!n het Krelagehuis te Haarlem kan men weer „inhaken" VLEESCROQUETTEN ■Clowntje Rick SLEUTEL WEG? Verwezenlijking twee belangrijke hotelplannen behoort nu tot de bereikbare mogelijkheden Amsterdamse Beurs Spectaculaire demonstraties van Heemsteedse brandweer en E.H.B.O. Kort en Bondig Laat het verleden rusten WOENSDAG 25 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Tentoonstelling laat zien hoe ons volk meeleefde met de actie voor de kankerbestrijding Statistiek wereld-godsdiensten Het feest van het boek weer met Wim Sonneveld Thans ook in Haarlem DOLLARS VOOR ZAND VOORT Wfe praat er nü over school! BOEKHANDEL VEKO Oprichter Postaal Mannenkoor verlaat de P.T.T. Vijf paaltjes en A.N.W.B.-bord omvergereden Voor de Opposanten melksanering doen interessante suggestie Oud-wethouder E. van der Wall hedenmorgen overleden FEUILLETON door Peter Paul O'Mara „Bezoek deze tentoonstelling- niet alleen om er te kijken, maar ga er vooral heen om er uw geld te besteden". Deze goede raad gaf gisteravond Haarlems burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, aan de ingezetenen van zijn gemeente, toen hij in de hal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart de grote Haak in-tentoon stelling opende, welke daar tot en met Zaterdag wordt gehouden. „Er zijn reeds millioenen door het Nederlandse volk voor de kankerbestrijding bijeengebracht, welke bestemd zijn voor kapitaalsuit gaven. Maar ook de gewone dienst vergt grote bedragen, zodat men, ook al is de eigenlijke Haak in-actie afgelopen, moet blijven „inhaken", opdat de bestrijding van de gevreesde ziekte krachtig kan worden voortgezet". Voordat de burgemeester door het hijsen van een vlag de tentoonstelling opende, had de voorzitter van de afdeling Haar lem van het-Koningin Wilhelmina-Fonds, dr. W. B. Smit, dank gebracht aan de vele verenigingen, instellingen en bedrij ven die aan het organiseren van de ten toonstelling hebben medegewerkt. Met grote waardering gewaagde hij van het vele werk dat mevrouw M. D. Eickholz De Wijs, secretaresse van de afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelmina- Fonds, en de heer H. F. Vermeulen, voor zitter van het werkcomité, hebben ver richt. Zij hebben er in het bizonder voor gezorgd dat de tentoonstelling in Haarlem zeer zeker niet voor die in andere plaat sen onderdoet. Dat hiermee niet te veel gezegd was. konden de genodigden en ook het publiek, dat zich tijdens de openingsplechtigheid reeds voor het Krelagehuis had verdron gen, hierna constateren. Er was op deze eerste avond al direct een verheugend grote belangstelling voor de honderden merendeels merkwaardige voorwerpen, die men in de vele Haak in-radiouitzen- dingen door Johan Bodegraven als „ont zettend aardig" heeft horen kwalificeren. Wij zullen niet proberen een opsomming UITWISSELING VAN KUNSTBEZIT TUSSEN BRUGGE EN AMSTERDAM Tussen het stadsbestuur van Brugge en de hoofddirectie van het Rijksmuseum te Amsterdam is met toestemming van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen overeengekomen, dat Brugge voor de tentoonstelling „Bourgondische pracht" een drietal belangrijke schilderijen zal afstaan in tijdelijke ruil voor het door Rembrandt van zijn moeder gemaakte por tret, dat tot het bezit van het Rijksmuseum behoort. Uit Brugge zullen worden gezonden de grote triptiek van de heilige Christophorus van Memlinck, het schilderij van Hugo van der Goes voorstellende „Het sterfbed van Maria" en verder „Het portret van Mar- garetha" van