Het Hek van de Dam. van f 39.50 VAN DUIVENBODEN „Koopvaardij-marine" krijgt een opleiding van drie maanden Pluche Tafelkleden Twaalfhonderd Haarlemse kinderen zongen en dansten op Droste-terrein Zij leert het bedienen van geschut, het blussen van scheepsbranden en het dichten van lekken Het autobus-ongeluk bij Dinslaken De „Willem Ruys" naar Indonesië vertrokken WONINGINRICHTING Agenda voor Haarlem Vier leden van een gezin plotseling ernstig ziek Ronde Tafel-conferentie voor de West Weekstaat Nederlandse Bank Dr. Verhage voorzitter Bond van Bloembollenhandelaren Auto met twee dames gekanteld Eén dode bij ongeval in suikerfabriek Brutale textieldiefstal ZWïTSALETTEEN 2 In de hoofdstad uit Brand in woonhuis in IJmuiden Examens WOENSDAG 25 JULI 1951 3 Volgens een regeling, die in Februari 1951 in werking trad, is bepaald, dat voor het dienstplichtig koopvaai'dijpersoneel andere maatstaven zullen gelden dan voor de dienstplichtigen in*het algemeen. Deze laatsten moeten namelijk 21 maanden on der de wapenen komen. De eerste categorie is er met vier maanden af. De eerste en voornaamste taak van de Koninklijke Nederlandse Marine is de be scherming van de overzeese handel en de koopvaardij. Men heeft in de burger zee vaart op het ogenblik gebrek aan perso neel. Indien een belangrijk deel van de jonge zeelieden gedurende 21 maanden on der de wapenen zou moeten komen, zouden deze moeilijkheden sterk vergroot worden. Het koopvaardijpersoneel kan noch in vredestijd, noch in oorlogstijd op de koop vaardijschepen gemist worden. Zij kunnen er belangrijk toe bijdragen de taak van de marine in oorlogstijd te verlichten door zelf mee te helpen in dergelijke tijden het schip waarop zij varen te verdedigen. Alle koopvaardijschepen zullen in oorlogstijd worden uitgerust met artillerie. Daai'om is voor het koopvaardijpersoneel een oplei ding ontworpen die in drie a vier maanden deze mannen vaardigheid geeft in het be dienen van luchtdoelartillerie, welke tevens horizontaal kan schieten, in het bestrijden van branden en in het dichten van lekken. Kapitein ter zee S. Dobbenga heeft in zijn functie als hoofd van het Bureau Han delsbescherming van de Marinestaf de al gemene zorg voor deze opleiding. Op het ogenblik zijn 120 dienstplichtigen als eerste groep onder de wapenen. Reders en marine-officieren zijn zeer tevreden over deze regeling, de eersten niet alleen omdat het een groot verschil is of een jonge stoker, matroos of stuurman 4 in plaats van 21 maanden niet kan varen, maar ook omdat getraind personeel in oor logstijd de kans op het behoud van het schip vergroot en bovendien een goed brandweerman aan boord te allen tijde een aanwinst is. Ongeveer 100 uren tijdens de opleiding worden besteed aan de scheepsbeveiliging en 180 aan de artillerie. Ook wordt aan dacht besteed aan de algemene militaire vorming en het aankweken van discipline. De opleiding van ongeveer 15 tot 20 man per week begint in Voorschoten om dan na verloop van tijd naar Den Helder te gaan in de nieuwe kazerne voor de onderzee- Linker voorband sprong Het ongeluk met een Nederlandse auto bus, dat Maandag tussen Wesel en Dins laken in West-Duitsland gebeurde, is ver oorzaakt door het- springen van de linker voorband, juist op het ogenblik dat de chauffeur uitweek voor een wielrijder. De bus reed tegen een boom en werd aan de linker voorzijde geheel ingedrukt. De chauffeur J. de Jong uit Hoorn werd zo ernstig gewond dat hij kort na het on geluk is overleden. De tweede chauffeur, die aan de andere kant van de ingebouwde motor zat, kreeg een shock. Twee van de 38 passagiers zijn vrij ern stig gewond. De 46-jarige mej. H. Allon uit Kampen kreeg een beenkwetsuur en is in een ziekenhuis in Düsseldorf opgenomen. De 36-jarige mej. F. Werling uit Leeuwar den, die een schedelbasisfractuur opliep, is naar een ziekenhuis in Bochum overge bracht. Zij verkeren niet in levensgevaar. Alle andere inzittenden