■Clowntje Rick Vrijdag en Zaterdag de vlaggen uit Ingezonden stukken De Egyptische Koningin Kort en Bondig VLEESCROQUETTEN Zet alle boekert-zorgen epzij BOEKHANDEL VEKO Sportuitwisseling met Derby in Augustus WOLLEN HANDWERK BABYGOED OP ALLE ZOMERJURKJES Roodkapje achter Dreefzicht Succes voor „Babar Layar" Saneringsplan Overveen Nestor der Javase plant- g kundigen jubileerde Programma voor het Bloemen feest WEEKABONNEMENTEN Ergernis en overdrijving Voor de kinderen Churchill is nog steeds de meest bewonderde man Examens FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Celinck BARKER'S CAFETARIA'S WOENSDAG IS JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Het programma van Haarlems Bloemen- feest is voor de helft afgewerkt. Het succes is tot nu toe groot geweest. Er komen vele vreemdelingen naar Haarlem en het In lichtingenbureau van Haarlems Bloei op het Stationsplein heeft het zeer druk. Betreurd wordt, dat de stad niet overal versierd is. Het programma vermeldt nog enkele belangrijke feestelijkheden op Vrij dag en Zaterdag; het bestuur van Haarlems Bloei verzoekt ons de Haarlemmers op te wekken op die dagen de vlag uit te steken, op dat de stad een nog feestelijker aanzien zal krijgen. Het be stuur heeft grote waardering voor hetgeen de leden van de vereniging „Haarlems En tree'5 hebben bereikt. De draaiende en des avonds ook verlichte molens op het Sta tionsplein en op de Kruisweg trekken de aandacht van velen. Besloten is het bestuur van „Haarlems Entree'5 een aandenken aan te bieden. Gebleken is, dat de Haarlemmers meer belangstelling krijgen voor het bloemen- feest. Een juwelier heeft een zware zilve ren lepel aangeboden, welke aan de bloe- menkoningin overhandigd zal worden. Verder hebben instellingen en verenigin gen prijzen beschikbaar gesteld voor het bloemencorso. Het aantal deelnemers aan het corso stijgt ieder jaar; Zaterdag bestaat het uit tach tig nummers. Het vertrek is om half drie aan de Spahjaardslaan. Om de komst van het corso aan te kondigen loopt het tam boers- en pijperscorps van de C.J.M.V. een kilometer voor de stoet vooruit. Tussen halfvier en vier wordt het corso aan de Zaanenlaan verwacht en tussen vier uur en half vijf op de Kleverparkweg. Het publiek wordt aangeraden een plaats in de buiten wijken in te nemen, als het de stoet rustig wil zien voorbij trekken. ADVERTENTIE Nog béter: geef ze aan VEKO, mét de BOEKENLIJST. Dan komt het com pleet in orde. Komt U morgen even aan Uitstel geeft narigheid ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf 5t Stadhuis Dit jaar is het de beur! aan lierby, om ter gelegenheid van de sportuitwisseling Haarlem-Derby, een bezoek aan ons land te brengen. In de week van 12 tot 20 Augustus worden ongeveer honderddertig dames en heren verwacht. Het grootste deel van het gezelschap komt naar Haar lem om een gezellige vacantia in ons land te hebben. Het sportprogramma vermeldt drie cricketwedstrijden. Gespeeld wordt tegen Rood en Wit, Haarlem en het Haar lems cricketelftal. De eerste wedstrijd is vastgesteld op Dinsdag 14 Augustus en wel tegen Rood en Wit op het terrein aan de Spanjaardslaan. Twee dagen later zijn de leden van de cricketclub „Haarlem" de gastheren in Bloemendaal er. de derde wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal is vastgesteld op Zondag 19 Augus tus op het terrein aan de Spanjaardslaan. Verder bestaan er plannen aan het einde van Augustus een Haarlems gezelschap in Ostende aan sportwedstrijden te laten deelnemen. De uitwisseling met een plaats in Dene marken zal dit jaar niet doorgaan. F. 3. van de Waal recepieerde Dinsdag was de heer F. J. van de Waal veertig jaar in dienst bij Ruys' Handels vereniging. 