Wim van Est verovert de leiderstrui Oorlogsschade van gerepatrieerden Herstel der particuliere exploitatie van de radio-distributie ongewenst ^Hoe is het ontstaan? Bloemendaal heeft jongere inwoners nodig Een Eeuw Celeden DINSDAG 17 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Ronde van Frank rijk „Nederland in oorlogstijd" verschijnt niet meer Goede inzet van het tournooi van de schaakclub „Haarlem" BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Agenda voor Haarlem Tournooi van „Groenendaal" Maandag begonnen Athletiekwedsrijden voor turn-aspiranten Ook de J.A.R.O. helpt India Regering acht het verlenen van vergoeding onmogelijk Conclusie van minister Wemmers en staatssecretaris mr. Cals B. en W. over het dilemma: Natuurschoon of woningen? Ambonees soldaat stak een Vietnamese student met dolk Predikant na dienst plotseling overleden Turpin—Robinson op 12 September in New York ADVERTENTIE Hier passeert Van Est met een kleine voorsprong op de Fransman Caput de eindstreep in Dax, het prachtige besluit van een prestatie, die hem behalve de étappezege ook de gele trui bezorgde. (Radiografisch overgebrachte foto) ..Nederland in oorlogstijd", het orgaan van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, zal niet meer verschijnen. Zoals de' directeur van het instituut in een „Ten afscheid" duidelijk maakt, vergde de sa menstelling van het blad teveel tijd van de staf, die de opdracht heeft in de vorm van bronnenpublicaties, monografieën en een samenvattend werk een historisch ta- freel te ontwerpen van Nederlands bewo gen geschiedenis. In 1950 zijn drie boeken verschenen, in dit jaar dienen veel meer dan drie het licht te zien. Concentratie op haar weten schappelijke taak is dus voor de instelling een dwingend gebod geworden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk heeft een Ne derlander de leiderstrui veroverd. Wim van Est werd Maandagmiddag winnaar van de twaalfde étappe, (AgenDax) en wel met zo'n grote voorsprong op de renners, die boven hem in het algemeen klassement stonden, dat hij in één sprong van de zeven tiende naar de eerste plaats ging. De zege van Van Est. was het resultaat van een ontsnapping, die dertig km na de start werd ingezet door een zestal voorlo pig r,og zonder dat de cracks in het pelo ton reageerden. De vluchtelingen liepen langzaam maar zeker uit, doch in de grote groep werden grote plannen gesmeed en ineens sprongen nog vier renners weg. Hierbij waren Van Est en Voorting. Een kopgroep van tien man dus, van wie Van Est de best geplaatste in het algemeen klassement was. De Brabander voelde zijn kans om de achterstand in tijd op Levè- que geheel of gedeeltelijk in te lopen. Tot verbazing van alle volgers, deed geen der groten een poging dit te verhinderen. Bij elke kilometer groeide de voorsprong op het peloton, 4, 5, 6 minuten werd het, maar het zou nog meer worden en in hoog tempo ging het kopgroep je langs de slingerende hobbelige wegen door het glooiende land schap. Voorting zat voortdurend bij Van Est, maar de snelheid, waarmee gereden werd, was te hoog om te kunnen hopen op een sprong van de beide landgenoten naai de leiding. Inmiddels' was de voorsprong op het hoofdpoJoton, waaruit alleen Castelin zich had losgemaakt voor een achtervol ging, tot 16'/2 minuut aangegroeid. Levèque was op dat ogenblik zijn gele trui al kwijt, maar er kon nog veel gebeuren; al moest slechts nog 30 km worden afgelegd. Eén lek bandje en de kans van Van Est zou verke ken zijn, maar de man uit St. Willebrord kreeg ditmaal geen pech en aan de kop van het leidende tiental stormde hij de baan te Dax op. Caput probeerde hem nog voorbij te gaan