BRYLCREEM DELFTSCHE SLAOLIE Prof. Lieftinck ziet af van compensatie op het terrein der successierechten VAN NIEL In Nederland wordt wellicht een 5000 KW-kernreactor gebouwd HUNTER de zuinigste, de beste f UURWERKEN Amerikaanse reportage over Holland Festival rijke propaganda voor Haarlem en Bloemendaal Oho Klemperer dirigeerde de Tweede van Mahler rHoe is het ontstaan? J Een Eeuw Geleden tweede kamer In een Nota van Wijzigingen op de Vennootschaps belastingen zal hij echter de rekening presenteren cle Agenda voor Haarlem Van 16 tot en met 23 Juli GESLOTEN houdt uw HAAR .en iedere week 'n BRYLFOAM creamshampoo Holland Festival CAMERA'S Dit woord: wambuis Klachten over Nederlandse exporteurs worden minder Vliegvelden in Marokko voor Amerikaanse luchtmacht Kernphysisch onderzoek kost ons 3 a 4 ton gouds in Noorwegen Vliegtuig in zee gestort- inzittenden verdronken VRIJDAG 13 JULI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer het interpellatie-verzoek van de heer Goedhart (Arb.) inzake de activitei ten van „Door de Eeuwen Trouw" en het „Bureau Zuid-Molükken" toegestaan. Voor zitter Kortenhorst hoopte haar nog vóór het zomerrecès op de agenda te plaatsen. Daarna zaten we weer midden in het belastingverhoging-debat. Minister Lieftinck scheen onver moeid en wist aan de gedachtenwisseling over de poging van mr. Verkerk (A.R.), de voorgenomen verhoging der motorrijtui genbelasting niet te doen gelden ten aan zien van het beroepsvervoer, een „pikant" tintje te geven. Een door de voorsteller van het amendement aangehaald citaat uit een vroeger door prof. Lieftinck gehouden redevoering over de betekenis van het be roepsvervoer noemde hij pikant, omdat hij in zijn beleid van het destijds verkondigde standpunt nooit was afgeweken. Pikant vond hij ook de opmerking van de heer Hoogcarspel (Comm.), dat het regerings voorstel meer pleitte voor een definitieve dan voor een tijdelijke regeling en tenslotte vond hij eveneens pikant de vraag van de heer Van de Wetering (C.H.), over de voor genomen belasting op het overheids- en semi-overheidsbedrijf. Deze vragensteller bedoelde kennelijk, dat men bij die gele genheid dan maar binnen moet halen, wat de minister nu door het aanhangige ont werp opgebracht wil zien. Met de heer Hof s tr a (Arb.) zag de minister in het amendement een verkeerd incidenteel in grijpen in geheel het vervoersbeleid. Daar om alleen al moest hij het met alle ernst ontraden. Bovendien zou het ongeveer 41/2 millioen kosten en dit zou dan het ,eigen vervoer" moeten opbrengen. Verder schetste de minister nog de zeer ongewenste gevolgen in de praktijk van aanneming van het amendement. Zijn dringend verzoek om het wijzigingsvoorstel te verwerpen liet hij volgen door wat hij een nadere verduidelijking noemde dit nadat er niet meer gerepliceerd was en tenslotte sprak hij het „onaannemelijk voor de regering" uit. Waarop verwerping met 54 tegen 33 stemmen volgde. De A.R., V.V.D., St. Geref., Communisten, Christelijk-Histo- rischen met uitzondering van jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen en de heer Tilanus, alsmede drie K.V.P.'ers, waaronder de heer Hooy, die trouwens al in die geest had ge sproken, lieten het „voor" horen. Aldus het, door de onaannemelijk-verklaring, pikante slot van dit deel van het motor rijtuigendebat. Daarna bel rad de heer Hoogcarspel (Comm.) het spreekgestoelte. Als pleitbe zorger voor „de kleine man, die niet in grote sleeën rondtoert", en wel om de ver hoging niet te doen plaats vinden voor het bromfietsje; hetzelfde wilde hij voor lichte motorrijwielen. Na bestrijding door de mi nister verwierp