Overeenstemming over de agenda OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de lucht Staat van heden is oorlog met Duitsland om 12 uur geëindigd Morrison uit bezwaren in Lagerhuis tegen de inschakeling van Spanje Weerbericht Duitser vermoordde in 1945 drie Nederlanders Noordelijk compromis-voorstel baande de weg Belofte van UNO geëist, dat de terugtrekking der troepen later zal worden besproken Het woord is aan Kamerlid stelt vragen over gewondentransport uit Korea Kabinel-De Gasperi gevormd Veel belangstelling „Haak in"-tentoonstelling Vredesverdrag kan voorlopig nog niet worden gesloten Nieuw Jordaans kabinet Man door schot uit politiepistool getroffen Ook Bidault wijst opdracht van de hand conservatieve critiek op zijn buitenlands beleid Maandag verkiezingen in Israel Het bedieningsgeld in horecabedrijven HET WEER AFGEBEELD 56e JAARGANG No 14 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 26 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 178 I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE K. L. M. deelt in haar jaarverslag mede dat dc maatschappij zich in 1950 bevredigend heeft ontwikkeld. Zowel het passagiers- als het vrachtvervoer namen toe, de financiële omzet steeg tot 188 mil- lioen en in dit jaar gaat het tot dusver nog beter. Want het eerste kwartaal leverde een winst van acht ton op, nadat de totale winst over 1950 maar 56.000.had be dragen, hetgeen weinig is bij een bedrijf van dergelijke omvang, dat overigens heel wat slechter financiële resultaten heeft ervaren, die er dicht aan voorafgingen. Over dit jaar verwacht de K.L.M. een om zet van ongeveer 220 millioen en voor 1953 voorziet zij een belangrijk overschot. Nu spreekt zij nog maar van „bevredigend". Wie zich de ontwikkeling van de verkeers- luclitvaart herinnert laat zijn gedachten terugvliegen naar 1919, het jaar na de eer ste wereldoorlog, toen zij ontstond. De eer ste wereldoorlog had tot aanmerkelijke verbetering van de avontuurlijke vliegtuig typen, waarmee men zich daarvóór in de wolken waagde, geleid en op de E.L.T.A., de eerste luchtvaart-tentoonstelling te Am sterdam, verscheen zowaar het eerste voor openbaar luchtverkeer gebouwde toestel, de B.A.T. Het is niet zo lang geleden, maar het lijkt wonderlijk ver achter ons te lig gen. iemand zou daar boven die Elta, die aan de overkant van het IJ was ingezet, een parachute-sprong volbrengen, maar hij aarzelde. Ze gaven hem in het vliegtuig een zetje en hij kwam goed beneden. Die sprong was toen nog een hele gebeurtenis. Een paar dagen geleden zijn 336 man van de Belgische luchtlandings-troepen bij Nij megen omlaag gesprongen om aan de Vier daagse deel te nemen. Het lijkt een wat vreemde gedachte: parachute-sprongen te maken met het doel. vier dagen te gaan wandelen. Maar dat daargelaten: welk een verschil met 1919 Zelfs Plesman, volledig geladen met de machtige energie die hij in de ontwikkeling van de K.L.M. zou tonen, zou zulke dingen niet in dat jaar hebben durven voorspellen. Al voorzag hij toen ongetwijfeld reeds dc wereldverbindingen, die zijn maatschappij zou scheppen en al moeten de omzetten van honderden mil- lioenen al plezierig door zijn brein hebben gedarteld. Herinnering houdt zich ook bezig met de eerste tijd van het motorische vliegtuig. Zij denkt aan de Wrights Wilbur en Orville die er het eerst mee in Amerika opstegen, aan Louis Blériot, die in de zomer van 1909 het wonder volbracht, per vlieg tuig het Kanaal over te steken, aan de Fransman De Lambert die de eerste was die in ons land vloog, aan de Belg Olie slagers met zijn vliegdemonstraties boven verscheidene Hollandse steden. Ook aan Tonny Fokker, de Haarlemmer die een zo belangrijke taak in de ontwikkeling van het vliegtuig zou vervullen nadét hij Haar lem tot bewondering en geestdrift vervoerd had door, opstijgend aan de Kleverlaan, in zijn zelf-gebouwde toestelletje „De Spin" boven de stad te cirkelen. En die kort daarop -de verbazingwekkende toeren, de „loopings", van de Fransman Pégoud reeds wist te .eyenaren. Verleden week werd te Hendon nabij Londen een luchtvaarttentoonstelling ge houden met de titel „Vijftig jaar lucht vaart" en