Vier Thunderjet-straaljagers aan Nederland overgedragen AKKERTJES LEDEREN FAUTEUIL Haarlemse Vierdaagse-wandelaars werden in de bloemetjes gezet PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws Bourgondische Pracht in het Rijksmuseum De radio geeft Dinsdag Zenuwpijn Generaal Eisenhower: „Dit vliegtuig moet ons de historische grenzen doen vergeten" Trekking loterij van „Touring Zandvoort" Haarlemse P.T.T.-ambtenaar gaat morgen met pensioen Examens H.P.S.V. kreeg een groepsprijs Orgelbespeling Concerten in Bloemendaals Openluchttheater Autotocht „Ouden van dagen" Kamermuziek in de tuin Jeisterbant" van ,Haak in"-tentoonstelling trok 15 000 bezoekers Haarlemse assuradeuren tegen begunstigingscontracten MAANDAG 30 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 ..Realiseert u zich, dat als ieder van ons dit vlieytui? kon besturen, wij in één uur en veertig minuten in Rome zouden zijn en over vier landen zouden zijn gevlogen? Gaat u nu even terug naar de Napoleontische tijd en neem dan het snelste vervoer middel: de mailcoach met verse paarden voor elke étappe. Op zijn suelst zou de reis van hiér naar Rome dan een week duren. Dit is een opwindende gedachte en zii stelt >ns iie vraag of onze geest, onze intelligentie en ons begripsvermogen gelijke tred hebben gehouden met de verbazingwekkende ontwikkeling en snelheid van ons transportwezen. Vele grenzen zijn nog dezelfde als die van 140 jaar geleden en Ik vraag me af of dit vliegtuig geen injectie voor onze verbeelding moet zijn en ons ervan bev st moet maken dat wij een degelijker weg moéten vinden om de vrije wereld bij elkaar te houden en om veiligheid en vrede te verzekeren". Deze woorden sprag Zaterdagmiddag ge neraal Eisenhower op Ypenburg toen daar vier Amerikaanse Thunderjet-straaljagers aan de Nederlandse minister van Oorlog, ir. Staf, werden overgedragen. Dit geschiedde door ambassaderaad Sydney O'Donoghue namens de Amerikaanse ambassadeur. Hij zeide dat deze Thunderjets de eerste waren van meer dergelijke en ook andere vlieg tuigen, die spoedig zullen volgen. Na zijn toespraak begaf de heer O' Donoghue zich met minister Staf naar een bij het podium opgestelde Thunderjet en bekrachtigde door het wegtrekken van een kleed, dat de neus van de straaljager be dekte, officieel de overdracht. Minister Staf noemde de overdracht in zijn dankwoord een belangrijke gebeurte nis voor de Nederlandse luchtvaart en een symbool van de samenwerking die tussen Amerika en Nederland bestaat. Zich richtende tot generaal Eisenhower zeide ir. Staf dat hij in hem het symbool zag van de samenwerking tussen vrije lan den. „Het is meer dan uw reputatie uit de laatste oorlog, die mij dit doet zeggen, het is de wetenschap, dat, als iemand de ver dediging van de vrije wereld waar kan maken, gij dat zijt". Zich tot de overige gasten richtend zeide de minister: „Wij gaan door, wjj werken verder. Het kost moeite en het zal nog meer offers kosten. Maar wij weten, dat we het onze bijdragen tot de verdediging van Nederland, tot de verdediging van de vrije wereld. Wij bidden voor vrede, maar wij zullen als het moet er ook voor strij den". Generaal Eisenhower inspecteerde in ge zelschap van minister Staf de erewacht van de militaire luchtmacht en begroette daar na minister-president Drees. Daarna stapte hij naar het podium, waar bij de Nederlandse piloten stonden opge steld die kort geleden uit Amerika zijn teruggekeerd. „Ik kon deze gelegenheid", zo zeide generaal Eisenhower, „niet voor bij laten gaan zonder de piloten geluk te wensen, die hun opleiding bij de Ameri kaanse luchtmacht hebben genoten en te vens de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk te feliciteren met het bezit van deze jonge mannen. De Amerikaanse trainingsschool is een harde en mij is ge meld, dat een der Nederlandse piloten nummer één geworden is van zijn klas vóór Amerikanen en buitenlanders' De overgedragen Thunderjets noemde -blijft In prachtige formatievlucht raasde het Skyblazer"-escadrille met een snelheid van bijjia 1000 kilometer in vermetele stunt boven Ypenburg Eisenhower een voorbeeld van het produc tieve genius van ^ijn land. „Maar het is meer dan dat. Het is iets van het hart van Amerika, het is het voorbeeld van en het typeert de voortdurende Amerikaanse be langstelling voor de West-Europese samen leving. 