H.O.V. MORGEN -Clowntje Rick Chemische Vereniging congresseert in Haarlem A mastel SMIT VAN RIJSBERGEN Amsterdamse Beurs Laat het verleden rusten Kort en Bondig Ir. W. Bakker (MEKOG) over grondstoffenproblemen 6 x 9 f 1.95 Burgerlijke stand van Haarlem Zuid-Afrika wint de toss en verkiest te batten CONCERT K.L.M. ontwikkelde zich in 1950 bevredigend Frans m.s. „Mogador" te water gelaten Lisse Ongeluk met pijl en boog Geslaagd Heemstede Tuinlieden hielden rozenavond Voor de kinderen Bloemendaal SCHEEPVAART DONDERDAG 26 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Leden van de Nederlandse Chemische Vereniging zijn naar Haarlem gekomen ter bijwoning van de 106de algemene vergade ring, die tot en met Vrijdag wordt gehou den. In het Kennemer Lyceum te Overveen had Woensdagavond de ontvangst-bijeen komst plaats, waar dr. W. M. Mazee als voorzitter van de regelingscommissie een welkomstwoord sprak. Hij toonde zich ver heugd over de grote opkomst en koesterde de wens, dat behalve de wetenschappelijk- teehnische onderwerpen ook die over kunst en historie de aandacht van de deelnemers zouden hebben. Dr. J. A. van den Andel, voorzitter van de Haarlemse Chemische Kring die deze ontvangstavond had georganiseerd, hield een beschouwing over Haarlem en het kie zen van deze stad als vergaderplaats. Hij wijdde aandacht aan het verleden en ver heugde zich dat na twintig jaar de verga dering wederom in Haarlem wordt gehou den. Prof. dr. H. J. C. Tendeloo dankte als voorzitter van de Nederlandse Chemische Vereniging de beide sprekers, vroeg zich af wat het meest karakteristieke van Haar lem zou zijn een vraag die overigens onbeantwoord bleef en vertrouwde dat het deze dagen toe te dienen geestelijk voedsel overvloedig mocht zijn. Hierna was het woord aan dr. C. Spoel- der, die zijn bekende voordracht met licht beelden hield over Oud-Haarlem. Een langdurig applaus bewees wel, dat deze zoals immer met humor gekruide voor dracht zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze trad op het H.H.V.-cabaret „De Toverlantaarn" onder leiding van Leo van Kuijk en Bob de Buisonjé. Dit cabaret gezelschap bestaat nu ruim een jaar en heeft in die tijd al heel wat programma's verzorgd. Het wist zijn gehoor gedurende lange tijd te amuseren met een selectie uit zijn repertoire. ADVERTENTIE Een zeer snel werkende panchromatische film Ook in formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet! Vraag uw handelaar uitsluitend naar DALCO.het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie 1 HAARLEM, 25 Mei 1951 ONDERTROUWD: 25 Juli, J. J. Belling- wout en N. Dikstaal; H. C. van Osch en A. Vermeer; W. J. Korbeeck en W. Cop; J. Smit en A. Bakker; H. Miedema en D. Schrama; C. M. Teves en H. N. E. Bruins; A. Tempel man en C. M. Dekker; N. P. Wijnbergen en M. Vos; P. P. A. Zeestraten en P. A. Hoen derdos; H. Tibboel en W. Bijnagte; W. J. Hen driks en C. M. Weidema; A. Klumper en A. M. Bon; A. Schuurmans en J. Koelman; W. M. van der Linden en E. Kemp; W. F. Lief rink en II. E. Pieters. GEHUWD, 25 Juli: H. Joosten en E. J. van der Vooren; P. J. de Lange en P. Bezem; H. W. Blom en J. Bok; Th. Knol en J. Ver schoor; H. Bron en H. M. de Rijcke; J. van Dijke en M. C. Out; H. W. Graansma en J. Strijland; M. Kloos en A. Zuetenhorst; F. Bruinsma en A Vrugt; C. J. M. van Lange- laan en H. Werf; G. J. van Zijl en M. H, M. Hekker; A. van den Berg en A. J. C. van Balen; W. A. Heus en G. W. Tuwnissen; W. F. Urbanus en W. H. J. Budding; P. H. Mure en C. M. E. F. Kuijken. BEVALLEN van een zoon: 23 Juli, G. E. BooneStolp: 24 Juli, A. Geldorpvan der Velde; C. F. ZwagermanSmolenaars; H. E. van Veen—Harmes; 25 Juli, A. Smitsvan der Klooster; A. M. VerhagenEveraardt; A. Plessius—Feitsma. BEVALLEN van een dochter: 18 Juli, A. E. RiingersSieraad; 22 Juli, W. M. van der MeijVork; 23 Juli, Z. M. BakemaRijpma; C. fi. Markerinkvan Dijk; 24 Juli, A. E. A. van Settende Lange; 25 Juli, E. Kolk— Kaufman; G. van Hoften—Wagemaker. OVERLEDEN: 23 Juli, M. Smolders—Hen- drikse, 83 j., Gasthuislaan; 24 