OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het excuus De delegaties in Kaesong kunnen thans eindelijk tot zaken komen „Een verenigd Europa zal, samen met Amerika, een krachtig bolwerk zijn" Nieuwe Italiaanse regering wijkt weinig af van de voorgaande Vredesvoorstellen van Engelse Quakers aan Russische regering Weerbericht Geen Nederlandse troepen voor de U.N.O. 06e JAARGANG No 15 k Moeilijkheden in een Russische uranium-mijn Aurio! vraagt Maurice Petsche Besprekingen kunnen echter nog tijdrovend zijn Israel eist de opheffing der Egyptische blokkade Rapport van Truman President Auriol gaat alle partijen raadplegen Het woord is aan Minister Acheson getuigt: - De komende drie jaar zal Amerika 25 milliard dollar aan de bondgenoten moeten besteden Premier De Gasperi heeft thans Buitenlandse Zaken Malik toonde grote belangstelling Dividendsfop in Engeland Britse torpedobootjagers naar de Perzische Golf Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 27 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 179 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i LS VAN AMERIKAANSE ZIJDE er bij de West-Europese staten op aange drongen wordt dat zij meer spoed maken met het bereiken van eenheid, worden aan deze zijde van de Oceaan de moeilijkheden en bezwaren breed uitgemeten en beroept men zich gaarne op traditie en historie. De Volkskrant, in eon korte commentaar, komt tot de slotsom „dat de grote moeilijkheid is en blijft, dat Amerika de problemen van Europa iets te gemakkelijk beoordeelt." Ofschoon dit blad in dezelfde beschouwing schrijft: „Amerikaanse senatoren, die door West-Europa reizen, ondervinden dat er evenveel landen als belangen zijn. De Amerikanen weten te goed dat de meeste Europeanen niet met hun hart bij dit moei zame, soms kunstmatige constructiewerk zijn." De gedachte aan die traditie en historie leeft bij zoveel mensen, ook mensen die volstrekt geen aandeel in de practische politiek hebben, dat het goed zou zijn als zij er eens verder over nadachten. Dan zouden zij tot de erkenning komen, dat het excuus alleen maar een dooddoener is. Want traditie en historie van Europa vor men geen stilstand, geen krampachtig vasthouden aan eenmaal bestaande staat kundige verhoudingen. Niemand kan be weren dat de historie der Europese staten gegrond is op de in de negentiende en twintigste eeuw bestaande verhoudingen. Historie en traditie duiden integendeel een proces aan. dat zich in de loop van vele eeuwen ontwikkeld heeft en waarin men steeds groter bestuurseenheden is gaan vor men. Van dorpen en steden, die elkaar be streden is men tot graafschappen en ge westen gekomen. Die hebben zich op hun beurt, na langdurige strijd en tegenstelling, tot groter eenheden verenigd. In menig geval zijn de aldus gevonnde staten op hun beurt weer tot groter eenheid gekomen. Hetgeen men als Europese traditie moet erkennen is dus juist de groei van een steeds sterker aaneensluiting. Maar is zeker niet: stilstand. Dat iedere verdere phase van groei steeds haar bezwaren en moei lijkheden heeft meegebracht spreekt van zelf. Men moet wel heel weinig verbeel dingskracht hebben als men zich niet kan voorstellen, dat de problemen van het ver leden destijds even netelig geweest zijn, in sfeer van die tijd en bij de tegenstand van het conservatisme van die tijd, als de moeilijkheden die het levende geslacht moet overwinnen. En de mensen die er in verleden hun krachten aan gegeven hebben, er vaak hun leven voor hebben geofferd, om verdere opbouw tot stand te brengen, zijn in menig geval ongetwijfeld persoonlijkheden van groter allure en vooral groter moed geweest dan men op de leidersposten in het huidige Europa vindt. De gewone man met gezond ver stand gevoelt dat heel goed. Als hij de zo vaak tot uiting komende nationalistische bekrompenheid en het streven naar „goe de beurten" bij de kiezers in de Europese landen waarneemt bekruipt hem een ge