Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek Glorieuze intocht in Nijmegen ■Clowntje Rick HARTENDORP Bij de Vierdaagse dat De strijd om de nationale titels te Sittard „Ziekenzorg" werkt vijftig jaar Meeuwen-waterballet vierde nieuwe triomfen het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen 1 Het programma De laatste dag van de Vierdaagse Wedstrijden in het Stadion Ronde van Frankrijk Zwitser Koblet ook in tijdrit onoverwinnelijk De Nederlandse ploeg voor de Cross des Nations Pogingen om het Kanaal over te zwemmen mislukt Voor de kinderen Interessante dag op de Alkmaarse baan ZATERDAG 28 JULI 1951 4 ADVERTENTIE M-55-M Vrijdag 3, Zaterdag 4 en Zondag 5 Augus tus zullen te Sittard de nationale zwemkam- pioenschappen worden gehouden. De eerste dag wordt de 1500 meter vrije slag heren gezwommen, waarvoor dit jaar niet minder dan vier series nodig zijn. De gemaakte tijden zijn direct beslis send voor de titel. De laatste serie zal naar alle waarschijnlijkheid de kampioen opleve ren. Beijderwellen en Cabout, beiden van GZC, zijn favoriet, maar in de Robbenzwem- mer Kayser, zullen zij een niet te onderschat ten concurrent ontmoeten. Dat hei schoonspringen in ons land nog steeds weinig enthousiasme kan vinden blijkt wel uit de deelnemerslijsten van dit nummer. Bij de heren zal de Eindhoven-aar Mol ver moedelijk niet veel concurrentie ondervinden van zijn enige mededinger Braamzeel en Lenie Lanting—Keiler zal bij de dames haar titel ongetwijfeld prolongeren. Gezien haar vorm van de laatste weken» zal Irma Schuhmacher weinig moeite hebben Wies Vaessen ditmaal de baas te blijven op de 100 meter vrije slag dames. De strijd om de derde plaats zal waarschijnlijk een duel worden tussen het Groningse meisje Koosje van Voorn en Hannie Termeulen, maar ook Rineke Symons (MZ en PC) en Els van der ploeg (ADZ) zijn hier niet kansloos. Bij de heren kan op ditzelfde nummer een felle kamp verwacht worden tussen Gerrit Bijlsma en de HPC'er Tjebbes. Zoals men weet plaat ste Bijlsma zich tijdens de landenwedstrijd Frankrijk—Nederland met de fraaie tijd van 59.4 sec. boven Tjebbes, die eveneens onder de minuut bleef. Er moet al iets heel bijzonders gebeuren wil Geertje Wielema haar kampioenschap op de 100 meter rugslag verliezen. Veel span ning zal dit nummer daarom niet brengen, te meer omdat Ria van der Horst vrijwel ze ker is van de tweede plaats. Wat op de 100 meter vrije slag heren is ge beurd met Bijlsma en Tjebbes geldt op de 100 meter rugslag voor Van der Veen en Kievit. Ook Kievit werd als titelhouder te Parijs geslagen door de uitdager, de Leeu wardenaar Jitse van der Veen, Het zal span nen tussen deze twee en de Aegir-man heeft zeker een goede kans op revanche. Jannie de Groot zal haar titel op de 200 meter schoolslag niet kunnen verdedigen en als favoriete start nu Lies Bonnier met als gevaarlijkste tegenstandsters Jennie Welling, Rika Bruins, Nel Garritsen en Tonny Hom. Hans Kelder en Bob Bonte, welke laatste thans voor „Haarlem" uitkomt, zullen voor de zoveelste keer eikaars rivalen zijn in het schoolslagnummer voor heren; een strijd, zoals immer volkomen open. De kamipoene 400 meter vrije slag dient men te zoeken bij het tweetal Irma Schuh macher en Geertje Wielema. Een interessant duel, waarbij men zich afvraagt of het de Hilversumse zal gelukken het kunststukje van verleden jaar te herhalen. Ook zal het de moeite waard zijn te zien wat Emmy Duizend toeschouwers bij Zandvoortse reprise van „Haarlem"-zwemfeest Door de medewerking van de balletgroep van de Meeuwen is Vrijdag het door zwem- club Haarlem georganiseerde zwemfestijn in bad Riche te Zandvoort een groot suc ces geworden. De verlichting boven water was nu beter dan Donderdagavond bij het zelfde nummer in Stoops Bad. Ongeveer duizend toeschouwers hebben genoten van de waterballetkunst die door