de Kamer de voorgestelde veranderingen. Dank zij een toezegging van de bewindsman, te zullen zorgen dat een invalide, die in het bezit is van een kosteloze motorrijtuigenbelasting-kaart iemand zal kunnen meenemen, konden de heren'Van de Wetering (C.H.) en Hoog carspel (Comm.) hun op hetzelfde doel ge richte amendementen intrekken. Zonder moeilijkheden kwam men hierna door het ontwerp heen, waarna cle verhoging van de Vermogensbelasting aan de orde kwam. De heer Hofstra (Arb.) wilde lijfrenten van de verhoging vrijstellen, waarmee dr. Lucas (K.V.P.) en de heer Van de Wetering (C.H.) instemden. Aange zien daarmee minder dan een half millioen gemoeid zou gaan, was de minister bereid tot overneming, nadat op zijn verzoek de voorzitter er met het oog op pensioenen een kleine verandering in had aangebracht. Andere pogingen om van de voorgestelde verhoging van de vermogensbelasting nog wat af te knabbelen slaagden niet. De avondvergadering was gewijd aan de te verhogen Successiebelasting. Dr. Lucas (K.V.P.) wenste, onder erkenning dat minister Lieftinck weliswaar in zijn jongste Nota van Wijzigingen een beetje over de brug was gekomen, niettemin te strijden voor handhaving van het bestaan de tarief bij vererving in de directe lijn. Hierna verdedigde de heer Hoogcar spel (Comm.) een amendement, verlich ting beogend van het tarief voor de ver krijgingen in de rechte lijn en voor de echtgenoten. Dat was eveneens in het ADVERTENTIE prettig week-end met: Plain of Cork-tipped f 1 - per doosje van 20 stuks' Hunter Mild I 0.75 per pakje VRIJDAG 13 JULI Grote Kerk: Concert Annie Woud (alt), Feike Asma (orgel) 8 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, Ballets Nègres, 8.45 uur. Ter rein bij Heemsteeds Sportpark: Circus Strassburger, 8 uur. Rembrandt: „A milk man", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Louise-Lette", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (Maandag tot en met Donderdag „De Wildstroper", 10.30 uur, alle leeftijden). Luxor: „Jungle-regiment", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood junior", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9-15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). City: „De jongen met de trompet", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het Duivelseiland", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Ballets Nègres, 2.30 en 8.45 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. voorstel-Lucas het geval. Althans voor de kleine verkrijgingen, om dan de grote ver- krijgingen te verzwaren. Ontmoette dr. Lucas steun bij de heer Van de Wetering (C.-H.), tegenstand ontmoette hij bij de heer Hofstra (Arb)., die dê stelling bestreed, dat het erfrecht een van de sterkste prikkels tot sparen (vermogens vorming) zou zijn. Hij beval het tussen voorstel van de regering aan. Dit komt hierop neer, dat er geen verhoging zal komen van het tarief voor de rechte lijn bij nalatenschappen tot f 10.000, maar wel daarboven. De minister voerde zijn aan vankelijk ontworpen hoger tarief voor gerechtigden buiten de rechte lijn nog wat op, teneinde aldus de 11/2 millioen te vinden, die hij door de eerstgenoemde concessie zou moeten derven. De minister kon accoord gaan met dr. Lucas' denk beeld om de stemming over artikel 1 tot Vrijdag aan te houden. „In een reeks van waarlijk meer rechtse kabinetten dan het huidige zijn", aldus prof. Lieftinck, „her haaldelijk met succes voorstellen tot ver hoging van de successierechten gedaan, ook in de rechte lijn. Derhalve valt toch moeilijk vol te houden, dat principieel zo iets voor de rechtse groepen niet kon. Ook