waarwording die met het woord onbehage lijk zacht is aangeduid. Als hij ziet dat de „Raad van Europa" te Straatsburg, die steeds slechts een raadgevende instel ling is en dus niet over enige beslissende macht beschikt, na twee jaar zijn admini stratieve werkwijze nog niet eens goed ge regeld heeft, ergert hij zich. Als hij de protesten leest tegen een groeiend Ameri kaans overwicht op de afzonderlijke Euro pese staten die zich beter zouden kunnen doen gelden als zij zich aaneensloten, waarop nota bene de Amerikanen zelf aandringen ontwaakt in hem neiging tot sarcasme. Men moet ons geen praatjes-voor-de- vaak blijven vertellen over Europese tra ditie en historie, die aaneensluiting van West-Europa zouden beletten. Zij geven juist een ontwikkeling aan, die onmisken baar in deze richting gaat. En de gedachte aan Europese Unie is waarlijk geen vondst van nieuwlichters; zij bestond in het begin der vorige eeuw al, zij vond toen al sterke en kundige verdedigers, zij heeft een lang durig proces van rijping doorgemaakt tot de feiten haar tot een noodzaak hebben doen worden. Nu moet men tot koene be sluiten komen en die tracht men te ont wijken met kwart of halve maatregelen. De politieke eenheid, de federale politieke eenheid, die in werkelijkheid de beslissen de factor is, wordt ontweken. Geen wonder dat ook de Volkskrant tot de erkenning moet komen: „De verwachting, dat Ameri ka tenslotte met een zekere mate van Europese eenheid en met een wissel op lange termijn voor de rest genoegen zal nemen, is niet verwezenlijkt." R. P. Er hebben zich ernstige relletjes voorge daan in de Russische uraniummijn te Jacy- mov in Tsjechoslowakije. Daarbij zouden «n Rus en 14 Tsjechen om het leven zijn gekomen. 64 Tsjechen zouden zijn gewond. Het bericht is afkomstig van de nationale commissie voor de bevrijding van Tsjecho slowakije, welke beweert een net van spionnen en saboteurs in Tsjechoslowakije 'e bezitten. Inlichtingen die de commissie te Washington hebben bereikt, spreken er van dat de ongeregeldheden te Jacymov ontstaan zijn, nadat de communistische leiders een productieverhoging van 40 per cent hadden gelast als voorwaarde voor een handhaving van de normale voedselrant soenen voor de arbeiders. De arbeiders zonden tegen dit ultimatum in opstand zijn gekomen en zouden de Russische leider van de mijn, een ingenieur Ircov, hebben gedood. Politie-versterkingen werden ge zonden en in de daarop volgende gevechten kwamen 14 arbeiders om het leven, terwijl er 64 gewond werden, aldus deze berich ten. Deze gebeurtenissen zouden in het be gin van deze maand hebben plaats gevon den. De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft de vroegere minister van Financiën, Maurice Petsche, voor de tweede maal verzocht te trachten een re- goring te vormen. Petsche houdt dat verzoek nog in beraad. TOKIO (Reuter). Vanochtend zijn de besprekingen tc Kaesong over een wapen stilstand begonnen. Na vijf kwartier ver gaderen werden zij tot Zaterdag verdaagd. Deze elfde bijeenkomst heeft de eigenlijke onderhandelingen over een wapenstilstand ingeluid, nu beide partijen het eens zün geworden over een agenda. Waarnemers tc Tokio waren van mening, dat hoewel de onderhandelingen thans op een hechte basis worden gevoerd, zij niettemin moeilijk en tijdrovend zullen zijn. De U.N.O.-delegatie heeft bekend gemaakt, dat men „in prin cipe overeenstemming heeft bereikt" ten aanzien van procedure- en administratieve kwesties, die betrekking hebben op het be spoedigen van een definitieve wapenstil stand. Onmiddellijk nadat men gisteren tot overeenstemming was gekomen over ,de agenda, begonnen de inleidende bespre kingen. Aangaande de agenda meldt Reuter nog, dat het vaststellen van een militaire de marcatielijn het instellen van een gede militariseerde zone inhoudt als eerste voor waarde voor het beëindigen van de vijan delijkheden. Een ander punt betreft regelingen voor de verwezenlijking