dit groepje zwemstertjes geboden werd. De heer Hölsken, voorzitter van zwemclub Haar lem, sprak dan ook stellig namens velen toen hij met enige hartelijke woorden en het aanbieden van bloemen hulde en dank bracht aan de leidster der balletgroep. Bij de demonstratie schoonspringen verscheen alleen mevrouw L. LantingKeiler op de springplank. Zij gaf vele keurige sprongen ten beste, die zeer in de smaak vielen. In de zwemwedstrijden spraken de Southern Counties ladies slechts in de 100 meter rugslag een woordje mee. Na een aardige strijd met L. Diks (Meeuwen) werd de Engelse dame O. Feil tweede in 1 min. 28,2 sec.; de overige tijden zijn L. Diks 1 n- i. 26 sec. en Jopie Wisker (DWR) 1 min. 28,7 sec. De 100 meter vrije slag was wederom voor Elly Hölsken, Haarlem, in 1 min. 15.1 sec.; L. de Goede (Meeuwen) en A. de Goede (V.Z.V.) waren beiden vrijwel even goed, het Amsterdamse meisje was 0,1 sec. sneller en liet 1 min. 19,3 afdruk ken. Fred Pieters (D.W.R.) won de 200 meter vrije slag in 2 min. 21.6 sec.; Joop van Merkensteyn deed er 5,2 sec. langer over en dan volgde de H.P.C.'er Piet Smit met 2 min. 32,7 sec. Een nek-aan-nek race werd door Ad de Vries (Ii.P.C.) en Jan Hofman (Haarlem) geleverd op de 100 meter schoolslag. De Heemstedenaar moest echter met 0,1 sec. verschil de eer aan de Haarlemmer laten: Hofman 1 min. 15 sec., De Vries 1 min. 15,1 sec., J. Stutterheim (H.V.G.B.) 1 min. 19,2 sec. Een spannend verloop had de 5 x 50 meter vrije slag esta fette heren. Tot de laatste baan had H.V.G.B. met een flinke voorsprong de lei ding, gevolgd door D.W.R. en H.P.C. De H.P.C.er Tjebbes wist echter in de laatste baan flink op te halen, D.W.R. achter zich te laten en een flink stuk op de H.V.G.B.- voorsprong in te lopen. De uitslag werd H.V.G.B. 2 min. 28 sec., H.P.C. 2 min. 30,4 sec. en D.W.R. 2 min. 35,4 sec. De water- polowedstrijd tussen de Haarlem-H.V.G.B.- combinatie en Southern Counties had een spannender verloop clan Donderdagavond. Dank zij Nanny Franke ging de rust in met 20 en in de tweede speelhelft bracht de zelfde zwemster de stand op 30. Hierna verkleinden de gasten de achterstand tot 32. Het einde kwam met 42 voor de combinatie. Wielema, Geertjes jongere zusje, in dit milieu presteert. Tjebbes. Cabout en Beijder- welen zullen uitmaken, wie zich kampioen 1951 op de 400 meter heren zal mogen noemen. Tenslotte zullen de estafettenummers, 4 x 100 meter dames en 4 x 200 meter heren, weer voor de nodige sensatie en spanning zorgen. Het zal wel gaan tussen Haarlem, HZ en PC en GZC en bij de dames tussen de ploegen van de Robben en RDZ lijkt ons het waarschijnlijkst. ADVERTENTIE met soep en toespijs naar keuze ƒ3.50 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Gebr. kip, appelmoes, pom- mes frites. Saucijsjes, bloemkool. Geb. kalfslever/spek, appel moes, geb. aard. Nasi Goreng Speoiaal. Wiener Rosbraten. Geb. paling, salade. Lamsbout, sperciebonen. Competitie Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Zondag 29 Juli, hoofdklasse: HVGBSVH; reserve eerste klasse A: SVH 2Haarlem 2. Maandag 30 Juli, dames, tweede klasse A: VZVADZ; heren, eerste klasso A: Neptu- nus (Amersfoort)DWR; hoofdklasse: Haar lem—SVH; derde klasse F: ZWIP—HZV. Dinsdag 31 Juli, dames, derde klasse A: HaarlemOosterbad; heren, reserve eerste klasse B: Haarlem 3AZPC 2; reserve derde klasse B: Haarlem 4HVGB 4. Woensdag 1 Augustus, dames tweede klasse A: DWR—DWT; derde klasse D: DWR 2— DWT 3; heren, eerste klasse A: DWRNep- tunus (Arnhem); reserve tweede klasse A: DWR 2—Nereus 2. Donderdag 2 Aiigustus, tweede klasse A dames: NereusDWT. Vrijdag 3 Augustus, heren, hoofdklasse: Meeuwen—HVGB; reserve eerste klasse B: HVGB 2—AZPC 2, Robben 3—Haarlem 3; reserve tweede klasse A: HVGB 3Dolfijn 2; tweede klasse C: SleutelstadVZV. Kringcompetitie Maandag 30 Juli, jongens: HaarlemDWT. Dinsdag 