Haarlemse kwekelingen genoten in Ventnor met volle teugen van Engelse gastvrijheid Amsterdamse Beurs MAANDAG 30 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCilL COURANT Cor Hermus enthousiast ,Dorp in opstand" over Ervaring met ruilbureau had negatief resultaat Beiaard te Bergen op Zoom in gebruik genomen „Remonstrantsch Hofje" opgeschrikt door brand Prinsessen Beatrix en Irene bij Aerdenhouts Kindertoneel Drie mannen staken dit weekeinde het Kanaal over Prof. Geyl over de Benelux op de Groot-Kempische cultuurdagen Inbraak in pastorie Boerderijen in Rijnsburg en Soest afgebrand Engeland verliest drie wickets voor 68 runs West-Duitse jongeren wilden naar jeugdfestival Deense en Zweedse nota's aan Rusland Heemstede Bestuur der melkslijters- coöperatie gewijzigd Santpoort Uitgesteld Oranjefeest werd groot succes SCHEEPVAART <w Tulpen herinneren aan geslaagde Internationale Jeugdwcek Het is wel een zeer bijzondere elfdaag- se reis geweest, die zestien leerlingen van de Haarlemse Rijkskweekschool met hun beide leiders hebben gemaakt, een reis die allen zich lang zullen herinneren. Reeds vele maanden geleden riep de Lord-Mayor van Londen de burgemeesters van de Engelse gemeenten bij zich en wekte hen 0p jn hun ambtsgebied aantrekkelijke festiviteiten te organiseren om het „Festi val of Britain" over het gehele land te doen slagen. De hoogste ambtsdrager van het stadje Ventnor op het schone eiland Wight aan de Zuidkust kwam op het idee jonge mensen van het vasteland een week lang te doen genieten van de schone na tuur en van de onvolprezen Engelse gast vrijheid, teneinde hen nader tot elkaar en tot de Engelsen te brengen. Hij is daar wonderwel in geslaagd, niet het minst door de boven alle lof verheven medewerking van Rotaryclubs in Neder land en Engeland. De Haarlemmers arri veerden via Hoek van Holland en Har wich de achttiende Juli in Londen, waar ze door leden van enige der 83 clubs van de Britse hoofdstad onthaald werden op een rijk programma. Wat is heer lijker dan in een auto van een goede Londense gastheer twee ochtenden rond te toeren in de City van deze wereldstad en o.a. de St. Pauls Kathedraal, de Tower, de Parlementsgebouwen, de Westminster. Abdij, het Buckingham Palace te zien en te genieten van de kleurenpracht der uniformen bij de aflossing van de wacht? Een middag en een avond genoot de jeugdgroep van de overrijke, hoogst in teressante en zeer modern ingerichte ten toonstelling. Een zelfde tijd bracht ze door in het in een feesttuin omgetoverde Bat- tersea-park. Het logies in een der grote, typisch Engelse kweekscholen gaf hun een idee van het Britse internaatsleven. Als dc eigen vaders zorgden de Rotarians, dat ze veilig en wel door de enorme Zater dagse drukte op het Waterloo-station hun express-trein haalden naar Portsmouth en Wight. De gastheren en gastvrouwen van Ventnor, de reeds; gearriveerde Zweedse groep en leden van allerlei organisaties die geheel belangeloos medewerkten om de week te doen slagen, werden verwel komd door de burgemeester en na drie dagen „Londen" volgden zeven dagen „Wight", die samen een sprookje vormden, waarvan het thema was: met behoud van eigen nationaliteit door vriendschap, door kennismaking met het eigene van andere volken en door hartelijke gastvrijheid na der tot elkaar te komen. In het intieme kerkgebouw te Ventnor van de „Church of England" hoorden de jongeren zich, na het bijwonen van de plechtige rituele dienst, toespreken dooi de eerwaarde Vicai-is J. B. Allan. Aan de Zondagmiddagwandeling namen acht na tionaliteiten deel, aan een andere trip zelfs tien. Een schouwburgvoorstelling, een filmavond met leden van de „Interna tional Friendship League", een dagtocht per autobus het gehele eiland rond, een dergelijke tocht naar een middeleeuws kasteel, gezellige thee-uurtjes waar de Engelsen het geheim van bezitten, het le ven in de Engelse gezinnen, dit alles en nog veel meer moeten wel diepe indrukken nalaten en een goede invloed hebben op de opgroeiende aanstaande leerkrachten. Een onvergetelijke avond was de open luchtbijeenkomst in het park van Ventnor, „Het was een heei-lijke avond die ik on der geen voorwaarde zou hebben willen missen". Dit verklaarde Cor Kermus, op richter en directeur van Comedia, toen wij Zaterdagavond in hötel Zomerzorg te Bloe- mendaal wat zaten na te praten over de opvoering van „Dorp in opstand" van Lope de Vega door de stichting Kennemer To neelfestival in het fraaie Openluchttheater, die hij in haar