Laaiend van geestdrift haalde Brussel Koning Boudewijn in Italiaanse regering afgetreden ter reorganisatie van kabinet Harriman belooft economische hulp in ruil voor aanvaardbare oplossing Weerbericht Koning der Belgen Koninklijk paar met twee dochters naar Londen Besprekingen in Kaesong gingen heden voort Het woord is aan.mi In September conferentie der Atlantische landen EENSGEZINDE VREUGDE Met heldere stem sprak jonge vorst de eedsformule uit Eerbied voor Grondwet De Casperi zo goed als zeker wederom formateur Sobere plechtigheid Amerikaans admiraal brengt bezoek aan Franco Britse regering wenst hem succes Petsche antwoordt morgen Pakistan protesteert bij de Veiligheidsraad HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 6 DINSDAG17JUL11951 295e JAARGANG No 170 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. e TT™"8^. Tl 1 Uitgave Van de Grafische Bedrijven Damïate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- t m I 1^^ I ^^8 Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor M M lï B faJi T^ir^ CJ I J f I |r f Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. I I V V I III J V J V L M Ijl V M 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Drokkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. mmm m AAAA^^ Ifl Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GISTEREN heeft Leopold III, Koning dei- Belgen, afstand gedaan van de troon en vandaag treedt zijn zoon, kroonprins Boudewijn in het Frans, dus door de Wallons, Bauduin genaamd als Koning op. Hij zal de vijfde zijn in de rij der Bel gische koningen: Leopold I, Leopold II, Albert, Leopold III, Boudewijn. De historie van het Belgische koningschap is in Juni 1831, na de afscheiding van Nederland, aangevangen. Enkele herinneringen wellen op: aan die eerste koning van België, die in 1830 reeds de Griekse koningskroon was aangeboden, waarvoor hij bedankt had, die een oom van de Engelse koningin Victoria was en haar in haar jeugd van wijze raad had gediend, maar later, toen zij nog maar kort Koningin was, moest ervaren, dat zijn advies in buitenlandse zaken hoffelijk maar öuidelijk werd afgewezen. Aan Leopold II. die ouderen zich herinneren als de vorst met de indrukwekkende witte baard, die de souvereiniteit over de Congostaat aan vaardde en hem later aan België afstond. Dan aan Koning Albert, wiens land in 1914 door de Duitsers werd overvallen, zoals dat opnieuw (tegelijk met het onze) in 1940 geschieden zou. Beigië's neutraliteit was gewaarborgd door vele mogendheden, ook door Duitsland. De Duitse kanselier von Bethmann-Hollweg duidde het door hem verbroken verdrag minachtend aan als een vodje papier. Maar het verscheuren van dat vodje bracht Engeland in de oorlog tegen Duitsland, waarop keizer Wilhelm II en zijn raadgevers niet gerekend hadden. Dat was maar één van de onverantwoorde lijke misslagen, die de eerste Wereldoorlog veroorzaakten. Deze was een voor Duits land. zoals later blijken zou, beslissende. De Belgen lieten zich bovendien niet on betuigd. Zij verdedigden als leeuwen hun Maaslhiie; het kostte de indringers een weck om die te overschrijden en de Fran sen hadden deze tijd goed gebruikt om hun legers te organiseren. In de slag bij Char leroi werd verwoede tegenstand geboden: de daarop spoedig volgende slag bij de Marne leidde tot een zware nederlaag van de te snel opgerukte Duitse rechtervleugel onder von Kluck. Parijs werd niet bereikt; de kust werd niet bereikt: de jarenlange stelling-oorlog begon. En de Belgen, met de Engelsen die aan de Yser lagen, verdedig den verwoed hun. laatste stukje grondge bied bij Veurne. De Koning en zijn regering waren in Sainte Adresse. Jarenlang bleef Koning Albei-t een persoonlijkheid die wereld-populariteit genoot: in Engeland het symbool van „plucky little Belgium". Hij keerde na de geallieerde overwinning in glorie in zijn hoofdstad terug. Zijn zoon, de jonge kroonprins Leopold, scheen tot een leven van welslagen en glorie voorbestemd te zijn. Zijn dochter, prinses Marie-José, huwde de prins van Piedmont, kroonprins van Italië cn Leopold trad in het huwelijk met de Zweedse prinses Astx-id, die door haar lieftalligheid en intelligentie het Bel