijk beter hebben voorbereid dan op welk ander ge vecht ook. dat hij op zijn Europese tournee reeds heeft geleverd. Want nu ontmoet hij een tegenstander, die veel harder en beter is als verscheidene „sparring-partners", die Robinson op het Continent op een resolute manier hun overwinnings-illusies heeft ont nomen. De 23-jarige Turpin is een eenvou dige jongen, wars van show en reclame, maar tevens een bokser, die van 1943 af geen ne derlaag heeft geleden. Voor zijn laatste do zijn wedstrijden heeft hij bij elkaar niet langer dan een half uur in de ring gestaan. Maar dit waren geen gevechten, die be wezen, dat Turpin een wereldkampioenschap in zijn vuisten heeft. Het is bekend: Luc van Dam onder anderen heeft aan den lijve on dervonden, dat de Engelsman hard kan slaan, maar men weet nog steeds niet, wat hij presteert wanneer een tegenstander niet terugdeinst of neergaat, maar daar juist flirtende hoeken en een vrijwel ondoordring bare verdediging tegenover stelt. Ook in Engeland geeft men de titelhouder de beste kans, maar het blijft nog immer de vraag of de snel reagerende Robinson veel kan incasseren, want. het is wel vast komen te staan, dat Turpin de kracht heeft Robinson te vellen. Ttu-pin noch Robinson voelt zich zeker van zijn zaak. Turpin heeft echter niets te ver liezen en alles te winnen en dat is in der gelijke wedstrijden van niet te onderschat ten belang. Zuiver technisch beschouwd zou de Ame rikaan moeten winnen en zijn resultaten in eerdere wedstrijden in aanmerking ge nomen geeft men Robinson natuurlijk de beste kans, hoewel de factor verrassing in dit gevecht ook wel eens een rol zou kun nen spelen. Vanavond om 10.50 uur zal men door middel van een radio-reportage over de zender Hilversum I het resultaat kunnen vernemen. Softball Zondagmorgen wordt in het He.emsteedse Sportpark de stedenwedstrijd HaarlemDen Haag gespeeld, waarvoor de volgende dames zijn uitgenodigd: T. Voorting (EDO) werpster; R. de Haas (HHC) vangster; T. Andrea (HHC) eerste honk; F, Veen (Schoten) tweede honk; B. van Beymerwerdt (HCK) korte stop; C. Heems kerk (Schoten) derde honk; H. Olthoff (Gym- nasion) links veld; C. Verdam (EDO) mid- veld; E. Hüner (Gymnasion) rechts veld. Reserves: A. de Goede 'SC Haarlem), L. Hüner (Gymnasion), A. Hesse (EDO). De dames Hazevot (Gymnasion) en Bakels (HCK) als reserve aangewezen, waren ver hinderd. De wedstrijd HaarlemAmsterdam wordt later gespeeld. Zwemmen Kampioenschappen van de kring Haarlem Onder leiding van de zwemclub „Haarlem" wordt Woensdagavond in Stoops bad het derde gedeelte van de wedstrijden om de kampioenschappen van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden. Het programma luidt: 50 meter vrije slag jongens; 3 maal 50 me ter wisselslag persoonlijk dames; 100 meter rugslag heren; 50 meter rugslag meisjes; 200 meter schoolslag heren; 5 maal 50 meter vrije slag estafette jongens; 10 maal 50 meter vrije slag estafette dames; schoonspringen voor dames en heren. Sport in 't kort NEDERLANDSE TENNISNEDERLAGEN TE EASTBOURNE. In het herenenkelspel van het internationaal tennistournooi, dat te Eastbourne wordt gehouden, leden onze land genoten Rinkel en Dehnert een nederlaag. Rinkel werd door de Zuid-Afrikaan Sturgess met 36, 62, 60 geslagen; Dehnert ver loor met 62. 6—2 van de Engelsman Paish. TE MAUBEUGE IN NOORD-FRANKRIJK worden op 5, 6 en 7 Augustus internationale kaatswedstrijden gehouden, waaraan Neder land. België en Frankrijk zullen deelnemen. H.R.C. „EXCELSIOR". De Haarlemse Ren nersclub „Excelsior" hield een rit over ruim 50 km. Martens onderscheidde zich en won. 2. F. Kruger; 3. J. de Haan; 4. B. Ferrnis; 5. A. Vos; 6. J. Schulpzand; 7. J. Martens: 8. J. Sweers. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 10 Julij 1851 HAARLEM. De alhier uit Nieuw York 'ontvangen dagbladen maken mek- ding van eeive geweldige brand, die te Sint Francisco zeer belangrijke ver woestingen heeft aangerigt; De schade wordt begroot op 12 milM'oênen dollars. De brand heeft tien uren geduurd. Doordien, de meeste huizen ligt gebouwd en van hout waren, verspreidde het vuur zich in weinig tijd over eene groote uitgestrektheid. Daar woei een sterke wind, zoodat alles vernield werd en aan geen stuiten van den brand te denken viel. Op het nog rokende en zwarte terrein ia men dadelijk begon nen met het opbouwen van nieuwe huizen, zoodat over enkele maanden de sporen van den brand geheel uitge- vviacht zullen zijn en de stad een nog beter aanzien zal hebben dan voorheen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5