mr. Oud (die thans tot de tegenstanders schijnt te behoren) heeft als minister van Financiën een voorstel van dien aard tot wet verheven weten te krijgen. Overigens is het Nederlandse tarief, vergeleken bij elders, zeer laag". Het amendement-Lucas zou een bres van 3i/2 millioen veroorzaken. Mogelijk is compensatie te zoeken door aanmerkelijke verzwaring buiten de rechte lijn, waarte genover minister Lieftinck die blijk baar bijzonder welwillend tegenover dr. Lucas wilde optreden niet afwijzend stond. Anders zal het uit verdere verho ging van de Vennootschapsbelasting moe ten komen, zo zeide hij. De Kamer zou zich dus, door aanneming van het amen dement, de zware taak opleggen elders de compensatie te moeten vinden. Dus zou zij wijzer doen het te verwerpen. Het ADVERTENTIE Speciaalzaak sinds 1883 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 amendement-Hoogcarspel zou 6 millioen „kosten", dus dit moest de minister wei ernstig ontraden. Dr. Lucas verklaarde zich bereid de regerings-verhoging met 3 y2 millioen van het tarief in de zijlijn te aanvaarden, in ruil voor wat hij ten behoeve van de di recte lijn voorstond. Onder die omstan digheid behoefde de stemming over arti kel 1 niet meer te worden aangehouden. Tenslotte kondigde minister Lieftinck aan, de Kamer, ingeval zij het amende ment-Lucas aanneemt, te laten kiezen tus sen compensatie van 3 y2 millioen door verhoging van het tarief in de zijlijn öf door verdere verhoging van de Vennoot schapsbelasting. Met alleen de communis tische stemmen voor verwierp de Kamer het amendement-Hoogcarspel, waarna zij dat van dr. Lucas met 5630 stemmen aannam. Alleen de P. v. d. A. en de Com munisten waren tegen. Toen, om tien minuten over tien, trad een langdurige schorsing in, doordat de minister met de Commissie van Rappor teurs, bijgestaan door Kamervoorzitter en griffier, gingen overleggen en rekenen. Want wanneer de Kamer nog zou mogen kiezen tussen het halen van bovenbedoelde 3 y2 millioen uit een te verhogen successie tarief voor de zijlinie öf uit een nog groter schepje uit de schotel van de Vennoot schapsbelasting, kon men geen der beide ontwerpen verder behandelen. Eindelijk, na een uur, kwam het gezel schap weer voor de dag en werd de ver gadering hervat. Waarna de minister mee deelde, in „die enkele minuten" zich nader beraden te hebben. Met het resultaat, dat hij tot cle slotsom was gekomen dat hij, gezien het resultaat van het overleg, met één Nota van Wijzigingen zou volstaan, te weten om de 3y2 millioen uit een verdere verhoging van de Vennootschapsbelasting te halen. Om ruim half twaalf werd de vergade ring tot hedenmiddag verdaagd. Voor het eerst na zijn ziekte heeft Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouw Orkest, Donderdagmorgen weer de orkestrepetities geleid. Van Beinum betrad het podium door een ere-haag 'die door de orkestleden met geheven instrumenten werd gevormd. Het nog betrekkelijk jeugdige hoofd van de afdeling muziek van het Columbia Broadcasting System in New York, de heef James Fassett, heeft ter gelegenheid van het Holland Festival twee weken in ons land vertoefd en zijn indrukken van dit be zoek vastgelegd in een gesproken reportage met talrijke geluidsillustraties, die eind Augustus via de 190 bij het C.B.S. aange sloten radiostations door cle gehele Ver enigde Staten van kust tot kust zal worden uitgezonden. Met medewerking van de zo genaamde transcriptiedienst van Radio Nederland Wereldomroep zijn enkele hoog tepunten van het Holland Festival op gra- mofoonplaten vastgelegd. Deze worden door James Fassett gedraaid en toegelicht in zijn