VLEESCROQUETTEN Vaderlijke hulp groeide uit tot veelomvattende liefhebberij Gezaghebbend oordeel over Indonesië's economie Garage „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Haarlem Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Effecten- en Geldmarkt v BOEKHANDEL VEKO Ben Verwey overleden Amerikanen maken films over Rembrandt en Vermeer Miniatuur-kermis ten bate van Kleuterhuis Prinses Marijke Jos. de Klerk dirigeert zijn feestmuziek te Bergen op Zoom Plannen voor een nieuw R.A.I.-gebouw SPOORBAAN OP ZOLDER „Miss Zandvoort 1951" Eerste ronde voor titel „Miss Noordzee 1951" Slapte in het textielbedrijf A. J. Gerritsen overleden SCHEEPVAART RIJBEWIJSEXAMEN ziAiHaDAG 14 JULI 1951 (Van onze financiële medewerker) Het jaarverslag van de president van de Ja vase Bank heeft op de Amsterdamse beurs geen grote deinig op de Indonesische afdelingen veroorzaakt. Mr. Houwing, die als bekend zijn functie als president van de Javase Bank neerlegt omdat hij zich met de nationalisatie en de gevolgen niet kan verenigen, heeft het fi nancieel en economisch beleid van de Indo nesische regering onder de loupe genomen en scherp doen zien hoe groot de schade is, welke daardoor aan de Indonesische eco nomie is toegebracht. Volgens mr. Houwing zou de binnen landse geldomloop, die ten tijde van de geld.- r,nering vier milliard gulden bedroeg, einde 1950 hoogstens drie milliard hebben mogen bedragen, in werkelijkheid beliep ze echter vijf milliard en het verschil van twee milliard is aan het kastekort van de regering te wijten. Dit kastekort heeft een sterke inflatie van het geld veroorzaakt omdat de overheidsuitgaven grotendeels hun besteding vonden in de consumptieve sfeer, nadat zulks ook reeds in de voor gaande jaren het geval was geweest. En xoch heeft Indonesië, als bekend, in de laatste twee jaar in economisch opzicht de wind mee gehad door de abnormale prijs stijging van zijn voortbrengselen. Het grote kwaad schuilt hierin, dat als gevolg van de revolutionnaire woelingen, de stakingen, de onveiligheid op de ondernemingen, de productie verre bij de verwachtingen en de productie-mogelijkheden ten achter is ge bleven, zodat de Indonesische uitvoer bij voorbeeld slechts zeven procent groter was dan in 1949 en de productie-derving alleen in de ondernemingslandbouw door mr. Houwing op meer dan 2l/2 milliard roepiahs 900 millioen) wordt geschat. Een soortgelijke opmerking wordt gemaakt in het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Rubber Cultuur Maatschappij Am sterdam, bij welke vennootschap in 1950 200.000 dagtaken zijn verloren gegaan, het geen een getaxeerd oogstverlies heeft ver oorzaakt van ongeveer 1 millioen kg rub ber, en 5 millioen kg palmolie, produc ten, welke een zeer hoge prijs hebben op gebracht. Ondanks dit alles wees de handelsbalans een overschot van 1,25 milliard aan (tegen 95 millioen in 1949). Ook de be talingsbalans vertoonde voor het eerst na de oorlog een voordelig saldo van 500 mil lioen gulden; de goud- en deviezenvoorraad steeg met 650 millioen gulden. De voor delen, welke de schatkist zijn toegevloeid uit de deviezencertificaten zijn niet vol doende geweest om met de andere belas tingen de uitgaven van de schatkist te dek ken en hebben derhalve hun doel gemist. Men zal er nu naar moeten streven de goud- en deviezenvoorraden te gebruiken voor de betaling van kapitaalgoederen aan het buitenland, waaraan het land grote be hoefte heeft om zijn export op peil te hou den en die te vermeerderen, want op de hoge prijzen, welke in 1950 voor de pro ducten konden worden gemaakt, mag voor 1951 niet meer worden gerekend. De Verenigde Staten hebben hun inkoop systeem dermate gewijzigd, dat zij zich van de producenten in Azië minder afhankelijk gevoelen. Het heet trouwens dat de Ameri kaanse regering thans reeds over een voorraad rubber voor vijf jaar beschikt en bovendien zal de productie van synthe tische rubber in snel tempo tot 