31 Juli, heren: HPC 4HVGB 5. Woensdag 1 Augustus, jongens: HPC— HVGB a. Donderdag 2 Augustus, meisjes: DWT DWR; heren: HPC 5Haarlem 6. Vrijdag 3 Augustus, jongens: HVGB a Haarlem. Zaterdag 4 Augustus, meisjes: HVGB a HPC; jongens: HVGB bDWR. Cricket Het wedstrijdprogramma voor Zondag luidt: eerste klasse: HaarlemVOC, HCC I ACC, Hermes DVS—Rood en Wit, VRA— HCC II, Kampong—rW; WV—HBS. Tweede klasse A: UDQuick (H.)Tweede klasse B: MeikeversLCC; Rood en Wit II Kampong II. Tweede klasse D: AAC III Haarlem II; CRIC—SCHC; Rood en Wit III— CVHW (Zaterdag). Boksen Het volledige programma van de inter nationale bokswedstrijden, die 7 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam wor den gehouden, luidt: hoofdpartij: Luc van DamJean Stock. Bijpartijen: middengewicht: Job Roos— Acha (België) (10 ronden van 3 minuten). Halfzwaargewicht: Wim Snoek-Albert Heyen (België) (8 ronden van 3 minuten). Weiter- gewicht: Walter Kraus—Wim Ludwig (8 Hftnden van 3 minuten). De vierde dag van de Vierdaagse heeft de grauwe inzet van de eerste dagen vol komen doen vergeten. Er kwam geen einde aan de stoet burgers en militairen en er moeten voor deze dag onafzienbare bloe menvelden zijn kaalgeplukt, want met han denvol werden bloemen uitgestrooid over de voldaan en gelukkig lachende wande laars. Familie en vrienden stonden de bin nenkomenden op te wachten. Kwartier gevers brachten een bloemenhulde aan hun gasten. Volslagen onbekenden schonken bloemen aan even onbekenden. Het was weer de dag der dagen in Nijmegen. Het was uitgezocht wandelweer op deze vierde dag. Grave, anders een vergeten vestingstadje, leek op een mierennest in de vroege morgen. Geen Gravenaar was thuis gebleven. De conditie der wandelaars was over het algemeen voortreffelijk. Op de derde dag, die slechts in totaal veertig uitvallers telde, schenen ook zij, die met moeite de eerste sombere dagen waren doorgekomen, zich te hebben hersteld. Hier en daar trok wel iemand met de hakken, of was er een zekere stramheid te bespeuren, maar strom pelaars v/aren er niet in het legioen der duizenden. De tocht door het heuvelachtige Bra bantse land met telkens onverwachte ver gezichten droeg er ook al toe bij, dat in de beste stemming het traject werd afgelegd. Ook de tweede tijdrit van de Ronde van Frankrijk eindigde in een zege voor de Zwitser Koblet. Direct na de start zette Koblet er een ge weldige gang in en haalde te Nonglard, 32 kilometer van Aix les Bains, Bartali in, die prachtig reed. De Zwitser liet de Italiaan achter zich en passeerde vervolgens de voor hem vertrokken renners Barnardo Ruiz en zijn grootste concurrent Géminiani. Laatst genoemde bleef hem op korte afstand volgen en probeerde met inspanning van alle krach ten om voor Koblet te eindigen, hetgeen hem tenslotte gelukte. Koblet heeft zich met deze overwinning onwrikbaar op de eerste plaats in het alge meen klassement genesteld. De uitslag van de 22ste étappe van de Ron de van Frankrijk, de tijdrit van Aix les Bains naar Genève (97 km.) luidt: 3. Koblet (Zwit serland) 2.39.45; 2. Decock (België) 2.44.35; 3. Barbotin (Frankrijk) 2.44.44; 4. Magni (Italië) 2.45.28; 5. Ockers (België) 2.46.10: 6. Coppi (Italië) 2.47.13; 7. Bartali (Italië) 2.47.50; 8. Lauredi (Frankrijk) 2.47.52; 9. Lucien Lazaridès (Frankrijk) 2.50.13; 10. Morvan (West-Zuid-West) 2.51.11. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Ko blet (Zwitserland) 126.02.51; 2. Géminiani (Frankrijk) 126.24.51; 3. Lucien Lazaridès (Frankrijk) 126.27.07 4. Bartali (Italië) 126.32.00; 5. Ockers (België) 126.35.40; 6. Barbotin (Frankrijk) 126.39.31; 7. Magni (Italië) 126.44.15 8. Bauvin (Oost-Zuid- Oost) 126.48.44; 9. Ruiz (Spanje) 126.48.46; 10 Coopi (Italië) 126.49.42. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 378.01.49; 2. België 378.52.48: 3. Italië 379.19.50; 4. Oost-Zuid- Oost 380.03.43; 5. West-Zuid-West 380.15.36; 6. Zwitserland 380.45.22; 7. Spanje 382.40.46; 8. Ile de France 383.26.11; 9. Parijs 384.00.56. DE RONDE VAN DUITSLAND De uitslag van de zevende étappe van de Ronde van Duitsland, die van Waldshut naar Ravensburg (250 kilometer) luidt: 1. Pan- koke (Duitsland) 7 uur 23 min. 50 sec.; 2. Bourlon (Frankrijk) 7.27.15: 3. Breuer (Bel gië) zelfde tijd; 4. Mueller (Duitsland) 7.32.57; 5. Weimer (Dui(sland) zelfde tijd; 6. Peeters (België) zelfde tijd; 7. Schild (Duitsland) zelfde tijd; 8. Berger (Duits land) zelfde tijd; 9. Lambrichs (Nederland) zelfde tijd. Het algemeen klassement van de Ronde van Duitsland luidt: 1 Impanis (Belaië) 49 uur 20 min. 18.4 sec.: 2. Dc Santis (Italië) 49.22.39.7; 3. Sehaer (Zwitserland) 49.25.10,1; 4. Kirch en (Luxemburg) '49.27.43,7; 5. Peeters (België) 49.28.27,3. En bovendien: „We gaan nu naar de bloe men", zoals een kwiek v/andelaarstertje, dat voor het eerst meeliep en met nog een twintigtal kilometers voor de boeg, zich al verkneuterde in de wachtende hulde. Cuyk was deze dag het centrale punt. Voorbij het raadhuis werd de pontonbrug, die wederom voor deze speciale gelegen heid over de Maas was geslagen, opgewan deld. Vóór het bordes van het voormalige gemeentehuis stonden talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland opgesteld. Het werd hier een echt défilié, en herhaaldelijk klonk het commando: „hoofd links". Het vierde Belgische divisie-bataljon bezettingstroepen uit Duitsland had één uitvaller. Maar dat was geen Belgische sol daat, maar een teddybeer, die op een van de bajonetten was geprikt. Eén pootje had een kleurig blaren-verband. „Hij is op de eerste dag al uitgevallen" vertelde de com mandant. Intocht in Nijmegen Op de Mookse Baan en de Sint Anna- straat waren Donderdagavond al mensen gaan zitten, om toch vooral maar een goed plaatsje te bemachtigen. Van de spoorbrug te Mook af tot de draai van het Keizer Karelplein stonden dichte hagen toeschou wers. Tussen drie en vier uur kwamen de militaire détachementen, die zich aan de grens van Nijmegen hadden verzameld en daarna défileerden voor generaal Hassel- man. Oude mensen liepen de laatste van hun dertig kilometers met stille ontroering, want speciaal voor hen klaterde onophou delijk een huldebetuiging. De buitenlan ders ondergingen met glinsterende ogen dit tintelend enthousiasme. Men had hen veel van de traditionele intocht verteld, maar dit overtrof hun stoutste verwachtingen. Erie Biörn, de voorzitter van de Nijmegen- Klubben te Oslo, leek uiterlijk niet uit zijn evenwicht, maar met nadruk verklaarde hij, dat er in Noorwegen juist daarom een speciale „Nijmegen-klubben" is opgericht, omdat de wonderbaarlijke sfeer van de Vierdaagse een buitengewone aantrek kingskracht heeft op de Noren. De Belgische para-troepen, die door hun ongewone aankomst uit de lucht in Nijme gen een grote populariteit genoten, kregen een uitbundige bloemenhulde. Ook de En gelsen raakten uit de plooi door de tocht langs de duizenden en het aanhoudend klaterend applaus. Het was „lovely and bright" vertelden ze. Aan het einde van de vorige en in het begin van deze eeuw, toen het coöperatief bouwen van woningen door de arbeiders in Haarlem zijn hoogtepunt had bereikt en de verbruikscoöperatie vaste vorm had aan genomen, bestond er ook belangstelling de geldelijke gevolgen van de ziekteverzor ging op te vangen. Het resultaat was, dat in navolging van Amsterdam op 1 Augus tus 1901 de vereniging „Ziekenzorg" werd opgericht. Dat is dus dezer dagen vijftig jaar geleden. Zij, die een halve eeuw ge leden geijverd hebben een vereniging te stichten, zullen niet vermoed hebben welk een belangrijke taak zij voorbereid hebben. Bij de jubilerende vereniging zijn op het ogenblik veertigduizend verzekerden aan gesloten, woonachtig in Haarlem en omlig gende