wekelijkse, niet-commerciële Zondagmid dag-programma „Your invitation to music", waarin normaliter gedurende het winter seizoen het Philharmonisch Symphonie- Orkest van New York concerteert. De iets minder dan een half uur durende reportage van het Holland Festival zal ter pauze vulling dienen. Deze uitzending betekent een prachtige propaganda voor ons land en zijn artistieke activiteit. De hoeveelheid feiten en inte ressante bijzonderheden, die James Fassett in dit betrekkelijk korte tijdsbestek heeft weten te verwerken, grenst aan het onge looflijke. Bovendien is zijn verteltrant naar wij gisteren bij een proefüitzending mochten constateren buitengewoon ple zierig. Het geheel is een staaltje van vak manschap, waarvan de Nederlandse radio- reporters nog heel wat kunnen leren. James Fassett heeft wat men noemt een Ameri kaanse carrière achter de rug. Hij studeer de filosofie en werkte als kellner, boeren knecht en winkelbediende, alvorens zijn ware bestemming te vinden. Een ideale inrichting De Amerikaanse luisteraar krijgt door middel van dit „beeld in klank" een voor treffelijk overzicht, niet alleen van zo on geveer alles wat er in het Holland Festival te koop is, maar ook van de sfeer in alle plaatsen waar cle belangrijkste gebeurtenis sen zich voltrekken. Zo is er ook voor Haarlem en Bloemendaal een flinke plaats ingeruimd. De reportage begint met opnamen uit Ridderzaal, Concertgebouw (waarbij we tenswaardigheden worden verteld over Kes en Mengelberg) en het Muiderslot, waar men de variaties van Mozart en het Wil helmus hoort spelen en waar Erna Spo- renberg een lied van Henri Zag wijn ver tolkt. Daarna wordt de luisteraar meege nomen naar Bloemendaal, voorgelicht door James Fassett, die gewag maakt van „een ter ere van koningin Wilhelmina gesticht natuurlijk amphitheater, schilderachtig ge legen in een fluwelig groene entourage: een ideale inrichting voor toneel in de open lucht". De commentator geeft vervolgens enkele indrukken van de middagvoorstel ling die hij heeft bijgewoond. „Het regende nogal en niemand wist wanneer het spel nu eigenlijk beginnen zou, maar iedereen bleef rustig zitten, want niemand wilde iets missen, nota bene terwijl het ging om The Knight of the Burning Pestle van Beaumont en Fletcher, een zelfs in Angel saksische landen vrijwel onbekend stuk. Kunt u zich duizend Amerikanen voorstel len die naar een Hollands stuk zouden gaan luisteren?" James Fassett heeft ook een wandeling door het aangrenzende duin terrein gemaakt en was zodoende in staat zijn toehoorders een beschrijving van het fraaie panorama te geven en van de plaats waar zovele verzetsstrijders in bezettings tijd zijn gefusilleerd. Stad van Frans Hals Maar ook Haarlem wordt niet vergeten. James Fassett was er ter gelegenheid van het internationale concours op het orgel dat nog door Mozart is bespeeld. Hij geeft zijn luisteraars een vrij volledige beschrij ving van het instrument en van het inte rieur van de Grote Kerk, waarvan hij ook de buitenzijde „met een aantal tegen de opgaande, muren gehurkte curiositeitswin keltjes" ruimschoots bewondert. Men kan zich gemakkelijk voorstellen hoe Frans Hals zich hier thuis heeft gevoeld, zegt hij. Bij het verlaten van de stad worden nog enkele woorden aan de Amsterdamse Poort en aan de Tachtigjarige Oorlog gewijd. Iets beknopter, maar met gebruikmaking op dezelfde manier van enkele typerende bijzonderheden, vertelt James Fassett over Delft en Gouda, over Naarden en Amster dam. Het Amerikaanse publiek krijgt zelfs fragmenten van toneelvoorstellingen in de Nederlandse taal te horen, namelijk van „Leer om leer" en van „Elckerlyc". Een betere propaganda is welhaast niet denk baar. James Fassett maakte nog een tweede reportage, die op de eerste Zondag in Sep tember zal worden uitgezonden, waarin hij een beeld geeft van Nederland in het alge meen „een land dat meer is clan een verzameling molens, klompen of zilveren schaatsen van Hans Brinker". De muzikale instelling van de samensteller verloochent zich niet: men hoort een cacaphonie van geluiden op de Zeedijk, het getierelier van een draaiorgel, een muziekdoos in cle Vijff Vlieghen en als apotheose het jubelen van de door James Fassett voor ons land karak teristiek genoemde zingende torens. Volledigheidshalve zij nog meegedeeld dat andere reportages van het Holland Fes tival door de transcriptiedienst van Radio Nederland zijn samengesteld voor Canada, Australië, Indonesië, Zuid-Ai'rika en Zuid- Amerika. ADVERTENTIE zacht en glanzend... onberispelijk en gezond Ja, Brylcreem Uw haar cn zie hoe glanzend het wordt. Droogheid verandert in glans en vitaliteit! Ge voelt U welverzorgd, omdat ge er correcter uitziet; ge voelt U zelf verzekerd, omdat U weet, dat Uw haar de hele dag onberispelijk blijft. Altijd welverzorgd haar-gezond haar voor altijd; ziehier het dubbele voordeel van Brylcreem. En de zui vere natuurlijke oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd. Dit betekent een smetteloze haarverzorging. Dit betekent onberispelijk zittend haar zonder overdadige vettigheid! Masseer met Brylcreem; het is een weldaad voor de hoofdhuid en het bestrijdt Roos. Brylcreem Uw haar! Brylcreem Products Ltd, Stanmorc, England Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Mahler schreef eens het volgende aan Bruno Walter: „Ik ben musicus en daarin ligt al het anclere besloten. Als men muziek wil maken, moet men niet willen schilde ren, dichten of beschrijven. Maar datgene wat men in muziek uitdrukt, behoort de gehele de voelende, denkende, ademen de, lijdende mens te zijn. Een musicus moet zich daarin uitspreken, en niet als een litterator, filosoof of schilder, want deze allen liggen in de musicus besloten." Oppervlakkig bekeken is deze uitspraak kwalijk te rijmen met Mahler's muzikale oeuvre en zeker niet met zijn geweldige Tweede Symphonie, die met haar apotheose der opstanding, haar verbeeldingen van een sterk getormenteerde ziel, haar strijd tus sen materie en geloof, juist filosofisch zeer zwaar geladen is en van muzikale schilde ringen aan elkaar hangt. Maar al deze din gen in de Tweede Symphonie en trou wens in het gehele compositorische levens werk van Mahler zijn zó omdat zij de reflex zijn van hun maker, de zoekende, filosoferende, dichtende, schilderende, boven zijn krachten reikende, geëxalteerde kunstenaar. We mogen aannemen dat alle opzettelijkheid hier vreemd aan was en hem op zijn woord geloven als hij zegt: „Ik ben musicus en al het andere ligt daarin besloten." Dat „andere" is dan bij de ego centrische Mahler zo overwegend, dat in zijn werk de muziek niet meer primair, niet meer hoofdzaak is cn dat haar waarde njoet worden afgemeten aan de leidende 'idéé'. Voor wie het worstelen van Mahler met zijn problemen lief is, staan de kansen goed om ook zijn muziek belangrijk te vin den. Wie echter in een symphonie in de eerste plaats naar muziek vraagt, al of niet geconcipieerd naar een buiten-muzikale aanleiding, maar dan tot muzikale synthese verwerkt stoort zich bij Mahler nog al eens aan de onmacht waarmee hij zijn ge weldige visies, zijn apocalyptische verbeel dingen tracht te verwerkelijken. Men vindt dan de omvang van het werk lang niet evenredig aan zijn strikt muzikale beteke nis. Waarmee