Het Hek van de Dam. Innerlijke verdeeldheid in Italië wakkert crisis der democratie aan Bloemendaalse Bos bleef ondanks veranderingen aantrekkelijk oord Zwakke Christen-democraten worden van links en rechts belaagd SWEAT SHIRTS Belastingheffing over verhoogde kinderbijslag Zondags- en nachtdienst Haarlemse apotheken Mobilisatie van 60.000 man in Vietnam ONZE PUZZLE Parkwachter Van Ooijen per 1 Augustus met pensioen MOLENDIJK's KAPSALONS Huldiging secretaris „Helios" Niet nadenken Boot is aan In de hoofdstad uit J Bezwaarschrift van Door de Eeuwen Trouw Tegen inbeslagneming van bescheiden Examens ZATERDAG 28 JULI 1951 (Van onze correspondent in Rome) Het is snikheet. Half Rome ligt te puffen a3n een of ander strand. In Milaan ademt men een atmosfeer, vochtig, warm, door oeen zuchtje wind bewogen, als in een oververhitte broeikas. Wie zich in deze dagen lang in de Noord-Italiaanse handels stad moet ophouden, krijgt het gevoel, dat er jveldra paddestoelen en schimmelplan ten uit zijn huid zullen groeien. En in deze atmosfeer zwoegden de Italiaanse politici, zwoegde in de eerste plaats de ruim zeven tigjarige De Gasperi, aan de oplossing van een crisis, die zonder oorzaak is ontstaan en die waarschijnlijk niets zal veranderen. De crisis ontstond niet zoals gebruikelijk in het parlement, maar op een hoogst zon derlinge manier, in de schoot der meerder heidspartij. Het is een raar geval met die Christelijk-democratische partij in Italië. Zij bestaat eigenlijk uit een hele reeks kleine partijtjes, die alleen door het bind middel van het Katholicisme bijeen wor den gehouden. Binnen de taaie, elastische, maar tamelijk vormeloze brei van de partij woedt een onafgebroken strijd: „politici" van de derde en vierde rang vullen elkan der aan, doch nemen hun woorden met evenveel gemak weer terug. Het gaat alles geheim en binnenskamers, zodat slechts een zwakke echo van al deze onverkwik kelijke dingen tot de pers en de buiten wereld doordringt. Met een ovatie betuigen allen zonder uitzondering hun verering vóór en trouw aan De Gasperi en weinige dagen later, wanneer over een of ander wetsvoorstel bij geheime zitting moet wor den beslist, zijn er zoveel tegenstemmers, dat de regering wankelt. Zo is het ook met de crisis gegaan. Onophoudelijke en felle critiek op het economisch beleid der rege ring, op de persoon van Pella, minister van Financiën, maar zodra deze aftreedt en De Gasperi het hele kabinet tot aftreden be weegt, is er plots vrijwel niemand, die niet de door Pella gevolgde gedragslijn goed keurt. Crisis om Pella Pella is in deze crisis de centrale figuur. Met grote energie heeft hij de lire verde digd, die sedert twee jaar een solide munt is. Er wordt hem verweten, dat hij, om dat te bereiken, het bankcrediet dusdanig heeft besnoeid, dat de industriëlen niet weten, hoe zij de geïmporteerde grondstoffen moe ten betalen, en daarnaast hun arbeiders op tijd het loon uitkeren. Daar is veel van waar, vooral voor die ondernemingen, wel ke aan de staat leveren, daar het oude euvel van de staat, die jaren lang op be taling laat wachten, onder het Katholiek régime nog is toegenomen. De ondernemers hebben dus grote vorderingen uitstaan, waarvan niemand kan zeggen, wanneer zij worden betaald. Dit is misschien in even sterke mate als het besnoeide bankcrediet oorzaak van de nijpende geldschaarste. (Crediet tegen de meest solide garanties, waarbij vijf procent per maand wordt ver langd, is geen uitzondering.) Een andere oorzaak voor de geldschaarste is de beleg ging van grote kapitalen in grondstoffen en verbruiksartikelen, die verleden jaar bij het uitbreken van de oorlog in Korea over