900.000 ton worden opgevoerd. De positie van de Indonesische rubber producenten is hierdoor en mede door de kans op een vrede in Korea, zwakker ge worden. Het feit, dat alleen de rubbercultuur in 1950 meer dan de helft van de deviezen- inkomsten uitmaakte, bewijst intussen wel de grote kwetsbaarheid van de Indonesische economie en de noodzakelijkheid van spoe dige verbetering van de arbeidstoestanden, hetgeen thans blijkbaar ook door Soekai-no wordt ingezien. Zeven uur werken per dag, ze zegt hij, is een luxe, welke Indonesië zich niet veroorloven kan, maar wanneer van die zeven uur niet meer dan twee a drie uur wordt gewerkt, gaat Indonesië naar de afgrond. Men mag hopen dat zijn woorden de In- ADVERTENTIE EEN GOED RAPPORT THUIS GEBRACHT GEFELICITEERD. Nu metéén even de BOEKENLIJST b(j VEKO inleveren. Prettig idee. dat alles dan straks com- pieet is. Stel het niet uit ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf 't Stadhuis) donesische bevolking tot inkeer zullen brengen. Dat ook de nieuwe president van de Javase Bank, Sjafroeddin, een open oog heeft voor de gevaren, welke de Indone sische volksgemeenschap bedreigen, kan enige hoop wekken. Het is slechts de vraag welke machten en krachten het tenslotte in Indonesië zullen winnen. Neemt men inderdaad, gelijk verluidt, zijn toevlucht tot dr. Schacht, de „finan ciële tovenaar'' van het nazi-regiem, dan kan niet worden verwacht, dat het buiten lands kapitaal, waaraan Indonesië zo drin gend behoefte heeft, grif tot investering bereid zal zijn en voor de Nederlandse vor deringen op Indonesië ziet het er dan wel heel slecht uit. Zo is thans met geen mogelijkheid te zeggen, wat er uit de Indonesische situatie zal voortkomen en het is deze onzekerheid, die ook op de Amsterdamse beurs aan de koersen der Indonesische waarden hun richting ontneemt, ondanks de grote win sten, welke vele ondernemingen in 1950 hebben gemaakt en de bevredigende divi denden. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. BAKKER's CAFETARIA'S Geri. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 In het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam is vannacht in de ouderdom van 55 jaar overleden de heer B. W. J. Verwey, firmant van de firma Keur en Sneltjes te Haarlem, oud-speler van het Nederlands voetbalelftal en van het eerste elftal van HFC. In de nacht van Woensdag 4 op Donderdag 5 Juli werd de heer Verwey bij een auto-ongeluk op de weg tussen Amsterdam en Halfweg ernstig gewond en naar het Wilhelmina Gasthuis over gebracht. Gistermorgen was de toestand niet ongunstig te noemen. In de loop van de avond verergerde de toestand echter cn vannacht om ongeveer één uur is de heer Verwey overleden. De thans overledene was vier en dertig jaar firmant van de firma Keur en Sneltjes aan de Harmenjansweg. In voetbalkringen was de heer Ben Ver wey een zeer geziene figuur. Behoudens een periode waarin hij in Amerika ver bleef, heeft hij tot 1924 in HFC gespeeld. Hij nam meestal de linksachterplaats in. In het seizoen 1912-'13 heeft hij mee gewerkt, dat HFC winnaar werd van de Nederlandse Voetbalbondbeker. Later in 1920 maakte hij de moeilijke periode van HFC mee, toen de club degradeerde, doch zij keerde in de eerste klas terug, zij het dan ook voor korte tijd. De jaarvergadering van HFC op 24 Augustus 1929 benoemde hem tot lid van verdienste. Na de oorlog 19141919 werd Ben Ver wey gekozen als linksachter in het Neder lands elftal tegen Zweden. Met Harry Denis vormde hij een uitstekend backstel. Gedurende twee seizoenen behield hij zijn plaats en speelde tien maal achtereen mee. In 1920 werden in Antwerpen de Olym pische Spelen gehouden, waaraan Ben Verwey ook deelnam. Vier jaar later was hij ook weer in Parijs. In de wedstrijd tegen Zweden in het Olympisch tournooi viel hij voor Hans Tetzner in en speelde zijn elfde internationale wedstrijd. De teraardebestelling is bepaaid op Dins dag om twaalf uur op de Algemene