wij gaven toen een foto van zo'n oud toestelletje uit den jare 1910, dat door een piloot van de R.A.F. naar Hendon gevlogen was. Het onderschrift zei „dat hij zelf verbaasd was dat het wonderlijke apparaat nog vloog." Daar moet ik even op terugkomen, want als de motor gereviseerd en de spandraden enz. vernieuwd waren hetgeen ongetwijfeld geschied was is dat niet verbazingwekkend. Wel moet die militaire piloot er zijn weertje voor uit gezocht hebben en zich bewust zijn geweest van het feit, dat hij iets waagde. En hij zal wel een veteraan der luchtvaart geraad pleegd hebben eer hij met het maaksel opsteeg. Er leven niet veel vliegers uit den jare 1910 meer. Die pioniers waren moe dige mannen: het weerstandsvermogen van hun licht-geconstrueerde toestelletjes was I niet groot en tal van hen kwamen om. Vlak na de eerste wereldoorlog vielen er nogmaals veel omdat zij, na hun oorlogs ervaringen, allerlei nieuwe waaghalzerijen probeerden zoals het onder Seine-brug- gen doorvliegen, het vliegen door de Are de Triomphe te Parijs en het landen op platte daken. Die afbeelding van dat 41 jaar oude toe stelletje, dat weer gevlogen heeft, moet bij menigeen toch schone herinneringen heb- j ben opgeroepen. Het meest wellicht aan de emotie die hem beving, toen hij voor het eerst een toestel de grond zag loslaten. Tienduizend mensen om het veld, die hun adem inhielden En nu: een K.L.M.-omzet van 188 mil lioen in '50, met een stijging van 32 mil lioen in vooruitzicht, en geen andere com mentaar dan koeltjes het woord ..be vredigend". R. P. Het Landesgericht te Hannover heeft de 24-jarige Duitser K. H. K. uit Hannover wegens een groot aantal diefstallen tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. K. heeft tijdens de oorlog bij de Duitse weermacht in Nederland gediend. Tegen het einde van de bezetting heeft hij in Noord-Brabant drie Nederlanders van het leven beroofd. De Feldgendarmerie heeft hem destijds voor deze niet-politieke moor den gearresteerd en naar Duitsland over gebracht, waar hij in de op de capitulatie volgende chaos wist onder te duiken. In de daarop volgende jaren heeft hij in Hanno ver, Hildesheim, Hameln en Göttingen tal rijke diefstallen gepleegd. Het is niet zeker dat K. wegens de door hem in Nederland gepleegde moorden aan ons land zal wor den uitgeleverd. De mogelijkheid is groot, dat hij daarvoor in Duitsland terecht zal staan, omdat de Duiste justitie de moorden als niet-politiek heeft aangemerkt. Eter. Alois Skalsky uit Wenen, die zichzelf de „grootste eter ter wereld" noemt, heeft weer eens een staaltje van zijn kunnen gegeven door 180 rauwe eieren en vier pond paardenvlees in twee uur te consumeren. Bij een vorige gelegen heid: gebruikte hij 100 hardgekookte eiereh'mét-schaal en al. TOKIO, 26 Juli (Reuter) De dele gaties van de UNO en de Noordelijken heb ben overeenstemming bereikt ten aanzien van een agenda voor de wapenstilstands besprekingen. De nieuwe Noordelijke voor stellen bij de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong hielden in, dat de verbondenen slechts de belofte zullen doen, het vraagtstuk van de terugtrekking der buitenlandse troepen uit Korea later te bespreken. Dit betekent waarschijn lijk dat naast of buiten dc wapenstilstands besprekingen om de betrokken regeringen onderhandelingen moeten voeren omtrent de politieke kwesties van een blijvende regeling. Er resten nog twee belangrijke punten voor de delegaties te Kaesong, nl. het vaststellen der demarcatielijn en de te treffen inspec tiemaatregelen voor het nakomen van de bestandsovereenkomst. Diplomaten zijn van mening, dat het regelen van deze twee za ken nog dagen en misschien wel weken in beslag zal kunnen nemen, voordat men van een feitelijke wapenstilstand zal kunnen spreken. Een geallieerde woordvoerder te Tokio heeft verklaard, dat de Noordelijke voorstellen „redelijk zowel naar inhoud als bewoording" waren. Men neemt aan, dat zij behalve naar generaal Ridgway ook naar Washington en Lake Success zijn doorgeseind. De woordvoerder zeide, dat het voorstel van meer „gematigdheid" bij de Noordelijken getuigde dan dezen voor de onderbreking hadden