OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Misverstand Besprekingen van Woensdag brachten wapenstilstand in Korea nader Eisenhower voelt wel iets voor Franse militaire suprematie in Europa Ontwerp van vredesverdrag met Japan verplicht land met tot herstelbetalingen EMMELOORD10 Weerbericht LEMMER 25 HET WEER AFGEBEELD Thorez overleden UNO-delegatie vond vandaag de weg naar Kaesong versperd IUMPEN U verspoort ZWOLLE 24 Het woord is aan Deakin waarschuwt tegen nationalisatie-plannen Geen beslissing over de toekomst van Formosa Onweer teistert Duitsland Mossadeq aanvaardt Trumans aanbod Franse Dakota neergestort; acht doden Verkiezingen in Nieuw-Zeeland 6 6e JAARGANG N o 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 12 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 166 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W, Peereboom en A. D. Huijsman HET VERHAAL van de tien Amerikaan se millionnairs, die een super-de-luxe reis door Europa (en omgeving, want zij gaan o.a. ook naar Abessinië) hebben ondernomen zal menigeen met verbazing vervuld hebben. Deze kostbare lieden, die gedurende vijf weken per persoon en per dag 1500 uitgeven, menen blijkbaar dat zij de beste soort „sight-seeing" zullen be reiken door zo duur mogelijk te werk te gaan. De organisator van hun reis, hun landgenoot Temple' Fielding, heeft immers verklaard dat het doel van cleze weelde is, andere Amerikanen daarin op spectaculaire wijze voor te gaan. Ik geloof dat dit op een misverstand berust. De heer Temple Fiel ding moge verzekeren dat hij Europa dooi en door kent en dat de Amerikaanse toerist niet de juiste plekjes bezoekt, maar zijn oplossing lijkt mij verkeerd. De mooiste plekjes van Europa zijn niet de Ritz-hötels en de duurste restaurants in Parijs en Londen. Men vindt ze ook niet door er in de snelste vervoermiddelen overheen of langs te razen. Het is waar dat Europa het halve millioen (in guldens gerekend), dat aan deze reis besteed wordt, goed gebrui ken kan. Al krijgen wij er niets van want ons land wordt door Fielding niet. tot de juiste plekjes gerekend het blijft waar dat Europa dat halve millioen nodig heeft. Voorzover het niet in Abessinië be landt. Maar ofschoon het er dus wel belang bij heeft, en volgende reizigers van dit soort wellicht ook Nederland zullen aan doen, gebiedt eerlijkheid toch te erkennen, dat zij in deze trant niet de juiste indruk van dit oude werelddeel zullen krijgen. De grondfout zit naar mijn mening in de term super-de-luxe-reis. Dit is een ver schrikkelijke term: een nare, protsige term. Zij verdraagt zich evenmin met de schoon heid als met de bekoring, evenmin met de natuur als met de kunst, evenmin met het machtige landschap als met de idylle der juiste plekjes" buiten of in de oude ste den. Want dat alles is juist niet super-de- luxe. Als zo'n Amerikaanse millionnair zich in „shorts" steekt en in een tentje gaat kamperen in Haute Savoie, in het Rhöne- dal of bij een Italiaans meer en er op uit trekt zonder vrees voor wat vermoeienis zal hij schone ontdekkingen doen. Als hij ergens in een kleine dorpsherberg simpele kost gaat eten en er een flesje goedkope landwijn bij drinken zullen de bewoners van de streek ook geneigd zijn om met hem te praten. Dat hoort er een beetje bij als men Europa wil ontdekken, want het be staat niet alleen uit landschappen en ste den, maar er wonen ook mensen in. En als men in een geweldige slee van een wagen komt aanrijden en het duurste berghötel opzoekt komt men niet met hen in gesprek. Hoogstens zien zij het geval, van een af stand, met verbazing aan. In de steden is het net zo. Als die tien millionnairs door Parijs gaan kuieren op zoek naar de oudste en meest pittoreske oude buurtjes zullen zij daar iets ontdek ken. Een waard in hemdsmouwen, met een voorschoot aan en niet zo best geschoren, zal hun een betere en vooral een treffender ipdruk van Europa kunnen