1-Iet geeft iets weer van Amerika's begrip voor het feit dat de vrije landen schouder aan schouder moeten staan om te waarborgen dat de vrije wereld vrij De trekking van de loterü ten bate van stichting „Touring Zandvoort", met als hoofdprijs het woonhuis aan de Kostver- lorenstraat is thans bepaald op Maandag middag 20 Augustus om drie uur, ten overstaan van notaris Th. A. J. M. van Eijck. in café-restaurant „Esplanade" te Zandvoort. Geslaagde politie.inspecteurs Voor de examens van het Rijksinstituut tot opleiding van hogere politie-ambtena- ren in Hilversum zijn geslaagd de heren H. G. ter Beest uit Bloemendaal en A. P. Spaanderman uit Overveen. Zij behoorden tot de best geslaagden van de school en behaalden tevens het diploma van het N. O. C. Eveneens slaagde de heer K. Kleyn, uit Haarlem. De drie geslaagde inspecteurs zullen voorlopig te Amsterdam tewerk worden gesteld. ADVERTENTIE Imitatie met origineel Pullman kussen HAARLEM TELEFOON 11491 terwijl op het vliegveld, tussen het publiek, minister ir. C. Staf, generaal Eisenhower en minister-president dr. W. Drees met gespannen aandacht de ver richtingen van deze Thunderjet-artisten volgden. Beeldhouwwerken, tapijten en handschriften uit de tijd van Philips de Stoute tot Philips de Schone Zaterdagmiddag is in de door de linker hoofdingang te bereiken nieuwe expositie ruimte van het Rijksmuseum te Amster dam de grote zomertentoonstelling onder de titel „Bourgondische Pracht" in tegen woordigheid van onder anderen de Franse ambassadeur geopend. Deze tentoonstel ling begonnen te Dijon, tot 1 October in onze hoofdstad en daarna gedurende twee maanden te Brussel te bezichtigen kwam tot stand door de eendrachtige sa menwerking van de drie landen (Frank rijk, België en Nederland) die eeuwen ge leden onder het huis Valois het Bourgon dische rijk hebben gevormd. De expositie omvat een overzicht, waar bij meer naar veelzijdigheid dan nnar vol ledigheid is gestreefd, van de verscheiden schone kunsten, die gedurende anderhalve eeuw een hoge bloei beleefden dank zij de activerende bescherming van de pracht- lievende en met fijne smaak begiftigde, uit de Franse Koninklijke familie gegpro- ten, h'ërtogen van het uitgestrekte Bour- gondië, in de periode die begon met de heerschappij van de even bekwame als dappere Philips van Valois, die in de ge schiedenis onder de bijnaam „de Stoute" De heer J. G. Petersen, employé 1 bij de P.T.T. zal morgen de dienst waaraan hij 44 jaar zijn beste krachten heeft gewijd met pensioen verlaten. De heer Petersen is verscheidene jaren werkzaam geweest aan het bijkantoor Tem peliersstraat, daarna ook nog enkele jaren als waarnemend beheerder van het bijkan toor Schoterweg in Haarlem. Voor het examen hoofdakte, gedeelte B, slaagden de dames: H. A. M. v. Tooren; J. A. M. v. d. Vrande en de heren: K. C. Kel derman, J. W. L. v. Broekhoven; A. P. Dammer. Handenarbeid Voor het examen handenarbeid slaagden de heren: W. Markus, G. Kriise, J. Elderen- bosch, M. Hoeve, J. Mes, P. Geelhof, A. Eichelstein, E. Baatje, E. Baadenhuysen, J. Hofman, G. v. d. Horst, M. Smid, J. Hijne, C. Baart, J. Backhuys, C. v^n Beek, T. van Bennekom, S. Groot, Th. Derriks, J. Duyker- sloot, G. v, Gelderen, A. Grave, H. Hane- velü, J. Banen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Platen. 9.35 en 10.