maar Van Est stond zijn eerste plaats niet meer af. Voorting werd vierde. Toen was het wachten op het pelo ton, maar toen veertien minuten waren verstreken en nog steeds niemand van de hoofdgroep in zicht was werd de Nederlan der door het mooiste meisje van Dax de gele trui over de schouders getrokken, voor welke hulp Van Est met een ferme zoen bedankte. De uitslag luidt: 1. Van Est in 5 uur 25 sec. (met bonificatie 4 uur 59 min. 25 sec.), Schaken Ieder jaar weer, brengt de schaakclub „Haarlem" het ietwat hachelijke experiment, een schaaktournooi midden in de zomer te houden, tot een goed einde. Het geheim van het succes zit waarschijnlijk in de grote roep. welke van het tournooi uitgaat. Ditmaal is men er in geslaagd, behalve zeer sterke Haarlemmers, ook enige prominente •schakers uit de hoofdstad /oor de wedstrij den te interesseren. Het zijn: H. Bouw meester, de jeugdige oud-kampioen van Haarlem, mr, B Grapperhaus (VAS) en C. P. van Wezel (ASC). De uitslagen van de eerste ronde luiden: Bekergroep A: F. A. SpinhovenG. B. v. d. Velde" 10; mr. B. GrapperhausH. Bouw meester afg. Bekergroep B: C. Hovingh—S. Bonkenburg 1—0; P. A. v. Driel—C. P. v. Wezel afg. Bekergroep C: W. BurgerA. Herfst Vi14; A. MaitsmaJ. Wijker 01. Groep I: M. RumpffH. v. d. Berge 1414; S. J. Abspoel—J. Bauer 0—1. Groep II: W. Koelman—J. v. d. Steeg 1—0; P. FrisJ. S. Baalbergen 1-0; N. de Ronden- P. Eykeiboom afg. Groep III: J. SnoekW. Vlietstra 10; J. v. d. GeerR. Faase 01; H. I. v. EsP. v. Driel Jr. afg. Groep IV: P. Graafstal—A. D. v. Steenis '4la; H. H. Jungeling—P. Flury 01; C. Hoogland—H. D. Wessel 1—0. Groep V: J. Kruup—P. Kloos afg.; E. Win kelD. de Lange 0—1. Groep VI: P. y. d. Knijff—G. J. Geus afg.; S. C. TimmermanW. de Graaf 01. Groep VII: C. Wassenaar—P. Zwemmer 0—.1; G. v. d. Leen—P. J. v. Tongeren 1—0; J. Slenters—H. J. v. Straaten 1—0. Aan het tournooi, dat tot in September duurt, nemen 64 schakers deel. ADVERTENTIE d{uu/ LASTEX BAPCOSTUUMS DINSDAG 17 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Rem brandt: „A milkman", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur-. Palace: „Louise-Lotle", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (tot en met Donderdag „De Wildstroper", 10.30 uur, alle leeftijden). Luxor: „Jungle-regiment", 14 j„ 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Robin Hood junior", 14 j., 2.30 en 8 uur (Woensdag en Donderdag twee avondvoorstellingen). City: „Do jongen met de trompet", 18 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het Duivelseiland", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. 13e 14® I5®en IB® ETAPPE RONDE v. FRANKRIJK 1951 ETAPPEPLAATSEN 9 RAViTAlLLERINGSPOST .4. BERGTOP AANTAL KILOMETERS CO 1'CATEGORIE IN 8ERGCL ASSEMENT 2'CATEGORIE IH BERGCLASSEMENT GÖ 3»CATEGORIE IN BERGCLASSEMENT 0 20 40 SO BO KM 2. Caput, 3. Marinelli, 4. Voorting, 5. Mul ler, 6. Sommer, 7. Labeylie, 8. Meunier, 9. Demulcler, 10. Morvan, allen dezelfde tijd als Van Est. 11. Ockers 5.18.41, 12 Robic, 13. Delahaye, 14. Derijcke, 15. Colinelli, 16. Forlini, 17. Gual, 18. Coppi, 19. Barbotin, 20. Couvreur, 21. Guegan, 22. Zaaf, 23. Ko- blet, 24. Verschueren, 25. Dekkers allen in dezelfde tijd als Ockers. Het ploegenklassement van de 12e étappe luidt: 1. Nederland (Van Est, Voor ting, Dekkers) 15.18.31, 2. West-Zuid-West Frankrijk 15.19.31, 3. Ile de Franse 15.19.31, 4. Parijs, 15.37.17. 5. België 15.37.47, 5. Zwitserland 15.37.47, 7. Frankrijk 15.37.47, 8 Italië 15.56.03, 9. Oost-Zuid-Oost Frank rijk 15.56.03, 10 Luxemburg 15.56.03, 11. Spanje 15.56.03. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1. West-Zuid-West Frankrijk 205.08.26, 2. Frankrijk 205.14.52, 3. België 205.25.48, 4. Nederland 205.50.22, 5. Italië 205.52.26, 6. Oost-Zuid-Oost Frankrijk 206.00.19, 7. Zwitserland 206.08.14, 8. Ile de France 206.16.24, 9. Luxemburg 206.21.36, 10. Parijs 206.30.10, 11. Spanje 206.51.09. Het algemeen klassement luidt: 1. Van Est 68.30.24, 2. Meunier 68.32.53 (op 2.29), 3. De Mulder 68.33.37, 4. Levèque 68.34.54, 5. Bauvin 68.35.30, 6. Koblet 68.38.21, 7. Bernardo Ruiz 68.41.08, 8. Géminiani 68.41.38, 9. Diederich 68.41.39, 10 Lucien Lazarides 68.41.58, 20. Wagtmans 68.50.08, 23. Voorting 68.51.37, 45. Peters 69.10.40, 72. Dekkers 69.34.46. Tennis Het open A- en B-tournooi op de tennis banen van „Groenendaal" te Heemstede is Maandag begonnen met wedstrijden voor B-klassers. De uitslagen luiden: Heren-enkelspel: Smit sl. v. d. Horst 63, 7—5; Groen sl. v. d. Hoff 6—2, 6—0; Vlaar sl. Miscotte 64, 60; Urlus sl. Nieland 61, 60; Wijkhuizen sl. Van Zwieten 60, 60; Van Löbel Seis sl. Potharst 7—5, 6—1; Nij- boer sl. Zwart 6—3. 46, 6—1; De Haart sl. Stalling 26, 64, 75. Dames-enkelspel: mevrouw Pierlotsl. mej. Van Vliet 75, 7—5; mevr. Vis sl. mevr. Van de Werf 6—1, 46, 64; mevr. Meesman sl. mej. Urlus 60, 46, 6—4; mevr. v. d. Vleer sl. mevr. Van Eckclt 16. 75, 64. Heren-dubbelspel: Beynes en Steger vcrl. van v. Mellen en Brunink 57. 06; Dolle man en v. Beekum verl. van Tjoa en Ong 26, 06; Willemse en de Groot verl. van v. Zon en Kottman 16, 06; Moens en Mis cotte verl. v. Potharst en Schuurman 46, 6—3, 46; Vros en Sneep sl. Botke en Walter 26, 6—2, 6—1; Wijkhuizen en Verspoor verl. van Heemskerk en Corbeth 26, 46. Gemengd dubbelspel: mevr. Goedewaart en v. Hezel verl. v. mevr. Beijerman en Beijerman 2—6, 68; mevr. Kauling en Paulsen sl. mevr. Dantuma en v. d. Veer 6—4, 7—5. Zaterdagmiddag kwamen circa 120 aspiran ten op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan bijeen om elkander te bekampen op een drietal athletieknummers. Er is fel gestreden, waardoor er goede prestaties werden geleverd. Zo werd bij de oudste meisjes de 80 meter gelopen in 11.4 sec.; enigen sprongen 1.35 meter hoog en de kogel werd 10,69 meter gestoten. Bij de grote meisjes waren er ook, die 1,35 meter hoog sprongen en 21 meter met de handbal wier pen. Voor de 60 meter werd bij hen als snelste tijd 8.8 sec. genoteerd. Bij de jongste aspiranten werd over deze afstand 8.9 sec. gelopen. Bij vèrspringen behaalden, zij o.m. 4.34 meter. De kastiebal werd ruim 59 meter geworpeil. De voornaamste uitslagen luidden als volgt: Jongste meisjes: 1. A. Kolkman, Olympia 1290 pnt.; 2. M. Galis, VGV 1282 pnt. Oudste meisjes: 1. R. Beyen, BGV 1586 pnt.; 2. R. Wagemans, BGV 1582 pnt. Jongste jongens: 1. V. v. Straaten. GIOS 2296 pnt.; 2. W. Roeland, GIOS 1967 pnt. Oudste jongens: 1. C. Wijker, VGV 2037 pnt.; 2. G. Rienstra, VGV 1613 pnt. Estafette 4 x 60 meter meisjes: 1. BGV 33.4 sec.; 2. OSS 35.4 sec. Estafette 4 x 80 meter jongens: 1. VGV 44.9 sec.; 2. GIOS 45 sec. Verenigingswedstrijd (de 4 hoogst ge plaatsten van iedere vereniging). Jongste meisjes: 1. Olympia 4932 pnt.; 2. VGV 4662 pnt. Jongste jongens: 1. GIOS 7543 pnt.; 2. VOLO 6172 pnt. Oudste meisjes: 1. BGV 6010 pnt.;; 2. Olympia 4512 pnt. Oudste jongens: 1. VGV 6277 pnt.; 2. GIOS 5415 pnt. Speciale uitzending via Hilver sum I en filmvoorstelling in Frans Hals Zoals bekend organiseert de Nederland se Jeugd Gemeenschap een actie voor hulp aan Hongerend India. Ook de Jeugd Ama teurs Radio Omroep werkt aan deze actie mee. Naar aanleiding van een oproep van de J.A.R.O op Zondagavond 8 Juli over Hilversum I hebben velen voedselbonnen aangevraagd en verkocht ten bate van India. Om de actie nog