Engels persbureau groeide uit een inlichtingenbureau te Aken Bedrijfsruimte aangeboden, Werktuigkundig Tekenaar -Clowntje Riek Kort en Bondig Fa. W. F. CLAUS RUBBERCORSETTEN WONINGRUiL aangeb. te AMSTERDAM Z. Droge opslagruimte meisje JONGENS ca. 16 jr. W.van Amerongen N.V. HALFWAS SCHILDERS De Egyptische Koningin HONDERD JAAR REUTER Julius Reuter zag de mogelijkheden van snelle en betrouwbare berichtgeving Vocht of Tocht bezorgen U die Rheumatiseh pijnen. Neem regelmatig Eruschen - en U verdrijft ze radicaal. Haarlemse kanovaarster gaf haar kampioenschap prijs Mevrouw L. van den Anker Doedens is „kanomoe" „Factotum-vloot" op de terugweg Provinciale Staten SCHEEPVAART Voor de kinderen Couranten 22 ct. per kg Boeken, tijdschriften enz. 16 ct. per kg Bont papier13 ct. per kg Carton 10 ct. per kg Orig. Huishoudiompen 45 ct. per kg Ai bent U 16 jaar of tachtig Een Rubbercorset zit altijd prachtig. „HET GEZONDHEIDSHUIS" een nette zelfstandige WINKELJUFFROUW KANTOORRUIMTE Geen zaak wordt groot zonder reclame. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteert men in Haarlems Dagblad KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. 1 Loodgieter (gediplomeerd) leeftijd ca. 30 jaar 2 Machine-bankwerkers (draaiers) leeftijd ca- 25 jaar 1 Lasser-bankwerker (autogen.) leeftijd ca. 30 jaar 1 Fijnmachinebankwerker (instr.maker) leeftijd ca. 30 jaar 1 M- bankwerker-smid leeftijd ca. 16 jaar gevraagd voor nieuwbouw te IJmuiden. Aanmelden: 3AC. BREED, Populierstraat 16, Haarlem. Een ervaren FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck DINSDAG 10 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Een kantoor van twee kleine kamertjes, In 1851 door een Duitse bankbediende te Londen gesticht, was het begin van het huidige Engelse wereldpersbureau Reuter, dat thans 100 jaar bestaat. Julius Reuter Toen in 1849 de eerste publieke Duitse telegraafverbinding tussen Berlijn en Aken geopend werd, zag de jonge Reuter, die in Aken woonde, zijn kans schoon om de Duitse zakenlieden snel op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen in België en Frankrijk tijdens de Frans-Italiaanse oorlog, die toen aan de gang was. Postduiven De moeilijkheid was echter, dat er geen verbinding bestond tussen de Duitse tele graaflijn en het Frans-Belgische net, dat te Verviers begon. Reuter loste de kwestie op door de 48 km. lange afstand tussen Aken en Verviers te overbruggen met postduiven. De ingebruikneming van de onderzeese kabel tussen Dover en Calais in 1851 was voor Reuter aanleiding zijn reeds bloeiend bedrijf naar Londen te verplaatsen, waar hij zich toelegde op het verstrekken van handelsnieuws aan makelaars in effecten en handelsfirma's. Hij nam de Britse natio naliteit aan. In 1858 begon hij een nieuwsdienst voor kranten. De „Morning Advertiser" was de eerste krant, die zich, na een gratis proef- dienst van drie maanden, abonneerde. Langzamerhand volgden andere bladen en het nieuwe persbureau „was er", toen ook „The Times" zich abonneerde. Reuter was zich wel bewust, dat het succes van zijn bureau afhing van de snelheid, waarmee hij het nieuws kon verzamelen en ver spreiden. De Amerikaanse burgeroorlog en de campagne van Solferino stelden hem in staat te bewijzen, dat hij beschikte over middelen om het nieuws sneller dan wie ook ter wereld te vergaren. Reuter maakte slechts dan gebruik van de bestaande communicatie-middelen als deze snel en betrouwbaar genoeg waren voor zijn doeleinden. Was dit niet het geval dan zag hij er niet tegen op zijn eigen tele graafkabels te leggen. De betrouwbaarheid van het Reuter- nieuws werd al spoedig zo algemeen er kend, dat zelfs