we niet willen zeggen dat er in het groots opgezette, lang durende werk geen zeer te waarderen momenten voor komen; men kan zelfs van een geniale vondst spreken waar Mahler in de finale het koor „Aufersteh'n" inschakelt. Maar het zijn niet de pathetische machtsont plooiingen, noch de sentimentele episoden van de symphonie die ons warm kunnen doen lopen voor deze muzikale worsteling tussen demonische krachten en eeuwig- heidswaardefi. De werkelijk treffende pas sages zijn onopvallend; maar helaas ze zijn schaars. Otto Klemperer liet zich geleidelijk dooi de muziek van Mahler bezielen en stuwde het Concertgebouw-Orkest op met het ADVERTENTIE 'nodige pathos. Jo Vincent, Kathleen Ferrier en het Toonkunstkoor wisten de stemming te treffen die men in de finale verwachten mag. Vóór de pauze had Klemperer uiterlijk onbewogen Mozart's „Maurerische Trauer- musik" gedirigeerd, alsmede Mahler's „Kin- dertotenlieder", die door Kathleen Ferrier muzikaal-intelligent gezongen werden. Dat de Mahlercultus van jaren-her te Amster dam nog duchtig nawerkt, bewezen het stampvolle Concertgebouw en de ovationele bijval van deze avond. JOS. DE KLERK. Het woord wam bestaat niet meer. Het betekende vroeger: buik, lijf. Het En gels kent nog: womb. Een wambuis is dus een buikbekledin.g, oorspronkelijk gedragen onder het pantser door de Ro meinse soldaten die dit kledingstuk half Germaans half Romaans: wam- basium noemden. Daaruit is dan wam buis ontstaan en dat is weer verkort tot buis. Dat afstoten van de eerste letter greep komt vaker voor. Wanneer u bloemen schikt in een mooie pul, is dat hetzelfde woord als de ampul van uw dokter; zo kunt u 's avonds naar be lieven uw toffels en uw pantoffels aan trekken en uw vrouw een pon in plaats van een japon. Maar poii is weer spe ciaal de nachtjapon gaan aanduiden. tVanneer de pyjama de nachtkleding voor alle dames zal zijn geworden, is het woord pon natuurlijk ten dode opge- y^^schreven. In het jaarverslag over 1950 van het Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse handel (Cihan) wordt met voldoening geconstateerd, dat het aantal klachten over de wijze, waarop door som mige Nederlandse exporteurs orders wor den uitgevoerd, gelukkig afneemt. De pun ten, waarop deze klachten meestal betrek king hebben, zijn: niet volgens monster geleverde kwaliteiten, slechte of onvol doende verpakking, onvoldoend snelle na- levering, onvoldoende reclame, te geringe aandacht voor de verzorging van propa- ganda-materiaal, folders en prospecti en het onbeantwoord laten van brieven. De Amerikaanse luchtmacht heeft Don derdag meegedeeld, dat zij gebruik zal mo gen maken van zeven vliegvelden in Frans Marokko. Men verwacht, dat de eerste Ameri kaanse oorlogsvliegtuigen Zaterdag op een vliegveld bij Casablanca zullen aankomen. Dit vliegveld, gelegen te Nouaceur, onge veer 30 kilometer van Casablanca, wordt een der hoofdbases van de Amerikanen in Marokko. ADVERTENTIE Prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogleraar in de proefondervindelijke natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrécht, heeft enkele bijzonderheden verteld over de samenwer king tussen Noorwegen en Nederland op het gebied der atoom kern-energie. Die vond haar oorsprong in de Nederlandse Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie, die tot stand kwam op initia tief van de toenmalige minister-president prof dr. ir. W. Schermerhorn, kort na de tweede wereldoorlog. Als sub-stichting van de F.O.M. heeft zich, door een samenwerking tussen de ge meentelijke universiteiten te Amsterdam en de N.V. Philips' gloeilampenfabriek, het instituut