beter te doen slagen, zendt de J.A.R.O. Woensdagavond 18 Juli om kwart voor acht via Hilversum I een kort klankbeeld uit, dat een indruk geeft over de moeilijkheden, waarmee India te kampen heeft. Deze uitzending wordt mo gelijk, doordat de V.P.R.O. haar rubriek van mevrouw Muylwijk Gohres op die avond laat vervallen. Op Zondagochtend 22 Juli om'half elf zal de J.A.R.O. een filmvoorstelling houden in het Frans Hals Theater, dat hiertoe be langeloos wordt afgestaan. Er zullen o.a. films over India worden vertoond, die ter beschikking worden gesteld door de Am bassade van India in Den Haag. Deze film- ochtend zal worden ingeleid door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem. De opbrengst van deze ochtend komt ge heel ten goede aan de actie „Helpt Honge rend India". Plaatsen zijn verkrijgbaar bij de Jeugd Amateurs Radio Omroep, Oranje straat 7 en bij D. Verkijk, Zaanenlaan 149 en van Vrijdag af ook bij de kassa van het Frans Hals Theater. ADVERTENTIE TWEEDE KAMER MOSKOU „De St. Busillus, een werkstukje van Iwan de Verschrikkelijke uit 1554." „Da's constante kwaliteit „...net als CABALLERO. Steek nog eens op." (Van onze parlementaire redacteur) Ongeveer anderhalf jaar geleden, bij de behandeling van de Wet op de Materiële Oorlogsschade, had de heer Hoogcarspel (Comm.) een motie ten behoeve van de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders ingediend. Eindelijk kwam deze Maandag avond in behandeling. De voorste!''ichtte eerst uitvoerig toe, waarom hij de Kamer wilde laten uitspreken, dat ook voor deze groep landgenoten, die tengevolge van de oorlog ginds materiële schade hebben ge leden, zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling ter tegemoetkoming in die schade dient te komen. Nu de regering inmiddels de instelling van een studiecommissie heeft toegezegd, had mr. De Graaf (K.V.P.) met zijn fractie aan deze motie geen behoefte. Wel zou hij gaarne van de regering vernemen, of die commissie al is ingesteld en of zij ook de vraagstukken inzake oorlogsschade zal hebben te bekijken. Hij zou gaarne haar rapport mettertijd aan de Kamer overge legd zien. De heer Meyer ink (A.R.), die overi gens wel vond, dat de mensen in kwestie beter geholpen moeten worden, had aan de motie evenmin behoefte. De heer Stufkens (Arbeid) was tegen de motie omdat zij over allerlei andere problemen, die met de belangen der be doelde Nederlanders verband houden, hele maal zwijgt. Nadat de heer Wel ter (K.N.P.) de plicht van de. Nederlandse regering had onderstreept om hier te helpen, betoogde minister Lieftinck, dat de regering niet kan beginnen met schade-uitkeringen aan Nederlanders, die in Nederlands-Indië schade hebben geleden. Dan zou zij het zelfde moeten doen voor alle gerepatrieer den, die waar dan ook schade hebben ge leden. De motie vraagt overigens niet al leen vergoeding van huisraadschade, maar van alle materiële oorlogsschade. Aan dit verzoek kan niet worden tegemoet geko men. Overigens is tot nu toe al meer dan 60 millioen gulden besteed voor de gerepa trieerden. Vóór de souvereiniteitsoverdracht zijn er ten behoeve van oorlogsslachtoffers in In donesië enkele voorzieningen getroffen. De Indonesische regering heeft die niet vol ledig voortgezet. Deze kwestie zal men aan het Unie-hof voorleggen. De minister, die aanneming der motie ontried, bleek bereid de in te stellen commissie ook op te dragen te bestuderen of en in hoevere Indonesië zijn verplichtingen nakomt. Met zijn ambt genoot van Sociale Zaken zal minister Lief tinck bekijken in hoeverre speciale maat regelen genomen moeten worden. Mr. D e G r a a f (K.V.P.) wilde iets meer. Vandaar dat hij