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.40 Voor de zieken. 12.00 Orgel en sopraan. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Causerie. 13.30 Theaterorkest. 14.00 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Fanfare-orkest. 13.15 Paris vous parle. 19.00 Gevarieerd programma. 19.50 Voor Burger en Militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Nederlandse liedjes. 20.45 Beiaard. 20.50 Promenade Orkest. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Cabaret. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Vocaal dubbelkwartet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Plaiten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Platen. 15.30 Ben je zestig!. 15.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.10 Filmprogramma. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Po litiek overizcht. 20.00 Nieuws. 20.05 Resi dentie-orkest en solisten. 21.50 Cello en piano. 22.15 Strijkkwartet. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbeirchten. 12.32 en 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Negro spirituals 14.30 Lichte muziek. 14.45 Cello. 15.15 Platen. 16.00 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Plalen 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.05 Platen. 21.15 Orgel. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Vóór het hoofdbureau aan de Nassaulaan trachtten veertien enigszins stijve politie mannen Zaterdagmiddag om precies drie uur me een kwieke sprong van de vracht auto "der Haarlemse politie te springen, het geen hen wonderwel gelukte. Deze groep Vierdaagse-wandelaars was 's morgens om 7 uur uit Nijmegen vertrokken, nagewuifd door de nonnetjes van het meisjesinternaat „Mariënbosch", waar deze tippelaars vier nachten hadden geslapen. In de bibliotheek van het hoofdbureau werden de wandelaars verwelkomd door hoofdcommissaris J. Fontijne, voor wie de mannen zich allereerst moesten afmelden. In een aardig speechje feliciteerde de heer Fontijne de wandelaars met hun fraaie succes. „Met grote belangstelling hebben wij iedere dag de verrichtingen van de ploeg gevolgd," aldus de heer Fontijne. „Zonder uitvallers hebben jullie de 200 kilometer lange tocht volbracht en hebt daarvoor ook een prestatieprijs ontvangen. Jullie hebt de naam van de Haarlemse politie hooggehouden en ik kan niet anders zeggen, dan dat ik respect heb voor het kranige volhouden. Het Vierdaagse-kruis staat jullie goed, mannen!" Hierna richtte de hoofdcommissaris zich in het bijzonder tot de leider van de ploeg, brigadier W. A. van Soest, onder wiens hoede de dertien mannen 700 kilometer hebben getraind en de Vierdaagse hebben uitgelopen. Vervolgens kregen de tippelaars een bloemenhulde, als blijk van waardering voor het uitstekende resultaat. Eenstemmig waren de deelnemers van mening dat hun succes voor een groot deel aan de utimuntende stemming is toe te schrijven. „Men heeft ons verteld, dat wij dit jaar de beste indruk hebben gemaakt sedert de Haarlemse politie meeloopt. De verzorging liet niets te wensen over en het enige waar wij eigenlijk noemenswaard last van hadden, was de spierpijn, maar daar merkten wij eigenlijk weinig van tijdens de marsen." Zij nog vermeld, dat hoofdagent L. Re- besma de Vierdaagse voor de negende keer heeft gelopen; brigadier Van Soest voor de zevende en de agenten J. de Zwart. P. Zitman en B. van der Linden voor de vier de keer aan de jaarlijkse lange-afstands- mars hebben deelgenomen. Van de ongeveer 200 Haarlemmers die hebben deelgenomen is er geen enkele uit gevallen. Leden van „Jan Passtoors", „Onder Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk door Albert de Klerk op Dins dag 31 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur ver meldt: Fantasia op de zesde toon. Giovanni Gabrieli: Dialogo, Adriano Banchieri: Prae- ludium und Fuga e moll, Dietrich