's Middags was er in restau rant Brinkmann een receptie, die zeer druk werd bezocht door zakenrelaties en em ployés. De jubilaris werd van vele zijden toe gesproken en van de directie ontving hij een portefeuille met inhoud en een gouden armbandhorloge en van het. gezamenlijk personeel een salontafel met een Perzisch tafelkleed. ADVERTENTIE Fantastisch goedkoop verkopen wij een partij Vestjes 1.75 Overgooiertjes 2.65 Jurkjes 3.75 Jasje met muts 4.85 welke niet afgeprijsd zijn 10KORTING Anegsng 13 - Hairlem - T*l. 21413 Autobuspassagiers dienen er rekening mee te houden, dat de busdiensten tijdens het corso stagnatie zullen ondervinden. Ook zal de route Vrijdagmiddag gewijzigd wor den, als op de Grote Markt de West-Friese Boerenbruiloft gehouden wordt. Vermeld zij nog, dat de Bloemenkoningin van emigranten naar Australië, aan boord van een schip, een briefkaart heeft ont vangen, waarin haar veel succes wordt toegewenst. Ruim duizend Haarlemmers zijn gister avond door een handjevol kinderen in een sprookjessfeer gebracht. Het toneelgroepje van het „Clubhuis naast d'Appelaar" voer de namelijk in den Hout achter restaurant Dreefzicht, „Roodkapje55 op. Ze hebben het er keurig afgebracht, dank zij vooral het feit dat leidsters en leiders kosten noch moeite gespaard hebben om hun pupillen er in te laten komen. De bijval die zij oogstten was volkomen verdiend. Even is er over gedacht om Donderdag een tweede voorstelling te geven, maar achteraf heeft men besloten Roodkapje wat rust te geven. Geslaagde dansavond in het Noorder Sportpark Dinsdagavond trad in het Noorder Sport park ae Kennemer Dansgroep op onder leiding en met solistische medewerking van Maud Kool. Het grote aantal toeschouwers heeft van een aantrekkelijk programma kunnen genieten en mede door het fraaie zomeravond-weer was deze uitvoering in alle opzichten geslaagd. Aan de piano begeleid door de heer Leen Krammer, dansten de verschillende mede werkers op muziek van Schumann, Gluck, Debussy Strauss en Sibelius. Vooral de solodans van Maud Kool „Valse Triste". van laatstgenoemde componist, had veel succes. Het slotnummer was het bekende „Geschichten aus dem Wienerwald" uitge voerd door de gehele groep: een waardig slot van deze dansavond. cp een festival in Wales De plaats Llangollen in Wales met slechts 3300 inwoners is reeds eeuwen lang een centrum van volksdans en volks muziek. Sedert 1946 worden op beide ge bieden jaarlijks internationale competities gehouden. Dit keer namen er 22 landen (in totaal ruim 2500 personen) aan deel. Het aantal bezoekers bedroeg gedurende de vijf dagen, dat dit folkloristische festival plaats had, ongeveer 170.000. Er kon een voor lopig batig saldo van 30.000 aan een zie kenhuis worden uitgekeerd. De organisatie was voortreffelijk. De openingsrede werd uitgesproken door de Britse minister van Gezondheid, die het festival een belangrijke bijdrage tot internationale verbroedering noemde. Zeer grote indruk in Llangollen heeft het optreden van het Nederlandse gamelan gezelschap Babar Layar onder leiding van Bernard IJzerdraat en van de Indonesische dansgroep Perintis Budaja onder leiding van Raden Mas Pakun gemaakt. Het was voor het eerst dat men hier kennis maakte met de Oosterse volkscultuur. Dansers en musici kregen een eervolle vermelding en werden bij wijze van hoge uitzondering verzocht een dag later hun programma te herhalen. De Indonesische ambassade te Londen was door een culturele attaché op het festival vertegenwoordigd. De reis van de genoemde gezelschappen stond onder auspiciën van de Contactcom missie voor Tropische Culturen. Men heeft uitnodigingen ontvangen om in het najaar voorstellingen in Londen en Cambridge te geven. Een commissie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit mejuffrouw mr. E. Ribbius Peletier en de heer Jac Rustige, stelde van morgen belanghebbenden in de gelegen heid in een in het Raadhuis van Bloemen daal gehouden openbare vergadering be zwaren onderling toe te lichten tegen het saneringsplan voor de omgeving van de Bloemendaalseweg nabij de Julianalaan, speciaal naar aanleiding van de bezwaren van het hoofdbestuur van de PTT over het postkantoor te Overveen. Als dit gebouw in de toekomst verbouwd zal worden dan zal men rekening moeten houden met de bepalingen uit het plan. Alvorens de ver gadering begon bracht de commissie een bezoek aan het Postkantoor. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Een vrachlauto die in Leek (Gr.) in een bocht van de weg plotseling moest uitwijken voor een tegenligger, reed op twee mannen in, die aan de kant van de Weg stonden te I praten. De 60-jarige H. Boonstra was op slag dood, de 25-jarige A. Minken werd levens gevaarlijk gewond. Wielrennen H.S.V. De Kampioen De uitslag van de vierde rit der zomer competitie luidt: A-B klasse: 1. C. Kroese, 2. J. Steenbakker. 3. W. Stoker. 4. D. Bes. 5. J Wallinga. 6. J. v. d. Wel. C-klasse: 1. Braam. 2, Verboom. 3. Tutse- laar. 4. Asma. 5. Hoppebrouwer. Dr. C. A. Backer, een halve eeuw arbeid in dienst der wetenschap Dezer dagen was het vijftig jaar geleden, dat dr. C. A. Backer, op weg naar Batavia, op de reede van Padang arriveerde. In de daarop volgende halve eeuw zou hij zich een der ijverigste onderzoekers tonen, die ooit op het terrein der Indonesische plant kunde hebben gewerkt. Thans, terugblik kend op de ononderbroken arbeid, die hij een mensenleeftijd op dit terrein verricht te, weet hij zich vooral de schepper van onze huidige kennis der plantensoorten van Java. Geboren te Oudenbosch in 1874, kwam hij in 1901 naar Indonesië als onderwijzer. Hij begon daar een verzameling van ge droogde planten aan te leggen en tevens de levende planten te bestuderen. Zijn geestdriftige belangstelling bracht hem in aanraking met Melchior Treub, toentertijd directeur van 5s Lands Plantentuin te Bui tenzorg. In 1905 werd Backer benoemd als plantkundige aan het Herbarium van die instelling en in 1914 speciaal aangesteld voor het onderzoek van de Javaanse flora. Hij doorkruiste met dat doel Java en de omliggende eilandjes van West tot Oost en van laag tot hoog, op lange, vaak zeer zware verzameltochten en bracht een col lectie van meer dan 50.000 herbarium nummers tezamen. In 1924 werd hij gepensionneerd, maar accepteerde een nieuwe werkkring bij het Proefstation voor de Javasuikerindustrie te Pasuruan (1925-1931), waar men hem de samenstelling ener Onkruidflora voor de suikerrietgronden toevertrouwde. In 1934 keerde hij naar Nederland terug, waarna hij zich te Heemstede vestigde. Een ere doctoraat van de Rijksuniversiteit te Utrecht was de welverdiende bekroning van zijn toegewijde arbeid. Dr. Backer is dë auteur van „Onkruid flora voor de Javase Suikerrietgronden55, een omvangrijk standaardwerk. Daarnaast schreef hij een dergelijk boek voor de thee cultures (met dr D. F van Slooten), een ..Varenflora van Java" (samen met dr. O. Posthumus). Een „Flora van Batavia", een „Schoolflora voor Java55 en een „Handboek voor de Flora van Java" waren bouwstenen voor zijn grote „Beknopte Flora van Java55, een standaardwerk van grote betekenis en omvang, waarvan de laatste afleveringen op het punt staan te verschijnen. Tijdens de bezettingsjaren verscheen dit, zijn mag num opus, hei aas gestencild en in zeer kleine oplage. Een uitgave in druk (en in het Engels vertaald) wordt overwogen. Een belangrijk werk is vooral zijn „Ver klarend Woordenboek der wetenschappe lijke namen55, verschenen in 1936, dat jaren van geduldig en volhardend onderzoek heeft geëist. De 76-jarige geleerde bewerkt thans ver schillende plantenfamilies voor het grote standaardwerk, de „Flora Malesiana", na dat hij nog zeer kort geleden de critische studie van meer dan 900 Javase orchi deeën heeft voltooid. Zijn vrienden en collega's, hier en over zee, eren hem om zijn uitzonderlijke pres taties, om zijn hulpvaardigheid en om zijn wetenschappelijke integriteit en zij heb ben deze dag niet voorbij laten gaan zon der de nestor der Javase plantkundige geluk te "wensen en'te huldigen. WOENSDAG: 10 tot 24 uur: Lunapark op het Phoenixterrein. 10 tot 12,14 tot 17 en 19 tot 21 uur: Stadskweektuin aan de Kleverlaan. 19.30 uur: Volksdansen op de Grote Markt door het Volks danscentrum Haarlem onder leiding van Henk van de Wateren. 20 uurConcert in de Hout. DONDERDAG: 10 tot 24 uur: Lunapark op het Phoenixterrein. 10 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: Stadskweektuin aan de Kleverlaan. 