getoond. Volgens radio-Peking is nog steeds geen overeen stemming bereikt over „de vraag hoe men de kwestie van het terugtrekken der bui tenlandse troepen uit Korea zal behande len". Volgens eerder genoemde woordvoerder had men aan het einde van de bespreking het gevoel, dat men iets ging bereiken. De Noord-Koreaanse generaal Nam II had zijn voorstellen tot het laatst verzwegen, totdat hij iedere mogelijkheid van een verzwak king van de houding der verbondenen had onderzocht. Admiraal Joy had om een schriftelijke bevestiging van de voorstel len verzocht en hij had een aanzienlijk deel in schrift ontvangen. Dit was de eerste uitwisseling van documenten op de wapen stilstandsbesprekingen. De voorspellingen omtrent een mislukking dei onderhande lingen zijn thans ontzenuwd, aldus de woordvoerder. Reuters correspondent zegt, dat te Kae song een sfeer hing van een „reünie van oude vrienden". De journalisten der UNO werden door wuivende en l&chende kin deren begroet. Bij aankomst sprongen een Australiër en een Engelsman uit een Noor delijke jeep. De Australiër zeide corres pondent te zijn van „Ce Soir" (een pro- communistisch Parijs blad) en de Engels man zeide voor de „Daily Worker" te werken. Zij waren per vrachtauto en trein uit Peking gekomen. Zij zeiden, dat in China de mening heerste, dat de moeilijkheden te Kaesong overwonnen zouden worden. In de middagpauze zonden de Noorde lijken flessen zonder etiket en vruchten aan de delegatie der UNO. De delegaties van de verbondenen en Noordelijken zijn Donderdag 70 minuten te Kaesong bijeengeweest. De besprekingen zijn toen tot Vrijdag verdaagd. Frans, verzoek Frankrijk heeft de Amerikaanse regering verzocht om iedere overeenkomst met com munistisch China over Korea afhankelijk te doen zijn van de verzekering, dat de com munisten hun steun aan de opstandelingen in Indochina zullen stopzetten, aldus heeft Reuter in Parijs vernomen. Volgens niet-officiële commentators is Washington niet bereid op het Franse voor stel in te gaan en wil de Amerikaanse re gering niet meer positieve hulp aan Frank rijk in Indochina geven, dan die waarin de bestaande overeenkomst voorziet. Op grond van deze overeenkomst krijgt Indochina een betrekkelijk kleine hoeveelheid uit rusting. De strijd Volgens een communiqué van het achtste leger heeft een grote verkenningsgroep der verbondenen een uitval gedaan ten Noor den en Westen van Korangpori, in welk ge bied zich een Noordelijke concentratie schijnt te bevinden. Verder wordt ver klaard, dat de verbondenen op matige tegenstand zijn gestuit. Ten Oosten van Koemhwa ondernam een Noordelijk batal jon een aanval, die na twee uur door artil lerievuur afgeslagen werd. Elders aan het front wei-den gevechten op kleine schaal geleverd. De Britse lichte kruiser Ceylon heeft met een flottielje van vijf Amerikaanse torpedo- bootjagers Wensen gebombardeerd. Verder naar het Noorden beschoten twee Ameri kaanse torpedobootjagers en een Brits Dr. Mossadeq, de Perzische minister-president, tijdens een speciale kabinetszitting waarin de onderhandelingen over de olie-kwestie aan de orde komen. Op de voor grond Mossadeq, verder van links naar rechts de minister van Oorlog, Naghdi, de ministers Farmaad, Adham en Alahyar Saleh. Inayat Khan: Zonder humor is het menselijk leven leeg. Het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (PvdA) heeft aan de minister van Oorlog en Marine schriftelijk gevraagd of de minister kan mededelen waaraan de ver traging in het transport van negen zwaar gewonde oorlogsvrijwilligers uit Korea, die reeds 15 Juni Tokio verlieten en pas op 20 Juli, na een langdurig oponthoud in Hongkong en Singapore, in Nederland aan kwamen, te wijten is. De heer Nederhorst heeft de minister tenslotte gevraagd of de regering bereid is bij volgende gelegenhe den voor een meer passende ontvangst van regeringszijde zorg te dragen en te bevor deren, dat in de organisatie van deze transporten verbetering wordt aangebracht. Het Italiaanse kabinet van De Gasperi is Donderdag officieel gevormd. De Gasperi heeft de president van de republiek het de creet voor de benoeming van de nieuwe ministers voorgelegd. Vandaag zal de eer ste ministerraad worden gehouden. De „Haak in"-tenloonstelling die op het ogenblik in het Krelagehuis aan de Leidse- vaart wordt gehouden, heeft over belang stelling niet te klagen. In twee dagen tijd brachten zesduizend mensen een bezoek aan de expositie. De verloting bezorgde cén van hen een fiets. fregat verkeers- en spoorwegbruggen in de buurt van Songdjin. Superforten hebben aanvallen gedaan op doelen rond Pjongjang. Verder wierpen zij brisantbommen op rangeerterreinen te Tsjinnampo, de haven van Pjongjang, Si- nandjoe en Opari. 