„Azen van het volant" iieten bij training even hun tanden zien Dagelijks bodemonderzoek in Heemsteeds kinderboerderij ■Clowntje Rick Boerenbruiloft op Grote Markt een plezierig stuk folklore GRAND PRIX VAN NEDERLAND Schaken Wijker won opnieuw in zomertournooi Athletiek Vierde dag van de nationale vijfkamp Fraaie aanwinsten van het Frans Halsmuseum Veertien-jarige solist op het vijfde zomerconcert Organisatie in het bloembollenvak Kapitein Van Marion weer thuis ONZE PUZZLE J. F. Ch. Dix geridderd Druk bezoek aan Vishal, expositie verlengd Isidor eet haarstrikken Voor de kinderen ZATERDAG 21 JULI 1951 Achter de pits van het Zandvoortse circuit werd gisteren weer druk „gesleuteld" aan de Grand Prix-wagens, die morgen de strijd om de Grote Prijs van Nederland zullen aanbinden. Talbot-monteurs nemen hier de wagen van „Fiji" Etancelin onder handen. De rijder zèlf staat helemaal rechts op de foto. Morgen gaat zijn petje andersom. Tot ver in de omtrek van het Zandvoorts circuit klonk gisteren weer de machtige daver der renwagens ten teken, dat de „azen van het volant" hun wapens scherp ten' voor de strijd om de Grote Prijs van Nederland op Zondag. En de kenners, die geduldig wachten op de tribunes, tot de ijverig in het vak-jargon brabbelende me- cano's „uitgesleutetd" waren met de felle Grand Prix-raeers, snoven met welbeha gen die vreemd-bittere lucht van verbrande race-olie op, die in wolken wegstoof uit het blauw-geschroeide chroom der uitlaatpij pen. De training voor Zandvoorts grootste dag, de Grand Prix van Nederland, was begonnen. Het middenterrein van een der mooiste en moeilijkste circuits van Europa was weer het domein geworden van al die ge varieerde enthousiasten, die het hart ver loren hebben aan dat wonderlijke wereldje van ultra-moderne techniek en een roman tiek, die zo oud is als de wereld zelve. Zij bogen zich vol interesse over geopende mo torkappen, die het felle geweld van de ve nijnige compressor-motoren of de enorme macht van de ongeblazen viereneenhalve liters onthulden. Zij keken met genegen heid naar het wat gehavende, levendige ge zicht van wereldkampioen „Nino" Farina, naar Fifi Etancelins strijdbare tronie onder het petje, dat als altijd achterstevoren stond, naar de plezante Franse lach van de rustige Louis Rosier. En zij maakten gretig gebruik van de gelegenheid om met al deze zonder uitzondering bescheiden en gewoon-doende ridders der honderden paardenkrachten te palaveren over het al- of-niet en het waarom-en-hoe van de duizend-en-één problemen, die de nerveuze renwagens eigen zijn. En tussen rijders en kijkers door waren bedrijvig den mecano's in de weer met sleutels en bandenpompen, met sproeiers en bougies. Mecano's, die, of zij nu adellijke Britten of gespierde Fran sen met een fles „vin rouge" in de achter zak waren, mot eindeloos geduld en een machtige hoop bekwaamheid. Het tempe rament der aluminium krachtbronnen trachten te dwingen tot dat kleine beetje extra, dat kan beslissen over zege of neder laag. Tussen al die drukke bedrijvigheid door dook telkens het grijze en bruin-verweerde hoofd op van KNAC-sportcomm.issaris Van Haren, in recordtijd opgeklommen van or ganisator, die drie jaar geleden een beetje onwennig was tussen dat vreemde gedoe, tot een insider, die men geen enkele knol meer voor een citroen kan verkopen en die de Nederlandse Grand Prix in luttel jaren maakte tot een evenement, dat meetelt en de fijnproevers van ver over de grenzen naar Nederland lokt. Een man bovendien, die ons in onze jaar lijkse taak tot het opstellen van een prog nose, bijzonder tot last is. Want hoe kan men uit zijn veld, waarin ten minste zeven gelijkwaardige combinaties starten, tevoren de winnaar uitpikken? Temeer waar de