geheel had bijgewoond. Vol lof was de heer Hermus voor de vinding rijke wijze waarop regisseur Cruys Voor- bergfy de inderdaad unieke mogelijkheden van het landschap rond het speelterrein heeft uitgebuit. Voor het aandeel in het welslagen der voorstelling van de Spaanse danseres Maria Ruiz Petrelli, met wie hij zelf zo dikwijls samenwerkte, was zijn waardering niet minder. Wat hem echter het meest verbaasde bleek het hoge niveau te zijn waarop de prestaties van de amateurs uit Haarlem en omstreken dank zij de bezielende leiding van Cruys Voorbergh staan. "Wat zij soms aan techniek tekort schieten vergoeden zij ruimschoots door de beheerste felheid en de overtuiging waarmee zij zich in hun rol len en in de situaties verplaatsen, zo merkte hij op. In het bijzonder toonde hij zich in genomen met het inderdaad iedere avond aanmerkelijk beter wordende optreden van de vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol, mevrouw R. C. Ekering-Eeftinck Schatten- kerk, die hij in de pauze uit eigen beweging met haar succes complimenteerde, haar speciaal prijzend om de volledige inzet van haar persoonlijkheid en de vrijmoedigheid van haar gebaar in de ruimste zin van het woord. Prijzend liet hij zich verder uit over het bodeverhaal in de laatste acte van Wim Rijke als de gewonde Fibres, over de jonge minnaar door mr. N. Drost, over de heftige natuurlijkheid van Nan Umans als de door soldaten meegetroonde Jacinta, over de kod dige Mengo van Herman van der Schaar, over de koning en de koningin, daaraan toevoegend dat over het algemeen niemand tekort schoot. Het leek ons wel interes sant deze uitlatingen van de leider van een van onze eerste toneelgezelschappen hier te citeren. Bepaald enthousiast was Cor Hermus over het stuk: „Als het niet zo groot bezet was, zouden we het zelf op ons répertoire nemen, want uit iedere scène blijkt dat Lope de Vega een toneelschrijver van een thans helaas uitgestorven ras is geweest!" Met de vertaler besprak hij daarom de mo gelijkheid om een ander stuk van De Vega voor vertoning op het Nederlands toneol gereed te maken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Juli 1951 GEHUWD: 28 Juli, N. J. Boon en B. M. van der Putten. BEVALLEN van een zoon: 27 Juli, J. C. RietveldBlom; R. A. van der Klashorst. BEVALLEN van een dochter: 25 Juli, J. W. Geuzebroek—Hildebrand; 26 Juli, A. J. van Borselenvan Zomeren; 27 Juli, H, H. A. Noordeloos—Kroon; C. B. van Heerden— Wortel; 28 Juli, F. A. A. Puts—van Blokland; T. Veltmeijer—van Geerestein; E. C. de Wit— Van Warmerdam. waar Engelse scholieren sport-, turn- en dansprestaties leverden, de Zwede« zon gen en onze acht jonge paren in meege brachte nationale costumes oud-Hollandse dansen ten beste gaven, die door een dui zendtal inwoners van Ventnor en vele badgasten zeer werden gewaardeerd. Als aan alle sprookjes kwam ook aan dit op het paradijs-achtige eiland Wight met zijn zo mooie tuinen, kleurrijke rotspartijen en liefelijke stadjes en dor pen veel te spoedig een einde. Na een har telijk afscheid van de organisator de heer W. C. Sandle, de gastheren en gastvrou wen en de vele, in korte tijd verworven vrienden trok het gehele gezelschap Vrij dagavond naar Londen. Opnieuw genoten ze gastvrijheid door bemiddeling van de Rotaryleden en arriveerden Zaterdagavond weer in Haarlem, dat, tot hun vreugde, evenals heel ons land bij vele vreemde lingen bekend en geliefd bleek te zijn. Nog jarenlang zullen de tulpen, die bin nenkort in een groot bloembed in het park van Ventnor zullen worden geplant, de herinnering aan deze Internationale Jeugd- week levendig houden. Voorstanders melksanering: Het plan van de zeventien Haarlemse melkhandelaren die zich tegen de voorge nomen sanering der bezorgwijken blijven verzetten om te komen tot een ruilbureau van cliënten op vrijwillige basis heeft geen grote indruk gemaakt op de Coöperatie van de melkhandel in Haarlem, die 212 voorstanders van de sanering omvat. Volgens het bestuur van de Coöperatie vormt dat ruilbureau 1 waarvan de op richting in een adres aan de raad wordt bepleit namelijk niets nieuws onder de zon. Gedurende enkele jaren heeft een dergelijk bureau reeds gefunctioneerd en het heeft de organisaties „Sint Jozef" en „Onderling Belang", onder wier auspiciën het was opgericht, handen vol geld gekost en de bestuursleden grijze haren bezorgd. Het bleek namelijk, dat de melkslijters wel onderling allerlei klantenruilingen tot stand konden brengen, maar dat het welslagen