OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koning Abdoellah van Jordanië in oud-Jeruza!em vermoord Weerbericht Wagenbestuurder en'passagier bij treinbotsing te Gouda omgekomen Koning vermoord Engeland neemt maatregelen tegen „verdwijningen" Diesel-electrische exprestrein rijdt met 20 km-vaart op stilstaand treinstel Mayer geeft morgen antwoord Geen socialisten in Italiaanse regering „Comité 1945—1950" heet nu „Oud-politieke delinquenten" Prof. Supomo komt praten over het Unie-statuut Koele ontvangst in Parijs Engeland verliest trouwe vriend op een kwaad moment Grote Drie bijeen over Duitse kwestie Energiek vorst Het woord is aan Conferentie in Kaesong opgeschort tot 25 Juli Uitnodigingen voor conferentie over het Japanse vredesverdrag Sherman in Londen HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 10 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplern 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 21 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 174 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KONING ABDOELLAH van Transjor- danië, die bij het betreden der moskee Omar in Oud-Jeruzalem door een terrorist met drie revolverschoten is vermoord, werd ook door het Westen erkend als strever naar eenheid en samenwerking der Arabi sche landen. Hij stelde zich ten doel een Groot-Syrië te vormen en dat denkbeeld vond althans bij de Engelsen grote instem ming, want zij zagen er een militair-stra tegisch belang in. Dit ter bescherming van het Suez-kanaal en het achterland van Turkije. In het ingewikkelde politieke spel van het Nabije Oosten gold Koning Abdoel- lah als een der grote figuren, als een vredelievend man, als een man van grote intelligentie en begrip. Men behoeft geen kenner van de moei lijke situatie in dit gebied te zijn, om eenvoudig menselijk geredeneerd al te begrijpen dat de gewelddadige dood van twee leidende persoonlijkheden het be staande wankele evenwicht dreigt te ver storen. De moord op Koning Abdoellah is de tweede binnen enkele dagen. Maandag is de ex-premier van de Libanon, Riad el Solh Bey, op een vliegveld doodgeschoten. Zijn land onderhield nauwe betrekkingen met Koning Abdoellah, die uiting gegeven had aan zijn droefheid over Riad's dood en deze misdaad in scherpe bewoordingen ver oordeelde. De volgende dag viel hij zelf. Een vooruitstrevend man in een deel dei- wereld, waarin feodalisme zich nog in zo sterke mate doet gelden, een vooruitstre vend man die bovendien Koning is en het waagt te midden van hevig oplaaiend natio nalisme Westerse hulp te aanvaarden om zijn grote doeleinden te verwezenlijken zulk een figuur leidt een gevaarlijk be staan. De financiële hulp, die hij van de Engelsen kreeg om zijn land te ontwikke len, was voor dat streven onmisbaar. Onze Londense correspondent vestigde er overi gens vanmorgen de aandacht nog op, dat men in Engeland zelf hem geenszins als een Britse marionet beschouwde. Hij was daar een te grote en sterke persoonlijkheid voor; alleen het samenvallen van belangen leid de tot een steun aan zijn streven, die hij kon aanvaarden. Maar onze correspondent herinnert er ook aan dat reeds in April 1949 een aanslag op zijn leven werd ge pleegd, dat velen hem vijandig gezind waren „omdat zij zich te goed achtten om in een Jordaanse stammen-staat te worden opgenomen", dat men zich ook verzette tegen zijn patriarchale houding. De merk waardige anecdote die meedeelt hoe hij gewichtig-doende hoofden in een zaal-met lachspiegels placht te ontvangen, om „hun gevoel voor verhoudingen te herstellen" is wellicht tekenend voor hem. Het zou over moed zijn te ontkennen, dat ook in het Westen zalen-met-lachspiegels wel eens heilzame uitwerking zouden kunnen uit oefenen. Maar tevens kost het moeite zich de staatsman voor te stellen, die hét zou bestaan dit middel toe te