Juli, M. H. van de LaarBoesmans, 77 j., Roosveldstraat. ADVERTENTIE UNIFORM-SPECIALISTEN Wy verzorgen de gehele uitrusting voor Zeevaart- en Machinistenscholen en voor alle Maatschappijen van de „Koopvaardy". Zijlstraat 71 - Haarlem Tel. 16963 De heer W. Bakker, hoofdingenieur en algemeen bedrijfsleider van de N.V. Mekog te Velsen, sprak Donderdagmorgen in de aula van de Teylers Stichting aan het Spaarne over „Problemen rondom de grondstoffenvoorziening van de chemische industrie". Deze vraagstukken bieden vele aspecten: economische, politieke, weten schappelijke en industriële, welke in zeker opzicht zorgwekkend zijn omdat men bij niet onuitputtelijke voorraden op de lange duur moet uitlopen op gebrek. De heer Bakker besprak de toestand van enige be langrijke grondstoffen; kolen en olie. De kolenpositie vormt nog geen bron van zor gen; men heeft namelijk nog genoeg voor 3000 jaar. De bekende olievoorraden maken ramingen voor ongeveer 1000 jaar mogelijk. Men kan bovendien met vertrouwen rekenen op enige nieuwe vindplaatsen, die deze periode aanmerkelijk kunnen verlen gen. Interessant is de energielevering door hydro-electrische centrales, die van een kringloop profiteren en waarbij, behoudens de warmte van de zon, geen voorraads- probleem bestaat. Van de nieuw atomistische energie valt, volgens spreker, nog weinig te zeggen. Op de duur zal dit echter zodanig tot ontwik keling komen, dat de mensheid zich over het energieprobleem niet al te ongerust be hoeft te maken. Anders staat het met sommige speciale grondstoffen voor de chemische industrie. Zo zullen onder meer de indertijd zeer rijke lagen van natuurlijke zwavel in Amerika binnen niet al te lange tijd uitgeput zijn. Men begint zich dan ook nu al te bezinnen op het gebruik van zwavelverbindingen. Ook sommige metalen, lood, tin en nik kel, geven aanleiding tot sombere voorspel lingen, doch thans is de ontginning nog steeds lonend. Wel geldt algemeen dat men bij het slinken van de voorraad genoegen moet gaan nemen met minder rijke ertsen en moeilijker winning door grotere diepten. Voor ijzer is de toestand niet precair, doch wel voor pyriet, waarvan de voorraad over hoogstens twee generaties op zal zijn. Voor stoffen als magnesium, kalium en bromium zal men zeewater moeten gaan exploreren, waarbij zich typische moeilijk heden voordoen vanwege de kleine concen traties. In Amerika verwerkt een broom- fabriek één millioen kubieke meter zee water per dag om daaruit vijftig ton broom te halen. Een nieuwe grondstof voor de zwavel zuurfabricage zou het gips of beter nog het anhydriet (calciumsulfaat) kunnen opleve ren. Het proces is echter minder eenvoudig dan van pyriet uitgaande. Een belangrijke waag is verder of er met de grondstoffen wel zuinig genoeg wordt omgesprongen en of ze niet even goed door andere vervangen kunnen worden. Zo is het bij het gebruik van zwavelzuur in enige processen (superfosfaat, zwavel zure ammoniak en Rayonzijde) wel om het zuur, maar niet juist om zwavelzuur te doen. Al deze problemen wagen intense studie en zullen op den duur dwingen tot allerlei wijzigingen in bestaande methoden. Voor de Nederlandse industrie jijn daarbij vele interessante problemen met veelal gunstig aspecten. Ontvangst ten stadhuize Hedenmorgen werden de congressisten door het college van B. en W. op het Haar lemse stadhuis ontvangen. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak daarbij zijn vreugde er over uit dat een zo belangrijk congres in de Spaarnestad werd gehouden. „Het is een eer en een genoegen u te ont vangen, vooral omdat u zo hoffelijk bent geweest ons te willen bezoeken". In een geestige toespraak, waarin de burgemeester onder meer de formule gaf van de erewijn, herinnerde hij er aan dat tal van chemische industrieën in Haarlem werden gevestigd, nadat de chemie enige typische Haarlemse industrieën had ver drongen. Tot slot wenste mr. Cremers de chemici succes met hun congres toe. De voorzitter van de Nederlandse Che mische Vereniging, prof. H. J. C. Tendeloo, zei in zijn dankwoord