voor kernphysisch onderzoek (I. K.O.) ontwikkeld, dat het cyclotronlabora torium te Amsterdam stichtte. Het kwam de F.O.M. gewenst voor, om voor het kernphysisch onderzoek contact te zoeken met andere kleine landen in Europa, daar dit onderzoek nu eenmaal aanzienlijke bedragen vergt. Het bleek mogelijk met Noorwegen direct zaken te doen. Noorwegen, met zijn zeer belangrijke scheepvaart, is overtuigd, dat toepassing van kernenergie bij de scheep vaart grote bezuinigingen kan opleveren. De exploitatiekosten van een schip zijn per dag zeer hoog en het besparen op de bun keruren betekent al een zo aanzienlijke bezuiniging, dat men in een betere concur rentiepositie kan komen. In Noorwegen was men reeds overgegaan tot de bouw van een kernreactor en men had er bovendien de beschikking over ge traind personeel. Noorwegen miste echter het onontbeerlijke metaal uranium. De provinciale weg Dintcloord-Steen- bergen is tot 15 October voor het motor- verkeer in beide richtingen gesloten. Tien beiaardiers hebben deelgenomen aan het elfde nationale beiaardconcours op het carillon van de Rotterdamse stadhuistoren. De eerste prijs werd met 358 van de 490 te behalen punten toegekend aan Jan van Balkonuit 's Hertogenbosch. Van Balkom tijdens zijn spel op het Rotterdamse carillon. Nederland heeft wel uranium ter be schikking. Vóór de oorlog werd een aan zienlijke hoeveelheid van dit metaal tegen de toen nog geldende lage prijs gekocht. Het benodigde uranium voor het reactor- onderzoek in Noorwegen wordt door Ne derland beschikbaar gesteld. De kosten voor Nederland zullen in totaal drie a vier ton gouds bedragen. Noorwegen heeft in de reactor alleen al een bedrag van 20 millioen Noorse kronen gestoken. Ofschoon het hier een niet direct „toege past wetenschappelijk onderzoek" geldt, is toch uitgegaan van de gedachte, dat op de eventuele ontdekkingen patent zal worden genomen, zodat de practiseh toe te passen uitkomsten van het onderzoek naar de industrie kunnen worden gevoerd. Er is een plan ontworpen om de reactor werkzaamheden in drie stadia uit te voe ren. In het eerste stadium wordt de wen selijkheid van een kernreactor in Neder land onderzocht. Het tweede stadium, waarin Nederland het onderzoek zelfstandig ter hand neemt, betreft eventueel de bouw in ons land van een kernreactor met een vermogen van 5000 kW de Noorse reactor heeft slechts een vermogen van 100 kW. Het derde sta dium tenslotte omvat de eventuele bouw van een kernreactor van één millioen kW voor energieproductie. Een lijnvliegtuig is bij Aracju in Noord Brazilië in zee gestort. De 25 passagiers en de bemanning van vier zijn verdronken. Onder de omgekomenen bevindt zich de gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do Norte, D. S. Rosada. Het toestel was op weg naar Rio de Janeiro. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Julij 1851 PARIJS. Den lOden Julij is te Petit Brie, nabij Parijs, overleden de heer Daguerre, die ter egt allerwegen geroemd is als de uitvinder van de daguerreotype, of de kunst, om door toepassing der photógraphische weten schap, lichtteekeningen te vervaardigen. Hij is in den ouderdom van 62 jaren gestorven. Reeds in zijne jeugd heeft hij zich onderscheiden als een talentvol teekenaar en schilder, en vooral heeft hij .in het schilderen van decoratiën uitgemunt. Het te Parijs bestaan heb bende Diorama, 't welk eenige jaren geleden verbrand is, was door hem vervaardigd De regeering heeft indertijd aan den heer Daguerre, wegens de uit vinding der daguerreotype, eene natio nale belooning toegekend

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5