geven dan de keurige directeur van het trotse hötel in de ruc de Rivoli, dat hen slechts zal her inneren aan een of ander Palace thuis in Amerika. Wellicht zal het trouwens tot het zelfde concern behoren en zullen zij- die manager al eens in Philadelphia of New York hebben ontmoet. Aardig hem weer te zien, maar zij zijn hier immers om ken merkende indrukken van Europa te krij gen? Zij kunnen per kostbaar jacht gaan va- rèn, maar een tochtje per eenvoudige zeil boot, met overnachten in een propvol dorpscafé en slapen op het biljart, omdat er geen bed meer over is, zal hun veel kos telijker herinneringen verschaffen, met in begrip van het Engels dat de dorpsveld wachter en de kruidenier tot hen gespro ken hebben en dat hun ongekende moge lijkheden in hun eigen landstaal heeft geopenbaard. Toegegeven zij dat dit alles geen 401 dol lar 1523,80) per persoon per dag kost. En dat het geen super-de-luxc is. Zelfs niet „de luxe". Het merkwaardige van plezierreizen waaraan men iets heeft is, dat de waardevolle en boeiende, soms on vergetelijke ervaringen altijd diegene zijn, die weinig of geen geld kosten. Dit moet zelfs voor Abessinië gelden, waar de tien millionnairs in het paleis van de Negus, Haile Selassie (Leeuw van Juda) zullen logeren. Ik ben er nooit geweest maar er niettemin zeker van, dat de mooiste en in teressantste plekjes in Abessinië buiten het paleis des keizers liggen en dat men er zich vrijer en gelukkiger zal gevoelen. Temple Fielding heeft zijn tien reizende millionnairs uit tachtig gegadigden geko zen: na een soort vergelijkend examen. Er was blijkbaar een scherpe wedijver om 1523 per dag te mogen uitgeven. Als cle zeventig afgewezenen (tot hun verdriet) in goedkoper stijl moeten gaan hebben zij kans dat zij meer zullen beleven en ont dekken. Meer juiste plekjes en meer juiste mensen. Laten wij het voor hen hopen. R. P. LONDEN, (Reuter). In een bericht uit Stockholm in het Britse blad Daily Mail wordt gezegd, dat de leider der Franse communisten, Maurice Thorez, te Moskou is overleden. Het bericht was te Stockholm ontvangen uit kringen der Poolse commu nistische partij. Uit Parijs wordt gemeld dat de perschef van de Franse communistische partij, Flo- rimond Bonte, verklaard heeft dat Thorez onmogelijk te Moskou gestorven kan zijn. Thorez is in de Krim. Bonte had gisteren nog bericht ontvangen, dat de toestand van Thorez bevredigend was. ARBEIDERS INGESLOTEN IN BRANDENDE FABRIEK In een proef af deling van de straal moto- renfabriek van General Motors te Indiana polis, Verenigde Staten, is na een ontplof fing hevige brand uitgebroken. Een nog onbekend aantal arbeiders is in de bran dende fabriek ingesloten. INTERPELLATIE GOEDHART TOEGESTAAN De Tweede Kamer besloot hedenmiddag de interpellatie-Goedhart (Arb.) over de activiteit van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en van het Bureau Zuid- Molukken in Den Haag toe te staan. De voorzitter zal trachten de interpellatie nog voor het zomerrecès op de agenda te plaat sen. SEOEL (Reuter). Dc besprekingen van Woensdag hebben een wapenstilstand „veel nader" gebracht dan deze 24 uur geleden was, aldus heeft een woordvoerder van de geallieerde delegatie Woensdag avond verklaard. Zijn verklaring werd bevestigd door een communiqué van de UNO, dat zei, dat de delegaties wat dichter bij overeenstemming waren gekomen, hoe wel over de volgorde van de agendapunten nog meningsverschil bestond. Er bestaat nu bij alle betrokkenen een beter begrip voor de te bespreken onderwerpen, aldus de officiële verklaring, de Noordelijke ge delegeerden toonden minder strakheid en waren minder formeel dan Dinsdag. Waarnemers beschouwen het aLs een gunstig teken, dat correspondenten vergun ning is verleend naar Kaesong te gaan. Generaal Ridgway had verklaard, dat hij niet wenste dat de pers Kaesong bezocht, voordat de besprekingen goed verliepen. De woordvoerder, de Amerikaanse