Jan van Eyck. Deze drie schilderijen behoren tot de belangrijkste Belgische kunstwerken. Staking bij BEA geëindigd De British European Airways heeft met haar technici, die een langzaam-aan-sta- king hielden, overeenstemming bereikt, al dus is Dinsdagavond medegedeeld. Heden werd weer normaal gewerkt. van al deze curiosa te geven, waarmee wel een pagina van deze courant te vullen zou zijn. Want het is natuurlijk de bedoeling dat iedereen deze unieke col lectie gaat bewonderen en daarna eens flink in de beurs tast, om via de vele mogelijkheden, die daarvoor op deze ten toonstelling bestaan, een steentje bij te dragen aan de kankerbestrijding en daar mee een volksbelang te dienen. Volgens het Nederlands Hervormde Pers bureau heeft een statistiek betreffende de grote wereldgodsdiensten de volgende uit komst opgeleverd: De Rooms Katholieke kerk is de grootste geloofsgemeenschap ter wereld. Zij telt 422 millioen gelovigen en is sinds 1939 met 100 millioen gelovigen toe genomen. Daarna volgecn de Protestantse kerken, die in totaal 202 millioen aanhan gers tellen en de Grieks-orthodoxe kerk met 161 millioen. Hiertegenover staan de andere religies, waarvan de Mohamme danen met 296 millioen het grootst in aan tal zijn. De aanhangers van Confucius en de Taoïsten zijn 293 millioen in aantal, de Hindoes 252 millioen en de Boeddhisten 118 millioen. In het jaar 1952 zal de Boekenweek wor den gehouden van 20 tot 29 Februari. Te Amsterdam wordt het openingsfeest ge vierd in de Stadsschouwburg, waartoe de commissie evenals in 1951 de medewerking heeft ingeroepen van Wim Sonneveld, die met zijn gezelschap een speciaal program ma zal uitvoeren. Ook de Haarlemse Boek verkopers-Vereniging heeft besloten voor het volgend jaar het cabaret van Wim Son neveld op de bijzondere schouwburg avond ter gelegenheid van de Boekenweek te laten optreden. Van 1 Augustus tot 1 September speelt het ensemble van Sonneveld in het Am sterdamse Leidseplein Theater. Vertoond wordt een bloemlezing uit dë programma's der laatste tien jaren onder de titel „Her halingsoefeningen". Begin September gaat de première van een nieuw programma, een cabaret-comédie in de vorm van een toneelstuk, dus niet bestaande uit een aan tal los van elkaar staande grapjes, sketches en voordrachten, doch waarbij al deze ele menten logisch aaneen zijn geregen. Het zal de titel dragen „Artiestenpension". Be halve de oude bekenden Emmy Arböus, Lia Dorana, Conny Stuart, Guus Verstrae- ten, Han Beuker en Wim Sonneveld zullen hieraan nog medewerken de actrice Diny de Neef en de uit het buitenland terugge keerde danser Albert Mol. Op 15 en 16 De cember komt dit programma in Haarlem. In Apeldoorn heeft zich een nieuw geval van pseudó-vogelpest voorgedaan. Een 50-tal kippen is afgemaakt. ADVERTENTIE Even maar. Om U te herinneren aan de nieuwe boeken. Wacht nu niet langer. Breng morgen Uw BOEKEN LIJST bij VEKO. Dan mist er straks niet één ZIJLSTRAAT 98 (2e huis vanaf 't Stadhuis) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Juli 1951 ONDERTROUWD: 24 Juli, A. H. Dijkstra en M. E. van Tol; A. Brands en M. M. Kloos; P. J. Mulders en M. Schippers; J. C. Lucas en T. M. van Keulen. GEHUWD: 24 Juli, F. T. H. Nauta en T. E. Hellema; A. Planteijdt en A. M. van Gogh. BEVALLEN van een zoon: 20 Juli, L. M. Kramer—van Dreunen; 23 Juli, A. J. Bark— Kruijer; J. P. KuipersGroenendaal. BEVA-LLEN van een dochter: 23 Juli, H. G. Pover—Zuidhoek: 24 Juli, A. G. Kuijpers —van den