van die transacties geheel en al afhanke lijk was van de toestemming van "de cliënt. De praktijk was dan ook dat de consument een andere slijter koos dan in de bedoeling lag van de ruilende partijen en dat het ruilbureau voor de verplichting stond een vergoeding te geven aan de slijters die, omdat de ruiling was mislukt een deel van hun omzet waren kwijt geraakt. De ervaring met het ruilbureau heeft ons geleerd, zo stellen de voorstanders van de sanering, dat slechts bij een regeling, waarbij ook de cliënt aan een, zij het dan zo ruim mogelijke, keuze gebonden is, een doeltreffende rationalisatie der bezorgwij ken is te verwachten. Teraardebestelling van wijlen oud-wethouder E. van der Wall Onder grote belangstelling werd Zater dagmiddag op de Noorder Begraafplaats het stoffelijk overschot van de heer E. van der Wall, oud-wethouder en oud-ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem, ter aarde besteld. In de aula werd namens de nabestaan den het woord gevoerd door de oudste zoon van de overledene, dr. E. van der Wall, uit Ermelo, die met enige treffende woorden het karakter van de gestorvene schetste en dankte voor de getoonde belangstelling. Vervolgens sprak mr. P. E. Barbas, voor zitter van de Sociale Raad van de Her vormde Diaconie te Haarlem. „Als be stuurslid, aldus spreker, stond de heer Van der Wall op de bres voor de belangen van de Sociale Raad. Hij leefde mee met de moeilijkheden, waarin medemensen zich bevonden. Zijn warme vriendschap werd steeds hogelijk gewaardeerd en zal een dierbare herinnering blijven". De heer A. Sissingh, hoofdinspecteur der Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst te Amsterdam, memoreerde hierna in het kort het vele goede, dat de heer Van der Wall voor het oude dienstvak heeft gedaan en roemde zijn voortreffelijke inzicht in moeilijke problemen. Namens de Vereniging van Ontvangers der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen sprak de heer J. A. Schimmer. Spreker wees op het enthousiasme en de bezieling, die van de heer Van der Wall waren uitgegaan. „Hij zal altijd een lich tend voorbeeld blijven voor de vereniging", zo zeide de heer Schimmer. Tenslotte las ds. J. W. van Nieuwenhuy- zen, Hervormd predikant te Heemstede, een gedeelte uit de Bijbel. Onder de orgel tonen van het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" werd de met bloemen over dekte kist met het stoffelijk overschot ten grave gedragen. Jos de Klerk dirigeerde „Zo zong de Gouden Eeuw" In de toren van Bex-gen op Zoom hangt thans de derde beiaard. De eerste, welke de stad reeds voor het jaar 1500 bezat, is bij de belegering in 1747 verloren gegaan, de tweede heeft niet zo'n lange levensduur gehad. Deze werd aangebracht bij de her denking van het 650-jarig bestaan van Bergen op Zoom in 1938, doch overleefde de bevrijding niet, daar hij door de terug trekkende Duitsers werd stuk geschoten. De derde beiaard hangt thans in de voor ruim de helft gerestaureerde stadstoren, bestaat uit 48 te Asten gegoten klokken en werd Zaterdag officieel in gebruik ge nomen onder zeer grote belangstelling, niet alleen van de bevolking van de stad doch ook van autoriteiten uit Nederland en België. Burgemeester Witte sprak de wens uit dat deze beiaard, welke genoemd is naar Koningin Juliana onder haar zegenrijke regering meer vreugde dan droefheid, meer blijdschap dan rouw boven al Gods lof zal mogen verkondigen. Direct daarop speelde de beiaard het Wilhelmus. Vervolgens werd uitgevoerd het zang spel „Zo zong de Gouden Eeuw" een keur van oud-Hollandse refereinen dat onder leiding stond van de componist Jos. de Klerk uit Haarlem, met medewerking van het Brabants Orkest en enige honder den zangers en zangeressen. De klokhen werden hierbij bespeeld door de groot meester der beiaardiers in de lage landen, Staf Nees uit Mechelen. Politie vermoedt brandstichting; huisje stonk van de petroleum In een van de huisjes van het „Remon strantsch Gereformeerde Hofje" aan de Ur- sulastraat in Haarlem is gisteravond om half negen een brand ontstaan op een zo ongebruikelijke manier, dat de Haarlemse politie aanneemt, dat hier brandstichting in het spel is geweest. Het onderzoek naar de oorzaak van deze brand is thans in volle gang. Het merkwaardige van deze brand is, dat hij vry wel tegeiy'kertyd op de beneden en de bovenverdieping moet ziin ontstaan. De 70-jarige bewoonster van het huisje, juffrouw H. B., kon door kordaat optreden van brandweer en buren nog tydig uit haar bed