Prachtige, bezielde opvoering van „Dorp in opstand" Luchtvaart in ai haar geledingen komtopYpenburg aan haartrek Kennemer Woningstichting „Ons Belang" startte kwart eeuw geleden met haar wérk SPECIAAL ALKALI VRIJ VOOR WOL „De mooiste openluchtvertoning die ik ooit heb aanschouwd" Het meningsverschil bij Bond van Bloembollenhandelaren Autobestuurder overleden na botsing met vrachtauto Agenda voor Haarlem Internationale luchtvaartshow wordt groots festijn der vliegers Verduisterde auto Dat ligt voor de hand De 9 Muzen Begin September behandeling der belastingvoorstellen Dinsdagmiddag worden de glazen geheven in restaurant Brinkmann in stukken gezaagd Spaarsaldi in Juni minder sterk gedaald dan in Mei Pettenverfraaiirig bij de landmacht gaat niet door DONDERDAG 26 JULI 1951 3 DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIRGINIA-5MAAK EN PERFECTE MILDHEID. Aan medewerking van de gemeente heeft het „Ons Belang" nooit ontbroken. Vooral de namen van de heer M. A. Reinalda, die in het oprichtingsjaar wethouder van de Volkshuisvesting was en die van wijlen de heer H. Meeusen, oud-referendaris van de zevende afdeling, staan met gulden letters in het herinneringsboek der stichting. Ook van Bouw- en Woningtoezicht en tal van andere officiële instanties heeft men in de loop der jaren veel steun ontvangen. Met „Ons Belang" gaan ook de voorzit ter, de heer H. Tuin en de secretaris, de heer F. J. Martens jubileren. Van de op richting af hebben zij een plaats achter de groene tafel ingenomen. De heer Martens viert zelfs een dubbel jubileum; hij is nu ook twintig jaar secretaris van de Federa tie van Woningbouwverenigingen voor Haarlem en Omstreken. Van het huidige bestuur maken verder nog deel uit de heer J. de Ruiter, die de kas beheert en de heren H. Mulder en J. A. Martens. Dat een bestuursfunctie van een woning stichting handen vol werk vergt, hoeft nauwelijks enig betoog. Zo krijg je bijvoor beeld als voorzitter op een „klachtenuurtje" wel het een en ander te horen. Tot nu toe is men er echter nog steeds in geslaagd om slaande ruzies te voorkomen. Wat men overigens aan wanbegrip tegen komt men wil een bestuurslid nog wel eens ten onrechte voor de voeten gooien dat hij er wat aan verdient krijgt men aan de an dere kant weer vergoed door de waar dering van velen. Van die y/aardering zal men Dinsdag 31 Juli, 's middags tussen 3 en 5, tijdens een receptie in Brinkmann kunnen getuigen. ADVERTENTIE deiMORRIS êefmifcu èuj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 KHAKI SHORTS SHIRTS Op treffende wijze is Woensdagmiddag door onthulling van een plaquette te Sijbe- karspel posthume hulde gebracht aan de nagedachtenis van de heer Gerrit Stapel, in leven voorzitter van de coöperatieve vereni ging voor kunstmatige inseminatie De Voor uitgang te Sijbekarspel en van de bond van K. I. Verenigingen in Noordholland. De heer Stapel kwam op 29 December 1950 bij een auto-ongeluk in de Wogmeer om het leven. De slotscène van Lope de Vega's romanti sche comedie „Dorp in opstandin Bloe- mendaals Openluchttheater onder regie van Cruys Voorberg: de intocht van de hofstoet. Rechts ziet men het koningspaar Ferdinand van Aragon en Isabella van Castilië, in het midden de rechter en links de knielende bevolking van het bevrijde Fuente Ovejuna. de orde van Calatrava, die de boeren kne velde en kwelde; hun wraak is even bloed dorstig als gerechtvaardigd. Door deze ge beurtenissen heen speelt zich een liefdes geschiedenis af, die niet minder rijk is aan dramatische momenten dan het sociale con flict. Het is begrijpelijk dat dit spel voor de val van het Czarisme in Rusland her haaldelijk werd opgevoerd en daar de ge knechte volksmassas tot rebellie inspireer de. Ook voor ons heeft het tot opstand ge rakende dorp een bijzondere actualiteit, zowel om wat wij in de bezetting onder vonden, als om wat daarna is gekomen. Niet alleen daarin echter ligt de beteke nis van dit boeiende voortbrengsel van het Spaanse nationale toneel: door zijn karak