Buxte- hude: Passacaglia. Johann Seb. Bach: Sonate II g moll. Carl. Ph. Em. Bach; Ricercare, Albert de Klerk; Prélude sur les Grands Jeux, Jean Langlais. Door" en de Spoorwegen Sportvereniging waren van de partij, terwijl zeer vele in- dividuelen meeliepen. De nestor van Haar lem was de 76-jarige G. A. Wamelink, die dit jaar voor de negende maal aanwezig was. De heer Masteling ontving het gouden kruis omdat hij voor de tiende keer heeft deelgenomen. Ook „Viribus Unitis", de sport- en ont spanningsvereniging van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, heeft met 33 deel nemers zonder uitvallers de Vierdaagse uitgelopen. Zij brachten een vergulde plaquette mee naar Santpoort. Op Donderdagavond 2 Augustus zal „Sursum" uit Bloemendaal en op Zondag middag 5 Augustus de Johez-Harmonie uit Haarlem in het Bloemendaalse Openlucht theater concerteren. Van het comité „Autotocht ouden van da gen" ontving wij nog een laatste verant woording van ingekomen giften: N.V. V. B. f 15,de heer M. f 10,de heer v. S. f 2,50; de heer v. d. D. f2,50; Directie firma O. f35,—; mevr. D.—S. f 10,de heer v. d. S. f 10,—; mej. L. J. S. f25,—; J. A. P. H. f 2,50; Sociëteit Vereniging f 14,—X. IJ. Z. f25,—. Het Comité betuigt zijn hartelijke dank aan alle goede gevers. bekend staat. Uit alle delen van het ge bied lieten zij kunstenaars komen naar het hof te Dij on, het eerste en het meest vermaarde centrum van deze laatmiddel eeuwse cultuur. Het aandeel van de schil derkunst hierin was naar verhouding klein. De sculptuur stond veel meer in aanzien. Deze werd het sterkst vertegen woordigd door de uit Haarlem afkomstige Claus (of Claes) Sluter, die belast was met de decoratie van het Kerkhuizer klooster Champmol, dat tevens diende als mausoleum voor het hertogelijk huisr De werkzaamheden hieraan werden onder het bewind van Jan Zonder Vrees voltooid. De zogenaamde „pleurants" van het praalgraf van Philips de Stoute behoren tot het schoonste dat op deze tentoon stelling te vinden is. Van indrukwekkende pracht zijn ook de wandtapijten, voornamelijk daterend uit de tijd, dat Philips de Goede heer van Bq.ui^gondië was, Nqg overdadiger doet echter de weelde aan van de andere aan het hof gebruikte en thans in het Rijks museum vertegenwoordigde weefsels van fluweel, brokaat en zijde, rijk met juwe len bestikt, gebruikt voor priesterkleding, voor het stofferen van de koetsen of het bekleden van troonzetels en baldakijnen. Men denkt bij het zien hiervan aan de plechtige pronk 'en pralende 'verheerlij king, waar prof. Huizinga in zijn „Herfst tij der Middeleeuwen" gewag van maakt. Enkele der hier opgehangen tapijten be slaan een lengte van acht tot twaalf me ter. De herkomst is voornamelijk Brabant en Vlaanderen. Men ziet er zowel Bijbelse als hoofse en ridderlijke taferlen op afge beeld. Voor het publiek wordt de grootste ver rassing misschien wel gevormd door de toonbeelden van edelsmeedkunst: miskel ken, pronkbekers, versierde kistjes en reliekhouders. Ook is er veel en kostelijk émail uit de tijd van Karei de Stoute, de bij Nancy gesneuvelde voorlaatste Bour gondische Hertog. De gehele expositie is samengesteld uit ongeveer driehonderd in zendingen, waarbij ook prachtige oude handschriften met illustraties, miniaturen, prenten en tekeningen, borduurwerk, bla zoenen en banieren, wapens en wapen rustingen, zegels, munten en penningen. De schilderkunst moge dan kwantitatief niet het sterkst zijn, kwalitatief bieden de werken van bijna alle grote „Vlaamse primitieven" een rijke vergoeding hier voor. Van Memling vindt men er het drie luik met Sint Christoffel uit Brugge, de slechts aan weinigen bekende levensgrote Bathseba, zijn portretten van het echtpaar Moreel en een uit het Louvre afkomstig klein tweeluik. Van de Haarlemmer Geert- gen tot Sint Jans treft men een onlangs teruggevonden