van een staken van het vuren en een wapenstilstand met inbegrip van de instelling van een lichaam, dat op de nakoming hiervan moet toezien. In het communiqué van de U.N.O. wordt verder nog gezegd: „Men moet zich ten volle realiseren, dat een wederzijdse aan vaarding van de agenda zuiver een eerste stap is naar het einddoel van een wapen stilstand. Er zijn talrijke principiële punten binnen het geheel van de agenda, waar over nog overeenstemming moet worden bereikt en ten aanzien waarvan op het ogenblik nog een diepgaand verschil van mening bestaat". Moeilijke punten De overeengekomen agenda bevat geen directe verwijzing naar een terugtrekking Er mag dan maar, zoals wij gisteren meld den, een enkele Amerikaan aan de "Vier daagse 1951 deelnemen, des te talrijker zijn bij deze afstandsmarsen de Amerikaans- aangedane wandelaars, waarvan er ver schillende in de kunstigst versierde shirts hun dagelijkse portie kilometers afwerken. Uitgezonderd in Korea Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat onlangs namens de secre taris-generaal van de UNO de vraag is gesteld in hoeverre door de betrokken re geringen uitvoering was gegeven aan de maatregelen, die werden aanbevolen in de resolutie, die door de algemene vergade ring werd aangenomen op 3 November 1950. Onder de aanbevelingen dezer reso lutie valt het ter beschikking stellen van speciale troepeneenheden door de natio nale regeringen, die in geval van aggressie voor een gemeenschappelijke tegenactie van de UNO zullen kunnen worden ingezet. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de UNO te Lake Success heeft thans opdracht ontvangen in ant woord op deze vraag mede te delen, dat sedert November 1950 een Nederlands vrij- willigers-detachement in Korea strijdt en nog onlangs versterking heeft ontvangen. De Nederlandse regering beschouwt het vormen en in stand houden van dit deta chement als een eerste stap ter bereiking van het doel van de aanbeveling der al gemene vergadering. Daarnaast heeft Ne derland bijzondere verplichtingen uit hoofde van de gemeenschappelijke defensieve maatregelen van het Noord-Atlantisch Verdrag, dat gegrond is op artikel 51 van het Handvest van de UNO. Aangezien deze verplichtingen reeds een volledige nationale inspanning vergen, overweegt de Nederlandse regering thans niet ook nog verdere troepeneenheden op te leiden, speciaal bestemd om dienst te doen bij de UNO. Engeland, Frankrijk en andere landen gaven reeds overeenkom stige antwoorden. POST VOOR OVERZEE Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datums waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip. Naar Indonesië: s.s. Ampenan (2 Augustus); naar Nieuw Guinea: m.s. Roebiah (18 Augus tus); naar de Nederlandse Antillen: s.s. Bcn- nekom (28 Juli) en m.s. Hera (2 Augustus); naar Suriname: m.s. Agamemnon (31 Juli); naar Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (28 Juli) en naar Australië via Engeland (28 Juli). van buitenlandse troepen uit Korea, de meest omstreden kwestie, maar men ge looft, dat het vijfde agendapunt de moge lijkheid van bespreking hiervan inhoudt. Over de ligging van de gedemilitariseer de zóne is men het nog niet eens. De Noor delijken hebben doen uitkomen, dat zij deze zóne precies langs de 38ste Breedte graad wensen. Generaal Ridgway heeft daarentegen instructie een bufferzone te bewerkstelligen langs de huidige frontlijn, die grotendeels ten Noorden van de Breedtegraad loopt. Front-activiteit Aan het front in Korea is de strijd op beperkte schaal voortgezet. In kringen van het achtste leger werd verklaard, dat de gevechten op de Oostelijke flank van het centrale front de hevigste waren van de laatste weken. Aan Noordelijke zijde waren hierbij bijna 2.000 man betrokken. Infan terie van de verbondenen moest Donderdag in deze sector voor herhaalde Noordelijke tegenaanvallen wijken. VEILIGHEIDSRAAD FLUSHING MEADOWS, (Reuter) Donderdag is in