Toezichf op het credietwezen r Jan van der Pigge PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Wereldnieuws j 1.® 1.® 5." No Hendrik Piek, oud-paardenlramkoetsier, gezond en wel en bijna negentig jaar Radio geeft Woensdag RUBBER Nieuwe uitgavee HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Kamer betreurt dat geen overleg is gepleegd met betrokken bedrijfsorganisaties SatmieF Hieuius ZWITSERS DUPION CLOQUETTE JAPONSTOF J. P. BOOGAARD J. van Konijnenburg overleden Haarlem kan bouwen Dank zij de gesloten geld lening op lange termijn Mr. A. Fentener van Vlissingen overleden Piet Kohier jubileert Proces tegen groot aantal voetbalpool-ondernemingen Ruim tweehonderd verdachten DINSDAG 17 JULI 1951 De Tweede Kamer heeft het Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp inzake het toezicht op het credietwezen. Algemeen werd betreurd, dat de regering bij de voorbereiding van deze vérstrekkende wetsvoordracht geen overleg heeft gepleegd met de organisaties van de verschillende groepen van credietinstellingen, welke erbij zijn betrokken. Vele leden gaven de regering met klem in overweging alsnog op korte termijn overleg met deze organisaties te voeren. ADVERTENTIE Sommige leden waren getroffen door het uitermate oppervlakkig advies, dat door de Bankraad over dit wetsontwerp is uit gebracht. Blijkbaar heeft, naar hun mening de Bahkraad in geen enkel opzicht de vér gaande consequenties doorzien, welke dit wetsontwerp medebrengt. Vele andere leden wensten daarentegen hun waardering te betuigen voor de wijze, waarop het ontwerp is voorbereid. De des kundige medewerking van de directie van de Nederlandse Bank is er een waarborg voor, dat de banktechnische gezichtspunten van de te regelen materie voldoende tot hun recht zijn gekomen. Vele leden zouden gaarne van de rege ring willen vernemen, waarom de afdoe ning van deze wetsvoordracht zo urgent is te achten. Een van de belangrijke vragen Is zo zeiden vele andere leden of 'n wettelijke regeling als de onderhavige noodzakelijk is en of daaraan urgentie moet worden toegekend. De huidige toestand op het gebied van het credietwezen en het tegenwoordige beleid van de credietinstellingen schijnt geen reden te geven voor een dergelijke wettelijke regeling. Dat de banken beschikken over hoge bedi-agen aan schatkistpapier kan haar moeilijk worden verweten, evenmin, dat zij ten gevolge van de alleszins verklaarbare teruggang van bij haar geplaatste gelden en van de toegenomen vraag naar crediet, verplicht werden in toenemende mate over te gaan tot afstoting van schatkistpapier. Dat de mogelijkheden tot crediet-expansie thans zo groot zijn, is een uitvloeisel van de exorbitant hoge vlottende schuld van het rijk. De genezing van deze kwaal moet niet worden gezocht in een regeling, welke de banken verplicht grote bedragen m schatkistpapier aan te houden, maar in de bevordering van een omvangrijke conso lidatie van vlottende schuld, in verhoging van het disconto en in inperking van het crediet der Nederlandse Bank aan crediet instellingen. Vöör èen zekere periode is een tijdelijke noodregelilig noodzakelijk ter overbrug ging Van de moeilijkheden, Waarin hét rijk zich bevindt. Het verdient echter geen aatv- beveling deze langs de weg van dwang- voorschriften te verkrijgen. Verre dé voor-, keur moet worden gegeven aan een rege ling, Welke Vrucht is van Vrijwillig overleg tussèh de regering en de daarvoor in aan merking komende credietinstellingen. Verschillende leden wezen er op, dat meer productie en minder consumptie thahs het wachtwoord is. Daar gaat dit wetsont werp echter tegenin. De minister wil de credietverlening der banken aan de bedrij- ADVERTENTIE Enorm zijn onze voorraden, zodat wij door kunnen gaan tegen zeer lage prijzen te verkopen. 00 cm breed, van 3.85 nu behoeft niet gestreken te worden, 90 cm breed nu zuiver wol, 140 cm breed,. Van 9.75 nu Het is de moeite waard om onze etalages le bekijken. BARTEL JORISSTR. 