VLEESCROQÜETTEN TAXI 18000 Brand bij ons thuis SLEUTEL WEG! Radio Moors ZATERDAG 21 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Den Haag ontkent juistheid van Belgische beweringen Spectaculaire internationale luchtvaartsHow op Ypenburg Ook Door de Eeuwen Trouw uit Ambonese woonoorden geweerd Onderzoek naar echtheid van in beslag genomen schilderijen V.S. bereid tot herziening Italiaans vredesverdrag Opnieuw Nederlandse kolonie naar Brazilië Westduitse verkeer is het onveiligste ter wereld Nederland favoriet verlofcentrum Bouwactiviteit in April Lisse KORT VERHAAL DOOR FERDINAND LANGEN J Hillegom Haarlemmermeer Bennebroek Bloemendaal Zandvoort BRUSSEL, (ANP). De Belgische re gering heeft besloten met een hervatting van de ministeriële besprekingen over de verwezenlijking van Benelux te wachten tot de herfst, teneinde eerst een inzicht te krijgen in het verloop van de Nederlandse handelsbalans, zo meldde „La Libre Bel- gique" gisteren. Het blad schrijft aan het einde van een gedetailleerd verslag over de besprekingen der ministers te Goes, dat de Nederlandse ministers zeer teleurgesteld waren over de afwijzing van een door hen gedaan voorstel om de economische unie terstond te proclameren en tegelijk te ver klaren, dat Nederland bereid was de kwes tie der waterwegen toe te voegen aan de onderwerpen, die in Beneluxverband wor den besproken. Het blad schrijft in zijn resumé van de besprekingen, dat deze begonnen met een aankondiging van minister-president dr. Drees, dat de Nederlandse ministers een „sensationele aankondiging" zouden doen. Daarop heeft, aldus het blad minister Van den Brink een exposé gegeven van de Ne derlandse financiële moeilijkheden. Deze samenvatting was volgens het blad zeer openhartig. Minister Van den Brink heeft verklaard, aldus het verslag, dat de Ne derlandse betalingsbalans-moeilijkheden steeds ernstiger werden en hij heeft daar de conclusie aan vastgeknoopt, dat het hoogst urgent was Benelux plechtig te ver wezenlijken opdat de groep der drie landen als een eenheid in de O.E.E.S. en vooral in de Europese betalingsunie zou kunnen optreden. Naar aanleiding van deze door „La Libre Belgique" gedane mededelingen heeft ANP zich tot bevoegde kringen in Den Haag gewend, waar vernomen werd: Er is geen sprake van geweest, dat de Nederlandse minister-president dr. Drees de besprekingen zou zijn begonnen met een „sensationele aankondiging" om de economische unie terstond te proclameren. Ook alle andere verklaringen, welke het genoemde blad de Nederlandse ministers tijdens de bijeenkomst te Goes in de mond legt zijn volkomen uit de lucht gegrepen en van A tot Z onjuist. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn 1 En tochslechts 25 ct. per stuk. BAKKER s CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 Rijksstraatweg 238 Hoogtepunt van ILSY overdracht Thunderjets Tijdens de derde internationale lucht vaart-show, die op 27, 28 en 29 Juli op Ypenburg zal worden gehouden, zal de ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer Selden Chapin, Zaterdag 28 Juli de eerste Th under jet F. 84. E, een straal jager waarvan de Nederlandse luchtmacht er een groot aantal voor de uitrusting van de tactische luchtmacht zal ontvangen, overdragen aan de minister van Oorlog, ir. C. Staf. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in West-Europa, generaal Dwight D. Eisenhower en de commandant van de geallieerde luchtmacht in Centraal- Europa, generaal L. Norstad, zullen bij deze Plechtigheid aanwezig zijn. Deze gebeurte nis zal ongetwijfeld een der hoogtepunten hjn van de I.L.S.Y., die echter ook nog in ander opzicht een evenement van interna tionale allure belooft te worden. Maar liefst zeven nationaliteiten zullen op deze show met afvaardigingen van de militaire en de burgerlijke luchtvaart vertegenwoor digd zijn. De beroemde straaljager-stunt- formatie van de United States Air Force i.The Skyblazers" zal tijdens deze vlieg- teesteh haar formidabele stunts uitvoeren, he R.A.F. komt met vier Vampires en de franse luchtmacht zal stuntdemonstraties Seven. België komt met een escadrille van vijf Gloster Meteor-straaljagers en de lucht macht van Nederland wordt vertegenwoor digd met 27 Harvard overgangstrainers en twaalf Gloster Meteors. Zwitserland zal twee luchtacrobaten af vaardigen: Rudolph Boehlen, de vliegende mans, en de van de vorige I.L.S.Y. nog wel bekende parachutist Hans Walti. De I.L.S.Y. zal een radio-solostunt als Primeur brengen. Voorts zal men geduren de deze feesten bekende vliegers als Ger- hen Sonderman en Burgerhout aan het werk kunnen zien. Tenslotte, om een laat je greep te doen uit het zeer gevariëerde Programma, komt de Eerste Nederlandse parachutisten-club zich voorstellen. In de Perzische hoofdstad Teheran is het opnieuw tot een botsing gekomen tussen communisten, die demonstreerden tegen de aanwezigheid van Averell Harriman en anti-communisten behorende tot de partij van dr. Baghai. De politie moest met traan- gasbommen de demonstranten uiteen drij ven. Een overzicht van de ongeregeldheden. De regering heeft beslist, dat voortaan geen tot het zich noemende bureau der Zuid-Molukken behorende of daarvoor op tredende, dan wel daarmee in relatie staan de personen in de woonoorden der Ambo nese oud-K.N.I.L.-militairen in Nederland zullen worden toegelaten. Van officiële zijde wordt meegedeeld, dat dit verbod ook geldt voor de leden van het hoofdbestuur en van de afdelingsbestu ren van de stichting Door de Eeuwen Trouw, alsmede voor degenen, die voor deze stichting de kampen wensen te be zoeken. De regering grondt deze maatregel op de overweging, dat zij niet meer wenst toe te staan dat aanvullende sociale zoi-g van particuliere zijde in de woonoorden wordt verleend onder auspiciën van deze stich ting. Zij verwacht dat degenen, die uit geen ander motief dan naastenliefde willen mee werken aan deze sociale zorg en die thans deze steun verlenen door bemiddeling van Door de Eeuwen Trouw, zonder dat zij in stemmen met de politieke doelstelling van deze stichting, bereid zullen worden gevon den langs andere weg deze steun te blijven geven. De regering zou het toejuichen indien hiertoe een samenbundeling op uitsluitend charitatieve grondslag zou kunnen worden bereikt van alle organisaties en particulie ren, die aan deze sociale zorg voor de Am bonezen reeds meewerken of zouden willen meewerken. Naar aanleiding van de jongste berichten over het teruggeven van schilderijen, des tijds in hèt veilinglokaal van Van Marle, De Sille en Baan te Rotterdam op last van de justitie in beslag genomen, vestigt de rechtercommissaris in strafzaken bij de Rotterdamse rechtbank, rar. J. C. van Panthaleon baron Van Eck, er de aandacht op dat dit teruggeven alleen is geschied op juridische gronden. De rechtbank heeft in de beschikking overwogen „dat uit geen aanwijzing blijkt, dat enig strafbaar feit is begaan". Geen van de in beslag genomen schilde rijen is reeds op de echtheid onderzocht door enig deskundige. Pas op Maandag 16 Juli heeft de beëdiging plaats gehad van vijf van de zes genoemde deskundigen. De zesde was door ziekte verhinderd. Dezen zullen de nog achtergehouden schilderijen aan een onderzoek onderwerpen. (AFP). Naar te Washington