15 uur: Orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk. 20.30 uur: Stertocht van vier muziekcorpsen naar de Grote Markt. 21 uur: Taptoe op de Grote Markt (aangeboden aan het gemeentebestuur). TENTOONSTELLINGEN in de Vishal (Marokkaanse schilderijen door Willem Dooijewaard); in het Waaggebouw (portretten, geschilderd door leden van „Kunst Zij Ons Doei"), en in het Huis Van Looy (Nederlandse Aquarellisten Kring). 21 tot 22.30 uur: Gelegenheid tot bezoek aan de verlichte hal van het Stadhuis. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Onder dit opschrift zendt een lezer ons de volgende ontboezeming naar aanleiding van het adres van de bewoners van het Lorentzplein, waarvan wij enkele passages in ons blad van Zaterdag hebben gepubli ceerd: „Er zijn mensen die zich altijd ergeren, vooral wanneer ze weinig te doen hebben. Is er geen verkeer in hun straat, dan vin den ze het een saaie boel, Is er veel ver keer, dan mopperen ze, omdat hun rustige rust verstoord wordt. Staat er een keurig wachthuisje, waaromheen zich een gezel lige drukte concentreert, dan is het ook al weer mis: de wachtenden zouden bij hen ingluren. Nu kom ik veel langs het wachthuisje op het Lorentzplein en een familielid neemt daar bijna dagelijks de bus voor de Haar lemmermeer, maar we hebben van al de' opgesomde ongerechtigheden niets gemerkt. Alleen zou een papiermand wel op zijn plaats zijn. De passagiers voor de hussen van Maarse en Kroon behoeven niet meer op gevaar lijke punten als Houtplein en Wagenweg over te steken. Dat een enkele vermoeide reiziger eens even op het hekje van het grasveld gaat zitten is zeker geen dood zonde. We hopen, dat de Noord-Zuidhollandse het voorbeeld van Maarse en Kroon zal navolgen en op veel plaatsen in Haarlem zulke keurige en practische wachthuisjes zal neerzetten.55 Wat dat laatste betreft: reeds op 21 April diende de N.Z.H. een plan in bij de ge meente tot het plaatsen van een groot aan tal eenvoudige beschuttingen bij haar halteplaatsen. Maar zo5n plan blijkt gemakkelijker voorgesteld dan goedgekeurd, want talrijke nuttige instanties als Verkeerspolitie en Schoonheidscommissie dienen hun oordeel over die ingrijpende zaak te geven. De N.Z.H. had voor een aantal haltes, waar geen schotje geplaatst kon worden, een dakje boven de hoofden der wachtenden ontworpen, dat gelijk was aan een bij London Transport toegepast model. Wat voor Engelands hoofdstad goed genoeg is, blijkt voor die van Noordholland niet te deugen. Er moet een architectonisch ver antwoord dakje komen, zei de commissie. En daar is dan het wachten op. Red. H.D. Een koe van de landbouwer E. Hut te Tripscompagnie (gemeente Muntendam) heeft het leven geschonken aan een kalver- drieling. „Lekker weertje buiten", zei Oepoetie. „Ik heb fijn in 't zonnetje gelopen!" „Ja", zei Bunkie. Maar die had moeite, om niet te lachen, want hij wist dat Oepoetie er nog helemaal geen erg in had, dat hem iets boven het hoofd hing Want ja, achter Oepoetie stond Rick met z'n toverstok. Wat zou hij gaan doen? Bunkie was er erg nieuwsgierig naar! Toen drukte Rick het stokje zacht tegen Oepoetie's rug. En opeens „O, Oepoetie!", riep Bunkie. „Wat is er met jou gebeurdKijk eens in de spiegel!" „Wat bedoel je?", vroeg Oepoetie. „Kijk maar zelf!", zei Bunkie. En toen Oepoetie in de spiegel zichzelf bekeek, viel z'n mond open van verbazing. Want kijkhij was geen nikkertje meer. Hij was opeens blank gewordenmet blonde krullen! Wat was dat 'n vreemd gezicht! „Wat?Hoe kanhoe kan dat nou!?", stotterde hij. En die twee ondeugden maar lachen Opinie-onderzoek wijst uit: Stalin is van de ranglijst verdwenen Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid stelde het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag: „Welke van alle nu levende mannen leden van de Koninklijke Fa milie uitgezonderd bewondert u het meest?55 Dit zijn de resultaten: 1. Churchill, 2. MacArthur, 3. Drees, 4. Truman, 5. Eisenhower, 6. Lieftinck, 7. Albert Schweitzer, 8. de Paus, 9. Johan Bodegraven, 10. dr. A. Philips. Churchill is sinds vele jaren de meest bewonderde man: 7J4 pet. van het publiek zet Churchill bovenaan. Daarop volgt Mac Arthur met 7 pet. Vorig jaar kwam hij nog niet op de lijst voor. Dr. Drees wordt door 5 pet. van het publiek het meest be wonderd. Nieuwelingen op deze lijst zijn Johan Bodegraven, de Haakin.