op een tiental na, kregen letsel van niet ernstige aard. Bij de 904 passagiers van de „Willem Ruys", die gistermiddag naar Indonesië vertrok, bevonden zich 25 leden van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, voorts merkten wij op de vicaris-generaal van het Bisdom Den Bosch, mgr. F. N. J. Hendrikx, die met de directeur van het doofstommen-instituut te St. Michielsgestel, mgr. J. C. van Overbeek, een inspectiereis naar de doofstommen-instituten in Indo nesië gaat ondernemen. Ook bevonden zich aan boord dr. G. W. Oberman, de voorma lige Utrechtse Hervormde predikant, thans directeur van de „Kampong Reconstructie" in Djakarta, mr. Ch. E. J. Maitland, secre taris van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond in Den Haag, en Raden Mas Kus- muljono van het Indonesisch Plan-bureau. ADVERTENTIE Unieke aanbieding zuiver wol 140 x 170 voor de ongekend lage prijzen Let op onze advertentie van a.s. Vrijdag. Ged. Oude&racht 108—110 - Tel. 17165 WOENSDAG 25 JULI Krelagchuis, Leidsevaart: „Haak-in" ten toonstelling, 1017 uur en 1923 uur. Openlucht-l lieal er Bloemendaal: „Dorp in Opstand" (Stichting Kmnemer Toneel Festival). 8 uur. Palace: „Louise Lotte", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (ochtendvoorstelling) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (ochtendvoorstelling Luxor: „Ontwrichte jeugd", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „De prairie-bruid", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur (des ochtends 10.30 uur „Jopie Slim"). Spaarne: „De brug naar de eeuwig heid", 14 ;i„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van All Jolson" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een heer in het verkeer", alle leeft., 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. bootdienst, die door deze dienst nog niet gebruikt v/orclt. Per jaar zullen ongeveer 800 dienstplichtigen van het koopvaardij personeel een opleiding krijgen. Daarbij worden alle moderne middelen die de ma rine ten dienste staan gebruikt. Deze „koopvaardij-marine" draagt het marine-uniform met op de linker mouw een rode ruit met een witte margriet. De moeder reeds overleden In het gezin van de heer W. Hoeve te Apeldoorn hebben zich plotseling ernstige ziekteverschijnselen geopenbaard bij de vader en de moeder, een dochtertje van 7 en een zoon van 18 jaar. De 48-jarige moeder is ovei'leden. De drie andere zieken zijn naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. Huh toestand is ernstig. Van' de drie ove rige kinderen het geiin bestond uit 7 personen was één met vacantie. Bij de twee overige dochters hebben zich geen ziekteverschijnselen voorgedaan. Of hier van een ziekte of van vergiftiging sprake is, staat nog niet vast. Teleurstelling over voorstel der Nederlandse regering De Nederlandse regering heeft aan de Nederlandse Antillen en Suriname voor gesteld, een commissie van voorbereiding in te stellen voor een Ronde Tafel-confe rentie. De conferentie, die het vorig jaar werd verdaagd, wordt opgeheven en de de legaties ontbonden. Suriname en de Neder landse Antillen zullen te gelegener tijd uit genodigd worden om een veelzijdig samen gestelde delegatie naar een nieuwe confe rentie te zenden. Elk land zal de kosten van zijn eigen delegatie betalen. De confe rentie wordt door Nederland bekostigd. De commissie van voorbereiding zal een ont- werp-statuut als basis voor overleg sa menstellen. De Staten der Nederlandse Antillen heb ben aan de landsregering geantwoord, te leurgesteld te zijn, omdat verwacht werd, dat de Nederlandse regering thans een datum bekend zou maken voor de Ronde Tafel-conferentie. Zij kunnen zich derhalve niet verenigen met de weg, welke door de Nederlandse regering is gekozen en drin gen er met klem bij de landsregering op aan, het daarheen te leiden, dat de Neder landse regering nog dit jaar de Ronde Tafel-conferentie zal doen houden. ADVERTENTIE