verluidt, heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken het verzoek van Italië om een herziening van het Italiaanse vredes verdrag ondersteund en besprekingen daarover met de andere belanghebbende landen hervat. In Washington gelooft men, dat Frank rijk, Engeland en de V. S. reeds in principe instemmen met de opheffing van. de aan Italië opgelegde beperkingen. De V. S. wil len ook zonder de toestemming van Mos kou handelen en hebben Frankrijk en Engeland een voorstel in deze zin gedaan. De laatsten zouden eventueel wel aan de Italiaanse verlangens tegemoet willen komen, maar vragen zich af, of het werke lijk absoluut noodzakelijk is daarvoor het vredesverdrag te herzien, aldus AFP. „De Nederlandse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een emigratie project van de Christelijke Emigratiecen trale, dat voorziet in de vestiging van een nieuwe kolonie van Nederlandse boeren in Brazilië", aldus heeft de regeringscommis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Have- man, Donderdagmorgen óp een perscon ferentie meegedeeld. De kolonie zal worden gevestigd in Castro (Brazilië) op ongeveer dertig kilometer van de daar reeds geves tigde Nederlandse kolonie van Carambay. De nieuwe kolonie zal bestaan uit vijftig gezinnen en twintig ongehuwde landarbei ders. Toestemming van de Nederlandse regering was nodig, aldus de heer Have- man, omdat bij deze emigratie kapitaal- uitvoer plaats heeft. GROOTHANDELSMARGES KRUIDENIERSWAREN ENIGSZINS VERHOOGD. In de Nederlandse Staatscourant van Donderdag is gepubliceerd de Prijzenbe schikking Groothandelsmarges Kruide nierswaren 1951. Aangezien gebleken is, dat de groothandelsmarges in deze sector over het geheel genomen te laag waren, zodat in vele gevallen niet van een verant woord economisch resultaat kon worden gesproken, zijn deze marges enigszins ver hoogd. Voor de consumentenprijzen zal deze verhoging vrijwel van geen betekenis zijn. (Van onze correspondent te Bonn) Amerikaanse verzekeringsmaatschappijen zouden vastgesteld hebben, dat de Ver enigde Staten in het afgelopen jaar meer mensen in het verkeer dan in de Koreaan se oorlog verloren hebben. Zij concludeer den daaruit, dat de veiligheid op de Ame rikaanse wegen zeer te wensen overlaat. Toch steken de Verenigde Staten in dit opzicht nog zeer gunstig af bij West-Duit land in de Oostzóne is men veelal weer tot het stadium -van paard en wagen afge zakt dat waarschijnlijk het onveiligste land ter wereld is. Alle drie minuten ge beurt daar een verkeersongeluk, alle vijf minuten wordt daarbij iemand gewond en 15 mensenlevens vallen dagelijks aan het verkeer ten offer. Keulen bijvoorbeeld had in 1949 58 ver keersongelukken met dodelijke afloop op een totaal van 10.000 auto's. Het overeen komstige cijfer voor Parijs was 9, voor New York 5 per tienduizend auto's. In de laatste twee weken van Juni zijn drie autobussen in Duitsland door tremen verpletterd,- waarbij 38 mensen om het leven kwamen. In 1950 deden zich op spoorwegovergangen 355 ongelukken voor. Geen „heer In het verkeer" Zo kan men doorgaan. Dit moge echter voldoende zijn om aan te duiden, hoe het in Duitsland met de verkeersveiligheid staat. Wanneer men de oorzaken van dit verschijnsel nagaat, blijkt dat vooral psy chologische factoren het verkeer in Duits land onveilig maken. De Duitse automobi list mist discipline: hij rijdt er vaak maar op los. Sommigen schrijven dit toe aan de zware strijd om het bestaan, die de Duit sers na de oorlog hebben moeten voeren, anderen zien er echter doodgewoon een gebrek aan fatsoen in. Een „heer in het verkeer" is de Duitser stellig niet. De Bondsregering, die zich nu onlangs met de zaak is gaan bemoeien, gaat er ook van uit, dat de wortel van het kwaad hier voornamelijk in de mentaliteit van de Duitse weggebruiker ligt. Twee wetsont werpen liggen klaar om aan het parle ment te worden voorgelegd, en daarin ko men strenge voorzieningen voor. Iemand, die onder invloed van alcohol een auto bestuurt, kan met 10.000 markt, in zeer ernstige gevallen zelfs met tucht huisstraf, worden bestraft. Het is te hopen, dat het helpen zal. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEER STRAAT IC DE mSLEUTELSRECIALIST" ADVERTENTIE De actie van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer om Nederland meer populair te maken als verlofcentrum van Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland, begint resultaten te krijgen. Dit jaar staat ons land als nummer één op het G. I.-lijstje van favoriete ver lofcentra in Europa. De heer Pollock, directeur van het Frankforter Bureau van de Army News en Air Force News, die op het ogenblik in ons land vertoeft, is van oordeel dat Nederland nog aanzienlijk meer Amerikaanse verlofgangers kan aan trekken. „Laat de jongens weten, wat er in Nederland te zien is", zegt hij. „Geef ze materiaal, zodat ze vrij kunnen rond dwalen". Grote georganiseerde tochten hebben geen kans van slagen, meent de heer Pollock. De soldaten zijn blij, als ze een ogenblik uit het leger weg zijn en voe len er niets voor om zich van de ene be zienswaardigheid naar de andere te laten slepen. De heer Pollock is voorts van oor deel dat de Nederlandse industrie te wei nig belangstelling heeft voor export naar de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. De uitsluitend voor Amerika nen bestemde winkels hebben een omzet van meer dan honderd millioen dollar. „De dollars liggen naast jullie deur", meent de heer Pollock. In April 1951 kwamen 4350 woningen gereed, in dezelfde maand van 1950 wer den 3412 woningen voltooid. Het aantal woningen in uitvoering be droeg eind April 1951 52.577 stuks, tegen 54.089 eind Maart 1951 en 40.054 eind Maart 1950. Begonnen werd in April 1951 met de bouw van 2834 woningen tegen 4007 in April 1950. Eind April 1951 waren 3464 duplex- woningen in uitvoering. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt a.s Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl. De gelukkige dagen van mijn jeugd wer den eens bijna door een ramp verstoord Wij waren juist in die tijd naast een grote garage gaan wonen. Op een middag was ik alleen thuis met mijn moeder. Mijn vader was naar mijn grootvader gegaan om die geluk te wensen met zijn zeventigste ver jaardag. Mijn zuster was naar school. Om streeks drie uur die middag kreeg ik een lucht in mijn neus, die rook naar aange brande aardappelen. „Ik denk", zei ik tegen mijn moeder, „dat het eten staat aan. te branden." Mijn moeder snoof een paar maal flink. Toen zei ze: „Er staat helemaal geen eten op. Maar je brengt mij op een goed idee. De spruitjes moeten nog schoon gemaakt worden. Daar kun je mij goed mee helpen." Zij ging naar de keuken en kwam even later terug met een grote mand vol spruit jes. Terwijl ik met mijn moeder de spruit jes afhaalde en ze in een emmer water wierp, werd de lucht van aangebrande aardappelen steeds sterker in mijn neus. „Misschien is het bij de buren", zei ik. Mijn moeder snoof opnieuw een paar maal. Daarna zei ze: „Ik ben vreselijk verkouden. Maar bij de buren kan het niet zijn." Zij had gelijk, want wij hadden geen buren. Wij woonden aan het eind van de straat. Ons huis grensde aan de ene kant aan de garage en aan de andere kant aan een weiland. Ik ging verder