Be graafplaats te Heemstede. Zijn vele vrienden en bekenden zullen evenals wij het bericht van het heengaan van Ben Verwey met ontsteltenis en diep leedwezen vernemen. Hij was een man die in zijn werk en in zijn betrekkingen met zijn medemensen dezelfde hoge en loyale levensopvattingen deed gelden, waardoor hij zich als sportsman had onderscheiden. Onze gevoelens van hartelijke deelneming gaan naar zijn gezin uit. Marilyn Silverslone, de 22-jarige dochter van de vice-president van 20th Century Fox Film, vertoeft tezamen met regisseur Jean Oser, cameraman Cyril J. Knowles en enige assistenten in ons land om met toe stemming en medewerking van diverse Nederlandse instanties twee documentaires te vervaardigen: over Rembrandt en Ver meer. „Praat me niet over Van Meegeren," zei Jean Oser op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie. ..Er zijn talloze scenario's in Amerika geschreven, waarin hij als een vervalser wordt voorgesteld. Bovendien zijn er vele pogingen aangewend om artistieke films in te leiden met enige sensatie over Van Meegeren, waarna de hele film een gewone documentaire wordt, die zich niet meer met Van Meegeren bezig houdt, dus alleen om publiek te trekken. Wij zullen Van Meegeren hier volkomen buiten laten." Deze kunst-afdeling van de Fox Film is in Europa bezig met de vervaardiging van acht documentaires over leven en werken van beroemde schilders: Botticelli. Raphaël, Rembrandt, Vermeer, Renoir en Degas. De Amerikanen houden gaarne rekening met de publieke smaak. Deze films worden niet gemaakt voor de ware kunstkenners, maar voor het grote publiek. Daarom zijn ze ieder slechts tien minuten lang, bestemd voor gebruik in alle bioscopen ter wereld. Natuurlijk zal de helft of soms zelfs drie kwart van de film bestaan uit opnamen van schilderijen. Technisch is dit meestal bijzonder moeilijk. „De Nachtwacht" zo vertelde cameraman Knowles is bijvoor beeld een zeer lastig onderwerp voor foto grafie, omdat immers het centrum van dit schilderij zo lichtend naai* voren treedt en de* omgeving donker is. De films zullen naar gehoopt wordt in November in Amerika in de bioscopen kun nen worden gedraaid. Een maand of drie later worden ze over de gehele wereld gedistribueerd. In het pand Grote Houtstraat 101 staat een miniatuur-kermis opgesteld van de Verenigde Attractie Bedrijven, waaraan drie jonge knutselaars. Jaap en Ben Pel en Leo Kuntze ruim zes jaar hebben ge werkt. Uit pure liefhebberij zijn deze drie ondernemende jongelieden een jaar of acht geleden begonnen met het bouwen van een hoogvaart in zakformaat, een draai molen die op een poppenkermis geen gek figuur zou slaan en nog wat andere kleine „spullen". Allengs groeide die liefhebberij uil en toen zijn zij er ernst mee gaan ma ken. Het resultaat daarvan is een uitge breid wagenpark met bijna alle (verklein de) attracties die maar op een goed ge outilleerde kermis thuis horen. Naast een vernuftig ingerichte water-scorker-tent, treft men een gebakkraam aan en even verder staat het domein van „de dikke dame" opgesteld. De opbrengst van deze aardige tentoon stelling, die een bezoek zeker waard is, kómt geheel ten goede aan het Kleuter huis „Prinses Marijke". Vorig jaar organi seerde de V.A.B. met succes een soortge- gelijke tentoonstelling ten bate van het kleuterhuis Prinses Margriet. Op 28 Juli wordt te Bergen op Zoom feest gevierd ter gelegenheid van de inge bruikneming van een nieuw klokkenspel in de pas herstelde toren van de Grote Kerk, die tezamen met de vroegere beiaard door de Duitsers vernield was. Als hoofd nummer van de festiviteiten wordt door een groot koor 't versterkt Brabants Orkest cn door de Mechelse beiaardier Staf Nees op de Markt de openlucht-cantate ,,Zo zong de Gouden Eeuw" van onze medewerker voor muziek Jos de Klerk onder leiding van de componist uitgevoerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobiel- Industrie" heeft enige tijd geleden aan de architect A. Bodon uit Amsterdam op dracht gegeven een plan te ontwerpen voor het bouwen van een geheel nieuw R.A.I.