worden gehaald. Zij was half be wusteloos door de rook en had enige lichte brandwonden opgelopen. De schade be perkte zich tot verbrand meubilair, bedde- goed en geschroeid houtwerk. De consternatie in het hofje was niet gering, toen de brand ontdekt werd. Een buurvrouw, attent gemaakt door de rook ontwikkeling, sloeg alarm, waarop een 29- jarige koetsier over de tuinmuur klom om hulp te bieden. Hij trapte de deur in, maar de rook was zo dik, dat hij de vrouw niet meteen kon bereiken. De brandweer, rap als altijd, arriveerde echter tijdig om de bejaarde vrouw in veiligheid te brengen. Zij werd via een ladder uit haar huisje gebracht. Het blussen met een straal op de waterleiding kostte weinig moeite, al bleef het beddegoed duchtig smoken. Het opsporen van de oorzaak van de brand kostte al evenmin moeite. Het huisje stonk namelijk zowel in de beneden- als in de slaapkamer van de petroleum. En zo wel boven als beneden werden omgevallen kaarsen gevonden. Juffrouw H. B. had zich tegen acht uur gekleed te bed begeven. Zij vertoeft thans in het St. Elizabeths Gast huis. Over het motief va.n een eventuele brandstichting wilde de politie zich uiter aard nog niet uitlaten, zolang het onder zoek niet geëindigd is. Buren en brandweer slaagden er nog in een gedeelte van de inboedel te redden. Maar zelfs het linnengoed in een dichte hutkoffer smeulde, evenals dat in de lin nenkast, die trouwens ook duchtig naar petroleum rook. Het is gelukkig dat de brandweer het vuur zo gauw onder de knie had, want een blussing op grotere schaal in het hofje was waarschijnlijk geen pretje geweest. Gedurende twee weken kampeert Aer denhouts Kindertoneel onder leiding van mevrouw J. van Kampen van den Brink in een stenen loods in de Lage Vuursche in het Gooi, evenals verleden jaar. Zaterdag avond werd in een geïmproviseerd open luchttheater in een bos op het grondgebied van een daar gelegen klooster een opvoe ring gegeven van het toneelstuk met zang „De betoverde prinses" voor een zeer tal rijk publiek. Tot grote vreugde en voldoe ning van de ongeveer dertig jeugdige mede werkenden arriveerden na het eerste be drijf, toen het al donker begon te worden en de schijnwerpers sprookjesachtige ef fecten teweeg brachten op het met bloe men en planten kostelijk ingerichte speel terrein, de prinsessen Beatrix en Irene in gezelschap van twee hofdames. Zij bleven tot het einde der vertoning omstreeks kwart voor elf en gaven blijk zich uit stekend te vermaken. De voornaamste rol len werden vervuld door Anita Koenraad, Willy Heymans, Ina de Waard, Betty van Bughem en Frans Beunk. De inleiding werd gesproken door Eri Smits. Verslag Protestants.Christelijke Redasseringsvereniging Verschenen is het jaarverslag over het jaar 1950 van de Protestants Christelijke Redas seringsvereniging. Hieraan ontlenen wij dat cr 88 voorlichtingsrapporten, waaronder 10 aanvullingsrapporten, werden uitgebracht. Hiervan hadden 13 op vrouwen en 75 op mannen betrekking. Op 1 Januari 1950 be droeg bet aantal onder toezicht gestelde per sonen 114. In de loop van 1950 werden aan dit aantal 36 personen toegevoegd. In de loop van 1950.hidd het toezicht over 49 per sonen op. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal onder toezicht gestelde personen 101. Het celbezoek vond geregeld voortgang. Onder meer werd in veertien gevallen financiële steun verleend en voor zeventien personen werkgelegenheid gevonden. Verder werden er enige geholpen met kleding, nacht- logies, schoenen en meubilair. De secretaris, mr. H. Lagerwaard, deelt aan het slot van het verslag mede dat po gingen zijn aangewend om de financiële positie der afdeling sterker te maken. Van verscheidene zakenlieden werden giften ont vangen. Ook aan kerkeraden was een ver zoek om'steun gericht, dat overigens weinig resultaat opleverde. Vervolgens is ook een verzoek om subsidie tot de gemeentebesturen van de in het arrondissement gelegen ge meenten gericht, welk verzoek in vele ge vallen welwillend werd beantwoord. Voortzetting Esperantistencongres Na de officiële ontvangst op het Haar lemse stadhuis trokken de deelnemers aan het congres van de „Tutmonda Junular Organizo" Zaterdagmiddag naar het strand van Zandvoort en Bloemendaal aan Zee, waar zij genoegelijke uren hebben door gebracht. Des avonds trokken allen naar de Over- tonschool in Haarlem-Noord, waar de uit Den Haag afkomstige Esperantisten me vrouw Julia Tsbrücker namens de Univer- sala Ligo, een overkoepelende wereldver eniging, en