Predikbeurten Het vertrouwen in obligaties ondermijnd VLEESCROQUETTEN Garage „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Effecten- en Geldmarkt Examens Morgen eerst even naar Veko BOEKHANDEL VEKO Burgerlijke stand van Haarlem Pastoor Berkemeyer veertig jaar priester Welbesteed leven in dienst der R.K. kerk Ook ouderen kunnen mee werken aan hulpactie voor India Mechelse organist op Bavo-orgel BARKER'S CAFETARIA'S Zuid-Afrika scoort 538 Esperanto-congres gisteren officieel geopend Nieuwe parkeerregelingen in Anegang en bij Leidsevaart Bouw Christelijke school Overveen vordert snel ZATERDAG 28 JULI 1951 9 J Wanneer zelfs een leninkje van 4 mil- lioen obligaties, door de gemeente Haarlem uitgegeven, bij de belegger geen plaats kan vinden ondanks een rentevoet van 4 pet., moet zich in de situatie van de kapitaal markt toch wel een scherpe wijziging heb ben voltrokken. Ruim een jaar geleden, einde April 1950 noteerde de 3 pet. lening van Haarlem 1938 nog 101 14 pet. en thans wenst men voor een 4 pet. obligatie van dezelfde gemeente geen 100 pet. te betalen. De genoemde 3 pet. lening van 1938 is op de beurs thans nog slechts 89% pet. waard en wanneer ze nog twee puntjes zakt, maakt men van deze obligaties, de kans op uitloting inbegrepen, reeds 4% pet. rende ment en eenzelfde percentage kan men ook reeds bij andere gemeente-obligaties aan treffen' Ook sommige staatsobligaties leve ren reeds meer dan 4 pet. rendement. Men is dus met 4 pet. rente niet meer tevreden en minister Lieftinck, die onlangs zijn rentegamma voor gemeenten en pro vincies van 3% tot 4 pet. heeft verhoogd, helpt deze lichamen dus niet uit hun finan ciële moeilijkheden, waarvan men zich enige indruk kan vormen als men weet dat alleen de gemeenten tezamen een vlotten de schuld, een schuld dus op zeer korte termijn aangegaan en opvraagbaar, van rond 600 millioen hebben, terwijl bij de meeste gemeenten, met name bij de grote, nog belangrijke objecten op stapel staan, welke thans niet kunnen worden uitge voerd, omdat er geen geld is. Ook de wo ningbouw stagneert daardoor, zoals men weet. Naar verluidt wordt thans voor hypothe caire leningen met een betrekkelijk korte looptijd van 10 en 15 jaar, grif 4% pet. betaald, dat is 1 a 1% pet. meer dan een goed jaar geleden en het ziet er wel naar uit dat ook de minister van Financiën zich bij dit percentage zal moeten aanpassen, zowel voor de gemeenten als voor het rijk. De kopers van obligaties hebben sinds de laatste jaren derhalve niet slechts een lage rente ontvangen, ze zitten vandaag ook met een gevoelig koersverlies en wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt de waar devermindering van het geld, dan moet wel wórden geconstateerd dat spaarders en be leggers door de goedkoop-geld-politiek van de regering zwaar zijn gedupeerd. Nu verdedigt de minister van Financiën zich tegen dit verwijt weliswaar met te wijzen op het voordeel dat de staatshuis houding van deze lage rente 'heeft gehad en ook mr. dr. A. A. van Rhijn, de secre- iaris-generaal van Financiën, heeft daarop weer eens gewezen. Vele honderden mil- lioenen, zegt hij, zijn daardoor bespaard en allerlei sociale voorzieningen waren daar* ADVERTENTIE Mulo-examens Voor de gisteren in Haarlem gehouden Mulo-examens slaagden voor het diploma A: C. J. Stoute, M. B. Schroeder, E. V. Bis schop, G. G. Frackers uit Haarlem, E. M. J. van Geijtenbeek, H. Mol, A. J. Surges en T. Mensing, S. P. Nij veld en P. de Man uit Beverwijk, N. Schilling en C. P. Lammerts uit IJmuiden-Oost; A. A. Kooistra uit Sant poort, C. B. van Reeuwijk uit Bloemendaal, L. Schopenhauer en A. M. van Zijl uit Heemstede, S. M. Leen, E. Kapteijn en A. van Andel uit Hoofddorp. W. G. Oomen uit Aals neer, A. Zijlstra uit Hillegom en J. M. Barn- koom uit Sassenheim. Afgewezen werden vijf candidates Middenstands-diploma De volgende Heemstedenaren verwierven het middenstandsdiploma: P. v. Amerongen, J. v. Buuren, J. Denayère, P. Bonchier, P. v. Dongen, P. Drogtrop, J. Duivenvoorden, S. Hoogervorst, W. v. Houten, A. Hulsbosch, F. Hulsbosch, .1. Hulsbosch, H. Jansen, C. Jan sen, H. v. Kimmenaede, B.. Kostermans, C. Meijer, T. Meijer, Th. Moormann, N. Oomen, H. Peeperkorii, P. Samson, T. Sassen, J. v. Schie, A. Selhorst, J. v. Staveren, G. Turken burg, N, v. Wees en M. Wiegman. ADVERTENTIE om de BOEKENLIJST te brengen. Anders raakt het in 't vergeetboek en is de zaak straks niét compleet, als de nieuwe cursus begint. ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf 't Stadhuis HAARLEM, 27 Juli 1951 ONDERTROUWD: 27 Juli, A. S. Bruijn en M. Duineveld. GEHUWD: 27 Juli: J. B. F. van Gemert en 5. G. Kol. t BEVALLEN: van een zoon: 26 Juli, J. M. WedekindJanse; J. BoeléKamp; 27 Juli, G Eebbinig—van Schie; M. Koeleveld— Maerten. BEVALLEN van een dochter: 26 Juli, E. Dekker—van Berk; 27 Juli, A. A. J. van Klooster—Dorresteijn; H. Eversen—van Heest; M. J. Egginkvan den IJssel. OVERLEDEN: 24 Juli, P. de Zwart, 82 j„ Crayenesterlaan; 26 Juli, A. E. Veenhoven, 3-, Hedastraat; A. Schijf, 76 j., Kamper- han; 27 Juli, C. A. Piepenbrink, 49 j., Paus beostraat. Rectificatie: Ondertrouwd: 25 Juli, H. C. yan Osch en A. Veerman. door mogelijk. Ook de woningbouw heeft van de lage rente geprofiteerd, want het rentebedrag is op de huren van grote in vloed. Men vergeet echter te zeggen dat deze „besparingen" hebben plaats gehad ten voordele van een bepaalde categorie en ten nadele van een andere categorie der bevolking, namelijk die van de spaarders en de beleggers, welke door de oorlog zeker niet minder zwaar zijn getroffen dan zij, te wier behoeve de sociale voorzieningen werden getroffen. Had men de. vlottende schuld van 7 a 8 milliard bij een geld circulatie van nog geen 7 milliard gecon solideerd, dan zou, zo zegt de heer Van Rhijn, alle geld in ons land verdwenen zijnhetgeen uiteraard ondenkbaar is. Index-daad, dit is ondenkbaar, maar het is ook onjuist en het is ondenkbaar dat een bekwaam man als mr. dr. Van Rhijn tot zulk een conclusie komt. Want door con solidatie van schuld ontstaat geen vermin dering van de geldsomloop, de ene schuld komt slechts voor de andere in de plaats, maar het gevolg zou zijn geweest dat de bankenniet over grote geblokkeerde te goeden, waarvan geen of een minimale rente werd betaald, de beschikking hadden gehad en dus van meet af tot credietbeper- king waren gedwongen, hetgeen men thans met kunstmatige middelen wenst te berei ken. De overheid, die in dat geval voor het door haar geleende geld hacj moeten be talen wat eerlijk en billijk was, zou dan op haar beurt ook veel vroeger tot beperking van haar uitgaven zijn gedwongen en de koopkracht van het. geld zou in dat geval minder hebben geleden dan nu het geval is geweest. Bovendien staat men thans voor het feit dat staatsobligaties en obligaties in het al gemeen bij spaarder en belegger in discre- óiet zijn geraakt en dat velen, die vroeger uitsluitend obligaties voor belegging koch ten, thans liever aandelen kopen, vooral nu van deze een veel hoger rendement dan van obligaties vei-kregen kan worden. Voor een herstel van de obligatiemarkt is allereerst nodig dat het vertrouwen in de stabiliteit van de koopkracht van het geld wordt hersteld, wat alleen kan wox-den verwacht als de overheid een gezond mo netair beleid voert en haar uitgaven be perkt tot de opbrengst van zodanige belas tingen als economisch zijn verantwoord. Dat ondanks de ruim vloeiende belastingen, welke de ramingscijfers verre overschrij den. door de schatkist nog een beroep op de Nederlandse "Bank moet wox-den gedaan, betekent een verdere ondermijning van de geld-koopkracht. Laat ons blij zijn dat de Amerikaanse conjunctuur zich weer in opwaartse rich ting schijnt te bewegen. Want nu ook En geland over de maand Juni al weer een debetsaldo bij de E.B.U. heeft, zal, om Europa op de been te houden, nieuwe dol