met het af halen van spruitjes. Maar ineens stond ik op. Ik liep door de keuken en stak het binnenplaatsje over naar de gang, die ons van de garage scheidde. En inderdaad, die gang stond vol rook. Ik-ging naar mijn moeder terug en ik zei: „Ik geloof dat de garage brandt." Mijn moeder nam haar zakdoek en snoot haar neus. Ze zei: „Ik ruik niets." Maar plotseling scheen het toch tot haar door te dringen wat ik bedoelde. Ze riep: „De garage staat toch niet in brand!" Ik zei: „Ja, dat geloof ik wel." Op dat ogenblik werd er gebeld. Ik ging naar Ontwrichte Jeugd (Lux or) of Johnny Holiday, zoals de oorspronkelijke titel luidt, vertelt iets over het leven in een Ameri kaans „verbeteringshuis" voor ontspoorde jongelieden. Tal van regisseurs hebben de camera reeds laten richten op de proble men die deze jeugd opwerpen, maar de meesten van hen zijn er niet in geslaagd de dreigende klippen van overdrijving en sentimentaliteit succesvol te omzeilen. De regisseur van Johnny'Holiday wél. Ontwrichte jeugd dan is het verhaal van een knaap die door een oudere vriend voor wie hij door het vuur gaat op het verkeerde pad terecht is gekomen. Hij wordt op een kwaad moment, kort na een diefstal gegrepen en naar een verbeterings huis gebracht. In het begin is hij daar on handelbaar, maar allengs wijzigt hij zijn koppige houding en wordt een voorbeeldig jongmens. Het ongelukkige toeval wil ech ter dat zijn vroegere vriend eveneens in het verbeteringshuis wordt geplaatst en op nieuw komt Johnny onder zijn verderfe lijke invloed. Pas als hij merkt dat die vriend slechts een egoïst is die hem ge bruikt om zijn eigen boze plannen vaster vorm te geven, keert hij hem de rug toe. Ontwrichte Jeugd is een goede film, met een strakke regie en overtuigend spel. L. v. B. De terugkeer van AI Jolson (Frans Hals). De tweede film over het leven van de eens zo beroemde Amerikaanse zanger Al Jolson, bracht hem in de Ver enigde Staten ineens weer op het eerste plan. Al Jolson, die min of meer in het vergeetboek was geraakt, kon aan het ver volg van zijn schitterende carrière begin nen. Deze rolprent vertelt over de laatste jaren van de enige tijd geleden overleden zanger. Van zijn optreden bij de troepen, die hij als eerste Amerikaanse artist wat afleiding bracht, van zijn instortingen, zijn opleving, zijn grote liefde voor zijn vak, en van zijn tweede huwelijk. Het is een film die tal van oude bekende liedjes, zoals „Mammy" en „Sonny boy" doet herleven. De terugkeer van Al Jolson is een aan trekkelijke film geworden. L. v. B. Heer in het verkeer. (Rembrandt), In de vacantietijd plegen de bioscoopbe zoekers de van romantiek druipende lief destragedies of de zwaarwichtige psycho logische problemen minder dan anders te waarderen en nemen zij genoegen met heel wat luchtiger kost. In Rembrandt wordt hun die voorgezet door Red Skel- ton, de Amerikaanse komiek, die in „Heer in het verkeer" de rol speelt van uitvin- der-taxichauffeur. Hij vindt onder meer een soort elastisch glas uit, aanvankelijk met als enig resultaat dat een paar lieden van twijfelachtig allooi jacht op hem ma ken om het geheim van deze uitvinding te bemachtigen. De achtervolgingen eindi gen tenslotte op een tentoonstelling, waar een enorme ravage wordt aangericht, maar waar de chauffeur-uitvinder door zijn in massa opgekomen collega's wordt ontzet en hij eindelijk de charmante Gloria de Haven in zijn armen kan sluiten. Wie van dit genre houdt, kan met Red Skelton veel plezier beleven. S.K. „De brug naar de eeuwigheid" (S p a a r- n e) is het vervolg op „Het Duivelseiland", die de vorige week in dit theater heeft ge