£unapcvtk Jan JJïooCeit LINDBERGH Voor het vervoer van kleine en grote zendingen Predikbeurten Ingezonden stukken Gerard Peters over Ronde van Frankrijk Zondag laatste dag Handelsbalans ondanks stijgende export weer ongunstiger Kort en Bondig I A TER DAG 21 JULI 1931 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lening gemeente Haarlem werd niet voltekend Politie nam auto in beslag Burgerlijke stand van Haarlem Antonisse. Wekenlang geen gedachte aan school. BOEKHANDEL V E K O Deelnemers aan wielerronde in de Santpoortse feestweek Weer op het parcours Terras- weg— Middenduinerweg UW DAMESKAPPER AiESiCb Barravoetestr. 2 Haarlem. Tel. 18428, na 6 u. 14810 -14155 Effecten- en Geldmarkt v Schttpmakersdljk ook geen ease Speeltuin „Katholiek Overveen" Nieuwe uitgaven 'PjlIjllliliimmffllfflEniiinmiliiiiinBHllllillllllllSiliililllliliiimiiiiiHlIliimiBiillliigiiijii li! Internationale wedstrijden te Haarlem en Zandvoort Waterpoloprogramma Tournooi „Groenendaal" RIJBEWIJSEXAMEN Heemstede Hulp bij studie Voortaan Prof. Asserlaan Uitbreiding speelplaats Raadsvergadering Vrijdagavond zijn Gerard Peters en Piet van der Heijden in Haarlem aangekomen. Na de val van Wim van Est voelde Peters zich niet meer in staat de Ronde van Frankrijk voort te zetten en keerde met Van der Heijden, een der verzorgers van de Nederlandse ploeg, terug. Donderdag waren zij in Antwerpen gearriveerd. De vader van Peters heeft zich met een auto daarheen begeven om zijn zoon en Van der Heijden af te halen. Wij hebben Gerard Peters opgezocht en verhalen gehoord over zijn belevenissen. Hij nam voor het eerst aan de Ronde van Frankrijk deel en het is hem meegevallen. Volgend jaar hoopt hij weer te kunnen rij den en dan met meer succes. Het ging zo voortreffelijk in de Nederlandse ploeg, ver telde de wielrenner, omdat de geest zo uit stekend was. Van alle ploegen was de sa menwerking bij onze landgenoten het beste. Dat de renners zo aan elkaar gehecht waren bleek na de val van Wim van Est. Peters had er weinig zin in de Ronde voort te zetten en een dag later gaven de anderen ook op. Gerard Peters heeft het ongeluk van Van Est niet zien gebeuren. De drager van de gele trui was reeds gevallen en de Haar lemmer begrijpt niet dat het zo goed is af gelopen. Van Est is in een ravijn van ze ventig meter gevallen. Toen Peters aan kwam zag hij dat Van Est zich bewoog. „Hij leek wei in de diepte op een boter bloempje" merkte Peters op. De Haarlem mer bemerkte dat zijn ploeggenoot er goed afgekomen was en heeft de étappe voort gezet, maar veel zin had hij er niet meer in. In het begin ging het niet zo-vlot met de Nederlanders. Zij waren niet gewend aan het heuvelachtige landschap. Het beste is het volgend jaar voor de Ronde begint aan enige wedstrijden in Frankrijk deel te ne men. Oefenen op de passen vindt hij niet aan te bevelen. Dan is men reeds vermoeid, als de Ronde begint. Peters was vol lof over de organisatie van de Ronde. Kosten noch moeite worden ge spaard, om alles een goed verloop te doen hebben. De sfeer was prettig en het speet de Haarlemmer dat de strijd gestaakt moest worden. Binnenkort worden in Amsterdam de Nederlandse wielerkampioenschappen ge houden. Daaraan zal Peters deelnemen. Voorts heeft hij plannen in de wegwedstrijd in Italië om het wereldkampioenschap te rijden en heeft hij geluk, dan is er een goede kans een der eerste plaatsen te be- Vrijdag bestond er gelegenheid in te schrijven op de obligatie-lening van 4.000.000 der gemeente Haarlem. Wij ver nemen, dat de lening niet voltekend is. Een inwoner van Zandvoort, die in Mei bij vonnis van de Amsterdamse rechtbank de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen was ontzegd, werd Vrijdagmorgen om elf uw door de politie als bestuurder van een auto aangetroffen. Proces-verbaal is opge maakt en de politie heeft de auto in be slag genomen. OPERA VAN STRAWINSKY Op 8 September 1951 zal in het Teatro Fenice te Venetië de wereldpremière wor den gegeven van de lang verwachte opera in drie bedrijven en een epiloog „The Rake's Progress" van Igor Strawinsky naar een libretto van de dichter W. H. Auden en Chester Kallman. De