regeringen hierop staat maakten. Het nieuws van het ontzet van Mafeking in de Zuid-Afrikaanse boerenoorlog be reikte Londen het eerst van de Reuter-cor- respondent in het boerenleger. Koningin Victoria en de leden van de regering kregen een copie toegezonden en toen, 14 uur na ontvangst van het Reuter-berieht, 's avonds in het Lagerhuis vragen werden gesteld, antwoordde minister Joseph Chamberlain: „Ofschoon ik nog geen officiële bevestiging heb ontvangen, heb ik geen reden om aan de betrouwbaarheid van het Reuterbericht te twijfelen". ADVERTENTIE Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionne- ren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig mogelijk een begin met Uw Kruschen kuur, hele geheim en de basis van de wereldbe roemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een begin met Uw Kruschhen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. Toen Julius Reuter in 1899 stierf en door zijn zoon werd opgevolgd, braken moeilij ke tijden aan voor het persbureau. He't ging in belangrijkheid achteruit, kwam in an dere handen en moest in 1934 vroeger tot standgekomen overeenkomsten, krachtens welke Reuter het merendeel van het we reldnieuws beheerste, opgeven. Beroemde primeurs In 1941 werd Reuter het eigendom van de gehele Britse dagbladpers, doordat de aandelen half om half het eigendom wer den van de provinciale en de landelijke Eritse persorganisaties. Christopher Chan cellor, een jonge Schot, kreeg tot taak het bedrijf weer op (te bouwen en hij slaagde erin Reuter zijn oude élan te hergeven. Van de vindingrijkheid, die Reuter ook in deze dagen van radio-telefonie en spoed- telegrammen ten toon wist te spreiden, is de primeur van dag-D een voorbeeld. Toen in 1944 de gehele wereld wachtte op het nieuws dat dag-D was aangebroken, slaagde Reuter, zonder te beschikken over bijzondere faciliteiten, er niet alleen in de wereldprimeur te behalen met het bericht over de landing op de Normandische kust, doch zelfs de officiële bekendmaking enkele uren voor te zijn. Reuters organisatie voor dag-D was een voudig tot het uiterste. Ieder persbureau had een kamer gekregen in het Londense ministerie van voorlichting en iedere ka mer had een directe telexlijn met het hoofdkantoor. Reuter echter maakte zijn kamer tot een hoofdkantoor in het klein en verbond haar telexlij nen naar alle Britse landelijke dagbladen. Een schakelaar in de kamer maakte het mogelijk de telexuitzen ding van .het hoofdkantoor uit te schakelen. Een ander voorbeeld van snelheid, dat Reuter in zijn jubileum-overzicht geeft is het nieuws van de ondergang van de Britse duikboot „Truculent", die in 1950 door een tankboot werd geramd. Reuters Haagse correspondent door het ANP gewaarschuwd gaf zijn nieuws aan zijn kantoor door voordat de Britse admiraliteit ervan hoorde. Op het ogenblik heeft Reuter over de gehele wereld 2.000 eigen redacteuren, ver slaggevers, artikelenschrijvers, vertalers, telexisten en administratief personeel in dienst. De viering Het honderdjarig bestaan van Reuter zal op grootscheepse wijze worden gevierd. Mor gen, op de stichtingsdatum, is er een banket in Grosvenor House, waarvoor meer dan duizend personen zijn uitgenodigd. Aan het diner zal het woord worden gevoerd door de ere-gast, de heer Kent Cooper, directeur van het Amerikaanse persbureau Associa ted Press, met welke organisatie Reuter nauw samenwerkt, door Sir Lloyd Dumas, Reuters directeur in Australië, Christopher Chancellor, algemeen directeur van Reuter te Londen, minister-president Attlee en de aartsbisschop van Canterbury. Uit het buitenland komen een 150 gasten over. Ook de Nederlandse pers zal zijn ver