-gebouw. De heer Bodon heeft zijn ontwerp thans gereed. Het omvat een viertal tentoonstel lingshallen, waarvan de grootste een vloeroppervlakte krijgt van 11.000 vier kante meter. Het totale project, dat f 8.500.000 moet kosten, beslaat een op pervlakte van bijna 30.000 vierkante me ter. De gemeente Amsterdam heeft toege zegd dat eventueel het nieuwe R.A.I.- gebouw zal kunnen verrijzen op het stuk grond, begrensd door Scheldeplein, Schel- destraat, Westerscheldeplein, Zuidelijke Wandelweg en Boerenwetering. ADVERTENTIE AGENT VOOR DISTRICT HAARLEM: Op de ruime zolder van een huis aan de Delftlaan in Haarlem-Noord is een juweel van een miniatuur-spoorweg te be wonderen. De eigenaar, de heer F. G. Preus, vervult er sinds jaar en dag in zijn vrije tijd onder meer de functies van sta tionchef, wagenbestuurder, rangeerder, spoorwegbouwkundige, conducteur, elec- tricien, landschapschilder en bruggen- en kastelenbouwer. Ongeveer vijf-en-twintig jaar geleden, toen hij nog in Den Helder woonde, zette hij de eerste schuchtere schreden op het pad der hobbies. Zijn twee kleine doch tertjes speelden namelijk erg graag met een spoortreintje en natuurlijk moest papa dikwijls de helpende hand bieden. Maar -toen -de dochters groot werden lieten zij de spoortrein in de steek. De heer Preus had echter de. smaak van het treintje- spelen te pakken gekregen en hij ging er vele vrije uren aan besteden. Al gauw was het geen kinderspel meer. Bij stukjes en beetjes werd het materiaal, nodig voor het aanleggen van een grote spoorweg, vergaard: de stukjes rails zijn inmiddels uitgegroeid tot een lengte van maar liefst vijf-en-zeventig meter en het gehele spoor wegcomplex beslaat bijna de gehele zol der. Bij dat eerste treintje is het niet geble ven. Er zijn er nu drie, met in totaal onge veer veertig wagons, die alle tegelijk kunnen rijden, want er is ruimte genoeg en via de wissels komen de treinen ge makkelijk van het ene op het andere spoor. Als het druk is op de banen komt ex- heel wat kijken om ongelukken te voor komen, hoewel het werken met de wissels vergemakkelijkt wordt doordat overal ver lichte seinpalen stsan die, evenals de elec- Daar de verkiezing van Miss Zandvoort 1950 niet zonder profijt bleek, heeft „Rühling's sportpromotions" te Zandvoort het plan opgevat dit jaar een grote strand- show te organiseren in verscheidene plaat sen langs Hollands Noordzeekust. Zondag zal de verkiezing van Miss Zandvoort 1951, vóór Bad Zuid, daarvan de inleiding vormen. Om twee uur zal het programma geopend worden met een Japans vuurwerk. De be kende conférencier Bob Wallagh zal ver volgens een inleidend praatje houden. Daarna zal het bekende radio-dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman een muzikale show verzor gen, gevolgd door het optreden van de dan seres Inga Yurich, een dansei-es uit het Parijse „Lido". Ongeveer veertig dames, uit alle delen van ons land, hebben zich voor de titel „Miss Zandvoort 1951" aangemeld. Zelfs zal er een des morgens per vliegtuig uit Maastricht overkomen om aan de verkie zing deel te nemen. Na de eei-ste rondgang zal Bob Wallagh twee groepen voirmen uit het publiek eix daarmede een wedstrijd in hersengym nastiek houden. Na de stemming volgt een badpakkenshow, voorafgegaan door een historisch overzicht van badpakken uit de jaren 19001920. De Zandvoortse show wordt gevolgd door schoonheidswedstrijden in Noordwijk, Scheveningen, Wijk aan Zee en Bergen. Uit elke show zullen de drie eerstgeko- zenen in een slotstrandfeest, dat eind Augustus wederom in Zandvoort wordt georganiseerd, zich met elkaar meten om de uiteindelijke titel van Miss Noordzee 1951 te behalen, aan welke verkiezing een nog nader bekend te maken fraaie prijs verbonden zal zijn Louise-Lotte. (Palace). Deze char mante Duitse film geniet reeds een grote