eerste uitvoerin gen staan onder auspiciën van het Teatro alia Scala te Milaan, de Biënnale van Venetië en de Italiaanse radio-omroep. Strawinsky zal het werk zelf dirigeren. ADVERTENTIE PHOENIXTERREIN - PARKLAAN Geopend vanaf 18 uur. HAARLEM, 20 Juli 1951 GEHUWD: 20 Juli K. Wijker en A. C. BEVALLEN van een zoon: 19 Juli, E. MoisonGroskamp; L. C. Vogelsvan Blommestein; H. C. Eikendal—Zeeman; M. van Roijen—Strijker; 20 Juli, N. H. Huizing- Baljet. BEVALLEN van een dochter: 14 Juli, C. M. J. RuhlingPhilippi; 19 Juli, C. Vermaat- van Egmond; A. van der Giezen,Pirovano; F. Hirs—Wagenaar; 20 Juli, M. L. Timmer Zwaan; C. A. LipholtStevens; M. T. Rol—- Vernie. OVERLEDEN: 18 Juli, S. P. Baron d' Aul- nis de BourouillDruijvesteijn, 68 j., Wagen- Weg; H. Rouws, 77 j., Overtonweg; 19 Juli, E. Ostwalt, 45 j., Kamperlaan; J. Postma Uiterdijk, 79 j., Velserstraat; T. Munniksma, 65 j,, Kruisweg; N. van Pelvan der Wiele, 80 j,, Stuijvesantplein; T. G. M. Dieben, 4 m„ Lange Hèerenstraat; J. Bogerman, 29 j., Kamperlaan. Bij zijn woning in Haarlem-Noord, waren bestuursleden van H.S.V. „De Kampioen" en Piel van Roon aanwezigom Gerard Peters te verwelkomen. W. Melz bood namens De Kampioen bloemen aan. zetten. Ook zal Peters in Augustus aan wegwedstrijden in België deelnemen en verder aan de wedstrijd ParijsTours. In deze courses kan hij zich goed voor het wereldkampioenschap voorbereiden. Gerrit Voorting heeft een étappe langer deelgenomen aan de Ronde van Frankrijk. Hij werd Vrijdagavond verwacht met de trein uit Parijs. Leden van „De Kampioen" waren op het perron, doch Voorting zat niet in de trein. ADVERTENTIE Heerlijk! Maar dan éérst voor de nieuwe boeken gezorgd. Geeft U mor gen even de BOEKENLIJST aan VEKO. Wij zorgen voor de aanvullingen. ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf 't Stadhuis) De organisatoren van de wielerwedstrijd, die als onderdeel van de feestweek in Santpoort wordt gehouden op Woensdag 1 Augustus, hebben uit 78 inschrijvers 50 renners geselecteerd, allen amateurs uit verschillende plaatsen. Onder hen bevindt zich P. van Roon die in Zandvoort kam pioen op de weg werd, en vóór-de wedstrijd een ererondje zal rijden Adri Voorting, Piet Peters en de veelbelovende nieuweling J. Eelving uit Driehuis. Verder wordt onder meer aan de ronde deelgenomen door de Zaandammers Duyf en Hooyschuur en dooi de winnaar van de race in de Haarlemse Sportweek H. Kuitwaard. De wedstrijd gaat over honderd ronden van één kilo meter; het panorama is hetzelfde als dat van de „Ronde van Santpoort" en wordt afgesloten. De wedstrijd duurt van 's avonds half zeven tot kwart over negen. ADVERTENTIE Marnixstraat 119 Tel 23138 ADVERTENTIE neemt U de betrouwbare besteldienst De nieuwe belasting-ontwerpen zijn thans de Tweede Kamer gepasseerd cn uit het ministerie van Financiën vloeit bijna onafgebroken een stroom witte en gele stukken, waaruit men de finaniciële positie van ons Jand en de grote moeilijkheden, waarin wij verkeren, kan aflezen. Wat de belastingen betreft, dit is geen fiscale rubriek, maar wij mogen toch wel even aanstippen dat het Nederlandse be drijfsleven bij de besprekingen over de voorstellen van de minister en de talrijke amendementen, wellte er op zijn ingediend, het eind is geworden dat de last móét dragen. Aan een aantal wensen ter zake van kinderaftrek, successierechten cn de duur van de verhogingen heeft de minister willen tegemoetkomen, het bedrag van 16 millioen, dat daardoor aan de gevraag de 250 millioen kwam te ontbreken, is op het Nederlandse bedrijfsleven afgewen teld. Gold tot dusver een proportioneel tarief van 40 pet en werd van winsten be neden 40.000 niet meer dan 37i/2 pet. ge heven, thans zal van alle belastbare win sten beneden 50.000 45 pet. moeten wor den betaald en het maximumpercentage voor de hoogste winsten loopt nu tot 52 pet. op. Ook al zijn de vooruitzichten van het lopende jaar voor vele bedrijven nog niet bepaald ongunstig, er zal toch mee moeten worden gerekend dat de bedrijfswinsten in vele gevallen beneden die van de top jaren 1949 en 1950 zullen blijven en over lagere winsten zal dus een hogere belasting