gemeenten. Mevrouw A. J. de Graaf-Van Eist heeft destijds het plan ontworpen, in Haarlem een vereniging te stichten, welke aan haar leden zou verstrekken: genees-, heel-, verlos- en tandheelkundige hulp; genees- en verbandmiddelen; uitkering van kraam geld. In het Brongebouw werd een vergade ring gehouden en op 9 Augustus 1901 volgde de eerste bijeenkomst voor de le den, waarop de heer M. de Braai tot voor zitter werd gekozen, de heer W. Akkerman tot secretaris en de heer P. Bottelier tot vice-voorzitter. Als administratrice trad mevrouw De Graaf op. Er hadden zich 102 leden aangemeld; het aantal bedroeg in Januari 1902 703. Het bestuur meende, dat het op de volle medewerking van de Haarlemse doktoren en apothekers kon rekenen. Dat was niet het geval. Alleen dr. Mieg verbond zich aan de vereniging en apotheker Van Rijn verleende „Ziekenzorg" goede steun. Na de eerste maanden ging het aantal leden niet zo snel omhoog en het bestuur kon wegens gebrek aan geld het werk niet voldoende uitbreiden. Het werkte hard om de moei lijkheden te overwinnen en daarin slaagde het ook. In de loop der jaren verleenden meer artsen hun medewerking; het heeft echter tot 1917 geduurd alvorens een col lectieve overeenkomst tot stand kwam tus sen doktoren, apothekers en specialisten enerzijds en ziekenfondsen anderzijds. Hadden de leden aanvankelijk een contri butie van tien cent per week betaald, dit bedrag moest na 1917 verhoogd worden tot veertien cent. Te begrijpen is, dat de con tributie steeds omhoog is gegaan en nadat de laatste jaren een bepaling heeft bestaan, dat in het gehele land een zelfde bedrag door ziekenfondsen werd geheven, zijn de verenigingen thans weer vrij en stellen de contributie vast, al naar gelang de uitga ven dat vragen. Sedert begin van dit jaar bedraagt de contributie van „Ziekenzorg voor de vrijwillig verzekerden f 1.04 per persoon van 16 jaar en ouder. In de eerste vijf-en-twintig jaren heb ben de bestuursleden vele voorbereidende werkzaamheden verricht. De besturen, welke na het zilveren jubileum optraden, hebben daarvan de vruchten kunnen pluk ken. Vele regelingen, meestal in samen- Motorsport De door de KNMV samengestelde ploeg die Zondag 5 Augustus zal deelnemen aan de internationale terreinwedstrijd, die op een circuit bij Namen wordt gehouden, bestaat uit de volgende renners: H. Rietman op BSA; F. Baudoin op BSA; J. van Heukelom op Matchless; A. Koning op Triumph; G. Jonkers op Triumph, H. Luybregts op Matchless. De Cross des Nations wordt in twee series verreden over een afstand van 25 kilometer en een finale over 40 kilometer. In iedere serie worden maximaal vijftig deelnemers toegelaten. Zwemmen Evenals het 19-jarige Engelse fabrieks meisje Kathleen Maych is ook de Zweed Lars Warle er niet in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Hedenmorgen vroeg moest hij zijn poging hij was nog 1300 meter van de Engelse kust verwijderd opgeven. Dit was een gevolg van de ongunstige stromin gen, die hem in de richting van de Franse kust deden terugdrijven. werking met de andere plaatselijke zieken fondsen, kwamen tot stand. Wij noemen de overeenkomst met de gemeente Haar lem over de zogenaamde verhaalverzeke- ring (1927), welke 1 Januari 1951 opgehe ven is, de oprichting van een tandheel kundige inrichting voor de vijf zieken fondsen op de Nieuwe Gracht (1927), het vormen van een Pensioenfonds voor het personeel der vereniging, waarvan eerst de vrije agenten en later alle leden van het personeel genoten (1928), de oprichting van de afdeling Zandvoort (1930), zieken huisverzekering voor niet-Haarlemmers (1931), stichting van een fonds voor mid denstanders (1932) en de opening van het Medisch controlebureau van de Haarlemse ziekenfondsen op het Frans Halsplein (1 Januari 1951). Op laatstgenoemde datum werd in samenwerking met andere in Haar