bij de replieken een motie indiende om door de in te stellen commissie niet slechts de kwesties van de rehabili tatieuitkering, van de „backpay" en van de salarissen, maar tevens die van de mate riële oorlogsschade binnen haar studieveld te betrekken. De minister achtte geen aanleiding aanwezig om een zelfstandige regeling voor de oorlogsschade voor de uit Indonesië ge- repatrieerden in het leven te roepen en zou dat ook niet doen. Onder deze, ongetwijfeld sterk beperkende uitleg, kon minister Lief tinck vrede met de motie-De Graaf hebben. Hij herhaalde nog eens, niet in te zien, dat gelijk de heer Weiter wel had beweerd deze gerepatrieerden een recht hebben op materiële oorlogsschade wegens het daar ondervonden materiële leed. De voorsteller verklaarde hieroo niet de bedoeling te hebben een zelfstandige rege ling uit te lokken, maar alleen het vraag stuk te laten bestuderen. Natuurlijk kon de heer Hoogcarspel (Comm.) de door de minister „ondergeschoven" uitleg niet juist vinden. Dat kwam zijns inziens op bedrog neer, want vast staat al dat de regering geen wettelijke regeling wil vast stellen. Vandaag zal de Kamer over de moties stemmen. Assurantie-bemiddeling In de avondvergadering begon de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het assurantie-bemidde- lingsbedrijf. De strekking van dit wetsontwerp is, dat de verzekeringnemers en aspirant-verzeke ringnemers worden voorgelicht door vak kundige, betrouwbare personen, die niet alleen op de juiste wijze adviseren bij het tot stand komen van verzekeringsovereen komsten, maar die ook in het belang der verzekeringnemers, gedurende het bestaan dier overeenkomsten, diligent blijven, de verzekeraars en hun maatschappijen alleen die voorstellen tot verzekering bereiken, waarvan de soliditeit zowel wat betreft de ie verzekeren personen als de te verzeke ren objecten in orde is en zij voor hun buitendienst de medewerking verkrijgen van alleszins betrouwbare en bekwame tussenpersonen. Het beroep van assurantie bemiddelaar wordt beschermd tegen aller lei unfaire concurrentie en de rechtspositie der bemiddelaars afdoende wordt geregeld, zodat de beunhazerij op dit gebied een einde neemt. Nadat de heren Bachg (K.V.P.) en Van der Zaal (A.R.) enkele opmerkin gen hadden gemaakt, werd tegen midder nacht de vergadering verdaagd. GEEUWHONGER Dit lijkt nu zo'n gemakkelijk woord; zo'n honger dat je ervan zit te geeuwen. Eenvoudiger kan het al niet. Maar hier is nu eenvoud eens niet het kenmerk van het ware. Het eerste deel van het woord hangt helemaal niet samen met geeuwen, gapen. „Gee" komt in oudere taal en nog in dialecten voor in de be tekenis van: plotseling, heftig opko mend. Zo is er een woord geedoot dat beroerte betekent. Gee hangt samen met gauw en is hetzelfde als het Duitse jah. Denkt u maar aan het woord gauw dief. In vroeger Nederlands bestond ook: geedoop. doop die op staande vogt, haastig moest worden toegediend. Wij zeggen nu: nooddoop Maar ook hier is het weer het oude liedje: toen men „gee" niet meer begreep, verving men het door geeuw en kreeg zo een woord dal duidelijk schéén, maar het niet was. De minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben de Tweede Kamer een slotnota doen toekomen inzake de exploitatievorm van de radiodistributie. Na zorfgvuldige afweging van de verschillende belangen alsmede met inachtneming van dc aspecten ten aanzien van het personeel en het publiek zijn de minister en de staatssecretaris van oordeel, dat aan P.T.T.