OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noordelijken buitenlandse wensen terugtrekken der troepen uit Korea Oliebronnen gesloten, avondklok m Abadan, vechtpartij in Tabriz Weerbericht Delegatie der verbondenen meldt bevredigende vorderingen Nederlandse Firefly bij landing op zee verongelukt Besnoeiing van gelden voor Achesons ministerie Conferentie in Parijs over Europees leger Het woord is aan Mossadeq's Perzië Toch nog hoop op aanvaarding van Trumans voorstel William Foster verdedigt Europa's krachtsinspanning Duitse staal-kolossen in mootjes gesneden Soekarno gaat alleen draaibanken inspecteren Amerikaanse vliegtuigen aan Nederland overgedragen Een half millioen voor een plezierreis door Europa Landbouwer door de bliksem getroffen Frankrijk wacht op vijftiende kabinet na de oorlog Deze maand 2100 Nederlanders per boot naar Canada HET WEER AFGEBEELD G G e J A AK GA N G No 1 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 11 JULI 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JA A KGAN.G No 165 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsmar LONDEN (Reuter). Volgens radio- Moskou hebben de Noord-Koreaucn Dins dag te Kaesong bij monde van liet lid hun ner delegatie kolonel-generaal Nam Ir voorgesteld tc komen tot: beëindiging van alle gevechten; terugtrekking der strijd krachten van beide partijen tot op een af stand van 10 km van de 38ste Breedtegraad cn terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten uit Korea. Het van Tass afkomstige bericht noemt als bron „welingelichte journalistieke krin gen te Pjongjang". Volgens radio-Moskou „was dc Ameri kaanse delegatie blijkbaar niet behoorlijk voorbereid op de besprekingen en kreeg Süij een kwartier voor het begin van de conferentie richtlijnen van generaal Riclg- way zelf. De leider der Amerikaanse delegatie, vice admiraal Joy, sprak het eerst en ver klaarde, dat zijn delegatie alles zou doen wat in haar vermogen ligt om het doel van de conferentie te bereiken, aldus de radio. Kolonel-generaal Nam Ir antwoordde en deed zijn drie voorstellen. Vervolgens sprak de Chinese generaal Toeng Hoea langdurig over het verlangen van de Koreaanse en Chinese bevolking naar vrede en onder steunde de voorstellen van generaal Nam Ir. Een der Amerikaanse afgevaardigden, aldus dit radiobericht, antwoordde, dat hun delegatie niet bevoegd was beslissingen te nemen in politieke aangelegenheden en dat naar haar mening de drie voorstellen niet alleen kwesties van militaire, doch ook van politieke aard raakten. Voorts heeft generaal Nam Ir voorge steld onmiddellijk besprekingen te voeren over het uitwisselen van krijgsgevangenen. Aangaande het voorstel om alle buiten landse troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken, zei de generaal: „Met het terug trekken van de buitenlandse troepen zou het einde van de Koreaanse oorlog en de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie in principe reeds verzekerd zijn." Door het feit, dat de persvertegenwoor digers van de UNO niet bij de besprekin gen te Kaesong aanwezig mogen zijn en doordat van de zijde der verbondenen ge weigerd wordt inlichtingen over deze be sprekingen te verstrekken, is het berucht van Noordelijke zijde het enige beschik bare verslag. Het bericht-van radio-Peking volgde op herhaalde toespelingen in de nieuwsuitzen dingen op „de nederlaag van de verbonden troepen in Korea". De Noordelijken hebben de indruk gehandhaafd, dat zij als gast heren te Kaesong optreden. Bevredigend De vijf geallieerde opperofficieren meld den Dinsdagavond na vier uur van bespre kingen met de Noordelijken over een sta ken van het vuren in Korea „zeer bevredi gende voortgang" aan generaal Ridgway. Over deze eerste officiële bestandscon ferentie is officieel zeer weinig meegedeeld. Verklaard is, dat de twee admiraals en drie generaals van de geallieerden van gevoelen zijn, dat zij vorderingen hebben gemaakt in de richting van een agenda ter bespre king van een staken van het vuren. De Amerikaanse vice-admiraal Charles Tumey Joy noemde de conferentie „open hartig maar vormelijk". Heden