lem werkende fondsen een eigen aanvul lingsfonds voor ziekenhuisverpleging ge sticht, tengevolge van de opzegging van de gemeente Haarlem van de bestaande ver- haalsverzekering. Toen ongeveer 20 jaar geleden het aantal werklozen bijzonder steeg en vele leden geruime tijd werkloos bleven werden moeilijkheden verwacht. Door een goede samenwerking tussen de gemeente Haar lem, artsen, apothekers, incasseerders en het ziekenfonds konden allen lid blijven en van de regeling, welke het fonds bood, ge bruik maken. „Ziekenzorg" zag het werk aanmerkelijk uitgebreid, toen in 1941 het ziekenfonds- besluit van kracht werd en vele verplicht verzekerden zich aansloten. Bij het zilveren jubileum telde de vereniging 8400 leden (12.000 verzekerden); bij het veertigjarig bestaan 22.500 leden (33.000 verzekerden) en thans zijn er 40.000 verzekerden. Het kantoor van „Ziekenzorg" is in de eerste vijf-en-twintig jaar op verschillen de punten der stad gevestigd geweest. In 1926 was het in de Nassaustraat 25 en bij het zilveren jubileum bood het personeel het bestuur een tegeltableau aan, voorstel lende het kantoor. Bij het dertigjarig be staan werd het pand Kenaupark 20 be trokken, waar de werkzaamheden nog steeds verricht worden. Wij noemden reeds enige namen van hen, die in de eerste moeilijke jaren verdienste lijk werk hebben verricht. De heer D. J. Tork dient ook met ere genoemd te wor den. Van 1913 tot in 1928 bij zijn overlij den vervulde hij het voorzitterschap. Het is gebleken, dat de tegenwoordige bestuursleden veel voor „Ziekenzorg" over hebben, want zij blijven lange tijd in functie. De voorzitter de heer P. Bruijn, werd in 1916 in het bestuur gekozen en van 1928 af is hij voorzitter; de heer H. J. Breddels neemt van 1925 af het secretariaat waar en was daarvoor zeven jaar bestuurs lid; de heer J. J. Schneiders is van 1920 af financieel commissaris; het oudste be stuurslid is de vice-voorzitter, de heer J. de Haas, die in 1902 gekozen is en dus acht-en-veertig jaar zijn krachten aan „Ziekenzorg" geeft; verder hebben in het bestuur zitting de heren H. van Donkelaar (1917); A. Scholten (1928), J. Adelaar (1931); W. Sterk (1933); E. W. Goedhart (1938) en J. J. Rijbroek (1947). De raad van toezicht wordt gevormd door de he ren K. A. Bor, G. K. Janssen en L. Salie. Als administrateur treedt op de heer C. H. Vrugt. Wegens de vacantie leent 1 Augustus zich minder gunstig voor de viering van het gouden jubileum; daarom is besloten midden September een receptie te houden. Het schip voer lustig verder. Van het land was niets meer te zien; de kust was al ver achter hen. De zon begon al lager te zinkende avond begon al te vallen. Ze keken naar de prachtige rode bol, die langzaam wegzakte. Toen werd het langzaam donker. „We moeten straks zeker gaan slapen, hè?", zei Bunkie. „Zijn er bedden?" „Natuurlijk, wat dacht je?", zei Rick. „Als ik een boot tover waarmee we 'n reis gaan maken, doe ik het goed. En dan zijn er bedden ook. Kom maar eens kijken". Ja hoor, er waren bedden. En wat 'n heerlijke bedden! Drie naast elkaar, in de hut „Nou", vond Oepoetie. „Daar zullen we lekker in slapen!" Toen het dan ook donker geworden was en nadat ze nog wat gegeten hadden, kropen ze fijn m bed. Eerst lagen ze nog 'n poos wakker en praatten en lachten nog wat met elkaar; maar eindelijk kregen ze toch slaap. Dat was ook al geen wondervan het water wordt je slaperig! En in de dpnkere nacht dobberde de boot bij het maanlicht rustig over de zee._. .M Zuinigheid is een eigenschap die men, vooral in een huisvrouw niet genoeg kan loven. Maar hoe prijzenswaardig ze op zichzelf ook is de zuinigheid kan toch de wijsheid wel eens bedriegen, wanneer ze met al te grote ijver beoefend wordt. Als voorbeeld noemen wij hier enkele van die middelen die wei worden aanbe volen om brandstof (en werk) bij het in maken te