-omroeper, met 1 pet. en dr. A. Philips eveneens met 1 pet. Stalin is van de lijst verdwenen. Sinds 1947 heeft het N.I.P.O. deze vraag jaarlijks gesteld. Bij alle peilingen stond Churchill ver bovenaan. Vorig jaar haalde hij 10 pet, thans maar 7y2 pet. Eisenhower is van de 8ste naar de 5de plaats geklommen. Stalin stond in Maart 1947 met 6 pet. op de tweede plaats. In 1948 stond hij nog met VA pet. op de 5de plaats, in 1950 met 1 pet. op de 6de plaats. Nu haalde hij minder dan 1 pet. Hij komt niet meer op de ranglijst voor. Hoofdakte Bij de examens voor de hoofdakte zijn te Haarlem op 17 Juli geëxamineerd 7 candi- daten voor gedeelte A. Geslaagd mej. M. J. Kooy en de heer A. N. de Man. Voor gedeelte B zijn geëxamineerd 8 can didates Geslaagd zijn mej. D. H. v. Amers foort en de heren: N. C. Dekker, C. de Ko ning, B. J. Scharp, J. B. de Lange, J. Scholtens, J. B. Beusch. Handenarbeid Bij de examens op 16 en 17 Juli zijn te Haarlem geslaagd voor de akte handenarbeid de dames M. P. Remmerswaal, B. Baggerman v. Houwinge. C. Eenhorst, E. Dragten, G. Wyker, E. v Bemmel, A. Lunstroot, P. van Hemert, M larderen, G. Muller, L. Loos. E. Baume, F üge, P. Leenhouts, J. Ekker, H Beekman, r. Zucher, M. Wildenberg, C. Tamis, B. Rijnja. Afgewezen 6. Toonkunst Bij de Staatsexamens voor muziek behaal den de volgende leerlingen van de muziek school der Mij. tot bevordering der Toon kunst te Haarlem het diploma A: mej. L. Nederkoorn en mej. Fr. Luyben, het diploma B werd behaald door de heer L. P. Huges. Voorts slaagden voor het le gedeelte dezer examens de dames G. Vunderink en G. Munniksma. Haarlemse Huishoud- en Industrieschool (Voorhelmstraat) De volgende getuigschriften en diploma's zijn uitgereikt: Getuigschrift primaire opleiding: M. M. Baars, T. Besse, J. A. Bols, M. v. Dalen, D. A. Happcl, G. Haspels, M. Jore, M. Kamer man, S. Lijs, E. G. Maaswinkel, G. Meijer, A. G. Paap, E. E. Sietsma, L. Vaandering, G. Visser, M. C. Vonk, W. v. Baekel, B. v. Bommel, P. Buytendijk, L. ter Braake, S. Munsterman, C. J. Delissen, R. Dikkeboom, W. Drooger, M. L. Groen, J. Hendriks, W. de Jong, N Kreuger, G. E. Seegers, A. Lefe- rink, W. de Lucht, A. Methorst, I. Metz, W. G. Numan, M. Roodhart, Y. Schuurmans, A. M. Walet, I. v. Wonderen, E. Wijntjes, H. A. Bosman. J. Dalhuizen, H. Dreyer, J. Evers, W. Hoeve, F. W. Hogewey, G. Kerk- man, N, L. Kuyper, J. Fr. Libosan, A. A. Mozer, W. Pennarts, G. C. Peters, J. Pley- zier, S. G. Sevenhuysen, I. Sevenhuysen, C. Smits, H. M. v. d. Berg. G. de Bruin, P. Filius, H. Fortgens, M. W. Schippers, I. de Graaff, L. Groen, N. Guit, H. Klop, E. Land- wehr Johann, H. F. G. Maatman, F. v. d. Niet, P. Otter, R. J. Voetelinck, I. Bakker, J. Bakker, J. J. v. d. Bosch. R. Boxma, Fr. Brandsma, J. v. d. Heide, A. A. R. Hendriks, W. J. Jonker, A, W. Kuiper, H. v. Leeuwen, I. Mooy, E. Wester. Diploma hulp in de huishouding: E. Al- derts, A. Bakker, C.-v. d. Bogaardt, E. Brauckmann, E. Bronkhorst, M. Denijs, E. 35) „Hubert Kruisberg", zei inspecteur Rên- kevoort. De scheepvaartman keek op. „Ja. Weet u dat al? Natuurlijk, dat is uw vak. Hubert Kruisberg dan. Hubert Kruisberg en ik voerden onze concurrentiestrijd en beiden zonder enige kans: hij, omdat hij haar niets aan kon bieden en ikomdat zij niet van me hield.55 Het was nu weer een ogenblik stil. Baeck greep een pakje sigaretten en griste er één uit, toen bedacht hij zich en bood er de politieman een aan. Deze stond op en gaf een vlammetje; hij zag nu vlakbij in het gezicht van de ander weer de nerveuse trilling van daareven. Zij rookten. „Zo ging er een tijd voorbij ".En toen deed lk iets dat.... ungentlemanlike, ja, ronduit gemeen was. Ik ben er voor ge straft. Margo's vader