OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bromfiets Perzen wat minder enthousiast, Harriman raakt weer ontmoedigd Weerbericht Luchtlanding opende „V ierdaagse'-invasie Morgen hervatting conferentie in Kaesong t In Korea gesneuveld „AKECO" begint morgen reis om de wereld Engeland wenst garanties eer het gaat onderhandelen Dieven trokken koperen peilbuis uit de grond Engelands „maritieme eer'' thans gered Huurcorrectie voor z.g. herbouwpanden r_ - T- Koningin zag zichzelf op televisie-scherm Grondverschuiving op de Sint Pietersberg Abdoellah begraven Het woord is aan Linkervleugel van Labour roert zich met resoluties Pétain wordt morgen begraven Gedeeltelijke overeenstemming over Europees leger Handelsconferentie tussen Oost en West Truman over America's economisch vermogen Ongeluk met Nederlandse autobus in Duitsland HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 12 DINSDAG 24 JULI 1951 295e JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert-Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Danaiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmao SINDS EEN JAAR is het aantal brom fietsen in dit ons kleine land in ver bazingwekkend tempo gestegen. Het blijft stijgen. Een brom-golf zou men vóór de oorlog gezegd hebben, want toen heette iedere nieuwe populariteit een golf is losgebroken. Tegen redelijke prijs het voor recht te verwerven, om niet langer tegen de koppige Hollandse wind in te hoeven trappen, is voor tallozen aanlokkelijk. Vooral voor hen die hun jeugd achter zich hebben. Dat het behoud van hun „slanke lijn" erbij in het geding wordt gebracht hebben sommigen al ervaren; dit moet de verkoop van niet-aandikkende levensmid delen wel bevorderen, ten koste evenwel van de omzet der aandikkende. Studies en statistieken daaromtrent zullen ongetwij feld niet uitblijven. In het algemeen moet men aannemen dat het nationale gewicht, in tegenstelling met het nationale ver mogen. op dit moment stijgende is door toedoen van de bromfiets. Als u het ge wichtig wilt uitdrukken, hetgeen hier toe passelijk lijkt, kunt u dit een belangwek kend sociaal-economisch verschijnsel noe men. De bromfiets heeft ovei'igens neteliger problemen geschapen. Het is een kenmerk van de eeuw, waarin wij leven, dat ieder nieuw verschijnsel netelige problemen schept. Dit vervoermiddel, in plotselinge overdaad ons reeds overladen wegverkeer belagend, heeft prompt een nieuw ver- keers-vraagstuk ontketend. Men kan maar niet zo losweg een nieuwe „tussenklasse" in het verkeer werpen. Uit motorisch oog punt beschouwd is zij een traag, uit trap fiets-gezichtspunt bekeken een versneld element. De vraag rijweg-of-fietspad? is gerezen en afdoende beantwoording is niet mogeliik, want er zijn wel overal rijwegen maar niet overal fietspaden. Er zijn al tal rijke ongevallen voorgekomen, ongetwijfeld meermalen veroorzaakt doordat mensen zonder motorische ervaring, waarvan een aantal bovendien in jaren niet gefietst had, zich plotseling op de bromfiets hebben ge waagd. En ons wegverkeer is drukker en moeilijker dan het vóór de oorlog was. Ook te jonge berijders hebben de bromfiets be klommen. De Volkskrant deelt mede dat de ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Almelo en Enschedé de poHtie in deze kantons heeft opgedragen, bromfietsers beneden-de-zestien-jaar te bekeuren. Hij grondt deze gerechtelijke vervolging op het feit. dat bromfietsen wet telijk rog steeds gelijk worden gesteld met motorrijtuigen. „Ik kom per motorrijtuig", schrijft Pietje morgen aan zijn verbaasde tante, bij wie hij gaat logeren. Maar hij mag wel oppassen, de jeugdige opsnijder, als hij nog geen zestien is en tante binnen de grens van het kanton Almelo woont, die minder gemakkelijk te vinden is dan die van het kanton Genève. De ambtenaar van het O.M. daar in Twente verstaat geen gekscheren. Hij herinnert er met kilheid aan, dat