draaid. Duivels is het eiland ook deze week nog: het is weer louter wrede plannen, ver rassende reddingen, vuisten als mokers en kaken van staal wat de klok daar slaat. Een „thriller", waarin, gezien de vele hevigheden, eigenlijk nog maar een be scheiden aantal, te weten vier, doden val len. Het is overigens verbazingwekkend dat de scenarioschrijver van de aaneen schakeling van fantastische scènes nog een lopend verhaal heeft weten te maken. De centrale figuur is de schurkachtige kapitein Mephisto, die in één te herkennen en in één niet te herkennen gedaante opereert. Alleen voor liefhebbers, die over geharde stalen zenuwen beschikken. In het aardige bij programma ziet men onder meer een uitstekende tekenfilm, die enigszins aan Disney's „Bambi" doet den ken. H. J. „De Prairie-bruid" (City), is een spran kelende parodie op de karakteristieke Western. De charmante Yvonne de Carlo speelt de hoofdrol, die zeker niet zo simpel is als zij op het eerste gezicht wel lijkt. Het verhaal wordt namelijk door drie personen op verschillende wijzen verteld en wat zij mededelen wordt door Yvonne de Carlo, Scott Brady en John Russell uitgebeeld, waardoor hun rollen uiteraard telkens een belangrijke wijziging ondergaan. Het is overigens een kosetlijke film; rij kelijk met humor en spanning doorregen. Men kan zich verkneukelen om de inge wikkelde intrigues, die miss Marlowe (Yvonne de Carlo) moet bedenken, om twee steenrijke broers, die elkaar om on begrijpelijke redenen op een ontzettende manier haten, maar tevens beiden met haar willen trouwen, tót het begraven van de familie-strijdbijl te bewegen. Zij sluit hier bij haar persoonlijke belangen echter geenszins uit, Scott Brady en John Russell als de heetgebakerde gebroeders O'Hara, duelleren uiteindelijk met de eenvoudigste middelen de vuisten om de eer. Een verrassende slotscène werkt deze aardige technicolor voortreffelijk af. In het voor programma krijgen lieden, die plannen voor emigratie naar Canada koesteren, uit een interessante film een uitstekende in druk van dit prachtige land met zijn tal rijke mogelijkheden. H. J. Louise Lotte (C i n e m a). Ook deze week wordt in Cinema Palace de film „Louise Lotte" vertoond. Ik de de deur en daar was een man die vroeg of hij mijn moeder kon spreken,want hij wilde een stofzuiger aan haar ver kopen. „Nou niet," zei ik. „Maar dit is de juiste tijd er voor," zei de man. „De meeste mensen kopen tegen de winter een stofzuiger." Het was midden in de zomer. „Nee," zei ik, „nou niet, want wij staan in brand." ,',In brand," riep de man, „waarzo dan? Ik zei: „Daar. Een deur verder. In de garage." De man was een ogenblik met stomheid geslagen. Daarna zei hij onheilspellend „Wanneer er benzine in die garage vliegt jullie huis de lucht in jongeman, met alles wat er in is." Met alles?" vroeg ik. „Ja", zei de man somber, „met alles' „Wel", zei ik, „er is benzine in." De man zag mij aan of hij mij geloven kon. Hij kon het. Plotseling rende hij de stoep af en de straat in. Hij had ëen lichte regenjas aan, die hem nafladderde. Ik ging weer naar de kamer en ik zei tegen mijn moeder: „Ons huis vliegt de lucht in, met alles wat er in is." Maar mijn moeder was niet meer in de kamer, vond haar bij de gang, die ons van garage scheidde. In die gang, die van hout was, vielen reeds vonken. Ik zei nogmaals dat wij met alles de lucht in zouden vlie gen. Op dat ogenblik werden wij overvallen door de gedachte dat wij iets moesten doen Wij moesten iets uit het huis redden. Maar wat? Wij hadden geen tijd om lang over die vraag na te denken. Ik vond het ant woord in de emmer met spruitjes. Ik nam de emmer