ROME „Met het verscheuren van 9000 leeuwen opende Titus het Colosseum. Maar da's al 1900 jaar geleden." „Wel 'n ding van constante kwaliteit." „Zoiets als CABALLERO dus!" Kleine verbetering der schatkistpositie De verkorte balans van de Nederlandse Bank vertoont geen opzienbarende muta ties. Evenwel kan er uit worden opge maakt dat de positie van de schatkist iets is verbeterd. De vorige week was aan het rijk nog een renteloos voorschot verleend van 14.434.235, dat thans geheel is af gelost. Er is zelfs een klein saldo gekweekt van 2.619.218. Het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkistpapier bleef echter onveranderd op 260.000.000. In dit opzicht geeft de situatie nog geen verbetering te zien. De komende maandwisseling doet haar invloed al enigszins gevoelen. Dit kan wor den afgeleid, dat de voorschotten in reke ning-courant met ruim 5.000.000 zijn toe genomen tot 204.884.401, terwijl daar naast de saldo's van banken in Nederland met 5.000.000 zijn achteruitgegaan tot 43.288.649. De vorderingen in guldens, voortvloeiende uit betalingsaccoorden, en de buitenlandse betalingsmiddelen zijn wat groter geworden, daarentegen zijn de vor deringen in guldens verminderd, zodat de totale claims op het buitenland met ruim 11.000.000 zijn gestegen tot ruim 952.000.000. Daartegenover zijn echter de totale verplichtingen aan het buitenland met circa 25.000.000 opgelopen tot 1.137.000.000. Wanneer rekening wordt gehouden met het totaal aan Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's, voortvloeiende uit betalings-accoorden, zijn belegd, op de bank staat aangegeven met een bedrag van 98.200.000, dan blijkt, dat inclusief de voorraad munt- en muntmate- riaal ad 1.194.091.145 de nettto-deviezen- reserve is verminderd van rond 926.000,000 tot 921.000.000. De bank biljetten-circulatie geeft een uitzetting te aanschouwen van slechts 2.500.000 tot 2.744.375.230. Het eniigrantenvliegtuig van de K.L.M. naar Australië, dat Maandagavond niet van Schiphol kon vertrekken, omdat men ver wachtte in Karachi moeilijkheden te onder vinden tengevolge van het Perzische olie conflict, is Dinsdagavond van de Amster damse luchthaven opgestegen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft gisteren in hel Krelagehuis te Haarlem de Haak-in-tentoonstelling geopend, waarop de fraaie geschenken te zien zijn in welke de ingezamelde gelden voor de kankerbestrijding aan de Haak-in-actie over handigd werden. Hier toont mevrouw M. D. Eickholz-Dé Wijs, de secretaresse der Haarlemse afdeling van het Koningin Wilhelminafonds een der geëxposeerde voor werpen: een miniatuur-autobus, die de bijdrage van de Gelderse Tramwegen bevatte. Oppositie won het pleit In de vergadering van de Bond van Blocmbollenhandelaren. die Dinsdagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse werd gehouden, is dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, met 19095 stemmen gekozen tot bondsvoor zitter. In de zeer druk bezochte vergadering, die onder leiding stond van de aftredende voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, werd allereerst door het bestuur heftige critiek geoefend op het feit, dat een verslag van de vergadering, die als gebruikelijk niet voor de pers toegankelijk was, in het Weekblad voor Bloembollencultuur was opgenomen. Vervolgens werd aan de orde gesteld de statutenwijziging, noodzakelijk om het mo gelijk te maken dat een gesalarieerde voor zitter, niet-lid, werd benoemd. Hiertegen rezen uit de vergadering be zwaren, omdat men meende, dat het daar toe nog tijd genoeg was, indien dr. Verhage zou worden gekozen en deze de benoeming zou aanvaarden. De sterke oppositie tegen dit voorstel was oorzaak dat het bondsbe- stuur dit terugtrok. Van de zijde van de voorstanders der candidatuur-Verhage werd tegenover de bezwaren van het bestuur tegen een „bui tenstaander" aangevoerd dat dr. Verhage zeer zeker niet als buitenstaander kon