besparen. Er is een apparaat dat de lucht uit inmaakflessen zuigt, nadat die gevuld zijn met het in te maken product en een ander dat er stoom in blaast. Door die behandelingen blijven de flessen wel (enige tijd) gesloten, maar de inhoud is allesbehalve steriel en loopt zeer grote kans spoedig te bederven vooral wan neer het groente of vlees is, die men aldus heeft „ingemaakt". En daar dit bederf, vooral bij vlees, niet altijd duidelijk merk baar is, is het gevaar voor vergiftiging als gevolg van zulke ondeugdelijke methodes niet uitgesloten. Het spreekt vanzelf dat geen enkele besparing tegen deze bezwaren zou opwegen! Ook tegen het gebruik van zg. inmaakdruppels en tabletten voor het conserveren van groenten en vlees moeten wij waarschuwen. Voor vruchteninmaak zijn druppels echter wel te gebruiken. Ondanks goede voorzorgen komt het in de zomermaanden wel voor, dat de melk zuur wordt. Vele huisvrouwen kunnen het moeilijk over haar hart verkrijgen om die zg. „zure" melk weg te gooien, doch laten ze bv. uitlekken, zoals hangop. Dit moet echter toch afgeraden worden: gepasteuri seerde melk (ook de losse melk is in de fa briek gepasteuriseerd) kan nl. niet meer fris zuur worden zoals melk die rechtstreeks van de koe komt doch wordt zoals dat heet: „goor" en daarmede ongeschikt voor het gebruik. Beter is het om het bederf te voor komen door (losse) melk dadelijk na ont vangst te koken, snel af te laten koelen (bij warm weer in een bak stromend koud wa ter) en op een koele plaats weg te zetten. Flessen melk zette men onmiddellijk op een koele plaats. Goedkoop kan ook duurkoop zijn Groente of fruit die zeer goedkoop worden verkocht, omdat ze al aangestoken plekken vertonen zijn soms zelfs dat kleine bedrag niet waard, omdat men er zoveel van weg moet doen. Laat u ook niet te gauw verleiden om ..koopjes" die u eigenlijk nog niet nodig hebt, alvast in huis te nemen. Vaak blijken deze ook later nog niet nodig of wel'on bruikbaar te zijn. Paardensport Alkmaar heeft Zondag een uitstekend programma, dat ieders aandacht had, 'met het gevolg, dat vrijwel alle Noordelijke entrainementen voor twee dagen hun bivak hebben opgeslagen in de kaasstad. Reeds in de Jubileumprijs is het Noorden sterk vertegenwoordigd en wel met Pelikaan S en Paula B H en de zekere, maar minder snelle Prince Bond. In Petite Casindra zien wij echter het grootste kanspaard. De Vooruit-prijs telt zovele deelnemers, dat splitsing wel onvermijdelijk zal zijn. Voorspellen van deze nummers is moeilijk, daar deze paarden vrijwel alle onvast zijn en tevens met de mogelijkheid rekening moet worden gehouden, dat de uitslagen van Zaterdag afstandswijzigingen zullen, opleveren. Om deze redenen houden wij het op Orkaan O, Olympia B, Osemorgan en de keuze B: U. de Jong (Otto H, Oefening). De amateurrijders verrijden een „open" nummer. G. v. d. Wal zal vermoedelijk weer de beschikking krijgen over Menno Dynamic. Menno Dynamic kan dan ook winnen met Myrtilus en Larus S als de naaste kanspaarden. Martini Spencer indien in vorm zou gemakkelijk kunnen winnen, maar door zijn laatste verrichtin gen geven wij hem slechts outsider. De Fruit-prijs is op papier een volkomen Noordelijke aangelegenheid. Wij prefereren hierin Leidstar, keuze K. Kramer (Nestor B, Monty's Boy) en Leeuwerik S, met de verbeterde Lady Deter als outsider. De Karei I Bertenja-prijs herbergt de huidige groten onder de deelnemers. Alles hangt in dit nummer van de positie aan de start af en wie het geluk heeft de railing- zijde te veroveren, is de winnaar, zo gering is het verschil in kracht. Mr. Fried heeft op de kortebaan geleerd snel te starten en dit geeft ons aanleiding om de hengst zelfs boven Miss A te stellen, daar deze moei lijkheden met de afstand zal hebben. Ma dame B en Lord Heny kunnen als de kwaadste tegenstanders worden aange merkt. De