wordt wederom geconfereerd. Dinsdagavond trilde het bestandshoofd kwartier van de UNO van tijd tot tijd, toen geallieerde artillerie doelen langs de Im- djin bombardeerde ter ondersteuning van de landstrij dkrachtendie in niemandsland patrouilleerden. Van het grootste deel van het Koreaanse front wordt slechts licht contact gemeld. Regen en slecht zicht boven geheel Korea hadden de luchtactiviteit van de geallieer den gereduceerd tot een omvang, die doet denken aan een wapenstilstand. Schout bij nacht Arleigh Burlte, een lid van de delegatie van de UNO, heeft heden verklaard, dat zijn delegatie niet het terug trekken der buitenlandse troepen uit Korea op de besprekingen zou behandelen. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rliee, heeft Inmiddels te Poesan door een woordvoerder laten verklaren, dat „indien een wapenstilstand zoals voorgesteld zou worden bereikt, zulks zonder zijn toestem ming en ondanks zijn voorstellen" zou zijn. De president zou „liever sterven" dan een vrede te zien vóór een algehele overwin ning of een algehele nederlaag. UNO-waarnemers in Tokio hoopvol gestemd Reuter preciseert nader, dat het Noor delijke voorstel, zoals het door radio- Peking is omgeroepen, een terugtocht van ongeveer 20 kilometer in de meeste plaat- Piloot om het leven gekomen Maandagmorgen om half tien is een Firefly van het vierde squadron van de Marine Luchtvaartdienst elf mijl van Ailsa Graiq, een eiland in de Firth of Clyde, in zee gestort. The Firth of Clyde is een inham in de Westkust van Schotland. De Fireflies van squadron vier zijn op het ogenblik gestationneerd op het Engelse Miegclekschip Indomitable. Het vliegtuig kreeg motorstoring en moest daardoor een landing op zee maken. De bestuurder van het vliegtuig, sergeant vlieger J. M. van den Akker uit Vlaardin- gen kwam om het leven. De tweede inzit tende bleef ongedeerd. Het verongelukte toestel was de Firefly P45 van het vierde squadron van de M. L.D. dat destijds in Noord Ierland gesta tionneerd was voor .oefeningen. La,ter oefende het in Cornwall en tenslotte'van het Britse vliegkampschip Indomitable af. sen cn ongeveer 35 kilometer aan de Oost kust voor de UNO-troepen zou betekenen. Waarnemers der UNO te Tokio zijn van mening, dat het terugtrekken van buiten landse troepen uit Korea nog niet het ge vaar zou elimineren van een aanval door „sterk gereorganiseerde" Noord-Koreaanse troepen. De voorstellen, zo meent men, komen echter in sterke mate overeen met hetgeen men verwacht, had. Het béreikfeh van overeenstemming was dan ook aan nemelijk. Het regelen van de bijzonder heden zou het verloop der conferentie ech ter kunnen vertragen. Schout-bij-nacht Burke van de UNÖ- delegatie heeft aan dc pers verklaard, dat- de afvaardiging der Verenigde Naties te Kaesong inderdaad geweigerd had over het voorstel tot terugtrekken der troepen uit Korea te spreken, daar dit een politieke zaak is en de delegatie uitsluitend „mili taire aangelegenheden" zou bespreken. De besprekingen verliepen „behoorlijk, doch je kunt het met deze dingen nooit van te voren weten," maar „over zes maanden" zou hij beter kunnen zeggen hoe de zaken stonden. Wel fotografen Vijf fotografen van de verbonden troe pen hebben vandaag toestemming ontvan gen zich naar Kaesong te begeven, aldus meldt Reuter. De Noordelijken hadden hiertoe hun goedkeuring gegeverj. Hun werk zal aan de wereldpers beschikbaar worden gesteld. De groep bestaat uit vier Amerikanen en een Engelsman. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een besnoeiing van achttien procent op de gelden voor het departement van Buitenlandse Zaken voor dit jaar aanbe volen. Deze aanbeveling is niet rechtstreeks tegen minister Acheson gericht. Waar schijnlijk zullen de republikeinen, die Acheson willen zien heengaan, hun aanval pas volgende week Inzetten bij de behan deling van de wet voor de financiering van zijn departement in het huis. BUS IN AFGROND GESTORT. Te Albissola in Ligurië is tengevolge van een defect aan de remmen een autobus met vijftien personen in één afgrond ge stort.' Dertien personen werden zwaar