's-GRAVENHAGE Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend dat met ingang van vandaag, 26 Juli, te twaalf uur de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland is geëindigd. Een desbetreffend Koninklijk Besluit, waaraan tevens het ka rakter van een proclamatie is gegeven, is heden in het Staatsblad gepubliceerd. „Het was de bedoeling", zo deelt het mi nisterie verder mede, „dat Nederland onge veer gelijktijdig met de mogendheden, die enige weken geleden de staat van oorlog wmmm Het stoffelijk overschot van de te Napels ten gevolge van een hartaanval plotseling overleden Amerikaanse admiraal Forrest Sherman is thans van het Amerikaanse oorlogsschip „Mount Olympus" per vliegtuig overgebracht naar Washington. De kist wordt van boord gedragen door vier matrozen en vier mariniers. Woensdag is de samenstelling van het uit elf man bestaande Jordaanse kabinet bekend gemaakt. Tawfik Pasja Abdoella is premier en minister van Buitenlandse Zaken. Soeleiman Bey Toekan (vroegere burgemeester van Nabloes), minister van Defensie, Falah Pasja Madadha, minister van Justitie, Abdoel Rahman Pasja Chalifa, minister van Financiën. Het vorige kabinet trad na de moord op Koning Abdoellah af, zulks volgens de be palingen in de grondwet. In officiële kringen in Damascus gelooft men, dat Emir Talal van Jordanië, de oud ste zoon van wijlen Koning Abdoellah, er in geslaagd is zijn medisch asyl in Zwitser land te verlaten. Zijn huidige verblijfplaats zou onbekend zijn. Bij een vechtpartij met de politie fs een inwoner van Veenendaal door een schot in de buik getroffen. Levensgevaarlijk ge wond werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. Een groepje mannen stond tegen het middernachtelijk uur nogal luidruchtig te praten voor een Veenendaals café. Toen een politiepatrouille hen tot stilte maande, werd een der agenten aangevallen. Hij greep zijn pistool en loste een waarschu wingsschot. De mannen stortten zich op de agenten. Een der politiemannen werd bij zijn arm beetgepakt, waarop het pistool dat hij in zijn hand had afging. De kogel trof O. K. B. in het onderlichaam. met Duitsland beëindigden, daartoe zou overgaan. Dit bleek echter niet mogelijk doordat de behandeling in het. parlement van het wetsontwerp in zake de bestem ming van het vijandelijk vermogen en wij ziging van enige bepalingen van het Be sluit Vijandelijk Vermogen, waarvan de in werkingtreding aan de beëindiging van de staat van oorlog vooraf diende te gaan, meer tijd in beslag, nam dan aanvankelijk was geraamd. Nu dit wetsontwerp, waarin onder meer de nog in het Nederlands recht bestaande discriminerende bepalingen ten aanzien van Duitsland en Duitse onderda nen worden opgeheven, inmiddels het Staatsblad heeft bereikt, is beëindiging van de staat van oorlog mogelijk geworden. In het besluit worden een aantal voor behouden gemaakt ten aanzien van Neder landse rechten en aanspraken, welke nood zakelijk zijn wegens het feit dat nog geen vredesverdrag gesloten kan worden. Nu niet is te voorzien dat een dergelijk ver drag binnen afzienbare tijd kan worden ge sloten, bestaat de mogelijkheid dat de rege ling van een aantal problemen, welke als gevolg van de oorlog tussen Nederland en Duitsland zijn gerezen, nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Uiteraard zal ge tracht worden deze problemen zo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplossing te brengen. De beëindiging van de staat van oorlog betekent een formele bevestiging van het herstel van normale betrekkingen tussen Nederland en Duitsland dat na de oorlog geleidelijk