bekendheid, onder meer doordat zij ook onlangs als radio-hoorspel is uitgezonden. Zij is vervaardigd naar een verhaal van Erich Kastner, die ook het scenax-io schreef, zodat de film het boek op de voet volgt. Het is de vaak ontroerende, maar toch ook in vele opzichten blijmoedige geschie denis van twee meisjes, tweelingen, die van eikaars bestaan niets afweten, totdat het toeval haar tijdens een vacantie te zamen brengt. Zij ontdekken dan ook dat Louise wel een vader maar geen moeder heeft en Lotte wel een moeder, maar geen vader. Misschien is het net andex-som, maar dat moet u ons vex-geven, want de meisjes lijken uiterlijk zo sprekend op elkaax-, dat zelfs vader en moeder geen erg hebben in de verwisseling, als beide kinderen na de vacantie weer naar huis gaan. Het plan netje van de meisjes om op deze manier een verzoening tussen vader en moeder te bewerkstelligen, lukt uitstekend en zo kunt u, nadat u enkele keren tersluiks een traan hebt moeten wegpinken omdat het spel van Louise en Lotte juist door zijn onge kunsteldheid zo dikwijls ontroex-t, ver heugd zijn over de hereniging van vader en moeder en hun pientere dochtertjes, die dit echtscheidingsprobleem zo alleraar digst weten op te lossen. Een film voor jong en oud, waax-van de charme nog vei-hoogd wordt door het luchtige gebabbel van Sophie Stein. S. K. „Het Duivelseiland" (Spaarne) is het sensationele verhaal van een man, die op een eilandje in de Stille Oceaan door de zonderlingste en wat erger is on menselijke praktijken een wereldvernieti ging tx-acht voor te bereiden. Spanning is een der belangrijkste factoren in deze rol prent en er is geen ogenblik, waarop de huiverende toeschouwers eens even kunnen uitblazen. Door duivelse uitvindingen heeft kapitein Mephisto, de welhaast krankzin nige heerser, van het eilandje een voor normale begrippen onneembare vesting ge maakt. Hij heeft een bekende professor ontvoerd, die onder de gruwelijkste be dreigingen allerlei nieuwe verdelgings apparaten moet constx-ueren. Nu heeft deze geleerde een dochter, die met alle geweld haar vader wil bevx-ijden. Natuurlijk gaat dit niet van een leien dakje. Zij moet zich heel wat vx-eselijke moeiten getroos ten. Op het allerspannendste ogenblik wordt de toeschouwer in het ongewisse gelaten, want deze week draait alleen het eerste deel. In een voox-film krijgt men een indruk van het leven der Papoea's. Een interes sante documentaire. H. J. Robin Hood Junior. (Frans Hals). John Derek is in alle opzichten uitermate geschikt voor de veelzijdige rol van de zoon van Robin Hood. Vaardig aanvoer der, diplomaat, zwaardvechter en char meur, blijkt hij een voortreffelijke rem- plagant te zijn van de eertijds veel suc ces boekende Errol Flynn, in zijn creatie als Robin Hood Senior. Zijn zoon is uit hetzelfde, keiharde hout gesneden. Evenals zijn vader komt Robin Huntington op voor de rechten van het volk, zij het niet altijd op een even zacht zinnige manier. Is hij aanvankelijk de enige, die durft vechten tegen de onrecht- vaax-dige regering van de nieuwe Koning van Engeland in het jaar 1214, naax-mate zijn koene handelwijze effect gaat sorte ren, krijgt hij hoe langer hoe meer volge lingen, die Koning John tenslotte dwingen het Magna Charta te tekenen, waarmee aan diens onbarmhartige praktijken een einde komt. Natuurlijk zijn het niet uitsluitend dap pere mannen, die op het doek verschijnen; de lieftallige Diana Lynn, als de pupil van de Koning, heeft eveneens een achtens waardige rol. Niet alleen verliest zij haar hart aan de knappe vrijbuiter, maar met list en intrigue werkt zij moedig mee om dit verhaal tot een goed einde te brengen. Mede door het vlotte tempo, de dikwijls knap geregisseerde scènes en niet te ver geten de fraaie kleuren, is „Robin Hood Junior" een avonturenfilm van bijzondere kwaliteit geworden. Een komische voorfilm doet de bezoe kers en vooral de jeugdige schate ren. Vier verstekelingen maken de vreemd ste brokken in het ruim van een schip, ofschoon tenslotte natuurlijk alles op zijn pootjes terecht komt. H.J. De jongen met de trompet. (City). Deze film, die de levensgeschiedenis van een bekende Amerikaanse trompettist weer geeft, is al eens in het City-Theater ver toond. De trompetsoli worden gespeeld door Harry James en Doris Day zingt een paar nieuwe liedjes.