gewond. PARIJS (Reuter). Dinsdag is te Parijs de conferentie over een Europees leger in plenaire zitting in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeengekomen. Frankrijk, België, Luxemburg, Italië en West-Duitsland zijn volledig vertegen woordigd. De West-Duitse delegatie staat onder leiding van de adviseur in defensie aangelegenheden van de West-Duitse re gering, dr. Theodor Blank. Nederland, Noorwegen, Denemarken, Portugal, IJsland, Engeland en de Ver enigde Staten hebben waarnemers gezon den. De grootste moeilijkheid is tot dusver gelegen in het vinden van een compromis tussen het op de Petersberg (het hoofd kwartier van de Westelijke geallieerden te Bonn) opgestelde plan om 12 West-Duitse divisies in het Atlantische leger op te ne men en het plan, dat de vice-premier van Frankrijk, René Pleven, indertijd heeft voorgesteld en waarin de West-Duitse bij drage tot eenheden van 10.000 man wordt beperkt. De Franse regering heeft Christopher Chancellor, algemeen directeur van Reuter, ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van dit persbureau, begiftigd met de rozet van Officier van het Legioen van Eer. Ot to Weiss: Het is akelig te zien, welk een dreigende houding twee mensen tegenover elkaar kunnen aanne men, als zij elkaar vrezen. De eerste ontmoeting der UNO-delegatie met „Noordelijke" onderhandelaars bij hun voorbesprekingen omtrent de wapenstilstands-conferentie in Kaesong. (Radiografisch overgebrachte foto) TEHERAN. (AFP en Reuter). Volgens berichten uit Abadan zijn Dinsdagochtend verscheidene oliebronnen in de streek van Masdjed Soleiman en van Lai gesloten. De Perzische autoriteten hebben te Abadan een uitgaansverbod tussen middernacht en vier uur 's morgens afgekondigd. Men vermoedt dat deze maatregel getroffen .is om het toenemend aantal inbraken in wo ningen van Brits oliepersoneel te beper ken. Dinsdag werden bij een hosting tus sen communisten en anti-communisten bij de universiteit van Tabriz verscheidene studenten gewond en verscheidene andere aangehouden. Tabriz is de hoofdstad van de in Noord-Perzië aan de Russische grens gelegen provincie Azerbeidsjan. In Teheran blijven hardnekkige geruch ten de ronde doen, dat de Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, zal wor- te De president-directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau de heer H. H. J. van de Pol heeft namens het ANP te Londen aan het jubilerende persbureau Reuter, dat vandaag zijn honderdjarig bestaan viert, een geschenk aangeboden, een fraai Delfts bord, dat vervaardigd is door „Dc Porceleyne Fles". Aan de voorkant zijn de koninklijke wapens van Engeland en Nederland afgebeeld en de woorden „Reuter's, 18511951" en de naam van het ANP. Aan de achterzijde staan de woorden „In unity lies strength" (Eendracht maakt macht). De president-directeur van Reuter de heer Christopher Chancellor, C.M.G. (rechts) ontvangt hier in het hoofdkantoor van Reuter in Fleetstreet, Londen, het geschenk uit handen van de heer Van de Pol. WASHINGTON, (Reuter). Het hoofd van het plan-Marshall, William Foster, is gis teren voor het Amerikaanse Congres ver schenen voor het bespreken van het pro gramma voor wederzijdse veiligheid. Hij verklaarde dat in de komende twee of drie jaar de krachtsinspanningen van Europa gericht zullen zijn op de opbouw van de defensie. Daarna kan men zich richten op de verbetering van de levens omstandigheden, aldus Foster. Naar zijn mening was het programma gericht op de volgende punten: Het versterken van de West-Europese economie tot deze niet meer gevoelig was voor communistische invloeden; hulp aan de nog niet voldoende ontwikkelde gebie den; het ontwikkelen van de bronnen van schaarse en strategisch belangrijke grond stoffen en het verzekeren van een eerlijke verdeling hiervan'. Voorts deelde Foster mee, dat de produc tie voor de defensie in Europa het afgelo pen jaar verdubbeld was. Toch wordt nog lang niet geproduceerd'wat nodig is. Het probleem is het opvoeren van de Europese militaire uitgaven zónder een ernstige inflatie te veroorzaken, want dat zou de kans van de communisten verbete ren om binnenlandse omwentelingen te bewerkstelligen, zo verklaarde Foster. Dc enige oplossing is naar zijn mening gelegen in het verhogen van de productie. BONN (Reuter). Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Dinsdag te Bonn bekend gemaakt, dat zij de eerste vier nieuwe staatmaatschappijen hebben gevormd uit een van, de oude enorme staal concerns in het Ruhrgebied, die thans ont bonden worden. Volgens het Dinsdag door de geallieerde Hoge Commissie gepubliceerde besluit zijn activa van de vroegere Vereinigte Stahl- werke A.G., welk concern tussen de beide wei'eldoorlogen meer daxx de helft van de Duitse staalproductie in handen had, over gedragen aan vier nieuwe maatschappijen. De omvang van de Vex-einigte Stahlwerke was zo groot, dat behalve de vier boven genoemde maatschappijen xxog acht andere maatschappijen uit haar activa gevormd zullen worden. Verder is uit de activa van het Otto Wolff concern te Keulen nog een vijfde maatschappij gevormd. Deze vijf maat schappijen zijn de eerste van de 24 maat schappijen, die gevormd zullen worden na de ontvinding van de oude staalconcerns, die als gevaarlijke concentraties van eco nomische macht werden beschouwd. Ver wacht wordt, dat de 19 andere maatschap pijen in de komende weken opgericht zul len worden. Gisteravond is in de tuixx van de Sovjet-legatie te Havana op Cuba een niet-ontplafte boxn gevonden. De lont had niet gewerkt. den vexwangen door de ambassadeur New Delhi, Loy Henderson. Perzische officiële kringen toonden zich hierover verheugd. Zij zijn teleurgesteld door de Amerikaanse reactie op het ge schil met Engeland en zijn blijkbaar van mening, dat een nieuwe ambassadeur een verandering in de politiek der Vex-enigde Staten met zich mede zou brengen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter de geruchten „absoluut onwaar" genoemd. Hart geraakt De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navob, heeft gistex'en aan de pi-esident van het intex-nationaal gerechts hof, prof. J. Basdevant, de tekst overhan digd van het telegram, dat Maandagavond door de Perzische minister van Buiten landse Zaken, B. Kazemi aan Trygve Lie, de secretaris-genex-aal van de UNO werd gezonden. Daarin werd meegedeeld dat de Perzische regering haar erkenning van het Hof intrekt. De gezant deelde mee, dat hij daarbij aan de presidexit vaxi het Hof heeft ver klaard, dat het Hof geen wereldgerechts- hof is. Het is een hof van arbitrage. Het kan niet als arbiter optreden als er geen twee partijen in het geschil zijn. De gezant deelde de president mee, dat de beslissing van het Hof het hart van het Perzische volk heeft geraakt. „Alle zwakke landen, zullen van mening zijn dat het Hof een wapen is in handen van de grote mo gendheden tegen de zwakkere". De gezant deelde nog mee, dat de ixi- trekking van de ondertekening van de conventie van 1931 betekent, dat Perzië nog voor twee jaar gebonden is, daar een op zeggingstermijn van twee jaar in acht ge nomen moet worden. In gevallen als het huidige, wox-dt de jurisdictie van het Hof echter niet door Perzië erkend. Het bericht, dat de Perzische regering besloten zou hebben zestien millioen pond sterling op te nemen van Britse banken, wordt in Britse en Perzische bankkringen te Londen als „klaarblijkelijk onjuist" be schouwd. Enkele minuten echter voordat de bij eenkomst tussen Mossadeq en Grady, de Amerikaanse ambassadeur, zou plaats heb ben, werd zij door de premier afgelast. Hij had het „te dx-uk in verband met een kabi netsvergadering". Volgens Perzische kringen zal premier Mossadeq vanochtend mogelijk de Ameri kaanse ambassadeur mededelen, dat hij be sloten heeft, Trumans aanbod om Averell Harriman met een missie naar Teheran te zenden te aanvaarden. (Telegrafisch van onze correspondent te Soerabaja Na een onderhoud met vertegen woordi- gers van het comité der 13 paxdijen, dat ageerde tegen het plan van px-esident Soe karno om vandaag en morgen als bank werker op het marine-établissement te Soerabaja de handen uit de mouwen te gaan steken, heeft het staatshoofd van zijn voornemen afgezien. Hij