al tegen te hoge prijzen op de wereldmarkt werden gekocht. Zoals gezegd, zouden velen thans Pella terug willen en in ieder geval verwacht men van het nieuwe kabinet-De Gasperi handhaving van de „linea-Pella", het Pella-beleid, met wanneer eenigszins_ mo gelijk, wat ruimer investering van midde len in productieve ondernemingen ter be strijding van de werkloosheid, maar daar naast grote waakzaamheid tegen het gevaar van inflatie. Dit is op economisch gebied de houding van de rechtse vleugel (eerst anti- Pella) der Christen-democraten, van de centrumgroep dier partij en van een dee1 der links-georiënteerde Katholieken. De republikeinen, de sociaal-democraten en de liberalen zijn het tot op zekere hoogte daar mee eens, hoewel de laatste twee partijen natuurlijk een zeker voorbehoud maken in verband met hun partij-programma's. Tégen de „linea-Pella" zijn de communis ten en de Nenni-socialisten, die de werk loosheid toeschrijven aan: een tekort aan productieve beleggingen, de belegging van kapitaal in onproductieve objecten als wapentuig, en onwil de handelsbetrekkin gen te verruimen met de wereld achter het ijzeren gordijn. Neo-fascisten Eveneens anti-Pella zijn de neo-fascis ten, wier talloze bladen en blaadjes worden gefinancierd door industriëlen, die voor honderden milliarden aan obligaties hebben uitgegeven en nu gaarne een inflatie zou den zien om hun schuldeisers met waarde loos papier te kunnen betalen. Een sterk links georiënteerde groep in de Christen democratische partij, die der Dossettianen, is eveneens anti-Pella en tot op zekere hoogte ook anti-Atlantisch pact. Deze idea listische groep wil voor alles verruiming van werkgelegenheid en groter sociale rechtvaardigheid. Naast de economische politiek is, maar in geringer mate, de buitenlandse politiek zaak van de huidige crisis. Men verwijt De Gasperi en Sforza te grote bereidwilligheid om steeds maar weer toe te geven aan Amerikaanse verlangens, terwijl ander zijds Amerika meer belang schijnt te hech ten aan Joegoslavië en sedert kort aan Sjanje dan aan Italië, dat zich toch nog altijd de eerste mogendheid aan de Mid dellandse Zee voelt. Reeds gaan er stem men op, die Amerika van toenemend im perialisme beschuldigen. Zoals gezegd, zullen de wijzigingen in het ADVERTENTIE BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Bij de wetten van 13 Juli is de kinder bijslag verhoogd. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op dat de werkgevers met in- E.ang van 1 September 1951 de loonbelas ting moeten inhouden over de verhoogde bedragen. kabinet wel niet veel veranderen aan een zeker gevoel van onbehagelijkheid, dat het laatste jaar hier heerst. De ware crisis is niet die van het kabinet, maar de grote crisis der democratie, die belaagd wordt door sterke vijanden van uiterst-links en uiterst-rechts en slap verdedigd wordt door de in zich zelf verdeelde Christen-demo craten. De Zondags- en nachtdienst der Haarlem se Apotheken wordt van 28 Juli tot 5 Augus tus waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000 en Frans Hals Apatheek, Frans Hals plein 1, telefoon 11180. De regering van Vietnam (Indochina) heeft een decreet goedgekeurd inhoudende de mobilisatie van 60.000 Vietnamezen voor een diensttijd van twee maanden. Het communiqué, waarin dit wordt gemeld, zegt dat deze en andere maatregelen on verwijld ten uitvoer zullen worden ge bracht. Horizontaal: 1. vr. dier, 5. loot, 7. deel v. e. schip, 11. terugreis, 12. uitgestrektheid, 13. stad aan de Rode Zee, 14. rund, 16. vrucht, 17. toiletartikel, 18. doende 20. voordeel, 21. adellij ke titel, 23. windstoot, 25. deel v. h. lichaam, 28. dakbedekking (Ind.) 29. japon, 30. spleet, 33. esprit, 35. sterke drank, 38. sneeuw- schaats, 40. plaats in Noordholland, 41. schel 43, bewijsstuk, 45. zelf kant, 46. bezitting, 47. menselijk, 48. adel stand, 49. god v. d. oorlog, 50. bloeiwijze, 51. kleur. Verticaal: 1. sterke drank, 2. voetklavier, 3. insgelijks, 4. kloos terlinge, 5. uitbouw, 6. vervoermiddel, 7. soort brood, 8. slot v. e. ge bed, 9. kloek, stevig, 10. proef, 15. soort gas, 18. kleinigheid 19. krom, 21. voordelig, 22. eenvoudig, 23. roofdier, 24. paling, 26. soort hert, 27. ge heel de jouwe, 31. paardenafrichter, 32. plaatsje an Zeeland (in vereenvoudigde spelling), 34. deel v. e. schip, 36. vrouw v. Balder (Noorse Myth.), 37. schoonmaak artikel, 38. nadeel, 39. honingbij, 41. Ind. eiland, 42. dorp in Gelderland, 44. verbin dingsstuk, 46. lidwoord. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux. HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing vorige puzzle De oplossing van de puzzle van de vorige week is: Horizontaal: 1. amp, 4. knaster, 11. ork, 13. talon, 15. oploop, 18. panter, 20. nat, 21. kar, 23. rek, 24. aloe, 25. rap, 27. oer, 28. ren, 29. St, 30. orde, 33. et, 34. 1.1., 35. Ee, 36. ga, 37. waas, 39. Em. 40. ver, 41. dek, 42. rad, 44. melk, 45. ook, 47. rel, 49. rei, 50, omkeer, 53. lorrie, 55. egaal, 57. Lee, 58. bromtol, 59. elk. Verticaal: 2. molton, 3. pro, 5. N.T., 6. aap, 7. slap, 8. ton, entree, 10. monarch, 12. kok, 14. ark, 16. palet, 17. part, 19. eer, 22. ra, 26. Po, 27. ode, 29. sla, 31. rem, 32. parkiet, 34. lak, 36. gelei, 37. wekker, 38. Sr., 39. edel, 40. verrel, 41. dom, 43. ar, 45. oom, 46 team, 48. lol, 51. ego, 52. rat, 54. ree, 56. L.O. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50 J. Braams, Ladderbeekstraat 85, Velsen Noord. 5,J. H. v. d. Steijlen, Van Oorschot straat 8, Haarlem. 2,50 mej. J. E. Alsema, Elspeterweg 14, Elspeet. Wanneer u bij ons in de stad toeristen tegen komt ziet u onmiddellijk dat het toeristen zijn. Zij kijken altijd naar dingen waar wij juist niet naar kijken. Zij hebben altijd iets aan of op dat wij niet aan of op hebben en zij lopen op een manier zoals wij nu net nooit lopen. Nu moet u goed bedenken, dat wanneer u als toerist komt in de stad waar die vreemden wonen, zij u ook direct als toe rist herkennen zodra zij u zien. Dat is eigenlijk wonderlijk, want zij en u zijn allemaal mensen met, neuzen, oren en benen als alle andere mensen en alle mensen doen eigenlijk hun leven lang allemaal hetzelfde: eten, slapen, werken, wassen, lopen en wat men dan zo noemt: zich amuseren. De conclusie ligt voor de hand: wanneer wij ergens zijn waar wij niet thuis zijn, doen wij allemaal een beetje raar. Doen wij allemaal dingen, die wij in onze eigen stad nooit zouden doen. En zijn wij allemaal anders gekleed. Lo pen wij allemaal een beetje anders. En interesseren ons voor dingen die ons thuis niet interesseren. Wanneer u in Parijs bent moet u naar het Louvre. (Hoe dikwijls bent u in het gemeentemuseum geweest?) U moet de boekenstalletjes langs de Seine bekijken. (Hoe dikwijls bekijkt u de boekenstalletjes in uw eigen stad?) U moet naar het Musée Carnavalet. U kijkt naar winkels met goedkope snuisterijen in de Rue de Rivoli, waar geen Parijzenaar naar kijkt. U gaat naar het Casino de Paris en naar de Folies en zeg dat nooit aan een Parijze naar, want hij lacht u achter uw rug uit. En zo is het met die Parijzenaars die bij ons komen ook. Allemaal zitten we in de verkeerde cafés en bezoeken nachtgelegen heden die bij de gratie van ons verkeerde begrip bestaan. Zodra wij vijfhonderd kilometer ver plaatst worden gaan wij raar doen. Op Texel ^kunnen ze al, bij de eerste oogopslag, zien dat u niet van Texel bent. 