heeft plaats gevonden. Zoals is gezegd, zijn hiermede echter niet alle pro blemen opgelost, w-elke de oorlog heeft doen ontstaan. Hiertoe zullen van weers zijden geduld, een juist begrip voor hetgeen in het verleden is geschied en vertrouwen in de toekomst nodig zijn. Op deze wijze zal aan de beëindiging van de staat van oorlog tussen beide landen inhoud dienen te worden gegeven". PARIJS, (Reuter). De katholieke lei der en oud-premier Georges Bidault heeft president Auriol meegedeeld, dat hij de op dracht een regering te vormen niet kan aanvaarden. Bidaults falen om overeenstemming te bewerkstelligen tussen de coalitie-partijen is de derde mislukking in twee weken. De persdienst van de president heeft meegedeeld, dat Auriol de conservatieve ex-premier Revnaud heeft opgeroepen en waarnemers menen, dat Reynaud gevraagd zal worden te pogen een kabinet te vormen. Reynaud zal president Auriol vandaag meedelen, of hii zal pogen een regering te vormen. Hij zal eerst zijn aanhangers gematigden, conservatieven en conserva tieve onafhankelijken raadplegen. Reynaud is voorstander van drastische besparingen in de genationaliseerde in dustrie en nationale verzekering. Hij heeft matige steun van radicalen en radicaal-ge zinden. Zijn tegenstanders zijn de katholie ken en in het bijzonder de socialisten. Hij is een uitgesproken tegenstander van de beweeglijke loonschaal, die de socialisten voorstaan. Reynaud is vurig voorstander van het Atlantisch Pact en zou waarschijnlijk een krachtige buitenlandse politiek gaan voe ren. LONDEN, (Reuter en U. P.) Herbert Morrison, de Britse ministe van Buiten landse Zaken, heeft gistermiddag in het Lagerhuis zijn eerste grote rede gehouden in een belangrijk debat over belangrijke buitenlandse aangelegenheden. Hij behan delde in deze rede de herbewapening van Duitsland, het ontwerp-vredesverdrag met Japan en de Amerikaanse toenadering tot Spanje. Wat Perzië betreft, deelde hij mede, dat de regering van Avcrell Harriman heeft vernomen, dat de Perzen bereid zijn om be sprekingen met Engeland te beginnen. En geland heeft echter om verduidelijking van het Perzische standpunt gevraagd. Maan dag zal een Lagerhuisdebat over Perzië en het Midden-Oosten beginnen. De critiek der conservatieven aan het einde van Morri sons rede was van zeer milde aard. Na een korte uiteenzetting over de prin cipiële motieven, die de Britse buiten landse politiek leiden, zei Morrison, dat de West-Europese veiligheid niet kan wor den bereikt door alleen West-Europa in staat van verdediging te brengen. Ter ver dediging van de Zuidelijke sector van Europa moet ook het Middellandse zeege bied paraat worden gemaakt. Daarom is de Britse regering tot de slotsom gekomen, dat Griekenland en Turkije in het Atlan tisch pact dienen te worden opgenomen. Vervolgens bepleitte Morrison een overeen stemming met West-Duitsland over het Duitse aandeel in de West-Europese verde diging, die op korte termijn tot stand moet komen. Onder gejuich der Labour-leden zei Mor rison, dat Engeland niet van mening is, dat het opnemen van Spanje in de West-Euro pese verdediging een versterking zou be tekenen voor de gemeenschap der vrij heidslievende landen. „Wij hebben de Amerikaanse regering meegedeeld, dat de strategische voordelen van een inschake ling van Spanje niet zouden opwegen tegenover de politieke scheuring, die hier door in de West-Europese staten-gemeen- schap zou ontstaan". Deze mededeling werd van conservatieve zijde begroet met geroep: „Onzin, onzin". Morrison vroeg om voorzichtigheid jegens de Russische vredescampagnes. Wa'nneer deze op een werkelijke vredeswil berusten, kunnen wij ons verheugen Wij mogen onze waakzaamheid echter niet laten varen, te meer daar de daden van Rusland en zijn bondgenoten in strijd zijn met hun vrede lievende woorden. Over het vredesverdrag met Japan zei Morrison, dat de Westelijke geallieerden besloten hebben een mild vredesverdrag met Japan te sluiten. Indien Japan weer loos zou blijven, zou het een gemakkelijke prooi zijn voor andere staten. Morrison besloot met de woorden: „Wij zijn van mening dat onze idealen gezond zijn en dat zij in de loop der tijden