kolo nel George Ruhlen, zei, dat er goede reden was optimistisch te zijn. Kolonel Ruhlen zei, dat vice-admiraal Joy en generaal Nam II de dominerende figuren zijn bij de besprekingen. Geduren de de besprekingen van de afgelopen twee dagen was er geen voorzitter geweest. Hij beschreef generaal Nam II als „dynamisch, een man met een sterk karakter". Nam II toonde „een overvloed van nerveuze ener gie" tijdens de bijeenkomsten. Hij had niet de indruk, dat generaal Nam II trachtte de bijeenkomst te leiden. De Noordelijken deden geen enkele poging de zittingen te leiden. Bij gebrek aan een nauwkeuriger ver klaring dachten waarnemers, dat het in het clliciële communiqué genoemde „beter be grip" voor de te bespreken onderwerpen mogelijk betekende, dat de Noordelijken hun oorspronkelijke eis om alle vreemde troepen uit Korea terug te trekken, ver zachtten. Oponthoud De delegatie van de UNO voor de onder handelingen over een staking van het vuren in Korea is hedenochtend op de weg naar Kaesong echter door een gewapende wacht post tegengehouden. Vice-admiraal Turner Joy en dc andere leden der delegatie werd de doortocht geweigerd. Vice-admiraal Joy heeft in een telegram aan generaal Nam II gemeld, dat een com munistische wachtpost de weg naar Kae song voor zijn motorconvooi heeft versperd. Hij verklaarde zich in deze boodschap be reid naar Kaesong terug te keren, wanneer hij eer. verzekering ontvangt, dat zijn con- vooi, „de door mij noodzakelijk geachte persvertegenwoordigers inbegrepen", zal worden doorgelaten. Volgens het hoofdkwartier van de UNO te Tokio heeft Joy het convooi opdracht gegeven naar de linies der verbondenen terug te keren. Dit was de eerste keer, dat de delegatie de reis over land maakte. De vorige twee keren werd de tocht per hélicoptère vol bracht. Joy meldde in zijn boodschap agn Nam II, dat tot zijn convooi onder meer behoor de „personeel, dat ik op de plaats van de conferentie nodig heb". Waarnemers te Tokio geloven, dat de onverwachte 'terug keer der delegatie te wijten is aan moei lijkheden bij het verkrijgen van doortocht voor verslaggevers van de UNO. Het was de eerste keer, dat twintig correspondenten uit het vooruitgeschoven kamp bij Moensan waren vertrokken naar Kaesong. De tegen partij had tot nog toe de toelating van ver slaggevers geweigerd. Militaire zegslieden te Washington zeg gen, aldus Router's correspondent, dat het opperbevel van de UNO in Korea zich zal verzetten tegen het Noordelijke voorstel om aan beide zijden van de 38ste Breedte graad een gedemilitariseerde zone te scheppen van 10 km breedte. Het zou daarentegen aandringen op een zóne die dichter bij de huidige militaire linies ligt. Functionarissen te Washington twijfelen er niet aan of een Noordelijke eis tot te rugtrekking van de verbonden troepen uit Korea als voorwaarde voor een bestand, zal vierkant van de hand worden gewezen. Wel zou een dergelijke terugtrekking kun nen worden aanvaard als deel van een definitieve vredesregeling. Twee klokken van het carillon van de Domtoren te Utrecht, die door een Maas trichtse firma zijn aangekocht, werden Woensdag uit de toren verwijderd en per auto naar de Limburgse hoofdstad ver voerd. De eerste van de beide klokken, een 2600 kg. zwaar gevaarte dat aan een staal draad werd neergela,ten, heeft bijna de grond bereikt. Vice-admiraal Charles Turner Joy, leider van de geallieerde delegatie heeft de Noord-Koreaanse generaal Nam II van daag in een boodschap formeel laten weten dat niet verder zal worden onderhandeld tot de Noordelijken hun belemmerende be moeienis met bevoegd U.N.O.