't Is allemaal vrij hulpeloos en eigenlijk wel dierbaar ook. Veel praatjes thuis en vijf uur sporens verder een stuntelig ke reltje. Waarom heeft de mens eigenlijk zoveel praats? ELIAS ADVERTENTIE Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 19706 HAARLEM. De reserve-majoor B. G. Dorhout Mees, jachtjonker van de Koningin, is benoemd tot jagermeester voor Zuidholland. ADVERTENTIE Parkwachter W. A. van Ooijen bij een deel van zijn menagerie. Op 30 Juli wordt de heer W. A. van Ooijen 65 jaar en dat betekent, dat deze parkwachter van het Bloemendaalse Bos twee dagen later, op 1 Augustus dus, de gemeentedienst met pensioen gaat ver laten. Hij voelt zich nog heel fit en is dan ook zeker ,niet van plan op zijn lauweren te gaan rusten. „Ik zie er eigenlijk wel tegen op om te moeten ophouden, want je gaat het werk voor het park en de dieren beschouwen als iets dat van jezelf is", ver trouwde parkwachter Van Ooijen ons toe, toen wij dezer dagen met hem een praatje maakten in zijn huis aan de Lage Duin en Daalseweg, waar een fraaie tuin ons al dadelijk verried, dat hier iemand moest wonen met veel liefde en zorg voor planten. Afkomstig uit Brabant kwam Van Ooijen in 1909 naar Haarlem, waar hij veel leerde op de grote kwekerij van de firma Zocher, die zich destijds achter het tegenwoordige Frans Hals theater uitstrekte en waar hij enige jaren werkte. Later werkte hij gedurende negen jaar op het buiten „De Vijverhof" in Bloemen daal en op 1 Juli 1920 kwam hij in ge meentedienst, waar hij dus ruim dertig jaar zijn werkkracht aan het wel en wee van het Bloemendaalse Bos heeft besteed. De gemeente Bloemendaal kocht het Bos in 1920 van de N.V. Maatschappij tot Be heer en Exploitatie van Onroerende Goe- Maandagavond 30 Juli zal tijdens een feestelijke bijeenkomst van de kampeer vereniging „Helios" op het Zandvoortse strand de huldiging plaats vinden van de heer P. J. Smink, die zijn koperen jubileum als secretaris van „Helios" viert. Wij hebben onlangs het voorrecht gehad een blik achter de schermen te mogen werpen van de revue „Extra Editie" van de heer René Sleeswijk, die er zo vorstelijk uitziet, dat wij hem wel René Sleeswijk-Holstein zouden willen noemen. Helaas werd het ons op het laatste moment verboden om het daar toe meegebrachte blik inderdaad achter de coulissen te werpen, want dat zou teveel leven maken. Zo zetten wij ons behoedzaam neer in de schemerdonkere zaal van Carré, teneinde de repetitie van dit cultureel evenement mee te maken. Wij kregen vast een programma in de hand met een voorwoord van de orga nisatoren, waarin dé mensen werd gead viseerd veel pret te hebben en het na denken te staken. De heer Sleeswijk is een slimme man. Dat werd ook bewezen door een aantal kleinere artikeltjes van de hand der medewerkers, die zich be ijverden te verklaren, waarom zij zo gaarne bij de heer Sleeswijk een dienst verband aangingen. Eventuele beducht heid omtrent de sociale voorzieningen der revue-artisten werd hierdoor bij voorbaat voorkomen en zo waren dus alle voorwaarden geschapen om de zor gen nu eens lekker op zij te zetten en er een avondje van te maken. Naar wij uit de titel „Extra Editie" begrepen, was het streven der organi satoren er op gericht het publiek duide lijk te maken, hoe zo'n uitgave tot stand komt. Dit bleek al direct uit het begin, toen twee jongelieden en een meisje het toneel betraden en bij elkaar op schoot plaats namen, teneinde het hoofdartikel te vervaardigen. Dat bezat een opge wekte toon en raadde wederom tot pret maken aan, terwijl op de achtergrond een aantal balletmeisjes