de Veiligheidsraad het debat begonnen over de Israëlische klacht inzake de Egyptische blokkade van Israë lische schepen in het Suezkanaal. De vertegenwoordigers van Egypte, Is rael en Irak zijn uitgenodigd aan het debat deel te nemen zonder stemrecht. Het debat werd geopend door de Israë lische afgevaardigde Abba Eban, die ver. klaarde, dat de regering van Israel rekent op actie van de Veiligheidsraad „om een einde te maken aan de toestand, die een toenemend, gevaar is voor de toekomst van het gehele gebied". Door het permanent en zonder voorbehoud staken van de blokkade te eisen zou de Veiligheidsraad de geest en de letter van de wapenstilstandsovereen komst handhaven en verklaren, dat Israel en Egypte niet door de rechten van de oor log maar door de plichten van de vrede zijn gebonden, aldus Eban. Na de Israëlische vertegenwoordiger sprak het hoofd van de Egyptische delega tie, Mahmoed Fawzi Bey. Hij legde een voorlopige verklaring af en behield zich het recht voor om later over bepaalde an dere, door Israel naar voren gebrachte, punten te spreken. Fawzi Bey zei, dat Egypte volgens het internationaal recht volledig gerechtigd is tot de blokkade. Autoriteiten op het gebied van het internationaal recht ondersteunen het standpunt, dat gedurende een wapen stilstand de belligerenten het recht hebben neutrale koopvaardijschepen te onderzoe ken, aldus Fawzi Bey. Hij verklaarde dat Egypte het toepassen van dit recht tot een minimum beperkt. Sommige maritieme mogendheden wa ren lichtelijk door het onderzoek getroffen, hetgeen Egypte betreurt. „Het is logisch, dat zij klagen. Het is ook logisch, dat wij willen blijven voortbestaan". Vervolgens vroeg Fawzi Bey, of Israel in feite de wa penstilstand eerbiedigt. Had het de beslui ten van de UNO uitgevoerd? Waren de Palestijnse vluchtelingen naar huis terug gebracht of schadeloos gesteld? Het ant woord op deze vragen luidt ontkennend, aldus de Egyptische vertegenwoordiger. Hierna besloot de raad de zitting te ver dagen tot de volgende week Woensdag. De heer J. Struik, eén uit Nederland ge boortige hoogleraar in de wiskunde aan de technische hogeschool van Massachusetts, weigert aan de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit mede te delen of hij ooit lid van de communistische partij is geweest. Hij wordt ervan beschuldigd lid te zijn van een „uiterst geheime communistische ondergrondse organisatie". „Er is veel dat er op wijst, dat het vast beraden verzet van de verbonden troepen de aggressieve krachten, die in koelen bloede rampspoed over Korea hebben ge bracht, tot nadenken heeft gestemd", aldus president Truman in een rapport aan het Congres over het Amerikaanse aandeel in de verrichtingen van de organisatie der UNO. „Het is waarschijnlijk, dat een van de doeleinden van de aanval was, iedere mogelijkheid van doeltreffende actie der UNO tegen latere aggressie uit te sluiten", zo voegde de president er aan toe. Truman verklaarde verder, dat het optreden der Verenigde Staten in de Koreaanse crisis niet was ingegeven door een of ander ma terieel belang, doch voortkwam uit de diepe overtuiging van het belang om een falen van het internationale veiligheidsstelsel en de beginselen van het Handvest der UNO te verhinderen. Ook Reynaud faalt PARIJS, (Reuter). Ook Paul Reynaud heeft zijn pogingen om een regering te vormen opgegeven. Reynaud heeft verklaard, dat hij presi dent Auriol heeft voorgesteld een „pro grammacommissie" van partijleiders en deskundigen bijeen te roepen. Deze com missie zou enige dagen rustig kunnen wer ken om te onderzoeken, of niet-communis- fen en niet-Gaullisten in de Nationale Ver gadering tot voldoende eensgezindheid kunnen geraken om een regering te vor men. Hij wist niet of Auriol dit voorstel had aanvaard. Reynaud voegde er aan toe, dat snel een regering gevormd moet worden. „Europa dient te weten, wat Frankrijk wil". Het secretariaat van president Auriol heeft