tientallen verrassingen, een Grand Pr|x nu eenmaal eigen, roet in het koffiedik kunnen gooien. Ferrari favoriet Bedenkt men dan nog dat Ascari niet komt, dat Villoresi's komst afhankelijk is van het gereed komen van zijn 4,5 liter Ferrari en dat misschien nog wel een of twee mutaties op het laatste moment niet onmogelijk zijn, dan wordt het nog lastiger. En de onvoldoende trainingsresultaten van gisteren, waar enige cracks ontbraken en sommige snelle wagens nog met bougie- en versnellingsbak-moeilijkheden sukkel den, maken een voorspelling vrijwel onmo gelijk. Zou men het nochtans willen doen, dan moet men er van uitgaan, dat Ferrari met de beste papieren staat. Zelfs als alleen Fischer met de 2,5 liter de strijd zou aan binden. Vervolgens zijn de HWM's op dit circuit waarschijnlijk sneller dan de ganse vloot Talboots, al maakten de Britse twee liters gisteren geen snelle tijden wegens bougie-narigheden. Zo zou men moeten komen tot: Villoresi en Fischer (Ferrari), Moss (en misschien Macklin) op HWM, en voor Talbot Rosier en Etancelin, die in deze volgorde de beste kansen hebben. In Farina hebben wij wat minder vertrouwen want noch de rijder noch zijn Maserati maakten de helemaal fitte indruk, die men voor deze lange strijd zo graag ziet. Maar de wereldkampioen zal wèl slag leveren. In Gonsalez met Maserati hebben wij min der vertrouwen. De Benelux-kansen zijn niet groot. De Belgen Claes en Pilette en de Nederlander Roosdorp zullen er wel niet bij komen. Stirling onoverwinnelijk In de 500 cc-klasse, die als voorspel van het grote gebeuren zal fungeren, is een voorspelling helaas wat makkelijker. De later bijgeschreven Stirling Moss met zijn Kieft „dubbelnokker" Norton is onover winnelijk, wanneer deze fragiele lichtge wicht heel blijft. Stirling kraakte gisteren het ronde-record door 2 min. 1 sec. te draaien. Om de tweede plaats wordt het een hevige slag waarin de Nederlandse wagens van Beels, Richardson en Flinter man een klein kansje maken. De tweede won de belangrijke race op de Avus-baan, maar het Zandvoortse circuit heeft de Beels-rijders altijd pech gebracht, zodat duimen het parool is. Hoe het ook zij, het wordt morgen op Zandvoort een dag van grote gevechten. Daar was iedereen het over eens op de traditionele coureurs-receptie, die gister avond in race-centrum „Riche" werd ge houden, waar de stemming der rijders nog werd verhoogd door het vooruitzicht op de grote strijd, die komen gaat. De tweede wedstrijdavond van het zomer- schaaktournooi, door de schaakclub „Haar lem" georganiseerd, bracht een overwinning voor de Amsterdammer H. Bouwmeester op zijn oud-clubgenoot J. Blokker (Haarlem). In de B-groep leed S. Bonkenburg (Heem stede) zijn tweede achtereenvolgende neder laag, ditmaaal tegen P. A. v. Driel (Haar lem). P. Verdonck (HSG) won van C. P. v. Wezel (SSC). J. Wijker (Haarlem) heeft de leiding ge nomen in de C-groep. Na zijn overwinning op A. Herfst (Het Oosten) heeft hij nu twee punten. W. Burger (Het Oosten) blijkt het wedstrijd-schaken nog niet verleerd te zijn, getuige zijn overwinning op A. Haitsma (Haarlem). Hij staat op de tweede plaats met 1Ï3 punt. In het bosbad „Birkhoven" werd Donder dagmorgen het vierde onderdeel van de nationale vijfkamp voor militairen afge werkt. De deelnemers moesten 300 meter zwemmen. Om aan de eisen voor het diploma te voldoen diende dit te geschieden binnen de daarvoor vastgestelde tijd van 8 minuten. De wedstrijden stonden onder leiding van de KNZB. De uitslagen luiden als volgt: Groep motorrijden: 1. Th. Schultze (Apel- doorn> tijd 4 min. 54.8 sec., tevens beste tijd van alle groepen op dit onderdeel; 2. H. C. Huiskamp (Roosendaal); 3. A. E. J. Blom (Volkel)4. W. van 't Hof (Roosendaal); 5. A. Siebeler (Haarlem). Groep paardrijden: 1. H. W. Handgraaf 5 min. 41 sec. (Haarlem); 2. A. Beukers (Til burg); 3. J. Swagemakers (Tilburg). Groep handgranaatwerpen: 1. A. Mentink (Volkel) tijd 5 min. 55.3 sec.; 2. A. J. Romijn (Doorn); 11. C. A. Sterkman (Haarlem). Sport in het kort HZ EN PC KAMPIOEN VAN NEDER LAND. Door een 81 overwinning op HVGB (Haarlem) heeft de Haagse Zwem- en Poloclub het kampioenschap van Nederland 1951 waterpolo behaald. Een groep vrolijk gestemde toneelspelers en dansers uit de Schermer onder leiding van burgemeester J. Posch van het dorp Oterleek heeft gistermiddag met het demonstreren van een authentieke West- Friese boerenbruiloft op de Grote Markt een paar duizend belangstellende, zowel op de banken zittende als op het asfalt staande of uit de ramen hangende Haar lemmers bijzonder aangenaam bezig ge houden. Het feest begon om half drie en duurde tot een uur of vijf (dat is nog" niets vergeleken bij de werkelijkheid, want daarin duurt zo'n viering van de vroege middag tot de vroege morgen) maar niemand gaf blijk zich ook maar een ogenblik te vervelen. De diverse onderdelen van het pro gramma werden integen deel telkens weer met instemmend applaus be loond. Tevoren waren in de hal van het Stad huis de heer Gert Visser (veehouder) en mejuffrouw Agi Stam (zonder beroep) in de echt verenigd door hun thans te Haar lem woonachtige streekgenoot Van Leve- rink met assistentie van de heer J. Egmond, ambtenaar van de burgerlijke stand. De neer Van Leverink wenste ui zijn toespraak na de voltrekking van dit huwelijk bruid en bruidegom „een merakel goeie toekomst, veel gras en best hooi". Burgemeester Cre- mers prees zich vervolgens gelukkig de eerste te mogen zijn om het jonge paar de hand te drukken. „Dit huwelijk zal de nijpende woningproblemen in Haarlem niet verzwaren", aldus deze magistraat, die zich „door de bijzondere omstandigheden" voor de overigens prettige verplichting ge steld zag twee herinneringen aan zijn stad aan te bieden, exemplaren van het pas verschenen boek „Zo is Haarlem". Op een vensterbank voor een der hoge ramen gezeten gaf de bekende conférencier Kees Stet uit Ierswoüd de op de Grote Markt verzamelde menigte een smakelijk ooggetuigeverslag van de plechtigheid, die ook door de Wereldomroep werd uitgezon den. Het was een gezellige, kleurrijke stoet die na het „officiële" gedeelte van het bor des daalde om zich aan tafel te begeven. De vrouwen dro'egen de traditionele kap met gouden oorijzers en kostbare Mechelse kant, spelden met juwelen en de zilveren beugeltas met kralen, een damasten rok en zijden jak met bloedkoralen ketting. De mannen waren in zwart pak met wit front en dito schoenen met gesp en kousen ge stoken, droegen hoge hoeden en zware horlogekettingen. Zij rookten uit antieke pijpen, die zij vulden uit zilveren tabaks dozen. Ook de zijden hoge hoed ontbrak niet, evenmin als de kokarde in de natio nale kleuren. Brandewijn met suiker Het gehele gezelschap nam plaats aan de in een halve cirkel opgestelde, met een smetteloos wit laken gedekte tafel. Het duurde nog even eer het werkelijke feest beginnen kon, want er waren geen stoelen voor de Haarlemse burgemeester, de Bloemenkoningin en de andere genodig den klaargezet. En direct na het begin van de maaltijd deed zich een vermakelijk in cident voor. Een in de buurt gevestigde winkelier maakte van de gelegenheid ge bruik met een vlotte toespraak het jonge paar een wollen deken met zijn beste wen sen aan te bieden. „Da's mooi geweest, da's drommels mooi geweest!" zong de gehele West-Friese gemeente. „Da's het toppunt!" bx'ieste de directeur van Haar lems Bloei, die blijkens zijn kleur van ver ontwaardiging op deze reclame niet ge steld was en de