OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij de besprekingen in Kaesong zal men „afkoelingsperioden" invoeren Koningin Juliana en Prins Bernhard zagen Vijfherenlanden in feesttooi Marshall onderstreept met nadruk belang van West-Europa's defensie Weerbericht Parlementair verslaggever tastte de eer en goede naam van het Huis aan Om mislukking te vermijden Washington moet uitlatingen van een woordvoerder in Tokio ontzenuwen Comploï tegen de regering van Tsjechoslowakije ontdekt? Prettig geluid Shepherd en Harriman uit Teheran naar Londen Persconflict in het Lagerhuis Het Griekse kabinet treedt af Het woord is aan „Verzoeningsvergadering" der Franse partijen Nieuw ECA-programma Direct contact met industrieën Suriname wil geen mariniers Liever minder dollars voor leger der V.S-, dan voor Europa Hond oorzaak van ongeluk g6e JAARGANG No 1 G Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93/ Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 28 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 180 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KAESONG, 28 Juli. Vrijdag zijn de delegaties van de UNO en de Noordelijken poor verdere bespreking van de wapen stilstandsprocedure op Korea bijeengeko men. Zij spraken 75 minuten met elkander, waarna de zitting werd opgeheven en ver daagd tot Zaterdag. Vandaag werd de bij eenkomst na twee onderbrekingen tot Zon dagochtend verdaagd. Het vaststellen van een demarcatielijn zal mogelijk tot grote onenigheid aanlei ding geven. De militaire leiders der UNO willen, zoals bekend, vasthouden aan de huidige frontlinie, die, behalve in het Westen, over een afstand van dertig tot vijftig kilometer over Noord-Koreaans ge bied loopt. Deze linie is voor de verbon denen veel gunstiger dan de 38ste Breed tegraad. Zouden zij op deze laatste schei dingslijn terugtrekken, dan zouden de geallieerden de kostbare na drie maanden van strijd behaalde terreinwinst moeten prijsgeven, zegt Reuter. Zoals gemeld is ook van gedachten ge wisseld over het uitwisselen van krijgsge vangenen. Onder „krijgsgevangenen" be hoeven, naar een woordvoerder der UNO mededeelde, niet uitsluitend militairen te worden verstaan. De verbondenen hebben bijna 200.000 militairen gevangen genomen. De meesten vielen in hun handen bij de ineenstorting van het Noord-Koreaanse kger, in het najaar van 1950. De Zuid- Koreanen niet meegerekend zijn er min der dan 12.000 man der verbonden strijd krachten opgegeven als vermist of door de tegenstander gevangen genomen. Volgens welingelichte kringen te Tokio hebben de delegaties te Kaesong besloten slechts een enkel agendapunt op een dag te behandelen. Indien de onenigheden te hoog zouden lopen, zou men de vergadering verdagen, om de delegaties de gelegenheid te geven de kwesties des avonds verder in overweging te nemen. Men hoopte op deze wijze, door het invoeren van frequente afkoelingsperioden" de besprekingen te bespoedigen. Mogelijk zou de spanning zodoende ver zacht kunnen worden en zou het weder zijdse vertrouwen toenemen. Een geallieerde woordvoerder zeide dat de Chinese communisten, na op zestien Mei een groot offensief in het Oostelijke gedeelte van de centrale frontsector te hebben ingezet, en de Zuid-Koi-eanen on geveer dertig kilometer te hebben terug gedreven, op 23 Mei geheel waren terugge slagen, waarna het achtste Amerikaanse leger onmiddellijk tot het tegenoffensief overging. „De strijdkrachten der Chinese commu nisten werden in verwarring teruggedre ven, waarbij zij ruim .00.000 man verliezen leden en 10.000 anderen krijgsgevangen werden gemaakt. De Chinezen leden hier mede hun zwaarste nederlaag sinds zij in November 1950 besloten in de Koreaanse qorlog in te grijpen. Het is een bewijs van het goede vertrouwen der UNÖ dat zij, op het tijdstip waarop haar strijdkrachten