Berg; G. A. M. LeisDiekmann; H. C. C. Kamphuisvan der Steeg. OVERLEDEN: 21 Juli, J. Bos, 71 j., Maer- ten van Heemskerkstraat: 22 Juli, P. Swart, 73 j.. Santpoorterplein; P. van Rees, 84 j., Koppestokstraat; R. Goedkoop, 62 j., Kam perlaan; 23 Juli, F. Repko, 42 j., Vosmaer- straat; G. Tielrooij, 62 j., Zaanenlaan; B. EikelenboomWonink, 54 j., Hazepaterslaan; A. J. C. Kleyn—Ratering, 75 j., Oosterhout- baan geduwd. De voorzijde van laan; J. Spoor, 24 u., Lange Wijngaardstraat, werd geheel vernield. De Zandvoortse raad heeft gisteren als belangrijkste evenement de mededeling van de burgemeester, dat er een belangrijk bedrag aan Marshallhulp voor hötelbouw in Zandvoort ter beschikking komt, opge leverd. Bij informatie is ons gebleken, dat in principe deze steun die aanvankelijk voor een Amsterdams hotelplan was be stemd bedoeld is voor de projecten van de heren N. W. Bouwes, te Amsterdam. de bekende promotor van het voorlopig van de baan zijnde Butlincamp, en A. H. Pom- per, de eigenaar van het Richebad aan de Noordboulevard. De heer Bouwes heeft een plan voor de bouw van een hotel van ongeveer 120 bed den annex concert- en schouwburgzaal. Dat complex zou verrijzen aan de Zuidelijke zijde van de Strandweg op de hoek van de Zuid-Boulevard, die nu weer Boulevard Paulus Loot komt te heten. Met de bouw van dit hötel, dat een ta melijk luxueus karakter zou dragen, is een bedrag van ruim een millioen gulden ge moeid. De aan de heer Bouwes toegezegde E.C.A.-hulp zou ongeveer de helft van dat bedrag, dus 500.000 gulden bedragen. Wat de plannen van de heer Pomper betreft; deze heeft de architecten Wesselo en Van Voorst uit Bussum een niet- luxueus, maar wel comfortabel hötel laten ontwerpen, dat straks met het paviljoen en bad-Riche aan de Noord-Boulevard (die binnenkort weer de oude naam van Boule vard Barnaart zal dragen) een geheel zal vormen. De heer P. L. Ruifrok zal de P.T.T. te Haarlem, na een diensttijd van 38 jaar, op 31 Juli verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De schei dende ambtenaar was de laatste jaren be last met de controle op de afdeling Spaar bank van de hulpkantoren en agent schappen. De heer Ruifrok was een der oprichters van Haarlems Postaal Mannenkoor, waar van hij meer dan tien jaar voorzitter was en nog steeds zitting in het bestuur had. Het afscheid, waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan, is bepaald op 31 Juli om 11 uur in het Postkantoor aan de Zijlstraat. Vijf betonnen paaltjes en een verkeers bord van de A.N.W.B., die ten gerieve van de weggebruikers langs de Amsterdamse vaart te Haarlem en de Nagtzaamstraat zijn aangebracht, moesten het in de afgelo pen nacht ontgelden toen een 46-jarige Bloemendaler, die volgens de politie onder invloed van sterke drank verkeerde, er met zijn personenauto in volle vaart tegen aan botste. De paaltjes werden omver gereden en het verkeersbord werd over de tram de auto De plannen van de heer Pomper waar over wij reeds in November van het vorig jaar uitvoerig schreven omvatten tevens de uitbreiding van zijn zwembad, waarbij ook aan de bouw van enkele winkels wordt gedacht. Het aandeel van de heer Pomper in de Marshall-hulp zou tweehonderdduizend gulden bedragen. Intussen staat het nog niet vast of de beide exploitanten van deze aanbieding ook gebruik zullen maken. 