voor het besturen van motorrijtuigen een rijbewijs geëist kan worden. ..In die zin" is de brom fiets een motorrijtuig. Aan dit voorschrift wordt in de practijk nog niet de hand ge houden, zolang de positie van de bromfiets juridisch nog niet geheel vaststaat, zegt de Ambtenaar (wiens schrijftrant geen bewon dering maar wel waardering verdient) In Twente zal dit thans echter wel gedaan worden voor personen beneden de 16 jaar. Gij ziet dat de bromfiets nevens een slanke lijn-, een veiligheids- en een ver keersprobleem ook een juridisch vraagstuk heeft opgeworpen. Er is daarom wetgeving, haar betreffende, in de maak. En ook als die er is en talrijke bekeuringen gaan val len, omdat iedere Nederlander geacht wordt de wet te kennen een achting die hij wel zou willen verdienen, maar die boven zijn macht gaat zullen wij er nog lang niet zijn. Er zal voorts sportieve ontwikkeling volgen. Gewestelijke en zelfs buitenlandse bromfiets-tochten duiden daar al op. On langs nog is een mij welbekend man naar Portugal gebromd. Dit moet onvermijdelijk leiden tot betrouwbaarheidsritten en be- hendigheidsproeven op grote schaal. De gedachte aan een eigen Ronde van Neder land bromt ongetwijfeld reeds in menig sportief brein. De Zilveren Bromvlieg, Bromtol of Brombeer zal als wisselprijs worden uitgeloofd naarmate de tocht lan ger en de inleggelden hoger zijn. Bij de zeventig takken van sport, welker regle menten reeds voorkomen in de onlangs verschenen Sport-Encyclopaedie zal een een-en-zeventigste komen. Gelijk de fiets, de auto en het vliegtuig het vóór haar gedaan hebben, heeft de bromfiets haar grote veroveringstocht ondernomen. R. P. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 17 Juli zijn gesneuveld de sergeant P. J. Boerrigter en de korporaal J. Ie Due, en op 21 Juli de sergeant A. W. Tessensohn. De ongehuwde sergeant P. J. Boerrigter werd op 26 October 1924 geboren. Hij was afkomstig uit Almelo. De eveneens onge huwde korporaal J. Ie Due werd op 6 Augustus 1926 geboren. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Sergeant A. W. Tessensohn werd op. 26 October 1923 geboren. Hij was afkomstig uit 's-Gravenhage. Ook hij was ongehuwd. Morgen oip een uur of negen in de och tend zal een wit sloepje, de „Akeco", de pieren van IJmuiden uitkoersen en om buigen naar de Zuid. Een riskante reis om de wereld is dan begonnen en de vier jongelui, die dit waagstuk uithalen, hebben nu nog goede moed op het welslagen ervan. Na proeftochten op het IJselmeer en op het Noordzeekanaal, tijdens welke het scheepje blijkens mededelingen van de bemanning goed voldeed en ongeveer zeven mijl liep, heeft men vandaag de ballast nog iets beter verdeeld, zodat de voor malige Liberty-sloep van de K.N.S.M.-boot „Baarn" inderdaad veel steviger op het water ligt dan toen ze midden Juni te water werd gelaten in de IJmuidense vis sershaven. Niettemin blijft het een heel waagstuk, deze reis om de wereld vla Ma deira en de West-Indische archipel, alleen al uit een oogpunt van het feit, dat er meer sulke probeersels met grotere schepen mis lukt zijn. TEHERAN (Reuter). Maandagavond Is de Perzische regering in spoedzitting bijeengekomen om een aantal nieuwe voor stellen van Harriman te bespreken. Deze voorstellen heeft Harriman Maandagavond bij de oliecommissie ingediend. De commis sie bad Harriman op de hoogte gebracht van de reactie der Perzische regering op zijn vroegere voorstellen, waarop Harri man wijzigingen voorstelde. In een korte officiële Perzische verkla ring werd na de bijeenkomst gezegd: „Wij danken de heer Harriman voor zijn pogin gen. Wij zijn zeer tevreden. De resultaten van de bijeenkomst zullen aan de regering worden medegedeeld." Voor vandaag is geen bijeenkomst van Harriman met de oliecommissie vastgesteld. Waarnemers beschouwen dit als een teken, dat de door Harriman voorgestelde wijzigingen bij de Perzen niet in de smaak