het bijzonder op prijs te stellen dat de deelnemers van het con gres zo gastvrij in de Spaarnestad waren ontvangen. Cricket In stralend weer is hedenochtend de vierde test-match tussen Engeland en Zuid-Afrika begonnen. Zuid-Afrika won de toss en ver koos te batten, hetgeen nauwelijks verbazing wekkend was, aangezien weer en wicket het de batsmen gemakkelijk zouden maken. Voor Zuid-Afrika openden Wait en Rowan. Wait was vrij snel uit door lbw op het bowlen van Bedser (13). Daarna zetten Van Ryneveld en Rowan de verdediging rustig voort en om kwart over één was het Zuid- Afrikaanse totaal op 77—1 gebracht. Rowan had toen 47 en Ryneveld 15. Rowan sloeg in zijn innings zeven vieren. Bedser bowlde 1—19. Verder bowlden voor Engeland Tat- tersall, Hilton en Brown. DE LANDENWEDSTRIJD ATHLETIEK tussen Finland en Zweden, die te Helsinki werd gehouden, eindigde in een overwin ning voor de Finnen, die hiermede htm eerste overwinning op de Zweden sedert 1939 boekten. ADVERTENTIE In haar jaarverslag over 1950 deelt de directie van de K.L.M. mee, dat deze maat schappij zich in 1950 bevredigend heeft ontwikkeld. De omzet steeg tot 188 millioen gulden en zowel het passagiers- als het vrachtvervoer breidde zich uit. Van belang was vooral het toenemende vervoer van emigranten. Door rationalisatie en door vergroting van de omzet kon worden bereikt, dat in de tweede helft van het jaar geleidelijk het niveau van de kosten en dat van de in komsten met elkaar in evemvicht kwamen. Het exploitatieverlies van 2.230.188 kon uit in 1950 nagekomen baten uit vorige jaren worden gedekt, zodat de winst- en verliesrekening kon worden afgesloten met een winstsaldo van 56.000. Het eerste kwartaal van 1951 leverde een winst op van ongeveer 800.000 en als de toestand zo blijft, is over 1951 een winst te verwachten van enkele millioenen gul dens. Naar verwachting zal de omzet dit jaar ongeveer 220 millioen bedragen bij een bezettingsgraad van gemiddeld 65 pro cent. In 1953 verwacht de K.L.M. een be langrijk overschot. De voorziene expansie van het bedrijf zal zich waarschijnlijk met behoud van de huidige personeelssterkte voltrekken. Helaas laten sommige regeringen en dit is eerder regel dan uitzondering de luchtvaart niet voldoende vrijheid en leg gen haar voor de ontwikkeling van het verkeer remmende beperkingen op. Zelfs komt het voor, dat op bepaalde trajecten, waarop de K.L..M vliegt, de vraag naar vervoer weliswaar het aanbod verre over treft, doch dat de betrokken regeringen weigeren uitbreiding van de diensten toe te staan. De K.L.M. heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming en de exploi tatie van de Garuda Indonesian Airways N.V. in Indonesië. In het eerste jaar van zijn bestaan ontwikkelde dit bedrijf zich bevredigend. Gemiddeld werden per maand 24.000 passagiers vervoerd. De vervoersinkomsten bedroegen in 1950 ongeveer 68 millioen Indonesische guldens. Blijkens het verslag werd de productie in 1950 opgevoerd tot 189.653.000 ton-kilo- meter, door het openen van nieuwe lijnen, voornamelijk op Duitsland en het nabije Oosten, en het verhogen van de frequentie op bestaande verbindingen. Voorts werden de speciale vrachtdiensten uitgebreid en kon het vervoer van emigranten naar Australië, vooral in de tweede helft van 1950, tot ontwikkeling worden gebracht. Bijzondere aandacht werd besteed aan verbetering van de dienstregeling door goede aansluitingen tussen de Europese lijnen onderling en deze lijnen en de inter continentale lijnen tot stand te brengen. De producteistijging heeft zich niet bij alle categorieën van het vervoer gelijkelijk voorgedaan. Ten opzichte van 1948 nam het passagiersvervoer toe met 6 procent, het vrachtvervoer met 70 procent en het chartervervoer met 300 procent. Het post vervoer daarentegen daalde met 31 procent. Op het vervoer over de Noord-Atlanti sche Oceaan nam de K.L.M. wat het pas sagiersvervoer betreft in 1950 de vijfde plaats in. Bij de N.V. Ilaarl. Scheepsbouw Maatsch. aan het Noorder Buiten Spaarne is van middag om één uur het Franse