het draaien der persen, het ratelen der zet-machi- nes, het corrigeren der drukproeven en het maken der zetfouten uitbeeldde door hups heen en weer te springen en met de armen te zwaaien. De naast ons gezeten balletmeesters, Rodney White en Jack Bow geheten, sloegen dit alles met welbehagen gade. De heer Bow, die uit Amerika afkom stig is, had zich inmiddels al zo'n goed Amsterdams accent aangemeten, dat men hem haast voor een Amsterdammer met een slecht Amerikaans accent zou verslijten. De heer White daarentegen, die, zoals zijn naam niet zou zeggen, Hongaar van geboorte is, praat Neder lands zoals een Hongaar met een Engel se naam zou doen, een gang van zaken, die bij nader inzien, eigenlijk geen ver bazing hoeft te wekken. Beiden vonden het een mooie troep, hetgeen wij onheus vonden, totdat wij begrepen, dat dit vak jargon was. Om echter op het journalistieke terug te komen, de scheepsberichten werdén verzorgd door de heer Piet Muyselaar, die wij een warm hart toedragen van wege zijn optreden voor de radio, waar van wij overigens nooit meer dan het eerste woord hebben gehoord. Tezamen met zijn collega Willy Walden fungeert hij namelijk als een soort baanwachter van de Bonte Dinsdagavondtrein en zo gauw als wij hun namen horen, zetten wij de radio af, teneinde te voorkomen dat onze luchtige ziel door deze expres van zwaartillende lol wordt overreden. De heer Muyselaar dan bleek een lange, gebrilde heer te zijn met de me lancholieke berusting van een forens, dlie een leven lang van service door de Nederlandse Spoorwegen in het ver schiet heeft. Hij meldde, min of meer muzikaal begeleid door het orkest van de grote dirigent Bill Stanford, de aan komst van een schip met repatriërenden en volgde in zijn lied de trieste gang van de oud Indisch-gast door het kikker land, terwijl zijn hart in feite nog in de dessahs van Jan Oost was. Het nautisch gebeuren in zo'n gedicht vervat, dat zo treffend wordt uitgebeeld in dat voor beeld van vaderlandse liedkunst „As de tros wordt losgesmeite", slaat altoos aan bij het Nederlandse publiek en wanneer het verlies van het rijk overzee dan nog in zo bevattelijke vorm wordt voorge schoteld, is de boot inderdaad aan. Het geheel kreeg nog een fijnere afwerking door de fraaie tremolo's in vertraagd tempo, die het populaire Nederlandse lied zo'n onzegbare weemoed verschaf fen en toen Piet klaar was, kon men de zakdoeken wel gereed leggen. Niet alleen als zanger van het levens lied trad de heer Muyselaar voor het voetlicht, hij deed zulks ook tezamen en in vereniging met de heer W. Wal den als het duo Snip en Snap. Zij brengen het publiek telkenmale in ver voering door als oude vrouwen verkleed voor het voetlicht te ver-schijnen, een koddige inval waarvan de oorsprong niet meer is na te gaan, aangezien hij reeds inviel toen alle mensen nog analfabeten waren. Kunt u nog smuilen, smuil dan mee. Gelukkig kwam na deze vrouwen pagina de rubriek buitenland aan de beurt. Een kleine bruine man danste op het podium heen en weer, stampte met zijn maat 39 op de vloer en keek dan geërgerd naar beneden om te zien waar het gewenste geluid bleef. Hij bleek een Spaanse danser te wezen, die tijdens zijn dans vergezeld ging van twee meisjes, die voortdurend om hem heen dribbel den, om maar geen onderdeel van zijn voorstelling te missen. Het waren zoals altijd Spaanse schonen. Alle Spaansen zijn schonen, ook als zij niet altijd schoon zijn. Wij zaten daar maar zo'n beetje wee moedig te staren in dat schemerige Carré, terwijl de regen tegen de ruiten en de dirigent tegen zijn lessenaar tikte. Het rhythme der mistroostigheid. Het was er koud en de heer Sleeswijk