vallen. Volgens sommige kringen was Har riman „buitengewoon ontmoedigd" en is het mogelijk, dat binnen enkele dagen de besprekingen afgebroken zullen worden. Volgens radio-Teheran heeft een Perzi sche woordvoerder verklaard: „Wij hebben met de heer Harriman een bijeenkomst ge had voor hij naar Amerika vertrekt". Harriman heeft de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd medegedeeld, dat volgens hem de tijd bijna gekomen is om directe besprekingen tussen Perzen en Brit ten te heropenen. Volgens gezaghebbende kringen heeft Harriman voorgesteld, dat de Perzen een Britse delegatie, met aan het hoofd een minister, zouden ontmoeten, doch in ingelichte Britse kringen werd ver klaard, dat Harriman was medegedeeld, dat Engeland eerst enige garanties zou willen hebben, alvorens een dergelijke delegatie te zenden. Weinig verandering Onze correspondent in Londen schrijft: Uit de laatste berichten uit Teheran blijkt, dat slechts zeer geringe vorderingen zijn gemaakt in de besprekingen met Har riman, zodat in werkelijkheid de situatie weinig veranderd is. De Britse regering is nog niet op de hoogte gesteld van het voornemen van Perzië om een Engelse minister in het over leg te betrekken. Mogelijk zou Hush Dalton hiervoor in aanmerking komen. Zeker zal geen minister naar Teheran gaan als Perzië op dezelfde condities als tevoren zou wil len praten, zoals gisteren werd gesugge reerd. Óp basis vap de bestaande nationali- satiewet is het volgens Londen onmogelijk te onderhandelen. Verder eist Engeland als een andere voorwaarde voor hervatting van het contact, een verbetering in de toe stand in de olie-gebieden en Abadan zelf. Demonstratie Tanks en'pantserwagens hebben gisteren een cordon gevormd om het Perzische par- Vijf Alkmaarders aangehouden Een patrouille van de rijkspolitie, die op motorfietsen door de Wieringermeer sur veilleerde, zag bij Wieringerwerf vijf man nen bij twee auto's staan. Zij namen bij de nadering van de politiemannen de vlucht. In een der auto's werd een groot aantal koperen buizen en eën dommekracht aan getroffen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de stukken koperen buis, die een waarde van 2400 vertegenwoordigden, afkomstig waren van een peilinstallatie van het heemraadschap. De politie wist de mannen te achterhalen. Zij bekenden dat zij met de dommekracht de koperen buis van de installatie, welke tot een diepte van 40 meter reikte, uit de grond hadden ge trokken. De vijf mannen, afkomstig uit Alkmaar, bleken ook elders in Noord holland metaal diefstallen gepleegd te hebben. Bij een op koper werd 400 kg koperdraad in beslag genomen. lementsgebouw. Een menigte van enkele duizenden demonstranten dreigde namelijk het gebouw te bestormen uit protest tegen „het brute optreden van de politie bij de jongste onlusten m Teheran". Perzische voorstellen Averell Harriman heeft vandaag de Per zische voorstellen, op grond waarvan de Perzen bereid zijn met de Britten in onder handeling te treden, aan de Britse ambas sadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, overhandigd. De voorstellen werden van ochtend aan Harriman overhandigd, nadat zij op een kabinetsvergadering gisteravond laat waren besproken. Sir Francis zal de voorstellen ter over weging naar Londen zenden. Over de in houd is nu nog niets bekend. In Amerikaanse kringen heeft men ver klaard, dat de volgende stap thans aan de Britten is. (Van onze correspondent in Londen) Onofficieel is in Londen bekend gewor den, dat Engeland en de Verenigde Staten voorlopig overeenstemming hebben bereikt over het Atlantisch vlootcommando. Er -is een compromis tot stand gekomen om de Engelsen een verantwoordelijke taak te geven in de wateren, waar zij het beste thuis zijn. Zoals men zich herinneren zal, leidde het oorspronkelijke plan tot ernstige grie ven in Engeland. Onder de thans bereikte regeling zal de Amerikaanse admiraal