gische volk veroverde. Zeker zullen sommi gen zich met mij herinneren, hoe het kroonprinselijk paar een reis door Neder lands Indië maakte zo heette dat toen nog en natuurlijk ook de Congo bezocht. Het was nog jaren voor de tweede We reldoorlog, toen rampen het Belgische Koningshuis gingen treffen. Koning Albert stierf in 1934 een tragische dood door een val van een rots in de Ax-dennen. Zijn zoon volgde hem als Leopold III op. De sympa thie jegens het koninklijk paar gold even zeer de Koningin als hem. En toen kwam feeds in 1935 die noodlottige dag waarop hij, zelf zijn auto besturend en rijdend met Koningin Astrid nabij Luzern in Zwitser land, een ongeval kreeg dat haar het leven kostte. Hij bleef ongedeerd. Hij bleef ach ter. ondanks zijn drie kinderen de indruk makend van een eenzaam man, zwijgzaam en stroef. Het was in die tijd dat hij zijn kinderen naar Noordwijk zond; zij bleven hier geruime tijd, ten huize van de toen malige burgemeester van de Mortel, om Hollands te leren. En de taalsti-ijd in Bel gië, voortwoedend, verschafte de Koning grote zorgen. Zij zouden toenemen, zij zouden de crisis bereiken die tenslotte tot de troonsafstand van 18 Juli 1951 heeft geleid. En weer zouden de Duitsers, door hun nieuwe inval in België, de oorzaak zijn. Nu geen ver dediging van een Maaslinie, geen slag bij Charleroi; wel een wilde verwarring die na een korte, wanhopige strijd, waarin de burgerbevolking betrokken werd, tot capi tulatie noopte. Gelijk Nederland gecapitu leerd had. En de Koning, opoerbevelhebber vertrok niet naar Engeland, toen dat nog mogelijk was. Een deel van zijn regei'ine wèl. Hij werd een soort gijselaar der Duit sers in zijn paleis te Laekcn. Hij sloot zijn tweede huwelijk. Hij had een onderhoud met Hitier. ondernomen in het belang van zijn volk. Genoeg; het heeft geen zin meer al datgene op te halen, dat tot de jaren lange na-oorlogse koningskwestie in België heeft gevoerd en de troonsafstand veroor zaakte. Maar laat ons eerlijk zijn en erken nen dat de mens Leopold III door het nood lot zwaar getroffen is, dat weinig hem be spaard is gebleven, dat slechts zeer uitzon derlijke mensen tegen zulk een reeks sla gen bestand zouden zijn. Hij kan fouten begaan hebben welke mens maakt ze niet? maar hoe moet hij hebben geleden! Zijn jonge zoon, Koning Boudewijn, wordt voor een zware taak geplaatst. Hi; heeft met ontroering, na de rede van zijn vader, de enkele woorden gesproken: „Ik beloof u een waardig zoon te zullen zijn Hij zou zelf een rede uitspreken, gisteren bij de troonsafstand, maar zei alleen dit Het is een uiting van eerbied en trouw jegens zijn vader, die ook ons in Neder land, sinds de oorlog nauwer verbonden met onze Zuidei'buren dan ooit sinds 1930 het geval is geweest, wel diep treffen moet en met sympathie voor de jonge Koning vervullen. God zegene hem en zijn "olk R. P Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op Zaterdag 21 Juli met de Prin sessen Beatrix en Irene naar Londen ver trekken, waar zij een bezoek zullen brengen aan het Festival of Britain en de Horse Show. De Koningin zal Maandag 23 Juli ;feeds naar Nederland terugkeren. De Pi-ins eh de beide Prinsessen volgen de Donder dag' daarop". TOKIO (Reuter). Vanmorgen vroeg zijn de onderhandelaars van de verbonde nen uit hun vooruitgeschoven basis naar Kaesong vertrokken. Intussen gaan de Noordelijken voort zich ten Zuiden v^n de neutrale zone rondom Kaesong in te gra ven. Hun sterkte zou ongeveer 3000 man bedragen. In een communiqué van het achtste leger werd Dinsdag gezegd, dat de bewegingen van de Noordelijken, die nu een week aan de gang zijn, zouden kunnen wijzen op een nieuwe aanval op de verbon den linies. Ten Oosten van Kaesong deden patrouil les van de verbondenen een aanval ten Noorden van Korangpori op de 38ste breedtegraad om de- Noordelijken uit enige stellingen te verdrijven. Zij werden met mortieren beschoten. De UNO-afgevaardigden zijn om 15.05 uur plaatselijke tijd in hun hoofdkwartier teruggekeerd, waaruit blijkt, dat de be sprekingen voor heden afgelopen zijn, na 3>/2 uur geduurd te hebben. Alphonse Karr: Velen geloven dat deugd bestaat uit strengheid jegens anderen. LONDEN. (Reuter). Te