-exploitatie de voorkeur dient te worden gegeven. Daar het tegenwoordige beheer der radio-centrales in steeds ernstiger mate wordt belemmerd door de onzekere toestand en de daaraan verbonden beperkingen op allerlei gebied, zouden zij het ten zeerste op prijs stellen, indien spoedig een oplos sing zou kunnen worden verkregen, die aan de radiodistributie een blijvende vaste basis geeft. In de nota wordt een overzicht gegeven van de standpunten der belanghebbenden. De Raad van Beheer der Nederlandse Omroep-Zender-Maatschappij is eenstem mig van oordeel, dat de huidige toestand gehandhaafd dient te worden en dat een teruggang naar de vroegere verhoudingen uit een oogpunt van algemeen belang te verwerpen is. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft medegedeeld, dat in de kring der belanghebbende gemeenten de overtuiging bestaat, dat zij in staat zijn de bedrijven te exploiteren met inachtneming van de door het rijk te stellen voorwaar den, tegen een abonnementsprijs van 24 per aansluiting per jaar, exclusief de luis terbijdrage. Tevens werd door de vereni ging de indruk verkregen, gebaseerd op besprekingen met vertegenwoordigers der betrokken gemeenten, dat deze ook bereid zullen zijn, ingeval niet tot centrale exploi tatie door P.T.T. mocht worden besloten, de exploitatie weer ter hand te nemen. De Bond van Exploitanten van Radio centrales heeft een algemene vergadering gehouden, waarin de mogelijkheid van het opnieuw ter hand nemen van de radiodis tributie-exploitatie door de voormalige particuliere machtiginghouders uitvoerig is besproken. Volgens mededeling van het B.E.R.C.- bestuur bestond in de vergadering een zeer sterk verlangen om zo spoedig mogelijk weer tot particuliere bedrijfsuitoefening te komen, zij het ook op andere basis, dan aangegeven in het destijds gepubliceerde rapport. In deze zin spraken zich uit 263 mach- tiginghouders, vertegenwoordigende 171.000 aansluitingen. De Unie van Overheidspersoneel heeft bezwaar gemaakt tegen de terugkeer tot particuliere exploitatie, welke naar haar mening voor een grote groep werknemers ernstige sociale gevolgen zou hebben. Het rechtsgevoel van de circa 1400 amb tenaren en hun gezinnen, die de overtuiging hadden in overheidsdienst werkzaam te zijn en van wie er velen daarom aangeboden goede betrekkingen niet hebben geaccep teerd, zou ernstig geschokt worden. Vele kleine oud-distribuanten, die nu een be hoorlijke betrekking bekleden in het P.T. T.-bedrijf, zouden voor een zeer moeilijke en door hen niet gewilde situatie geplaatst worden en hun in een positie van volslagen afhankelijkheid van kapitaalgevers of kapitaalkrachtige bedrijfsgenoten brengen. De omroepverenigingen staan eveneens afwijzend tegenover herstel der particuliere exploitatie. In het slot van de Nota wordt onder mee gezegd: Objectieve beschouwing van.de voor- en nadelen, verbonden aan beide systemen van exploitatie, leidt, naar de mening van de minister en de staatssecretaris tot de con clusie dat een uitvoering door het staats bedrijf der P.T.T. in elk geval eenvoudiger In de vergadering van de Bloemendaal- se raad op 17 Mei van dit jaar zijn door een drietal raadsleden voorstellen gedaan tot wijziging van het ontwerp-uitbrei- dringsplan. De heer De Jong Schouwenburg stelde voor de gronden om het Aerden- houtse Kopje, en die, gelegen tussen de Juliana van Stolberglaan en de van Haem- stedelaan te laten zoals zij zijn en de ge projecteerde terrassenbouw bij de Hoge Duin en Daalseweg van de kaart af te voeren. De heer De V a s s y stelde voor de 240 woningen aan de Dompvloedslaan gedeel telijk te laten vervallen, opdat daar 120 goedkopere woningen gebouwd zouden kunnen worden. De heer S c h u 1 z gaf in overweging het sportterrein aan de Donkerelaan voor bebouwing te bestemmen en het sportter rein zelf