moeten worden betaald, hetgeen aan de zo noodzakelijke kapitaalvorming" in de be drijven afbreuk zal doen en de liquiditeit verder zal bemoeilijken, nadat deze dooi de credietbeperking hier en daar reeds in het gedrang is gekomen. Het ziet er met de Nederlandse volks huishouding nog maar steeds niet best uit. In de jongste Deviezennota heeft de re gering medegedeeld, dat het tekort op de betalingsbalans over de eerste vier maan den van 1951 niet minder dan 501 millioen heeft bedragen, ofwel nog ƒ78 millioen moer dan in dezelfde periode van het vorige jaar, toen er bijzonder ongunstige omstandigheden in het spel waren. Opval lend is dat onze positie tegenover de Ver enigde Staten niet onbelangrijk vooruit ging het tekort daalde van 191 millioen tot ;494 millioen, maar dat de ver houding tot de landen van de Europese De bewogen tekst van het adres van de bewoners van het Lorentzplein over het lawijt en andere ongemakken waaraan zij ten prooi zijn sinds daar een vaste halte van de busdiensten naar de Haarlemmer meer werd gevestigd, heeft nogal wat reacties van onze lezers tengevolge. Zo schrijft ons nu weer een bewoonster van de Scheepmakersdijk: „Wanneer de klagers eens een dag bij mij zouden doorbrengen, zouden ze nog wel anders piepen. Reeds om half drie ill de morgen begint het geros en gerij van zand- auto's, melk- en groentenwagens. De plan ken van de Catharijnebrug liggen los, zo dat dat een lawaai maakt als van hevige donderslagen. Hoewel er een urinoir is, schijnen vele bezoekers van de groentenmarkt dit niet te kunnen vinden tot ergernis der bewoners van de overzijde van het Spaarne. Het los sen van de groentenschuiten in de na nacht gaat gepaard met luidkeels ge geven aanwijzingen en wordt begeleid door het lustig hakkepoffen der scheepsmoto ren." Tenslotte maakt de schrijfster nog gewag van de roet en rook die in ruime mate haar deel zijn door de aanwezigheid van zeven wasserijen en zij besluit: „natuurlijk mag ik de stand van het Lorentzplein niet verge lijken met die van de Scheepmakersdijk maar: zij kunnen zeggen, als de laatste bus is weggereden, is de rust weergekeerd. Voor ons breekt dat ogenblik echter nooit aan." Betalingsunie en ook tot Indonesië een scherpe achteruitgang toont. Bij de Euro pese Betalingsunie steeg het tekort van ƒ271 millioen tot ƒ304 millioen, bij Indo nesië verkeerde het voordelig saldo van 20 millioen voor de eerste vier maanden van 1950 in een nadelig saldo van 146 millioen, doordat de goederen-import in sterkere mate steeg dan de export en we gens de transitohandel in Indonesische producten belangrijke uitgaven aan In donesische valuta moesten worden ge daan. Het is duidelijk dat wanneer in In donesië meer geordende toestanden heer sten, de Nederlandse export daarheen be langrijk groter had kunnen zijn, gelijk ook in het verslag van de Javase Bank is op gemerkt. Nu met Japan vrede is gesloten en dit land ten aanzien van zijn buitenlandse handel weer de vrije "hand krijgt, zal de Nederlandse export met een nieuwe con- currentiefactor rekening moeten houden. De uitvoer van België en Luxemburg naar Nederland bedroeg in 1950 22.4 pet. van de totale Belgisch-Luxemburgse uit voer tegen 14.5 pet. in 1948, de Nederlandse uitvoer naar genoemde landen bedroeg 13.3 pet. van de totale Nederlandse uitvoer tegen 13.1 pet. in 1948. Nederland is dus een zeer belangrijk afzetgebied geworden voor de Belgisch-Luxemburgse economie en de regering hoopt dat deze omstandig heid er toe zal leiden dat met name België bereid zal zijn aan de oplossing van de be staande onevenwichtigheid mede te wer ken. Bevredigend is dat dank zij een nieuwe regeling, de Nederlandse export naar West-Duitsland van 1 Juni af 20 mil lioen kan bedragen, maar overigens staan de kansen op een ferme verbetering van de handels- en betalingsbalans nog niet gunstig. Wel gaat de export flink vooruit, maar de import wijst nog een grotere toe neming aan, zodat het tekort over Juni dat voor Mei weer overtreft. Het zal nog zeer de vraag zijn of via de E.B.U.