paneeltje met Madonna aan, dat nog niet eerder werd tentoon gesteld. Verder noemen wii Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Hugo van der Goes, Bouts en de Meester van Delft. Het Rijksmuseum verwacht een zeer grote toeloop naar deze belangwekkende tentoonstelling. Er zullen dagelijks rond leidingen door deskundigen worden ge houden. De catalogus bevat enige inlei dende artikelen en zestig afbeeldingen. Geslaagd experiment li „Het Paradijsje" de verborgen, stille tuin aan de Witte Herenstraat, waai de sociëteit Teisterbant in de zomermaan- d gevestigd is weerklonk Zaterdag avond muziek, die gewoonlijk in de be slotenheid van concertzalen tot uitvoering komt. Het was kamermuziek uit of in de sfeer van de achttiende eeuw, die vertolkt werd door de pianiste Ans Bouter, de violist Jan Iiesmerg, de violoncellist Eduard Biele en de fluitist Frans Vester. Voor het bestuur van de sociëteit, maar ook voor alle andere belangstellenden, die op deze ideale zomeravond in „Het Para dijsje" bijeen waren, betekende het open luchtconcert een experiment. In de acht tiende eeuw waren dergelijke concerten, waarop zoals Zaterdag muziek werd uitge voerd die wij onder de Kamermuziek rang schikken, geen bijzonderheid. Zij kregen echter meer het karakter van serenades, meermalen ook waren zij opgenomen in tuinfeesten of andere bijeenkomsten van intieme aard. Men denke aan Mozarts Haffner-serenade, geschreven ter gelegen heid van het huwelijk van de dochter van de rijke koopman Haffner uit Salzburg. Sinds het begin van de negentiende eeuw werden er geen serenades in deze zin meer gegeven. De uitvoeringen van divertimenti, serenades en cassationen (gebruikelijke namen voor ,,openlucht"-composities) werd overgebracht naar de concertzaal. Hier kon deze muziek echter niet tot leven komen, omdat zij uit haar sfeer was ge haald. In „Het Paradijsje" heerste wel de sfeer voor deze muziek en daarom kon het con cert, dat hier werd gegeven, tot een ge- lukkigmakende ervaring worden. In het bijzonder was dit het geval bij de uitvoe ring van het Divertimento in C van Jos. Haydn, waar hij de klanktimbres van fluit, viool en violoncel tot een verrukke lijke harmonische eenheid versmolt. Als een immaterieel klankenwonder klonk deze muziek weg in de ijle avondlucht. Van de overige uitvoeringen kon die van Beet hoven's Trio in G (voor klavier, fluit en violoncel) het meest dit hoogtepunt bena deren. Ans Bouten bespeelde hierbij zo gunstig mogelijk de piano, die voor dit concert als „openluchf'-instrument maar in de beste „stemming" moest zien te blij ven. Met de geestige, rhythmisch pittige, doch ook wel te veel rhythmisch uniforme „Hofmuziek" voor fluit, viool en klavier konden drie instrumentalisten een verfijn de technische beheersing demonstreren. Voor de „Tafelmuziek" van Telemann bleek de piano wat klankkleur betreft geen geschikte partner van de fluit, de viool en de violoncel. Voor deze muziek is het cla- vecimbel onmisbaar. Eigenlijk ook voor de „Conversation galante et amusante" van L. G. Guillemain .De aard van de klavier partij maakte echter dit gemis niet zo voelbaar. Mr. L. Ali Cohen, namens het bestuur sprekende, dankte de medewerkenden aan dit concert en toonde zich daarbij terecht verheugd over het slagen van dit experi ment. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE Zo'n treiterende, zagende pijn, die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J Toen Zaterdagavond de „Haak-In"-Ten- toonstelling werd gesloten, kon de voor zitter van de Haarlemse afdeling van het Koningin Wilhelmina Fonds dr. W. B. Smit mededelen, dat bijna 15.000 bezoe kers de loketten van het Krelage-huis wa ren gepasseerd. Dit resultaat over een periode van vier dagen en een avond, ge durende welke een zomerse temperatuur de mensen meer naar het strand lokte dan naar een gebouw, heeft de verwachtingen van het bestuur verre overtroffen. Een belangrijk batig saldo kan aan het hoofd bestuur te Amsterdam worden overgedra gen ten bate van de Kankerbestrijding. De grootte van dit bedrag kon bij de slui ting nog niet worden medegedeeld, daar de administratie met de gehele finan ciële afwikkeling nog niet gereed geko men was. Met een hartelijk woord van dank aan alle vrijwillige medewerksters en mede werkers, die hun belangloze bijdrage ge leverd hadden tot het mooie resultaat, sloot de voorzitter de tentoonstelling. Nadat de vlag van de kankerbestrijding in de hal gestreken was, werd het Wilhel mus gespeeld. Almelo is nu de volgende plaats waar de tentoonstelling zal worden gehouden. 8. Dieper en dieper drongen Graaf Isen Grim's motorfiets en Panda's auto in het Wolfivemels Woud. Het was een slechte, eenzame weg, maar Panda voelde zich vol komen veilig met zijn escorte totdat de motorfiets stopte en de vermeende koerier hem wenkte om dit voorbeeld te volgen. Nu Panda stapte gewillig uit en vroeg vriendelijk gestemd: „Waarom stoppen we hier? Hebt u pech aan de motorof wil de minister-president me misschien hiér ontmoeten om alles geheim te hpuden?" „Ja.... ehdat is te zeggen.... het is niet de minister-president die je hier wil ontmoeten maar i k!", sprak de motorrijder bars, terwijl hij zijn valhelm en zijn stofbril afnamHet leek Panda alsof hij door. de grond zonkj maar. dat was niet zo, want in werkelijkheid sprong hij van schrik in de lucht terwijl hij schor uitriep: „Graaf Isen Grim!" „Ja 'ik! Dat had je niet verwacht, hè?", grijnsde de snoodaard. „Maar zelfs ik wil je niet Idng spreken je gezicht verveelt meEn met een veerkrachtige, maar schrikwek kende sprong stortte hij zich op Panda. Dat loopt nooit goed af, zou men zot zeggen. Afsnijding. Radio-Peking heeft verklaard, dat de regering van Thailand (Siam) mededeling gedaan heeft van haar be sluit om de postverbinding met China te verbreken. „Dit betekent, dat een half millioe.i Chinezen van hun moe derland afgesneden worden. Deze maat regel is getroffen op last van Ameri kaanse imperialisten", aldus radio- Peking. Nieuw. Generaal Marshall, de Amerikaan se minister van Landsverdediging, heeft in zijn Vrijdag voor de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen af gelegde verklaring onder meer gezegd dat de Verenigde Staten verwachten in 1952 400.000 militairen in Europa te zullen hebben. Deze mededeling was ook. voor Amerika geheel nieuw. Ver- slaggevers begonnen het ministerie van Landsverdediging met vragen te bom- barderen. Dit gaf uiteindelijk toe zelf verrast te zijn door Marshalls medede ling en deze niet nader te kunnen toe lichten. Zegslieden van het ministerie verklaarden niet te kunnen zeggen of de minister hiermede een nieuwe ont wikkeling had aangegeven, of dat hij zich mogelijk had vergist. Verbod. De West-Duitse regering heeft de onder communistische invloed staande vereniging van slachtoffers van het nazi-regiem verboden, omdat de vereni ging „actieve tegenstand tegen de con stitutionele orde biedt en poogt de grond wet op onwettige wijze te veranderen". De raad van de vereniging had steun gegeven aan de Oost-Duitse oproep tot het houden van een plebisciet omtrent de bewapening. Dit plebisciet is door de regering verboden. Een lid van de raad, August Kuper, heeft de regering er van beschuldigd Hitler-methoden te gebrui ken. De raad zou zijn strijd tegen de herbewapening voortzetten. Leuzen. 