-personeel en persvertegenwoordigers staken. Weinig strijd Het achtste leger meldt contacten met groepen Noordelijken ten Noorden en Noord-Westen van Korangpori, dat in hét zelfde gevechtsgebied ligt als Kaesong. Langs het centrale front nam het'contact af. Patrouilles van de UNO bevonden zich hier op nog geen vier kilometer afstand van Pjongjang. Reuter tekent nog aan, dat generaal Ridgway verklaard had, dat de persverte genwoordigers voortaan een integrerend deel van de UNO-delegatie zouden uitma ken. Aanvankelijk had Nam II zich hier mede eens verklaard, doch later was hij op zijn besluit teruggekomen, zeggende, dat hij zich in verbinding had gesteld met het hoofdkwartier. Hij had verzocht met deze kwestie tot een later stadium te wachten. Verbindingsofficier kolonel Murray heeft een onderhoud gehad met een Noord- Koreaanse verbindingsofficier. Hem werd hierbij medegedeeld, dat de Noordelijke delegatie van mening was, dat het in het huidige stadium niet gewenst was, dat journalisten van beide partijen bij de be sprekingen aanwezig waren. Men was het zelfs nog niet eens over de agenda. Overi gens werd de kwestie overwogen. Te zijner tijd zou de Noordelijke delegatie toestem men in de aanwezigheid van de pers, als men tot overeenstemming was geraakt. l I-i. URK 17 De A.N.W.B. is begonnen met het aanbrengen van een geheel nieuwe serie wegwijzers in de Noord-Oost-Polder. De reeds geplaatste borden zijn thans voorzien van grote rood-wit-blauwe strikken met oranje kokarde ter ere van het bezoek dat het Koninklijk paar morgen aan de polder zal brengen. Oscar Wilde: Een cynicus is een man die van alles de prijs kent en van niets de waarde. (Uit Lady Windermere's Fan) Arthur Deakin, secretaris van de 1.300.000 leden tellende Britse vakvereni ging van transportarbeiders, heeft de La- bourregering gewaarschuwd tegen verdere nationalisatieplanner). „Ik kan met beslist heid zeggen, dat opneming van nieuwe nationalisatieplannen in het program voor de volgende verkiezingen, de partij een rampzalige nederlaag zou bezorgen", aldus Deakin op de jaarlijks conferentie van de vakvereniging. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van Prins Boudewijn van België zal op Dinsdag 17 Juli van 11 tot 15 uur op het consulaat-generaal van België Keizers gracht 572, Amsterdam een register ter beschikking liggen waarin alle belangstel lenden en leden der Belgische kolonie hun handtekening kunnen plaatsen. (Van onze correspondent te Parijs) De sluimerende Parijse conferentie over het Europese leger, waar sedert maanden niemand meer aandacht aan besteedde, is plotseling weer in de openbaarheid opge doken en belooft de volgende weken de diplomatieke belangstelling op zich te con centreren. Twee omstandigheden hebben daar vooral toe bijgedragen. Ten eerste de benoeming van dr. Blank tot hoofd der Duitse delegatie met de opdracht de resul- WASHINGTON (Reuter). Engeland en Amerika hebben heden het ontwerp van het vredesverdrag met Japan gepubliceerd. Indien dit 5500 woorden tellende ontwerp verdrag door de meerderheid der onder tekenaars wordt geratificeerd, zal Japan formeei zijn gehele voormalige keizerrijk opgeven, doch militair, politiek of econo misch niet beknot worden. Alle geallieerde bezettingsstrijdkraehten zullen worden teruggetrokken. Binnen negentig dagen' na het van kracht worden van het verdrag mogen echter bilaterale of multilaterale' verdragen gesloten worden over het stationneren van niet-Japanse strijdkrachten op de eilanden. Japan zal geen herstelbetalingen verrichten. Het ont werpverdrag verklaart, dat Japan in be ginsel zou moeten betalen voor de schade en het lijden, door het land in de vier oor logsjaren aangericht, doch erkent, dat her stelbetalingen de economie zouden verlam men. Het ontwerp is toegezonden aan Austra lië, Canada, Frankrijk, India, Indonesië, Nederland, Nieuw Zeeland, Pakistan, de Philippijnen en de Sovjet-Unie. Behalve deze landen, Japan, Engeland en Amerika behoren ook Birma en Ceylon tot de voor naamste ondertekenende landen, waarvan de meerderheid het verdrag moet ratifice ren. Japan moet als souvereine mogendheid na het van kracht worden van het verdrag zelf beslissen, of de nationalisten of de communisten voor China