-overecnkomst een groter crediet aan Nederland wordt toegestaan en of tenslotte de invoer van producten en goederen voor burgerlijk gebruik niet verder moet wor den beperkt, nu ondanks de hoop op vrede in Korea, achter de uitvoering van het defensieprogram van de V. S. en de lan den van het Atlantisch Pact vaart wordt gezet. Want ook aan de buitenlandse credieten voor Nederland komt eenmaal een einde. Voorafgegaan door de R.K. muziekvere niging „Euphonia" uit Overveen en bege leid door verkenners van de St. Paulus- groep, trokken Vrijdagavond de leerlingen van de St. Aloysiusschool van de school aan het Zandvoorterpad na een omgang door het Ramplaankwartier naar de nieuwe speeltuin „Katholiek Overveen". De kinderen kunnen zich daar vermaken met schommels, ringen, een rutsebbaan en meer van die voor kinderen plelzierige za ken, waarvan dan ook al dadelijk een druk gebruik werd gemaakt. Om acht uur richtte de penningmeester van de speeltuinvereniging „Katholiek Overveen", de heer Th. van Tongeren, zich tot de vele aanwezigen. Vervolgens verrichtte pastoor J. Th. van Galen de inwijding. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers hees de Nederlandse vlag. Na het zingen van het Wilhelmus knipte Margriet Neelissen, dochter van de voor zitter, het lint op de rutschbaan door. Deze speeltuin is de zesde in Haarlem van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin. De spelleidster mevrouw Melker en op zichter Hilterman zijn met het toezicht op de kinderen belast. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6, telefoon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525, Vrijdag is de trekking gehouden van de loterij van het Nederlandse Padvindstergilde ten bate van de Blauwe Vogels. De hoofd prijs, bestaande uit f 1000 is gewonnen door T. W. de Groot te Hilversum. Meisjesboeken Voor meisjes van 8 tot 12 jaar er een paar gezellige boeken verschenen, die mis schien wel gegeven zullen worden als ge schenk, bij een extra mooi overgangs-rapport. Het eerste heet: Teelkc van dc brugwachter. Het is geschreven door Elis. Stelli, niet on verdienstelijk geïllustreerd door Mary Op- hoffen cn uitgegeven door Kluitman te Alk maar, Teelkc Kolk en haar vriendin Tineke zijn meisjes uit Twente. Ze beleven heel wat met elkaar, vooral als ze samen op een boerderij gaan logeren, Teelke's grootmoe der woont bij de brugwachtersfamilie in, en kan prachtig 'vertellen en gedichten van vroeger voordragen. Allerlei typische Twent se gebruiken worden in het boek beschre ven en het eindigt met het blazen op de oude midwinterhoorn om het Kerstfeest aan te kondigen. Het andere boek voor dezelfde leeftijd is van Rick GoudappelBos, Grote Koos en kleine Koos. Deze geroutineerde schrijfster heeft dit keer een Fries meisje, kind uit een groot, arm gezin, tot hoofdpersoon gekozen. Zij is Grote Koos, en Kleine Koos is een jonger nichtje uit de stad, dat bij groot moeder op de hei komt logeren. Omdat de moeder van het grote gezin ziek wordt gaat Grote Koos nog een tijd mee naar de stad, waar zc het heerlijk vindt, omdat alles zo heel anders is dan bij hen op de heide. Ten slotte komt er bericht dat moeder weer ge zond is, en vol vreugde gaat ze op reis naar huis. Het verschil in milieu van de beide kinde ren is goed getekend en de manier waarop de zo verschillend opgegroeide meisjes met elkaar spelen is alleraardigst beschreven. Het bock is uitgegeven door Boom Ruygrok te Haarlem. Voor oudere meisjes Als mevrouw Wynia sterft bij de geboorte van een „nakomertje" is er niemand die zich, verdrietig als ze zijn om dit verlies, met de kleine jongen bezig houdt, behalve zijn oud ste, 18-jarige zuster Marie-Louise. Aanvan kelijk vindt de vader het niet goed dat ze van school afgaat om voor het broertje te zorgen en de leiding van de huishouding op zich te nemen, maar na een mislukte poging om het met een huishoudster klaar te spelen geeft vader toch toe en gaat Marie-Louise dus, vrij kort voor haar eindexamen, van school. Een jonge leraar heeft haar eens schertsend vergeleken met Marijke Meu, de vrouw van Johan Willem Friso. die bekend was om haar flinkheid en plichtsgevoel. In derdaad blijkt Mai-ie-Loulsc beide karakter eigenschappen te bezitten. Aanvankelijk is zij de