27 - TEL. 11770 V. ven verminderen, opdat meer crediet aan de staat zal worden verleend. Dit heeft tot gevolg, dat het productief crediet aan de bedrijven vermindert en het improductief crediet, waaruit het crediet aan de staat grotendeels bestaat, en daarmede de con sumptievermeerdering toenemen. Uit de financiële impasse, waarin Neder land is geraakt, kan met geen mogelijkheid een uitweg worden gevonden langs de weg van een dwangwetgeving. omdat men een ongezonde toestand niet kan genezen met een wet. Te verwachten is, aldus deze leden, dat toepassing van dwang met auto matische zekerheid zal leiden tot steeds verdere dwang, met aan het eind onder schikking van alle particulier initiatief en van alle particulier eigendom aan het or ganisme van de staat. Enkele leden konden niet anders conclu deren, dan dat aanvaarding van dit wets ontwerp in zijn huidige vorm de minister van Financiën in een positie zou brengen, welke slechts is te vergelijken met die, welke destijds werd ingenomen door mi nister Schacht in het Derde Rijk. Instemming: bij vele leden Vele leden daarentegen konden zich zeer wel met de inhoud van dit wetsontwerp verenigen. Zij zagen hierin niet in de eerste plaats de uitdrukking van één bepaalde politieke overtuiging. Met name heeft het voorstel niets te maken met een socialisatie van het particuliere bankwezen. Zij maak ten bezwaar tegen de tot uiting gekomen opvatting, dat de minister van Financiën en de Nederlandse Bank één zouden zijn. Met verwondering hadden deze leden kennis genomen van de bezwaren, die zijn ingebracht tegen artikel 10. waaruit wordt afgeleid, dat het ontwerp het monetair min der gezonde crediet aan de overheid wil stimuleren, althans beschermen, ten koste van het monetair gezondere crediet aan het bedrijfsleven. De cijfers wijzen echter uit, dat de dreigende inflatoire gevaren niet komen van de kant van de schatkist, doch van de zijde van het bedrijfsleven, dat een beroep doet op nieuw crediet of op oude liquiditeiten. Zou de regering in aanmerke lijk sterkere mate hebben geconsolideerd, dan zou een gelijk bedrag aan oude liqui diteiten als zodanig zijn verdwenen en nu ook niet tot inflatoire financiering van nieuwe investeringen kunnen worden aan gewend. Hel verwijt van onvoldoende con solidatie kan dan ook zeker niet als argu ment worden gebruikt om thans toch maar tot inflatoire vormen van financiering over te gaan, aldus deze leden. ADVERTENTIE Op Donderdag 19 Juli a.s. zal onze trouwe medewerker, de Heer Hofleverancier 25 jaar in onze zaak werkzaam ziin. Tussen 2 en 4 uur zal ér gelegénhcid zijn de jubilaris geluk te wehsen. De zaak zal Verder voor de VERKOOP de gehele dag GESLOTEN zijn. GrHoustraat Sl Ao 1800 EEN VAN 1861 Het volgend jaar een kWart eeuw gepensionneerd Bollen onderschieten mijnheer, dat is een karwei waar je wat je noemt spier kracht voor nodig hebt. Dat is zo gezegd mannenwerk. Ja. nou moei; u natuurlijk Piet meteen denken dat het alleen maar door échte mannen werd gedaan, dan steekt u de spa een eindje mis. Een baas keek in. mijn tijd niet zo nauw. Als hij een jonge kerel met een paar stevige handen De negentigjarige (de foto loerd ons wel willend beschikbaar gesteld door het personeelsblad van de N.Z.H.). aan het lijf voor een guldentje ill do week minder dan een volwassen knecht moest hebben, kon krijgen dan nam ie 'm. Als knaap vaii nóg geen Zestien deed ik dat werk al. Ik krijg nog pijn in mijn rug als ik er aan denk. Dat was van de vroege morgen tot de late avoncl aanpakken ge blazen. En bovendien elke dag op en neer ïiaar Heemstede lopen. Wilt u wel geloven dat ik het nu op geen stukken na meer zou halen? Ik kom tegenwoordig niet ver der dan de kapper. En als het héél mooi HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Strijksextet. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.00 Vioolduo. 16.10 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.05 Dansmuziek. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18,15 Ronde van Frankrijk. 18.20 Marinetaai. 18.30 R.V.U. 19.00 Causerie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Prome nade orkest. 20.40 Hoorspel. 21.15 Platen. 21.35 Concertgebouw-orkest. 22.15 Lichaam en gezondheid. 22.30 Joods programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Salonorkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Residentie-orkest. 11.35 Platen. 12.00 Fluiten piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Mandoline. 13.50 Platen. 14.00 Zendingsbijeenkomst. Christelijk Gereformeerde Kerken. 14.15 Voor meisjes. 15.00 Viool en piano. 15.30 Pla ten. 16.00 Pianoduo. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal septet. 18.00 Zang. 18.30 Me- tropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie over beroepskeuze. 19.30 Platen. 19,40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.15 Resi dentie-orkest. 21.15 Causerie. 21.35 Amuse mentsmuziek. 22.05 Reportage. 22.15 Vocaal ensemble, strijkorkest en hoorn. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Marinierskapel. BRUSSEL, 324 M, 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Strijk kwartet en piano. 14.32 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Het gelaat van Vlaande ren 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vier hoorns. 19.45 Bazuin en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21,15 Opéra- en bel canto.. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramina. Gisteren is de heer J. valt Konijnenburg, öud-directcür van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst te Haarlem» op 81- jarlge leeftijd in zijn woning te Amsterdam overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdagmorgen 19 Juli om half elf op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amster dam. De heer Van Konijnenburg is op 11 Sep tember 1869 te Groningen geboren. Zijn medische opleiding genoot hij in Zijn geboorteplaats. Gedurende zijn studiejaren, was hij enige tijd assistent voor Phyöiologie en Histologie bij professor Huizinga. In 1894 slaagde hij voor het artsexamen, waarna hij enige jaren assistent was op de chirurgische en interne afdeling van het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Na een reis als scheeparts naar Indie vestigde dé heer Van Konijnenburg zich als huisarts in Amsterdam, waar hij zich weldra in een bloeiende praktijk mocht verheugen. Vooral zijn sterke persoon lijkheid en de invloed, die daarvan uitging, maakte hem bij vele personen tot een ware vriend des huizes. Gedurende een gedeelte van zijn Amsterdamse tijd was hij stads- chirurg, een niet zeer belangrijke functie. Ook was hij controlerend-geneesheer bij de Rij kspostspaarbank. Op 1 Augustus 1918 trad de heer Van Konijnenburg in dienst bij de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst te Haarlem. Toenmaals droeg deze functie nog de titel van „Geneeskundige bij de geneeskundige dienst" en hield de heer Van Konijnenburg zitting in zijn eigen huis aan de Raam- singel 46. Op 14 Mei 1919 werd de titel van „ge neeskundige" door de gemeenteraad ge wijzigd in „directeur". De heer Van Ko nijnenburg heeft te Haarlem ook nog (tijdelijk) de functie van directeur van het Laboratorium voor Pathologische Bacterio logie bekleed, namelijk van 1 Januari 1923 tot 1 April 1928. Bij zijn afscheid op 15 September 1934 bleek wel, dat de heer Van Konijnenburg zich zowel bij zijn personeel als bij degenen, met wie hij overigens in zijn veel omvat tende functie te maken kreeg, zeer geliefd had weten te maken. Tijdens zijn verblijf te Haarlem was de heer Van Konijnenburg voorzitter van de afdeling Haarlem van het Witte Kruis; lid van het college van regenten van de Strafgevangenis eli secretaris van de Haar lemse Schoolvereniging. Van „Snelver- band" was hij ere-voorzitter. Enkele dagen geleden deelden wij mede dat B. en W. van