tertekening niet diep, maar heel raak en door de spanning, door de mengeling van het heroïsche en het burleske, waarop de vertaler terecht heeft gewezen en die door de regisseur scherp is uitgebuit, dooi de wisseling van climax en anti-climax tot het einde toe, door even verrassende als doordringende overgangen en associaties, kortom door de middelen van het toneel heeft deze comedie een artistieke waarde, die door de tijd welhaast niet werd aange tast. De meer op de practijk dan op woord schoonheid gerichte vertaling van David Koning is losser en ongedwongener, een voudiger en natuurlijker, van heel wat meer poëtische kracht dan die van dr. G. C. van 't Hoog, die in 1935 bij de Wereld bibliotheek verscheen. Met de nodige om zichtigheid besnoeide Koning passages, die de hedendaagse toeschouwer weinig zeggen en bracht hij ook scènische veranderingen aan. die de cpenluchtvoorstelling ten goede kwamen. Koning heeft geen ogenblik de pretentie gehad de penhouder van Lope de Vega te hanteren, maar het strekt hem tot eer dat hij door weglatingen en toevoegin gen de dramatiek eerder versterkte dan verzwakte. Het stuk is „volks" geworden zowel wat de taalbehandeling als de uni versele levenswijsheid betreft „volks" dan in de be^te zin van het woord, zoals bij voorbeeld een dichter als Nijhoff is. Over enkele spelers Het is niet wel doenlijk de meer dan zes tig medewerkenden stuk voor stuk te noe men. Maken we voor enkelen een uitzonde ring, dan wil dat niet zeggen dat de overi gen beneden hun niveau bleven, maar uit sluitend omdat zij de belangrijkste rollen vertolkten. De zedige, maar geestige en moedige Laurencia (mevrouw R. C. Eke- ringEeftinck Schattenkerk) miste helaas de vereiste stemschakering, doch haar spel was heel natuurlijk. De dappere Frondoso, die zijn leven voor haar waagt, werd door mr, N. Drost meeslepend getekend. Speel de de commandeur (W. C. Roest van Lim burg) wat teveel op het publiek, ronduit meesterlijk was de geconcentreerde Jacinta van Nan Umans, een van diens slacht offers. Sterk was ook de boer van Arie Mourik, vooral in zijn verontwaardiging. Herman van der Schaar gaf van de bur leske Mengo een kostelijke typering, maar deze schertsende kant van het stuk werd ook door Wim Rijke en Johan van Doorn als de helpers van de commandeur naar wens gediend. Eki OostwaldBouwer was een statige koningin. De opstelling van het hof leek op Goya geïnspireerd, evenals trou wens de grime van de beide burgemeesters (L. W. Boeree en G. Boersma). Een aparte vermelding verdienen de Spaanse dansen, met Franz Post Uiterweer als uitblinker, opder leiding van Maria Ruiz Petrelli, die heel natuurlijk in de dramatische hande ling waren opgenomen. Het gras was door weekt en het corps de ballet had het verre van gemakkelijk. Doch Maria Ruiz had eer van haar werk en kreeg een „open doekje". Frans Vester (fluit) versterkte de begelei ding. Zoals we reeds zeiden had de voor stelling in haar geheel een sprookjesachtige bekoring, waaraan de omringende natuur de volle medewerking verleende. Naarmate het donkerder werd en de schijnwerpers de kleurige, fraai opgestelde en zich regel matig verplaatsende groepen spelers dieper belichtte, ontstond er een atmosfeer van onwezenlijkheid, van dreiging die bijna reëel voelbaar was onder een avondhemel waarvan eenzelfde dreiging uitging, al kwaakten de kikkers en ruisten lieflijk de bomen. De stichting Kennemer Toneelfestival heeft een culturele daad verricht waarvoor zij dankbaarheid verdient. Het mag bij de komende zes herhalingen dan ook niet aan belangstelling van het publiek ontbreken. De Vega's stuk, dat we een boeiende ver dediging van de menselijke waardigheid (zowel in het sociale als in het persoonlijke vlak) zouden kunnen noemen, heeft dank zij de overgave van allen die aan de opvoe ring meewerkten een onuitwisbare indruk gemaakt. ED. HOORNIK ADVERTENTIE De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, clat. „geschikt" is voor alles en nos wat. Hij weet: het overvette en satijn zachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw. ADVERTENTIE Doof dat znurbranden op Uw maag met 'n paar Kennies. 