enige die van het kleine broertje houdt en ze is bereid alles, ook haar eigen toekomst en geluk, voor hem op te offeren. Na een paar moeilijke jaren komt alles terecht en eindigt het bock, Een nazaat van Marijke Meu?, geschreven door N. Meyboom—Velt- men. met een verloving. Het is uitgegeven door van Holkema en Warendorf. Bij Kluitman te Alkmaar verscheen de ver taling uit hot Noors van een boek voor oudere meisjes, Zuster Rita, door Annik Saxegaard. Jammer dat de vertaling hier en daar wat onbeholpen is. Rita, die eigenlijk Eirin heeft, heeft een prettige en beschermde jeugd gehad voor haar verloofde en haar tante haar meenemen naar een eenzame plaats in het hoge Noorden. Zij is absoluut niet in staat hem te helpen bij zijn werk, voelt zich gegriefd als bij op een minder prettig moment wordt weggeroepen door ren patiënt die hem nodig heeft, en als de jonge dokter tenslotte tegen haar uitvalt omdat zc zo onhandig is bij het helpen op zijn spreek uur, loopt ze weg. Maar niet om zich op de borst te slaan omdat ze zich zo flink vindt en haar dokter een nare man, manr met het vaste besluit niet met hem te trouwen voor ze zich volledig op haar taak heeft voorbereid. Om dit te doen gaat ze als leer- ling-verpleccster, zuster Rita, in een zieken huis in Oslo werken. Het leven daar. met alle vreugden en bezwaren, is uitmuntend ge schreven. Na oen paar jaar van hard werken komt de veelbelovende jonge dokter, die -niets van dlf werk van zijn dierbare- Eirin afwist, toevallig mot haar samen-.tijdens den operatic en het eind laat z.ich gemakkrliik raden. Fris geschreven, zonder sentimentali teit. C. P, ADVERTENTIE Hoge Veluwe t 7.50 Populaire Veluw. verzorgd 9.50 Arnhem on Apeldoorn 7.50 Arnhem, Nijmegen, Berg en Dal 8,50 Holterberg, Geld. Achterh. 0.00 Montferiand-Eiten 0.00 Den Ifaag-Scheveningen 6.00 Brab. Vennen 9.00 Giethoorn (Venetië) 10.00 Texel (incl. boot) 10.50 Rond IJselmeer 11.00 Walcheren Middelburg 12.50 Z. Limburg (Valkenburg) 12.50 Alkmaar Afsluitdijk 7.30 Brussel, Dins., Dond. en Zondag 12.50 6 d.g. langs de Rijn147.50 6 d.g. Eifel en Taunus 6 Hoge Vogezen 6 PARIJS 8 Zwitserland 8 Zwarte Woud 'J Zwitserland 12 d.g. Oostenrijk 13 d.g. Fr. Rivièra 5 d.g. Parijs AUG.. SEPT., OCT. en NOVKMB. 'SPECIALE REIZEN!! 16 d.g. Rome, Napels, Ital. cn Franse Rivièra 14 d.g. Fr. Aipen Rivièra en Corsica 12 d.g. Lourdes, Pyreneeën en Biarritz 147.50 147.50 147.50 197.50 1.97.50 222.50 297.30 322.50 122.50 550.1 455.00 395.00 LINDBERGH REIZEN BETERE REIZEN HAARLEM: KL. HOÜT8TR. 1, TEL. 17229 Tevens bij alle kantoren van AMERICAN EATRESS COMP. AMSTERDAM: DAMRAK 26 - TEL. 49936-43713 Zwemmen Tijdens een bezoek aan Nederland van de Engelse dames zwem- cn poloplocg „Southern Counties" zullen deze dames ook starten op de internationale zwemwedstrijden van de zwemclub „Haarlem" op Donderdagavond 26 Juli in Stoop's Bad en op Vrijdagavond in het. Riche-bad te Zandvoort. Aan het schoonspringen neemt de Neder landse kampioene L. Lanting deel. Dc Engelsen spelen een waterpolowedstriid tegen een combinatie van Haarlem en HVGB. Voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond worden gespeeld: Dinsdag 24 Juli: dames, derde klasse A: Oosterbad—Blauwe Beugel; Haarlem—HPC. Derde klasse D: Nereus 2—DWR 2. Fleren: reserve derde klasse B: Haarlem 4—DAW 2. Derde klasse F: HZV—SNA. Woensdag 25 Juli: dames, tweede klasse A: DWRVZV. Heren: reserve hoofdklasse: Robben 2HPC 2. Eerste klasse A: DWR AZPC. Reserve eerste klasse B: Meeuwen 2- Haarlem 3. Donderdag 26 Juli: dames, tweede klasse A: Nereus—DWR; DWT—HVGB; ADZ—VZV. Derde klasse D: VZV 2DWT 3. Derde klas se E: DWT 2Roben 2. Heren, tweede klasse C: DJKHPC. Eerste klasse A: Merwede DWR. Vrijdag 27 Juli: dames, derde klasse A: Waterlelie—Haarlem, Derde klasse E. HVGB 2Robben. Heren, hoofdklasse: FIZPC Haarlem. Reserve eerste klasse B: HVGB 2 Haarlem 3, Zaterdag 28 Juli: tweede klasse C, heren: DWT—Sleutelstad. Tennis De uitslagen van de Vrijdag gespeelde wedstrijden in het tennistournament van „Groenendaal" luiden: Herenenkelspel A: Hughan sl. Ten Oever 62, 63; Adema van Scheltema sl. v. d. Ree 8—3, 2—6. 