* Jungle-regiment (Lux or) brengt Jean Gabin op het witte cloek. Op de dag dat hij wegens moord ter dood gebracht zal wor den, ontsnapt hij tijdens een bombarde ment uit de gevangenis. Hij lift met een groep soldaten naar het Zuiden, maar on derweg wordt hun wagen beschoten. Een van de soldaten wordt gedood. De ontsnapte gevangene steelt het uniform en de papieren van de getroffene en scheept zich in voor Dakar. Hij meldt zich bij een peloton Franse vrijheidsstrijders en toont zich een voortreffelijk soldaat, die bij ieder gevecht uitblinkt door zijn moedig optre den. Dat hij niet de man is waar hij zich voor uit geeft komt echter aan het licht: hij wordt gedegradeerd tot soldaat en naar de gevaarlijkste frontsector in de woestijn gestuurd. Daar sneuvelt hij. Op vaak ont roerende wijze vertelt de regisseur dit ver- haal van een onverschillig man, die zich pas xnens gaat voelen, zodra hij ondervindt dat er mensen zijn die iets om hem geven. De dreigende klippen van sentimentaliteit en overdrijving heeft de vervaardiger van deze spannende rolprent kundig omzeild. Het is een goede film geworden die zeker bij velen in de smaak zal vallen. Jean Gabin geeft krachtig spel te zien. L. v. B. The milkman (Rembrandt.). Een kostelijke amusementsfilm met Jimmy Durante als zingende, grappemxxakende melkboer en Donald O'Connor als zijn dan sende leerling. Behalve voor een flinke dosis vrolijkheid is er nog gezorgd vo'or een vleugje i'omantiek en wat sensatie. Het duo Durante-O'Connor raakt verwikkeld in allerlei vreemde situaties als de jongste van dit tweetal na veel moeite een baantje krijgt als melkbezorger. Hij doet prompt verkeerd wat hij verkeerd kan doen en schept daardoor toestanden, die het bedrijf waarin hij werkzaam is ten onder dreigt te laten gaan. Maar alles komt natuurlijk keu rig netjes op zijn pootjes terecht en het slot van het liedje is dat O'Connor een bende misdadigers ontmaskert, een baan verovert die klinkt als een klok en tenslotte het meisje in zijn armen neemt waar hij van houdt. Een genoegelijke film, waar enige onbezorgde uren aan te beleven vallen. A. O. trische trein, via een vernuftig aangelegd schakelbord wordexx bediend. Op die electx*ische trein is de heer Preus met recht trots: ze bestaat uit twee wa gens. In de eerste is een motortje van 24 volt aangebracht cn in de tweede het mechaniekje. Het geheel is met lood ver zwaard waardoor met gemak een tiental wagoxxs door de grilligste bochten getrok ken kunxxen worden. De stroom bereikt de motor via verende beugels. Het ïxxoet wel een teleurstelling voor de ontwerper en uitvoerder van deze minia tuurspoorweg zijn geweest, dat tijdens de bezetting alles moest worden afgebroken en opgeborgen. In 1940 kwam de heer Preus naar Haarlem en natuurlijk ging zijn spoorweg mee. Het materiaal om zijn onderneixxing weer in elkaar te zetten, was moeilijk te krijgeix eixhet werd 1948 voor dat de eerste trein weer over de rails liep. Eenmaal gepensionneerd kon de heer Preus zich vrijwel geheel aan zijn lief hebberij wijden. Het resultaat dat hij bij het opbouwen van zijn spoorbaan in Haar lem bereikte, overtrof zijn prestaties in Deix Helder. Want het bleef niet bij de rails, treinen en seinpalen. Ook de entou rage werd verbeterd. Zo bouwde de heer Preus een enorme tunnel van sintels en turf en daarop ver rees een fraai kasteel. Elders werd een vliegveld aangelegd en wat verderop een getrouwe nabootsing van de Moex*dijkbrug gebouwd. De muren werden herschapen in landschappen en hier en daar verrezen bomen, planten en huizen. In aansluiting op een