'n Wonder, op h o e korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopval lend, zonder water of wat ook. Communiqué van het bestuur Het bestuur van de Bond van Bloem bollenhandelaren verstrekte ons het vol gende communiqué „In de laatste tijd zijn berichten gelan ceerd over wat een crisis in de Bond van Bloembollenhandelaren genoemd wordt, welke deels op fantasie, deels op onjuiste inlichtingen berusten. Wel is het juist, dat een diepgaand meningsverschil tot uiting kwam over de vraag, of men had door te gaan met de statutaire regeling der verkiezing van een vakman-voorzitter, die na drie jaar niet herkiesbaar is, of dat in plaats daarvan de verkiezing van een niet-vakman mogelijk zou dienen te worden. In de vergadering van 24 dezer is ge bleken, dat zonder verdoezeling dezer ver schillen toch van alle zijden primair de wil bestond de Bond zo sterk mogelijk'te hou den en te maken. Het bestuur heeft daarom niet willen vasthouden aan de voorwaarde, dat statu tenwijziging waarvoor een gequalifi- ceerde meerderheid vereist is vooraf zou dienen te gaan, maar direct stemming aan de orde gesteld, waartoe een desbetreffende bestuursmotie met algemene stemmen is aanvaard. En ook de woordvoerders van hen, die principieel met het bestuur van mening verschilden, hebben uiting gegeven aan hun grote waardering voor deze houding van het bestuur en aan hun wens een goede basis te vinden om mr. F. J. D. Theyse als administrateur van de bond te behouden. Bij de daarop volgende stemmingen wer den van de 342 stemmen 188 uitgebracht op dr. A. J. Verhage. Een andere vacature in het dagelijks bestuur werd vervuld door de verkiezing van de heer M. C. Driehuizen. De verdere uitwerking dezer besluiten zal intern nader moeten worden geregeld, waarna definitieve publicatie zal volgen". Op de rijksweg tussen Bolsward en de Afsluitdijk is Woensdagavond een vracht auto in botsing gekomen met een personen auto, waarin drie personen zaten, die uit de wagen werden geslingerd. Een hunner, de heer G. uit Sneek, werd zeer ernstig ge wond naar het R.K. ziekenhuis in Sneek overgebracht, waar hij is overleden. De beide andere inzittenden liepen niet ern stige kwetsuren op. De personenauto werd vrijwel geheel vernield. 't Cruys Voorbergh had schriftelijk de zegen van Pluvius afgesmeekt voor de voor stelling van „Dorp in opstand" van Lope de Vega, die de stichting Kennemer Toneel festival gisteravond in het Openlucht theater te Bloemendaal zou geven. Zijn bede is op het laatste moment vervuld ge worden. Toen de klok half negen wees, had de druilende regen opgehouden. Ter wijl' de lichten aangloeiden en de laat komers schielijk in de banken schoven, be gon een voorstelling die tot middernacht de toeschouwers onafgebroken heeft ge boeid en die om het nu maar meteen te zeggen in bijna alle opzichten de mooiste openluchtvertoning is geworden die ik ooit bijwoonde. Voorbergh heeft het spelersmateriaal, dat uit dilettanten bestaat, opgevoed tot een niveau dat diepe bewondering afdwingt. Er was een lust tot spelen, een vurigheid die de beroepsspeler slechts zelden bereikt, Voorbergh moet, nadat hij dit theater had gezien en hem het aan speelmogelijkheden zo rijke stuk van Lope de Vega in de kern achtige bewerking van David Koning had bereikt, een visioen hebben gehad van een zó waarachtige schoonheid, dat de werke lijkheid van gisteravond hoewel er wel licht onder blijvend iets van die oor spronkelijke glans wel moést behouden. De gehele opbouw, enscenering zowel als aan kleding, daarin begrepen de suggestieve, tot buiten het eigenlijke theater gebouwde décors, werden gedragen door een verbeel dingskracht waaraan iedere routine vreemd was. Het naarmate de voorstelling vorder de steeds indrukwekkender spel bewees wat een regisseur uit ongeschoolde mensen kan halen die, wanneer zijn artistiek talent gepaard gaat aan paedag'ogisch