9—7; Hoeke sl. Biggelaar 61, 60; W. Viëtor sl. Ten Houte de Lange 46, 63, 61; Ton Oever sl. Blom 60, 6—1; Timmer sl, Viëtor 60. 60. Damesenkelspel A: mevr. Plughan sl. mevr Tjaard 6—1, 6—3; rnej. Grollenberg sl. mej. Nieland 6—4, 6—2. Geinengddubbclspel A: mej. Grollenberg en Weidema sl. mevr. Meesman en van Buu- ren 6—4. 3—6, 6—1; mej. Grollenberg en Wei dema sl. mej. Adema en Schoute 6—0, 6—4. Hereiulubbelspel A: Hughan en Hoeke sl. De Groot en Smit 6—3, 6—2; Viëtor en Viator sl. Timmer en Biggelaar 6—1, 61; Wetse- laar en Mohn sl. v, d. Leyden en v. d. Leyden 6—2, 10—8. Herenenkelspel B: Smit sl. Proening 6—1, 6—4; Groen sl. Nijboer 46, 62, 86; Moens sl. Van Löben Seis 8—6, 62; Urlus sl. De Haart 6—2. 10—8. Damesenkelspe! B: mevr. v. d. Veer sl. mevr. v. d. Meyde 7—5, 64. Herendubbelspel B: Kammeyer en Kruyer sl. Paulsen en Pelt. 6—2, 6—2; Beyerman en v. Bunge sl. v. Melle en Buinink 6—1, 6—1. Damesdubbelspel B: mevr. Kramer en mevr. Vis sl. mevr. Dantuma en mevr. v. d. Veer 6—2, 64; mevr. Vros en mevr. Sneep sl. Freule van Randwijk en mevr. Ten Houte de Lange 6—3, 6—2; mevr. De Roos en mevr. Beyerman sl. mevr. Onstein en mevr. Scholt- rneyer 6—1. 6—1; mej. Kolk en mevr. Kauling sl. mevr. Scholten en mej. Albert 6—3, 63. ZONDAG 22 JULI 1951. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder, in de Brou werskapel. Zondag 10: Dr. L. D. Terlaak Poot van Amsterdam. 7:Ds. J. Bronsgeest. Nieuwe Kerk. 10: Ds. A, J. van Rhijn. Noordcrkerk. 9: Ds, J. den Hartogh van Wommels. 30.45: Ds. W. van Limburgh van A'dam. Oosterkcrk, Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Sarepta. 9.30: Ds. H. Visser van BI.daal, Kinderkerk. 10.45: Ds. H. Visser van Bl'daal Bakcnesserkerk. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden, Kinderkerk. 10.30; Ds. B. van Gelder. Jeugdkerk. Diaco- nessenhuis, 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dhr. A. F. Beeks, Veren. Vrijz. Ilerv. 10.30: Ds, E. F: Wildervanck van Bussum. Allc-Dag-Kerk. Naast de wijding stonden, Maandag en Donderdag in de Waalse Kerk. op Dinsdag en Donderdag in de Broe- derkerk. en Woensdagmiddag in de Grote Kerk, is de avonddienst op Woensdagavond, 25 Juli, 7 uur Waalse Kerk, door Ds. J. Bau- draz en Ds. P. Taekema geleid, tweetalig. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hcili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst, Ged. Oudegracht. 8: Verlossingssamenkomst. Lei der: Br. B. v. d. Hoek van Schiedam. l'Eglise Wallonne, Begijnhof 30, a 10 h 15: Service preside par le pasteur J. Baudraz. Ncd. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Trouwborst, Monster. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Heilig Avondmaal. 7.30: Ds. J. v. d. Schors, A'dam. Woensdag 8: I. P. Wester.Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: De heer P. D. Bardelmeyer, Noordw-k a. Zee, met medewerking van het Amerikaanse Youth-for-Christ team. Rev. Walter Frank. J. Visser en Tom McNutt, U.S.A. 5: Evangelisaties^menkomst. Spr. P. D. Bardelmeyer. 8: Geen Jeugdbijeenkomst wegens Yoiith-for-Christ-tentcampagnc. Op-. wekking6samenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Rev, Ernst Gubler, Zendeling in Spanje, met gekleurde lichtbeelden over het Evangeliewerk in Spanje. Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergr, 65, 9.30 en 5: Evang. C. van Rijswijk uit Zwijndrecht. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10,30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. H. R. Groenevelt. 5: Ds. J. Booy, Utrecht. Lyceum-Aula (ing. Van Merlenstraat). 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. de Ruig, Zuid-Oosterkerk, 10: Ds. J. Booy. 5: D§. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 10.30 eft 5: Da. A. Bos. Ger. Gomt, Ridderstraat 29. 10: Leesdienst. Dinsdag'7.30: Dhr. W. Hage van 's Gravenhage. Chr Gcrcf. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop.Pink- stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. 8: Jeugdsamënkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Ned. Chr. Gcmeenschapsbond. Linnaeuslaan 14, Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering v. Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbrekèn). Gem. des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30:Samenkomst. Gem. Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oudegracht 47 (achter zaal). 10.15: Eredienst met Avondmaal en Preek. 19: Aanbidding met Evangelie Predi king, Donderdag 20: Bijbelstudie (in de Voor zaal). met gelegenheid om vragen te stellen. Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen- Geloofsgemeenschap (Pentocostal). 10: Dienst in geb. Rosenhaghe, Hoofmanstraat. Spreker: Br. de Waal Malefijt van Amsterdam. 8: Sa menkomst, Garenkokerskade 27. Donderdag 8: Bidstond, Garenkokerskade 27. Pinkster- evangelisatie, Ged. Oudegracht 47. 10: Samen komst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruis leger. Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamenk. Don derdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van dc Heiligen der Laatste Dagen, Cornclissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastr. 21. 10 cn 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zending gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods- dienstoefening.Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal.TheoIo- gisch-Philosofische beschouwingen met re pliek. Ged. Oudegracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag, O.R.G. Centrum, 10.30: Ds. A. R de Jong. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag Geen Zangdienst. 7: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gem, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. Spliethoff. Veren. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Juianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Immanuël- kerk. 10: Ds. J. Scholten van Terneuzen. 7: idem. Ned. Prot. Bond. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. G. K. v. d, Horst. Alg. Chr. Jeugd Gem. „Gideon", 3: Tent-kinder-rallcy met het Am- rikaanse „Jeugd voor Christus" teams op de Garenkokerskade voor alle kinderen. 8: Slui ting Jeugd-Rally o.l.v. Am, teams Rev. Wal ler Frank, Jan Visser en Tom McNutt U.S.A. Woensdag 3: Openluchtsamenzijn op de speel weide. Zaterdag 2.30: Sluitingsdienst voor alle kinderen o.l.v. mej. Heubergen van Haar. lem. Geref. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L, Hoorweg jr. 5: Ds. H. Groenevelt, An- dijk-Oost, Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, Evang. Luth. Genu, Gebouw Minahassastraat. 10.30: Ds. C, H. Brandt. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema H. Avondmaal. Kapel N. Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. R. v. d. Mast, Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Postiaiui 16. 10: Ds. J. J. Thomson, N.P.B, Baarn. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefs- laan. 10: Ds. C. H. Appelo, Nijkerk. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. C. H. Appelo. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vriez'e. Veren. Doopsgez. Gemeente. Volksbond. 10.30: Ds, Hoekema. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenl. 5. Geen Dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: J. S. Kalf, Bed. H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv, Kerk. 9: Ds. J. A. de Klerk te Santpoort. 10.30: Idem. Ned. Protestantenbond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, Rem. Rotter dam, Geref. Kerk. 9, 10,30 en 3.30: Ds. L. G. Pleysant van Stadskanaal. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel. 12-16 j„ „Irene", Els- woutlaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter van Zandvoort, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. K. Straatsma, Den Haag. „De Toorts". 