Andreo Cseh namens de Uni- versala Esperanto Associo het woord voer den. Eerstgenoemde spreekster sprak over het wereldfederalisme. Een langdurig ap plaus bewees de instemming met het ge sprokene. De heer Cseh is van oorsprong een Roemeens priester, doch woont sedert 1926 in ons land. In een geestig betoog sprak hij over zijn ervaringen als Espe rantist en de reden, waarom hij tot het Esperanto was gekomen. De heer S. de Jong luisterde de bijeenkomst met accor- déonspel op. De Zondag werd besteed aan een bezoek aan Volendam en Edam. De 44-jarige Engelse horlogemaker Phi lip Rising en de 22-jarige Egyptenaar Abdel Latif Abou Hief, die Zaterdagmorgen bij Cap Griz Nez in zee stapten zijn er in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Rising deed er 15 uur en 55 minuten over, de Egyptenaar was 12 minuten sneller. Zondagmorgen zette de 54-jarige Schot Barnie, leraar in de natuurkunde te Porto- bello, voet aan wal bij Cap Griz Nez, waar mede hij zijn poging bekroond zag. Zijn tijd bedroeg negentien uur en twee mi nuten. In Hilvarenbeek werden Zaterdag en Zondag de Groot-Kempische cultuurdagen gehouden ter versteviging van het con tact tussen Noord- en Zuid-Brabant, waar op onder meer een rede werd gehouden door prof. P. Geyl over het onderwerp: „Cultuuruitwisseling" Speciaal bracht de inleider de kwestie der Benelux naar vo ren. „Het contact tussen Nederlanders en Vlamingen", aldus spreker, „is de gewoon ste zaak van de wereld geworden, hoewel de staat de twee-eenheid introduceert in het Nederlandse taalgebied. We staan hier voor een dilemma: ofwel we moeten be rusten in deze twee-eenheid, of we moe ten streven naar de eenheid van Neder land en Vlaanderen. Voor dit laatste heb ben we voor de oorlog reeds leergeld moe ten betalen. We moeten dus de afzonder lijke staten aanvaarden als iets, waarover de geschiedenis beschikt heeft. Hier en daar zitten zo vervolgde spreker particuliere belangen verschanst, die de Benelux tegenhouden. Inderdaad zal België een deel van onze lasten moeten dragen, omdat wij door tal van factoren het slachtoffer van de omstandigheden geworden zijn. Ondanks alles kunnen we echter gerust zeggen dat de Benelux ver wezenlijkt zal worden, al zullen we tegen over critiek en scepticisme ons geloof en onze wil moeten stellen en voorlopig ons geduld". In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de pastorie van de R.-K. kerk aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. De ongewenste bezoeker heeft zich via de kelder, die aan de achterzijde van de pastorie gelegen is, toegang tot het huis verschaft. Er worden enige pakjes boter en margarine en een paar flessen wijn ver mist. Zondagmiddag ontstond waarschijn lijk tengevolge van hooibroei brand in een hooiberg, behorende bij de eeuwen oude boerderij „Kloosterschuur" in Rijns burg. De boerderij brandde tot de grond af. Voorts gingen een landarbeiderswoning, twee hooibergen, een zomerhuisje en de stal in de vlammen op. De schade, bijna een ton, wordt door verzekering gedekt. Bij een brand, die Zaterdagmiddag een boerderij in Soest in de as heeft gelegd, was de consternatie zo groot, dat men ver gat de brandweer te waarschuwen. Toe vallig passeerden de brandweerlieden die terugkeerden van de Vierdaagse drie kwar tier na het uitslaan van de vlammen de boerderij op weg naar de huldiging van de Vierdaagselopers. Zij scharrelden wat brandweermateriaal op, maar het was toen al te laat om nog iets tegen de vuurzee te kunnen beginnen. Het vee en het huisraad konden in veiligheid worden gebracht. Waarschijnlijk is de brand door met luci fers spelende kinderen veroorzaakt. De Franse demissionaire minister van FinanciënMaurice Petsche, is op verzoek van President Auriol op het ogenblik bezig te onderzoeken of hij wellicht, meer succes zal kunnen hebben bij het formeren van een nieuwe regering dan zijn voorgangers. Hij voert besprekingen met de verschillen de partijleiders en, te oordelen naar deze foto, wendt hij al zijn overredingskracht aan om de Franse politici te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat de regerings crisis eindelijk wordt opgelost. Cricket De ochtend van de vierde dag van de test match EngelandZuid-Afrika heeft de Brit ten weinig fortuin gebracht, want zij hebben 68 runs met drie wickets moeten betalen. Om kwart over één stond Engeland van ochtend met 393 voor zes tegenover het Zuid- Afrikaanse totaal van 538. Het eerst viel het wicket van Watsen op het bowlen van Ihubb (32). En zeer kort daarna maakte Rowan een eind aan de prachtige innings van de debutant May, die 138 scoorde, op de vorige bal een kans aan Nourse presen teerde en op de fatale bal een enorme zwaai gaf, die compleet miste. Captain Brown deed het al niet beter. Nadat hij twee runs had gescoord, sloeg hij een boogballetje op het bowlen van A. Rowan waarmee E. Rowan niet de minste moeite had. Vervolgens kwam Alec Bedser in, die ook al een paar angstige momenten kreeg, toen hij achter elkaar twee kansen gaf, die echter door de slips werden gemist. Het wicket kreeg toen zo langzamer hand voor het eerst neiging de bowlers wat toe te lachen. Om kwart over één stonden Bailey (22 n.o.) en Bedser (1 n.o.) nog op de pitch. Zaterdag, aan het einde van de derde dag, had Engeland 325 voor 3 op het scoring-bord staan. Hutton en Lowsor. openden voor En geland en zetten een stand op van 99. Toen viel het wicket van Lowson (58). Hutton kreeg toen gezelschap van de 21-jarige Peter May, die een prachtige partij batten liet zien. Hutton sneuvelde met zijn score precies op 100 op het bowlen van Van Rijneveld. Aan het einde van de dag had May 110 not out. In het afgelopen weekeinde zijn aan de grens tussen de West-Duitse en de Oost- Duitse zone 750 jongeren aangehouden, die zonder de geldige papieren naar Oost- Duitsland wilden reizen. Zij verklaarden voor het merendeel voor vacantie of fami liebezoek naar Oost-Duitsland te willen gaan. Bij velen echter vond men een lid maatschapskaart van het in Oost-Berlijn te houden jeugdfestival. Men poogt over het algemeen de grens iri kleine groepen te overschrijden. De aanhoudingen verlie pen zonder botsingen. De gearresteerden, die voor het merendeel uit de grote steden afkomstig waren, zijn naar hun woon plaatsen teruggezonden. Reuter tekent hierbij aan, dat in Ber lijn een „barricadenoorlog" gevoerd wordt. De Oost-Berlijnse autoriteiten laten na melijk op verschillende punten barricaden oprichten „teneinde te voorkomen, dat on- ervarenen het slachtoffer worden van Westelijke ontvoeringspogingen". In enige gevallen werden de barricaden des nachts door West-Berlijnse burgers verwijderd. Het festival duurt van 5 tot 19 Augustus. De Deense en de Zweedse ambassadeur te Moskou hebben op het Russische mini sterie van Buitenlandse Zaken gelijklui dende nota's overhandigd betreffende de territoriale wateren in de Baltische Zee, zo wordt in officiële kringen te Kopenhagen vernomen. Deze stap is gedaan in verband met het feit, dat verscheidene Deense en Zweedse vissersvaartuigen in de Baltische Zee door de Russen in beslag zijn genomen onder motief, dat zij zich binnen de Russische territoriale wateren bevonden. Vaak be vonden de vaartuigen zich twaalf mijl uit de kust. Verleden jaar zijn tussen beide landen en Rusland nota's over de kwestie gewis seld, doch zonder resultaat. In de nieuwe nota wordt voorgesteld aan het Internatio naal Gerechtshof de vraag voor te leggen, of de Sovjet-Unie en de andere landen aan de Baltische Zee gerechtigd zijn een strook water ter breedte van twaalf zeemijlen als territoriaal water aan te merken. De moeilijkheden met de melksanering in Heemstede hebben tot ingrijpende wijzi gingen in het bestuur van de plaatselijke slijterscoöperatie geleid. De voorzitter, de heer D. Schoenmaker, is afgetreden en vervangen door de heer H. G. Janmaat. De heer K. Warmerdam uit Aerdenhout treedt thans als secretaris op; de vroegere secretaris, de heer Meijer, blijft wel bestuurslid. Zaterdagavond heeft het nieuwe bestuur vergaderd met de voltallige vertrouwens-commissie om te pogen alsnog tot een vergelijk te komen. Een zo in alle opzichten geslaagd open luchtfeest als Zaterdagavond de Oranjever eniging Santpoort en de Vereniging tot het houden van nationale dagen in het gemeen telijke Burgemeester Rijkenspark gegeven hebben, had men nimmer op 30 April (Ko ninginnedag) kunnen uitvoeren, gelet op het wisselvallige weer in het voorjaar. Daarom mocht het organiserend comité dit gevoegelijk als een uitgesteld Koninginne- feest betitelen, dat vele honderden belang stellenden had getrokken ondanks de niet geringe toegangsprijs. De Velser Accordeonvereniging onder Rijk Kofman opende het feest (want dat was het ongetwijfeld) met een paar fris gespeelde marsen, waaronder de populaire Jubileuipmars van Sam Vlessing, en een gezellige potpourri van bekende wijsjes. Het weke tenorgeluid van Willy Alberti kon men horen in liederen van het zonnige Italië in een smachtende