bekend gemaakt, dat de president heeft besloten om alle partijen, ook de Henri Amiel: Een dwaling is des te gevaarlijker zaarmate zij meer waarheid bevat. Gaullisten en communisten, te raadplegen en groepen afgevaardigden Donderdag avond en Vrijdagmorgen te ontvangen. Na het bezoek van Reynaud heeft Auriol met de voorzitter van de Nationale Verga dering, Edouard Herriot, gesproken. President Auriol heeft voorgesteld, dat de niet-Gaullistische en niet-communisti- sche partijen drie commissies zullen vor men om overeenstemming te bereiken over een gemeenschappelijke politiek ten aan zien van de drie problemen: staatssubsidie aan katholieke scholen, lonen en grond wetswijziging. Dit als een poging om uit de impasse te komen. De grondwetswijziging zou inhouden, dat een premier door de Nationale Vergadering kan worden benoemd bij gewone meerder heid, dus dat geen absolute meerderheid meer nodig zal zijn. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft Donderdag getuigenis afge legd voor de commissie voor Buitenlandse betrekkingen van de Senaat, dit in ver band met het door de Amerikaanse rege ring verzochte bedrag van 8500 millioen dollar voor het programma voor weder zijdse hulpverlening aan het buitenland. Acheson zeide dat er, indien het tot een wapenstilstand in Korea zou komen, moge lijk een periode van betrekkelijke rust zou aanbreken, „evenals het geval was na het Russische succes in Tsjechoslowakije, het mislukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen ,het ver slaan der communistische strijders in Grie kenland en het opheffen van de blokkade De leden van de nieuwe Italiaanse rege- in versterkte positie, is Giuseppe Pella, de ring hebben Donderdagavond de eed afge legd in handen van de president der repu bliek. De nieuwe regering bestaat uit 16 leden van De Gasperi's Christen-democratische partij en drie republikeinen. De 77-jarige graaf Carlo Sforza zal niet terugkeren als minister van Buitenlandse Zaken, doch wel als minister zonder por tefeuille, speciaal voor de behandeling van de zaken betreffende de Europese eenheid. De Gasperi zal zelf Buitenlandse Zaken overnemen. Sforza is een van de drie republikeinen in de nieuwe regering. De andere zijn Ran- dolfo Pacciardi, die het ministerie van De fensie zal blijven leiden, en Ugo La Malfa, die als minister van Buitenlandse Handel aanblijft. Wederom in de regering opgenomen, en MOSKOU (Reuter). Zeven Engelsen, allen leden van de Quakerbeweging, die een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie, hebben zes voorstellen aan het Kremlin gedaan tot bevordering van de wereld vrede en tot verbetering van de betrekkin gen met het Westen. Zij hadden Donder dag een onaex'houd van ruim drie uur met de Sovjet-Russische vice-voorzitter van Buitenlandse Zaken Jacob Malik, die uit voerig op de voorstellen inging en mede deelde, dat hij ze aan zijn regering zou mededelen, zo verklaarde de woordvoerder der Quakers, Gerald Bailey. De Quakers hadden de voorstellen aan het Kremlin voor het onderhoud ingediend. Zij hadden de Russische regering verzocht aan alle regeringen een vredesprogram voor te leggen, dat gebaseerd zou kunnen zijn op de volgende punten: Beteugeling van de propaganda tegen het Westen; een geleidelijk uitbreiden van het contact tussen het Russische volk en andere volken op niet-politieke grondslag; bereidheid van de zijde van de Sovjet- Unie om zich te verplichten tot niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenheden van niet-communistische landen; bereidheid om deel te nemen aan een onder internationaal toezicht staande ont wapening; bereidheid om mede te werken aan een wereldplan voor wederzijdse economische hulp ter verbetering van de levensstan daard van alle landen in het kader van de organisatie der UNO; bereidheid om de toelating tot de UNO te vergemakkelijken van landen, die tot dusver zijn buitengesloten. Malik haalde in het onderhoud