moeten tekenen. In de inleiding wordt verklaard, dat het in de bedoeling ligt de souvereiniteit van Japan te herstellen en betrekkingen aan te knopen, gebaseerd op vriendschappelijke samenwerking en normale handelsbetrek kingen Lussen Japan en de landen,waarmee Japan in oorlog is geweest. Japan zal naar het lidmaatschap der UNO mogen'dingen. Japan moet zich bereid verklaren met alle ondertekenaars van het verdrag regel matige en vriendschappelijke maritieme en handelsbetrekkingen aan te knopen en gedurende vier jaar na het in werking treden van het verdrag de landen, die het getekend hebben, te behandelen als „het meest begunstigde land". Indien een geallieerde mogendheid dit wenst, moet Japan onderhandelen over het beschikbaar stellen van Japanse bekwaam heid en diensten voor het herstel van de door Japan aangerichte schade. Japan wordt beschermd tegen een ongewenste druk op zijn deviezenpositie, doordat de geallieerden op zich hebben genomen grondstoffen te leveren voor dergelijke herstelbetalingsdiensten. Japan neemt op FRANKFORT (Reuter). Gisteren is de Zuidwestelijke hoek van Duitsland langs de boven-Rijn geteisterd door zwaar onweer en hagelbuien. Vele gebouwen werden be schadigd en een groot deel van de oogst, in het bijzonder fruit, wijn en groente, werd vernietigd. Meer dan 3.000 ruiten werden door de hagel vernield. "Woensdag was het voor West-Duitsland de warmste dag van het jaar met tempera turen die nergens lager kwamen dan 29 graden Celsius. In Frankfort werd de hoog ste temperatuur geregistreerd: 33 graden. In de namiddag werd ook Noordwest- Duitsland door zwaar onweer geteisterd, waardoor ten minste vijf personen om het leven kwamen en grote schade werd aan gericht. In Noord-Duitsland werden door een wervelwind duizenden bomen en tele graafpalen omver geworpen en daken af gerukt. In het dorpje Ritterhude bij Bremen werden meer dan 200 huizen beschadigd en gedeeltelijk onbewoonbaar gemaakt. Een grote fabriekschoorsteen viel om, waardoor vier personen werden gewond. zich de leden van de geallieerde strijd krachten schadeloos te stellen, die als krijgsgevangenen van Japan ongewoon ge leden hebben. Artikel 21 bepaalt, dat China met betrek king tot herstelbetalingen, schadevergoe ding en aanspraken op grond van de oor log dezelfde rechten zal hebben als de on dertekenende mogendheden. Over Formosa mag ter. gunste van China worden beslist, zonder dat China het verdrag ondertekent, doch het ontwerp beslist zelf niet over de toekomst van dit eiland. Indien de vereiste meerderheid het ver drag niet geratificeerd heeft binnen negen maanden, nadat Japan dit doet, dan kan iedere staat afzonderlijk het verdrag geldig verklaren voor zover het hem en Japan betreft door eenvoudig de regering van Japan en van Amerika, als de voornaam ste bezettende 'mogendheid, binnen drie jaar na de ratificatie door Japan hiervan in kennis te stellen. Amerika heeft voorgesteld lussen 4 en 8 September te San Francisco de onderteke ning te verrichten. Averell Harriman naar Teheran TEHERAN (Reuter). Perzië liceft gisteravond het aanbod van president Tru man om diens speciale adviseur Averell Harriman naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te bespreken, aanvaard. Dit besluit werd aan de Amerikaanse ambas sadeur, dr. Henry Grady, bekendgemaakt bij een onderhoud aan het ziekbed van premier Mossadeq. Mossadeq zei, dat Har riman „welkom" te Teheran zou zijn. Bij het verlaten van het huis van Mossadeq verklaarde Grady zich „buitengewoon in genomen" met het Perzische antwoord. President Truman had voorgesteld, dat Harriman Maandag in Teheran zou aan komen. Harriman, die indertijd minister van Handel is geweest, wordt beschouwd als de beste onderhandelaar der Verenigde Staten. Hij heeft in de afgelopen jaren enige van de grootste diplomatieke op drachten voor zijn land vervuld. Een lid van de Perzische oliecommissie, senator Ahmed