motorschip „Mogador" te water gelaten. Dit schip wordt gebouwd in opdracht van de Com pagnie Général d'Armements Maritimes te Pa ij s, een dochteronderneming van de Société Générale Transatlantique. De „Mo gador" is een zusterschip van het m.s. „Safi", dat op Dinsdag 12 Juni in het Noor- der Buiten Spaarne te water werd gelaten. De „Mogador" heeft een draagvermogen van 1420 ton en zal worden voorzien van een voortstuwingsmotor, die 1450 EPK ontwikkelt. Voorts krijgt het schip drie hulpmotoren, elk van 80 EPK. Op het schip is een lange bak aangebracht voor het ver voer van vee, drie ruimen voor gemengde lading en twee vriesruimen in het achter schip waar een temperatuur van minus 15 graden Celsius kan worden gehandhaafd. Dit met het oog op het vervoer van vlees. De verblijven voor de bemanning bevin den zich midscheeps. Alle dekwerktuigen worden electrisch aangedreven. Het schip is bestemd voor de dienst Bor- deaux-Casablanca-Marokko. De doop werd verricht door mevrouw L. Offrey, peet moeder van het vaartuig. Hierbij waren aanwezig de heer Jean Marie, president van de Société Générale Transatlantique, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de directeur van de rederij waar voor het schip werd gebouwd, alsmede ver scheidene andere Franse en Nederlandse genodigden. Het vierjarig zoontje van de familie P. Imouse kreeg bij het spelen met pijl en boog een pijl in een van zijn ogen. Het jongetje zal dat oog moeten missen. De dames Nel Luyk en Gerda Sehaafs uit Lisse behaalden het diploma costumière. De heren A. van Alenburg, G. H. Broek hof, A. M. Buts, J. Dubbeldam, A. Taas en P. Helmus slaagden voor het middenstands examen. Op de rozenavond, georganiseerd door de Onderlinge Tuinliedenverenigirag Heemstede- Aerdenhout, was uit de belangstelling duide lijk gebleken dat de roos nog steeds de koningin van de bloemen genoemd mag wor den, al ondervindt zij in toenemende mate concurrrentie van andere soorten. De heer L. Wegman slaagde er in, met de rozen die door hem en andere leden waren medegebracht als voorbeeld enige uren lang 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber •Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 88 g.l. 89% 171% 174 236 233 168% 168 162 g.l. 161% 288% 288 114% 116 161 161 137% 138 118% 120 86% 87 152 g.b. 152 158 158 157 157 46 g.b. 46 57% 57% 44% 44% 75% g.b. 75 42% 42% 46 45% Het was een heerlijke maaltijd. Ze aten hun buikjes vol en keken elkaar tevreden aan. „Nou, het is maar fijn, dat Rick dat leuke toverstokje heeft gevonden!", vond Bunkie. „Ja", zei Rick. „Je kunt er echt plezier mee hebben, hè?" Nu ze genoeg gegeten hadden, gingen ze plannen maken. Wat zouden ze nu eens gaan doen? Ja, daar moesten ze eens goed over nadenken. Wie kon iets aardigs bedenken? „Ik zou wel zin hebben, een verre reis te maken", stelde Oepoetie voor. „Hè jamet 'n boot!", riep Bunkie. „Ik houd zo van varen!" Rick knikte. „Goed, daar heb ik ook wel zin in. Wacht maar even!" Hij bracht hen een eindje verder, waar water stroomde. Toen zwaaide hij het stokje. en opeens lag daar een alleraardigst schip! Het had een sierlijke voor- en achtersteven en in het midden was een ruime hut. „Alsjeblieft!", lachte Rick trots. „Het schip is klaar!" Vier jonge Nederlanders zijn vanochtend de haven van IJmuiden uitgevaren voor een tocht om de wereld in een omgebouwde reserve-sloep van het Liberty-schip „Baarn" van de K.N.S.M. De bemanning (van links naar rechts) C. J. van Helvert, E. A. Passer (leider), H. Driessen en C. Blommert, bij haar notedop. zijn gehoor te boeien. Achtereenvolgens wer den van verscheidene bekende en minder bekende soorten de eigenschappen behandeld, alsmede de wijze van veredeling en het kwe ken van nieuwe soorten. Ook aan het snoeien werd grote aandacht besteed en het lag voor de hand dat na afloop tal van vra gen werden gesteld. Onder de vele inzendingen vielen vooral op een inzending van de heer P. van Tol, opzichter aan de algemene begraafplaats te Heemstede en een inzending van de heer G. van Bakel, verbonden aan de Heemsteedse Plantsoenendienst, die aantoonden dat ook daar de roos grote belangstelling geniet. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. C. van Bueren—v. d. Sande, d.; J. C. Rosenthal—Piekhaar ,d.; M. C. Hofman—Riemens van Laare, d. GEHUWD: V. J. Strik en C. M. Vreene- goor; D. Noort en W. Langereis; G. de Weert en M. R. van Geelen; A. Oudolf en A. M. Joustra. OVERLEDEN: M. A. Sieverts, 85 j.; J. H. Bruns, 65 j. GEEN H.O.V.-CONCERT. Het concert, dat de Haarlemse Orkest Vereniging onder leiding van Marinus Adam Dinsdagavond in de muziektent in het Bloemendaalse Bos zou geven en we gens ongunstige weersgesteldheid naar Woensdagavond werd verschoven, moest andermaal worden afgelast. Het zal nu waarschijnlijk wel September worden eer men de H.O.V. in het Bos kan horen. Aagtedijk, 25 Santos venv. Abbedijk 24 v. New York n. Antwerpen. Alhena, 25 te R'dam v. Buenos Aires. Aludra, 25 te Newport News verw. v. R'dam. Amstelkerk, verm. 27 v. Lobito n. Takoradi. Averdijk, 24 v. R'dam te New York. Adinda, 24 v. Singapore n. Saigon. Alcyone, 24 100 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Albireo, 24 200 m. Z. St. Vincent. Alnati, 24 360 m. Z.ZW. Santos. Ampenan, 24 te Antwerpen. Amstelstad, 24 360 m. W.t.Z. Scilly's. Amstelvaart, 24 180 m. W.ZW. Lands End. Aldabi, 24 210 m. N. St. Paulsrock. Arundo, 24 720 m. O.NO. Norfolk. Almkerk, 24 dwars Civita Vecchia. Annenkerk, 24 100 m. N.NO. Minorca. Aldabi, pass. 25 St. Paulsrock. Amsteldiep, 25 op St. Laurens. Arendskerk, 25 v. Port Said n. Alexandria. Amstelland, 25 dwars Recife. Alkaid, 25 v. Las Palmas n. Antwerpen. Akkrumdijk, 26 te Teneriffe. Alphacca, 25 te Chester. Annenkerk, pass. 26 Gibraltar. Arnedijk, 24 te New Orleans. Alpherat, 27 te Montreal verw. Blitar, 25 te Cheribon. Blijdendijk, 25 te Boston verw. Baarn, 24 730 m. NO. Sombrero. Bloemfontein, 24 170 m. Z. Freetown, Bonaire, 24 1100 m. W.ZW. Madeira. Britsum, 24 480 m. ZO. Cape Race. Blommersdijk, 25 te Antwerpen. Boissevain. 25 v. Singapore n. Saigon. Boschfontein, 25 dwars Kp. de Gata. Bantam, 23 v. Semarang n. Djakarta. Bennekom, 25 te Amsterdam. Caltex Delft, 24 v. Sidon n. R'dam. Caltex Pemis, pass. 24 Kp. St. Vincent. Caltex The Hague, pass. 24 Kp. Bon. Cirrus weerschip, 25 te R'dam v. Atl. Oceaan. Cleodora, 24 500 m. W. Maladiven. Callisto, 24 500 m. O.ZO. Cape Race. Celebes, pass. 25 Kp. St. Vincent. Caltex Nederland. 25 v. Sidon n. R'dam. Coryda, 25 v. R'dam n. Curasao. Cottica, 26 te A'dam. Delfshaven, 24 v. R'dam n. Buenos Aires. Danae, 24 v. Oran n. Gibraltar. Diemerdijk, 24 575 m. ZO. Tehuantepec. Delft, 25 v. San Antonio n. Chanaral. Durango, 25 te Antwerpen. Eendracht, 25 te Saloniki. Eemdijk, 22 te Tampico. Esso Amsterdam, 24 480 m. W.NW. Kp. Finisterre Eemland, pass. 25 Teneriffe. Enggano, 25 nog te Basra. Esso Den Haag, 25 te Aruba. Elmina, 26 nog te Monrovia. Edam, 25 v. New York n. R'dam. Friesland (SSM), 24 v. Bordeaux n. Setubal. Friesland (KRL), 25 dwars Oporto. Grootekerk, 24 120 m. Z. Siera Leone. Gooiland, 25 te Ilheus. Gouwe, pass. 25 ten Z. Cp. Palmas. Graveland, 25 dwars Lissabon. Gordias, 25 v. R'dam n. Lissabon. Heelsum, 25 v. Galveston n. New Orleans. Heemskerk. 24 v. R'dam n. Sydney. Helder. 24 300 m. Z.'t.W. Recife. Haarlem, 26 Curasao verw. Hersilia, 25 v. A'dam n. Hamburg. Indrapoera, 24 580 m. O.ZO. Anderhalfgraads- kanaal. Ittersum. 24 240 m. N.t.W. Finisterre. Japara (KRL), 25 te R'dam v. Londen. Jagersfontein, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 4) Dank je, zei zij. Maar je hebt al zo veel gedaan. Daar zullen we dan morgen wel eens over praten, zei hij. Ik veronderstel, dat je nu beter eens kunt gaan horen, wat Spale te vertellen heeft. Toegevend aan een plotselinge ingeving, ontstaan uit een bijna kinderlijk verlangen om de komende moeilijkheden niet alleen onder ogen behoeven te zien, wendde Anne zich tot hem. Wil je met mij mee naar binnen gaan?, vroeg zij. Ik zou graag willen dat er iemand bij was. Mark glimlachte tegen haar en klopte haar op de hand. Best hoor!, zei