was bankier en hij verkeerde in die tijd in een ernstige finan ciële impasse, op de rand van een volslagen bankroet. Ik ging naar hem toe en bood hem financiële hulp, als hij mijn voor spraak wilde zijn bij zijn dochter. Ik kwam een week lang niet aan zijn huis, een verschrikkelijke week. Toen kwam hij op een avond ineens bij mij: druk-doend en joviaal. Hij klopte mij op mijn schouder en verzekerde mij luidruch tig dat alles in orde was. Zij verwachtte mij. Maar hij had de papieren alvast mee gebracht dan konden wij, als ik dat goed vond, eerst de zaken bespreken. Er was haast bij. Zo vierden wij onze verloving. Ik ver geet nooit Margo's gezicht, toen zij mij voor het eerst weer zag. Ik durfde haar niet te kussen. Ik drong er op aan, maar spoedig te trouwen en zij verzette zich niet. Zo werd zij mijn vrouw. Na negen maanden werd Kathrientje ge boren. Ik was buiten mezelf van geluk om dit dochtertje, deze band tussen Margo en mij. Ik verafgoodde haar beiden; ai kon ik dan misschien Margo niet gelukkig ma ken, ik deed toch alles wat ik kon om haar tenminste niet ongelukkig te doen zijn. Twee jaar later werd Lydia geboren en was ik teleurgesteld, dat het ditmaal geen zoon was. Ik bleef Margo en Kathrientje vereren. En weer twee jaar later schonk zij mij een zoon, maar stierf een dag later, met de baby. Ik was ontroostbaar. Maar ik had Kathrientje, voor mij hét kind van Margo. Ik zag speurend in haar gezichtje, hunkerend haar moeder, die ik zo miste, in haar terug te zien. Ik zag al leen maar de mond, de kleine, gesloten mond die bij Margo zo droef kon staan. Maar ik keek bevreemd naar haar ogen: die wonderlijke warme, donkere, Zuidelijke ogen, die ze van geen van ons beiden heb ben kon. Ik dacht na over de grootouders: Margo's moeder had bruine ogen, maar die waren licht-bruin geweest, heel anders dan die van het kleine meisje. Ik kon niet zo als weduwnaar achter blijven en hertrouwde met een weduwe met twee kinderen, een vrouw die ik niet mijn hart, maar wel mijn genegenheid en respect aanbood. Een huwelijk, dat mijn verwach tingen verre heeft overtroffen, want mijn tweede vrouw is nog iedere dag een zegen voor ons allen. Zij bracht twee aardige kinderen in mijn huis en schonk mij toen mijn zo begeerde zoon. Een vrouw, waar ik steeds meer van ben gaan houden en die mij waarlijk gelukkig gemaakt heeft.- De enige, die mijn geluk verstoorde, was Kathrientje. Zij groeide op, zacht en lief, maar zo eigenaardig, zo heel anders dan de anderen. Iedereen werd getroffen door haar uiterlijk. En in mijn hart sloop een twijfel, een langzame, bange twijfel die ik eerst verre van mij wierp, maar die ten slotte niet meer afliet, ,Die ogen.die ogen.ik zag ze iedere dag tegenover mij aan tafel, ze werden mij tot een ob sessie. Ik bleef nog in twijfel tot ik op een dag in een oud foto-album het gezicht van Hubert Kruisberg terugzag, waar hij stond in een groep jongelui. Het gezicht van Kathrientje. Het was de absolute zeker heid, het was de slag voor mijn heiligste gevoelens, mijn herinnering aan Margo. Het was misschien ook de straf voor de wijze, waarop ik haar gedwongen had. Ik heb dit nooit aan iemand verteld, zelfs niet aan mijn eigen vrouw. Ik heb tegen over iedereen altijd gesproken over een grootmoeder van Margo, die ook zo don ker was. Maar het moeilijkste was mijn verhouding tot het meisje zelf: mijn kind, dat mijn kind niet was, met de ogen van mijn mededinger. Ik heb mijn uiterste best gedaan, mijn bovenmenselijke best, om goed voor haar te zijn en eerlijk in de vele gevallen, dat er een oordeel tussen kinderen moet worden uitgesproken. Maar toch heeft zij altijd gevoeld dat er iets was en zij heeft daar onder geleden, dat weet ik. Het enige dat ik niet kon verdragen was haar liefde voor de viool. Die viool speciaal was mij als een hoon, mij in mijn eigen huis aangedaan. Ik kon haar niet horen spelen of haar horen dwepen met de mu ziek. Het werd beschouwd als een eigen aardigheid van mij, een lastige eigenaar digheid van een oude heer. Het kon mij niet