10; Ds. BINNENLAND De ongeveer 500 Nederlandse padvin ders, die in Augustus zullen deelnemen aan de Wereldjamboree in Oostenrijk, vertrekken 1 Augustus om 10.30 uur met een extra trein uit Utrecht. Het contingent zal worden toe gesproken door een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs en door de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J .A. de Ranitz. Op verzoek van de Zaandamse recherche heeft de politie te Enschede een 19-jarig meisje uit Enkhuizen aangehouden, die er van wordt verdacht haar vroegere Zaan damse werkgever, een manufacturier, te hebben bestolen. Ook haar verloofde, een militair uit Zaandam, is gearresteerd. Hij wordt van heling verdacht. Het meisje zou voor een waarde van ruim 2000 gulden aan manufacturen hebben gestolen. Het ministerie van Economische Zaken heeft het gemeentebestuur van Amsterdam tot en met 15 September voor een aantal straten en pleinen met het oog op het vreem delingenverkeer tot 11 uur des avonds ont heffing verleend van het verbod tot het ont steken van étalage- en reclameverlichting. De Koningin heeft benoemd tot Groot officier in de Huisorde van Oranje mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouver neur van Suriname en voorzitter van het Nationale Fonds voor Bijzondere Noden. In Twente zijn weer enige gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd, namelijk in Enter, Slagharen en Almelo. HAARLEM EN OMGEVING Mr. A. P. A. Albricht te Haarlem is bij Koninklijk Besluit benoemd tot secretaris van de Raad van Beroep der Directe Belas tingen te Arnhem. In Sanatorium „Brederodeduin" wordt Dinsdag 24 Juli een uitvoering gegeven, waaraan medewerken: Riek Bonset—Horst (voordracht), Annie Bonset—Horst (zang), Henk Esselaar (viool) en Berta Bonset (be geleiding) De heer A. W. Voors te Haarlem is aan de universiteit te Utrecht geslaagd voor het artsexamen. Benoemd is tot leeraar Duits aan de L Chr. HBS te Amsterdam (afd. A) de heer J. J. J. Waldemaier te Haarlem. ADVERTENTIE IN UW EIGEN WAGEN De - fijne- kneepjes van het autorijden, geluid loos schakelen, double clutch, terugschake len enz., waar zovelen op stranden, leert U In enkele lessen -perfect bij Autorijschool nSTUUT" Gediplomeerd instructeur A.N.W.B., F.N.O.P. Wagenweg 9 - Tel. 21345 - Haarlem In aansluiting oli het voorstel van mr. J. Zeelenberg stellen B. en W. aan de raad voor een stichting in het leven te roepen voor financiële hulp aan studerenden. De geldmiddelen zullen bestaan uit het stich tingskapitaal 100 door de gemeente te storten), uit een bijdrage der gemeente (elk jaar vast te stellen), uit schenkingen en contributies, erflatingen, enz. en uit terug betalingen van oud-bursalen. Voor 1951 willen B. en W. de bijdrage der gemeente op 4000 stellen. Omdat er vaak verwarring bestaat met de Astërkade stellen B. en W. voor de Asserlaan in het vervolg de Prof. Asser laan te noemen. B. en W. stellen voor gelden beschikbaar te stellen voor een uitbreiding van de speelplaats bij de Jacobasehool van het R.K. Kerkbestuur van St. Bavo. Donderdag 26 Juli, 's middags 4 uur, ver gadert de Raad. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 22 Juli waargenomen door dr, A. G. De- genaar. P. de Hoagstraat 11, tel. 35008 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70. tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudek v. Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320, D. C. van Wijngaarden, IJmuiden. „De Ka pel". 5: Ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk 9.30 en 5: Ds. Teeuwen van Diemen. SPAARNDAM. Evangelistie „Bethel", Oost- kolk 17. 10: de heer J. P. Wester uit Haarlem. LIS SE. Ned. Herv. Kerk 9, 10,30 en 5: Ds. C. Jongeboer, Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Timmer van Den Haag. Geref. Kerk (Art. 31). 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. H. W. Eerland. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber jr. 7: Ds. J, E. Drost, pred. te Aerdenhout. (Jeugddienst). Gere formeerde Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. F. Guillaume van Amsterdam (West). Ned. Protestantenbond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga van Haarlem. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Maanden Juli en Augustus geen samenkomsten. Par. H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 6.30, 7.30, 9 en 10.15 de Hoog mis. 7: Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. M. de Jong van Nieuw Vennep 5: Ds. S. L. Knottnerus. Geref. Kerk, 10 en 5: Ds. E. van Teylingen van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. H. Avondmaal en Dankzegging.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9