Fechteler opperbevelhebber van het Atlan tische gebied worden. Het Kanaal, de' Europese kustwateren rond Noorwegen en een deel van de Noord zee zullen echter aan zijn commando wor den onttrokken. Bovendien zal het gebied, waarover hij gezag uitoefent, worden ver deeld in een Britse en een Amerikaanse zóne. Voorts komt er een afzonderlijk com mando voor het Nabije Oosten met een Britse admiraal aan het hoofd. De bevel voering omvat het Oostelijk deel van de Middellandse Zee en ock Griekenland en Turkije. De 15 pet. huurverhoging, die de Huur wet voorschreef, geldt in het algemeen niet voor panden, die op of na 27 December 1940 zijn gebouwd. In het algemeen zijn de huurprijzen van deze later gebouwde pan den reeds 15 pet. of meer hoger dan die welke vóór 27 December 1940 gereed kwa men. Op deze regel doen zich echter uit zonderingen voor. Deze uitzonderingsge vallen komen alsnog in aanmerking voor huurcorrectie. Deze huurcorrectie wordt thans toege past voor onroerende goederen, die met overheidssteun uit hoofde van de oorlogs schaderegeling zijn gebouwd. Voor de z.g. herbouwpanden, waarvoor in de periode van 5 Mei 1945 tot 23 Fe bruari 1950 boven de rijksbijdrage in de oorlogsschade een financiële tegemoetko ming in de bouwkosten is toegekend en waarvan de hoogst toelaatbare huurprijs vóór 1 Januari 1951 door de overheid is vastgesteld, wordt deze huurprijs, de even tuele opslag buiten beschouwing gelaten, met 71/2 Pet. verhoogd. Voor de herbouwpanden, ten behoeve waarvan vóór 5 Mei 1950 financiële tege moetkoming" is toegekend, wordt de gel dende huurprijs met 15 pet. verhoogd. Dit geldt evenwel niet, indien deze huurprijs reeds hoger is dan die van vergelijkbaar vóór de oorlog gebouwd onroerend goed. In dat geval bedraagt de huurverhoging niet meer dan nodig is om de huurprijs met de prijs van vergelijkbare voor-ooiTogse panden in overeenstemming te brengen. De huurcorrectie gaat in bij het begin van de eerstvolgende huurbetaïingstermijn na 19 Juli 1951. In de gemeente Rotterdam wordt deze huurcorrectie afzonderlijk geregeld. Ten aanschouwe van tienduizenden heb ben Maandagmiddag in de Ooypolder bij Nijmegen de Belgische parachutisten, die deelnemen aan de Vierdaagse, hun entree in de Keizer Karelstad gemaakt. Om ongeveer half vier naderden twee Dakota's en onder luid gejuich van de toe schouwers maakten de eerste parachutis ten hun sprong. In totaal daalden 336 pa rachutisten in het polderland neer. Slechts één van hen liep een nat pak op, daar hij in een sloot „belandde", maar overigens ver liep alles uitstekend. Maandagavond werd in het Goffertsta- dion, aan de rand van Nijmegen, door on geveer 30.000 belangstellenden de traditio- Netjes op een rijtje bungelen drie der gedroptetippelaars boven de polder bij de Waalbrug. nele vlaggenparade gadegeslagen, die tel ken jare aan de Vierdaagse voorafgaat. Wandelaars startten Hedenmorgen om vier uur zijn ruim S000 wandelaars gestart voor de tocht door de Betuwe. Een fijne motregen daalde op de eerste wandelaars neer. Dat de zon ver stek had laten gaan, was overigens uitste kend naar de zin van de wandelaars; unaniem was de mening: voortreffelijk wandelweer. In „tele-cinema" van Festival of Britain LONDEN, 23 Juli (Reuter). Koningin Juliana heeft Maandagochtend in Londen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van het Festival of Britain op de Zuidelijke oever van de Theems. Het bezoek dat een geheel particulier karakter droeg, duurde ongeveer twee en een half uur. De Koningin tijdens haar bezoek aan de Festival-tentoonstelling in Londen. Cecil Cooke, directeur van de tentoon stelling, en brigade-generaal Greenfield leidden de hoge gaste, die een gebloem de beige zijden japon, een goudkleurige strohoed en bruine schoenen droeg, rond. De Koningin bracht onder meer een half uur door in de „telecinema" waar zij ste reoscopische films aanschouwde. Ook zag