winkelier tot heengaan dwong, met medeneming van het ge schenk. De bruiloftviering ging intussen jolig verder. Er werd een ceremoniemeester benoemd en de nichtjes Freddie en Aagje droegen een toepasselijk kindergedichtje voor. De vader van de bruid hield een ta felrede, waarin hij de omstanders op de hoogte bracht van de gewoonte van het uit vrijen gaan aan het Opdammer Dijkie als voorbereiding tot het huwelijk. De aanzittenden lieten zich intussen de heer lijke tulbanden en vooral de kwistig ge schonken brandewijn met suiker uitste kend smaken en zongen het ene lied na het andere, deze bezigheden slechts on derbrekend voor het afvuren en aanho ren van nieuwe toespraken. De merk waardige kreet: „M'n glaasje is leeg, her berg" was niet van de lucht en de kaste lein met zijn witte voorschoot had handen vol werk om de voortdurende dorst der luimige disgenoten te lessen. Kees Stet vermaakte iedereen met een paar kostelijke, vers uit de klei getrok ken verhalen, vooral met dat over boer Jan Boontjes die „een boek met geld" op zijn weg vond en dat voor iedereen ver borgen wilde houden. Verder gaf hij vrij moedige commentaren op de uitgevoerde dansen die door een terzijde van de tafel opgesteld strijkje werden begeleid. Zoals: „Nou burgemeester, vooruit, de benen van de vloer joh!" Of: „Je hoed is wat aan de grote kant, Kuiper, ie zakt temee over je oren!" Dat dansen was zeker het aardigste van deze geslaagde, hoewel iets te langdurige middag. De frisse boerenkledij deed het uitstekend tegen de indrukwekkende ach tergrond van Bavo en Vleeshal onder de sombere lucht, die de kleuren van jakken en linten te helderder deed uitkomen tij dens de zwierige polka's. Met het „huisje jagen" van het bruidspaar onder een wit laken werd dit speelse feest besloten. Wet houder Geluk dankte als voorzitter van Haarlems Bloei de West-Friezen voor hun medewerking en wenste hen voor vandaag een prettig verblijf in Haarlem toe. De stoet vertrok zoals hij gekomen was in een barouchet, twee speelwagens en vijf fleurig geverfde, door honderden na gewuifde sjezen, waarvan één het op schrift droeg dat men de koeien beter leert waarderen, naarmate men de men sen beter leert kennen. Het Frans Halsmuseum is verrijkt met enige fraaie aanwinsten. Ten eerste konden aan de verzamelingen worden toegevoegd meubelen en andere voorwerpen, benevens een collectie Chinees blauw uit de nalaten schap van mevrouw G. M. C. Veder-Ras. Het belangrijkste stuk is een uit 1651 daterende beoldenkast, van welk type nog geen exemplaar aanwezig was. Het Chineze blauw en de bijbehorende kasten moeten helaas op plaatsing wachten tot de beno digde credieten kunnen worden verleend ter opstelling van het gemeentelijk bezit aan kunstnijverheidsproducten: aardewerk, porcelein, koper, tin enzovooi-ts, benevens de apotheek. Door de te Haarlem gevestigde familie Savi-ij werd in langdurig bruikleen afge staan een buitengewoon portx-et van de heer M. Savrij, omstreeks 1861 door Anton Mauve te Haarlem geschilderd. Dit poi'tret is toegevoegd aan de vex-zameling van modex*ne kunst, tentoongesteld in de boven- ruimten van het museum. Het vijfde zomerconcexd van de H.O.V. wordt gegeven op Vrijdag 27 Juli onder leiding van Max-inus Adam. Met solistische medewerking van de veertienjarige solist Jean Louis Stuui'op, een leerling van Oscar Back, wordt uitgevoex-d het Vioolconcert van Mendelssohn. Verder bestaat het pro gramma uit de ouverture „Oberon" van C. M. von Weber, de Schotse mars van Debussy, „Ma Mère l'Oye" van Maurice Ravel en het scherzo „De tovenaarsleer ling" (naar een ballade van Goethe) van Paul Dukas. De katholieke ondernemers in het bloem- bollenbedrijf waren georganiseerd in de sectie Bloembollenkwekers van de