OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ramcke De inwoners van Sliedrecht konden ook Beatrix, Irene en Margriet toejuichen Ex-generaal Ramcke noemt „de eisen der Duitse soldaten Gunstig antwoord van Mossadeq op tegenvoorstellen der Engelsen Truman twijfelt aan vredeswil van tegenpartij ter conferentie Weerbericht Een DUITSE EX-GENERAAL, die in de tweede wereldoorlog een tank-corps heeft aangevoerd en de daarop toepasse lijke naam Ramcke draagt, heeft een bij eenkomst van Duitse oudstrijders te Bruns- wijk toegesproken. Het was de grootste, sinds de oorlog gehouden en zij werd na- tuurlijk in een grote „Bierkeiler" gehouden. Eigenlijk had Kesselring, die opperbevel hebber is geweest in Italië, de duizenden moeten toespreken. Maar hij zit onder be schuldiging van oorlogsmisdaad te Werl gevangen. Daarom werd hij vervangen door Ramcke, die onlangs uit een Franse ge vangenis is ontslagen. Deze werd storm achtig toegejuicht en stelde als voorwaar den voor opneming van Duitse strijdkrach ten in de Atlantische defensie, dat Duits land en zijn troepen op voet van gelijkheid met de Westelijke geallieerden zouden wor den behandeld, dat de „zogenaamde" oor logsmisdadigers zouden worden vrijgelaten en dat het beginsel van de collectieve schuld (gemeenschappelijke schuld van het Duitse volk) zou worden losgelaten. Aan gezien hij het bovendien had over „on-, middellijke stopzetting van de eerroof van de verdedigers van het vaderland, met in begrip van de Waffen S.S. en de politie macht" was hij vrij volledig in zijn afwij zing van schuld. Bij wijze van verdere toelichting werd een boodschap voorgelezen van de ex-generaal Karl Student, waarin deze met trots herinnerde aan de gevech ten in België, Rotterdam, Noorwegen, de Sovjet-Unie en elders. Men zong ook „Deutschland über Alles". En terwijl dit te èrunswijk geschiedde kwamen te Iser- lohn oud-strijders van het Duitse Afrika- korps in een overeenkomstige sfeer en stemming bijeen. Een woordvoerder van de Duitse Soldatenbond heeft verteld, dat de organisatie al 85.000 leden telt. Nu. hij zal "ivel verder groeien onder de geestdrif tige aansporing van zulke bijeenkomsten. In de Volkskrant, die ook berichten geeft over deze zaak en de titel „6000 adelaars herrezen in een bierkelder" toepast, lees ik trouwens de volgende nogal kenmerkende toevoeging betreffende Brunswijk: „Aan het andere einde van de stad werd een bijeenkomst gehouden van de internatio nale pacifisten, die in Brunswijk een con gres houden. Maar niemand heeft aandacht aan hen geschonken." Vechtpartij met dodelijke afloop. „Vlagmcident" in woonoord van Ambonezen te Woerden Franco protesteert Vier gevangenen ontvlucht Minder staal voor Amerikaanse auto's Amerikaans brigade generaal ontslagen Opgewonden bijeenkomst in Brunswijk Het woord is aan Een dode en acht gewonden bij autobotsing Emigratievluchten naar Australië uitgesteld Veerboot omgeslagen Nieuwe kans voor Perzisch-Engels accoord Hervatting der onderhandelingen verwacht Moeizame onderhandelingen te Kaesong Beschuldigingen over en weer 66e JAARGANG Nu 17 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 30 JULI 1931 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 181 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Men zou de uitingen van de ex-generaals Ramcke en Student kunnen beantwoorden met nog maar eens uit te weiden over de aard van de Duitse oorlogsmisdaden en over de evenzeer misdadige overval op kleine landen als Nederland, België, Dene marken, Noorwegen, landen waarmee men niet in oorlog was en die met allerlei ver zekeringen van vredelievende bedoelingen waren voorgelogen. Men zou ook nog eens