hij. Ik ga mee. We zullen het spook samen tege moet treden! Spale stond op om hen te begroeten, toen zij de vier treden opklommen, die naar de grote ouderwetse veranda leidden. Anne vond, dat zijn glimlach niet in overeen stemming v/as met de aangelegenheid, waarvoor hij kwam, maar trachtte in elk geval hem te beantwoorden. Zo, zei hij op joviale toon. Ben je eens eën luchtje gaan scheppen met onze dok ter? Dat is uitstekend! Anne voelde, dat zij een kleur kreeg, maar hield vastbesloten de glimlach op haar gezicht. Dr. Lenott was zo vrien delijk om mij mee uit eten te nemen, zei zij. Ik geloof, dat u enige zakelijke aan gelegenheden met mij te bespreken heeft, meneer Spale? Onmiddellijk maakte zijn glimlach plaats voor een uitdrukking van ernst. Ja, dat is zo, zei hij. Ik geloof zelfs, dat wij de eerstvolgende dagen heel wat zaken te bespreken zullen hebben. Ik ben het na melijk helemaal niet eens met de manier, waarop je vader sommige van zijn zaken behartigde en ik zal je zeer zeker moeten voorstellen daar in verschillende opzichten verandering in te brengen. Anne voelde zich ineens bijna wanho pig moe. Zij voorzag al, hoe het volgende half uur verlopen zou, terwijl de stem van de heer Spale maar voortdurend in haar oren dreunde en hij haar met ieder woord dieper in het moeras duwde. Maar daar viel toch niet aan te ontkomen; vroeg of laat moest zij er toch doorheen en dan kon het beter nu maar meteen gebeuren. Wilt u soms liever binnen komen?, vroeg zij. Maar ik denk, dat het hier op de veranda koeler zal zijn. Spale keek een beetje dubieus, alsof hij er niet zeker van was, of de veranda v/el de juist plaats was om zaken te bespreken, maar ten slotte ging hij toch maar op een van de ouderwetse schommelstoelen zitten. Mark en Anne volgden zijn voorbeeld en nu keek Spale met misprijzende blikken naar Mark. Anne raadde zijn gedachten. Ik heb dr. Lenott gevraagd om hier te blijven, zei zij. Oh, zei de heer Spale. Nu, in dat ge val zullen we maar meteen met de deur in huis vallen. Het testament van je vader is uitermate eenvoudigzo eenvoudig als het maar bij mogelijkheid zijn kon. Hij zweeg, als wilde hij het gewicht van deze mededeling goed tot hen doen door dringen en Anne wachtte er ongeduldig op, dat hij verder zou gaan. Het testament van haar vader kon haar niet hevig inte resseren, daar hij niets had om na te laten. Hij laat alles aan jou na, zei Spale. Er zijn geen legaten, van welke aard ook. Dat vereenvoudigt de zaak aanmer kelijk, zei zij. Er zal dus door de erfgena men niet onderling getwist behoeven te worden. Spale zette een enigszins beledigd ge zicht en Mark grinnikte eens bemoedigend tegen haar. M'n beste jongedame, zei de advocaat met waardigheid, met dergelijke dingen moet men niet de spot drijven. Geld en bezittingen zijn dingen, die ernstige ver antwoordelijkheid betekenen. Dit keer moest Anne ondanks zichzelf lachen. Wat voor geld?, vroeg zij. Wat voor bezittingen? Bedoelt u soms die paar vierkante kilometer hypotheken, die op het huis liggen? Spale staarde haar met een verbaasd gezicht aan. Hypotheken? Wat voor hypotheken? Ik begrijp je niet, Anne. Dit huis is volkomen onbelast. Dat is onzin!, zei Anne ongeduldig. Het is tot het uiterste verhypothekeerd, Dat heeft vader me zelf verteld. Er viel een lange pauze, terwijl de advo caat zijn grote zakdoek te voorschijn haalde en zich het rode gelaat en zijn dikke nek afveegde. Hij staarde haar nog steeds met gefronste wenkbrauwen aan. Ik begrijp het niet, zei hij daarna en zijn stem had een ietwat minder gewich tige klank. Er is ergens een vergissing in het spel. Er ligt geen hypotheek op dit huis. Er ligt geen hypotheek op enige bezitting van je vader. Hij hield er daaromtrent zeer besliste denkbeelden op na. Anne keek hem aan, trachtend te be grijpen, wat hij zei. Wat voor bezittin gen?, vroeg zij en haar stem klonk in haar eigen oren als komende van een grote af stand. Het huis in Elm Street, het flatge bouw op de hoek van Main en Ash Street en het Leveret Gebouw in Lyncombe. Dit