3-3)4 Ned 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 87 '3/,e 88 170)4 170 23654 ex di 238 170 169 163)4 162 287 289 114 J4 115 162 162 13954 139 11854 119 89 54 86 153 153 158)4 158)4 157 157 44 4554 56% 57)4 4374 44 K 74% 77)4 41% 42 >4 45 X 46 yK De Engelse vierling Good is dezer dagen drie jaar geworden. Hoogtepunt van het verjaardagsfeest was een bezoek aan haar overgrootmoeder, de 99-jarige mevrouw Fairclougliin Keynsham, die zo prachtig sprookjes kan vertellen. Een groot aantal inwoners van Heem stede spitste gisteravond omstreeks acht uur de oren, want met enige nadrukke lijke stoten loeide de sirene van de brandweer. Even later rukte de splinter nieuwe brandweerwagen uit, gevolgd door de oude, trouwe open Chevrolet met de Magirusladder. Luid bellend en loeiend ging het naar het Julianaplein, waar niet-ingelichte belangstellenden reeds een onheilspellende vuurzee in de Dreefschool vermoedden. Uit de omge ving kwamen talrijke omwonenden in de haarfijne motregen aangesneld, maar zij zagen tot hun verbazing, dat op het Ju lianaplein twee luidsprekers waren opge steld, waaruit een stem deze E.H.B.O.- en brandweer-demonstratie toelichtte. Bin nen korte tijd waren enkele honderden mensen op het plein verzameld. Razend snel kweten de in volle uitrusting gesto ken brandweerlieden zich van hun opge dragen taak en nog geen vijf minuten later lagen de slangen spuitklaar. Inmid dels was ook een ziekenwagen gearriveerd en opnieuw werd bewezen, dat alle be schikbare sirenes in de gemeente roest vrij en in „welluidende" conditie verke ren. Brandweerlieden rukten in gesloten formatie de bedreigde school binnen en niet lang daarna zagen de geïnteresseer de toeschouwers, dat drie koene vuurbe- strijders een gelijk aantal slachtoffers op hun schouders naar buiten droegen. De gewonden rode vlekken en vertrokken gezichten wezen op ernstige brandwon den werden op de tegels gelegd, waar na de inmiddels gearriveerde leden van de E.H.B.O. zich met de patiënten bezig hielden; alles voor de ogen van het pu bliek. Twee stralen spoten op het reeds door de regen glinsterende dak van de school, dat aldus een onverwachte en doeltreffende schoonmaakbeurt kreeg. Alle verrichtingen van de brandweer en de E.H.B.O. waren een nauwkeurige cbpie van werkzaamheden en tempo bij een echte brand. In het plantsoen vóór de school werd uit een slang van ge ringe omvang een miststraal geperst. In tien minuten spoot 500 liter water, door tien atmosfeer voortgestuwd, uit de kope ren sproeier. Dit blussingsapparaat is bij zonder geschikt voor het doven van klei ne vlammen. Toen ze het dak van de boerderij verlieten en nog een poosje rondgevlogen hadden, kwamen ze boven een bos. Ze zochten een mooi plekje uit en daalden neer. Wil je wel geloven, dat ik honger begin te krijgen?", zei Oepoetie. Geen wonder", zei Rick. „We zijn nou al 'n hele poos van huis, en van vliegen krijg je honger. Dus jullie zouden wel wat willen eten?" „En of!", zei Bunkie. „Ik zou best wat lusten. Maar we kunnen niet op tijd thuis zijn voor 't eten!" Dat is niet zo'n groot bezwaar", lachte Rick. „Ik kan immers voor alles zorgenWacht, we kunnen nou die vleugels wel weer missen, en dan zorg ik voor een lekker maaltje!" En jawel.hij zwaaide met z?n stokje en weg waren hun vleugels. Nu hadden ze daar geen last van met 't zitten. Ze namen plaats rond een boomstronk, en Rick zwaaide nogmaals met het toverstokje. En toen stonden er opeens allerlei heerlijke dingen voor hun neus: taarten, broodjes, worst, gebraden kip én nog veel meer! „Nou jongens, eet smakelijk!", lachte Rick. Deze bijzonder geslaagde demonstratie werd op spectaculaire wijze