Londen wordt vernomen dat de ministers van Buiten landse Zaken en van Financiën van de twaalf Atlantische mogendheden voorne mens zijn einde September waarschijn lijk te Ottawa (Canada) bijeen te komen. Op deze conferentie zouden beslissin gen moeten genomen worden over_ drie problemen, die sedert vier maanden in de organisatie besproken worden: de West- Duitse deelneming aan de Westelijke ver dediging, de organisatie van het commando in het gebied van de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee en het Midden- Oosten en de uitwerking van de algemene begroting van de Atlantische verdediging Terwijl de Brabanconne, in fel tempo door een militair orkest gespeeld, opklonk tegen de muren van het Brusselse parlementsgebouw, stapte een jonge vorst luide toegejuicht door het volk, dat zich om hem heeft verenigd, vanochtend om tien voor elf uit zijn open limousine om voor de verenigde kamers de eed af te leggen. Dezelfde Boudewijn, die gisteren na de abdicatie van zijn vader te ontroerd was om in liet Frans en bet Nederlands de rede uit te spreken, die op liet programma stond, sprak daar voor de volksvertegenwoordiging met heldere stem de woorden: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische volk te handhaven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren". Een donderend gejuich van de parlementsleden en genodigden brak daarop los. Toen deze storm van enthousiasme was gaan liggen, sprak de jonge vorst in het Nederlands en het Frans een korte rede uit, die voor een groot deel gewijd was aan zijn vader. „Onder mijn voorganger heeft het Belgische volk het hoofd moeten bieden aan tragische gebeurtenissen", zo zei Koning Boudewijn, die daarna zijn eerbied uitsprak voor de moed der troepen en der burger bevolking en met ontroering herinnerde aan hen, die het hoogste offer brachten voor België. De wil om vrij en voorspoedig te leven heeft België mede van de ondergang behoed, zei hij. Sprekende over Koning Leopold zei hij, dat deze na zijn ganse leven in dienst van België te hebben gesteld, een gebaar beeft gemaakt van een grootsheid en zelfopoffering dat de diepste eerbied moet afdwingen. Koning Boudewijn sprak daarna zijn vreugde uit over de eensgezindheid, die thans weer in België heerst. Deze eenheid van het land en zijn morele en materiële goed Zullen hem in zijn taak steunen. De bloei van het economisch, geestelijk en artistiek leven zal hij met alle middelen, die in zijn vermogen liggen nastreven. Hij besloot met de verzekering dat de eerbied voor de Grondwet en de tradities van de dynastie, die zijn vader hem heeft inge prent, hem door de jaren zal blijven be zielen. En weer daverden daarna de toejuichin gen door het parlementsgebouw, uiting gevende aan een ontroerde vreugde, die de vorst in hoge mate moet hebben gesterkt. Na deze korte plechtigheid verliet de Koning het gebouw. Herauten staken de trompetten en weer klonk de geestdriftige Brabanconne. Vervolgens begon de Koning aan zijn zegetocht door het feestelijke Brussel, waar honderdduizenden op de been waren om hem hun aanhankelijkheid te tonen. De tocht leidde het eerst naar hel Graf van de Onbekende Soldaat, waar Koning Boudewijn een eerbiedig saluut bracht en een wijle in herinnering vertoef de bij allen, die voor België vielen. De rijtoer daarna, die over de brede Brusselse boulevards voerde, werd een triomftocht zonder weerga. Tien rijen dik stonden de Brusselaars en Belgen die uit stad en land naar de hoofdstad waren gekomen, op de trottoirs. En ze werden het niet moe om hun jonge Koning toe te juichen, wanneer de herauten hun bazuinen lieten schetteren. Steeds weer klonk de Brabangonne en steeds weer groette de vorst, in het uniform van luitenant-generaal van het Belgische legei-, met de eenvoudige beminnelijkheid, die hem ze- kenmerkt. Het „Vive le Roi" en he' „Leve de Koning" was niet van de lucht. AI vroeg bij de hand Een in volle zomerzon badend Brussel bereidde zich hedenochtend voor op de nationale feestdag ter gelegenheid van de eedsaflegging door Boudewijn, die België zijn vijfde koning zal geven. Honderd-en- cén kanonschoten, die uit het Eeuwfeest park klonken, hebben vanochtend om acht uur