kunnen gaan uitpakken over het bombar dement van Rotterdam, uitgevoerd zonder tegenstand in de lucht en dwingend tot de Nederlandse capitulatie. Door het dood gooien van weerloze burgers en het vernie tigen van hun bezit heeft men immers die zege op het in-de-nacht-overvallen kleine land tenslotte behaald. Maar wat baat het hierover verder Tiit te weiden? Hot hele generaals-geval in Brunswijk bewijst alleen maar opnieuw, dat het Wes ten zijn kans laat schieten. Er was een sterke stemming in West-Duitsland voor toetreding tot een Europese federale Unie, waarin dit land gelijkgerechtigd met an dere zou zijn. Door het in zulk een Unie op te nemen zou men de goedwillende Duitsers naar zich toehalen en een nieuwe toe komst voor Europa scheppen. Er is op deze plaats vaak genoeg, al jaren geleden en ook later, over dat onderwerp geschreven. Maar ja, men beroept zich liever op moei lijkheden en bezwaren en vooral op een „Europese traditie en historie", die stil stand en conservatisme zouden inhouden. Al hebben de voorouders het tegendeel be wezen door een steeds verder gaande aan eensluiting, die no'g in de negentiende eeuw tot uiting kwam door de schepping der eenheid van eerst de Italiaanse en kort daarop de Duitse staten. Men neemt liever een houding aan alsof men nog een halve eeuw de tijd heeft om de Europese eenheid (die al sinds anderha#e eeuw bepleit wordt) tot stand te brengen. En de kam pioenen van het oude Duitse militairisme zien opnieuw hun kans. Die burgers kun nen niets beters tot stand brengen, zij komen niet tot daden, zij wagen geen grote vredesdaad. Welnu: daar zijn wij weer, brullen de Ramckes en laten zich begroe ten met de korpskreet der parachutisten en „Deutschland über Alles, über alles in die Welt". Een Deense journalist heeft juist mede gedeeld dat van de 22.000 nog overlevende Joden in West-Duitsland de helft emigra tie naar andere werelddelen heeft aange vraagd. De overigen zijn te oud en te zeer ontmoedigd, zegt Vrij Nederland. Voor de oorlog waren er tussen de zes- en zeven honderdduizend. In Nederland waren er voor de oorlog 125.000, erna nog een goede twintigduizend. Er zijn natuurlijk meer van die statistieken voor meer landen. Hier wou ik toch nog even aan herinneren. Maar wie politieke Unie van West-Europa wil nou ja, dat is een vage idealist. Te moeilijk. R. P. In een café in de Laagstraat te Eindhoven is een vechtpartij ontstaan, die aan de 54- jarige ongehuwde arbeider A. M. G. M. het leven heeft gekost. Hij kreeg van cle 47- jarige arbeider H. T. S. een vuistslag tegen de linkerslaap, waarna hij bewusteloos in eenzakte. Een ontboden geneesheer con stateerde de dood. S. is gearresteerd. Geen bekkenslag of hoorngeschal meer binnen Elburgs veste Uit het straatbeeld van Elburg gaat een brokje romantiek verdwijnen. De omroe per Johannes Hulsman legt op 79-jarige leeftijd zijn functie neer. Zeven en twintig jaar heeft hij van alles en nog wat aan de Elburgse bevolking bekend gemaakt. Hij gebruikte bij zijn werk een bekken voor de algemene bekendmakingen; officiële pu blicaties werden gemeld met een hoorn. El- burg zal het in het vervolg zonder stadsom- foeper moeten stellen, want een opvolger is er niet. Johannes Hulsman, die elk bericht onge veer veertig maal afliep, was in het dage lijks leven schoenmaker-. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE ALBLASSERWAARD Het bezoek van dc Koningin cn de Prins aan de Alblasserwaard eindigde Zaterdag in Sliedrecht, waar de prinscsse7i Beatrix, Irene en Margriet haar ouders aan boord van de „Piet Hein"' begroetten. Op de tweede dag van het koninklijk bezoek aan de Alblasserwaard meerde de ,Piet Hein" reeds vroeg in de oude vissers plaats Hardinxveld. Het Koninklijk Paar bezichtigde daar het Linge-gemaal „Mr. dr. G. Kolff', waarna Prins Bernhard tot het middaguur een aparte route ging volgen. Koningin Juliana zette haar tocht voort langs Schelluinen naar het oude vesting stadje Nieuwpoort, waar langs de binnen haven werd gewandeld en de 90-jarige oudste mannelijke inwoner een handdruk van de Koningin kreeg. Ook werd het stad huis bezocht. Toen de vorstin op het balcon verscheen werden haar vaderlandse liede ren toegezongen. Via het centrum van de kaashandel, Groot-Ammers, reed PI. M. naar Streef kerk, waar haar in een achttal tableaux vivants, aan de landzijde van de dijk op gesteld, getoond werd, van welke ambach ten en bedrijven de bevolking leeft. Het bezoek aan de oude nederzetting Nieuw Lckkerkerk gdld voornamelijk het waardhuis van het waterschap „De Over waard". Hier herinnerde de dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de Alblasser waard aan het handvest van Floris V, dat in 1277 reeds orde stelde op de bedijking, die het rivierwater moet keren. De dijk graaf bood H. M. een fraaie kristallen bo kaal aan. Nadat de Koningin haar handtekening in het oude gastenboek had geplaatst, werd langs Kinderdijk, waar het „Huis met de wieg" de herinnering aan de St. Elisabeths- vloed levendig houdt, naar Alblasserdam gereden. Na het bezichtigen van de nifeuwe woonwijken maakte de vorstin kennis met de jeugdpolitie, die plantsoenen beschermt. In een cantine van de kabelfabriek te Alblasserdam besprak de Koningin met vertegenwoordigers van de industrieën de sociale aspecten van deze streek. De Landsvrouwe vroeg inlichtingen over dc gezinnen, het werken van jeugdige per sonen in de fabrieken cn de daaraan ver bonden morele gevaren, het recreatiewerk voor de jeugd, de verhoudingen tussen cle personeelskernen cn cle directies, de bouw van nieuwe woningen voor dc arbeiders, de huurprijzen cn het aandeel in cle winst, dat werknemers genieten. Prins Bernhard woonde het laatste ge deelte der besprekingen bij. Het Koninklijk Paar ontving een klokje afkomstig uit de eerste auto van wijlen Koningin Emma en voor ieder cler prin sesjes een stel door de jongeren uit het be drijf van dc kabelfabriek vervaardigde boekensteunen. Daarna gingen de hoge gasten weer scheep op de „Piet Hein", om naar Papen- clrecht te varen. Daar werd een bezoek ge bracht aan het plaatselijk jeugdcentrum voor vrije tijdsbesteding. Daarna reden de Konigin en de Prins langs het schilderach tige Alblas en Oucl-Alblas naar Bleskens- graaf. De Ambonezen, die thans in ons land verblijven, herdenken in hun woonoorden iedere maand het ontstaan van de z.g. Re publiek der Zuid-Molukken. Tijdens deze herdenking wordt meestal in het kamp de Ambonese vlag gehesen naast het rood-wit- blauw. Tijdens een dergelijke plechtigheid, die Zaterdagmiddag in het Ambonese kamp aan de Utrechtsestraatweg in Woerden werd gehouden, zijn moeilijkheden ont staan tussen de Ambonezen enerzijds cn ambtenaren van de dienst Maatschappe lijke Zorg van het departement van Bin nenlandse Zaken en de rijkspolitie ander zijds. Omdat de Republiek Zuid-Molukkcn door de Nederlandse regering niet is er kend, zijn instructies tegen het hijsen van deze vlaggen op Nederlands terrein uitge vaardigd. Desondanks werden in Woerden de Ambonese en de Nederlandse vlaggen gehesen. De ambtenaren hebben Zaterdag gevraagd het hijsen der vlaggen achterwege te laten. Toen aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven hebben de ambtenaren zelf de vlaggen neergehaald. Er ontstond toen veel rumoer. Men heeft assistentie van de rijkspolitie gevraagd. Na aankomst van