was toch zeker een nachtmerrie, zei Anne bij zichzelf. Dit was zeer beslist een nachtmerrie. Er moet ergens een vergissing zijn, zei zij hardop. Mijn vader was een heel arm man. Hij bezat niets. Hij had helemaal niets. Zij keek naar Mark met een blik, die als het ware om geruststelling vroeg en hij stond op en ging naast haar staan. Hij legde zijn hand op haar schouder en hield die vast in zijn greep. Wilde u ons vertellen, meneer Spale, vroeg hij met zijn rustige, diepe stem, dat meneer Darford géén arm man was? Spale zat hen met open mond aan te staren, alsof hij dacht, dat zij gek gewor den waren. M'n waarde heer, zei hij tenslotte. Een arm man? Huntley Darford heeft zijn dochter heel wat onroerend goed nagela ten en iets meer dan tweehonderdduizend dollar. Gedurende één minuut nog bleef Anne zich vastklampen aan haar overtuiging, dat hij zich vergiste of er om de een of andere fantastische reden om loog en toen leek het wel of een groot aantal kleinig heden uit het verleden (die op het mo ment, dat zij voorvielen voor haar geen betekenis hadden gehad) in haar geest plotseling op haar juiste plaats terecht kwamen en wist zij, dat hij de waarheid vertelde. Haar vader was helemaal niet arm. Hij was nóóit arm geweest. Om de een of andere reden herinnerde zij zich de kop thee, die nog in de keuken op de tafel stonddie armzalige kop thee, die gezet was van het laatste stoffige schraapsel uit de theebus. Zij kon niet aan die thee blijven denken; zij voelde zichzelf er in verdrinken, hetgeen nogal grappig was, maar verschrikkelijk tegelijk. Anne! Mark's stem kwam als van ver wegeen vaag geluid in haar suizende oren. Zij dacht aan iets anders, aan iets ergers HAARLEM EN OMGEVING Candïdaat B. Byieveld te Haarlem staat op het tweetal bij de Christelijk Gerefor meerde Kerk tc Kampen. Mej. J. Giliam te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school te 's Gravenmoer. Mej. W. v. Engen te Utrecht is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school voor B.L.O. te Hoofddorp. Mej. M. Huber te Heemstede is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Nieuw-Vennep. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer, rustend hoogleraar der Rijksuniversiteit te Utrecht en hulpprediker te Hemmen, die van 1920— 1923 predikant is geweest bij dë Nederlands Hervormde Gemeente van Bloemendaal, hoopt op 4 Augustus zijn 70ste verjaardag te vieren. Ds, D. Ringnalda van Makassar heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Overveen aangenomen. Voor het examen M. O. handelsweten schappen A zijn geslaagd J. van der Sluis te Haarlem en J. Siepelinga te Heemstede. Door de slechte weersomstandigheden op Woensdag moest het Kamermuziek-con- cert in het Paradijsje aan de Witte Heeren straat worden uitgesteld tot Zaterdagavond 28 Juli. Op 1 Augustus is het 25 jaar geleden dat mej. F. Schaf er in dienst trad bij de N.V Vroom en Dreesmann te Haarlem, ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Japara (KPM), 24 v. Palembang n. Tjilatjap. Katwijk, 25 te R'dam v. Seutbal. Kedoe, 24 dwars Elba Cape. Lawak, 25 te Penang. Kieldrecht, 26 Singapore verw. Klipfontein, 26 v. Port Said n. Genua. Linge, 25 v. Toppila n. R'dam. Leerdam, 24 250 m. W. Scilly's. Lindekerk, 24 v. Antwerpen n. Londen. Lindekerk, 25 te Londen verw. Loenerkerk, pass. 24 Kaap de Gata. LoosdrecM, pass. 25 Oostkust Ceylon. Langkoeas, 25 v. Suez n. Belawan. Lemsterkerk, 25 dwars Khorya Morya n. Bahrein Leuvekerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Leersum, 25 v. Charleston n. R'dam. Limburg, 23 te Portland Oregon. Luna, 26 te R'dam. Lekkerkerk, 25 te Marseille Loppersum, 27 8 u. voorgaats IJmuiden verw. Larenberg, pass. 25 Lissabon. Manoreran, vertr. 25 v. Swansea n. Sydney. Murena, 24 te A'dam v. R'dam. Maas, 24 720 m. W.ZW. Palma. Malea, 24 te Singapore. Mirza, 24 1020 m. NO. Sombrero eiL Myonia, 24 dwars Sandakan. Merwede, 26 Antwerpen verw. Modjokerto, 25 rede Pangkalpinang. Muiderkerk, 26 te Saigon. Mataram, pas. 25 18 u. Kp. Guardafui. Maashaven, 27 v. Rosario te R'dam verw. Nigerstroom, 25 te Takoradi. Nieuw Amsterdam. 