in staat waren nog groter successen te beha len, instemde met het houden van wapen stilstandsbesprekingen en afzagen van een verder tactisch uitbuiten van de geschapen militaire mogelijkheden, die zeer groot waren", aldus deze woordvoerder. Hij vervolgde: „Nadien is de vijand, ge bruik makend van het respijt, hem door de wapenstilstandsonderhandelingen geschon ken, voortdurend bezig geweest zijn strijd krachten opnieuw te ordenen en te reorga niseren. Over de gehele frontbreedte zijn de Noordelijken voortdurend in actie ge weest. Zij hebben door Noord-Korea veel grotere hoeveelheden voorraden aange voerd dan zij voor hun strijdkrachten tij dens de besprekingen nodig hebben. In het Oostelijke gedeelte van de centrale front- De voornaamste buitenlandse correspon dent van de New York Times, Cyrus L. Sulzberger, zegt Vrijdag in een bericht uit Parijs: „De communistische regering van Tsjechoslowakije heeft klaarblijkelijk een complot tegen de veiligheid van de staat ontdekt. Tenminste vier generaals zouden hierbij zijn gearresteerd of zelfmoord heb ben gepleegd, voordat zij door de veilig heidspolitie konden worden aangehouden. Sulzberger noemt in dit verband het hoofd van de veiligheidspolitie te Praag, generaal Jindrich Vesely, die in Januari van dit jaar op beschuldiging van verraad zou zijn ge arresteerd en latei- in de gevangenis zelf moord zou hebben gepleegd. Verder diens opvolger, generaal Josef Pavel, en diens voornaamste medewerker, Pokorny, die in Maart in hechtenis waren genomen. Tevens had het hoofd van de wapenpi-oductie, generaal Zadina, op 22 Maart zelfmoord gepleegd, toen hij vernam dat hij zou wor den gearresteerd, aldus Sulzberger, die tenslotte nog de naam van het hoofd van de militaire inlichtingen- en contra-spion- nagedienst, generaal Kien, noemt. Deze had een poging tot zelfmoord gedaan, toen hij van een op handen zijnde arrestatie had gehoord. Hij zou enige weken geleden in een gevangenishospitaal zijn gestorven. Volgens Sulzberger doet de regering te Praag alles om de bijzonderheden van de samenzwering in de doofpot te stoppen. Elke 26ste September herdenkt de Friese Beweging op het Rode Klif in Gaas- terland de slag bij Warns, waar de Friezen in 1346 de invasie van Hollandse edelen, aangevoerd door graaf Willem IV, afsloeg. Thans zal ter plaatse een monument worden opgericht opgebouwd van zwerfstenen. Op een grote zwerfsteen zal een inscriptie wor den aangebracht. Het ligt in de bedoeling door het symbolisch verkopen van stukjes grond aan de Friezen het bedrag voor de gi'ond en het monument bijeen te brengen, Radio-Moskou heeft in een uitzending voor het binnenland, m het internatio nale overzicht, gezegd: „De wapenstil stand in Korea moet door de landen gezien worden als de eerste fase in de strijd om de wede. Het bereiken van deze eerste fase zal uitgebreider onder handelingen mogelijk maker:, die niet slechts betrekking hebben op militaire, doch ook op politieke aspecten. Ten einde een atmosfeer te scheppen, die van essentieel belang is voor de inter nationale samenwerking, zouden de on derhandelingen moeten leiden tot het bereiken van een overeenstemming tus sen de vijf grote mogendheden en het sluiten van een vredespact". sector hebben zij zware aanvallen uitge voerd, die ten doel hadden de kracht dei- geallieerde stellingen te peilen. Verder wijzen alle gegevens er op dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten op zeer grote schaal worden uitgebreid. De Noor delijken hebben 'n nieuw Noord-Koreaans leger, twee of drie maal zo groot als het geen in Juni 1950 aanviel, uitgerust en ge oefend. Dit is thans voor actie beschik baar". Tegenspraak van Washington WASHINGTON, 28 Juli (Reuter). Plet Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Vrijdagavond een verklaring tegen gesproken, volgens