was Aangezien wij mogen aannemen dat u met deze zomerse dagen liever in een badplaats dan in de hoofdstad uitgaat en er trouwens op artistiek gebied zo goed als niets te beleven is, met uitzondering van het brengen van een bezoek aan tentoonstelling of museum, zullen wij ditkeer vol staan met het vermelden van ehige nieuwe films voor het geval het toch nog mocht gaan regenen. In de studentenbioscoop Kriterion wordt „Liefde kent geen muren" ver toond, een Franse film met de Engel se actrice Joan Greenwood. In De Uitkijk draait als première voor Nederland een terugblik op come dies, meesterwerken en smijters, met fraaie commentaren en geluidseffec ten (dat belooft de aankondiging al thans) onder de titel ,JDown memory lane" uit de periode van 1910 tot 1930, waarin men onder anderen ziet: Mack Sennett, Ben Turpin, Mabel Normand, Fatty Arbuckle, Gloria- Swanson, W. C. Fields, Bing Crosby en vele sterren meer. „Schudden voor het gebruik" wordt deze potpourri in het Nederlands genoemd. Nils Poppe hangt de Deense komiek uit in Royal, waar „Papa Boem" wordt vertoond. In AÏhambra is het zogenaamde Festival 1951 aan de gang. Zaterdag en Zondag komt Grote Verwachtingen" naar de ge lijknamige roman van Dickens (met Jean Simmons en John Mills) op het witte doek, van Maandag tot Vrijdag wordt „Een zaak van leven en dood" (met David Niven en Roger Livesey) daarop geprojecteerd. Wie van Ann Baxter houdt, kan haar in Rialto bewonderen als „De dochter van de sheriff". Behalve naar de „Bourgondische pracht" in het Rijksmuseum kunt u ook naar een expositie van werk van Britse en Nederlandse kunstenares sen, die onder auspiciën van de Na tionale Vrouwenraad in museum Fodor wordt gehouden. somber. Er is trouwens niets zo somber dan het repeteren van dingen om men sen aan het lachen te maken. Althans dié dingen. En vooral dié mensen. Toen kwam er gelukkig ineens een meisje op het toneel, dat „Mademoi selle de Paris" zong. Daar werden wij weer vrolijk van. Tenminste bij de Franse gedeelten van dat liedje, want de Amerikaanse woorden bevielen ons minder. Wanneer we een Amerikaan over Parijs bezig horen, zijn wij altijd bang, dat hij zijn Wrigley in zal slikken. Maar het liedje was warm en grappig en dapper en Parijs. En naar Parijs kun nen we soms machtig verlangen als we naar een Nederlandse revue moeten luisteren. Dat Snipt en Snapt u wel. BOEDA. deren „Veenduin". Vroeger maakte het Bos deel uit van het landgoed Wildhoef. In de tijd van parkwachter Van Ooijen werden de paden langzamerhand verhard; ook de lanen, die thans het bos omsluiten, waren aanvankelijk landweggetjes van geen betekenis. Van het pannekoeken- huisje herinnert hij zich nog, dat mejuf frouw Kalkman daar de scepter zwaaide. Ook in de omgeving werd veel veranderd. De Brederodelaan werd in latere jaren aan gelegd, waardoor het Bos in twee delen werd gesplitst. De concerten in het Bos hebben al tien tallen jaren plaats. Het is hem opgevallen, dat het publiek zich tijdens de concerten altijd buitengewoon rustig gedraagt. De concerten van de H.O.V. behoren wel tot de meest gewaardeerde, is zijn mening. Parkwachter Van Ooijen vindt dat Bloe mendaal er in de oorlog goed is afgeko men. De grote bomen zijn bijna allemaal gespaard gebleven. De levende have is in de bezettingstijd bijna geheel verloren gegaan. Alleen de pauw een vrouwtje van meer dan dertig jaar heeft de oorlog overleefd en spreidt haar pauwentrots nog steeds ten toon. De rest stierf door voedselgebrek of verdween op onnaspeurlijke wijze. Doch ook deze schade is hersteld. Van parken uit andere plaatsen werden na 1945 dieren aange kocht en nu zijn er al weer veertien