bericht over slapte in het textielbedrijf te Haarlem vernamen wij van de directie van Kerko, dat nog xxiet besloten is tot ontslag van leden van het personeel over te gaan. Wel is de werktijd ingekort tot drie-en-veertig uur per week. Indien de slapte in het bedrijf voox*tduurt zal echter tot het geven van ontslag moe ten worden overgegaan. In Amsterdam, waar hij sedert de evacuatie woonde, is in de ouderdom van 96 jaar overleden de heer A. J. Gerritsen, gepensionneerd zeeloods eix oud-lid van de gemeenteraad van Velsen. Van 1913 tot 1918 maakte hij deel uit van de raad. Aldegonda, 13 te Bangkok. Aletta, 12 v. Pladju n. Port Swettenham. Alhena. pass. 12 St. Vincent. Amstclkerk, 12 v. Lagos n. Lohanda. Armilla, 13 te Saigon. Aardijk, 11 to New Orleans. Abbedijk, 11 te New York. Alkaid, pass. 12 Abrolhos. Alphacca, 13 te New York verw. Ariadne, 12 te R'dam. Averdijk, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Alwaki, 11 te New York. Alamak, pass. 12 Maporca. Alderamin, 12 300 m. O. Cape Race. Altair, 12 130 m. O. Madeira. Agamemnon, 12 480 m. NO. Flores. Amsteldiep, 12 910 m. O.t.N. Belle Isle. Amstelland, 12 130 m. N.t.O. Finisterre. Amstelvaart, 12 830 m. O. Kp. Race. Andijk, 12 750 m. W.ZW. Cape Clear. Arendsdijk, pass. 12 Recife. Arundo, 12 110 m. N.NW. Flores. Axeldijk, 12 180 m. Z.ZO. Sable eil. Aagtekerk. 14 te Singapore. Akkrumdijk, 13 v. Kaapstad. Alioth, 13 v. Montevideo. Altair, 13 v. Las Palmas. Annenkerk. 14 te Aden. Abbedijk, 14 te Baltimore. Almdijk, 13 te New Orleans. Almkerk, 13 v. R'dam n. Kobe. Amstelstad, 13 v. Baltimore na Nederland. Baarn, 13 te Mania verw. Bengkalis, 12 nog rede Makassar. Bintang, 12 v. Surabaja n. Semarang. Bïijdendijk, 12 350 m. W. Scilly's. Bontekoe, 12 v. Makassar n. Balikpapan. Boschfontein, 12 155 m. NO. Port Soedan. Bonaire, 14 te Dover. Bacchus, 14 te Pamapatar verw. Blommersdijk, 13 v. New York n. Antwerpen. Breda, pass. 14 Vlissingen. Caltex Utrecht, pass. 12 Pantellaria. Caltex Delft, 12 te R'dam. Caltex Nederland, 12 v. R'dam. n. Sidon. Congostroom, 12 v. Monrovia n. Takoradl. Cameronia, 16 3.30 u. aan Hoek v. Holland verw. Cronenburgh, 10 te Bilbao. Clcodora, 12 310 m. O.NO. Singapore. Callisto, 12 Sable cil. Cistula, pass. 14 Thursday eil. Ceram, 14 v. Colombo. Ceronia, 14 te Curasao verw. Doryda, 12 1340 m. W.ZW. Flores. Delshaven, 12 290 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Diemerdijk, pass. 12 Fayal. BINNENLAND Het ligt in de bedoeling van de regering het ontwerp Winkelsluitingswet nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer in openbare behandeling te doen nemen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts: de heer H. Kits van Heyningen te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Neder lands recht de heer L. N. Marlet te Haarlem. De heer B. Bülcveld, theologisch can- didaat te Haarlem, ontving een beroep van de Geref. kerk van Gouda. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Badhoevedorp is benoemd de heer L. van den Berg te Nieuw-Vennep. Mej. A. J. Stroes te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Lexmond. Op het stationsemplaccment te Zaan dam is Vrijdagmiddag omstreeks half vijf een vrachtauto door een rangerende goede rentrein aangereden. De bes'uurder, wist, nadat de wagen reeds over de kop was ge slagen. uit de cabine te springen. De auto werd geheel vernield. ADVERTENTIE IN UW EIGEN WAGEN De fijne kneepjes van het autorijden, geluid loos schakelen, double clutch, terugschake len enz., waar zovelen op stranden, leert U in enkele dagen perfect bij Autorijschool STUUT Gediplomeerd instructeur A.N.W.B., F.N.O.P. Wagenweg 9 - Tel. 21345 - Haarlem Delft, 13 v. Antofagasta n. Valparaiso. Drente, 10 te San Francisco. Erinna, 13 te Calcutta. Eemland, 11 v. Bahia. Eendracht, pass. 12 Kp. Bougaroni. Enggano. 