inzicht, steeds dieper onder zijn ban geraken. Die ban zelf heeft bij een man als Voorbergh alleen een dienende functie. Het resultaat is navenant.' Stuk en vertaling Lope de Vega, grote figuur uit de Spaan se letterkunde en dramatui-g van bijzon dere begaafdheid, schrijver van meer dan duizend toneelstukken en alleen om die productiviteit al een litterair wonder, be handelt in „Dorp in opstand" een historisch feit, in meer dan één kroniek beschreven. In 1476 breekt in het dorp Fuente Ovejuna een opstand uit tegen de commandeur van DONDERDAG 26 JULI Krelagehuis, Leidsevaart: „Haak-in" ten toonstelling. 10—17 uur en 19—23 uur. Palace: „Louise Lotte", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 um (ochtendvoorstelling, 10.30 uur: De schrik van de Kostschool) Luxor: „Ontwrichte jeugd", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur: City: „De prai rie-bruid", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur (des ochtends 10.30 uur „Jopie Slim"). Spaarne: „De brug naar de eeuwigheid", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van All Jolson" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een heer in het verkeer", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 27 Juli Concertgebouw: HOV, S uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zang aan boord. Het bekende Ameri kaanse zangtrio „The Andrew sisters" be vindt zich aan boord van het ss. „Nieuw Amsterdam" dat onderweg is van New York naar Europa. De zangeressen zullen in Southampton van boord gaan. Nieuw Tsjechoslowakiie. De Tsjecho- slowaakse cineasten V. Vleck en de componist Y. Kapr hebben de Stalinprijs gekregen voor de documentaire „Nieuw Tsjechoslowakije", die zij tezamen met Russische cineasten had den gemaakt. Veel medewerking ADVERTENTIE - dat alle cadeautjes ten slotte uit Uw portemon- naie moeten komen! Daarom blijven zoveel verstandige huisvrouwen haar voorkeur geven aan het merk, dat élke cent besteedt aaji opvoering van zijn tóch al zo supe rieure kwaliteit en verruk kelijke smaak naar een stééds hoger peil, aan Dat een ieder, die zijn hart aan de vlie gerij verpand heeft, een van de komende drie dagen naai- Ypenburg zal trekken, staat wel vast. Want de ILSY, de Inter nationale Luchtvaartshow Ypenburg, komt met een programma, dat zijn weerga nau welijks kent. Drie dagen duurt dit luchtig festijn, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, en op al die dagen kan men er genieten van de luchtvaart in al haar aspecten. Om het even of ge belang stelt in een lappen- en stangen-staketsel vijftig jaar terug, of dat het u pas hard genoeg gaat, wanneer een straaljager gierend overkomt en u met achthonderd kilometer de hoed zowat van het hoofd vliegt, ge zult te zien krijgen wat uw hart begeert. Het hoofdnummer van het programma wordt wel gevormd door het fameuze Ame rikaanse Thunderjet-escadrille, The Sky- blazers, dat echter alleen Zaterdag en Zon dag optreedt. Maar de R.A.F.-mannen, die gistermiddag al even met hun Vampires over Ypenburg kwamen loeien, mogen er ook zijn en de fijnproevers zullen de Franse azen van de Patrouille d'Etampes zeker niet minder achten. Er komen vliegtuigen in alle soorten, van de Franse Bébé Jodel met een Volkswagen motortje tot de Vickers Viscount met zijn vierschroef-tunbines, van de stokoude Deense Ellehammer bestuurd door een piloot compleet met hangsnor tot de Si korsky-helicopter. Het zijn er veel te veel om op te noemen. Er zal worden gestunt, dat het u zal duizelen, daar zullen Gerben Sonderman en „crazy-flyer" Willem van Graft wel voor zorgen. En behalve al die motorische aangelegen heden komen ook de andere aspecten van de sport in de lucht aan haar trek. Ten eerste is daar de „vliegende mens" Rudolf Boehlen, die van een paar duizend meter hoogte uit een Dakota springt en met de aan armen en benen bevestigde vleugels eerst tot driehonderd meter hoogte naar beneden zweeft, alvorens zijn parachute open te trekken. Deze waaghals, die al 53 is, bekleedt in 'het dagelijks