her ten, enige schapen, eenden, ganzen, kal koenen en duiven, die vaak met royaal ge baar door de hertenkampbezoekers wor den gevoed. Dit heeft ook af en toe al eens schade teweeggebracht, daar sommige die ren aan overvoeding stierven. Het mag nog als een bijzonderheid wor den vermeld, dat het hertenhuisje tijdens de bezetting goede diensten bewees. On derduikers vonden er een schuilplaats en in de toen nog bestaande hooischelf hebben een aantal radiotoestellen de bevrijding af gewacht. De hertenkamp vormt met de kunst matige vijver en waterval (vroeger bekend als „de kom van Saxenburg) een aan trekkelijkheid, waarvan vooral des Zon dags en in de zomervacantie velen genie ten. Scholieren komen er ook dikwijls om hun biologische kennis uit te breiden. Park wachter Van Ooijen heeft velen daarbij een deskundig advies kunnen geven. Zijn werk heeft hij altijd met pleizier ge daan. Moeilijkheden met het publiek heeft hij zelden gehad, omdat hij door zijn rustige natuur met vrijwel iedereen goed kon op schieten. Sinds 1948 is hij de enige park wachter; voordien waren er twee van deze functionarissen met het toezicht op het Bloemendaalse Bos belast. Het is nog niet bekend, wie de taak van de heer Van Ooijen op 1 Augustus zal overnemen; voor verwaarlozing behoeft men evenwel niet bevreesd te zijn, daar de dienst van Pu blieke Werken onder wiens toezicht het Bloemendaalse Bos valt daartegen wel zal waken. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven heeft bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch een bezwaarschrift ingediend tegen de inbeslagnemingen, welke bij haar en haar bestuursleden heb ben plaats gehad, waarbij, zo zegt de stichting, een groot aantal brieven en an dere bescheiden zijn meegenomen door de justitie. Deze inbelagnemingen werden, aldus „Door de Eeuwen Trouw", door de betrokken ambtenaren gemotiveerd met een strafrechtelijk onderzoek wegens ver moedelijke deviezenovertreding. In het be zwaarschrift wordt gesteld, dat de stichting aanspraak maakt op onverwijlde teruggave van stukken, omdat de inbeslagneming niet in het belang is van enig strafrechtelijk onderzoek en dus in strijd met de wet. Voorts wordt gesteld, dat de stichting de overtuiging heeft, dat de inbeslagnemingen zijn geschied om haar te belemmeren in haar actie ten behoeve van het zelfbe schikkingsrecht, om haar bij het Neder landse publiek in discrediet te brengen en om gegevens te verkrijgen omtrent de werkzaamheden van de stichting in het verleden en haar plannen voor de toe komst, welke voor de Nederlandse rege ring van politiek belang zouden kunnen zijn. Dit blijkt hieruit, aldus de stichting, dat in hoofdzaak de in belag genomen stukken niets met financiële aangelegen heden te maken hebben, maar betrekking hebben op mededelingen en richtlijnen over de actie van de stichting. Voor het te Haarlem gehouden MULO- examen A slaagden: E. Vink, W. J. Casteren van Cattenburch, M. L. Tepe, H. Wolters en EL J. Knoef uit Haarlem, G. Schmitz en A. Reinhout uit Beverwijk, F. A. André uit Velsen, A B. Blomhof uit Bloemendaal en J. H. Braakhekke uit Nieuw-Vennep. Van de Christelijke MULO „Dreefzicht" behaalden het diploma A: P. v. d. Eykhof, N. Kas, R. Willekes, D. Hemn.inga, R. Twisk, H. Visser, L. Klaassen, D. Kemp. L. Keers, M. v. Amerom, T. Baart, H. Koens, L. Lense link, B. Tidom, D. v. d. Mije, T. v. Kapel, B. Jansen, K. Beentjes, C. Cupido, Th. Hart, E. Bisschop en M. Schroeder. Hoofdakte Voor het examen hoofdakte, gedeelte B, slaagden: mejuffrouw M. A. M. Casse eri de heren J. Beertema, G. C. Donia en J. H. van Eysden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7