tegenwoordigd. Dertien jaar achtereen heeft de Haarlemse Kanovereniging Trekvogels" het kampioen schap van Nederland voor dames in haar bezit gehad. De laatste twee jaar is mevrouw L. van den Anker—Doedens op de Neder landse kampioenschappen met de eer gaan strijken. En niet alleen met nationale eer; talrijke internationale successen heeft deze Haarlemse kanovaarster geboekt. Zo bij voorbeeld de zilveren medaille op de Olym pische Spelen te- Londen in 1948, eerste en tweede prijzen bij wedstrijden in Zwitser land, België, Zweden en Denemarken. Dit seizoen echter heeft, mevrouw Van den AnkerDoedens plotseling op nationale en internationale wedstrijden ontbroken. Het Nederlands kampioenschap heeft zij zonder strijd prijs gegeven aan mejuffrouw C. van Paassen uit Zaandam, die in de klasse K I op 500 meter nationaal kampioen werd. waar door de K V ..Trekvogels" tevens de jaren lange suprematie verloor. Volgens de heer J. J. Glatz, trainer van deze vereniging, is de reden, dat mevrouw Van den Anker „kanomoe" is. Zii concen treert zich momenteel hoofdzakelijk op drie andere sporten: handbal, basketball en athletiek. Nochtans heeft deze 29-jarige kapster wel de bedoeling intensief te trainen voor de Olympische Spelen te Helsinki. Mogelijk komt ,,de kanohonger", zoals de heer Glatz dat uitdrukte, naar verloop van tijd wel weer terug. JIMMY CARTER, WERELDKAMPIOEN BOXEN LICHTGEWICHT, heeft er in toe gestemd zijn titel in een gevecht over 15 ronden op 16 Augustus te Flint (Michigan) te gen Harold „Baby Face" Jones te verdedigen. Van de schepen, die deelgenomen heb ben aan de oefening „Factotum" en dit weekeinde in Amsterdam meerden, zijn er hedenmorgen reeds verscheidene door het Kanaal naar de Noordzee gevaren om de thuisreis te aanvaarden. Nadat vanmorgen reeds elf schepen van verschillende natio naliteiten IJmuiden passeerden lagen er om half elf 18 Franse en Engelse oorlogs bodems in de Noordersluis. De Noordersluis heeft overigens de af gelopen Zaterdag, toen de „Factotum"- vloot opstoomde naar de hoofdstad, een record aantal schepen tegelijk binnen haar deuren gehad. Deze omsloten een keer zelfs 29 mijnenvegers. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland kwam aan de orde een voorstel van Gedeputeerde Staten, om tot een maximum van 100.000 aan de Stichting „Waarborg- instituut voor de Veenstreek" te vergoeden 23 procent van de eventuele verliezen, welke door deze stichting zullen worden geleden, op door haar aan tuinders, die hun woonplaats hebben binnen de gemeente Uithoorn, verleende borgstellingen. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat de leden het voorstel wel toejuichten, doch dat zij bezwaren hadden tegen de rentevergoe ding. Die werd te hoog geacht. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd toegezegd, dat getracht zal worden de rentevergoeding te verlagen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd aangenomen. Alblasserdijk, 8 nog te Vera Cruz. Alcyone, pass. 8 Gibraltar. Alphard, 9 te Recife verw. Amsteldiep, pass. 8 Lizard. Arkeldijk, pass. 8 Scilly's. Agatha, 7 v. Saigon n. Pladju. Aldegonda, 8 v. Pladju n. Bangkok. Aludra, 8 ten anker Dungeness. Annekerk, 8 150 m. ten O. v. Chagos Arch. Arcndskerk, 8 v. Penang n. Colombo. Armilla, 8 v. Pladju n. Singapore. Arundo. 8 520 m. W. Scilly's. Aagtedijk, 9 te Montevideo verw. Arendsdijk. 6 v. Port of Spain. Axeldijk, 7 te New York. Akkrumdijk, 9 v. Durban, n. Kaapstad. Alhena, pass. 9 St. Paul Rocks. Altair, pass. 9 Ouessant. Ampenan, 9 te R'dam. Aalsum, 9 v. Cuba te R'dam. Alblasserdijk. 