wor den beschouwd, en dat onder de huidige omstandigheden het voorzitterschap geen „erebaantje" meer kon zijn als voorheen, doch de volle man vroeg. Naar aanleiding van de bezwaren van de secretaris mr. F. J. D. Theyse, die gemeend heeft te moeten aftreden, wanneer een ge salarieerd voorzitter werd benoemd, werd er de aandacht op gevestigd dat deze zo zwaar belaste functionaris hierdoor enigs zins zal worden ontlast en dat er voor be danken geen enkele reden is. Op aandrang van de vergadering nam het bestuur naast de drie bestuurscandida- ten, de* heren Th. B. de Vroomen, Ant. Bergman en J. Arentshorst Jr., ook de naam van dr. Verhage op. De daarop vol gende stemming leverde 190 stemmen op voor dr. Verhage en 90 voor de heer De Vroomen. Ip de plaats van de heer C. Ph. Freriks werd tot onder-voorzitter benoemd de heer M. C. Driehuizen. (Van de zijde van het bestuur van de bond heeft men ons er opmerkzaam op ge maakt, dat de vergadering waarop in het begin van dit verslag wordt bedoeld, een bestuursvergadering was en dat het toch niet gebruikelijk is, dat bijeenkomsten van interne aard ook voor de pers toegankelijk zijn. Niet alleen het bestuur, maar ook vele leden hebben zich over het verslag in het Weekblad van Bloembollencultuur veront waardigd getoond. Overigens zal het be stuur vandaag nog een officiële mededeling doen over de consequenties die men uit de nieuwe situatie zal trekken. Red.) Een dode, een gewonde Op de rijksweg bij Meppel is Dinsdag een kleine auto, waarin twee dames ge zeten waren, na het inhalen van een andere wagen, gekanteld. De 24-jarige mej. P. M. de Jong uit Den Haag kwam bij dit onge luk om het leven. Een verpleegster uit Ermelo, mej. Velema, werd ernstig gewond naar het Diaconessenhuis te Meppel ver voerd. In de afgelopen nacht is in de Fries- Groningse suikerfabriek te Groningen een centrifuge uit elkaar gesprongen. Hierbij wercl de 27-jarige K. W. op slag gedood. De arbeider J. van de M. kreeg ernstig letsel en is naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Voor een confectiefabriek in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam verscheen een bestelauto, waaruit twee mannen stapten, die kartonnen dozen met regenjassen en herencostuums, welke in de fabriek gereed stonden voor verzending, in cle auto laad den en wegreden. Niemand van het perso neel koesterde enige achterdocht, maar later kwam men tot de ontdekking dat de goederen, die een waarde van 30.000 had den, waren gestolen. De politic zoekt thans naar de brutale dieven. Familiefeest van Haarlemse speeltuinen een dag van louter plezier Er zal wel geen lantaarntje bij nodig zijn, om de ouders te vinden, die met de handen in het haar de vacantie van hun schoolgaande spruiten zagen naderen. Er zal echter evenmin een lantaarntje bij nodig zijn, om de ouders te vinden die een welgemeende zucht van verlichting slaak ten, toen zij het even uitgebreide als veel belovende vacantieprogramma van het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen onder ogen kregen. De Haarlemse politieagenten die het voornemen hadden gemaakt om in de va cantie, tijdens hun meestal vreedzame patrouilletochten door de stad af en toe door de vingers te kijken, zullen gemerkt hebben dat dit voornemen gevoegelijk on uitvoerbaar kon blijven. Geen wonder overigens, want een goed deel van de jeugd heeft de schoolklas voor de speeltuin ver wisseld. Inmiddels hebben de leidsters en leiders van de speeltuinen de handen vol (dankbaar) werk gekregen, bij het gedeel telijk overnemen van de taak van ouder en politie. Een van de hoogtepunten van het speel- tuin-vacantie-programma was ongetwijfeld het grote familiefeest dat gisteren op het Droste-terrein aan de Oude Weg werd ge geven. Daar hebben maar liefst twaalfhon derd kinderen' van zeven verenigingen van elf tot vijf uur de harten opgehaald aan een bont allerlei van zang, dans, toneel en muziek. Het aardige was