larhulp niet kunnen worden gemist. \„Korca" (Frans Hals). Deze boeiende Amerikaanse rolprent vertelt iets over de tragische belevenissen van een handjevol Amerikaanse soldaten, dat rond om de 38ste Breedtegx-aad in Kox-ea een verbitterde strijd voei-t tegen een over machtige vijand. Gelukkig wordt de span ning in „Korea" enige malen gebroken door een brok onvervalste soldatenhumor. De Vrijdagavondvoorstelling werd ge opend door de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremei-s, als voorzitter voor Haaxdem en omstreken van de (zes) Gezamenlijke Militaire Fondsen ten bate waarvan een toeslag op het entréegeld was geheven. Mr. Cremers zei onder meer, dat de film wordt vertoond opdat men zou be grijpen dat men een ereschuld uit dank- baax-heid heeft, tegenover de nagelaten betrekkingen van militairen die in de strijd voor de vrijheid het leven lieten. De voor zitter cleed een beroep op de aanwezigen om de Gezamenlijke Militaire Fondsen te steunen, door een gift op gironummer 4000 van de Twentse Bank of een donateur schap. Het adres van de secretaris is: Pieter Aei-tzlaan 11, Heemstede. L. v. B. De vrijbuiter. (S p a a r n e). Een wild- romantisch verhaal uit het Wilde Westen over êen cowboy, die de koeien de koeien laat en goud gaat zoeken in Californië. Aangezien het overvallen van postkoetsen en goud-transporten hem eenvoudiger voorkomt dan het daadwerkelijke delven van het edelmetaal, begint hij aan een lange serie overvallen. Waar de reizigex-s hun geld verliezen, verliest hij zelf echter zijn hart aan een Spaanse danseres. Ten einde niet in bekommerde omstandigheden zijn leven met haar te slijten, zal hij nog één grote overval plegen. Het zal inder daad zijn laatste zijn, want hij loopt ten slotte in de val en trekt na een schietpartij uit een brandend huis met de Sheriff en zijn mannen aan het kortste eind. De twee de film in dit programma zet de klok een paar duizend jaar terug en de toeschouwer krijgt een duizend-en-één-nacht sprookje voorgeschoteld compleet met kaliefen, ka melen, palmen, gesluierde schonen en an dere attributen der Arabische romantiek. De kwieke Sabu speelt een hoofdrol in dit verhaal. W. L. B. „Dolle Woensdag" (Lux or). Harold Lloyd, eens de favoriet van de jongens en meisjes die nu naar de veex-tig lopen, maakt zijn rentrée met een dwaze geschie denis en houdt dus de traditie hoog, die hij jaren geleden vestigde. De film begint met een teruggrijpen naar die vei'vlog'en jaren een stuk stomme film vormt de inleiding tot het dolle avontuur waarin hij verwik kelt raakt. De artistieke bax-keeper Edgar Kennedy schenkt hem een meesterwerk van een cocktail op het moment dat hij tot de oren in de misère Zit en onder invloed van dit paardemiddel begint hij zijn glo rieuze loopbaan als rijkaard. Dit duurt overigens slechts één dag de Woensdag, die later volkomen uit zijn geheugen is weggewist. Wat hij allemaal op deze dolle Woensdag deed, kan Harold u beter zelf laten zien en het zou ook moeilijk na te vertellen zijn. Natuurlijk kan de dwaas met de hoornen bril niet nalaten zijn fameuze toeren op duizelingwekkende hoogte uit te voeren, zoals wij dat van hem kennen, doch hele maal onzin is het niet wat hij in zijn roes presteert. Waarom niet? Dat vertelt de film op. het einde en de verrassing is van I dien aard dat de dolle Woensdag er vol ledig mee wordt goedgemaakt. De parochianen van pastoor Berkemeyer uit Haax-lemmerliede worden 's Zondags al lang niet meer door het bronzen geluid van hun kerkklokje naar het Godshuis ge roepen en het is al jaren geleden dat er 's middags het Angelus klepte over de vel den. Duitse soldaten haalden op een trieste dag in de oorlog het kerktox-entje neer en namen het klokje mee. De boeren waren er verontwaardigd over en mijnheer pas toor had het er te kwaad van. Het was de zwartste dag in zijn leven. Zeventien jaar staat hij nu in Haax-lemmex-liedc en hij heeft er zijn vx-eugde