veertig man der rijkspolitie werden cle vlaggen gestreken. Vandaag zou over cleze kwestie een bespreking met de minister van Justitie worden gehóuden. BJeskensgraaf, dat in de Pinksterdagen van 1940 bijna geheel door Duitse bommen werd vernield, is voor een groot deel her bouwd. De nieuwe Ned. Hervormde kerk, die er het middelpunt van vormt, werd be zichtigd. Weer ging het verder, naar Mo lenaarsgraaf, waar Koningin en Prins een kijkje namen in de boerderij van de fami lie De Baat, waar leden van de hofhouding tijdens de bezetting ondergedoken zijn ge weest. Te Noordeloos werd de oude kerk bezich tigd en in Giessen ging het Koninklijk Paar weer aan boord van de „Piet Hein", waar mee naar Peursum werd gevaren. Per auto reed men via Giessen-Oudekcrk naar Gies- sendam. In het wijkgebouw van „Het Groe ne Kruis" voerde de Koningin met enkele verpleegsters een gesprek over de baby- en kinderverzorging. Daarna ging de tocht op Sliedrecht aan, waar dit koninklijk bezoek eindigde. In de raadzaal sprak bur gemeester J. H. Winkler over het eeuwen oude baggersbedrijf, waarmee Sliedrecht een wereldnaam heeft verworven. In de trouwzaal werd afscheid van de hoge gas ten genomen. Als herinnering bood de bur gemeester namens alle collega's uit de om liggende gemeenten een album met foto's aan. Enkele ogenblikken later voer cle „Piet Hein" van de kade. Niet alleen de Koningin en. de Prins, maar ook de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet, die zich met enige vriendinnetjes aan boord bevon den, werden enthousiast nagewuifd door de op de kade samengestroomde menigte. De Spaanse regering heeft haar ambas sades te Londen en Parijs geïnstrueerd te protesteren bij Engeland en Frankrijk te gen de houding der beide landen ten aan zien van de „Spaans-Amerikaanse bespre kingen". Zaterdagmiddag zijn uit de strafgevan genis te Groningen vier gevangenen ont vlucht. Waarschijnlijk zijn zij over de ge vangenismuur geklauterd. De recherche tracht de ontvluchten op te sporen. WASHINGTON. (Reuter). De regering heeft gisteren de hoeveelheid staal, welke beschikbaar is voor de autoproductie, met ingang van 1 October met 5 procent ver laagd. Dit betekent, dat de autoproductie het volgend kwartaal iets meer dan 1.100.000 stuks zal bedragen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van het Leger heeft bri gade-generaal David J. Crawford ontheven van zijn functie als commandant van het tankarsenaal van Detroit en hem een beris ping gegeven. Generaal Crawford wordt er van beschuldigd giften te hebben aange nomen van maatschappijen, die aan de regering leveren, en regeringsmateriaal ten eigen bate te hebben aangewend. Hij zal vervangen worden door brigade-generaal Carol H. Dietrich. Duitse Wchrmacht herleeft in een f>bond" n B y r o n Duizend jaren zijn nauwelijks vol doende orn een staat te vormen, en een uur kan hem vernietigen. BRUNSWIJK (Reuter) De Duitse ex- generaal Bernhard Ramcke, die onlangs uit een Franse gevangenis is ontslagen, heeft Zondag te Brunswijk een bijeenkomst van Duitse oudstrijders toegesproken, die de grootste van na de oorlog was. De 4000 oud-strijders, allen leden van Ramcke's luchtlandingscorps „groene dui vels", bereidden de voormalige generaal de ontvangst van een held. Een groep droeg hem op de schouders door de dichte menigte. Ramcke hield een rede en noemde de voorwaarde, waarop de Duitse beroepssol daten zouden vechten voor het Westen Volledige gelijkheid van alle Duitse sol daten met de Westelijke geallieerde troepen, onmiddellijke stopzetting van de „eerroof van de verdedigers van het vaderland, met inbegrip van de Waffen-SS en de politie macht, en tenslotte onmiddellijke