welke de Noordelijken de tijcl sinds het oorspronkelijke op 23 Juni gedane voorstel tot wapenstilstandsbespre kingen in Korea benut hadden om „zich geweldig te versterken". De directeur van de afdeling voorlichting van het ministerie verklaarde, dat de door een woordvoerder van het leger afgelegde verklaring aan de pers geen weergave was van de offi ciële politiek of opvattingen. De minister van Defensie, Marshall, noch generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, wisten vooraf, dat een der gelijke verklaring zou worden afgelegd. (Tijdens een getuigenis voor de Ameri kaanse Senaat heeft minister Acheson Donderdag eveneens gezegd dat „dè vijand de rustperiode heeft gebruikt om zijn strijdkrachten te reorganiseren". Red.) Vrijdagavond zijn de Britse ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, en de speciale gezant van president Truman, Averell Harriman, per vliegtuig uit Tehe ran naar Londen vertrokken voor bespre kingen met de Britse regering over de Per zische voorstellen inzake de oliekwestie. Volgens goedingelichte kringen in Lon den heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, de Britse gezant in Teheran, Shepherd, in een telegram ver zocht op zijn post te blijven. Het telegram is echter pas na het vertrek van Shepherd in Teheran aangekomen. Radio-Teheran heeft bekend gemaakt, dat Harriman voor zijn vertrek een onder houd heeft gehad met de Sjah en de Per zische eerste minister Mossadeq. Dinsdagochtend zal minister Stikker per vliegtuig naar Parijs vertrekken voor O.E.E.C.-besprekingen. Woensdag reist hij door naar Straatsburg per trein. Aan. het einde van de week wordt hij hier te lande terugverwacht. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan ver schillende -plaatsen in de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Foto: in Schoonrewoerd bezichtigt Koningin Juliana de prachtige antieke wagens van de Boerenwagenclub welke op liet Kerkplein stonden opgesteld. Het tweedaags bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Vijf herenlanden en de Alblasserwaard begon Vrijdagmiddag om twee uur in de oude vestingstad Vianen. Onder klokgebeier reden de auto's door de oude hofpoort de stad binnen. Van Vianen uit vertrok de Prins naar Leerdam. De Koningin ontving op het raadhuis van Vianen een program ma van het bezoek en een gids van de streek en daarna begon de tocht door de Vijfherenlanden. In snel tempo ging het langs boomgaarden, weiden en de rivier de Lek. Muziekgezelschappen deden' hun best en schoolkinderen vocaal niet minder. Overal waar de stoet passeerde, heerste vreugde, die zich nu eens demonstreerde in luidruchtigheid, dan weer in kalme op getogenheid, die meer in de aard der men sen in deze streken ligt. Er werd gereden over Lexmond naar Ameide, drager van zeer oude stadsrechten, waar een man den- en hoepelmakerij een erepoort uit hoepels had opgesteld. In het stadhuis van Meerkerk, waar de Koningin aan de zelf- kazende boerin Christina Verhoef-Schakel wegens haar hoge leeftijd verzocht bij de hoge gasten plaats te nemen en waar in honderdvijftig jaar oude koppen melk aan geboden werd, speelde zich een alleraar digst tafreel af. Een geitje, getooid met een oranje strik en bestemd voor prinses Ma rijke, werd de op de eerste étage liggende raadszaal binnengeleid. De Koningin vroeg (Van onze correspondent in Londen) Het Engelse Lagerhuis acht zich in zijn eer en goede naam aangetast. De parlemen taire verslaggever van de „Daily Express", William Barkley, wiens verslagen meestal buitengewoon amusant zijn en die al 27 jaar deze functie uitoefent, heeft zichzelf de grootste moeilijkheden op de hals ge haald door een artikel, waarin hij er zijn bevreemding over uitsprak dat sinds een leider der coöperaties voorzitter is van het keukencomité van het Lagerhuis, er in