te verplaatsen naar de Klever laan. Het college van B. en W. heeft zich over deze voorstellen beraden en bericht de raad daarover thans het volgende: Het eerste voorstel gaat uit van de ge dachte, dat het natuurschoon in de ge meente zo veel mogelijk gespaard dient te worden; het kiest in de strijd tussen uit breiding der bebouwingsmogelijkheden met opoffering van natuurschoon en het behoud van natuurschoon bewust het laat ste. Deze opvatting stemt geheel overeen met. die van een der leder, van B. en W. Een deel van het college meent hierte genover le moeten stellen, dat bij een open bebouwing niet alle natuurschoon verloren behoeft te gaan. De meerderheid van het college wil be bouwing bij de Van Haemsledelaan toe laten, omdat daardoor een goede afsluiting van Aerdenhout zal worden verkregen. Met betrekking tot de bebouwing van het Naaldenveld en de terrassenbouw bij de Hoge Duin en Daalseweg zijn de stemmen echter meer verdeeld. De woningbouw zal in beperkte mate mogelijk moeten worden gemaakt en wel in deze zin, dat in beginsel alleen diegenen geholpen worden, die tot de eigen bevol king der gemeente gerekend worden. De raad zal bij zijn oordeel over het al of niet opofferen van natuurschoon ten behoeve van de bebouwing volgens B. en W. rekening moeten houden met het feit, dat in de gemeente een groot aantal in richtingen gevestigd is en de gemiddelde leeftijd van de bevolking hoog is. „Wil de gemeente niet nog meer verouderen, dan zal het nodig zijn hiertegenover een te genwicht te vormen door de mogelijkheid te openen, dat jongere mensen, speciaal de kinderen van ingezetenen, voldoende ves tigingsgelegenheid krijgen. Onder hen is zeker een categorie, n.l. degenen, die thans nog met hun ouders de oude villa's bewonen, die een kleine villa prefereren boven de hot langer hoe minder gangbaar wordende grote villa's. Voor dezè cate gorie zal de bouw van moderne villa's in verscheidene gebieden der gemeente toege staan moeten worden", zo schrijven B. en W. B. en W. gaan met het voorstel van de heer De Vassy ruimte voor goed kopere woningen mee. Zij willen het terrein, dat het dichtst bij de spoorbaan is gelegen aan het eind van de Dompvloeds laan, daartoe bestemmen. Het voorstel van de heer Schulz om het sportterrein aan de Donkerelaan aan te wijzen voor bebouwing en het sportter rein te verplaatsen naai- de Kleverlaan stuit bij het college op overwegende be zwaren. Zij zouden het gebied bij de Don kerelaan en de Zomerzorgerlaan onveran derd willen laten. Mensen in moeilijkheden Vier-en-twintig leden van het personeel van het P.E.N., die reeds geruime tijd bij het Bloemendaalse Huisvestingsbureau staan ingeschreven, hebben in een adres aan de raad hun ongerustheid geuit, dat bij sommige raadsleden de neiging bestaat het behoud van het natuurschoon boven de oplossing van de woningnood te stellen. Zij verzoeken een vlotte afhandeling- van het uitbreidingsplan, zodat zo spoedig mogelijk gebruik gemaakt kan worden van het aan de gemeente toegewezen bouwvolume. Zij brengen speciaal de bouw van wo ningen gelegen in de lagere en middel bare huurklasse onder de aandacht van de raad. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat de woningnood 's raads volle aandacht heeft en dat met de vast stelling van het uitbreidingsplan de meest mogelijke spoed wordt betracht, onder op merking, dat, wat betreft de zorg voor huisvesting van provinciale ambtenaren, verwacht mag worden, dat van de zijde der provincie het nodige zal worden ge daan om in die behoefte te voorzien. zal zijn, omdat het bedrijf kan voldoen aan de te stellen voorwaarden op technisch, financieel, administratief, organisatorisch en sociaal gebied. Bij particuliere exploi tatie zouden op deze belangrijke punten eerst nadere maatregelen ter waarborging van een goede uitvoering in het leven moe ten worden geroepen. Hierbij moet boven dien rekening worden gehouden met het feit, dat de particulieren herstel op de door de deskundigen noodzakelijk geachte voor waarden niet uitvoerbaar achten. Indien in aanmerking wordt genomen, dat bij P.T.T.