leven de func tie van schrijver ten stadhuize van een EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft Woensdag zon der hoofdelijke stemming een zevental wetsontwerpen aangenomen. Vermelding hiervan verdienen de nieuwe salarisrege ling van de vice-president en de leden van de Raad van State, de verbetering van de uitrusting der rijkswerkplaatsen, de be- lemmeringenwet Landsverdediging en de strafrechtelijke bescherming van defensie werken. De communisten verzetten zich tegen de twee laatsgenoemde wetjes. De voorzitter, mr. Jonkman, deelde mede dat het in zijn voornemen ligt de werk zaamheden der Kamer omstreeks half Augustus te doen eindigen. Volgende week komen de begrotingen van Oorlog en Ma rine aan de beurt, de week daarop die van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en in de week van 14 Augustus de Onderwijsbe groting. Mr. Jonkman wilde de mogelijk heid onderzoeken om tegelijk met de be groting van Financiën de belastingvoor stellen te behandelen. Dat zou dan begin September worden. Na afloop der openbare vergadering zet te de Kamer zich terstond aan het onder zoek in de afdelingen van de belasting voorstellen. De centrale recherche van de Amster damse politie heeft in samenwerking met de politie te Enschedé in Landsmeer een in Enschedé verduisterde auto in 200 stukken teruggevonden. De helers van de verduis terde auto hadden, om ontdekking te voor komen, het chassis en de carrosserie in stukken gezaagd. De motor en andere onderdelen van waarde hadden zij willen verkopen. De rest wilden zij als oud ijzer van de hand doen. Zowel de beide helers, die in Landsmeer wonen, als de man, die de auto in Enschedé verduisterd had, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gedurende Juni 1951 bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 22,4 mil- lioen, bij de bijzondere spaarbanken f33,1 millioen en bij de bankspaarbanken f2,9 millioen hetgeen tezamen uitmaakt f58,4 millioen. De terugbetalingen bedroegen respectieve lijk f29,2 millioen, f36.7 millioen en f2,8 millioen, totaal f 68.7 millioen. In Mei werd bij deze instellingen ingelegd 162,3 millioen en terugbetaald f74,6 millioen. Het begon aan de schaafbank. Een jaar of acht-en-twintig geleden. „Wat een an der kan, dat kunnen wij ook", moeten zij tegen clkaai gezegd hebben en het be wijs van die krasse voorspelling hebben zij inmiddels geleverd. Ze stapten met een hoofd vol plannen en een flinke dosis energie naar mensen die er wat meer van konden weten en het resultaat was, dat op 16 Januari 1924 de Woningbouwvereni ging „Ons Belang" in Haarlem werd opge richt. Enkele jaren later, om precies te zijn op 31 Juli 1926, Werd die vereniging een stichting. Die „zij", de heren H. Tuin en F. J. Martens, zullen aanstaande Dinsdag in een der zalen van restaurant Brink mann het glas heffen en de ongetwijfeld vele feestgangers zullen dat "voorbeeld, ter viering van het zilveren jubileum van „Ons Belang" vermoedelijk volgen. Zo om en nabij het oprichtingsjaar van „Ons Belang" zagen meer woningstich tingen het levenslicht. De woningnood was in die dagen al even schrijnend als op het ogenblik het geval is en dus ging men allerwege met man en macht aan het werk om aan die toestand zo spoedig mo gelijk een einde te maken. Alle bestaande ADVERTENTIE Het eerste complex van „Ons Belang" in de Godfried van Bouillonstraat. woningbouwverenigingen of -stichtingen waren van een bepaalde richting. Men had Rooms Katholieke en Protestants- Christelijke verenigingen en er warén er die voortkwamen uit de S.D.A.P. en di verse grote bedrijven. Een neutrale stich ting was er echter nog niet; „Ons Belang" werd de eerste. Goed begin Nauwelijks was de goedkeuring van het college van B. en W. binnen gekomen of in 1927 werd begonnen met de bouw van 141 woningen ontworpen door de ar chitecten F. L. Oostenbroek en J. Welze- naar aan de Slachthuisstraat, de Nijl- straat, de Godfried van Bouillonstraat en de Kruistochtstraat. Op 18 Maart 1928 kon het eerste huis van dit