mee en sleepte hem naar buiten naar onze overbuurman. Onze overbuur man was een vriendelijk oud mannetje dat het niet goed met zijn vrouw kon vinden Maar gelukkig was hij aan beide oren doof. Even later kwam mijn moeder daar ook met de koffiepot m haar hand. Dat hadden wij in elk geval gered. In de kamer van onze overbuurman wachtten wij af wat er verder zou gebeuren. Vlak daarop kwam mijn vader terug van de verjaarsvisite'. Hij had van de men sen die op straat stonden al gehoord wat er gaande was. Hij zei tegen ons: ,Ik kan ook niet even iemand gaan gelukwensen of de boel staat in brand als ik terug kom." Dat was niet helemaal redelijk. Mijn moeder zei: „Je moet niet denken dat wij het hebben aangestoken. En bovendien hebben wij er uit gehaald wat wij konden." „Wat is dat dan?" vroeg mijn vader. Mijn moeder wees op de koffiepot, die zij nog steeds in haar hand hield. „En jij?" zei mijn vader tegen mij. Ik zei: „Ik heb de emmer met spruitjes er uit gehaald. Hij staat bij de deur." „En het geld?" vroeg mijn vader. Wij zwegen. „En de papieren?" vroeg mijn vadei verder. Wij bleven zwijgen. Mijn vader zuchtte. „Als ons huis straks in de lucht vliegt," zei hij, „hebben wij een koffiepot en een emmer spruitjes." Toen greep hij naar zijn hoofd, keek verdwaasd om zich heen, rende het huis van onze buurman door, holde even later de straat op met een bijl in zijn hand en daarna kwam het glanspunt van zijn leven. De garage had een grote schuifdeur die met een hangslot was gesloten. Mijn vader zwaaide de bijl driemaal omhoog en sloeg toen bet hangslot met één slag van de deur. Daarna wierp hij de emmer met spruitjes in de garage. En toen enige secon den later de hele straat met water aan kwam dragen, was de brand binnen enkele tellen geblust. Mijn vader sloeg zich tereoht daarna de hele avond op de borst. Tegen acht uur meende ik nog eens aangebrande aardap pelen te ruiken en inderdaad bleek het ook zo te zijn. Maar dat waren onze eigen aardappelen, die mijn moeder in de keuken had vergeten en die verbrand waren. (Nadruk verboden) Prot. Ziekenverpleging Onder leiding van de heer P. de Vries hield de Protestantse Ziekenverpleging te Hillegom haar jaarvergadering, waarin de secretaris, de heer J. G. van Wijnen, het jaarverslag uitbracht. Daaruit bleek, dat hoewel de positie der vereniging in alle opzichten gezond is, zij toch een tekort van 500 heeft, waardoor verhoging van de thans zeer lage contributie waarschijnlijk nodig zal zijn. De Stichting Kraamcentrum maakt goede voortgang. Inplaats van de heer Van Wijnen, die als secretaris bedankte, werd mevrouw Woer- lee-Vis gekozen tot secretaresse. De heer A. Kleyweg werd gekozen tot penningmeester inplaats van mejuffrouw B. van Waveren, die de vereniging 43 jaar als bestuurslid heeft gediend. De voorzitter richtte in het' bijzonder tot haar hartelijke woorden en bood haar het erelidmaatschap der vereni ging aan, tezamen met een passend ge schenk. Ook dr. Wijkmans dankte mejuffrouw Van Waveren namens de Hillegomse artsen. Woorden van waardering werden ook geuit aan het adres van de scheidende waarnemende wijkverpleegster zuster Van Wijngaarden. De voorzitter sprak de wens uit, dat haar opvolgster, zuster Telkamp, ook vruchtbaar zal mogen werken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Jacoba Maria, d. van L. V aasdorp en C. G. Beugelsdijk; Corstiaan Hubertus Maria, z. van C. J. van Leeuwen en M. C. Broekhof: Johanna Adirana Petronella, d. van L. Hageman en M. J. Godrie; Frits, z. van W van Zanten en D. C. Stoffer. ONDERTROUWD: W. A. G. Ellenbroek en C. A. Bakker; T. E. Oderhem en A. C. der Nederlanden. GETROUWD: A. C. van Kampen en M. J. W. van der Valk; M. C. van Wijk en J. Philippo. Op concours Het Chr. Jeugdkoor Hosanna te Hillegom onder leiding van de heer S. P. Visser, be haalde op het Nationale Zangconcours te Reeuwijk een eerste prijs met 317 punten. Baadster te ver in zee Een Hillegomse dame, mevr. S.