12 nog te Bandirsjapoer. Esso Rotterdam, 12 300 m. N. Fayal. Etrema, 16 Las Palmas verw. Friesland (KRL), 13 v. Aden. Felipes, 12 v. Pcnang n. Pladju. Fannsum, 12 400 in. N. Kp. Race. Gooiland, 12 te Paranagua. Gaasterland, pass. 13 Madeira. Garoet, pass. 13 Guardafui. Gadila, 14 te Fort Said verw. Helicon, 13 v. New York n. Curasao. Hydra, 12 760 m. NO.t.O. Barbados. Hersilia, 13 v. Ponta del Gada. Haarlem. 14 nogop rede Man of Warcays. Japara (KRL), 12 v. Liverpool n. R'dam. Jupiter, 13 v. Iskandcrun n. Catania. Kedoe, 13 te Bona. Katwijk, pass. 13 Ouessant. Laertes, pass. 13 Kreta. Leopoldskerlc. pass. 12 Westpunt Kreta. Linge, 12 te Topila. Lcersum, 14 v. Brownsville. Limburg, 11 te Vancouver. Mariekerk, 13 v. Wallaroo. Mataran, 10 te Belawan. Murena, 12 v. Liverpool n. A'dam om te dokken Maashaven, 12 170 m. NO. Recife. Maasland, 14 te Montevideo verw. Malvina, 12 290 m. NO. Balikpapan. Mentor, 12 85 m. O. Malta. Muiderkerk, 13 nog te Cyprus. Myonia, 13 v. Miri n. Singapore. Marken, 13 735 m. O. Belle Isle. Marpessa. 21 Berre verw. Mirza, 15 te Curasao verw. Nigerstroom, 12 in de Golf v. Biscaye. Noord am. 14 16 u. v. R'dam n. New York. Noordwijk, 14 te R'dam. Oranje, 12 v. Singapore. Oranjefontein, 12 v. Kaapstad n. Port Elisabeth Orestes, 12 te Montevideo. Oberon, 12 v. Puerto Plata n. New York. Ondina, 30 te Singapore verw. Phrontis, 10 v. Soerabaja n. Semarang. Prins W. Fred. Hendrik, 12 te Toronto. Papendrecht, 14 te Stockholm. Prins Maurits, 14 325 m. W. Butt of Lewis. Pygmalion, pass. 14 San Antonio. Rijn, 11 v. Hamina te Delfzijl. Riouw, 13 v. Calcutta n. Rangoon. Rijnland, 13 150 m. O. Bahia. Saroena, 12 te Balikpapan. Sibajak, 12 v. Djakarta n. R'dam. Slamat, 13 te Bahrein. Strathmore (Eng.), 11 v. Melbourne. Sambas, 13 te Kalianget. Saparoea, 12 v. Antwerpen n. A'dam. Singltep, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Sloterdijk, 12 260 m. NW. Madeira. Stanvac Djirak, 12 n. Djakarta. Stanvac Talang Akar, 11 n. Sungeigerong. Stentor, 12 v. Piraeus n. Volos. Sunetta, 12 610 m. Z.t.W. Palmas. Stad Schiedam. Stad Leiden, 12 160 m. W.t.Z. Ouessant. Stad Arnhem, 12 v. Gibraltar. Stad Breda. 11 v. New Westminster. Swartehondt, 13 te Soerabaja. Salawati, 13 v. Fenang n. Port Swettenham. Stad Vlaardingen, 13 v. Narvik n. R'dam. Schie, 14 op rede Punta Cardon verw. Soestdijk, 14 te Colombo. Tosari, 12 v. Belawan. Tawali, 14 te Suez verw. Tomori, 16 Galveston verw. Trompenberg, te R'dam. Tankhaven III, 12 te Sungeigerong. Tawali, 12 230 m. ZO, Kosar. Telamon, 12 250 m. O. Abaco. Tjibodas, 13 nog op rede Tj. Priok. Tjikampek, 12 te Sandakan. Tabian, 14 te Port Said. Tjitalengka, 13 v. Hongkong n. Singapore. Tiberius, 14 te Grenade verw. Triton, 14 te Curacao verw. Van Heutsz, 11 te Hongkong. Volendam, 12 v. Le Havre. Veendam, 12 430 m. N. Flores. Waterland, pass. 12 Fernondo Noronha. Weltevreden, 17 6 u. te Marseille verw. Willem Ruys, 13 te R'dam. Willemstad, 12 v. Barbados n. Madeira. Woensdrecht, 12 v. Santos n. Puerto La Cruz. Waibalong, 12 v. Buleleng n. Alapupu. Waal, 12 210 m. ZW. Port au Prince. Westland, 12 150 m. Z. Rio de Janeiro. IJsel, 13 v. New Orleans n. Curasao. Schepen met passagiers, repatriërenden of emigrerenden Cheshire, verm. 20 Aug. v. Soerabaja via Priok en Colombo n. A'dam. Cameronia, 16 v. Djakarta te R'dam verw. Groote Beer, 16 v. Djakarta n A'dam alwaar 19 Aug. verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, te A'dam in survey en verbouwing. Indrapoera, verm. 21 v. Djakarta via Aden n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 18 te New York verw. Noordam, 14 v. R'dam n. New York. Rijndam, 16 v. R'dam n. New York. Strathmore, 11 v. Melbourne. Sibajak, 12 v. Djakarta via Colombo n. R'dam alwaar 7 Aug. verw. Veendam, 17 v. New York te R'dam verw. Volendam, v. R'dam n. Quebec 20 aldaar verw. Westerdam, 14 v. New York n. R'dam. Willem Ruys, 13 te R'dam, 24 v. R'dam n. Dja karta alwaar 14 Aug. verw. Zuiderkruis, 25 v. R'dam n. Halifax alwaar 2 Aug. verw.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10