besloten met een compleet waterballet. Met zes brede stralen werden de bloemetjes en het gras in het plantsoen radicaal gelaafd. Onder de honderden belangstellenden bevonden zich de wethouders E. J. van Lent en H. Disselkoen. Ruilbureau op basis van vrijwilligheid Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat wij voor het eerst melding maakten van een plan tot sanering van de bezorgwijken van de Haarlemse en Bloemendaalse melk handel. Met de voorbereidingen daartoe is het niet van een leien dakje gegaan. De gang van zaken in Heemstede heeft de autoriteiten, van wier instemming met dit streven een groot deel afhangt, niet bepaald geestdriftig gemaakt voor een overeenkom stige regeling in Haarlem en ook de melk handelaren zelf waren over de sanerings plannen verdeeld, al was aanvankelijk een grote meerderheid te vinden voor het pro ject van „Onderling Belang" en „Sint Joseph". De minderheid tegenstanders van de sanering dus zijn evenwel niet bij de pakken gaan neerzitten en hebben ge tracht een welwillend oor te vinden voor hun standpunt. Daartoe heeft een comité van actie waarvan het bestuur bestaat uit.de heren Joh. de Mol, vroeger voorzit ter van de R.K. Bond van Melkslijters St. Joseph, P. de Wilde en F. Wallekers ge meend zich niet te moeten beperken tot een negatieve bestrijding, maar het wil ook een positieve bijdrage leveren, waardoor de basis van vrijwilligheid en behoud van de zelfstandigheid tot betere resultaten zullen leiden. Het comité heeft dezer dagen een adres aan de raadsleden toegezonden, dat in de eerstvolgende gemeenteraadszitting bespro ken zal worden. In deze brief wordt onder meer geageerd tegen het beleid van de melkhandelaren, die de sanering willen invoeren. Het comité doet in dit adres de volgende suggestie. Het ziet namelijk een oplossing in de vorming van een ruilbureau, omdat ook naar de mening van het comité een eind gemaakt dient te worden aan de toestand, dat in een straat een onnodig groot aantal melkhandelaren de bewoners van melk voorziet. Het comité is er vast van overtuigd, dat een dergelijk ruilbureau, dat onder auspiciën van de beide organi saties voor melkhandelaren behoort te wer ken, in een behoefte zal voorzien en dat geen enkele belanghebbende zich daar tegen zal verzetten. Het laat zowel de melkhandelaren als de consumenten vrij, voor de eerste categorie geldt dat ook ten aanzien van een toetreding tot het ruil bureau. Het stelt zich ten doel in straten waar een melkhandelaar een zeer gering aantal klanten heeft, terwijl hij zelf in een geheel ander deel van de stad woont, een ruiling met een collega tot stand te bren gen, die in dezelfde straat een groot aantal klanten heeft. Het ruilbureau treedt dan in contact met de klanten van de eerste melk handelaar en zal trachten van hen toestem ming te verkrijgen, dat de andere melk handelaar hen in het vervolg bedient. Beide melkhandelaren tekenen dan een overeen komst en voor de eerste melkhandelaar, die aldus enige klanten moet missen, wordt elders een compensatie gezocht. Behalve deze vrijwillige sanering zal dit bureau ook met andere taken worden be last, eveneens op basis van vrijwilligheid. De sociaal-economische positie van de aan gesloten handelaren zal, aldus het comité, door het werk van het ruilbureau aanzien lijk worden verbeterd. BINNENLAND Te Deventer overleed op 62-jarige leef tijd mr. J. C. Th. Resius, advocaat en procu reur aldaar en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel. By