zij haar eigen beeltenis op het televisie scherm in de foyer van het theater. Hare Majesteit heeft later op de dag, in gezelschap van prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene, de opening van de „international horse show", een groot con cours hippique dat in White City gehouden wordt, bijgewoond. Eén dode, één licht gewonde Na het hevige onweer dat gisteravond boven Maastricht woedde ontstond tussen half negen en negen uur een grote grond- j verschuiving langs de Westelijke helling van de Sint Pietersberg. De 23-jarige tim merman F. van den Booren werd geheel onder de modderlawine bedolven en kwam om het leven. Zijn schoonvader, de 43- jarige P. Godding, werd tot aan de borst in de zware klei vastgekneld. Hij kon spoedig worden bevrijd en bleek slechts enige schaafwonden en lichte kneuzingen te heb ben opgelopen De twee mannen waren na het onweer in een schuurtje achter hun huis bezig met het voeren van duiven en konijnen. Tenge volge van de zware stortregens van Zon dag en Maandagavond werd de klei losge- spoeld en stortte met veel geraas, gevolgd door een hevige slag, naar beneden. Het schuurtje werd geheel vernield. De ver schuiving heeft een omvang van 1500 tot 2000 kubieke meter. Het uitgraven geschiedde onder leiding van ir. F. Dresens, directeur van gemeente werken te Maastricht. Het waren mannen van deze dienst, die 's avonds om kwart over elf het inmiddels overleden slacht offer ontdekten. Om half één 's nachts kon het stoffelijk overschot uit de zware klei- massa worden gehaald. AMMAN, (Reuter). Het stoffelijk overschot van Koning Abdoellah, die Vrij dag in Jeruzalem werd vermoord, is Maan dag ten grave gedragen. Officieren van het Arabisch Legioen droegen de kist uit het paleis, waar het lijk lag opgebaard, en plaatsten deze op een affuit. Een saluut van 21 schoten weerklonk, toen de kist op de koninklijke begraafplaats in het graf werd gelaten. Arabische vorsten, premiers, ministers en ambassadeurs woonden dc plechtigheid bij. Glu'ob Pasja, de Britse commandant van het Arabische legioen, liep aan het hoofd van de officieren in de stoet. De lijkstoet werd door een duizendkop pige menigte gevolgd. Bij velen stroomden de tranen over de wangen. Achter het affuit, dat getrokken werd door een mili taire vrachtauto met leden van het Arabi sche Legioen, volgde het lievelingspaard van de Koning, dat zijn rijlaarzen en Da mascener zwaard droeg. Ebner-Esche'nbach: Niemand weet genoeg, maaf menigeen teveel. TOKIO, (United Press en Reuter) Na besprekingen met generaal Ridgvvay is de bestandsdelegatie van de UNO Maandag avond in Korea teruggekeerd. Hoewel niet verwacht wordt, dat de besprekingen met de Noordelijken voor Woensdagochtend 10 uur hervat zullen worden, houdt men zich in het kamp gereed voor geval de Noordelijken het tijdstip van samenkomst- zouden willen vervroegen. Geallieerde kringen geloven dat de kans op voortzetting van de wapenstilstands besprekingen slechts gering is, tenzij de Noordelijken hun eis dat alle buitenlandse troepen moeten worden teruggetrokken uit Korea, laten varen. Vliegtuigen van de verbondenen hebben hun aanvallen op troepenconcentraties, toe voerwegen en vliegvelden van de Noorde lijken voortgezet. Aan het front was het hedenmorgen rus tig. Alleen in het Oosten werd nog door LONDEN (Reuter). In resoluties, die zijn ingediend voor de jaarlijkse conferen tie van de Britse Labourpartij in October, wordt de regering beschuldigd van „onder danigheid aan de Amerikaanse oorlogs politiek" en worden vele eisen tot inkrim ping van het Britse wapenprogram gesteld. De voorlopige lijst van resoluties van de plaatselijke afdelingen der partij in het ge hele land telt honderden moties, welke de volgende punten bevatten: ongerustheid over de hoge kosten van levensonderhoud; oproepen tot vermindering van de uitgaven voor herbewapening; protesten tegen bere kening door de