-M. waag de zich Donderdagmiddag bij het baden op het stille strand nabij het radiostation NORA te ver in zee. De heer A. M. Out uit Hillegom begaf zich te water en wist de drenkelinge, die reeds bewusteloos was, met behulp van de omstanders die een ketting hadden gevormd, aan de kant te brengen, waar de E.H.B.O. de zorg voor haar overnam. Per ziekenauto is zij naar haar woning te Hillegom vervoerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Maria, d. van B. J. v. Hulzen en B. M. v. Dorp; Jacobus, z. van H. Bokhorst en G. Goudriaan; Cornelis Adriaan Marinus, z. van J. Oldenhage en J. v. Winkelen; Adrianus Alfonsus, z. van P. Koolbergen en C. A. Bouwman; Jan Cor nelis, z. van C. J. Klomp en H. v. Mourik; Flora, d. van H. Vissers en H. Ouwerkerk; Trijntje, d. van B. Renkema en H. Misker; Johnnie Richard, z. van M. Dosh en A. H. J. Soederhuijzen; Francisca Theodora, d. van F. N. Beudeker en J. Geertsma; Francisca Maria, d. van H. J. W. Mens en H. W. Boel houwers; Stephanus Antonius Johannes, z. van B. Mesman en D. P. Wesseling. ONDERTROUWD: Adrianus Johannes Baak en Anthonia Cornelia de Heij: Jan Visser en Maria Out; Arend Akse en Grietje Visser; Klaas van der Veen en Wilhelmina van Kerkhof; Cornelis Verhoeve en Johanna Cornelia Huibers; Rienk Nieuwland en Jo hanna Gijsbertah Bos. GETROUWD: Theodorus Hubertus Kok en Cornelia Maria Lammerse; Jasper van der Velde en Grietje Maarse; Gerrit Buis en Tanneke' Dalemans. OVERLEDEN: Johannes Teunis Cardol, 55 j., e. van G. Borgman. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Hoofddorp: dr. J. Bult. tel. 6320. Nw. Vennep: dr. v. d. Weg, tel. 280. Bloempjesdag Zaterdag 21 Juli houden „Santos" en „Herwonnen Levenskracht" (uitgaande van de R.-K. Middenstand en de Kath. Arbeidersbeweging) een gecombineerde bloempjesdag. Het doel is, gelden te ver zamelen voor verpleging van t.b.c.-patiën- ten. Voor hetzelfde doel zal des avonds op het Wilhelminaplein een rad van avontuur draaien en tenslotte zullen op Zondag aan de uitgang van de R.-K. kerk eveneens de bloempjes worden verkocht. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 22 Juli waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41. tel. K 2502 300. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalse- weg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 28 Juli aanstaande ver zorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Etalagewedstrijd voor het Rode Kruis Van 30 Juli tot en met 4 Augustus wordt in Zandvoort een étalagewedstrijd georga niseerd ten bate van het Ned. Rode Kruis. Het ligt in de bedoeling slechts één plaats in de étaleer-ruimte aan het werk van het Rode Kruis te wijden. In de jury heeft de burgemeester mr. H. M. van Fenema zitting. De Zandvoortse muziekkapel zal tijdens deze actie haar medewerking verlenen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Giuseppe, z. van H. van der Vliet en A. F. W. Koelemeijer; Barbara Cor- stiana Margaretha, d. van J. B. Th. Hugen- holtz en M. S. van Rheineck Leyssius, Jonk vrouw; Carla, d. van C. Kaufmann en T. van der Veen. ONDERTROUWD: M. J. de Jong en E. F. Wakker: P. Kuik en T. Poortvliet. OVERLEDEN: E. Paap, 88 j., weduwe van W. van Soolingen; H. Mink, 49 j., echtgenoot van G. F. Gischler.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3