voordracht. Deze Nederlandse zanger veroverde met zijn Napolitaanse liederen het publiek stormen derhand. Het xylofoon-duo Diana en Daranti de monstreerde onder meer een interessante vondst: de kristallofoon. Door de vingers langs met water gevulde wijnglazen te strijken, brachten deze artisten het Inter mezzo uit de Cavalleria Rustieana ten ge hore. Grappig was het optreden der Wama's, die als parodisten zowel als met hun aan wonderbaarlijke woordspelingen rijke ver halen een geheel apart niveau bereiken. Hun „Assepoester"-nummer en de „Dön- Kozakken" waren knappe staaltjes van hetgeen deze jongleurs met woord en ge baar op hun speciale gebied hebben weten te bereiken. Het beste nummer van het programma was echter ongetwijfeld dat der Osteny's. Deze jongelui gaven proeven op het terrein van de rijwielacrobatiek. Onder aanvoering van de heer Kees Bakker hebben de verenigingen, die deze avond op touw hadden gezet, tijdens de bij eenkomst een flinke propaganda gevoerd om het ledental te vermeerderen. Gezien en gehoord deze vlotte voorstelling zullen hun pogingen zeker met succes bekroond geworden zijn. A. J. VAN DER WEIJDEN Neergestort. Een patrouille-bommenwer per van de Amerikaanse marine is Vrij dag kort na het opstijgen van Iwakoeni in Zuid-Japan neergestort op het eiland Atana, 20 km ten Zuiden van Hirosjima. De bemanning van negen koppen kwam om het leven, Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 7o Ned. 1947 87% 87% A U 173 173 Levei Brothers 231% 229 Philips Gloeil. 168% 168% Ree. Nwe Philips 161% 161 Kon. Petroleum 289 g.l. 291 A'dam Rubber 116% g.b. 116 Holl. Amer. Lijn 164% 164% Ned.Scheepv. Unie 139% 139 H. V. A 120 119 87% g.l. 88% Amsterd. Bank 153% 153% Rotterd. Bank 159% 159% Twentse Bank 157 157 Anaconda Copper 469/i8 48 Bethlehem Steel 58 g.l. 57% Republic Steel 44% 44% Shell Union 76 74% Tidewater 427» 42%' tl. S, Steel ..jM 49 45Ü Aagtekerk, 28 Manila verw. Albireo, 29 Recife verw. Amsteldiep, pass. 27 Belle Isle. Amstelstad, 27 te R'dam. Averdljk, 27 v. New York n. New Orleans. Aardljk, 27 430 m. N.NO. Flores. Alcyone. 27 480 m. ZO. Aden. Amstelvaart, 27 400 m. NO. Flores. Antonia, 27 v. Penang n. Pladju. Arkeldijk, 27 v. Bremen na Antwerpen. Arundo, 27 1600 m. V/. Scilly's. Agamemnon,27 te Antwerpen. Armilla. 24 te Hongkong. Aagtedijk. 29 v Santos n. Victoria. Aalsdijk, pass. 29 Beachyhead. Akkrumdijk, pass. 29 Finisterre, Antwerpen. Aldabi, 30 Rio de Janeiro verw. Alderamin, 27 v. Cape Henry n. Nederland. Alkaid, pass. 29 Finisterre n. Antwerpen. Almdijk, pass. 29 Keywest n. Londen. Alnikerk, 28 v. Suez. Alnati, 29 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alphard, pass. 29 Cape Frio n. Santos. Altair, 29 v. Babla n. Rio de Janeiro. Alwaki, pass. 29 Recife. Amper,an, 29 te R'dam. Amstelland, pass. 29 Kp. Frio. Andijk, 29 v. R'dam te Bremen. Annenkerk, 29 te Duinkerken. Arendsdijk, 29 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Aardijk, pass. 29 Scilly's. Arnedijk, 29 v. New Orleans n. Tampa. Bantam, 28 Singapore verw. Barendrecht, 29 te San Francisco verw. Blitar, 27 v. Semarang n. Soerabaja. Bandjarmasin, 27 v. Singapore n. Sorong. Bloemfontein, 27 480 m. N.t.O. St. Helena. Bacchus, 27 v. Carupano n. Fort Liberte. Baarn, 29 v. Pta del Gada n. Antwerpen. Bali, 28 v. Djakarta n. Semarang. Bengkalis, 28 v. Padan n. Colombo. Biliton; 30 te Makassar verw. Bintang, 28 v. Tj. Pinang n. Rangoon. Barendrecht, 29 te San Francisco. B'lijdendijk, 30 te Philadelphia verw. Bonaire, 30 Barbados verw. Britsum, 30 te Baltimore verw. Blommersdijk 29 v. Londen. Boissevain, 28 v. Saigon n. Manilla. Boschfontein, 29 v. Southampton n. Antwerpen Celebes, 27 100 m. Z.ZW. Ouessant. Coryda, 27 100 m. W.t.N. Ouessant. Callisto, 30 R'dam verw. Cnltex Leiden, pass. 28 Kreta. Callex Pernis, 30 te Sidon verw. Cnltex The Hague, 29 v. Sidon n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 29 Casquets. Chama, 30 v. Kaapstad te Buenos Aires verw. Cheshire 27 te Melbourne. Duivendijk, 27 1140 m. ZW. ten W. Flores, Delfland, 30 te IJmuidèn verw. Duivendrecht, pass. 28 Scilly's. Durango, 29 te R'dam. Delft, 30 Arica verw. Eendracht, 28 te Istanboel. Eemland, 27 270 m. ZW.tW. Kp. St. Vincent Etrema, 27 420 m. NO. Barbados. Enggano, 29 te Khorramshar. Esso Den Haag, pass. 28 Mona eil. Friesland (KRL), 28 10 u. Hoek v. Holland. Farmsum, 27 dwars Wight. Felipes, 28 te Pladju verw. Graveland, 27 v. Las Palmas. Gouwe, 27 v. Monrovia n. Rochefort, Ganymedes, 27 v. Trinidad