28 te R'dam verw. Oranje, 24 200 m. W.t.N. Pulubras n. Colombo. Ootmarsum, 25 v. New Orleans te Galveston verwacht. Omala, 24 ter hoogte v. Djeddah. Ovula, 25 te Singapore. Prins Willem II, pass. 24 Belle Isle. Parkhaven, pass. 24 Kp. Frio. Prins Frederik Willem, 24 v. R'dam n. Chicago. Prins Johan Willem Friso, 25 v. Port Alfred. Papendrecht, 24 150 m. O.NO. Flores. Prins Philips Willem, 24 700 m. ZW.t.W. Fayal. Poseidon, 24 te Ciudad Trujillo. Prins Willem v. Oranje, 24 840 m. NO. Belle Isle. Prins Willem IV. 24 680 m. O.t.N. Belle Isle. Phrontis, 23 v. Djakarta. Prins Willem V, pass. 25 Fatherpoint. Polyphemus, 25 te Colombo. Radja, 24 v. Makassar n. Singapore. Rijndam, 25 v. R'dam te New York. Reyniersz, 24 te Menado. Rondo, 24 te Belawan. Rotula, pass. 24 Barbados. Rijnland, 25 te Santos. Riouw, 24 v. Belawan n. Singapore. Sarangan, 25 te Algiers. Sloterdijk, 24 v. Djeddah n. Aden. Salawati, 21 te Singapore. Sommelsdijk, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Stad Haarlem, verm. 24 v. Savona n. Huelva Stad Schiedam, 24 v. Vlaardingen n. Safi. Silingdoeng, 24 300 m. O.t.N. Soerabaja. Stanvac Pendopo, 24 op Moesir. Straat, Soenda, 24 300 m. ZO. Recife. Schie, 26 te Mobile verw. Stad Maassluis, 24 v. Lulea. Stanvac Talang Akar, 22 te Port Swettenham. Stad Breda, pass. 24 Cape Corrientes. Sibajak. 25 150 m. O.t.Z. Massawa. Stad Arnhem, 26 te Huelva. Straat Malakka, 26 Durban verw. Sunetta, 25 v. Congo n. Curasao. Scherpendrecht, 26 te Montreal verw. Stad Maastricht, verm. 26 v. Casablanca n. R'dam Stad Vlaardingen, verm. 26 v. Narvik n. R'dam. Tero, 24 v. Buenos Aires n. R'dam. Tjipanas, 23 te Durban. Tomori, 25 te New York verw. v. New Orleans. Tabian, 25 te A'dam v. Indonesië. Tankhaven III, 24 v. Djakarta n. Sungeigerong. Taria, 24 ter hoogte Massawa. Tegelberg, 24 400 m. N.NO. Tristan da Cunlia. Tankhaven I, 21 te Port Swettenham. Tasman, 21 v. Singapore n. Yokohama. Titus, pass. 24 Algiers. Tjibadak, 20 v. Cheribon. Ternate, pass. 25 Sabang n. Belawan. Tjisadane, 25 v. Port Swettenham n. Singapore. Tarakan, 24 v. Soerabaja n. Djakarta. Themisto, 25 v. R'dam n. Baltimore. Tjikampek, 24 te Singapore. Utrecht, 24 v. Lorenzo Marques n. Tanga. Veendam, 24 600 m. W. Scilly's. Venus, 24 v. Famagusta n. Limasol. Volendam, 25 180 m. ZW. Belle Isle. Waterland, pass. 25 Ouessant. Willemstad, 25 Plymouth verw. Winsum, 24 v. Narvik n. IJmuiden. Westland, 24 v. Recife. Weltevreden, 24 250 m. NW.t.W. Flores. Westland, pass. 25 Fernando Noronha. Willem Ruys, 25 13.10 u. v. Southampton. IJsel, 24 v. Maracaibo n. Port au Prince. Zaan, 24 v. Kopenhagen n. Mantyluoto. Zuiderkruis, 25 v. R'dam n. Halifax. ...de vreeselijke kóusen, die zij op school had moeten dragen, terwijl al de andere meisjes zijden kousen droegen, die zij weg gooiden, als er een ladder in zat. Grappig om te moeten bedenken, dat zij zelf ook zijden kousen had kunnen hebben, bij tientallen tegelijk. Nu leek het haar, of zij in een zee van zijden kousen verdronk, inplaats van in thee en dat was ook grap pig. Het was erg grappig. Anne deed haar mond open en lachte en kon er niet meer mee ophouden. Annê! Mark's stem klonk nu zelfs van nog verder wegeen zeer vaag geluid aan het einde van een lange duistere gang. De duisternis werd dichter en scheen ondragelijk te worden. HOOFDSTUK II. De duisternis duurde een lange tijd; een eindeloze tijd zelfs! Soms werd zij wat minder dicht en kon Anne er enige be weging in onderscheiden en de echo horen van stemmen in de verte. Maar altijd werd zij er toch weer in opgenomen. En toen werd zij op een zekere morgen in haar eigen kamer wakker, terwijl de zon door de ramen scheen. Zij bleef enige tijd stil liggen, zich afvra gend, waarom zij zich zo vreemd voelde zo licht en als het ware zonder lichaam, alsof zij ergens in de ruimte zweefde. Zij fronste het voorhoofd; zij lag in bed, maar kon zich niet herinneren, hoe zij daar ge komen was. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6