door alle volken zullen worden aanvaard. Er zijn regeringen, die andere doeleinden na streven. Indien zij echter voor 's werelds welzijn willen werken, zullen zij het over een andere boeg moeten gooien. Indien er duidelijke tekenen zijn van het volgen van zo'n nieuwe koers, zullen wij de gelegen heid voor een vooruitgang voor de gehele wereld met beide handen aangrijpen". Milde critiek Na Morrison voerde Richard Butler het woord namens de oppositie. Hij leverde critiek op de pogingen om de betrekkingen met Spanje op ideologische basis te plaat sen. Wanneer de Amerikaanse stappen om bases in Spanje te krijgen de economische ineenstorting van Spanje voorkomen, zou dat zeer in het voordeel van Engeland zijn in zijn strijd tegen het communisme. Voor de rest ondersteunde Butler de regerings- politiek. Alleen wensen de conservatieven, dat mogelijk nog meer de nadruk wordt gelegd op de mening, dat de veiligheid van Engeland ligt in de mobilisatie van de eco nomische en strategische kracht van het Britse Gemenebest. Maandag zullen in Israel parlementsver kiezingen worden gehouden. Het vorige parlement, dat in Januari 1949 werd ge kozen, is in het begin van dit jaar ontbon den, nadat de coalitieregering door de oppositie ten val was gebracht naar aan leiding vax^ het vraagstuk van de gods dienstige opvoeding. Een twintigtal partijen, die meer dan duizend candidaten hebben gesteld, zullen aan de verkiezing om de 120 zetels deel nemen. Tot dusver is de belangrijkste partij de Mapai, de arbeiderspartij van premier Ben Goerion. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Maipa de absolute meerderheid zal weten te behalen. De verkiezingsstrijd gaat meer om bin nenlandse vraagstukken dan om de buiten landse politiek. Met uitzondering van de communisten en de linkervleugel van de socialisten is het merendeel der partijen georiënteerd op het Westen. Dit is meer om economische dan om politieke motieven. Het is de Federatie van Werkgevers organisaties in het Horecabedrijf en de Be- drijfsunie voor het hotel-, café- en .restau- rantpersoneel gebleken, dat er gegronde klachten bij het publiek bestaan over het vaststellen van het bedieningsgeld en het afrekenen. De federatie heeft de horeca-onder- nemers gewezen op de wettelijke verplich ting het bedieningsgeld vast te stellen en bekend te maken. Het personeel is verplicht het bedieningsgeld afzonderlijk in rekening te brengen. De zg. inclusief-berekening is alleen geoorloofd, wanneer aan de gasten bekend is gemaakt, dat het bedieningsgeld in de prijzen is begrepen. Slechts in dit ge val is het toegestaan, dat het totaalbedrag der verteringen wordt genoemd inclusief het bedieningsgeld. De organisaties adviseren het publiek steeds een nota te verlangen. Tengevolge van luchtdrukstijgingen boven het vasteland van West-Europa verplaat ste het hoge drukgebied, waarvan het centrum gisteren boven de Golf van Biscaye was gelegen, zich in Oostelijke richting. De luchtdruk-verschillen zijn met het naderbij komen van dit hoge drukgebied verder afgenomen. Tussen IJsland en Schotland trekt een depres sie naar het Noord-Oosten. Op de Oceaan nadert een nieuw hoge druk gebied terwijl een vlakke depressie bij Portugal zich in Noord-Oostelijke rich ting begint uit te breiden. OONBEWOLKT ©LICHT BEW. ©HALE BEW ZWAAR .BEW. GEHEEL BEW S MIST SNEEUW REGEN f' MOTREGEN A"HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR !005 ISOBAAR BÏLANGBIJX //ff NEtBSi-AG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -FRONT-TUSSEN LUCHT VAN •VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT CE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SN£CH£iOVAN'V!JF METEREER SECONDE OVERDAG HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Morgen over dag hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. 27 Juli Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur. Maan op 23.37 uur, onder 16.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 Juli Hoog water: 9.08 en 21.35 uur. Laag water: 4.40 en 16.58 uur. Vrijdag 27 Juli Hoog water: 10.06 en 22.35 uur. Laag water: 5.26 en 17.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1