n, Laguaira. Gooiland, 29 te Recife. Groote Beer, 29 in Suezkanaal. Grootekerk, 28 v. Teneriffe n. Antwerpen. Helder, pass. 27 St Paulsrock. Haulerwijk, 27 760 m. W. Scilly's. Hersilia, 28 te Hamburg. Hydra, 27 te Barranquilla. Haarlem, 28 v. Curasao. Hestia, 29 te Santa Marta. Heelsum, 29 v. Mobile n. Savanna. Indrapoera, 27 480 m. NW.t.W. Anderhalfgraads- kanaal. Ilos, 28 te Cape Haiti verw. Ittersum, 27 240 m. NO. Flores. Java, 29 te Southampton. Kiedrecht, 26 te Singapore. Karossa, 27 v. Sarmi n. Biak. Kedoe, pass. 29 kp. Guardafui. Kertosono, 29 v. Cheribon n. Djakarta. KHpfontein, 29 te Genua. Kota Baroe, 28 v. Soerabaja n. Djakarta. Lawak, 27 v. Penang n. Colombo. Loenerkerk, 28 Genua verw. Leopoldskerk, 28 te R'dam. Luna, 27 v. R'dam. Leuverkerk, 27 te Bombay. Lutterkerk, 27 te Vizagapatnam. Larenberg, pass. 27 Gibraltar. Leerdam, 27 780 m. O.t.N. Cape Race. Lersum, 27 390 m. O.ZO. New York. Laagkerk, pass. 28 Gibraltar. Laertes, 29 te Londen. Langkoeas, 29 dwars Aden n. Belawan, Lemsterkerk, 30 te Bahrein verw. Lombok, 29 v. Seattle n. Vancouver. Loosdrecht, 29 v. Madras. Limburg, 25 v. Los Angeles n. New Orleans. Mataram, pass. 27 Perim. Marken, verm. 30 v. Montreal n. R'dam. Maas, 27 920 m. NO. Barbados. Musi, 27 te Menado. Malvina, 26 te Svdney. Mirza, 27 360 m. Z.ZW. Flores. Maaskerk, 29 te Dakar. Marpessa, 29 v. Port de Boue n. Algiers. Meerkerk, 30 te Port Said verw. Meliskerk, 28 v. Colombo n. Karachi. Modjokerto, 30 te Sungeigerong verw. Muiderkerk, 29 v. Hamburg n. A'dam. Molenkerk, 25 te Lagos. Nieuw Amsterdam 28 te R'dam. Noordwijk, 29 te Civita Vecchia. Oranje, pass. 27 Minieoy n. Suez. Oranjestad, 27 v. Aruba n. Pta Cardon. Oberon, 27 630 m. O.t.Z. Cape race. Omala, 27 240 m. W.ZW. Ras Fartak. Ophir, 27 v. Djakarta n. Muntok. Ootmarsum, 28 v. Galveston n. Brownsvills, Oranje Fontein, 28 te Lorenzo Marques. Polyphemus, 25 v. Colombo. Prins Willem III, 23 te Chicago. Prins Willem V, pass. 27 Belle Isle. Papendrecht, 1 Aug te Pto La Cruz verw. Prins Philips Willem, 1 Aug te Liverpool verw. Plancius, 28 te Soerabaja. Prins Philips W. Friso, 27 200 m. NO. Belle Isle. Prins Willem n, 27 700 m. O.t.N. Belle Isle. Poseidon, 27 v. Santiago de Cuba n. New York. Pygmalion, pass. 28 Cayman. Prins Joh. Willem 'Friso, 28 360 m. NO. Belle Isle Prins W. v. Oranje, 27 120 m. O.t.N. Belle Isle. Poelau Laut, 29 v. Pladju n. Djakarta. Prins Willem IV, 29 te Antwerpen. Prins Alexander, pass. 30 Belle Isle. Ridderkerk, 26 v. Sydney n. R'dam. Rossum, 27 v. Kemi n. R'dam. Radja, pass. 29 Sabang. Raki, 29 te Port Said. Riouw, 28 v. Belawan n. Soerabaja. Rondo. 29 v. Belawan n. Marseille. Roepat, 29 te Djakarta verw. Rotti, pass. 29 Kreta. Rijn, 28 te Vaas. Salawati, 28 te Djakarta, Sarpedon, pass. 27 Ouessant n. Madeira. Sibajak, 27 Daedalusrif. Sarangan, 28 v. Marseille. Stad Alkmaar, verm. 27 v. A'dam n. Narvik. Stad Dordrecht, 28 v. Vlaardingen n. Palermo. Sliedrecht, 28 te Le Havre. Scherpendrecht, 27 te Montreal. Samarinda, 27 nog te Menado. Siaoe, 27 v. Djakarta n. Tj. Bantam. Sloterdijk, 27 360 m. w. Socotra n. Penang. Sarangan, 29 te Genua. Sibajak, 29 v. Port Said. Singkep, 30 te Makassar verw. Slamat, 29 v. Madras. Soestdijk, 28 v. Port Said. Sommelsdijk, pass. 28 Ouessant Stad Breda, 31 Balboa verw. Stad Maassluis, 30 te Emden verw. Stad Maastricht, pass. 29 Finisterre. Stad Vlaardingen, pass. 28 Alesund. Salatiga, 28 te Solo. Straat Malakka. 27 et Durban. Talisse, pass. 27 Westpunt Cuba. Tjikampek, 27 v. Singapore. Tomini, 27 Semarang. Tjisadane, 26 te Singanore. Tjitjalengka, 28 te Makassar. Triton, 26 v. New York n. Curasao. Tarakan. 29 v. Djakarta n. Belawan. Taria, 29 v. Port Said. Tawali, 31 Halifax verw. Ternate, 30 te Penang verw. Teucer, pass. 29 Malta. Tiba, pass. 29 Ouessant Tjipanas, 31 Tametave verw. Ternate, 30 te Penang. Utrecht, 28 v. Tanga n. Bombay. Volendam, 27 500 m. O.t.N. Belle Isle. Van Heutsz, 25 v. Yokohama n. Belawan. Wieldrecht, pass. 27 Jamaica. Woensdrecht, 27 v. Curacao n. Griekenland. Willem Ruys, pass. 27 22 u. Gibraltar. Willemstad, 28 te A'dam. Winterswijk, pass. 28 Maporca Westland, 27 240 m. N.t.O. St. Paulsrock. Winsum, 27 150 m. NO. Shetland eil. Waal, 26 v. New Orleans n. Curacao. Westerdam, pass. 29 Lands End. Weltevreden, 29 v. Halifax n. Boston. Willem Ruys. pass. 29 11 u. Kp. Bon. IJsel, 27 v. Port au Prince n. Mobile. Zuiderkruis, 27 150 m. W. Scilly's. Zaan, 27 te Mantyluoto.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3