Matin Daftari, deelde te voren in de senaat mee, dat indien er ver der nog druk op Perzië zou worden uitge oefend „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben". Daftari legde zijn verklaring af in een rapport aan de senaat betreffende het overnemen van de installaties te Abadan. Waarnemers zijn van mening, dat Daf- tari's uitlating een mogelijk dreigement in houdt om de Russen te hulp te roepen. Daftari zei verder, dat, indien er geen oplossing gevonden wordt voor de huidige impasse inzake de ontvangstbewijzen, de raffinaderijen zullen moeten sluiten. Perzië zal zich tenminste een paar maan den in moeilijke financiële omstandigheden bevinden, maar de Perzische staf zal wor den gehandhaafd en volledig worden uit betaald, zo verklaarde Daftari. Bij Dakar is een Franse militaire Dakota neergestort en in brand gevlogen. Van de 17 inzittenden zijn acht personen in de vlammen omgekomen. De negen overleven den zijn in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Dakar overgebracht. taten der besprekingen op de Petersberg met de werkzaamheden in Parijs te coördi neren, en ten tweede de berichten, die hier in politieke kringen zijn doorgedrongen over de inzichten van generaal Eisenhower met betrekking tot de problemen van Euro pese en Atlantische militaire samenwer king. De komst te Parijs van dr. Blank, juist op het moment, dat Amerika, Engeland en Frankrijk een einde maakten aan de staat van oorlog met de Duitse federale repu bliek, wordt ook hier zeker algemeen be schouwd als een symptoom van Bonn's be wustwording van eigen toegenomen autori teit. Men sluit hier daarom de mogelijkheid geenszins uit, dat de Duitse delegatie zich de komende weken een stroevere gespreks partner zal tonen, temeer waar dr. Blank zich van de morele en daadwerkelijke ruggesteun van de Amerikaanse hoge ver tegenwoordiger, McCloy, overtuigd zou kunnen voelen. Niettemin achten regeringskringen het waarschijnlijk, dat ook met deze nieuwe delegatieleider een accoord te verwezen lijken zal zijn. Men beroept zich op offi ciële en vooral officieuze uitlatingen van generaal Eisenhower, te Londen en Parijs, welke tezamen zelfs tot het „plan Eisen hower" worden gecombineerd. Dat plan nu zou in zeer sterke mate door de Franse denkbeelden zijn geïnspireerd en voor Parijs de militaire en zelfs politieke supre matie over het continent in het vooruit zicht stellen. In parallel met het Schuman-plan, dat door de Amerikanen nog steeds gewaar deerd wordt als de eerste daadwerkelijke en constructieve stap, die in Europa is ge daan sedert de oorlog ter vestiging der economische en politieke eenheid, zou ook hef plan-Eisenhower een „verticale" sa menwerking boven een „horizontale" pre fereren. Onder horizontale samenwerking moet worden verstaan het streven naar federatie op politiek of economisch gebied tussen autoriteiten op éénzelfde niveau. Bij de verticale werkwijze tracht men één bepaalde sector van het bedrijfsleven kolen en staal bij het plan-Schuman in de Europese samenwerking te betrekken waardoor er tussen de economie der deel nemende landen, als het ware, organische bindingen worden gelegd. „Ike" accoord? Ook „Ike" moet thans tot het inzicht zijn gekomen, dat met alle militaire commissies en comités, die verspreid liggen over de verschillende hoofdsteden der Atlantische gemeenschap te Washington, Londen en Parijs geen enkel vruchtbaar resultaat te bereiken is, zolang aan het nationale souvereiniteitsbegrip, ook op militair ter rein, niet mag worden getornd. Daarom zou de Atlantische opperbevel hebber de Franse „verticale" denkbeelden inzake het Europese leger en de Europese minister van defensie in principe onder schreven hebben. Die adhaesie houdt in, dat het Franse leger in opbouw als kern van het toe komstige Europese leger wordt erkend, en daarom voorrang verdient bij de distribu tie der militaire credieten, die president Truman bij de Senaat