Russische voorstellen aan de UNO aan als bewijs van Ruslands vredelievende bedoelingen. Wat het eerste punt betrof, daagde hij de Qua kers uit ook maar één Russisch blad, open bare organisatie of autoriteit te noemen, die gepleit h?d voor een aanval tegen En geland, Amerika of enig ander land. Met. betrekking tot punt twee wees Malik op het grote aantal buitenlandse delegaties, dat dit jaar en het vorige een bezoek aan de Sovjet-Unie had gebracht. Naar aan leiding van het voorstel inzake niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, beriep Malik zich op de uitspraak van maarschalk Stalin, dat het dwaasheid was de revolutie als export artikel te beschouwen. Bailey gewaagde niet van een commen taar van Malik op ontwapening. Wel had Malik grote belangstelling getoond voor het laatste punt. Concrete toezeggingen hieromtrent had hij echter niet gedaan. Wat het laatste punt aanging had Malik verklaard, dat de Sovjet-Unie voor de toe lating is van alle 13 landen, die nog geen lid zijn. Ir. F. Besangon die in de algemene aan deelhoudersvergadering der K.L.M. tot directeur van deze 7naatschappij is benoemd. 49-jarige financiële expert van de Chris ten-democraten, wiens aftreden, als minis ter van Financiën de kabinetscrisis veroor zaakte. De Gasperi heeft in zoverre toegegeven aan de eisen van de linker vleugel in zijn partij dat hij Pella niet terugnam als mi nister van Financiën. Hij creëerde echter een ministerie voor de Begroting en plaat ste Pella aan het hoofd daarvan. Op deze manier blijft Pella de leider van Italië's financiële en economische politiek. Het nieuwe Italiaanse kabinet is Don derdagavond vijf uur bijeen geweest. Er werden 35 staatssecretarissen benoemd. Voor het eerst in de Italiaanse geschiedenis is er nu een vrouwelijke staatssecretaris, de Christelijk-democratische afgevaardig de Angela Maria Cingolani. Dinsdag zal De Gasperi zijn zevende achtereenvolgende regering aan de Kamer en de Senaat voorstellen. De samenstelling van De Gasperi's nieu we regering wijst niet op ingrijpende wij zigingen in de binnen- of buitenlandse politiek van Italië. Premier De Gasperi zeide in een ver klaring over de politiek der nieuwe Ita liaanse regering: „De internationale poli tiek zal vooral onze aandacht hebben. Onze meest bindende internationale verplichting vormt de getrouwe naleving van de bepa lingen van het Noord-Atlantische verdrag, dat er op is gericht vrede en veiligheid te verzekeren". De Gasperi zeide verder dat de regering een sociale politiek zal voeren, gericht op het handhaven van de koopkracht en een vermindering van het aantal (twee mil lioen) werklozen. Tijdens de besprekingen, voorafgaande aan de samenstelling der re gering is „algemene overeenstemming" be reikt over de richtlijnen voor een economi sche en financiële reorganisatie. LONDEN (Reuter). De Engelse rege ring heeft besloten als noodmaatregel tot bestrijding van de inflatie in het komende najaar een dividendstop in te stellen. Alle maatschappijen, die per jaar meer dan 10.000 pond bruto winst te verdelen heb ben, zullen niet meer dan het gemiddelde van hun dividenden in 1949 en 1950 mogen uitkeren. Hierdoor zal een stijging van de dividenden in de drie jaren van het her bewapeningsprogramma voorkomen wor den. Hugh Gaitskell, de minister van Finan ciën, die deze maatregel in het parlement aankondigde, verklaarde te hopen, dat de dividendstop de arbeiders er toe brengen zal „redelijke beperking" te tonen bij het eisen van loonsverhoging. Hij waarschuw de, dat de Engelse economie ernstig schade zal kunnen lijnen, wanneer de lonen in hetzelfde tempo als verleden jaar blijven stijgen. Volgens Gaitskell zullen de kosten van levensonderhoud in Engeland wel blij ven stijgen, doch niet in zo scherpe mate als in de afgelopen maanden het geval is geweest. Naar de mening van waarnemers heeft het instellen van de dividendstop meer politieke dan financiële betekenis