1 Augustus zal de 24ste verjaardag van het Chinese communistische leger worden gevierd. Het Chinese nieuwsbu reau heeft 18 leuzen voor die gelegen heid gepubliceerd. Mao Tse Toeng wordt in twee van die leuzen genoemd. Er worden geen buitenlandse commu nistische partijen genoemd en ook de naam Stalin komt niet voor. Een leuze zegt; „Verzet u tegen de Amerikaanse imperialistische invasies van Korea en Formosa en tegen de herbewapening van Japan". Termieten. De beroemde bibliotheek van Napels werd door termieten bedreigd. In een ruimte, waar gelukkig slechts weinig documenten waren opgeborgen, zijn termietennesten gevonden. De aan getaste voorwerpen zijn direct vernie tigd en de resterende boeken en docu menten zijn in veiligheid gebracht. Gevonden. Na twaalf uur zoeken heeft men in een kloof op 3.500 meter hoogte op de Matterhorn de Zwitserse Hilda Her- langer gevonden. Zij had bij de val, waarbij haar Zwitserse gids om het le ven kwam, beide benen gebroken. Z(j is erg verzwakt naar Genève overge bracht. Medaille. Voor het personeel van de UNO- strijdkrachten in Korea is een bronzen medaille geslagen. Aan de ene zijde staat het wapen van de UNO, aan de andere de inscriptie: „Voor dienst bij de verdediging van het Handvest van de UNO". Op een kleine metalen gesp staat „Korea". Het lint van de medaille heeft negen blauwe en acht witte ver ticale strepen. President. De West-Duitse bondspresident, professor Heuss, is in Bonn aangekomen. Zijn vacantie in Beieren heeft hij we gens een ongeval moeten afbreken. Hij brak een arm en een arm raakte uit het lid. Heuss moet zich nog wat ontzien, doch hij zal zo spoedig mogelijk zijn ambtsbezigheden hervatten. Bescherming. De Italiaanse regering heeft een voorgenomen reis van verscheidene duizenden communistische jongeren naar het jeugdfestival in Oost-Berlijn verboden. Het besluit is genomen „ter bescherming van de Italiaanse demo cratie", aldus een officieel communiqué. Paraat. De Cubaanse minister van Binnen landse Zaken heeft medegedeeld, dat Cuba gereed is om „indien er onver hoopt een oorlog tussen het Oosten en het Westen zou uitbreken^ bij het vallen van het eerste schot de communisten onschadelijk te maken", hieraan toe voegend: „De regering beschikt over volledige inlichtingen betreffende de leiders en leden^ëan de Cubaanse com munistische partij". Er bevinden zich vijftien a twintigduizend actief wer kende communistische partijleden in Cuba. Bende. Te New York zijn zeven leden van een internationale organisatie van valse munters, die zich ook met de onwettige handel in verdovende middelen bezig hield, gearresteerd, nadat voor een be drag van 100.000 dollar aan valse bank biljetten in beslag was genomen. De organisatie staat onder leiding van Fransen en Italianen. De Italiaanse tak wordt geleid door Charles Luciano, bij genaamd „Lucky Luciano", een uit de Verenigde Staten naar Italië terugge keerde gangster. Verdrag. Volgens het Japanse blad „Mai- nitsji" verwacht het Japanse ministerie van Buitenlandse. Zaken de afsluiting van een geheim Japans-Amerikaans veiligheidsverdrag en wel tegen 15 Augustus. De voorwaarden van het verdrag, die later bekend gemaakt zou den worden, zouden voorzien in de mo gelijkheid van het stationneren van Amerikaanse troepen na het einde van de bezetting. Naar het blad verwacht, zal de Japanse premier het geheime verdrag tekenen kort voordat hij ver trekt voor de ondertekening van het Japanse vredesverdrag in September te San Francisco. Door enige vooraanstaande assuradeuren en een aantal belangrijke plaatselijke tus senpersonen in het Assurantiebedrijf uit Haarlem en omgeving werd een vergade ring belegd, in welke bijeenkomst een plaatselijke actiecomité werd opgericht, dat zich ten doel stelt zich ter plaatse te weer te stellen tegen aanvallen op het schadeverzekeringsbedrijf, zoals die zich bijvoorbeeld voordoen in de vorm van be gunstigingscontracten. Het comité wil actie voeren door het inlichten van de betrok ken groep van verzekerden omtrent het standpunt van het schadeverzekeringsbe drijf, wanneer deze verzekerden voor het gebruik maken van een begunstigingscon- tr.act worden bewerkt,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2