10 v. Vera Cruz n. Tampico. Almdijk, 8 te Tampico. Almkerk, 10 v. Antwerpen n. R'dam. Alwaki, 8 te Baltimore. Alamak, 9 te Genua. Boschfontein, pass. 8 Guardafui. Baud, 10 verw. Blijdendijk. 8 v. Antwerpen. Bontekoe, 8 v. Soerabaja n. Makassar. Breda, te Bremen. Blommersdijk, 9 te New York verw. Borneo, 10 te Port Said verw. Bacchus, 10 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Bennekom, 9 te Antwerpen. Beverwijk, 9 te Sagunto, verm. 11 n. Nederland. Caltex Pernis, 8 v. Sidon n. R'dam. Cameronia, 16 om 4 u. Hoek van Holland verw. Caltex Delft, pass. 8 Gibraltar. Caltex Leiden, pass. 8 Pantellaria. Caltex The Hague, 8 135 m. W. Kreta. Caltex Nederland, pass. 7 Oporto. Camphuys, 8 te Kotabuna. Congostroom, 3 v. Dakar n. Freetown. Corida, 7 175 m. Z.ZW. Puerto Rico. Caltex Utrecht, pass. 9 St. Vincent. Ceram. 10 te Colombo verw. Cottica. 9 v. Paramaribo n. Pta del Gada. Delft, 8 v. Callao n. Molendo. Danae. 11 Alexandrië verw. Dalerdijk, 9 v. Portland. Delft. 10 Mollendo n. Arica. Etrema, 7 te Stanlow. Edam, 8 te Ilheos. Felipes, 10 te Penang verw. Binnen stonden Oom Tripje en de agent bij elkaar, met strenge gezichten. „Zo," zei Oom Tripje. „Kom maar eens dichterbij. Wat moet ik nu van jullfe horen?" Bedremmeld stonden de jongens bij elkaar. „Wie van jullie heeft die pijl in de helm van de agent geschoten?" „Ik, Oom Tripjezei Bunkie verlegen. Dat is toch erg ondeugend, niet?", zei Oom Tripje. „Maar.... maar ikke.... ik deed het per ongeluk", zei Bunkie. De andere jongens knikten. „Bunkie schoot 'n beetje te hoog, Oom TripjeWe hadden meneer de agent helemaal niet gezien!" Nuhet liep met een sisser af. De agent zei, dat ze voortaan voorzichtiger moesten zijn en dat hij er nu geen werk van zou maken. Toen hij weg was, zei Oom Tripje toch, dat ze niet meer met de boog in de tuin mochten schieten. En toen Ze 's avonds in bed lagen, ja.toen konden ze er niets aan doen, dat ze even moesten giechelen, toen Rick zei: „Wat zag hij er raar uit, hè, met die veer op z'n helm?" Gooiland, 8 v. Santos n. Itajai. Ganymedes, 8 v. Rio de Janeiro n. Barbados. Gordias, 9 130 m. N. Finisterre. Gadilla, pass. 9 Kp. Caxine. Garoet, 9 v. Suez vertr. Groote kerlc, 9 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Hercules, 8 tet Gibraltar. Helena. 8 v. Eten n. Buenaventura. Hestia, 8 v. Guayaquil n. Callao. Haarlem, 10 op rede Man of Warcays. Heelsum, 10 pass. Miami. Jagersfontein, 7 Terneuzen geankerd. Karossa, 8 v. Kairmana n. Merauke. Kota Agoeng, 8 v. Halifax n. Boston. Klipfontein, 9 rede Tanger geankerd. Katwijk. 10 v. Vlaardingen n. Cetubal. Lemsterkerk. 8 te Genua. Leuvekerk, 8 te Port Said. Loenerkerk, 7 v. Hamburg n. Bremen. Laertes. 7 v. Aden n. Suez. Laurenskerk, 7 te Le Havre. Leerdam, 9 te Antwerpen verw. Lekkerkerk, 9 v. Aden vertr. Lieve Vrouvvekerk. 9 Bahrein verw. Loosdrecht, 10 Bombay verw. Langlee Scott, 9 v. Marseille. Leopoldskerk, 9 v. Suez. Lissekerk, 9 te Khorramshar. Marken, pass. 8 19 u. Lands End. Maaskerk, 8 te Hamburg. Madoera, 8 200 m. W. Kp. St. Vincent. Marken, 8 dwars Lizard. Mentor, 8 v. Yerakini n. Pyli. Mcrwede, 7 v. Savanna n. Le Havre. Malea, 8 v. Yokohama n. Miri. Metula, 7 te Killingholm verw. Manoeran, 9 te Swansea. Mataran, 10 Priok verw. Mulderkerk, 9 te Cyprus. Meliskerk, 9 te Calcutta. Nigerstroom, 9 Bordeaux verw. Nieuw Amsterdam. 10 16 u. v. R'dam n. N. York. Noordwijk. pass. 10 Finisterre. Ondina, 8 v. Suez n. Singapore. Oranje. 10 aankomst rede Beiawan. Oberon, 10 verw. Ciudad Trujillo n. Port of Spain Papendrecht, 8 te Priok. Poseidon, pass. 8 Kp. Hatteras. Prins Willem II. pass. 9 Belle Isle. Prins Willem III, pass. 9 Belle Isle. Prins Willem v. Oranje. 