en zijn kleine ver- dx-ietelijkheden gehad, maar vraagt ge hem wat hij zoal meegemaakt heeft in die tijd, dan komt het gesprek op het gehavende ruim honderd jaar oude kerkje, want daar ligt zijn levenswex-k. Op 15 Augustus zal het veertig jaar geleden zijn dat hij voor het eerst als pi-iester naar het altaar schreed, om een begin te maken met een loopbaan in het bisdom Haarlem. Op de seminaria^te Voorhout en War mond bereidde pastoor C. F. J. Berkemeyer zich op zijn levenstaak voox\ Op 4 Novem ber 1911 wex-d hij benoemd tot kapelaan in Ziex-ikzee. Van September 1915 tot April 1918 stond hij in Den Helder en vervolgens tot Mei 1922 in Schiedam. Na vijf jaar in Rijswijk, één jaar in Amsterdam en dx-ie jaar in Leiden als kapelaan gewerkt te hebben, werd hij in Juni 1931 aangesteld als pastoor te Oude Schild op Texel. Zijn pastorale werk daar was niet van grote omvang; hij had er de zorg voor slechts honderd parochianen. In Haarlemmex-liede. waar hij in Juni 1934 benoemd werd, kreeg pastoor Berke meyer het drukker en vooral in het begin had hij de handen vol werk met zijn twaalf honderd gelovigen. Niet zo zeer omdat die gelovigen zo lastig waren, als wel omdat ze zover uit elkaar wonen. De huidige parochie van de jubilax-is strekt zich name lijk uit over Haarlemmerliede, Spaaxm- woude en Spaaxmdam, waar een bijkerkje staat. Als jong pastoor ging hij natuurlijk veel op huisbezoek en vergde het congx-egatie- werk heel wat tijd, maar op het ogenblik laat hij een goed deel van de zielzox-g over aan de kapelaan. Wel komt hij nog tx-ouw iedere maand in Spaax-ndam om te kijken hoe de zaken er voor staan. Veertig jaren priestex-arbeid uitrafelen is ondoenlijk: daar waren functies in het ver enigingsleven, het patronaat, vakbeweging, jeugdwerk, kortom te veel om op te noe men. Op 15 Augustus zal de waardering die velen voor het werk van pastoor Berke meyer koesteren, ongetwijfeld tot- uiting komen in een hax-telijke huldiging. Ook in Spaarndam, en wel op 19 Augustus, zal men zijn veertigjax-ig priesterjubileum op grote schaal viex-en. De voedselbonnenverkoop voor de hulp aan India is ook in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal ingezet. Er klinkt een nood kreet op uit India, waar elke dag nieuwe doden brengt omdat de hongerdood er rond waart. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft deze kreet vex-staan en India zal hulp krijgen. Misschien is het een druppel op een gloeiende plaat, maar het is toch de moeite waard ervoor aan het werk te gaan en te proberen om een paar scheepsla dingen producten bijeen te krijgen en af te zenden. De jeugd zal de bonnenverkoop ter hand nemen. Maar de jeugd kan niet alles. Hulp is gewenst. Honderden affiches zijn in de stad ver spreid en voor de winkelramen gehangen. Waar men overgeslagen is en prijs stelt op een affiche kan men deze verkrijgen bij de penningmeester van het Comité Hulp actie India, H. Stapel, Oranje Nassaulaan 111, Ovex-veen. Telefoon 18819. -De jeugdoi-ganisaties zullen tezamen over enkele weken een grootscheepse actie beginnen met de voedselbonnen. Maar ook dit is nog onvoldoende. Vele ouderen zullen kunnen helpen met de verkoop van deze bonnen, juist in de vacantietijd. Het cen trale adx-es waar de voedselbonnen in vel len van tien steeds voor verkoop te krijgen zijn is: UW, Stadhuis. De UW gaf haar volle steun aan deze actie. Behalve bij de penningmeester zijn inlichtingen ook te krijgen bij de J.A.R.Ó., Oranjestraat 7. De oi-ganist Willy van Innis uit Meche- len zal Donderdagmiddag 2 Augustus van drie tot vier uur het orgel van de Grote Kerk van Haarlem bespelen. Zijn progx-amma omvat werken van Sweelinck (Toccata in a), Coi-elli, Purcell, J. S. Bach (Concerto naar Vivaldi en de bekende Toccata en fuga in d), César Franck, Han del en Loeillet. Albert de Klerk vervangt de stadsorga- nist op het orgelconcert van Dinsdag avond 31 Juli, dat om acht uur begint. Hij speelt composities van Gabrieli, Banchieri, Buxtehude (Prelude en fuga in e), J. S. Bach (Passacaglia), C. Ph. E. Bach (Sonate in g), hemzelf (een Ricercare), die als hulde aan Sweelinck bedoeld is en Jean Langlais, van wie de toehoorders een Fi-élude sur les grands jeux kunnen be luisteren. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN' te zijn 1 En tochslechts 25 ct. per stuk. Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 In het voorprogramma een aardig teken filmpje, behalve het gebruikelijke nieuws in beeld. J. L. „De vissers jongen" (City). Regis seur Sol Lessex- hóeft met eenvoudige mid delen van het gegeven een aardige rolpx-ent gemaakt, Waarin de centrale figuur, Bobby Breen als de zoon van een Italiaanse visser, niet alleen reeds een vooi-treffelijke acteur is, maar tevens over een heldere sopraan blijkt te beschikken. De favoriet van tal rijke jongens en meisjes schept in deze film een bepaalde sfeer, die gunstig werkt op de verbeeldingskracht van de toeschou wers. De andere medewerkenden zijn geen van allen bekexiden op het witte doek; na men als Leo Carillo en Gril Patrick zeggen U waarschijnlijk niets. Maar ofschoon zij dan niet over de/ techniek van de aller- grootsten beschikken, onaannemelijk is hun spel in geen geval. De vissets jongen woont met zijn vader, die Tony aanvankelijk als zijn echte vader beschouwt, in een Italiaanse visserswijk van San Francisco. Het leven gaat zijn ge wone gang tot de dag waarop een schoon zuster van Tony's vader met haar zoontje in hun eenvoudig huisje komt wonen. Het botex-t niet ex-g tussen de beide jonge lui, hetgeen oorzaak is van een zeer onge wenste woordenwisseling. Dat deze niet uitsluitend onaangenaam is voor de jongens zelf, blijkt reeds spoedig daax-na. Aan het slot is alles weer bij het oude. H. J. „Adams rib" (Rembrandt) is een kostelijk filmverhaal van een jonge advo cate (Katherine Hepburn) die het niet vex'kroppen kan, dat de maatschappij ech telijke ontrouw door de heren der schep ping met een vergoeilijkende glimlach ac cepteert, doch een overspelige vrouw zon der pardon aan de schandpaal nagelt. Haar belangstelling voor dit px-obleem is van zuiver onpersoonlijke aax*d, want haar eigen huwelijk met de openbare aanklager Attinger (Spencer Tracy) is gelukkig en hai-moniseh, maar toch steekt deze discri minatie der zwakke sekse haar dusdanig, dat zij besluit, de verdediging op zich te nemén van een jonge vrouw, die terecht staat omdat zij haar overspelige echtgenoot, en flagrant délit betrapt, met een revolver heeft neergeschoten. Daarmee neemt de advocate dan tevens de handschoen op tegen haar eigen echtgenoot, die in dezelfde rechtszaak als openbai-e aanklager optreedt. Nu zou men, na deze inleiding, wellicht een zwaarwichtige film-historie vol na- drukkelijke huwelij'ks-ethiek en melodra matische rechtszaal-scènes verwachten, maar niets is minder waar. De film persi fleert integendeel, met veel zin voor humox-, het centrale probleem het Mislukte Huwelijk als verschijnsel waarbij zelfs de moordaanslag van de bedrogen echtge note als een karikaturale farce behandeld wordt, en dit alles met geen ander doel dan er het werkelijk gelukkige huwelijk van het juristen-echtpaar (dat zelfs het kostelijke wederzijdse geplukhaar in de rechtszaal dooi-staat!) tegenover te stellen. De dialogen zijn van een bijna Fx-anse esprit (al is het jammer dat veel van de kostelijke „bon mots" van Tracy en Hep burn in de slechte Nederlandse vertaling verloren gaan) en er zijn, behalve de voor treffelijke hoofdrollen, tal van aardige klei nere typeringen te genieten (men lette b.v. eens op de mimiek van de overspelige ver zekeringsagent tijdens diens getuigenis in de rechtszitting!). Een der geestigste Ame rikaanse films die wij in lange tijd zagen. H. C. „Louise-Lotte" (Cinema P a 1 a c e) Deze voortreffelijke rolprent is weder om geprolongeerd.Voor mensen die Louise- Lotte nog niet hebben