passen. Denkelijk was het in het Nabije Oosten een niet min der gewaagde procedure; menselijke ijdel- heid die geen gevoel voor humor kent ver draagt zulk een behandeling slecht en de mogelijkheid schijnt dus groot dat Koning Abdoellah zich alleen hierdoor al enige persoonlijke vijanden op de hals heeft gehaald. In het algemeen beschouwd levert de. gepleegde moord een nieuw bewijs van de opstandigheid die zich ook in het Nabije Oosten doet gelden. Het is voor het Westen van groot belang alleen al wegens zijn verdedigingsplannen. Het geeft evenzeer blijk van ontwakend zelfbewustzijn als dat in het Verre Oosten na de tweede wereld oorlog tot uiting is gekomen. Perzië heeft dat in de laatste tijd overvloedig bewezen. Tijdelijke oplossingen schijnen in deze toestanden weinig afdoende. Zij, die het Westen voorhouden dat het zichzelf herzien en verenigen moet, krijgen ook door de ge beurtenissen in het Nabije Oosten telkens weer de bevestiging van hun inzichten. Met name de Engelsen moeten zich wel beter gaan bezinnen op de verzwakking van hun afzonderlijk gezag, die zo duidelijk en her haaldelijk blijkt. R. P. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft een geheime lijst van twaalf be langrijke personen opgesteld, die het land slechts met speciale toestemming zullen kunnen verlaten, zo deelde de „Daily Express" heden mee. Op deze lijst komen zowel diplomaten als atoomgeleerden voor, aldus het blad. Verder wordt gezegd, dat genoemde lijst naar alle zee- en luchthavens is gezonden met de instructie om, als deze personen pogen Engeland te verlaten, hen vast te houden en bericht te geven aan het mini sterie van Binnenlandse Zaken. De maatregel zou een gevolg zijn van de verdwijning van de diplomaten Burgess en MacLean. Volgens de conservatieve „Daily Mail" heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken de paspoorten van een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken en van een hoogleraar van de universiteit van Londen in beslag genomen. „Deze ongewone stap was genomen naar aanleiding van recente onderzoekingen, die de autoriteiten er van hadden overtuigd, dat de twee mannen van plan waren op dezelfde manier te verdwijnen als Burgess en MacLean", aldus de „Daily Mail". Op de luchthaven van Londen waren hedenmorgen voorzorgsmaatregelen geno men om een niet-geïdentificeerde man tegen te houden die, naar men vermoedde, misschien een poging zou doen het land zonder paspoort te verlaten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde het bericht over het inbeslag- nemen van de paspoorten van bovenge noemde twee personen. Hedenmorgen om tien minuten over zeven is de exprestrein uit Rotterdam, die in Gouda gekoppeld wordt aan de trein naar Den Haag, op het station Gouda met een vaart van 20 km tegen de wachtende Haagse trein gereden. De beide treinen, die vol zaten met reizigers, werden ernsitg beschadigd. De bestuurder van de Haagse trein en een reiziger, die op het voorbalcon stond, kwamen om het leven. Een twintigtal gewonden is naar Goudse ziekenhuizen overgebracht. Van een vijftal is de toestand ernstig. Het ongeluk is geschied met de Diesel- 1 Het reizigersverkeer ondervond van deze cohr» Avnroefromor» /-I r\ niifcwA4.;« i i -r-% electrische exprestreinen die hedenmorgen om 6.48 van Den Haag en om dezelfde tijd van Rotterdam-Maas waren vertrokken. Deze treinstellen worden in Gouda gekop peld. De gekoppelde trein had om 7.11 uur uit Gouda moeten wegrijden en zou om 8.49 uur in Zwolle hebben moeten zijn om van daar gescheiden naar de eindpunten Gro ningen (10.06 uur) en Leeuwarden (10.09 uur) te rijden. Er bevonden zich verscheidene vacanti,e- gangers in de treinen. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen deelt men ons mede dat het ongeluk is gebeurd bij het combineren van de tremen te Gouda. Het Rotterdamse ge deelte stond al voor het perron, het Haagse gedeelte zou er achter gekoppeld worden. Het Haagse deel reed met een snelheid van twintig a vijf-en-twintig kilometer per> uur op de gereedstaande uit Rotterdam gekomen Diesel-electrische trein. Het voorbalcon met de bestuurders- cabine van het Haagse treinstel werd ge heel ingedrukt. De wagenbestuurder van dit trein, de heer De Beus uit Utrecht, werd zeer zwaar gewond. Hij is korte tijd na het ongeluk in een der ziekenhuizen te Gouda overleden. Eén der op het voor balcon staande reizigers, de heer H Seps uit Amsterdam werd op slag gedood. Twaalf reizigers werden gewond. Zij zijn in de drie ziekenhuizen van Gouda opge nomen. Een klein aantal andere reizigers is licht gewond. Van de aanrijdende trein ontspoorde een as van het eerste onderstel. De spoorverbinding UtrechtDen Haag- Rotterdam en omgekeerd is echter niet versperd. Ook het achterste gedeelte van de aan gereden Rotterdamse trein werd ingedrukt. Remmen in orde De chef van de dienst van tractie en materieel der N.S., ir. J. Wessels Boer, bevond zich toevallig in het langs het perron staande Rotterdamse treinstel. Ir. Wessels Boer heeft onmiddellijk na het ongeluk een onderzoek ingesteld -naar de remmen van het Haagse treinstel. Deze remmen waren, zoals na het remmen hét geval is, warm. Daardoor is bewezen, aldus deelt men ons van de zijde der N.S. mede, dat de remmen hebben gewerkt. De wagenmeester der N.S., die in 's-Gra- venhage het treinstel aan een remproef "heeft onderworpen, heeft verklaard dat alles normaal was. De gewonden In het- Iterson-ziekenhuis te Gouda zijn opgenomen: het echtpaar Van Harmelen- Sieben uit Den Haag. De heer Van Har- melen, 30 jaar, brak beide benen. Zijn vrouw, 26 jaar, werd licht gewond. De heer J. P. Meulenberg uit Den Haag brak een been. Licht gewond werden mevrouw A. I. Taken-Knoet, 51 jaar, uit Rotterdam, mevrouw H. Vermeulen-Letterie uit Den Haag, 37 jaar, de 8-jarige jongen A. Knoets uit Den Haag en het 9-jarig meisje Henny Herlaar, eveneens uit Den Haag. Voorts werden in het Iterson-ziekenhuis opgenomen de heer J. Biederhof uit Delft en de heer A. E. van Nieuwenhoven uit Voorburg. De aard van hun kwetsuren kon nog niet worden opgegeven. In het St. Jozef-paviljoen zijn opgeno men: mevrouw F. E. Biederhof uit Delft, 60 jaar, linkerbeenbreuk; de heer J. Ver meulen uit Den Haag, 53 jaar, beide enkels gebroken; mevrouw K MijnheerKrul uit Den Haag, 54 jaar, klaagde over pijn in de borst. In het Diaconessenziekenhuis „De Wijk" werden opgenomen: het echtpaar Van NooyenLe Comte uit Rotterdam. De vrouw, 61 jaar, heeft een ernstige oog- wonde (geen levensgevaar). De -man, 54 jaar, kon reeds naar huis gaan, evenals de heer Wiedenhof, vertegenwoordiger uit Delft. In „De Wijk" is nog een jongetje binnengebracht, dat na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Treinontsporingen in Maastricht Een stoptrein uit Roermond is Vrijdag op het stationsemplacement te Maastricht uit de rails gelopen. Hetzelfde gebeurde enige uren later met een trein uit Heerlen. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Straaljagers. Maandag vertrekt het trans portschip „Corregidor" naar Europa met straaljagers voor de Westelijke ge allieerden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarde te Washington, dat de toe stellen 40 Shooting Stars be stemd zijn voor België, Denemarken, Frankrijk, Nederland en Noorwegen. PARIJS (Reuter). De Franse radicale leider René Mayer heeft Vrijdagavond ver klaard, dat hij tegen Zondag president Auriol zou mededelen, of hij er in zal toe stemmen de vorming van een nieuwe rege ring op zich te nemen. Mayer heeft voor stellen gedaan inzake de netelige kwesties van de kosten van het levensonderhoud en de subsidiëring van Katholieke scholen. Zijn taak werd verzwaard doordat de socia listen weigerden met