en moet deze maatregel beschouwd worden als een tegemoetkoming aan de 8.000.000 georga niseerde arbeiders in Engeland, die volgens hun leiders geen beperking van hun loon eisen kunnen aanvaarden, wanneer de arbeidsloze inkomens niet worden beperkt. van Berlijn". „Doch dat", vervolgde hij, „betekent geen verandering in de feitelijke toestand. Het gevaar is niet kleiner ge worden dan het een maand geleden was en de tactiek van het Kremlin is niet veran derd. Zouden de wapenstilstandsbesprekingen mislukken dan moeten wij klaar staan om een grote communistische aanval op de verbonden strijdkrachten af te slaan. De vijand heeft gebruik gemaakt van de rust aan het front om zijn strijdkrachten te re organiseren. Doch generaal Ridgway is op zijn hoede". „Zonder het programma voor de weder zijdse veiligheid, waarbij de Verenigde Sta ten andere landen economische en militaire hulp verlenen, zouden wij onze gehele ver dedigingsstrategie drastisch moeten her zien", vervolgde Acheson. „Laten wij er aan denken dat de vrije wereld veel meer kracht bezit dan de Sovjet-Unie en haar vazalstaten. In de vrije landen woont ruim twee derde van de gehele wereldbevolking, hun gezamenlijke oppervlakte beslaat bijna drie vierde van al het land ter wereld. Het gezamenlijke productie-vermogen dezer staten is vele malen dat van het door de Russen beheerste gebied. Hun hulpbron nen zijn oneindig veel groter dan die waar over de dictators vaïi het Kremlin kunnen beschikken". „Een verenigd en economisch, geestelijk en militair krachtig Europa zal, wanneer het zijn macht bij die der Verenigde Sta ten voegt, een krachtig bolwerk vormen tegen alle aan vals vormen, niet slechts in Europa, doch ook elders ter wereld", ver volgde de minister. „De Verenigde Staten willen de bestaan de bolwerken langs de Zuid-Oostelijke grens van Europa en ir. het Nabije Oosten nog sterker maken dan zij reeds zijn, zij willen de andere landen helpen zich te versterken, met het oog op de hen bedrei gende gevaren", aldus Acheson. „Indien de opbouw der Noord-Atlantische strijdkrach ten is voltooid, kan de hulp aan de Euro pese landen sterk worden verminderd, daar wij van mening zijn dat de Europeanen verreweg het grootste gedeelte behoren te te dragen van de kosten voor de instand houding hunner weermacht. Om onze bondgenoten in staat te stellen hun weermacht op te bouwen is vo_or de komende drie jaar een bedrag van 25 mil liard dollar nodig". Acheson zeide verder dat het plan-Schu- man een reusachtige stap in de goede rich ting is. Ook het streven om te komen tot het stichten van één Europese weermacht, welke zou worden opgenomen in het ver band der Atlantische strijdkrachten, achtte hij „van de grootste betekenis". Hij ver klaarde verder goede hoop te hebben dat in de komende maanden nog andere gewich tige stappen zullen worden gedaan. Het Britse ministerie van Marine heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Britse torpedobootjagers „Chequers", „Chieftain", „Chivalrous" en „Chevron", die onlangs in Aden waren, vandaag in de Perzische Golf verwacht worden. In gezaghebbende kringen heeft men er op gewezen, dat de komst van genoemde oorlogsschepen geenszins verband houdt met de huidige politieke ontwikkelingen van het Brits-Perzische oliegeschil. De vier torpedobootjagers hadden in elk geval reeds lang voor het Perzische aanbod om de on derhandelingen met de Engelsen op re geringsniveau te hervatten opdracht hier toe gekregen, zo werd verklaard. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en vrij warm weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zui delijke wind. 28 Juli Zon op 4.54 uur. onder 20 38 uur Maan op onder 17 14 uur Hoog en laag water in IJmuider Vrüdag 27 Juli Hoog water: 10.06 en 22.35 uur. Laag water: 5.26 en 17.53 uur. Zaterdag 28 Juli Hoog water: 11.14 en 23.48 uur. Laag water: 6.29 en 19.06 uur. 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1