zal thaxxs het be drijf inspectei-en. Soekarno xiam dit besluit op vooi'waai-de, dat het comité zijn taak zal overnemen en een actie tot hax-der werken zal ixxzetten. De laatste dagen hadden enkele dag bladen het oorspronkelijke plan vaxx Soe- kax-no reeds scherp afgekeux-d. De zes Amerikaaxxse marine-vliegtuigen van het type Lockheed PV 2, Harpoon, die aan de Nederlandse regering zijn over gedragen, worden tegen het eind van deze week op het vliegveld Valkenburg ver wacht De vliegtuigen zijn bemand met Nederlanders die in Norfolk (Virginia) een speciale opleiding' hebben gekregen, zes vliegtuigen zijn twee-motorige Lock- heeds. Zij kunnen worden gebruikt voor De tien Amerikaanse millionnairs, die Dinsdagmiddag op Schiphol uit het K.L.M.- toestel Johannes Vermeer stapten, hebben tezamen een half millioen gulden betaald voor een super-de luxereis, die precies 37 dagen zal duren. De organisator van deze trip, de Amei'ikaanse journalist Temple Fielding, is de schrijver van een toeristen gids voor Europa, die sinds 1948 in Ame rika een best seller is. Fielding kent Eux'opa door cn door en is van mening, dat de doorsnee Amex-ikaan- se toerist niet de juiste plekjes bezoekt. Het doel van de tocht der tien Amerikaanse millionnairs, die voor elke dag, dat de reis duurt 401 dollar betalen, is naar zijn zeggen op spectaculaire wijze de overige Ameri kanen voor te gaan in een betere „sight seeing" van ons' werelddoel. Kostexi noch moeiten zijn gespaard om dit doel te ver wezenlijken. Er is een scherpe selectie uit geoefend op de deelnemei's. Niet minder dan tachtig Amerikanen schreven in op deze tocht, maar niet meer dan tien hun ner konden de scherpe toets der critiek van Fielding doorstaan. Ook zorgde hij er voor, dat geen enkel echtpaar de tocht meemaakt. De stop in Amsterdam was slechts een tussenlanding, want ons land komt verder niet in het reisschema voor. Wel Denemarkexx, waar Fielding zelf sinds enige tijd woonachtig is. En dan staat een tocht naar het uiterste Noorden van Scan dinavië op het programma. Hier zal gebruik gemaakt worden van een der luxueuze Sandringham-vliegboten vaxx de Scandina vian Aixdipes System. In Italië heeft de ondernemende journalist voor zijn tien mlllionnaii's de beschikking over de vroe gere privétrein van Mussolini, waarin na de oorlog nog niemand heeft gereden. Buiten Europa zal het gezelschap onder meer logei-en in het paleis van Haile Selas sie. Onder de tien deelnemers bevinden zich onder meer twee oliemagnaten, een mode-expert, de weduwe van de directeur van het gx-ootste warenhuissyndicaat in de Verenigde Staten en de chef fotograaf van United Press. Mobilisatie in Indo-China SAIGON, 11 Juni (Reuter). Bao Dai, höofd van de Indochinese staat Vietnam, zal volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen over enkele dagen een mobilisatie- order uitvaardigen. Deze maatregel zou ge troffen zijn met het. oog op een mogelijk toenemende druk aan de grens van China, indien een wapenstilstand in Korea zou worden bereikt. De 40-jarige landbouwer A. J. van de Ven, die hedenmorgen in Hoogeloon (N.B.) met paard en wagen twee varkens ver voerde, is tijdens een hevige onweex-sbui door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. Het paard en de beide vax'kens werden eveneens gedood. Herriot herkozen als voorzitter der Assemblee PARIJS (Reuter). Gisteren is de 79- jarige Edouard Herriot, leider van de ra dicalen, herkozen als voorzitter van de nieuwe Franse Nationale vex-gadering. De officiële uitslagen van de stemming voor het voox-zittex-schap zijn: Herx-iot (ï-adicaal) 334, Noël (Gaullist) 135, Cachin (commu nist) 90. Bij de eerste stemming behaalde Herriot de vereiste absolute meerderheid. Na de vei-kiezing van Herriot diende pre mier Henri Queuille het oirtslag van zijxi kabixiet in, hetgeen gebruikelijk is na de verkiezing van een nieuwe assemblee. De nieuwe Assemblée is als volgt samen gesteld: Gaullisten 121, socialisteir 107, commu nisten 103, volksrepublikeinen (katholie ken 85, radicalen 72, onafhankelijke groep 51, boerengroep 40, alleenstaanden 19, unie van