9 te R'dam. Prins Fred. Willem, pass. 9 Lizard Head. Pygmalion, 9 v. Curasao n. Mobile. Prins Maurits, 10 v. Hamburg n. Montreal. Roepang, 8 v. Palembang n. Cheribon. Rebecca. 10 te R'dam. Roebiah, 9 te A'dam. Rotti, 9 te Antwerpen. Stad Schiedam. 7 v. Narvik n. R'dam. Salawaki, 7 v. Pondicherry n. Penang. Scherpendrecht. 8 v. Sidon n. Montreal. Stad Dordrecht, 9 Genua verw. Stad Vlaardingen, pass. 8 Haugesund. Stentor. 9 te Piraeus verw. Straat Malakka 3 v. Singapore n. Pt. Swettenham Sarpedon, pass. 7 Startpoint. Sibajak, 9 v. Soerabaja n. Semarallg. Slamat, 9 te Basrah. Stad Maastricht, 9 te Gibraltar. Schie, 10 te Maracaibo verw. Schiedijk, 9 te R'dam. Saparoea, 9 v. Hamburg n. A'dam. Tero, verm. 9 v. Buenos Aires n. La Plata. Tamo, pass. 8 Fernando Noronha. Tankhaven I 8 n. Tj. Priok. Tankhaven III, 8 Beiawan verw. Telamon, 8 v. St. Mao n. Kp. Haitlen. Tiberius, 8 te San Felix. Tjitalengka, 8 v. Hongkong n. Singapore. TJiwangl, 8 v. Soerabaja n. Makassar. Trajanus, 8 v. New Orleans n. La Guaira. Tabian, 9 v. Aden n. Port Said. Tawali, 9 v. Djiboeti n. Suez. Tiba. 9 te R'dam. Tibia. 9 te Port Said. Tosari, 10 te Beiawan verw. Talisse, pass. 10 Westpunt Cuba. Weltevreden. 7 v. Djiboeti. Waterland, 8 v. Rio n. Las Palmas. Wieldrecht, 8 25 m. O. v. East Londen. Westerdam, 9 te New York. Westland. 9 v. Montevideo. Willem Ruys, pass. 9 Gibraltar. 13 R'dam verw. Woensdrecht, 9 te Santos verw. Zaan, 6 Yxpilla rt. R'dam. Zeeland, 9 v. Singapore n. Djakarta. Zonnewijk, 11 v. R'dam te Hamptonroads verw. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is een opgraving begonnen naar de Willibrordus-fontein te Wolsum in Friesland. De oudste thans bekende ver melding van deze fontein komt voor in een register uit 1511. BINNENLAND 5n Klaaswaal (Hoekse Waard) is een< drie meter hoge obelisk met wereldbol ont huld ter propagering van de gedachte .van federale wereldregering. In samenwerking met de rijkspolitie hebben PTT-ambtenaren in Nieuw Weerdinge de clandestine radiozender „Titan", benevens een aantal gramofoonplaten in beslag ge nomen. Tegen de eigenaar, de 26-jarige fa brieksarbeider H. J. B., is procesverbaal opgemaakt. Door het schoonmaken van bakken welke gebruikt worden voor het bereiden of vervoeren van giftige preparaten ter be strijding van onkruid in weilanden en lan derijen, waarbij vaak resten van die prepa raten worden uitgestort, worden op vele plaatsen in ons land de wateren vergiftigd. Hierdoor wordt aan de visstand grote schade toegebracht, terwijl het water onbruikbaar wordt als drinkwater voor het vee. De Al gemene Hengelaarsbond richt een dringend verzoek tot allen die van dergelijke prepa raten gebruik maken, de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Het, fregat „De Zeeuw" is in Nieuwediep aangekomen. Het is op 3 Mei door Amerika aan Nederland overgedragen. „De Zeeuw vertrok 27 Juni uit Boston en is rechtstreeks thuisgevaren. De „Van Zijl" zal Woensdag morgen in Nieuwediep arriveren. De door Amerika overgedragen zes fregatten zijn dan geheel in Nederlands bezit. HAARLEM EN OMSTR. Het dameskoor „Haerlcm" uit Haar lem-Noord zal Dinsdagavond onder leiding van mej. W. van Eldik een concert geven in het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee. Candidaat B. Büleveld uit Haarlem komt voor op het tweetal voor predikant bij de Chr. Gereformeerde kerk van Doesburg. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen in de economie de heer H. Schuur- huis te IJmuiden. De heer J. H. van den Berg uit Haar lem en mej. C. A. Hoekstra uit Heemstede zijn geslaagd voor het eindexamen van de cursus der Hogere Hötelvakschool te Den Haag. MoJ. T. Bilstra tc Haarlemmermeer is benoemd als onderwijzeres aan de Open bare Lagere school te Stiens. De heer J. A. van Brussel, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem, her denkt op 20 Juli zijn 25-jarig dienstjubileum (Tractie en Materieel). De heer P. IJ. Hesseling, machine bankwerker bij de dienst Tractie en Materieel der Ned. spoorwegen te Haarlem." herdenkt op 31 Juli zijn 40-jarig dienstjubileum. Per 1 September wordt verplaatst de verificateur der invoerrechten en accijnsen E. Bajema van Amsterdam naar Haarlem. Voor staatsexamen muziek, diploma B-piano, slaagde mejuffrouw W. van der Klift te Santpoort.. Voor diploma A-piano slaagde de heer G. Romviel te Heemstede. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heren R. F. G. Bak en G. van Schaik, beiden te Haarl/sm en R. M. W. Eek hof te Heemstede. Maandagmiddag omstreeks vijf uur stak een negen-jarige jongen op de hoek van de Lorentzkade en het Theemsplein zonder op liet verkeer te letten de rijweg over. Hij liep tegen een bromfiets aan, waardoor hij een groöt gat in zijn hoofd kreeg. Hij is met een auto naar het Diaconessenhuis vervoerd. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem, zal morgen, Woensdag, geen spreekuur houden. Laat u niet aanroepen, vasthouden of bedriegen door z.g opkopers met de reclame „de hoogste waarde" prijsnotering: Zie ook de prijsnoteringen van andere artikelen aan onze inkoophuizen. Beneden de leeftijd van 18 jaar wordt niet gekocht. let op het Juiste adres Bakenessergracht 45-51, Haarlem Telefoon 11436 b.g.g. 23661 Erkend Ziekenfondsleverancier. ZIJLSTRAAT 69 TEL 12240 - HAARLEM Prima coupe en gegarandeerde pasvorm 3e flat, 6 kam., badk., c.v., w.w,, lift, te huur met Inbegrip van centr. voorz. 60.p. mrtd. Event, door toevoeging zolderverd. huur ƒ120.— p. mnd. GEVRAAGD: Huis met tuin in Haarlem, Zandvoort of omstr. Lagere huur. Br. onder no. 7983 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD omgeving Haarlem of Amsterdam. Zowel grote als kleine panden komen in aanmerking. Technische Uitgeverij H. Stam, Zijlweg 1, Haarlem. centrum stad, opp. 150 m2, krachtstroom, alsmede gas en water aanwezig. Spoed gewenst. Brieven onder no. 7982 GEVRAAGD voor direct tussen 16 en 20 jaar oud, voor werkzaamheden in film fabriek. Aanmelden tussen 2 en 5 uur, Kenaupark 8. GEVRAAGD A. ZWARTER's Hygiënisch en Modern Levensmiddelenbe- drijf, Raadhuisstraat 67, Heemstede, tel. 38043. Aanmelden voor 8 uur. Tegen 1 September a.s. te huur gevraagd (twee vertrekken). Aanb. aan G. Tekelenburg, Parklaan 11. vraagt voor spoedige indiensttreding Zonder goede getuigschriften onnodig te solliciteren. Aanmelding dagelijks op de Personeelsafdeling, van fi12 uur en van 25 uur, Zijlweg 136, Haarlem. Ter ooleiding kunnen enige worden geplaatst in één der moderne kruidenierszaken van Ook zij, die nu de school verlaten, komen in aanmer king. Nadere inl. Woensdag cn Donderdag na 1 uur, fil. Gr. Houtstraat 189, Haarlem, tel. 13421 of 's avonds na 7 uur, Middenweg 29, tel. 24463. GEVRAAGD: Uitvoerige schriftelijke sollicitaties onder no. 7986 aan het bureau van dit blad. 28) „Jij hebt de mummie van meneer Nore lius gestolen, Meier?", zei hij. „Ja meneer, maar ik heb hem weer teruggebracht. Gisterenavond!" HOOFDSTUK IX. Er kwam nu schot in de zaak, consta teerde inspecteur Renkevoort. Martinus Meier had zich aangekleed en was, onder hevige protesten, meegevoerd in het zij span, tevergeefs betogend dat hij „hele maal niks gedaan had nu hij die kist met dat bakkes erop weer net zo had terug gebracht!" De politieman had slechts ge antwoord: „Eerst mee, dan praten!" en stuurde met vaste hand de motorfiets langs de Zondags-stille Bloemgracht. De kreten