gezien, is dit een goede gelegenheid deze bijzondere film als nog te gaan bekijken. Cricket Aan het eind van de tweede dag was de score in de viex-de testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika, die te Leeds wordt gespeeld: Zuid-Afi'ika 538, Engelsnd 37 voor 0. Eric Rowan plaatste zich aan de top van de scoringslijst van Zuid-Afrikaans test- cricket met zijn score van 236. Het totaal van 538 betekent voor Zuid-Afrika tevens een recordscore voor interlandwedstrijden. Rowan bleef 9 uur en 10 minuten aan het wicket. De bouw van de scheepshelling te IJmuiden vordert gestadig. De laatste bergen zand welke verbinding met de haven in de weg stonden zijn weggegraven en de put waarin de schepen binnen zullen varen ter reparatie staat reeds vol water. Een baggermolen is nu bezig de haven voor de helling op de gewenste diepte te brengen. ADVERTENTIE AGENT VOOR DISTRICT HAARLEM: ZONDAG 29 JULI 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. Mr. J. A. Oosterbaan. Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. A. H. Knottnerus, van Breda. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Organist Henk Lasschuit. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. C. Molenaar, van Gi-oningen. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gcrfkamer. Zondag 9 en 10.45: Ds. H. J. van Heerden, van Scheveningen. Oosterkcrk 10: Ds. G. M. J. Winter, van Rijk Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden, Kinderkerk. 10.45: Ds. J. A. de Klei-k, van Santpoort. Bakenessèrkerk. 9.30: Ds. A. J. van Rhijn, Kinderkerk. Diaconessenhuis. 4.3:0 Ds. M. G. Blauw. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Ver. van Vrijz. Hervoi-mden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Church of England (Kinderhuissin gel) 3 p. m. Evensong, followed by Holy Communion Rev. Mossman. Stads Evangelisa tie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. H. Schouten Jr., Leiden. Woensdag 8: Gemeen schapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. W. Dubbel dam. Evangelist te Rottex-dam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeen- komst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Mej. Corrie ten Boom vertelt, vóór haar vertrek naar Amerika, over de Overwinning van Jez:us Christus, óók in Duitsland. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zang- dienst. Zondag 10.45: Dhr. J. Buiten. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergrachfc 65. 9.30 en 5: Dhr. W. Selhorst, uit Apeldoorn. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonslr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. P. D. van Royen. van Driebergen. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. G. Pleijsant, Stadskanaal. 5: Ds. J. Jonker, Amsterdam. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. G. R. Visser, Rotterdam. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. D. van Enk, Veenendaal 5: Ds. L. G. Pleijsant. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 10 en 5: Ds. A. Veldman, Enschedé Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Lees- dienst. Vrijdag 7.30: Ds. H. Ligtenberg, van Rotterdam-W. Oud-Geref. Gemeente, Ged. •Oude Gracht 47 Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. Geb. „Salem", Bakenessergi-acht 65. 8: Jeugd samenkomst. Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E. Schuurman. 7.30: Bij zondere samenkomst. Donderdag 7.30: Rev. F. Sharpies, Engeland. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente dés Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomst. Pinksterevangeli- satie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking Christen-Geloofs gemeenschap (Pentecostal). 10: Samenkomst in gebouw Rosenhaghe, Hoofmanstraat. 8: Samenkomst Garenkokei-kade 27. Donder dag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Ge meente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Aanbiddingsdienst met Avondmaal en Preek. 