democratische en socialistische weer stand (radicaal gezind) 16, ovei-zeese on- afhankelijken (gematigden) 9 en de Afri kaanse democratische groepering 3. Een afgevaardigde voor Frans Oceanië moet in September nog woi'den gekozen. Hedenmorgen zou de Fi-anse president, Vincent Auriol, beginnen met parlemen taire leiders uit te nodigen om hun kansen voor de vorming van het vijftiende Franse kabinet na de oorlog te bespreken. In de wandelgangen van het parlement beschouwt men als gegadigden: Maurice Petsche, conservatieve minister van finan ciën in de laatste regering, René Pleven, radicaal-gezinde voormalige eerste minis ter, en René Mayer, radicaal, minister van justitie in de aftredende regering. De nieuwe regei-ing zal naar het centrum neigen en voor steun afhangen van socia listen, M.R.P. (katholieken), radicalen, ge matigden exi conservatieven. Aangenomexi wordt, dat Auriol slechts pax'lementsfracties en partijsecretarissen zal raadplegen om te voorkomen dat hij met generaal De Gaulle besprekingen moet voeren. De Gaulle is voorzitter van zijn partij. Men verwacht, dat voor de volgende week geen nieuwe regering zal worden ge vormd. Tevens verwacht men, dat Schu- man minister van buitenlandse zaken zal blijven, hoewel René Mayer als een moge lijke opvolger wordt beschouwd. Langdurige kwestie Onze correspondent te Parijs seinde ons vanmorgen, dat de kabinetsformatie naar algemeen gevoelen in de Franse hoofdstad een langdurige kwestie dreigt te worden. Nu de concrete politiek weer aan de orde komt, duiken immers overal de te genstellingen tussen de centrumpartijen weer op en herinnert men zich bovendiexi, dat eind September of begin October kan tonale verkiezingen plaats moeten vinden. Zo heeft zich bijvoorbeeld de school kwestie, door de Gaullisten behendig aan de orde gesteld, plotseling als urgent ge schilpunt tussen de socialisten en de ka tholieken geopenbaard, twee partijen, die in het verleden uitmuntten in wederzijdse solidariteit. Petsche foi-mateur? Onder deze omstandigheden belooft de taak van de nieuwe formateur, als hoe danig, naar verwacht wordt, vandaag wellicht de demissionaire minister van Financiën Maurice Petsche zal worden aangewezen, uitermate zwaar te worden. Deze maand zullen ongeveer 2100 Ne- dex-landers per boot naar Canada reizen om zich daar te vestigen. Woensdag vertrekt de Volendam. Behal ve 1500 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen, vertrekken met dit schip een vijftigtal Noren, Denen, Zweden, Belgen en Finnen. In Le Have zullen nog zestig Fransen aan boord gaan. Bij de opvarenden bevinden zich ook zestig studenten, van wie veertig Fransen, Italianen cn Duitsers. Zij gaan naar Amerika. De Volendam wordt op 21 Juli in Quebec verwacht. Op 25 Juli vertrekt uit Rotterdam de Zuiderkruis naar Halifax. Het schip zal 810 personen naar Canada brengen. Aan de Zuidzijde van een depressie boven Schotland wordt tamelijk koele lucht naar West-Europa gevoerdterwijl aan de Oostflank van een storing boven Frank rijk zeer loarme lucht naar het Noorden stroomt. Beide luchtsoorten zijn onsta biel van opbouw en aan het scheidings- front ervan komen veel onweersbuien voor. Ten gevolge van het binnendrin gen van de koelere lucht zullen de tem peraturen tijdelijk iets minder hoog worden. O ONBEWOLKT (5LICHT 3EW. 3HALF8EW. 9 ZWAAR BEW »0ENE£L8EW mist 'ét sneeuw; - RE0EN-: -éj 9 motregen A HAGEL 7 BUIEN t* onweer CENTRA^-. H Hbóe toéux L L'ACE:.QSUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST; STAND VAN DIT XE K E N .GS F T "DE)< WfxpRJCHTING V AAN-.IEDERE'HELE Dgpts*EEfv'tvifiof- SHE L HE'D VAé": Vljr MSTffc- =£R ScCONDE..ré IETS KOELER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Matige en tijdelijk vrij krachtige Zufd-Weste- lijke wind. Iets koeler. 12 Juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 13.50 uur, onder 23.43 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 Juli Hoog water: 8.en 20.27 uur. Laag water: 3.37 en 15.53 uur. Donderdag 12 Juli Hoog water: 8,51 en 21.17 uur. Laag water: 4.17 en 16.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1