van de ontstelde Betsie vergezelden hen nog tot voorbij de brug. Op het bureau had het verhoor plaats gevonden en had Meier een volledige be kentenis afgelegd. Ja, zijn schoonvader had deze week op een familiefeestje geweldig zitten opsnijden over een kist met kost baarheden, die meneer Norelius uit Egypte verwachtte. Een kist, die hij met de groot ste moeite daar vandaan had gekregen en waar niemand iets van weten mocht. Een reuze-belangrijke kist. En toen hij hem toevallig Vrijdag weer ontmoette had hij nog eens naar die kist geïnformeerd en waarachtig, het ding was net aangekomen en stond in het magazijn op de Binnen kant. Een kist met een rode cirkel erop. Meneer Norelius was uit de stad, maar Van Heumen had hem opgebeld en nu zou hij de dag daarop thuiskomen, enkel voor die kist. Nou, dat leek hem wel wat! Hij had Job gecharterd, een handig jong maatje uit het café om de hoek en ze had den een handkar gehuurd om de kist te vervoeren. Een hoop goudstukken, had hij gedacht en daar had hij wel een beetje moeite voor over. Hij was eerst Vrijdag avond naar Van Heumen gegaan en had daar de hele avond zitten kaarten, stom vervelend met die ouwe kerel, maar hij moest natuurlijk de sleutel hebben en dat was hem gelukt ook. Met Job was hij toen naar het magazijn gegaan en omdat de kist erg zwaar was, veel zwaarder dan ze ge dacht hadden, hadden ze alleen maar de inhoud gejat: een groot pak, in zeildoek genaaid. Ze hadden het 's morgens om zes uur gedaan, dan viel het niet zo op. Ze waren waarachtig nog door een agent aangehouden, maar die had ze doorgelaten toen ze een smoesje verzonnen. De sufferd! Maar toen ze weer thuisgekomen waren, was het gedonder begonnen. Hij miste zijn ene handschoen en dat kon natuurlijk be roerd zijn, maar veel beroerder was nog dat Job nu de helft van de goudstukken wou hebben en dat ze, toen ze het zeil met veel moeite hadden losgemaakt, niks as een tweede kist gevonden hadden met een ge schilderd bakkes erop. En toen was net Betsie het voorhuis ingekomen en die was gaah gillen en zei dat ze het een griezel vond dat ze dat ding geen minuut langer in huis wou hebben. Enfin, allemaal narig heid. Gelukkig moest Job naar zijn baas en die was hij dus kwijt, al zei hij dat hij 's avonds terug zou komen, en Betsie had hij als de bliksem naar haar vader ge stuurd om daar de sleutel op tafel neer te leggen. Ze bezwoer dat ze niks gezegd had, maar dat wist je nooit by die vrouwen. Maar ze bleef de hele dag verschrikkelijk zenuwachtig en toen kwam ze 's avonds ineens huilend binnen met het verhaal dat haar vader was aangereden en dat de poli tie er achter zat. „Nou, en de politie, dat leek me niks, inspecteur, en dat geschil derde bakkes stond me ook maar aan te staren en Betsie griende en toen kwam Job waarachtig weer over die goudstukken zeuren. Het hele zaakje zat me tot hier! En lk had natuurlijk ook berouw. Enfin, ik zeg: „Hier Job, hier heb je een tientje, maar hou dan ook verder je sm.en dan brengen we die hele kalebas weer netjes naar de Binnenkant terug. Het is een sof, en anders niet!" En dat deden we, inspec teur, en nou ben ik blij dat ik dat gedaan heb, al kostte het me nóg eens de huur van die kar, want nou ben ik onschuldig en heb niks niemendal gestolen. En nou weet u allés precies!" De politieman had het hele relaas geno teerd, had alleen nog gevraagd hoe laat gisterenavond die kist weer op die stoep was gezet zo tussen negen uur en half tien was het geweest en had toen de man maar naar huis laten gaan' na een ernstige vermaning. En nu, terwijl hij nog voor zijn bureau zat en dit nieuwe aspect in de zaak overdacht, rinkelde de telefoon aan