de Katholieken in de wei-kkamer van Mayer over de subsidie- kwestie te spreken en doordat de rechtse groeperingen hebben geweigerd met de andere partijen te onderhandelen over de loonkwestie, die volgens de socialisten moet worden opgelost door de lonen te koppelen aan de kosten van levensonderhoud. ROME (Reuter). De leider van de sociaal-democraten in het Italiaanse parle ment, Ezio Vigorelli, heeft tegenover jour nalisten verklaard, dat hij het aanbod van De Gasperi om sociaal-democraten in de regering op te némen," heeft afgeslagen. ontsporingen aanzienlijke vertraging. De drie hoofdsporen werden versperd. De ont spoorde treinen konden na enkele uren weer in de rails worden gezet. Naar de oorzaak van deze ontsporingen vermoe delijk een verkeerde wisselstand wordt een onderzoek ingesteld. Met het herstel van de ontwrichte wissels en rails is ter stond begonnen. Men had eerst de naam „Wolfsangel" gekozen Het hoofdbestuur van de organisatie tot voor kort genaamd: „Comité 1945 1950" deelt mede: „Bij uitspraak van de president der rechtbank te Amsterdam in het kort geding, waarin de Stichting 19401945 als eiseres optrad, is het ons verboden, in onze naam jaartallen te voeren. Het hoofdbestuur van onze stichting legt zich bij deze uitspraak neer en heeft besloten, dat de stichting voortaan de naam „Oud-politieke delin quenten" zal dragen. Hoewel aanvankelijk besloten was de naam „Wolfsangel" te voe ren, hebben wij deze gedachte laten varen om het politieke symbool dat in die naam besloten ligt. Met de thans gekozen naam willen wij" aldus het hoofdbestuur „nog eens bevestigen, dat de stichting zich niet met politiek bezig houdt, doch slechts werkt voor de maatschappelijke en zede lijke verheffing van hen, die sinds 1945 om der wille van hun politieke overtuiging zwaar hebben geleden, terwijl zij tracht te voorkomen, dat deze bevolkingsgroep tot paria's wordt gemaakt." r"# lÊÈsÊÊsÈmÊmm wp - ;i; Het Nederlandse troepenschip Zuiderkruisis bij de Nederlandse Dok- en Scheep vaartmaatschappij omgebouwd tot emigrantenschip. Het schip is eigendom van de regering, doch vaart voor de Maatschappij Nederland. Op 25 Juli zal het zijn eerste reis maken met emigranten voor Canada. Het omgebouwde schip aan de kade van de Maatschappij Nederland. Informeel bezoek aan Nederland DJAKARTA (Aneta). Prof. mr. dr. R. Supomo zal spoedig, vergezeld van een aantal deskundigen, als speciaal Indonesisch afgevaardigde naar Nederland vertrekken. Hij zal tot taak hebben met de Nederlandse regering en met Nederlandse politieke kringen informeel contact op te nemen in zake de wijze, waarop het Uniestatuut zo spoedig mogelijk kan worden vervangen door een normaal internationaal verdrag. Dit werd gisteren na afloop van de kabinetszitting, waarin de verhouding IndonesiëNederland werd besprokén, door de Indonesische minister van Voor lichting, A. Mononutu, aan Aneta mede gedeeld. De kabinetszitting werd bijge woond door de vice-president, Moh. Hatta, de chef-staf van de Indonesische strijd krachten, kolonel Simatupang, en een aan tal deskundigen op financieel-economisch gebied. „De Indonesische regering blijft het standpunt handhaven, zoals dit was vast gelegd in de regeringsverklaring" aldus Mononutu, die de nadruk legde op het in formele karakter van deze missie, doch die er aan toevoegde, dat de Indonesische re gering na ontvangst van inlichtingen van prof. Supomo zeker het parlement zal in schakelen. „Het Uniestatuut zal zeker ge annuleerd worden. De andere overeen komsten zullen in beschouwing worden genomen op basis van het nationaal belang" aldus de minister. Het Amerikaanse voorstel aan Engeland en Frankrijk, om de overweging van een West-Duitse herbewapening te bespoedi gen als voorbereiding voor de bijeenkomst van de Atlantische raad in September, is te Parijs koel