Haarlem bij de Raad voorstellen hebben ingediend voor de bouw van twee complexen woningen. De kosten daarvan zijn geraamd op 1.688.000, maar daarvoor zal dan ook woonruimte ver kregen worden voor 139 gezinnen. Maar nu is er van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de mededeling aan de gemeentebesturen ge zonden dat alleen toestemming voor woningbouwplannen gegeven zal worden als de gemeenten kunnen aantonen dat zij daai-voor een geldlening op lange termijn kunnen sluiten. Dit is zo vernemen wij voor Haar lem geen beletsel, want een deel van de geldlening van ƒ4.000.000, die de ge meente Donderdag j.l. sloot, wordt voor dit doel aangewend. Haarlem profiteert dus van de omstan digheid dat zij een lening op lange termijn kon sluiten, want er zijn verschillende ge meenten die hun woningbouwplannen moeten uitstellen, omdat zij niet kunnen voldoen aan de els van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De Wcsi-Dultsc autorhciien hebben een bedrag van 100.000 dollar beschikbaar gesteld voor invoer van groentenzaden uit Neder land en 500,000 dollar voor invoer van aard- beieupulp uit Nederland, 4 DVERTËh'TiÊ 8- II^KKEN ÜrlWFfJ S<vMOTNf;N Op 89-jarige leeftijd is Maandag te Bussum overleden mr. A. Fentener van Vlissingen, oud-president van de Hoge Raad. Mr, Fentener. van Vlissingen werd op 23 April 1862 te Amsterdam geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de gemeentelijke universiteit en promoveerde in 1891 cum laude op een dissertatie: „Misbruik van cognossement-exemplaren". Na enige jaren als rechter-plaatsvervan- ger in Amsterdam werkzaam te zijn ge weest, werd hij in 1897 benoemd tot rech ter in de rechtbank, welke functie hij in 1906 verwisselde met die van raadsheer in het Amsterdams Gerechtshof. Slechts drie jaar vervulde hij dit ambt, toen werd hij benoemd tot raadsheer in het hoogste Nederlandse rechtscollege, de Hoge Raad, Op 4 December 1924 volgde zijn benoe ming tot vice-president van de Hoge Raad, waarbij hij de leiding v- n de Kamer voor Burgerlijke Zaken op zich nam, welke functie hij behield toen hij in 1931 als op volger van ihr. mr. De Savornin Lohman tot president werd benoemd, Mr. Fentener van Vlissingen was com mandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Ofanje-Nas- sau-orde. De begrafenis is Donderdagmiddag om drie uur op de algemene begraafplaats te Busbuiti. Meer dan twee duizend keer heeft de komiek Piet Kohier zich aan het publiek voorgesteld als „Droogkeeltje" in de ope rette „De Boemelbaron". Maandagavond werd aan deze reeks weer een uitvoering toegevoegd, toen in het theater Carré te Amsterdam een nieuw gezelschap de zo veelste serie vertoningen van dit zangspel opende. Bij het opkomen van Piet Kohier die zestig jaar geleden zijn loopbaan op de planken begon, werd deze jubilaris met een hartelijk applaus ontvangen. Dit applaus werd nog sterker toen Piel' Köhler na af loop van het tweede bedrijf een grote krans om de schouders werd gelegd. De eigen lijke jubileumviering heeft plaats op 24 Juli. c igarfit Voordat het aanstaande voetbalseizoen begint zal een groot aantal organisatoren, hoofdagenten en agenten van voetbalpool- en voelbalprijsvraagoiidernemingen wegens qvèrtrêdihg van de loterijwet voor het kan tongerecht le Rotterdam terecht 6taan. Er Zijn in dit proces meer dan tweehonderd verdachten en het laat zich aanzien, dat mét de berechting tenminste een week ge moeid zal zijn. Deze vervolging besluit ten dele de grote actie, die in Februari en April van dit jaar tegen voetbalpool-ondernemingen is begon nen. De zwaarste klap werd op Zaterdag 7 April toegebracht. Die dag zijn recher cheurs in tal van plaatsen, onder meer in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, En schede, Delft, Krommenie, Zwijndrecht, Zaandam, Venlo en Tilburg, overgegaan tot huiszoekingen bij hoofdagenten en agenten van voetbalpool-ondernemingen. Een grote hoeveelheid administratieve bescheiden en duizenden guldens werden in beslag ge nomen. OUD-MINISTER SCHOKKING ONTVANGT BRAZILIAANSE ONDERSCHEIDING De Braziliaanse regering heeft aan mr. W. F. Schokking, oud-minister van Oorlog en van Marine, de rang van grootofficier in de orde van Merito Naval verleend. Dé luitenants ter zee eerste klasse jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en W. van Rossem zijn respectievelijk benoemd tot officier en tot ridder in de Orde „Merito Naval". JAARVERSLAG CALVé-DELFT. 