schelen. Ik wist dat zij afspraken maakte achter mijn rug, stilletjes toch met lesnemen doorging, het kon mij niet schelen als ik die verschrikkelijke viool maar niet 'loorde. Toen was er dat diner van de vereniging „Amsterdam" en ik vroeg Kathrientje met me mee, juist omdat ik eerlijk wou zijn. Ik heb er altijd zorgvuldig naar gestreefd haar niet te kort te doen. Maar toen hoorde ik gistermorgen, vlak voor de lunch, heel toevallig dat de violist Hubert. Kruisberg ook onder de gasten bij het diner zou zijn. Kathrientje vroeg het aan dokter Terwolde en zij konden mij niet zien omdat ik ach ter in de serre stond. Dick Terwolde is zijn neef en was natuurlijk van alle bijzonder heden op de hoogte. Ik meende dat ik voor mijzelf de uit nodiging niet meer kon afzeggen, te minder omdat ik op dat diner een belangrijke relatie hoopte te ontmoeten. Maar ik moest tot iedere prijs verhinderen dat het kind haar vader zou zien en hem misschien als zodanig herkennen. Tot iedere prijs. En toen dacht ik opeens aan de slaappoeders in mijn schrijfbureau, en hoe Kathrientje gezegd had dat zij wat zou gaan rusten na de lunch. Het kon niet mooier uitko men. Wat was eenvoudiger dan een van de poeders in haar koffiekopje te doen en haar dan te laten slapen, slapen, haar tijd verslapen? Niemand zou er iets achter ge zocht hebben en ik zou alleen naar het diner vertrokken zijn. Nog nooit heb ik zo'n schrik ondervon den als toen ik gisteren hoorde wat er gebeurd was. Grote goedheid, als ze eens aangerand was of verongelukt! Het is goed afgelopen, maar ik heb een ontzettende schok gehad. Ik heb vannacht niet ge slapen. En nu weet u alles. U zult me waarschijn lijk wel arresteren; het kan mij voor me zelf niet meer schelen. Ik ben „immuun55 BINNENLAND In Zeeuwsch Vlaanderen is dc nieuwe weg HulstClinge—Namen geopend. Deze weg is niet alleen belangrijk voor de ont sluiting van het meest Oostelijk gelegen deel van Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook van internationale betekenis, aangezien de weg via Hulst de kortste verbinding tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Antwerpen vormt. De weg is 12 km. lang. Donderdagavond 19 Juli om vijf minu ten over acht zal over de zendfer Hilversum I een kort vraaggesprek worden uitgezonden met de Haagse bloemenkoningin. In een huis in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam heeft een 23-jarige fabrieks arbeider een 23-jarig meisje door messteken van het leven trachten te beroven. De dader sloeg daarna de hand aan zichzelf. Beiden zijn in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Het hoofdbestuur der Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen heeft aan de Com missie van Rapporteurs van de Tweede Ka mer inzake de regeling van de winkelsluiting het verzoek gericht ook een regeling over de verplichte openstelling der winkels tussen de middag ten behoeve van de consument te willen opnemen. De officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige mr. dr. H. A. Th. van H., advocaat en procureur te Utrecht, wie uitlokking tot meineed ten laste was gelegd. Hij zou enige getuigen in een straf zaak ertoe hebben gebracht gunstige ver klaringen voor een zijner cliënten af te leg gen. Mr. Van H. ontkende dit. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan Het Concert gebouw N.V. een kasvoorschot van f 150.000 te verlenen, ten einde de N.V. in de gelegen heid te stellen aan liquiditeitsmoeilijkheden het hoofd te bieden. Deze moeilijkheden zijn ontstaan door het laten verrichten van her stellingen aan het gebouw, de langdurige ziekte van de dirigent, de daardoor nood zakelijk geworden vervanging, de moeilijk heden bij het optreden van Paul van Kem pen, de toekenning van salarisbijslagen en de financiële reorganisatie die samenhangt met de in voorbereiding zijnde structuur wijziging van de instelling. De prijsregeling voor niet-electrische huishoudnaaimachlnes en onderdelen daar van is zodanig gewijzigd, dat de maximum prijs-regeling is vervallen. Evenals zulks voor de electrische machines reeds het geval is, blijven nog slechts de handelsmarges voor deze artikelen onderworpen aan de bepalingen van de Prijzenbeschikking Han delsmarges 1951. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 19 Juli, des namiddags van 3—4 uur, door George Robert luidt: Preludium en Fuga C gr. t„ J. S. Bach; Concert d kl. t., G. F. Han del; Zesde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy; Canon, R. Schuman; Nu sijt willecome, Jesu, lieven Heer, Flor Peeters; Variaties op een oud-Nederlands lied, J. Bijster. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Vrijdag 20 Juli geen spreekuur houden. Voor het examen handelswetenschap pen M.O.-a 'zijn geslaagd W. H. Hartgering te Haarlem en R. de Geus te Velsen. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 v. Goor, C. Grim, W. Hendrikz, E. Hertz, A. Martens. A. Muller Massis, B. van Zijl, A. Hagedoorn, L. v. Andel, C. Dirks, J. H. Eng- berink, J. M. Jagt, V. Koppen, N. Kramer, D. v. Oppelaar, F. v. Orsel, J. H. Roelfs, A. Staphorst, A. Veenstra, G. Visser, R. Rom- bout, D. v. Roon. Diploma huisnaaister: L. Cordes, C. Dijk- sterhuis, C. H. Engel, M. P. Koster, J. P. de Nijs, J. C. J. Petschi, J. H. Pijnacker, H. R. Rieske, J. A. Rieske, N. de Ruiter, W. Sis- singh, P. Valentijn, N, v. d. Veer, M. v. Wijngaarden, H. Eysbroek, J. Beek, R. Dik- keschey, A. E. Durans, G. R. Esser, J. H. Hulsbergen. J. Joppe, C. de Korte, D. H. Koster, G. ter Maat, E. W. van Tuyl, F. C. Verdel, C. B. Ligtenberg, W. A. v. d. Nouw- land. Diploma kinderverzorgster: A. v. Beuse- kom, N. Clay, J. A. v. d. Heul, H. van Kam pen, R. van Leeuwen, C. J. W. Monné, E. Veltkamp. Diploma costuumnaaister: A. Bons, A. Kooyman, A. M. Nellenstein, A. Puitrum, N. Tesink, J. C. Tiesma, C. Smal, M. M. Willems, J. E. v. Veenhuizen. Verklaring vormingsklas: R. van Baak, E. J. Bakker, A. Benkemper, G. v. d. Bos, M. A. Dekker, G. M. C. Frijns, H. A. Harm, T. W. Hiddema, H. A. Kahrel, H. Koopman, G. Kuipers, J. J. M. Lombeek, H. C. Massée, C. J. du Mée, E. Michels, A. W. Muller, S. F. van Nierop, C. Nikkelen Kuyper, C. A. B. Schauikes, I. van Tongeren, G. A. Wijdooge, E. van Tongeren. Diploma huishoudkundige: J. Delfgaauw, E. A. R. van Dijk, A. G. Scholten, M. A. Steegstra, E. E. van Tol, D. E. Verdel. Diploma huishoudkundige voor inrich tingen: V. Spanjer, L. v. Reewijk, L. Smit. Diploma avondopleiding kinderjuffrouw: G. J. Burgers, J. Drent, C. Gcldof, S. G. A. Keyzer, D. Postma, J. Romar. T. Roozendaal, H. E. Schotvanger, G. P. Stoelman, A. P. Wesselius, J. Wever, L. v. d. Zee, G. Wiersma, G. A. de Boorder, J. M. Hogewey. A. Jor- daan, R. Kempen, A. M. I. Los, M. G. Meul- man, C. M. Starreveld, A. Wutrz, P. Steven hagen, L. L. C. Nieuwkamp. geworden. Maar Margo, inspecteur, en Kathrientje zelf! Ze moet haar leven nog beginnen. Maakt u om harentwille in vre desnaam geen schandaal!55 „Nee, meneer Baeck, ik zal' geen schan daal maken," antwoordde de politieman zacht. „Ik zal u precies vertellen wat ik doen zal. Ik zal u niet arresteren. Wel zal ik een rapport opmaken over deze zaak, dat ben ik verplicht, en dat rapport moet ik natuurlijk doorzenden. Maar ik zal zo veel mogelijk de verzachtende omstandig heden naar voren brengen, de vele ver zachtende omstandigheden, en dan ver moed ik dat u verder wel niets meer van de zaak zult horen." „En Kathrientje?" „Blijft Kathrientje Baeck voor de we reld. Dat spreekt vanzelf. U zult het toch zeker niet anders wensen." „Anders wensen? Nee. Het is een lief, aanhankelijk kind. En ondanks alles ondanks alleseen dochter van Mar go Michael Norelius had, ondanks haar voorafgaande verzekering, toch Kathrien tje in een rammelende taxi geloodst. Hij had, met zijn zuivere intuïtie waar het dit meisje betrof, begrepen dat er maar één ding was dat hij voor haar kon doen, en dat was ervoor te zorgen dat zij niet be hoefde te pralen. En dat was onmogelijk bij de goede juffrouw Potmans, die zeker vol belangstelling zou informeren naar het concert. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6