de pers-bar alleen nog maar sigaretten van de coöperatie worden verkocht. Deze be wering hield de verdachtmaking in, dat het desbetreffende Kameiiid zijn eigen onderneming wilde laten profiteren. Voor al van Labourzijde was men verontwaar digd, omdat de „Express" al jaren tegen de coöperaties ageert. Het Lagerhuis is een geheiligd instituut, dat zich beschuldigin gen tegen zijn leden niet zonder meer laat aanleunen. Barkley zou zich derhalve te verantwoorden hebben wegens „verach ting" van het Lagerhuis en tevens wegens smaad. De manier, waarop het Huis iemand Kan dwingen rekenschap te geven van het geen hij misdaan heeft, is het uitvaardigen van een bevel om te verschijnen voor het hek aan de ingang van de zaal. Enige jaren geleden had het Lagerhuis het met een andere journalist aan de stok, die geschreven had, dat de Kamerleden informaties aan de pers geven in ruil voor een borrel. Dit was dus een beschuldiging van omkoperij. De desbetreffende journa list moest daarom met zijn hoofdredacteur voor het hekje verschijnen en met gebogen hoofden moesten beiden hun verontschul digingen aanbieden. Zo iets gebeurt maar hoogst zelden en velen schepten een wreed aardig genoegen in deze vernedering van persmensen, die de politici maar zelden ontzien. Men had zich thans weer erop verheugd om een journalist en dan nog wel zo'n oude rot in het vak voor dit politieke gerecht te zien gesleept. Het hek van het Lagerhuis fungeert in zulke gevallen als de middeleeuwse schandpaal, alleen is de marteling voor de betrokkene spoediger over. Tenzij het Huis, na een verontschul diging en een eventuele verklaring te heb ben aangehoord, van mening is, dat de onverlaat nog niet genoeg gestraft is door deze voor hem zo pijnlijke vertoning. Want onder de beroemde klok, de Big-Ben, be vindt zich in de rijzige vierkante toren een koude, griezelige cel, waarin het Lagerhuis iedereen kan werpen, die het te na komt. Het is een cel, die van geen enkel gemak is voorzien, behalve een houten bankje en stroo op de vloer. Ook is het er pikdonker. Een gewone gevangenis is een luxe verge leken met dit parlementaire strafmiddel. Barkley koos de verstandigste weg door in een brief aan de Speaker zijn veront schuldiging aan te bieden voor het in cident, welke door deze, door de regering, de oppositie en het beledigde Lagei-huis-lid aanvaard werd. Barkley schreef, dat hij het gehele geval als een grap had bedoeld en dat het nooit in zijn hoofd was opge komen het aangevallen lid te verdenken, dat dit in zijn functie zijn eigen belangen had willen behartigen. Uit het door Bark ley oorspronkelijk gepubliceerde kon echter met de beste wil niets anders worden op gemaakt dan dat dit juist wel zo was, Daarom is de kous nog niet af. Vooral aan Labourzijde was men woedend dat Barkley er zo gemakkelijk afkwam. Degenen, die het volle pond eisen, beweren dat de me ning van het Huis als geheel niet is ge hoord. Nu de regeringsmotie, waarin Bark ley werd gesommeerd onmiddellijk voor het Huis te verschijnen, tot niets leidde, ook omdat de klok van tien uur volgens het voorschrift automatisch een einde maakte aan de behandeling van deze zaak, zinnen zij op een andere motie, die het wel tot een stemming kan brengen. Tenzij de regel voor de gelegenheid op geheven wordt of een datum voor het débat wordt vastgesteld, is de klok van tien on verbiddelijk. Onlangs kondigde de minister van Voed selvoorziening verhoging van de vleesprijs aan. Iedereen luisterde in spanning. „Van de volgende week",'kondigde de minister aan, „zal de prijs.Boem, zei Big-Ben en het hele land moest tot de volgende mid dag op het „vonnis" wachten. of het dier- trappen kon lopen. De vorstin nam even later de proef op de som: tot grote verbazing van het buiten wachtende publiek kwam zij het stadhuis uit met het geitje aan de