L.T.B. Lang niet alle katholieke ondernemers waren daarvan echter lid. Vooral de eige naars van de grotere bedrijven achtten hun belangen bij de L.T.B. niet voldoende veilig, hadden bezwaren tegen de stem- menvex-houding in de sectie die de groep der kleine kwekers een te groot overwicht gaf, en achtten de noodzaak van een eigen werkgevers-organisatie duidelijk. Zo ont stond de Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenvak onder voorzitterschap van de heer C. Ph. Freriks te Hillegom, die zich aansloot bij de lande lijke' organisatie van Katholieke werk gevers. Hiermee was echter de eenheid der katholieke agrarische ondernemers ver broken. Na langdurige onderhandelingen is thans echter overeenstemming bereikt, waarvan blijkt uit een communiqué, uit gegeven en ondertekend zowel door de voorzitter van de L.T.B., de heer G. W. Kampschoër als door de voorzitter van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenvak, de heer C. Ph. Freriks. In dit communiqué wordt medegedeeld, dat laatstgenoemde vereniging zich als vak organisatie aansluit bij de L.T.B. als Vak centrale. De L.T.B. zal zijn statuten wijzi gen om deze aansluiting ook statutair mogelijk te maken. Zodra deze aansluiting een feit is, zal de verhouding tot het R.K. Vex-bond van Werkgeversvakverenigingen gewijzigd wor den in een overeenkomst ten behoeve van economische voor-lichting en bijstand. De leden van de K.V.O.B. kunnen zich individueel aansluiten zowel bij de L.T.B. als bij de R.K. Werkgeversvereniging. Naar ons werd medegedeeld ligt het in de bedoeling, het stemrecht te beperken tot die kwekex-s, die tenminste een halve ha. met bloembollen betelen. Ook kwekers met een kleiner areaal kunnen lid wox-den, maar hebben dan geen stemrecht. De be doeling hiervan is mede te voorkomen, dat de z.g. gemengde bedrijven, waar de teelt van bloembollen geen hoofdzaak is, te veel zeggenschap krijgen in aangelegenheden van het bloembollenvak. Voorlopig rust houden Zoals wij gisteren reeds f meedeelden, bevond zich bij de gewonde Korea-vrijwil- ligers, die Donderdagavond op Schiphol aankwamen, ook de Haarlemse inspecteur van politie, 'kapitein C. van Marion uit Overveen. Hij werd overgebracht naar het militair hospitaal in Den Haag, doch kon Vrijdagmiddag naar huis vertrekken, waar hij nog enige tijd zal moeten rusten. Kapitein van Marion raakte bij de ver woede gevechten te Wonsjoe gewond aan bovenarmen en benen. Na enige dagen in het hospitaal te Taegae te zijn verpleegd, ging hij echter weer naar het front. De lange marsen, de schaarse voeding en allerlei ontberingen die nu eenmaal het deel van een frontsoldaat zijn, hadden nadelige gevolgen voor kapitein Van Max'ion. Met een knieblessure werd hij naar Tokio gebracht, waar hij enige tijd aan de goede zorgen van dokters en verpleegsters werd toevertrouwd. Horizontaal: 1. electrische eenheid (afk.), 4. rieten mand voor verpakking (Ind.), 11. zwaaxxlvis, 13. deel v. e. effect, 15. samenscholing, 18. roofdier, 20. vochtig, 21. voertuig, 23. elas ticiteit, 24. lelieachti ge sierplant, 25. vlug, 27. grondsoort, 28. kippenloop, 29. heili ge (afk.), 30. regel, 33. Ned. munt (afk.), 34. laatstleden (afk.), 35. water in Fries land, 36. verdwijn! 37. nevel, 39. rustend (v. px-edikant), 40. afge legen, 41. deel v. e. schip, 42. wiel, 44. witte vloeistof, 45. eveneens, 47. op stootje, 49. danskoor, 50. algehele verande ring, 53. wagentje op smalspoor, 55. effen, 57. riviertje in Enge land, 58. speelgoed, 59. een ieder. Vex-ticaal: 2. soort stof, 3. voor, 5. deel v.d. bijbel (afk.), 6. zoogdier, 7. niet gespannen, 8. vat, 9. in gang, 10. vox-st, 12. etensbereidex-, 14. woon schuit, 16. schildersgerei, 17. deel, 19. ach ting, 22. deel v. e. mast, 26. rivier in Italië, 27. lofzang, 29. groente, 31. belemmering, 32. vogel, 34. gomachtige stof, 36. gestold vleesnat, 37. soort klok, 38. de oudere (afk.), 39. hoogstaand, 40. vierendeel. 