de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek zijn als weten schappelijk correspondent voor het kust gebied van Noord- en Zuidholland aangesteld de heren B. J. Wielend Los te Haarlem en H. J. Verhagen te Leiden. Schout b$ nacht A. de Booy is met in gang van 1 Augustus tijdelijk bevorderd tot vice-admiraal. HAARLEM EN OMGEVING Als advocaat cn procureur bij de Haar lemse rechtbank werd beëdigd: mr. J. van Vliet te Heemstede. Ca ididaat B. Bijlevcld te Haarlem ont ving een beroep van de Christelijk Gerefor meerde kerk van Bunschoten-Spakenburg. Mej. Berta Bonset te Haarlem is ge slaagd voor hot theoretisch gedeelte A van het staatsexamen voor muziek. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk, op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur, door George Robert, luidt: 1. Variaties: „mein junges Leben hat c-in End", J. P. Sweelinclt; 2. Toccata c kl. t., G. Muf- fat; 3. Pastorale J. S. Bach (op verzoek); 4. Fuga over B.A.C.H., R. Schumann; 5. Canti- lène, G. Piernó; 6. Grand Choeur alia Haen- del, Alex. Guilmant. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 E. van der Wall. Op 67-jarige leeftijd is hedenmorgen over leden de heer E. van der Wall, ond-ont- vanger der Directe Belastingen te Haarlem en oud-wethouder van Financiën. De heer Van der Wall werd op 17 Febru ari 1884 te Beerta geboren. Na het eind examen HBS te Groningen te hebben be haald, werd hij klerk ter inspectie der be lastingen aldaar. Op 1 Februari 1902 werd hij naar Maastricht overgeplaatst en in 1905 ging hij als eerste klerk naar Win schoten. Aan het Inklaringskantoor te Nieuwe Schans kreeg hij zijn opleiding voor ontvanger, waarna hij werd belast met de waarneming van de kantoren te De Lemmer en Nieuwe Schans. Vervolgens weid hij benoemd tot chef van het ont- vangerskantoor te Leiden, in welke stad hij drie jaar deel uitmaakte van de gemeente raad. In 1924 ging dé heer Van der Wall als Rijksontvanger naar Pekela en op 1 Mei 1928 volgde zijn benoeming tot Rijksont vanger aan het kantoor der Directe Belas tingen te Haarlem. Van 1934 tot 1941 had de heer Van der Wall, die lid was van de C.H.U., zitting in de Haarlemse gemeenteraad. Van 1937 tot 1941 bekleedde hij de functie van wethou der van Financiën. De heer Van der Wall was onder meer lid van de Armenraad, de Commissie in zake Onderhoudsplicht, bestuurslid van de vereniging Flora en commissaris voor de woningbouwvereniging „De Voorzorg". Jarenlang was hij voorzitter van de Lan delijke Bond van Belastingambtenaren en leraar van de cursus voor opleiding van be lastingambtenaren. Hij was voorts ouder ling van de Nederlands Nervormde Ge meente te Heemstede. Op zijn verzoek werd hem op 1 Februari 1944 eervol ontslag verleend als ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem. De begrafenis zal Zaterdagmiddag om één uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan geschieden. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE „SLEUTELSPECIALIST" 3) Ik zie, dat je mijn raad opgevolgd hebt, zei hij. Zij keek hem niet begrijpend aan en vroeg zich af, wat hij bedoelde, terwijl zij zich tevens afvroeg, of hij misschien zo gauw gekomen zou zijn om zijn rekening te presenteren. Je hebt geslapen, legde hij uit. Je ziet er ongeveer tien jaar jonger uit dan van morgen. Zij dacht aan het gezicht, dat haar een uur te voren uit de spiegel had aangestaard en glimlachte een beetje verdrietig. Dank u, zei zij. Ik was inderdaad erg moe. Is er iets wat ik voor