hand, dat naast haar de trap afdaalde. De tocht ging daarna verder over Hei en Boeicop en het kerkdorp Zijderveld naar Schoomrewoerd, waar het muziekcorps „Excelsior", voor de stoet uitlopende, de weg wees naar het kerkplein, waar oude boerenwagens uit de Vijfherenlanden rond de Beatrix-boom stonden opgesteld. „On gelooflijk mooi" noemde de Koningin de z.g. zittekist, die zij hier kreeg aangeboden. Langs oude wallen ging het daarna naar Asperen, waar vijftig Ambonezen uit Rumpt de landsvrouwe bloemen aanboden. De Koningin zette van hier uit de tocht voort met de „Piet Hein", die later in Leerdam meerde, waar Prins Bernhard reeds vertoefde en waar het bedrijf van de glasfabriek Leerdam werd bezichtigd. De hoge gasten kregen in de toonkamer van kunstglaswerk door burgemeester H. Vlug namens de burgerij een kristallen kandela ber aangeboden met zes kaarsenhouders, ontwoppen door A. D. Copier. In Kedichem werd weer scheep gegaan op de „Piet Hein", die de Linge afzakte naar Arkcl, gelegen aan de door Napoleon tot heirweg verheven Bazeldijk. Volgens een oude legende lieten de heren van Arkel hun bootjes vroeger voorafgaan door een zwaan. No lag er een grote zwaan in het water, die zodra het koninklijke jacht nadei'de, statig naar de kade dreef, waar het Koninklijk Paar aan land zou gaan. In Gorinchem werd op deze eerste dag de tocht besloten. Op de Grote Markt voor het stadhuis brandden vreugdevuren en hier stond de jeugd opgesteld en deputaties van de verschillende verenigingen. De hoge gasten werden op het stadhuis ontvangen door burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rappard, die in een rede Hare Majesteit in kennis bracht met de grote problemen van deze stad, die voornamelijk uit 1900 dateren. Binnen de wallen heeft de bevol king geen ruimte meer. De woningnood is groot, maar op één van de weinige oude huizen staat nog te lezen: „Het komt al van Godt". Dit oude Godsvertrouwen leeft nog altijd in Gorkum, zei de burgemeester. Na bezichtiging van enige maquettes over uitbreidingsplannen werd een grote bouwdoos voor de prinsesjes aangeboden, waarmee een getrouwe copie van de stad binnen de wallen vervaardigd kan worden. Toen tenslotte de Koningin en de Prins op het balcon van het raadhuis verschenen werden door schoolkinderen liederen ge zongen. In de Stadsdoelen werd een maaltijd ge nuttigd, waar alle burgemeesters uit de omtrek met hun echtgenoten aanzaten, 's Avonds bezochten de Koningin en de Prins nog een personeelsavcnd van de N.V. De Vries Robbé en Co. Vrijdagavond heeft de Griekse premier, Venizelos, medegedeeld, dat hij vandaag het ontslag van zijn regering zal indienen. Venizelos heeft indertijd toegezegd dat zijn kabinet zou aftreden na aanneming van de nieuwe kieswet. De nieuwe kieswet werd Woensdag door de Kamer goedgekeurd. De grootste parachutisten-aanval sinds de oorlog werd uitgevoerd op de Franse luchtbasis Dyon. Ditmaal betroffen het echter oefeningen van Franse parachutisten die boven de luchtbasis werden neergelaten uit Amerikaanse vliegtuigen. De oefenin gen werden gehouden om de sterkte van Frankrijks verdediging te beproeven. Enkele parachutisten tijdens de sprong uit hun vliegtuig. Etienne Rey: Het is de handenarbeid die het best ons troost in groot verdriet. Zoals gemeld, heeft de Franse president, Vincent Auriol, de minister van Financiën in het afgetreden kabinet, Maurice Petsche, voor de tweede maal verzocht te trachten een regering te vormen. Petsche heeft president Auriol medege deeld, dat hij bereid is te presideren op een bijeenkomst van de verschillende partijen, tijdens welke men zou moeten trachten de meningsverschillen op 'te lossen. Wan neer overeenstemming bereikt zou worden, zou hij bereid zijn de uitnodiging van de president, om een regering te vormen, aan vaarden. Deze „verzoeningsvergadering" van de leiders van alle zogenaamde republikeinse partijen, die vandaag zou worden gehouden onder voorzitterschap van Petsche, is kort na de officiële aankondiging uitgesteld. Als reden is slechts opgegeven, dat vele leiders gedurende het weekeinde afwezig zijn. Men gelooft dat vooral de radicale partij er bezwaar tegen heeft haar standpunt uit een te zetten in aanwezigheid van andere partijleiders. Petsche zal vandaag de partijleiders af zonderlijk raadplegen en Maandag de oud premiers. Waarschijnlijk zal de gemeen schappelijke vergadering Dinsdag worden gehouden. PARIJS (Reuter). De leiders van de E.C.A.-missies in West-Europa hebben be sprekingen geopend met de regeringen over een campagne tot intensievere productie, welke ten doel heeft, dat er „zowel kanon nen als boter" zullen komen. Twee ambassadeurs van het plan-Mar shall Tyler Wood (plaatsvervanger van de speciale vertegenwoordiger van de E.C. A. in Europa, Milton Katz) en Henry Park man, leider van de E.C.A.-missie in Frank rijk hebben Donderdag in de Ameri kaanse club te Parijs verklaard, dat het programma neerkomt op een „verlegging van het accent", en dat het zou kunnen leiden tot meer rechtstreekse betrekkingen tussen de E.C.A. en de industrie in de E.C. A.-landen. Beide sprekers legden er de nadruk op dat alle ontwikkelingen zouden geschieden met volledige medewerking der regeringen. Woed zeide, dat het plan door de rege ringen zeer enthousiast was ontvangen. Het programma zou geen invloed hebben op de uitvoering van het plan-Marshall, dat het volgende jaar afloopt. De ambassadeurs zeiden, dat nog een groot aantal bijzonderheden moet worden uitgewerkt, maar dat het plan ten doel heeft grotere productie en productiviteit, welke hogere lonen en lagere prijzen tot gevolg zouden hebben. De hulpverlening zou de vorm kunnen aannemen van grotere technische steun aan firma's, niet uitrusting of zelfs speciale leningen. Parkman wees er nog op, dat de Ver enigde Staten met een bevolking van 150 millioen een bruto nationaal product heeft van 300 milliard dollars en dat het bruto nationale product van West-Europa op 135 milliard dollars kon worden gesteld. De Staten van Suriname hebben met algemene stemmen een motie van afkeu ring aangenomen jegens de Nederlandse regering over de vervanging van een on derdeel van de Koninklijke Landmacht door een detachement mariniers. Zij ver klaren, dat deze maatregel onaanvaard baar is en dringen met de meeste klem aan op terugroeping van de mariniers en hand having van Landmacht-onderdelen in Suri name. Het Statenlid dr. H. van Ommeren zei; „Wanneer de mariniers niet worden terug geroepen, willen wij het monument, dat Nedei-land zal schenken uit dankbaarheid voor oorlogsdiensten, niet hebben". WASHINGTON (Reuter). Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van Landsverdediging, heeft gisteren getuigenis afgelegd voor de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat over Truman's programma voor het verlenen van economische en militaire hulp aan het buitenland tot een bedrag van 8500 mil lioen dollar. „Indien het Congres besnoeiin gen wenst, zou ik deze liever zien aange bracht in de voor de Amerikaanse weer macht uitgetrokken gelden, dan in het voor de Europese bewapening bestemde bedrag", verklaarde Marshall in antwoord op een vraag van de voorzitter der commissie, senator Connally. Generaal Marshall zeide verder, dat het dringend noodzakelijk is dat West-Europa van oorlogsmateriaal wordt voorzien. „Het is daar nodig voor de opbouw van een leger ter sterkte van 2.500.000 man, dat van groot gewicht zal zijn voor het handhaven van de wereldvrede. Marshall deelde verder mede dat de uit gaven voor Truman's hulpprogramma aan het buitenland in de komende twee jaar even groot zouden zijn als in het lopende begrotingsjaar. Hij