41. onnozel, 43. slede, 45. bloedverwant, 46. pioeg, 48. plezier, 51. pei-s. voorn, woord (Lat.), 52. knaagdier, 54. soort hert, 56. tak van onderwijs (afk.). Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux. HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. OPLOSSING VORIGE PUZZLE De oplossing van de puzzle van de vorige week is: Horizontaal: 1. roman, 5. ril, 8. gamma, 13. ader, 14. model, 15. raap, 16. boter, 18. net, 19. aarde, 20. ale, 21. ordelijk, 22. Ier, 23. ras, 25. Oss, 28. tiend, 31. sigaret, 33. dochter, 36. Odin, 37. rare, 38. mandoer, 40. gelofte, 41. regen, 43. K.L.M., 45. ets, 48. opa, 50. Indiaan, 52. Ada, 54. garen, 56. iet, 57. teler, 59. Edom, 60. hemel, 61. étui, 62. Lisse, 63. ren, 64. brons. Verticaal: 1. rabat, 2. odol, 3. meter, 4. are, 5. ronduit, 6. idee, 7. Letland, 9. ara, 10. Maris, 11. made, 12. apert, 17. ros, 19. AKO, 24. amandel, 26. schroot, 27. Miclas, 28. teder, 29. doren, 30 terts, 31. som, 32. gin, 34. taf, 35. ree, 39. rendier, 40. gelaten, 42. kogel, 43. karos, 44. min, 45. ent, 46. salto, 47. Paris, 49. padi, 51. ieme, 53. deun, 55. Ems, 58. eer. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50 mevr. Mohn-Scheffer, Ernst Casi- mirlaan 79, te Overveen. 5,A. P. Vogel, Velserstraat 39, te Haar lem. 2,50 mevr. H. van Dijk, Rembrandtlaan 38, te Heemstede. De hee/r J. F. Ch. Dix, een bekende fi guur in tuinbouwkringen, die Vrijdag zijn zeventigste verjaardag vierde, is in het Krelagehuis op hartelijke wijze gehuldigd. Ix\ A. W. van de Plassche, waarnemend- directeur van de landbouw, schetste de vex-diensten van de jarige en deelde hem de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mee. Namens de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de daarbij aange sloten groepen sprak de voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en bracht de heer Dix dank en hulde voor zijn belangrijk werk. Spreker deelde mee, dat de ledenvergadering besloten had de heer Dix te benoemen tot erelid. Voorts over handigde hij een geschenk in enveloppe. Wegens de buitengewoon grote belang stelling moet de tentoonstelling van Marok kaanse schildex-ijen door Willem Dooye- waard in de Vishal onder de St. Bavo op de Grote Markt met een week worden ver lengd. Deze blijft thans tot Zaterdag 28 Juli geopend. Meer dan drieduizend per sonen hebben tot dusver deze bij wijze van experiment in gebruik genomen nieuwe expositieruimte bezocht. Ir. A. W. van de Plassche speldde de heer J. F. Ch. Dix de versierselen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. De heer G. Oud uit Aalsmeer voerde het woord namens het hoofdbestuur van de Koninkl ke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, mr. J. Hage na mens de afdeling Haarlem, die meedeelde, dat de jarige benoemd was tot erelid, de heer A. J. Braam, namens de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en voorts afge vaardigden van de vele organisaties, waar aan de heer Dix zijn krachten geeft. Dr. E. H. Krelage richtte zich tot zijn oud-medewerker en herinnerde aan de verdiensten van de heer Dix in het bedrijf. Vijftig jaar geleden werd er nog niet ge- kruis'i. De jarige heeft daaraan zijn krach ten gegeven en prachtige resultaten be reikt. Als blijk van waardering bood spre ker een boek aan. Op de receptie hebben daarna nog velen gelukwensen aangeboden. Het is al weer enige tijd geleden dat tot lering en vermaak der kleine mensjes en hun grote begeleiders in Groenendaal te Heemstede de hekken van een kinder boerderij werden geopend. Zonder