vrijlating van alle zogenaamde oorlogsmisdadigers". Hij eiste de vrijlating van Kesselring, Raeder, Von Neurath, Dönitz en anderen. Ramcke plaatste een krans op een lege stoel naast zich en verklaarde: „Deze stoei hier is voor Albert Kesselring. Hij hoort niet in de gevangenis te Werl, maar hier bij ons". Kesselring was opperbevelhebber in Italië en aan het Westelijke front. Ramcke werd stormachtig toegejuicht. Overal werden de eikenloofonderschei dingstekens van de luchtlandingstroepen gezien en opwekkingen tot eenheid in een geest van „Kameradschaft". Men zong het eerste couplet van „Deutschland über alles". De voormalige kolonel-generaal Kurt Student zond een boodschap, waarin hij herinnerde aan de gevechten in België, Rot terdam, Noorwegen, de Sovjet-Unie en elders. Te Iserlohn in Westfalen hebben Duit sers, die onder veldmaarschalk Rommel in Afrika vochten, de „liga van voormalige leden van het Duitse Afrika-corps" opge richt. Men zond een boodschap naar Presi dent Heuss, waarin trouw werd beloofd aan de Duitse staat en het Duitse volk. Ook werd een boodschap gezonden naar Kesselring. Concentratie Het bestuur van de „bond van vroegere beroepsmilitairen" heeft op de conferentie, die Zaterdag en Zondag te Bonn is ge houden, besloten de organisatie te ver anderen in een „Duitse Soldatenbond". De „Deutscher Soldatenbund" zal niet slechts de soldaten van de actieve dienst in zich verenigen, doch ook reservisten. De gewezen acfrniraal Hansen heeft op dracht ontvangen besprekingen met reeds bestaande verenigingen van militairen te voeren over een eventuele toetreding tot de voorgestelde organisatie. Er worden reeds desbetreffende besprekingen gevoerd met de verenigingen van vroegere leden van de divisie „Grosz Deutsch land" en van vroegere leden der val schermtroepen en het Afrika-corps. Een woordvoerder van de „Duitse Soldaten bond" heeft verklaard, dat de organisatie reeds 85.000 leden telt. Zaterdagavond gebeurde op de grens van de gemeenten Rozendaal en Velp een ern stig auto-ongeluk. Twee personenauto's botsten met grote snelheid tegen elkaar op. Alle negen inzittenden van beide wagens werden uit de auto's geslingerd. Van twee ernstig gewonden is één in het Velper zie kenhuis overleden. Naar de K.L.M. mededeelt zijn alle emigratievluchten naar Australië en Nieuw Zeeland tot nader order uitgesteld wegens de oliesituatie in Perzië. Alle geregelde lijndiensten gaan door, doch voor extra vluchten, zoals deze emi- grantenreizen, is niet voldoende brandstof beschikbaar. Bij Edmundston in Canada is een kleine veerboot met 51 mensen aan boord omge slagen en gezonken. Het vaartuig vervoer de gewoonlijk slechts ongeveer 25 passa giers, maar het was op het ogenblik van het ongeluk druk wegens een zeilwedstrijd op Lake Caron. Volgens de laatste berich ten zijn zeven mensen verdrenken. Drie zijn als vermoedelijk vermist opgegeven. TEHERAN (Reuter). Engeland heeft Perzië tegenvoorstellen gedaan voor hervatting van de besprekingen over de oliekwestie. Hierin wordt de grond slag, waarop Engeland bereid is een nieuwe delegatie naar Perzië te zenden, uiteengezet. De delegatie zou worden geleid door een minister. De tegenvoorstellen waren vervat in een boodschap van Harriman aan Grady, dc Amerikaanse ambassadeur te Teheran, die de boodschap Zondagmorgen aan premier Mossadeq heeft overhandigd. In welingelichte Perzische kringen werd gezegd, dat een van de hoofdpunten van de Britse tegenvoorstellen was, dat de Perzen zouden beloven het huidige overnemen van de activiteit van de olieraffinaderij te Abadan te staken, terwijl de onderhande lingen worden gevoerd. De Perzische premier, Mossadeq, heeft