sprak er voorts zijn ernstige teleurstelling over uit, dat de hou ding van het Amerikaanse volk sinds het begin van de wapenstilstandsonderhande lingen in Korea ernstige invloed had gehad op het Amerikaanse militaire verdedigings- programma. „Ik ben zeer geschokt door de reactie van 't Amerikaanse volk op slechts één verklaring der Sovjets. Ik acht dit zeer bedroevend. Korea is slechts één episode in de strijd tegen het communisme". In antwoord op een vraag van senator Connally, of een regeling van het Koreaan se geschil invloed zou moeten uitoefenen op het defensieprogramma, zeide Marshall: „Wanneer wij uitsluitend met de nuchtere feiten rekening houden, moet ik zeggen dat er dan meer reden voor ons is dan ooit tevoren om paraat te zijn." Minister Marshall zeide, dat de Verenig de Staten tussen Maart 1950 en eind Juni 1951 1600 scheepsladingen militaire uit rusting aan hun overzeese bondgenoten hebben gezonden. Hieronder zijn niet begrepen de schepen en vliegtuigen, die op eigen kracht naar de bevriende landen zijn overgebracht. De totale waarde van de verschepingen be droeg een milliard dollar, aldus Marshall, die nog de volgende cijfers gaf van afge leverde goederen: 4500 tanks en gevechts wagens, 900 vliegtuigen, 2900 stukken zwaar gesehut, ruim 190 marinevliegtuigen en 19000 voertuigen. Voorts deelde generaal Marshall mede, dat de Verenigde Staten verwachten in 1952 400.000 soldaten in Europa te hebben. Dan zouden de Europese bondgenoten 2.500.000 man onder de wapenen hebben en in staat zijn uit hun reserves 5.000.000 man in het veld te brengen 90 dagen na het uitbreken van een oorlog. Over Spanje zei Marshall, dat het ge bruik door de Verenigde Staten van Spaan se vliegvelden een zeer belangrijke factor zou zijn in de verdediging van Europa Spanje's potentieel aan manschappen zijn aadrijkskundige ligging zijn belangrijke militaire factoren, zei hij. „Er is ook een politiek probleem iö Europa, waartegenover- wij ons geplaatsj zien. Ik geloof echter dat wij enige voort» gang met deze kwestie hebben gemaakt" zei hij. Niet zo bedoeld? Nadat Marshall had verklaard: „Wij vragen dollars, om andere dan onze eigen mannen te bewapenen. Wij dragen liever dollars bij dan mensen", vroeg hij deze op merking uit het verslag van de zitting t» schrappen. „Een dergelijke verklaring zou in het buitenland geen goede uitwerking hebben," zei hij. Zijn woorden waren ech ter door de toeschouwers gehoord en door de vertegenwoordigers der Amerikaanse persbureaux doorgegeven. Gisteren is een loslopende hond in Vel- sen-Noord oorzaak geworden, dat de 23- jarige mejuffrouw N. K. uit Uitgeest een levensgevaarlijke val deed. Genoemde mej. K. reed als duo-passagiere op de motor van de heer M. N. M. uit Haarlem op de Wijkerstraatweg. Plotseling stak een los lopende Duitse herdershond de weg over en botste tegen het motorrijwiel. De hond werd overreden, de bestuurder van de motor en zijn passagiers vielen en mej. K. moest met een schedelbasisfraetuur en een hoofdwond per ziekenwagen naar het An- tonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost wor den vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. De hond werd zodanig verwond, dat hij moest worden afgemaakt. KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Koeler, vooral in het Zuiden van het land. 29 Juli Zon op 4.55 uur. onder 20.36 uur. Maan op 0.06 uur onder 18.18 uur. 30 Juli Zon op 4.57 uur. onder 20 35 uur. Maan op 0 47 uur onder 19.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 Juli Hoog water: 11.14 en 23.48 uur. Laag water: 6.29 en 19.06 uur. Zondag 29 Juli Hoog water: 12.32 uur. Laag water: 7.44N en 20.22 uur. Maandag 30 Juli Hoog water: 1.05 en 13.44 uur. Laag water: 8.57 en 21.29 uur. OOCOOCXJCOOCCOCOCOCOOC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1