-exploitatie het publiek een veel goedkoper dienstbetoon zal kunnen verkrijgen dan bij een uitvoering door par ticulieren op de noodzakelijk geachte basis het geval zal kunnen zijn, zal een voorkeur voor P.T.T.-exploitatie sterker op de voor grond treden. Met volledige erkenning van het grote belang, dat besloten kan liggen in een krachtige ontwikkeling van de par ticuliere ondernemingsvorm in haar beste vorm, zal toch ook daarbij steeds moeten worden overwogen in welke verhouding de daaruit voortvloeiende voordelen staan tot de lasten, welke uiteindelijk aan de gebrui kers in rekening worden gebracht.. Maandagavond ontstond op de Vlissingse kei-mis een meningsverschil tussen twee Vietnamese studenten, die in een interna tionaal studentenkamp te Biggekerke op Walcheren verblijven, en twee Ambonese militairen. Een der Ambonezen trok een dolk en stak die in de rug van een dei- studenten. Het slachtoffer werd overge bracht naar het St. Jozefziekenhuis te Vlis- singen en kon na daar verbonden te zijn naar het kamp te Biggekerke worden ver voerd. De dader wist zich uit de voeten te maken. In de Remonstrantse kerk te Nieuwkoop is Zondagmorgen ds. L. W. v. Wijngaarden na de door hem geleide dienst plotseling overleden. Ds. Van Wijngaarden, die sinds 1946 pre dikant was te Groningen, nam in Nieuw koop de dienst waar voor ds. Bloemendaal, die. met vacantie is. Na afloop van de dienst bezichtigde ds. Van Wijngaarden nog eens de fraaie kansel in de pas gerestaureerde kerk. Nadat de predikant zijn bewondering te kennen had gegeven voor dit fraaie stuk beeldhouw werk, zakte hij plotseling in elkaar. In al lerijl werd een dokter gewaarschuwd, die slechts de dood kon constateren. Ds. Van Wijngaarden was de vorige maand 49 jaar geworden. Boksen De revanche-wedstrijd tussen Randolph Turpin en „Sugar" Ray Robinson zal toch in New York op 12 Sepiembcr worden gebokst. Er wordt een recette van 500.000 dollar ver wacht, waarvan Turpin ongeveer 100.000 dollar zal krijgen. De schikkingen zijn Maandag getroffen na trans-atlanüsche onderhandelingen per telefoon tussen de International Boxing Club en promotor Jack Solomons. Het verluidt dat Robinson wegens zijn oogblessure aan dc oorspronkelijke datum van 26 September de voorkeur had gegeven, maar Turpin hield vast aan 12 September. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Julij 1851 HAARLEM. - Dc Oost-Indische Iand- post heeft berigten aangebracht, waaruit blijkt dat de intrede van den nieuwen gouverneur-generaal Duymaer van Twist den lOden Mei heeft plaats gehad. Z.L. is begeleid geworden door de schutterij te paard en eene afdeeling van do Oost-Indische ruiterij. Geheel de bezetting is in 't geweer geweest, gelijk ook de compagniën gekleede inlandse piekeniei-s, de majoor, de kapitein en de luitenants der Chinezen in groote kleederdragt, het bataljon Papangers en Mooren, en alle inlanders, in nationaal costuuri en zoveel mogelijk gewapend niet pieken Na het bestuur over Ne derlands-Indië, met de gebruikelijke eerbewijzen en plechtigheden, aan den heer Duymaer van Twist, zijn opvolger, te hebben overgedragen, is Z.E. de heer Rochussen naar Buitenzorg afge reisd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5