Zondag, na een vergadering van het kabi net en de oliecommissie, het Perzische ant woord op de Britse tegenvoorstellen aan de Amerikaanse ambassadeur Grady over handigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met het kabinet, is het Perzische antwoord „gunstig" en dienden besprekingen het gevolg er van te zijn. De Perzische minister van Onderwijs heeft verklaard, dat het antwoord „iedere TOKIO (Reuter) Zondag is te Kae song de dertiende vergadering van de onderhandelaars gehouden, die vijf uur duurde. De besprekingen gingen over de instelling van een bufferzone. Zaterdagavond heeft een aantal Zuid- Koreaanse regeringspersonen, onder wie de minister van Defensie, te Moensan met dc U.N.O.-delegatie geconfereerd. Volgens te Tokio ontvangen berichten hebben de Zuid-Koreancn meegedeeld, dat zij een be stand aan de 38sle Breedtegraad niet kunnen aanvaarden cn dc Zuid-Koreaanse afgevaardigde generaal-majoor Paik Soen Joep opgedragen zich legen zulk een regeling te verzetten. Heden, Maandag, zijn de delegaties van beide partijen wederom te Kaesong bijeen gekomen. In het door de U.N.O. uitgegeven com muniqué wordt nog medegedeeld dat de Noordelijken niet zijn afgeweken van hun oorspronkelijke eis: Het instellen van een neutrale zóne, die zich tien kilo meter ten Noorden en ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad zou moeten uitstrek ken. Truman zegt zijn mening- Ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van Detroit heeft president Truman Zaterdag voor hel Detroitse stadhuis een rede uitgesproken. Hij beschuldigde Rusland er van, „over al in de wereld gevaarlijke militaire voor bereidingen te treffen" cn hij waarschuwde de Verenigde Staten zich gereed te maken voor elke noodtoestand. Truman betwijfelde, of de communisten in Korea werkelijk vrede wensen, doch meende dat zij met onderhandelingen hopen te bereiken wat zij met geweld iiiet kon den krijgen. „Wij trachten dit uit te vinden. De be sprekingen kunnen succes hebben als de communisten in feite bereid zijn om de aggressie in Korea op te geven", aldus de president. -■ Voorts verklaarde.hij, dat, wat er ook in Kpxea. zoii gebeutferiLwij.'. niet .ëeri. vergis sing moeten maken door te denken, dat de Russische regeerders hun plannen om de wereld te veroveren hebben opgegeven". De Noordelijke opinie In een te Pjongjang uitgegeven en door Tass verspreide verklaring wordt gezegd: „De agenda van Kaesong voorziet in de ge legenheid tot het bespreken van concrete maatregelen om tot een wapenstilstand te geraken. Dit betekent echter niet, dat alles vlot zal verlopen. Wij moeten er integen deel op rekenen, dat de Amerikanen, die de resolute eisen van ons volk negeren, vast zullen houden aan onaanvaai'dbare voorwaarden en zullen bijdragen lot de complicatie van de besprekingen". „De Amerikanen", zo gaat de verklaring verder, spreken veel over hun vredeswil, doch wat zij werkelijk doen is een poging om de belangrijkste gebieden van Noord- Korea in bezit te krijgen. Daarom aan vaarden zij niet de Breedtegraad als demarcatielijn doch bieden zij een andere linie aan. Hierdoor tonen zij hun poging om een belangrijk deel van Noord-Korea in bezit te krijgen. Dergelijke pogingen zullen op resolute tegenstand van de Noordelijke delegatie te Kaesong stuiten". Volgens het te Pjongjang verschijnende blad „Nondon Socmnoen" verzetten de vertegenwoordigers van de U.N.O. te Kae song zich „met alle middelen tegen een voorspoedig verloop der besprekingen". De Amerikaanse luchtmacht, aldus het blad, had op de dag van het begin der onder handelingen haar „gangsteraanvallen op vreedzame Noord-Koreaanse steden en dorpen geïntensiveerd". Dit