19: Avonderedienst met Evangelieverkondiging. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de Voorzaal) met gelegen heid tot vragen stellen. Vrijdag 16.30: Kin- derbijbelklas. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Ver lossingssamenkomst. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Theologisch- Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. Brandt. Bijbellezing, Pax-klaan 21. Donderdag 8: K. Rozendaal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. Kroon, Spaarndam. 7: Ds. G. Koch. Imanuëlkerk 10: Ds. G. Koeh.Ned. Prot. Bond, Bei-kenstraat 10. 10.30: Mw. Dr. A. Mankes-Zernike. Alg. Chr. Jeugd. Gem. „Gideon", Achterweg 2 A. 2.30: Kinder-Bij- belclub in Santpoort. Woensdag 2.30: Open- lucht-samenzijn op de speelweide o.l.v. I. E. Ketellapper. Zaterdag geen clubs wegens vacantie tot 1 Sept. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. Jonker-, Am sterdam. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger, Zeist, Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Le Mat, Zand voort. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Ds. H. v. d. Voer, Herv. Pred. te Deventer. Geref. Kerk. Aula Ly ceum.. 9: Ds. G. R, Visser, R'dam. 5: Ds. D. van Enk, Veenendaal Koediefslaan. 10: Ds. D. Kuiper, van Bedum. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. D. Kuiper. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel 10.30: Prof. Dr. A. A. van Ruler, uit Utrecht. Re ligieuze Kring, Eikenlaan 5. Dr. H. Jansen, Voorg afd. H'stede Ned. Prot. Bond. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. 7: Jeugddienst o.l.v. Ds. J. Spruyt. Geref. Kerk. 10 erx 5: Ds P de Ruig, te Haarlem HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. S. L. Knottnex-us. 5: Cand. M. Heymans, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond. 10: Ds S. M. Daalder van Haarlem. Geref. Kerk, 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. W. A. Hoek uit Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. O VERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Hijmans. uit Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. J. Arntzen, van Anna-Jacoba pol der. H. Avondmaal. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. Geref. Kerk, 10 en 4: Ds. P. War- menhoven. Badhoevedorp. Geref. Kerk (Art. 31) 11 en 3: Ds. M. Janssens. Lutten (Ov.) SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. D. H. Scholten, Santpoort, cand. tot de H. Dienst. 3: Ds. P. A. Tichelaar, af scheidspre dikatie. „De Toorts" 10: Ds. A. A. Wildschut Amsterdam-West. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk, Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Lekkerkerker, em. px-ed. te Bennebx-oek. West. Kon. Emaschool, Raaf straat. 9 en 10.30: Dhr. Veenhof, Heemstede. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds, E. Saraber Jr. Ned. Prot, Bond De opening van het door de „Tutmonda Junular Organizo" op „Duinlust" in Over- veen te houden congres van Espex-antisten had Vrijdagavond plaats op de grasweide voor het gebouw. Een kleine tweehonderd aanwezigen werden door de voox'zitter van T.J.O., de heer C. Geux-ts uit Edam, welkom geheten. Hij toonde zich dankbaar voor de van de zijde van het gemeentebestuur van Haarlem ondervonden medewerking bij de voorbereidingen van dit congres. Hij hoop te, dat de congressisten veel indrukken zouden opdoen en dat de jeugd na afloop van het congres de volgende week als vrien den uit elkaar zou gaan. De T.J.O. is name lijk een vereniging van voox-al jongeren in de leeftijd van ongeveer twaalf tot dertig jaar waar leiding wordt gegeven door oudere uit het ondex-wijs afkomstige per sonen. Vervolgens werden korte toespraak jes gehouden door vex'tegenwoordigers uit respectievelijk Engeland, Frankrijk, Dene marken, Noorwegen, Duitsland, Joegosla vië, Italië en België. De spreeksters en sprekers brachten de groeten over uit de door hep