1-Iet jaarverslag van. de Fransch-Hol- landsche oliefabrieken Calvé-Delft N.V. meldt over 1950 een inkomstenrekening van 1.198.394,inclusief het onverdeeld winstsaldo over 1949 ad 14.972,(v. j. resp. 1.008.269,— en 18.078,—). Het winstsaldo bedraagt 1.158.564,(vorig jaar 969.896,Een dividend wordt voorgesteld van 63/2 pet. (5 pet.) op de ge wone aandelen en 6.05 pet. (6 pet.) op de cumulatief preferente aandelen. weer-is dus zo eèiis in dé paar maan den dan wil ik nog wel eens een blokje om, met mijn nichtje, die nu ook al bijna vijf-en-zestig is". Aldus de heer Hendrik Piek uit de Ge neraal de Wetstraat nummer zeven in Haarlem-Noord, die op Maandag de drie- en-twintigste van deze maand zijn negen tigste verjaardag hoopt te vieren. Het is hem overigens niet aan te zien dat hij over een paar weken al negen kruisjes achter zijn naam zet. Hij is nog kern gezond, levenslustig, leest elke dag, zonder bril, zijn krantje en gaat prompt op zijn praatstoel zitten, zodra het bollenvak of de N.Z.H. op de proppen komen. Dat hoeft geen verwondering te wekken, want zowel op de bollenvelden .als op de bok van de paardentram heeft hij een goed deel van zijn jaren doorgebracht. Een paar turven hoog zette hij voor het .eerst de baggerlaarzen tussen de flora van een bloemisterij, in Schoten. Met vijf-en-twin- tig stuivers in de hand ging hij 's-Zater- dags moe gewerkt naar huis. En ,zo'n beetje de hele zomer door werd er gepie kerd over de wintermaanden: dan was er weinig werk aan de hof en veel kans op ontslag. Dat ontslag kreeg de heer Piek in 1891. Het was een strenge winter dat jaar en het eerste nachtvoi'stje had nog niet doorgezet of daar slenterde Ilenkie met ziin ziel onder de arm, het „gedaan- briefje" in de zak en dulzend-cn-een- plannon voor de toekomst in het hoofd door de mistgrijze stad. Van clie plannen is niet veel gekomen. Dank zij een collega die hein de goede rand gaf het bij zijn baas eens te proberen. En dat deed de heer Piek. Die baas was een man van bar weinig woorden: „Al ligt de sneeuw mor gen twee voet hoog, je komt maar". Maar. op de duur werd die bollengeschie- denis een beetje eentonig. De. paardentram, die pas haar intrede in de Spaamestad had gedaan, boezemde de heer Piék meer be langstelling in. En hét duurde dan ook niet lang of hij verwisselde schoffel en spa voor de koetsierszweep. Die heeft hij zestien jaar lang laten knallen als een pistool, Alleen had de laat ste knal meer weg van eeh snik: de elec- trische tram kwam en met gemengde ge voelens nam de heer Piek zijn plaats in op het vreemde voorbalcon. Daar heeft hij het nog veertien jaar uitgehouden. Toen Was hij Vijf-eh-zesiig jaar en dat betékende pensioen. Die periode is hij weinig enthou siast begohneh, ofschoon hij er op de dttul* toch wel vrede mee gekregen heeft. „Een mens Wil zich niet oüd voelen, maar hij wordt het tóch". Dé liéer Piek heeft in zijn negentig jaren heel wat meegemaakt en heel wat ménsen leren kennen, maar de dokter is altijd een vreemde voor hem gebleven. Hij heeft er nog nooit een nodig gehad. „Voor een ver koudheidje laat je zo iemand toch niet roe pen? Nee, de dokter hoop ik voorlopig uit huis te kunnen houden. Die heb ik Wis en waarachtig niet nodig. De kapelaan wel. Die komt twee keer in de week bij me. Een mens heeft toch behoefte aan geeste lijke verzorging niet Waar?" De heer Piek gaat niét alleen een bijzón dere verjaardag vieren, hij gaat binnenkort ook voor