was niet een gevolg van vergissingen doch maakte deel uit van een van te voren overwogen be leid. Het was niet toevallig, dat generaal Ridgway „aan de vooravond van de be sprekingen persoonlijk het bevel gaf tot de reorganisatie van dc Amerikaanse en de Zuid-Koreaanse troepen. Dc Amerikaanse regering is gedwongen, onder de druk van de vredelievende mensen in de wereld, vredesonderhandelingen te voeren, doch daar zij geen vrede in Korea wenst traëht zij opnieuw de oorlogsbrand op te doen laaien", aldus het blad. Britse twijfel over het goede vertrouwen van Perzië ontzenuwen. Een andere minis ter noemde het antwoord „duidelijk en definitief". Hij was van mening, dat het voor Engeland bevredigend moest zijn. Goede hoop Truman's speciale vertegenwoordiger Harriman en de Britse ambassadeur te Teheran, Shepherd, zijn Zaterdag per vlieg tuig uit de Perzische hoofdstad te Londen aangekomen, waar zij, als gemeld, bespre kingen zullen voeren met de Britse rege ring over het Perzische oliegeschil. Harri man verklaarde bij aankomst: „Ik ben vol vertrouwen dat, indien de Brits-Perzische onderhandelingen weer kunnen worden op gevat, een bevredigende regeling voor het oliegeschil kan worden gevonden". „Ik heb goede hoop dat de voorstellen, die de Perzische regering heeft gedaan, de basis zullen vormen, waarop zij tot bespre kingen en onderhandelingen met de Britse regering kan komen", zeide Harriman nog. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade deelde mede dat Harriman en kele dagen te Londen zal blijven. Het ver luidt dat hij ook besprekingen zal voeren met de Britse minister van Financiën Gaitskell. Een groep Britse ministers onder leiding van premier Attlec heeft Zaterdag met Truman's speciale afgezant Harriman ge confereerd over de Perzische oliecrisis. Men is nog niet tot een definitief besluit gekomen ten aanzien van de jongste Per zische voorstellen. Na de conferentie, die twee en een half uur geduurd heeft, is een kort communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de bijeenkomst „nuttig en vruchtbaar" was. Een woordvoerder van cle Amerikaanse ambassade te Londen heeft gezegd, dat de terugkeer van Harriman naar TeherarTzal afhangen van het. verloop der besprekin gen. Vermoedelijk zal hij binnen enkele dagen terugkeren, maar er is nog geen datum vastgesteld. De raffinaderij van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij te Abadan de grootste ter wereld zal Dinsdag geheel sluiten. De opslagtanks zullen dan geheel gevuld zijn. Gedurende de oliecrisis is cle productie van de raffinaderij geleidelijk verminderd. De laatste maal dat cle raffinaderij geheel gesloten werd was in 1941, toen de geal lieerden Perzië binnentrokken. In een namens de hoofdvertegenwoor diger van de maatschappij in Zuid-Perzië, Mason, uitgegeven verklaring wordt ge zegd, dat een staf van 100 technici in Aba dan zal blijven om de raffinaderij te onder houden. Op het ogenblik zijn nog ongeveer 600 leden van de Britse staf in Abadan en Ban dar Masjoer en ongeveer 350 man in het gebied der olievelden. LATER MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig, maar in de loop van de dag geleidelijk toenemende bewolking, echter nog vrijwel de ge hele dag droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige wind hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 31 Juli Zon op 4.58 uur, onder 20.34 uur. Maan op 1.41 uur. onder 19.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 Juli Hoog water: 1.05 en 13.44 uur. Laag water: 8.57 en 21.29 uur. Dinsdag 31 Juli Hoog water: 2.05 en 14.32 uur. Laag water: 9.57 en 22.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1