ontvangen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft te kennen gegeven, dat de Franse regering geen beslissing aangaande het voorstel zal nemen, alvorens zij het voorlopige rapport van de conferentie, die zich met de oprichting van een Europees leger bezig houdt, heeft bestudeerd. De Amerikanen willen echter, aldus wordt te Parijs vernomen, dat de voorstel len, door de drie hoge commissarissen in Duitsland in overleg met de Duitsers ge daan, in overweging worden genomen, zelfs voordat het rapport over het Euro pese leger gereed is. TEL AVIV (Reuter/A.F.P.) Koning Abdoellah van Jordanië is gisteren om streeks twaalf uur in oud-Jeruzalem doodgeschoten. Hij stond op het punt de Omar-moskee binnen te treden voor zijn Vrijdagsgebed, toen de aanvaller, die zich achter de deuren van de hoofdingang ver dekt had opgesteld, op hem schoot. Vol gens een officieel Jordaans communiqué was de Koning onmiddellijk dood. Zijn lijfwacht schoot de aanvaller ter plaatse neer. De tweede zoon, Emir Naif, is onmiddel lijk tot regent henoemd en in het land is de noodtoestand afgekondigd. In Amman is een algeheel uitgaansverbod uitgevaar digd. Ook in Jeruzalem en omstreken is de noodtoestand afgekondigd. Volgens de Jor daanse radio voelt de oudste zoon, Emir Talal, zich „niet wel". Hij bevindt zich voor medische behandeling in het buiten land. A.F.P. meldt, dat alle verkeer tussen oud- en nieuw-Jeruzalem stilgelegd is, evenals het telefoonverkeer. De eerste be richten veroorzaakten in de Libanese hoofdstad, Beiroet, een paniekstemming. De winkels sloten hun deuren en er wer den demonstraties en schietpartijen ge meld. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Amman is de moordenaar Moestafa Sjoekri Asjsjoe, een kleermaker, die in de oude stad van Jeruzalem woont. In de Arabisch-Israelische oorlog behoorde hij tot een .dynamietploeg' van de ongeregelde Arabische strijdkrachten. Hij zou in dienst staan van de ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraken doet gelden op de heerschappij over het na de Israelisch-Arabische oor log door Abdoellah geannexeerde Pales tijnse gebied. De begrafenis is vastgesteld op Maandag 23 Juli. Het stoffelijk overschot van de Koning zal bijgezet worden in het mauso leum van Abdoellah in Amman, dat zich in de nabijheid van het paleis bevindt. Na de aanslag gelastte radio-Jeruzalem, het officiële station van Amman, alle programma's af en zond voorlezingen uit de Koran uit. Er is een officiële rouw- periode van drie maanden afgekondigd. Reuter tekent hierbij aan, dat slechts vier dagen geleden de gewezen premier van de Libanon, Riad el Solh Bey. op het vlieg veld doodgeschoten is door een persoon, die naar verklaard wordt tot da „Syrische nationalistische partij" behoort. De Libanon heeft nauwe verbindingen met Jordanië. Dezelfde avond nog gaf Koning Abdoellah tegenover de Libanese president, El Choery, telefonisch uitdrukking aan zijn „diepe rouw". Gisteren nog gaf de Koning in Amman een in scherpe bewoordingen gestelde verklaring uit, waarin hij de aan slag op Riad Bey betreurde. Deskundigen in Washington achten de verwikkelingen, welke kunnen ontstaan door het in één week vermoorden van twee vooraanstaande staatslieden van het Midden-Oosten, zeer ernstig. Hierdoor is opnieuw gebleken hoe onstabiel de toestan den zijn in dit gebied, dat voor de ver dedigingsplannen der Westelijke mogend heden van groot belang is. De vermoorde vorst van Jordanië. Genoemde deskundigen vrezen dat de moord op Koning Abdoellah van Jordanië een aantal andere „kruitvaten" in het Midden-Oosten tot ontploffing zal kunnen brengen. AFP meldt uit Londen, dat het bericht over de moord op Koning Abdoellah in politieke kringen in de Britse hoofdstad de uitwerking van een bominslag had. Enge land ontvalt hiermede, op een tijdstip dat het steeds groter moeilijkheden ondervindt