een gedenkwaardig jubileum dc bloemetjes buiten zetten. Op 1 Juli van het volgend jaar zal hij namelijk precies een kwart eeuw gêpensionnéerd zijn. Het zal in de geschiedenis van de N.Z.H. wel een weinig voorkomende gebeurtenis zijn zo'n jubileum van een oud gediende te vieren. In de Kathedrale kerk van St. Catharine te Utrecht is hedenmorgen mgr. dr. B. J. Alfrink, die door de Paus benoemd is tot coadjutor van Johannes kardinaal De Jongh, tot bisschop gewijd. (Foto M. A. J. van Bommel, Utrecht) 64. „Daar is de kluizenaarl Daar staat hij! Hahahaha! Wat een leukerd!", riep Zwil- bikker uitmaar de pachters zagen niet zo vlug wie hij eigenlijk aanwees, en daar maakte Joris Goedbloed met grote koel bloedigheid gebruik van. Hij is het na tuurlijk!", riep hij uit, terwijl hij op Jollie- pop wees. „De stiekemerd! Dat had ik al tijd wel gedacht!" Nog nauwelijks was hij Uilgesprokenof de woedende boeren stort ten zich al op de verschrikte Jollicpop. Ze dachten nu écht dat Zwilbiltker ham be doeld had, en men zal zich voor kunnen stellen, dat ze hem niet wilden laten ont snappen. „Laat af! Laat af! Gij vergrijpt u, onverlaten!", gilde Jolliepop maar dat mocht hem niet baten. De pachters namen hem in hun kwaadheid duchtig heet en sleepten hem even later in ver kreukelde .toestand voor Panda. „We heb ben hem!'*, riepen ze blij uit. .„Welk een walgelijke wantoestandprevelde Jolliepop. En toen begon Zever Zwilbikker hartelijk te lachen, als om alles nog erger te maken. „Hahahaha!", riep hij uit, „maar die bedoel ik helemaal niet! Ik bedoelde die andere!" Dat begreep Panda nu ook wel, en hij keek verbaasd om zich heen. maar van Joris Goedbloed ivas niets meer te. bekennen. Die was in de verwarring spoorloos verdwenen! Op de hoogte. Donald Maclean, de func tionaris van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die op 25 Mei op geheimzinnige wijze met een collega verdween, mankte deel Uit van de poli tieke commissie, die het toezicht uit oefende op de uitwisseling in oorlogs tijd tussen de V.S. en hun bondgenoten van gegevens over de ontwikkeling van de atoombom, zo verklaarde Maandag eep woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Maclean zou weten hoeveel atoombom men het Westen heeft, welke uranium- bronnen er zijn en hoeveel bommen met de bestaande middelen vervaardigd kunnen worden. Vrijheid. De drie Scandinavische landen hebben een gemeenschappelijk memo randum gezonden aan de organisatie voor Europese economische samenwer king betreffende de vrijmaking van het luchtverkeer. In het memorandum wordt gewezen op de beperkingen, die door de landen aan het internationale luchtverkeer worden opgelegd, en wordt er de nadruk op gelegd, dat het een openbaar belang is, dat de passa giers de luchtlijnen kunnen kiezen waarvan zij gebruik wensen te maken. De beperkingen hebben tot gevolg ge had, dat van de transportcapaciteit der internationale luchtvaartdiensten in de regel geen doeltreffend gebruik Wordt gemaakt. Rapport. Generaal Ridgway, de opperbe velhebber van de troepen van de UNO op Korea, verklaart in zijn rapport aan de UNO over de periode van 1 tot 15 Juni, dat de Noordelijke strijdkrachten in Juni „aanmerkelijk achteruitgegaan," waren. De oorspronkelijke Noordelijke Strijdmacht van ongeveer 80.,infanterie divisies was geslonken tot fninder dan 70. Hiervan waren 16 divisies zeer ge dund. Achter de linies der verbondenen waren de guerilla-troepen gereduceerd tot ongeveer 7000 man, die thans hoofd zakelijk voor hun eigen veiligheid moesten zorgen. Het totaal auntal Noor delijke krijgsgevangenen wordt in liet rapport op 117.00 man gesteld. Ervaring. In een rede te Melbourne heeft de leider van de Australische oppositie, dl'. Herbert Evatt, zijn bezorgdheid uit gesproken over het ontwerp van het Japanse vredesverdrag. „De oude kliek van monopolisten en militairisten in Japan is bezig weer aan de macht te komen en zal een nieuWe vloot, leger