dat een groot deel van het programma door de jeugd zelf werd verzorgd. Volksdansen Het is niet aardig om plezier te hebben in een zieke papegaai, behalve wanneer die zieke papegaai een volksdans is. Hetzelfde geldt voor een schoenlappertje dat bij ge brek aan werk met zijn tijd geen raad weet. Mevrouw To Venema is er in ge slaagd om zowel voor papegaai als schoenlapper op het Droste-terrein een waar enthousiasme te ontketenen, dat, voorzover het niet tot uiting kwam in een perfect dansen, toch in ieder geval stof genoeg gaf voor veel plezier. En daar was het deze middag in hoofdzaak om begon nen. Maar hoe dit alles ook moge zijn: echte volksdansen werden er ook uitge voerd. Mevrouw Venema voerde namelijk met een dansklasje van de Haarlemse Volksmuziekschool een sprookje op. Voor zover de fantasie van de jeugdige toeschou wers reikte, werd het Droste-terrein om getoverd in een tuin waar behalve een meisje nog drie stenen kabouters vertoef den. Moe van het bloemen besproeien valt het meisje in slaap en droomt. In die droom ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN - Verrassend resultaat Kort geleden hebben wij u het advies van onze vriend Elias overgebracht om eens gewoon op een tram te slappen zonder te vragen waar die heen gaat. Wij hebben toen reeds opgemerkt dat ge u dan met gesloten ogen naar de vluchtheuvel moet begeven, daar iedere Amsterdamse tram met kleurige letters aan alle kanten zowel de plaats, van herkomst als van bestemming bekend maakt. Verder waarschuwden wij u uit drukkelijk niet te lang op een dergelijke vraagtekentocht te gaan staan, omdat men voor men het weet een kou te pak ken heeft. Ondanks dit alles echter blijft Elias volhouden (wij hebben het be wuste boekje er nog eens op nagekeken en inderdaad, het staat er nog steeds) dat ge op die manier ten volle van de stad kunt genieten, aangezien ge het leven in zijn gewone doen betrapt en tot verrassende resultaten komt. Gisteren hebben wij voor alle zeker heid de proef eens op de som genomen. Wij zijn op de eerste de beste tram gestapt die zo goed was op het Munt plein stil te houden. Het was lijn 24, een lijn met een Zuidelijke bestemming, hetgeen ons hoopvol stemde. Men be leeft gedurende zo'n rit hetzelfde soort onbedaarlijke genoegen dat een tennis bal op Wimbledon moet ondervinden. De sensatie hiervan kan men aanmer kelijk verhogen, aldus hebben insiders ons verzekerd, door voor het instappen nog schielijk enige flesjes yoghurt ach terover te slaan. De oefening in het vinden' van termen ter beleefde ver ontschuldiging voor medereizigers aan gebracht lichamelijk letsel betekent een niet te onderschatten bijdrage tot de vorming van een harmonische persoon lijkheid, een kwaliteit die van veel nut kan zijn in geval van een huwelijksaan zoek per advertentie. Leerzamer nog is de conversatie. Wij stonden beurtelings naast, tegen, op en onder een boom van een kerel met zijn hand in een tot zwachtel verbouwd beddelaken. Hij bracht verslag uit van zijn bevindingen in het ziekenhuis tegen een beteuterd vrouwtje, dat door Stein- len getekend had kunnen zijn. „Nou die dokter gaf me een jaap met een kanjer van een mes dwars door die buil hè. Ik gaf natuurlijk geen krimp, maar ik hepper mannen bij zien sidderen als een aal in de prut!" Het vrouwtje infor meerde belangstellend ofsenem dan niet verdoven moste. Tot onze buitensporige verrassing bleek de reus met de zwach tel een groot kenner van de werken van George Bernard Shaw te zijn, want hij antwoordde met precies dezelfde term die het bloemenmeisje uit „Pygmalion" op de theevisite bij de deftige moeder van de professor bezigde. Vervolgens kwam, als een der weinige dingen die in een tram onomstotelijk zijn, vast te staan dat ook het vrouwtje wel het een en ander in haar leven had meegemaakt. Zo werden wij tegen betaling van de somma van vijftien cent voor een over stapje weer een schat aan desillusies rijker. Jn