in zijn betrekkingen met Egypte en Perzië, een van zijn betrouwbaarste, politieke vrienden in het Midden-Oosten. De Engel sen hebben steeds een open oog gehad voor Koning Abdoellah's gaven op politiek en diplomatiek gebied en zij waren ook de grote diensten niet vergeten die hij hun tijdens de eerste wereldoorlog heeft bewe zen. Het is ook een gevolg geweest van deze hulp aan de Britten, dat Abdoellah Emir van Jordanië is gewoi'den. Uit Washington meldt AFP, dat men aldaar niet van mening is dat de moord op Koning Abdoellah grote wijziging zal veroorzaken in de Jordaanse buitenlandse politiek. De regent. Emir Naif, wordt geen erg dominerende persoonlijkheid geacht. Men acht het daarom waarschijnlijk dat generaal Glubb Pasja, de Britse bevelheb ber van het Arabische legioen, voortaan een beslissende stem zal hebben bij het be palen van de buitenlandse politiek van Jordanië. LONDEN (Reuter) Alhier heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld in Washington een driemogendheden con ferentie te houden met Engeland en Frankrijk over de Duitse bijdrage aan de Atlantische verdediging. (Reuter). Koning Abdoellah, die de leeftijd van 69 jaar heeft bereikt, behoort tot de „afstammelingen van de Profeet". Hij was overtuigd Moslim en was een van de meest op de voorgrond tredende heer sers in het Midden-Oosten. In de periode 1914-1918 gaf hij de stoot tot de opstand tegen de Turkse overheersing en hij streed aan de zijde van „Lawrence van Arabiër". Hij vestigde in Amman zijn hoofdkwartier en deze stad werd. later de hoofdstad van zijn land, dat onder Britse protectie werd geplaatst. In 1950 verdubbelde hij het grondgebied van zijn kleine rijk door de annexatie van een deel van Palestina, het geen zijn tegenstanders nog meer tegen hem innam. Onder Abdoellah is het Arabische legioen tot stand gekomen, dat volgens Britse methoden is opgeleid en tot de modernste strijdkrachten van het Midden-Oosten ge tekend kan worden, aldus Reuter. Zijn rivalen vreesden zijn plan voor een ..Groot-Syrië", waarin Syrië, de Libanon, Palestina en Jordanië opgenomen zouden worden. Het was zijn plan dit rijk van Damascus uit te regeren. Koning Abdoellah was de oudste levende prins van het geslacht der Hasjemieten, een der oudste regerende families ter we reld. Hij werd in 1882 te Mekka geboren. Zijn opvoeding genoot hij te Constantinopel. Hij had zitting in het Ottomaanse parle ment als vertegenwoordiger van Mekka. Abdoellah had een levendig gevoel voor humor. Zo had hij in zijn paleis een zaal met lachspiegels en als gewichtigdoende hoofden hem een bezoek brachten, bracht hij hen in deze zaal om hun gevoel voor proporties te herstellen. Hij was verder zeer goed thuis in de Arabische litteratuur, schreef gedichten en was een der beste schaakspelers in het Midden-Oosten. E t v s Er bestaat geen groter verkwister dan de gierigaard. Hij verspilt zijn leven aan het verkrijgen van dat gene, waarvan hij kan noch wil genieten. Noordelijken vragen tijd om zich te beraden TOKIO (Reuter). De delegatie van de UNO heeft zich Zaterdag accoord verklaard met een verzoek van de Noordelijken om de besprekingen te Kaesong tot 25 Juli op te schorten. De bijeenkomst begon precies om 10 uur plaatselijke tijd, werd om 11.03 voor een half uur verdaagd en eindigde acht minuten nadat de besprekingen waren hervat. Waarnemers te Tokio zijn van me ning, dat de Noordelijken tijd hebben ge vraagd om zich te beraden over de stellige weigering van de UNO-delegatie om het terugtrekken der buitenlandse troepen te bespreken. Het in twee groepen rijdende convooi van de UNO bereikte vandaag de plaats van samenkomst zonder hindernissen te ontmoeten, dank zij de genie, die de gehele nacht had gewerkt om de weg vrij te ma ken, die Vrijdag onbegaanbaar was ten gevolge van overstromingen. De leiders van de delegatie