enige betaling is daar te zien hoe een jeugdige ezel de pogingen van de bezoekers om op zijn rug een ritje te maken grandioos laat mislukken. Het wekt overigens enige ver wondering dat grauwtje die eigenlijk bruintje zou moeten heten niet geneigd is als rijdier te fungeren. De meeste van zijn Nederlandse soortgenoten wandelen namelijk beladen met badgasten langs de stranden. Tot nu toe schijnt het Heem- steedse lastdier er weinig voor te voelen deze carrière van Scheveningse of Wijk- aan-Zeese familieleden te beginnen. Hij En heerlijk, dat het ging! In 'n ogenblik waren ze hoog in de lucht, boven de huizen en torens.Ze klepperden lustig met hun vleugels en wiekten als 'n koppeltje duiven heen en weer. „Ik had nooit gedacht, dat vliegen zo pleizierlg was!", zei Bunkie. Onder het vliegen praatten ze met elkaar en ze wezen alles aan, waar ze overheen kwamen. Een leuk gezicht was dat, al die huizen en mensen, zo uit de hoogte gezien. Ze waren nu al 'n uurtje aan het vliegen en ze zweefden boven het land. Toch begonnen ze nu wel 'n beetje moe te worden. „Nou ja", zei Rick, „vogels vliegen ook nooit zo lang aan één stuk doordie rusten Ook telkens op 'n tak!" Nou goed, laten wij dan ook maar eens wat uitrusten", stelde Oepoetie voor. Ze vlogen nu juist boven een boerderij met 'n strooien dak. Dat was nu juist een lekker plaatsje om te rusten. Ze zweefden lager en lager, streken als echte vogels op de nok van het dak neer en vouwden hun vleugels samen. wordt daarin overigens bovendien belem merd door zijn oppassers, die van mening zijn dat hij voor dergelijke werkzaamheden nog te jong is. Behalve met het verwijde ren van rijlustigen en het af en toe uit vieren van een kwade bui, houdt bruine Grauwtje zich uitsluitend op met het naar stig wroeten in de grond, daarmee het voorbeeld volgend van moeder zeug die op voortvarende wijze haar dertien dartele biggetjes aanschouwelijk onderwijs geeft in het bodemonderzoek. Wanneer zij als ge volg van slechte weersomstandigheden deze tak van tijdverdrijf niet kan beoefe nen trekt zij zich met haar luid snurkende kinderschaar bescheiden terug in het boerderijtje om zich daar voor haar en haar peuters een bed van stro te spreiden. De buren De gepluimde have van de Heemsteedse kinderboerderij legt weinig belangstelling voor de familie zwijn aan de dag. Zij ver toeft meestal bij de afrastering. Aan de andere kant houdt zich namelijk een aantal verre familieleden op, waarvan bij tijd en wijle wel eens een paar overvliegers op de mais komen. Alleen buurman pauw is minder familiaar. Hij is zo tx-ots als zich zelf en zet onmiddellijk zijn beste veren op als hij meent dat iemand zijn kant uit kijkt. Hij vormt daarmee een schrille tegenstelling met enkele kalkoenen die men op het hoenderhok kan aantreffen en de bezoeker een indruk geven van het uiterlijk ener sombere kip in haar moei lijkste ogenblikken. Achter een groenig rasterwerkje beper ken enkele konijnen hun activiteit tot het nieuwsgierig gadeslaan van de bezoekers en het wachten op nieuwe ladingen groen. De kalveren en schapen doen niet veel meer. En dan is er verder nog een grote bok die het vertikt te luisteren naar de naam Isidor en er behagen in schept een mondeling onderzoek in te stellen naar de haarstrikken van jeugdige bezoeksters. Het werk dat de mensen van Publieke Werken aan de bouw van de Heemsteedse kinderboerderij hebben gehad is zeker niet voor niets geweest. Dagelijks krioelt het er van jong en oud, dat voor deze nieuwe be zienswaardigheid van Groenendaal veel belangstelling koestert. Van verscheidene kanten zijn reeds aanbiedingen gedaan om de levende have van het boerderijtje te helpen uitbreiden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6