de wind slaan Even voorbij het Olympiaplein heb ben wij de benenwagen genomen (lijn 2, zoals de Amsterdammers zeggen) om volgens de raad van mr. Elias de plaats te zoeken die ons had aangetrokken. Daar liepen wij nu met onze ziel onder de ene en ons goede gedrag onder de andere arm door dat machtige stuk brede, lichte en indrukwekkende steden- bouw.Via de majestueuze Michel Angelo- straat kwamen wij op de Stadionkade, waar wij met volle teugen de geuren van het buitenleven insnoven. Aan dc overkant zaten een paar honderd kin deren te verpieteren in een grauwe tent, schuilend voor de zeurende regen die uit een groezelig wolkendek siepel de. Zij verbleven daar in een vacantie- kamp en hadden een oranje vlag uitge stoken, waarschijnlijk om het bijbe horende zonnetje te voorschijn te lok ken. Als wij ons instinct goed hebben be grepen, dan was de magneet die ons naar deze buurt had gezogen het zich langs vier straten uitstrekkende flat gebouwen-complex Zonnehof, waar wij maar liefst tien kinderen bezig hoorden zich te bekwamen in de voorbereiding tot de kunst van het pianospel, het zo genaamde pingelen. Daar worden wij altijd bijzonder mistroostig van. Om dit gevoel te verdrijven begonnen wij een bezigheid te plegen, waarmede een vroegere vriend van ons de tijd placht te korten en zijn geest te scherpen tij dens de dagelijkse wandelingen van school naar huis of omgekeerd, namelijk het uit het hoofd vermenigvuldigen van huisnummers. Dus: 24 X 26 624 x 28 vult u zelf maar in, want wij weten het niet meer. Die vriend van ons was daar zo goed in dat hij het tenslotte klaarspeelde om telefoonnum mers met gironummers te vermenigvul digen en het product te delen door zijn geboortejaar. Hij begeleidde daarbij zijn gedaehtengang tijdens het rekenen door op een miniatuur-mondharmonica de aria van „Popeye the Sailorman" te vertolken. Toen hij dat eenmaal terdege beheerste als geen ander, begon hij zich Meester Multiplicator te noemen. Helaas is hij door de telmachine verdrongen. Die werkt vol-automatisch, maar zon der muziek. Wij werden van onze wandeling niet wijzer. Wij hebben het advies van onze vriend Elias verder maar in de wind geslagen, die toevallig net om de hoek van de Milletstraat kwam waaien. Op zoek naar de beste weg naar huis viel Op 27 Juli gaat in het theater Carré aan de Amstel de première van de revue „Extra Editiemet Willy Wal den _cn Piet Muyselaaronder meer als de dames Snip en Snap. Er zijn talrijke andere medewerkenden. Er zijn deze week geen concerten of toneelpremières. Tot het einde van de maand speelt het- Vrije Toneel in het Leidseplein Theater het Franse stuk „M'n man heeft complexen" en danst het Negerballet van Berto Pasuka (begeleid door het Afrikaan se tom-tom-orkest) in het Centraal Theater. Kunsthandel P. dc Boer aan de Kei zersgracht stelt oude schilderijen ten toon. In de kunstraat De Krulle aan de Lijnbaansgrachl exposeert Milly van Duivenboden schilderijen en aquarellen uit Zuid-Frankrijk tot 6 Augustus. Van 26 Juli tot 5 October wordt in het Rijksmuseum een grote tentoon stelling gehouden van Bourgondische Pracht, een gemeenschappelijke opzet van de musea van Dy on, Amsterdam en Brussel, met inzendingen uit alle delen van West-Europa. Er zijn 25 wandtapijten, een door Jacoba van Beieren aan het Goudse schutters gilde geschonken miskelk, schilde rijen van MemlincJan van Eyck en Rogier van der Wegden, sculpturen van de Haarlemmer Claus Sluter en \^tal van sieraden. ons oog op een bord: Rijdt op de stop meter. Dat leek ons een aardig idéé, een goede afwisseling van taxi of brom fiets. Maar waar wij ook informeerden, nergens konden wij een geschikte stop meter huren. Toen hebben wij de tram maar weer terug genomen. Lijn 24. BOEDA. Twaalfhonderd kinderen van zeven Haar lemse speeltuinverenigingen namen elkaar gistermorgen op het Droste-terrein aan de Oude Weg in de armom onder leiding van mevrouw To Venema een