maakten de tocht per hefschroefvliegtuig. De delegatie had de volledige teicst van de rede van minister Acheson meegenomen, waarin deze verklaarde, dat de kwestie van het terugtrekken der buitenlandse troepen een politiek vraagstuk is. Een woordvoerder van het achtste leger zei Zaterdag, dat de Noordelijken ongeveer 300.000 man gereed hebben staan voor een aanval. De woordvoerder van het achtste leger voegde aan zijn mededeling nog toe, dat deze samengetrokken troepenmacht van de Noordelijken even groot is als toen de Noordelijken op 22 April hun lente-offen sief begonnen. De UNO-strijdmacht is on geveer even groot. LONDEN, (Reuter). Engeland en de V. S. hebben Vrijdag de landen, die deel hebben genomen aan de strijd in het Verre Oosten met uitzondering van China uitgenodigd de conferentie over het voor gestelde Japanse vredesverdrag op vier September te San Francisco bij te wonen. De Britse en Amerikaanse regeringen hebben de betrokken regeringen afdruk ken van het ontwerp-verdrag aangeboden, tezamen met afdrukken van twee verkla ringen van Japan en een protocol. Aan Japan zelf is de beslissing overge laten welke Chinese regering het wil uit nodigen om het verdrag te ondertekenen. De Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou hebben Vrijdag nota's overhan digd aan de Sovjet-Russische onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko. Hierin werd om het Russisch com mentaar vóór 13 Augustus gevraagd. De tekst van het aan de regeringen aan geboden ontwerp-verdrag bevat enige kleine wijzigingen ten opzichte van het ontwerp, dat op elf Juli door Engeland en de V. S. werd uitgegeven. Een herziene versie van het ontwerp verdrag zal 13 Augustus in omloop worden gebracht. De tekst zal herzieningen be vatten, aangebracht naar aanleiding van uitgebrachte commentaar op het ontwerp van begin Juli. Admiraal Forrest Sherman, de Ameri kaanse chef voor de marine-operaties, heeft Vrijdag met admiraal Lord Fraser, chef van de Britse marinestaf, gesproken over „algemene marine-problemen", die zowel Engeland als de Verenigde Staten aangaan, aldus heeft eer; woordvoerder van de Britse admiraliteit Vrijdagavond verklaard. Hij gaf geen bijzonderheden. Sherman heeft eerder op de dag geluncht met Lord Pakenham, minister van Marine, de Britse stafchefs en militaire leiders. Sherman vertrekt Vrijdagavond naar Napels, waar hij besprekingen zal voeren met admiraal William Carney, de Ameri kaanse opperbevelhebber van de Zuide lijke flank van generaal Eisenhowers op perbevel. Een gebied van hoge druk waarvan het centrum zich enkele dagen geleden bij de Azoren bevond, heejt zich thans naar de omgeving van het Noordzee gebied verplaatst. Het weer in ons land komt nu geheel onder invloed van dit maximum te staan, waardoor de regen kansen de eerstkomende dagen gering zijn. Er zal morgen vrij veel zonneschijn zijn. oonbevvolkl olicht^ew. Onalfbew zwaar bew. geheelbew motregen a hagel. v 8ujen k onweer 7PTIMPEPATUUR IOÖ5 ISOBAAR BELANGRIJK NESRSLAG- GEBIED centra: H MOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FPON~-:TUSSEN LUCHT VAN - pSCHILLENDE HERKOMST STAND-VAN piTiTE'KENjGEEPèT^DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEID VAN'VIJP METER °ER SECONDE ZONNIG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en koude nacht, morgen overdag zonnig en vrij warm weer. Zwakke veranderlijke wind. 22 Juli Zon op 4.45 nur onder 20.46 uur Maan op 22 25 uur onder 9.31 uur 23 Juli Zon op 4.47 uur, onder 20.45 uur. Maan op 22.36 uur, onder 10.53 uur. Hoog en laag water !n IJmuiden Zaterdag 21 Juli Hoog water: 5.16 en 17.48 uur. Laag water: 1.01 en 13 27 uur. Zondag 22 Juli Hoog water: 6.03 en 18-31 uur. Laag water: 1.50 en 14.12 uur. Maandag 23 Juli Hoog water: 6.47 en 19.14 uur. Laag water: 2.34 en 14.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1