de grote gebeurtenis aangekondigd. Tegelijkertijd begonnen in de gehele stad de kerkklokken te beieren, die in de bin nenstad geheel werden overstemd door de doffe tonen van de machtige klokken van de Sint Goedelekerk. De stad bood een feestelijke aanblik. Langs de druk bevlagde sti-aten spoedden zich duizenden naar het paleisplein en naar de straten, die vandaar naar het parlementsgebouw leiden en waai-langs de koning zou passeren. Ook op de boulevards, waarlangs de koninklijke ROME (Reuter). De Italiaanse rege ring heeft gisteravond besloten af te treden. Het aftreden der coalitie-regering onder leiding van de Gasperi is geschied om ka binetswijzigingen mogelijk te maken. Het thans afgetreden kabinet is het zesde, dat De Gasperi na de oorlog lieeft gevormd. Te Rome wordt verwacht dqt De Gas peri een nieuwe regering zal vormeix, wederom steunende op de Christen-demo- cratische en republikeinse partijen. Socia listen en liberalen zouden dan een „grond wettige oppositie" vormen, ter linker zijde geflankeerd door de communisten en de hiermede verbonden linkse socialisten onder Nenni en ter rechter zijde door de neo-fascisten en koningsgezinden. De onmiddellijke oorzaak van de Ita liaanse regeringscrisis moet worden gezocht in de critiek, die invloedrijke kringen van de Christen-democratische partij hebben uitgeoefend op zeven voor het meren deel Christen-democratische ministers. De minister van Financiën Pella, die een krachtige politiekvan „geen inflatie" voerde, heeft 'reeds Zaterdag zijn porte feuille telegrafisch'ter beschikking van mi nister-president De Gasperi gesteld. Pella is een dergenen op wie genoemde kringen de meeste critiek oefenden. De moeilijkheden Het stijgen van de prijzen der grondstof fen, het nog niet plaatsen door de staten leden van het Atlantische verdrag van de verwachte grote orders bij de noodlijdende Italiaanse industrie, het stagneren der po gingen om tot de vorming van een nieuw en verenigd Europa te komen en de harde noodzaak der herbewapening hebben in Italic een politiek klimaat doen ontstaan, waartegen, naar de mening der critici, velen der thans afgetreden ministers niet bestand waren. Ondanks de hevige op Pella geoefende critiek acht men het waarschijnlijk dat De Gasperi hem ook in zijn nieuwe kabinet met de portefeuille van Financiën zal be lasten. De acht en zeventigjarige graaf Carlo Sforza zal vermoedelijk als minister van buitenlandse zaken aftreden. Zijxx porte feuille zal waarschijnlijk door De Gasperi zelf worden overgenomen. Koning Leopold tekent de acte van troons afstand terwijl zijn zoon Prins Boudewijn, die vandaag „Koning der Belgen" is ge worden, bewogen toeziet. (Radiografisch overgebrachte foto) stoet na afloop der eedsaflegging zou rijden, begonnen zich reeds mensenhagen te vor men. Zij konden zich reeds toen verlusti gen in een militair schouwspel, want onaf gebroken marcheerden de militaire corpsen op, die de erewacht gingen betrekken langs de route. De lucht was vervuld van trom geroffel en van de tonen van de mai-s- rnuziek van de militaire kapels. Over de plechtigheid van de eedsafleg ging telefoneerde onze correspondent in Brussel ons nog: De ti-oonsbestijging van Koning Boude wijn de eerste is plechtig, maar tevens sober verlopen. Te 11 uur werd de nieuwe Koning door een delegatie van Tweede Kamei'leden en senatoren in de tot troon zaal verbouwde kamer binnengeleid. De troon, waar boven een granaatrode hemel- versiering met gouden Brabantse leeuwen de Koninklijke kroon was gespannen, wérd nog geflankeerd door twee zuilen, de Bel gische leeuw en een eed afleggende hand verbeeldende. Spaak, die bij de abdicatie-plechtigheid op zeer onparlementaire wijze werd uit gejouwd, was niet in statie-tenue. Daaren tegen schitterden de ambassadeurs in goud bestikte uniformen. Zij namen plaats voor de troon op vergulde stoelen. De purperen mantel van de kardinaal primaat van België en van de pauselijke nuntius contrasteerden schei-p tegen de zwarte rok der parlementsleden en de hel rode met hermelijn bestikte mantels der magistraten. De Nederlandse ambassadeur, baron Th. van Haringsma thoe Sloten, zat, in zijn goud bestikte tenue, naast de pauselijke