vrolijke volksdans te proberen. worden de kabouters levend en komen er allerlei elfjes op het tapijt, die naar harte lust gaan dansen. Toen het meisje uitge- droomd was, volgde een klaterend applaus, want het slot van de droom was meteen het einde van het sprookje. Hoeveel lof het bestuur van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen ook voor zijn vacantiewerk toekomt, ook de kinderen zelf verdienen een pluimpje. Zij hebben 's middags een programmaatje van declamatie, zang en lekenspel op de plan ken gebracht dat bewondering verdient. ADVERTENTIE Klein jongetje kreeg ernstige brandwonden Hedenmorgen heeft een korte maar hevige binnenbrand de voorkamer in een huis in de Lemairestraat in IJmuidcn-Oost ver woest. De brand was ontstaan doordat een klein jongetje een brandend petroleumstel van een tafeltje had getrokken. Het kind kreeg ernstige brandwonden en is in het Anthoniuszickenhuis opgenomen. Van het gezin Van den O., dat het huis bewoonde, was de vader afwezig. De moe der heeft het kind, dat door de brandende petroleum ernstig was gewond, dadelijk naar een arts gebracht, haar andere drie kinderen werden bij overburen onderge bracht. Omstanders hebben de brandweer gealarmeerd. Toen deze in de Lemaire straat arriveerde, sprongen juist dc ruiten van de woning en een dikke rook drong naar buiten. Met een straal op de water leiding is de brand geblust. De inventaris van de voorkamer bleek geheel te zijn verwoest. Het ongeveer driejarige jongetje, dat door de moeder bij een arts was ge bracht, had ernstige brandwonden aan het onderlijf. Zijn toestand werd ernstig doch niet levensgevaarlijk genoemd. Handenarbeid Voor het te Haarlem gehouden examen handenarbeid slaagden de heren: H. Froma. K. Schneider, F. van der Woud. A. Koopman, R. Geeris, A. Schep, J. Zoetmulder, L. Wes ters, D. van Zuilekom. A. de Bruin, J. Mees ter, J. Broersma. J. de Jong. W. Jonker, F van Bennekom. K. Oudes. R. dc Ronde, G. Stockman. R. Struyk. C. Terra. A. Visser. Voor het examen MULO slaagden: M. Krook, A. Lagervcld. G. Duif. P. de Smit, J. Heugens, A. Vennik, J. H. C. Westdorp en G. Bonkenburg uit Haarlem; A. Stelling werf, A. Priester en J. Kriek uit Beverwijk: W. Priebee. W. Marbies en T. Houtzager uit Bloemendaal' G. J. Veneberg, J. L. van Grootheest en P. van den Kommer uit Vel- sen; J. C. Niessink ui' IJmuiden; J. Fransen uit Heemstede; J. M. de Jong uit Benne- broek; J. Heij uit Hiïlegom en A. P. Bal kenende uit Lisse. Voor het examen hoofdakte A de dames: D. W. M. Donders. M. C. v. Sleyn, M. v. Boxtel. G. J. R. Zwarekamp en de heren: Th. M. E. Likct, J. v. d. Bunk, J. v. Es. Voor hoofdakte B slaagden de heren: J. J. Janssen. W. v. d. Poll, P. Tabak, J. Th. Dijkstra. Aan de Nederlandse school voor coupeurs en coupeuses te Doetinchem slaagden voor coupeuse de dames D. Dalman uit Overveen, E. Kortekaas uit Lisse en A. de Vries uit Haarlem. FAILLISSEMENTEN De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 24 Juli 1951 in staat van faillissement verklaard: R. Algera, schoenmaker, te Zaandam, Oranjestraat 52. Reehter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. J. M. van Wijngen, steenhouwer te Haar lem. Spaarndammerdijk 78 a. Rechter-com- missaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr, G. H. J. de Leeuw te Haarlem. de vennootschap onder de firma „JABO" te Haarlem. Lange Herenvest 138 en haar firmanten: J. H. W. van Looy te Haarlem, Slachthuisstraat 4. B. de Jong te Haarlem, Barbarossastraat 24. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank van 18 Juli 1951 is aan Cornelis Hendrik van Geest te Haarlem, Middenweg 12. Hendrik Johannes van Geest te Haarlem, Lorentzkade 224, te zamen handelende onder de vennootschap onder firma Gebroeders van Geest, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoe ming van mr, K. Hugenholtz te Haarlem tot bewindvoerder.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5