en luchtmacht krijgen zonder beper kingen", aldus Evatt. Döor het land op hieuw te bewapenen hoopt het Westen, ctat Japan zal doen wat de Westelijke mogendheden willen, zo zei ËVatt en voegde hieraan toe: „Is het niet waar schijnlijker, dat Japan, wanneer het herbewapend is, zal dóen wat in zijn eigeh belang is met als gevolg een mogelijke ramp Voör de landen in het Zuid-Westelijk deel van de Stille Oceaan Beschuldiging. Het Zweedse ministerie van Justitie heeft Maandag het hooi'd van de criminele politie te Stockholm een maand de gelegenheid gegeven te ver klaren om welke reden een homo- sexuele jongeman, die er van beschul digd, werd een minister te hebben ge chanteerd, ih een krankzinnigengesticht Wercl opgesloten, hoewel hij bij Zijn volle verstand is. De openbare aankla ger in de Zweedse hoofdstad kl'eeg een- zelfde termijn om duidelijk le maken, waarom klaarblijkelijk gepoogd is eêli Stockliolmse predikant in discl'ediet te brengen, die dé beschuldiging heeft ge uit dat homöséxuele groepen bescher ming van officiële zijde genieten. Deze actie "van het ministerie volgde op de publicatie van een 323 bladzijden tel lend rapport van een commissie van burgers, benoemd door de regering naar aanleiding van besehuldigingen in de pers over het gedrag van zekere politieke, rechterlijke eh politie-i'unc- tionarissen. Paraat. Alle dijkwachten, dijkarbeiders en brandweerlieden tussen Bex en Villé- neuve, langs cle vallei van de Rhone in Zwitserland, hebben Maandag het be vel ontvangen: „Houdt u gereed voor overstromingen". Door zware regen val is het pei! van de Rhóne gestegen tot op 15 centimeter van cle kruinen van de dijken. De evenwijdig aan de Rhone stromende Tinière is reeds bui ten haar oevers getreden. Wijngaarden en tuinen staan onder water. Leger des Heils. Radio Peking heeft Maandag 'meegedeeld, dat het Leger des Heils in Tientsin (Noord-China) is verboden, omclat het een „reactionnaire organisatie is, die door imperialisten wordt geleid". Motorisering. Ongeveer 500 Venetiaanse gondeliers hebben Maandag twee uur gestaakt uit protest tegen de toenemen de motorisering van het verkeer te water. Hulp. Maandag is to Bombay een zending van tien ton graan door de UNO aan India overgedragen. Dit is de eerste zending van dc 100 ton graan, die het land van de staf van cle UNO ten ge schenke zal krijgen. Dezelfde dag kwam 9.500 ton tarwe uit Australië aan. Dr. F. A. dc Gruaff: Met do Prins op reis; Boom-Ruygrok N.V., Haarlem. In deze keurig verzorgde uitgave doet de particulier secretaris van Prins Bernhard op vlotte en onderhoudende wijze verslag van het hoe en waarom van 's Prinsen goodwill- reis, in cte lente van dit jaar, naar dc Zuid- Amerikaanse staten Uruguay, Argentinië cn Chili. Daarbij geeft cle auteur niet slechts een gedogen nabeschouwing van de grote evene menten van die reis en haar belangrijkste resultaten, hij wijdt ook vele bladzijden aan minder gewichtige gebeurlijkheden, incidentjes en grappige ervaringen die het kleine gevolg van de Prins op deze reis door Latijns Amerika mee- en doormaakte, aan de Prins als reisgenoot, aan de Zuidelijke geestdrift, gastvrijheid cn prachtllevendheid, de schoonheid der bezochte landstreken cn steden eh aan tal van andere détails, die voor het doel dezer Koninklijke missie mis schien maar weinig betekenis hadden, muar die tezamen deze reis gemaakt hebben, tot wat zij Zonder twijfel geworden is: oen on vergetelijke ervaring, zowel voor de Prins cn zijn reisgenoten als voor hun gastheren in de genoemde landen. Duur do auteur voorts het juiste ovenwicht vond tussen dc zakelijke en politieke aspecten van deze tocht on de lichthartiger kanttekeningen van bovengenoemde aard, is het resul taat een zeer lezenswaardig boekje gewor den, dat wij i mede om de bijna honderd In teressante foto's, die de tekst verluchten gaarne In de aandacht aanbevelen. JL dj

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2