zijn linkerhand en nam hij de hoorn op. Een hem onbekende mannenstem sprak: „Spreek ik met de politie-inspecteur die vannacht op de mannenzaal van het Bin nengasthuis is geweest? Ja? Ik ben assis tent dokter Steenman. Het betreft Van Heumen, de man die u vannacht "gehoord hebt. Een eigenaardig geval. Hij kreeg zo juist bezoek van zijn getrouwde dochter, een zenuwachtig vrouwmens dat een scène maakte; ik heb haar weggestuurd. Maar nu beweert die oude man dat hij u wil spreken, dadelijk! Hij dringt er erg op aan, hij is vreeselijk onrustig. Eerlijk ge zegd had ik als medicus graag dat u kwam. Het zal hem mogelijk kalmeren." „Niets liever dan dat, dokter. Ik kom dadelijk." Er komt schot in de zaak, dacht hij weer toen hij nu voor de derde maal de poort van het Binnengasthuis binnentrad. Hij knikte tegen de portier en ging dan snel door de lange gangen naar de mannen zaal. Er was nu een andere zuster, een oudere, die zich eerst de zaak omstandig liet uitleggen. Maar dan werd hü tooh achter het scherm toegelaten en stond hij weer voor het bed van Van Heumen. De vrouw was klaarblijkelijk naar huis ge gaan. „Wou je me wat zeggen?", vroeg hij vriendelijk en ging op zijn gemak op de stoel voor het bed zitten. „Ja", zei de oude man schor." Ja, ja. „Er was nu geen angst meer in zijn ogen, maar een gepijnigde uitdrukking, een uitdrukking van smart. De politieman zag oplettend naar het verbonden hoofd in de kussens en knikte even. „Vertel het me maar", zei hij weer, zacht als tegen een kind. „Ik ben hier gekomen om naar je te luisteren. Je kunt me nu alles vertellen, Van Heumen, en je hoeft niet bang te zijn. Begin nu maar." „Het was Betsiebegon de ander moeilijk. „Betsie is hier geweest....". „Ja, dat weet ik", hielp de inspecteur weer, toen er een pauze volgde." „Eetsie heeft je natuurlijk verteld dat ik Martinus heb meegenomen, omdat hij gestolen had. Maar hij heeft alles weer eerlijk teruggebracht en daarom heb ik hem weer naar huis laten gaan." „Ozei de oude man met wijd open ogen. „Ooodus hij zit niet in de kast?" „Welnee. Hij is waarschijnlijk nog eerder thuis gekomen dan Betsie." „O", zei de patiënt weer. „Goddank, god dank! Dus Martinus zit niet in de kast ik wist. dat hij het gedaan had." „Ja?" „Ziet u.gisterengisteren het was verschrikkelijk! Onze Betsie ia een lief kind, maar een jongensgek. Ze is onze enigeen ze is alles voor ons. Alles. Misschien hebben we haar verwend. Maar ze ging de straat opze wou niet meer thuisblijvenze wou niet meer naar ons luisterenen we hadden toch het beste met haar voorHet is een lief kind. Maar ze dirkte- zich op en ze ging met jongens, met kerels die niet deugden. en toen ging ze ineens trouwen met die slampamper!" „Kalm nou maar, Van Heumen....". „We konden er niks tegen doen. Niks. Een kerel die haar in het ongeluk stort. Een verlopen kellner. Ze wou niet luiste ren. En altijd hebben we wel gedacht dat er zoiets zou gebeuren. Hij deugt niet. En toengisteren....". „Gisteren?" „Gisteren zou ik de kist met meneer Norelius naar boven dragen als de andere lui weg waren. Niemand mocht het weten. En toen ze weg waren, schoof ik de rom mel in de hoek van het magazijn alvast opzij, en de kist zelf ook een eindje. En toen merkte ik dat-ie leeg was en dat de deksel niet meer afgesloten was. En toen tilde ik de deksel op, en toen, hemelse goedheid meneer!, toen vond ik die hand schoen. Ik herkende hem dadelijk, want Betsie had hem gebreid. En ik wist meteen dat Martien de dief was; hij had me de ■•'.leute] Vrijdagavond afgegapt en die had Betsie de volgende morgen teruggebracht. Wordt vervolgdh»

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6