vertegenwooi-dige landen, prezen eenparig de mooie omgeving waar dit con gres plaats heeft en hoopten op een pret tige verstandhouding. De secretaresse va» T.J.O., mejuffrouw Helmi Veldhuyzen Delft, leidde de buitenlanders in. De acht jarige Hans Ingmar Weijers uit Ede, de jongste onder de espex-antisten, besloot de rij van sprekers. Een mandoline-orkestje van Haarlemse dames-esperantisten speelde vervolgens enige populaire liedjes. De heer S. de Jong, ondanks zijn invaliditeit uit Tjerkwerd ge komen, speelde op zijn aecox-deon de Espe- x-antomars. Vertegenwoordigers van verschillende zusterox-ganisaties van de T.J.O., waar onder de heer Wolf en mejuffrouw Blokker uit Haarlem, spraken vervolgens nog na mens deze verenigingen. Ontvangst ten Stadhuize De officiële ontvangst op het stadhuis van Haarlem geschiedde hedenmorgen om half elf. 150 congressisten konden deze ontvangst bijwonen en een repox-tage van de ontvangst kan men hedenmiddag beluis teren over Hilversum I om half zes. Hedenmorgen werden de deelnemers aan het congres door het college van B. en W. op het stadhuis te Haarlem ontvangen. De burgemeester-, mr. P. O. F. M. Cremers, die hen in het Nederlands toesprak, zei onder meer: „Ik ben bijzonder blij dat U in zo grote getalen gekomen bent om hier uw opwachting te maken. U had moeilijk in Nederland een plaats kunnen vinden die zo mooi en zo rijk aan histox-ie is als juist Haarlem. Dat uw eongx-es niet zozeer een werkcongres, als wel een vx-iendschapscon- gres is, typeert uw instelling. U beschouwt immers het Esperanto als een middel om vriendschapsbanden over de grenzen te leggen. Hiermee kunt U een belangrijke bijdrage levpren tot de wereldvrede. Moge het con gres u geven, wat u ervan vei-wacht". De secretaresse, mejuffrouw H. Veldhuy zen, vertaalde de toespraak van de burge meester vervolgens in het Esperanto, waarna de voorzitter, de heer C. Geurts, de dank van de congressisten over bracht voor de gulle gastvrijheid die hen in de Spaarnestad was geboden. „Wij hebben hier alles wat ons hart begeex-t en mochten veel hulp van het gemeentebestuur ontvan gen. Wij zijn daar zeer dankbaar voor", al dus de lieer Geurts. B. en W. van Haaxiem hebben een nieu we parkeerx-egeling vastgesteld voor de Anegang en de Leidsevaart. In het gedeelte van de Anegang tussen Shagchelstraat en Kleine Houtstraat zal op de even data van de maand niet geparkeerd mogen worden (behalve voor het onmid- delijk in- en uitstappen of dix-ect laden en lossen) aan de oneven kant van de stx-aat, op de oneven data mag dat niet aan de zijde van de even nummers. Voor de omgeving van de Leidsevaart is een apax-te x-egeling getroffen met het oog op de tijdens de boilenbeurs heersende dx'ukte. Op de Maandagen zal het tussen tien en zestien uur verboden zijn te pax-keren in het gedeelte van de Rollandstraat tussen de Leidsevaax-t en de Nadorststx-aat en in het gedeelte van de Oost ïndiësti'aat tussen de "Leidsevaart en de Nadorststraat. Van de nieuwe Koningin Wilhelmina- school voor christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan in Overveen ging gis teren de vlag in top. Nadat op 23 Mei de eerste paal was geheid en precies vier weken later de „eerste steen" was gelegd, werd Vrijdag het hoogste punt bei-eikt. Van de vleugel aan de Westzijde zijn de muren geheel opgetrokken en dit gedeelte zal over ongeveer veertien dagen gereed zijn. Daarna zal het andere gedeelte spoedig volgen, zodat deze schoolbouw ixx een wel zeer snel tempo wordt uitgevoerd. Alleen met het schilderwex-k verwacht men enige ver traging. ADVERTENTIE Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan, van Haarlem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. F. Guillaume, van A'dam-West. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. B. G. Mees ten Oever, van Kamerik. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: :Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3