heeft aangevraagd. Eind van dit jaar zal, volgens het plan van minister Moch, Frankrijk over tien divisies beschikken, die over 1952 met nog vijf andere zullen worden uitgebreid. Frankrijk zal dan qua militaire uitrusting twee maal sterker zijn dan welke Atlantische mogend heid ook, Amerika en Engeland zelfs in begrepen. Rond dit sterke Franse leger zou Eisen hower de andere militaire machten willen groeperen en het idee is dus duidelijk, dat met deze garantie achter de hand, Parijs de nieuwe Duitse pretenties met een zekere sereniteit af durft wachten en zich anders zins ook tegenover Bonn wat. bereid williger zal kunnen tonen. Nog een plan Wanneer het plan, dat Eisenhower hier wordt toegedacht, tot dit stadium zal zijn gerealiseerd, zou een ander Frans plan rijp zijn voor verwezenlijking, en wel dat in zake de Hoge Atlantische Raad, dat in April 1950 door de toenmalige premier Georges Bidault werd gelanceerd, doch direct daarna in het vergeetboek geraakte; Dit voorstel voorzag in een leidend comité der Atlantische gemeenschap, dat door de drie grote mogendheden, Amerika, Enge- fcmd en Frankrijk, zou moeten worden ge vormd. In die raad zouden de economische, politieke en militaire belangen van het Gemenebest, de Verenigde Staten en Europa worden samengesmolten. Luchtkastelen, speculaties van politieke schimmen jagers? Men vergete niet, dat we leven in een tijd van zeer snelle evoluties en dat vóór enkele jaren zelfs het begrip Atlantische gemeenschap niet bestond. WELLINGTON (Reuter). Sedert in Februari de slaking van havenarbeiders in Nieuw-Zeeland begon, is de regering door dc oppositie beschuldigd van onderdruk kingsmaatregelen om de staking te bestrij den. In het Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag premier Holland verklaard te geloven, dat de regering haar plicht heeft gedaan. Hij zei, dat volgens hem de be schuldigingen van de leider der oppositie, Nash, dat de regering zich aan ondemocra tische handelingen had schuldig gemaakt, niet bewezen waren. De regering werd beschuldigd de vrijheid van vergadering tc hebben geschonden, telefoongesprekken te hebben afgeluisterd en brieven te heb ben geopend. „Omdat wij wensen te weten, of wij ge lijk hebben met te zeggen dat het land ons steunt, heeft dc regering na rijp beraad besloten zo mogelijk spoedig af te treden", aldus verklaarde Holland, „dan wordt het beleid van de regering aan het oordeel van het volk onderworpen". Direct nadat Holland Woensdag het par lement had verlaten, gaf hij instructies om voorbereidingen voor een algemene verkie zing te treffen. De huidige regering werd in November 1949 gekozen en zou normaal tot het einde van 1952 aan het bewind gebleven zijn. In het Huis van Afgevaardigden hebben nu 46 nationalisten en 34 socialisten zitting. 12 JQU--1Q5'' yJL'ff V\ 'V Ons land bevindt zich in een West- Zuid-Westelijke luchtstroming die wat koelere en drogere lucht aanvoert. De kans op buien is nu tijdelijk afgenomen. De algemene drukverdeling boven de Oceaan en West-Europa is echter van dien aard dat men de eerstkomende paar dagen moet blijven rekenen op een aanhouden van het wisselvallige weer type waarbij af en toe regenbuien kun nen vallen, afgewisseld door opklarin gen. OhNBÈWOLKC CjCH T' 8Ë74'. V óPAWWEW'''' 9 ZWAAR BEW 'GEHEELBEW f J'lbTREoOM: A HAGEL.' V BUIEN- R ONWEER <k ÖÉIANCHUK "t Iff*. .NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -FRON--TUSSEN LUCHT VAN ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Dondendagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid Weinig verandering in temperatuur 13 Juli Zop op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 15.17 uur, onder Hoog en laag water in IJmuidea Donderdag 12 Juli Hoog water: 8.51 en 21.17 uur. Laag water: 4.17 en 16.39 uur. Vrüdag 13 Juli Hoog water: 9.46 en 22.15 uur. Laag water: 5.10 en 17.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1