staat van kosten voor de nationale gezondheidsdienst; critiek op aspecten van de buitenlandse politiek, eisen tot terugtrekking van de Britse troepen uit Korea en uitingen van bezorgdheid over de „overheersende positie" van de Verenigde Staten in militaire en economische aange legenheden. De nationale vakbond van spoormannen, welke ongeveer 450.000 leden telt, diende de resoluties over de buitenlandse politiek in. De bond betreurt het brandmerken van China als aggressor door de U.N.O., kant zich sterk tegen elke vorm van sancties tegen dit land en dringt aan op verdere po gingen om een staking van het vuren in Korea te bewerkstelligen, alsmede toepas sing van de verklaringen van Caïro en Potsdam, dat Formosa aan China moet worden teruggegeven. De bond verzet zich voorts krachtig tegen herbewapening van Duitsland. In verscheidene resoluties wenst men, dat de Westelijke mogendheden zullen helpen de levensstandaard van de Aziatische vol keren te verhogen om het communisme te bestrijden. Ex-maarschalk Pétain zal morgen wor den begraven op het kerkhof van Port Joinville. Gistermorgen staken verpleegsters het stoffelijk overschot in de khaki-uniform die slechts was versierd met de Medaille Militaire, en plaatsten zijn rijk met goud geborduurde maarschalkspet op zijn ge vouwen handen. Tot de hoge officieren die waarschijn lijk de begrafenis zullen bijwonen, behoort ook generaal Pierre Hering, gewezen gou verneur van Parijs. Alleen verwanten van de overledene, zijn advocaten en personen die ambtshalve aanwezig moeten zijn, kregen toestemming de sterfkamer te betreden. groepen ter sterkte van een compagnie ge vochten om het bezit van een hoogte. De Zuid-Kqreaanse nationale vergade ring te Poesan besloot gisteravond met al gemene stemmen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, een dankbetuiging te zenden voor diens weigering 'om het terugtrekken van de bui tenlandse troepen als punt op de agenda voor de onderhandelingen te Kaesong op te nemén. De nationale vergadering gaf ook een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat men gelooft, dat „de Noordelijken Zuid- Korea opnieuw zullen aanvallen, zodra de troepen der verbondenen zich uit Korea zullen terugtrekken". BONN (United Press). De Duitse re gering heeft bekend gemaakt, dat Frank rijk, Italië, België, Luxemburg en Duits land het op de Parijse conferentie over vorming van een gemeenschappelijk Euro pees leger, op belangrijke punten zijn eens geworden. Dit werd bereikt na vijf maan den van overleg tussen de vijf naties. Ver wacht wordt, dat de punten waarover men het eens werd, gepubliceerd zullen worden in een rapport dat heden formeel onder tekend zou worden. In de Duitse aankon diging wordt echter ook opgemerkt dat een groot aantal kwesties nog niet zijn opgelost. De vijf naties zullen aan het hoofdkwar tier van Eisenhower vragen hun militaire deskundigen te helpen de plannen op te stellen voor een Europees leger, zo wordt verder in het Duitse communiqué meege deeld. Ook wordt gezegd dat de Parijse conferentie zal worden voortgezet door mi litaire deskundigen om de détails uit te werken. Leden van de Duitse delegatie hebben verklaard dat zij tevreden zijn met de tot dusverre bereikte resultaten. LONDEN (Reuter). Volgens onoffi- :iële bronnen in Londen heeft Engeland in principe toegestemd in een voorgestelde conferentie van enige West- en Oost- Europese landen, met inbegrip van de Sovjet-Unie, teneinde te onderzoeken of het mogelijk zal zijn besprekingen over graanleveranties te houden. Het voorstel daartoe was gedaan door dc secretaris van de economische commissie voor Europa van de UNO, Gunnar Myrdal. Er is nog geen plaats of datum voor de bijeenkomst der deskundigen vastgesteld. De landen, waaraan verzocht werd deel te nemen zijn Engeland, Frankrijk, Dene marken, de Sovjet-Unie, Polen en Honga rije. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie, Polen en Hongarije zich bereid hebben verklaard besprekingen te voeren over uitbreiding van de handel tussen West- en Oost-Euro pa. Denemarken heeft er reeds in toege stemd, dat de besprekingen 20 Augustus te Genève zullen worden gehouden. Zoals men zich herinneren zal. is er in November 1950 te Genève een Europese graanconferentie gehouden, die mislukt is, doordat men geen overeenstemming kon bereiken over de vraag, welke goederen de West-Europesg landen zouden moeten leve ren in ruil voor Oost-Europees graan. WASHINGTON (A.F.P.). In een Maandag aan het Congres toegezonden halfjaarlijks economisch rapport verklaart president Truman, dat de Amerikaanse economie op het ogenblik krachtiger is dan bij het begin van de uitvoering van het bewapeningsprogfam. De inflatiedruk is minder geworden. Truman merkt verder op, dat de veilig heid van de wereld niet slechts een zaak is van kanonnen. Zij vereist ook economi sche, politieke en morele kracht. Hij richtte de aandacht van het Congres op andere punten in de wereld als Perzië, Joegoslavië, en Indo-China, waar zich gebeurtenissen zouden kunnen voordoen, die tot een wereldoorlog kunnen leiden. Truman is van mening, dat met het oog op de ervaringen in Korea, in de grootst mogelijke.uitbreiding van de strijdkrachten in de V. S. (op het ogenblik 3% millioen man) voorzien moet worden. De thans op 35 milliard dollar per jaar vastgestelde militaire uitgaven zouden tegen het einde van het jaar tot 50 milliard en tegen het midden van het volgend jaar tot 65 milliard verhoogd moeten worden. Met betrekking tot de Amerikaanse pro ductie verklaart Truman, dat deze in de periode 1950-'51 van 300 milliard tot 330 milliard dollar is gestegen en zonder be zwaar in één jaar nog 5 procent verder opgevoerd kan worden Chauffeur omgekomen; een passagier ernstig gewond Maandagavond is tussen Wesel en Dins- Iaken in West-Duitsland een Nederlandse autobus met vrij grote snelheid tegen een boom gebotst. De chauffeur, de 33-jarige J. de Jong uit Hoorn, kwam bij dit ongeluk om het leven. Een der passagiers werd ernstig gewond. De autobus, eigendom van de Naco te Alkmaar, was gehuurd door de firma Kruyt te Schagen, die in het zomerseizoen gezelschapsreizen naar het buitenland or ganiseert. De chauffeur De Jong was Maandag met een gezelschap van 38 personen, wonende in de Zaanstreek, Amsterdam en Utrecht, naar Zwitserland vertrokken. Na het ongeluk is de ernstig gewonde passagier naar een ziekenhuis gebracht. De anderen zijn per trein naar huis terugge keerd. 24 J&U 195 7 1 UUR a;i(n mavis' 1 Het gebied van lage luchtdruk, dat zich gisteren nog bij de Engelse Oostkust be vond, verplaatste zich in zeer langzaam tempo naar het Oosten. Boven de Britse, eilanden bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die een uitloper vormt van een hoge drukgebied, waar van het centrum in de Golf van Biscaye ligt. Boven Noord-Italië heeft zich een lage drukgebied gevormd, dat daar ech ter geen regen en onweer veroorzaakt. oonbë'ivölkt (Slicht sew. •3 half bew 3 zwaar bew geheel 3ew mist sneeuw; regen' motregen hagel buien onweer MPERATUUB IOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED centra H hoge druk l lage druk SCKEIDiNGSUJM-PRONT-TUSSÏN LUCHT VAN - verschillende herkomst stand van Dl- teken gee pt de wndricwt ing aan- iedere hele dwarsstrefp is een wlno- JiNELH£l£vAV^IJf^K«J!£^=E=j^£ONCE^^^ OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen. Overwegend droog. Meest matige wind tussen Noord en West. Onge veer dezelfde of iets hogere tempe raturen. 25 Juli Zon op 4.49 uur, onder 20.42 uur. Maan op 23.— uur, onder 13.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Juli Hoog water: 7.31 en 19.55 uur. Laag water: 3.16 en 15.32 uur Woensdag 25 Juli Hoog water: 8.16 en 20.41 uur. Laag water: 3.58 en. 16.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1