u doen kan, dokter Lenott? In de eerste plaats kun je er mee op houden mij dokter te noemen, zei hij. Ik heet Mark. En dan zou je ergens met mij kunnen gaan eten. Zij staarde hem aan, niet wetend hoe zij het had. Zij was nog nooit van haar leven met een man uit eten geweest. Zij was zelfs sedert de dood van haar moeder nooit meer met iemand uit eten geweest. Dat kan ik niet, zei zij. Meneer Spale zei, dat hij mij vanmiddag zou komen op zoeken. Mark glimlachte weer. Dat heb ik je vergeten te vertellen. Ik heb hem in de stad gezien en hij vroeg mij jou te zeggen, dat hij hier niet voor acht uur kon zijn. Ik zal zorgen, dat je voor die tijd weer thuis bent. Anne aarzelde, niet wetend, wat zij moest doen. Waarom zou hij haar ten eten vra gen? Vermoedde hij, hoe het er in haar provisiekast uitzag? En als zij het aannam, wat moest zij dan in 's hemelsnaam aan trekken? Het was, alsof hij haar gedachten raad de. Ik weet een kleine gelegenheid net buiten de stad, zei hij. We behoeven daar geen toilet te maken en het eten is er goed. Ik geef je de garantie, dat ik zal zorgen, dat je op tijd terug bent om meneer Spale te ontvangen. Zij overwoog een weigeringzij ge voelde er nog niet veel voor om in het pu bliek gezien te wordenmaar het idee van voedsel, smakelijk voedsel en geen brood met boter en opgewarmde thee, werd haar toch te machtig. Ik zal mijn hoed krijgen, zei zij. De gelegenheid, waar Mark over gespro ken had, was enige kilometers buiten de stad en lag in de fraaie heuvels, die de plaats omringden. Zij waren eens met akkers bedekt geweest, maar nu begroeid het eikenhakhout, dat juist zijn schitterende herfsttinten begon aan te nemen. Zij gebruikten hun maaltijd op een bete geld terras, dat gedeeltelijk over een af grond heengebouwd was. Het theehuis was eens een molen geweest voor al die thans verlaten valleien er om heen. Er stonden kaarsen op de tafels, beschermd door gla zen stormlantaarns. Anne keek vol verbazing om zich heen. De vrouwen, die aan de andere tafeltjes zaten, gaven haar net gevoel, dat zij zelf maar schamel gekleed was, maar het liet haar onverschillig. Zij had nog nooit onder dergelijke omstandigheden gedineerd en zij was zeer getroffen door de aangename om geving. Komen die mensen regelmatig hier?, vroeg zij. Alleen maar in de zomer, gaf Mark ten antwoord. De inrichting sluit tegen eind September. Maar laten wij wat eten bestellen. Zij vond alles goed wat hij opsomde, maar terwijl hij de bestelling opgaf, richtte haar geest zich plotseling op het voedsel zelf en zag zij niets meer van de verruk kelijke omgeving, die zich voor haar uit spreidde en evenmin hoorde zij nog het water in de poel daar beneden klateren. Mark praatte rustig door, maar zij hoorde niet wat hij zei; zij rook slechts de etens- geuren. Ongeveer een week geleden had zij nog wat vlees voor haar vader gekocht, maar dat was alleen bestemd geweest om er bouillon van te trekken. De soep kwam, maar zij had er geer, werkelijke interesse voor. Zij wachtte op de biefstuk met een verlangen, welke zelfs in haar geest iets beschamends had. Maar toen het vlees gebracht werd, maakte de scherpe en doordringende geur ervan haar plotseling onpasselijk en kon zij het niet door haar keel krijgen. Met haar mes en vork in de hand bleef zij als verdwaasd zitten. Probeer het maar niet!, zei Mark on verwacht. Ik had moeten weten, dat ik je dit na alles, wat je vandaag doorge maakt hebt niet had moeten opdringen. Zij hief haar ogen met een