complex in ge bruik worden genomen. In November 1934 werd het tweede complex, waarvan architect J. Post de ontwerper was en dat 68 woningen aan de Dunklerstraat en de Bastiaanstraat om vatte, aanbesteed, waarna in October 1935 het eerste huis ervan betrokken werd. Op 31 Juli 1950 werd de eerste woning van het derde complex in gebruik geno men, dat, gebouwd onder architect Huib Tuninga, op 6 Juli 1949 was aanbesteed en ruimte biedt aan 118 gezinnen: 50 be neden- en bovenhuizen en 34 duplex- woningen. Deze buizen staan in de Dunk lerstraat en de Prins Bernhardlaan en zijn onder meer voorzien van een douchecel en warm en koud stromend water. Thans staat de bouw van 40 woningen in het verlengde van de Prins Bernhardlaan, de Dunklerstraat en de Bastiaanstraat op het programma. Men zal daar 9 beneden-, 21 boven-, 4 winkel- en 6 duplex.woningen bouwen. De benodigde gelden zijn tijdens de vorige gemeenteraadszitting reeds ter beschikking gesteld. Het v/achten is nu nog op de goedkeuring van Wederopbouw. Zwitsers dorpje. En zijn landgenoot, de parachute-springer Hans Walti, die met zijn parachute de levende bom en de lucht- trapéze zal demonstreren, is in gewone doen aannemer. Deze makkers doen het louter om de pret van het tikje sensatie, waarvan zij in het dagelijks leven versto ken blijven. Natuurlijk komen ook de zweefvliegerij en de modelbouwerij aan bod. En aan plechtigheden zal het niet ontbi'eken. Want Zaterdag komt generaal Eisenhower de overdracht bijwonen van een Thunderjet-straaljager door ambassa deur Chapin aan de minister van Oorlog, ir. C. Staf, een overdracht die zal wcrclen opgeluisterd door tal van andere autoritei ten, zoals luitenant-generaal Lauris Nor- stadt, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa. Zo zal de komende middagen op Ypen burg iedere middag de luchtvaart in al haar geledingen aan den volke worden vertoond. En het is een prettige gedachte, dat de Nederlandse luchtvaart, in de oorlog nogal fiks achterop giraakt, een waardig aandeel in het programma neemt. Daar zullen de K.L.M., Fokker, de marineluchtvaartdienst, de luchtstrijdkrachten en de Rijkslucht vaartschool wel voor zorgen. Dit is de Amerikaanse Thun derjet-straaljager die Zater dagmiddag tijdens de Interna tionale luchtvaartshoiv op Ypenburg door de Amerikaan se gezant, de heer Chapin, zal worden overgedragen aan de Nederlandse minister van Oor log. Tijdens de shoio zal het Amerikaanse escadrille „The Skyblazers" met Thunderjets een nummer stunten weggeven om van te duizelen. Het rijk betaalt de inmiddels gemaakte kosten Bij ministeriële beschikking zijn in Februari enige nieuwe onderscheidings tekenen voor de Koninklijke Landmacht vastgesteld. De grootste verandering onder gingen de petten. Zij zouden aanzienlijk worden verfraaid. Tegen deze pettenverfraaiïng is in mili taire kringen en vooral ook daarbuiten onmiddellijk verzet gerezen. De uitvoering van de ministeriële beschikking werd daar op enkele weken later opgeschort. Deze op schorting is nog steeds van kracht en naar verluidt zal er geen verandering meer gebracht worden in de petten, tenzij een zeer kleine, die niet meer dan een gulden zal kosten. In de tijd tussen het uitvaardigen van de ministeriële beschikking en de later volgen de opschorting hebben echter verscheidene officieren, onderofficieren en soldaten voor eigen rekening hun hoofddeksels volgens de richtlijnen van de ministeriële beschik king laten veranderen. Nu is bij ministeriële beschikking bepaald, dat zij tegen inleve ring van de aangeschafte pet-emblemen hun aanschaffingskosten door het rijk vergoed zullen krijgen. De tegemoetkoming in de kosten bedraagt ten hoogste 34.50 voor een opper-officier, 12.50 voor een hoofdofficier, 11,voor een subaltern-officier, 7.50 voor een vaandrig, kornet en een onderofficier van hogere en 2,50,voor een onderofficier van lagere rang dan die van adjudant-onder officier en 1.50 voor een korp'oraal en een soldaat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5