nuntius en de ambassadeur van nationa listisch China. In de koninklijke loge had een aantal hofdames plaats genomen, echter geen en kel lid van de koninklijke familie. Zoals in Augustus van vorig jaar, toen hij de eed als Koninklijke Prins aflegde, verscheen dus ook nu de nieuwe Koning geheel alleen voor het parlement. Enkele minuten voor elven diende nog een klein détail geregeld te worden: de hamer van voorzitter Van Cauwelaert was verdwenen. Hij werd door een klein lineaaltje vervangen. Frankrijk en Engeland tonen zich ongerust MADRID. (Reuter). Admiraal Forrest Sherman, hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, is Maandag in Madrid aan gekomen. Hij bracht onmiddellijk na zijn aankomst een bezoek aan generaal Franco, dat drie kwartier heeft geduurd. Sherman is vergezeld door zijn echtgenote en leden van zijn staf. Naar in Parijs verluidt, is Frankrijk reeds in Februari door de Verenigde Sta ten er van op de hoogte gebracht', dat de Verenigde Staten met Spanje een vex'drag wensen te sluiten, volgens hetwelk zij steunpunten voor lucht- en zeemacht in Spanje zullen ontvangen. Dit plan, dat in de laatste tijd weer op de vooi'grond is getreden, werd door Frankrijk met terug houdendheid beoordeeld. Een dergelijk verdrag zou voor Amerika ongewenste ge volgen kunnen hebben, zo meent men in Franse klingen. Het deelnemen van Spanje aan het Atlantische pact zou in politiek opzicht ondoelmatig zijn, daar het Spaanse regeringsstelsel in tegenstelling geoordeeld werd met de beginselen van het pact. Met betrekking tot de verdeling van de Ameri kaanse militaire hulp zouden door het op nemen van Spanje verscheidene andere landen nadeling beïnvloed kunnen worden. Het Amerikaanse ministerie van Mai'ine heeft Zondag na het vertrek van admiraal Sherman naar Europa in een officiële ver klaring gezegd, dat hij „aangelegenheden van wederzijds belang" met Spaanse mili taire autoriteiten zou bespreken. Te Londen verluidt, dat Engeland de Verenigde Staten heeft doen weten, dat het gekant is tegen „een nauwer samen gaan" van Spanje met enig lid van het Atlantisch pact, alsook tegen toelating van Spanje tot het Atlantisch pact. TEHERAN (Reuter). In Teheran werd| Maandagavond vernomen, dat Harriman Perzië Amerikaanse economische steun voor zijn programma voor ontwikkeling van het land heeft toegezegd, mits het olie- gcschil met de Anglo-Iranian op bevredi gende wijze wordt opgelost. Harriman zou deze toezegging hebben gedaan tijdens het onderhoud, dat hij Maandag met premier Mossadeq had. Onder bevredigend zou Harriman in algemene zin verstaan „aan vaardbaar voor Engeland". Dr. Mossadeq zou hebben geantwoord een dergelijke regeling te willen aanvaar den, mits deze niet in strijd komt met de Perzische nationalisatiewet (Engeland heeft reeds vei'klaard de nationalisatie van olie velden in beginsel te aanvaarden, doch niet in te stemmen met de desbetreffende Per zische wetgeving). Na afloop van de bijeenkomst tussen Harriman en Mossadeq, die in het slaap vertrek van de Perzische premier plaats vond, werd een officiële Perzische verkla ring uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat „in algemene zin van gedachten is ge wisseld". Premier Mossadeq zou zich gisteravond naar het zomerverblijf van de Sjah in de heuvels ten Noorden van Teheran begeven, waar hij een tweede onderhoud met Harri man zal hebben. Van officiële zijde is Maandagavond te Teheran medegedeeld, dat de voor de Per zische hoofdstad en omgeving afgekondigde staat van beleg gedurende een week van kracht zal blijven. Volgens de Perzische politie werden bij de relletjes van Zondagavond vier perso nen gedood, namelijk dxde communistische demonstranten en een politieman. Reuter meldt echter dat een op eigen gelegenheid in ziekenhuizen te Teheran ingesteld on derzoek aan het licht bracht, dat vijftien personen om het leven kwamen (waar onder drie of vier politie-beambten), ter wijl ongeveer 150 anderen werden gewond. Maandagavond bevonden zich nog 97 ge wonden in de ziekenhuizen. De toestand van zes vaij. hen is ernstig. De straten van Teheran werden Maan dag doorkruist door patrouilles infanteris ten met gevelde bajonetten. In de achter