angstige uit drukking naar hem op. Zouden zij het terug willen nemen?, vroeg zij. Het is zo duur. Mark's gezicht werd plotseling donker rood van kwaadheid. Laten we ons daar maar niet bezorgd over maken, zei hij effen. Zelfs al zouden ze er alleen maar de kat uit de keuken mee voeden, dan had het nog zijn nut gedaan. Anne at het grootste deel van haar salade op, maar haar geest hield zich nog bezig met de ongebruikte biefstuk. Zij voelde, dat zij een betere poging had moeten doen om het vlees toch op te eten. Wat zullen we als dessert nemen?, vroeg Mark. Taart, appel, perzik, zwarte bessen? Of roomijs? Anne vergat de biefstuk en bestelde bes- sentaart. Toen zij nog een heel klein meisje was, hadden zij en haar moeder eens bij de zuster van haar moeder in de Staat New York gelogeerd. Op een warme middag hadden zij een heuvel beklommen en daar zwarte bessen geplukt en in een wit emaille emmertje verzameld. Zij hadden ze in de loop van de dag opgegeten, warm en sap pig, en groot plezier gehad over de vlek ken, die de vruchten veroorzaakten. Daar na hadden zij aan het middagmaar zwarte- bessentaart gegeten. En dat was de laatste maal, dat zij zwarte bessen geproefd had. Toegevend aan een plotselinge impuls vertelde zij Mark het gehele voorval en hij zat haar onder het verhaal met zijn donkere kastanjebruine ogen strak, aan te kijken. Wanneer is je moeder gestorven?, vroeg hij. Toen ik elf jaar was. Heb je haar erg gemist? Zij was heel mooi, zei Anne. En zij was vriendelijk en goed. Zelfs vader miste haar. Zij zei altijd, dat ik goed voor hem moest zijn, omdat hij zo ongelukkig was. En dat ben ik ook geweest. Mark kneep zijn lippen op elkaar, maar gedurende enkele ogenblikken zei hij niets. Hij hield zich uitsluitend bezig met het roomijs, dat hij op zyn bord had en keek haar toen onverwacht en met scherpe blik aan. Misschien ben je wel tè goed voor hem geweest, zei hij. Anne haalde heur schouders op. Hij was moeilijk, gaf zij toe. Maar hij heeft ook een moeilijk leven gehad. Zijn familie was zeer welgesteld, weet je, en hij was er niet aan gewend om het zonder geld te moeten stellen. Hij haatte armoede. De meeste mensen haten de armoede, zei Mark. Niet zoals vader. Hij was er doodsbe nauwd voor. Dat ben ik trouwens zelf ook. Ik veronderstel, dat het feitelijk een kwes tie van familietrots is. Mark grinnikte. De Darfords kunnen net zo hongerig zijn als de Murphys, zei hij. Maar zij kunnen het niet in het open baar laten blijken, gaf Anne ten antwoord. Het was bijna acht uur voor zij thuis kwamen en Spale was er al en zat op de veranda op hen té wachten. Anne zag hem, voor zij uit de wagen stapte, en bleef een ogenblik met haar hand op de kruk van het portier aarzelend staan. De zaken staan er niet hfest voor ze ker?, vroeg Mark. Zo slecht als het maar kan, zei Anne eenvoudig. Kijk eens hier, zei hij en aarzelde toen, voor hij verder ging: Ik zou je wat geld kunnen lenen, als je daarmee geholpen zou zijn. Ik heb een vijf- of zeshonderd dollar liggen, waar ik momenteel geen bestem ming voor heb. Anne durfde hem niet aan te kijken. Voor de tweede maal in de loop van die dag voelde zij in zijn gezelschap de tranen achter haar oogleden prikkelen en moest zij die met grote moeite terugdringen. Het contrast tussen de voorzichtigheid van haar neef John en de edelmoedigheid van deze betrekkelijk vreemde terwij] hij reeds zo vriendelijk geweest was ieek bijna ongelooflijk. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6