Sketch-prijs lijkt ons een prooi toe voor Norma Shearer met Or de Casindra en Over Again als de plaatspaarden. In de monté-draverij krijgt Roodenburg, die dit ook goed verstaat, wederom de Kentucky King en indien hij de onstuimige vos de baas blijft, zal hij winnen. Koerier en Matador zullen bij een falen van de favoriet kunnen winnen. De Noordelijke Leander is als outsider in dit attractie volle nummer te beschouwen. De dag wordt besloten met een kracht proef, Alkmaars drie kilometer, waarin een behoorlijk aantal paarden aan de start verschijnt. Logischerwijze zouden de grote stayers met de beste papieren moeten staan en niettemin gaat onze keuze uit naar een paard, dat niet als zodanig te boek staat, Nellie Gregor. Dit paard, dat 1.22.3 toonde over 1610 meter, beschikt over zoveel fijne en zuivere speed, dat zij nog voldoende over zal hebben om een slotaanval van de stayers af te slaan. Gevaarlijk is Nelson, die minder snel is, maar over een grote uithouding beschikt. Narciso van Zora zal mede een belangrijke rol spelen. Wij zien hem als derde eindigen. Tenslotte noe men wij nog „Little Monty", wiens stayers capaciteiten onbegrensd zijn. Duindigt Aan het aantal inschrijvingen voor Duin vliet is de concurrentie van Alkmaar dui delijk merkbaar. De Parquita- en de Pasa- dena-prijs maken hierop nog een gunstige uitzondering. In de eerste draverij zien wij de eind strijd gaan tussen Pearl Spencer, Ovidia Axworthy, Olga S en, indien stal-Knijnen- burg zich nu eens van de goede zijde laat zien, ook Oranje Nassau. In de ruim 2400 meter lange Pasadena- prijs staat Nevada L door zijn laatste ver richting niet kansloos, maar Laarman zal toch wel de vlag moeten strijken voor Oehoe S. Overste van Fresena zal eveneens de plaats kunnen belopen. Zowel in de Pegasus-prijs als in de Pan- dora-prijs brengt stal-Geersen zwaar ge schut in stelling en daar de concurrenten hun geluk beproeven in Alkmaar," is Geer- sen's keuze favoriet. In de Pandora-prijs zouden echter Moquette de la Maire B en New Vlamingman nog roet in het eten kunnen gooien. Rennen De mindere klasse 2-jarige volbloeds verschijnt in de Paulina-prijs aan de start. Daar Dollardprins zeer regelmatig is, maar tót nu steeds gestuit is op iets snellere paarden, welke nu ontbreken, is dit de keuze met Nuit Blanche en Britoly als zijn naaste concurrenten. Kees Broekman begint zijn leven te be teren en in deze vooruitgaande vorm is deze hengst in de Palermo-prijs het groot ste kanspaard, met Brandal en Filou als zeer wel mogelijke mede-candidaten. Voor Noordwester is de taak zwaar, maar niet onmogelijk. In de Kinczem-prijs is onze keuze Flying Gal, gevolgd door Ramana en Bonheur Perdu. Arienne is een uitstekend paard, maar de afstand is voor de merrie te kort. Als outsider mag zij echter niet onvermeld blijven. DROOGKEELTJE IN HAARLEM Op 24 Juli is de komiek Piet Kohier, die zestig jaar geleden zijn loopbaan op de planken begon, in Amsterdam gehuldigd. In zijn jubijeumrol, die van de overigens reeds meer dan tweeduizend keer door hem vertolkte Droogkeeltje in „De Boemel baron" van Walter Kollo, gaat hij thans op tournée. Op Zaterdag 4 en Zondag 5 Augus tus komt de voorstelling in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Telefoon 16990 - 17696 - Kruidbergerweg 51 Spaarne 3 Vanaf 3.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. dan kippeneieren en een even goed voe dingsmiddel mits ze tenminste 10 minu ten gekookt of aan twee kanten gebakken zijn. Gebruik ze echter niet voor het maken van cake, mayonnaise of advocaat, want daarin worden ze niet zo afdoende verhit, dat alle paratyphusbacillen, die erin voor kunnen komen, gedood worden. En ook dat x nsico is te groot om het terwille van dO Eendeneieren zijn groter en goedkoper kleine besparing te nemen!

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6