buurten in het Zuiden van Teheran was de toestand Maandag nog gespannen. Morrison De Britse minister van buitenlandse za ken Morrison verklaarde Maandag in het Lagerhuis dat de Britse regering zich ver heugt over de Amerikaanse belangstelling voor het geschil tussen de Brits-Perzische oliemaatschappij en de Perzische staat, daar dit een zaak is, die de gehele wereld aangaat. De Britse regering wenst Herri- man alle succes bij het vervullen van zijn opdracht in Teheran, voegde hij hieraan toe. Onverzoenlijk? Averell Harriman heeft vandaag een „informatieve bespi'eking" met de Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, gevoerd over het oliegeschil. Een woordvoerder van het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de minister tevreden is over het verloop van het onderhoud en Harri- mans houding „sympathiek" genoemd heeft. Het onderhoud duurde een uur en ging, naar men gelooft, voornamelijk over de Perzische verwerping der aanbevelingen van het internationale hof van justitie. Volgens Amerikaanse waarnemers stuit Harriman op dezelfde onverzoenlijke hou ding als de Amerikaanse ambassadeur Grady. Mossadeq en Kazemi zouden Harri man duidelijk hebben gemaakt, dat zij niet bereid zijn van de letter van de wet op de nationalisatie af te wijken of de aan bevelingen van het internationale hof te aanvaarden. Op een zeer rumoerige vergadering van het Perzische parlement hebben verschei dene afgevaardigden de minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Fazoella Za- hedi, er vanochtend van beschuldigd de relletjes van Zondag te hebben uitgelokt om de regering-Mossadeq ten val te brengen. PARIJS. (Reuter). Maurice Petsche, de demissionnaire Franse minister van Finan ciën, zal morgen en niet vandaag zoals hij aanvankelijk van plan was geweest president Vincent Auriol mededelen of hij zich zal belasten met de vorming van het vijftiende na-oorlogse Franse kabinet. Petsche verklaarde Maandagavond tegen over de pers, dat overeenstemming moge lijk is. Vandaag zal hij een onderhoud hebben met parlementaire fractieleiders. Na besprekingen met industriële en vak- bondleiders en met financiële deskundigen vei'klaarde Petsche, dat de twee voor naamste problemen waren het Katholieke verlangen naar subsidies voor bijzondere scholen en de socialistische eis inzake een loonschaal gekoppeld aan de kosten van levensonderhoud. NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft bij de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen „massale Indiase troepenconcentraties" aan zijn grenzen. Er werd niet om bepaalde maatregelen ver zocht. Een desbetreffend verzoek wordt overwogen. Jawaharlal Nehroe, eerste minister van India, heeft de door premier Liaquat Ali Khan van Pakistan afgelegde verklaring, dat het leger van India de veiligheid van Paldstan bedreigde, „een grove leugen" genoemd. Nehroe gaf toe, dat er troepenbewegin gen geweest waren „teneinde de grensge bieden volledige veiligheid te verschaffen". India zou Paldstan onder geen beding aan vallen, aldus Nehroe. Het hoge drukgebied ten Noorden van de Azoren nam sinds gisteren nog in bete kenis toe. De uitloper van dit hoge drukgebied naar onze omgeving bewoog zich langzaam naar het Zuid-Oosten. Over Ierland loopt een weinig actief warmtefront dat de voorste begrenzing vormt van vochtige subtropische lucht, die morgen ook ons land kan bereiken. Ten Westen van Schotland ligt een actieve storing, die met grote snelheid over de Oceaan is getrokken. Boven Italië ligt een lage drukgebied dat grote regerwal veroor zaakt in Zuid-Duitsland, de Alpen en Noord-Italië. IXJCOCCCOCCOOOOOOOXCOCCCOOCC ENKELE OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land over drijvende wolkenvelden. In het binnenland tijdelijk zwakke, overi gens matige Westelijke wind. In het Zuiden en het midden van het land iets warmer, elders weinig veran dering van temperatuur. 18 Juli Zon op 4.40 uur, onder 2051 uur Maan op 21.16 uur, onder 3.23 uur (Volle maan) Dinsdag 17 Juli Hoog water: 1.41 en 14.18 uur. Laag water: 9.42 en 22.20 uur. Woensdag 18 Juli Hoog water: 2.41 en 15.18 uur. Laag water: 10.45 en 23.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1