De Engelse minister Morrison schreef een artikel in de Russische „Prawda" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brussel verwacht speciaal crediet van Betalingsunie voor Nederland „Er is voor het Russische volk geen reden Engeland te vrezen Weerbericht Kistje met goud uit KLM-toestel verdwenen Adenauer naar Straatsburg Openhartige uiteenzetting van standpunt en grieven gepubliceerd met commentaar van Russische zijde Morrison De Prawda Iets nieuws voor de Russische lezer Proces in Warschau tegen Poolse generaals Onwetendheid schept vrees De klop op de deur De Prawda maakt reclame met speciale Russische vrijheden" Het woord is aan Antwoord van „Prawda" Vrijheden Radio U.N.O.-plan tegen aggressie Beroep van aartsbisschop Josef Groesz verworpen Ook Franse generaal slachtoffer van aanslag Geen vorderingen te Kaesong 66e JA AUG AI^ G No 19 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 183 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdageri. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De neo-nazis, die zich georganiseerd hebben in de Deutsche Partei", probeerden gisteren bij het Bismarck-standbeeld in de Britse zóne van Berlijn een krans te leggen met de bedoeling propaganda te maken voor deze, buiten de wet gestelde, partij. De politie slaagde er echter in, de plechtigheidop het allerlaatste moment te ver hinderen. Hier ziet- men twee agenten toesnellen om de leider van de Deutsche Partei" met krans en al te arresteren. (Reuter). Een kistje met goud ter waar de van ongeveer 120.000 gulden is op een vlucht van Johannesburg naar Rome uit een KLM-vliegtuig verdwenen. Te Johannesburg gelooft men, dat de verdwijning in verband staat met het ver loren gaan van diamanten ter waarde van 250.000 gulden in Maart j.l. tussen Johannesburg en Londen en met het ver dwijnen van een zending goud tussen Lon den en Zuid-Afrika op 28 Juni. Men vermoedt dat een en ander het werk is van een internationale bende. Het thans vermiste kistje bevatte 22 staafjes goud van 22 karaat. Het is ver zonden door een firma in Johannesburg en onder politiebewaking naar het interna tionale vliegveld van Palmietfontejn ver voerd. Toen het vliegtuig in Rome landde, was het kistje verdwenen. BONN, (DPA) Bondskanselier dr. Adenauer zal volgens een mededeling uit regeringskringen de bondsrepubliek West- Duitsland vertegenwoordigen in de bijeen komst van het ministers-comité van de Raad van Europa te Straatsburg. Adenauer zou voornemens zijn de kwestie vanhet Saargebied ter sprake te brengen. Het Sovjet-Russische dagblad „Prawda" heeft een uitdaging van de Engelse minister yan. Buitenlandse Zaken, Morrison, aangenomen en zijn kolommen opengesteld voor een artikel van deze minister, waarin deze zijn grieven tegen de Russische politiek en zijn verdediging van het Britse standpunt in internationale ontwikkelingen uiteenzet. De Prawda heeft het artikel van Morrison gecommentarieerd. Hieronder geven wij de voornaamste punten van Morrisons artikel, met daarnaast het antwoord van de Prawda. In Engeland bestaat geen beperking op het nieuws en de openbaring van stand punten. De mening van het Engelse volk wordt niet gemaakt, noch gedicteerd. In Rusland bestaat geen vrijheid van menings uiting. Het Russische volk weet niet hoe da rest van de wereld leeft en denkt. Het Engelse volk kan luisteren naar elke radio-uitzending, die het wenst te horen. De Engelse uitzendingen in de Russische taal worden door de Russische autoriteiten opzettelijk gestoord. In Engeland hecht men grote waarde aan de persoonlijke vrijheid. Britse burgers worden niet uit hun huizen gezet, gedepor teerd, naar arbeidskampen gezonden. De Brit heeft het recht van vergadering en geniet politieke vrijheid. Geen groep heeft het machtsmonopolie, zoals de communisti sche partij in Rusland. Engeland wenst geen derde wereldoorlog. Het bewapent wegens de politiek die door de Sovjet-Unie na de oorlog is gevoerd. Het Atlantisch pact is een defensief bondge nootschap, gericht tegen niemand behal ve tegen een aggressor. Wij realiseerden ons dat het evenwicht in de bewapening moest worden hersteld. Er is geen enkele reden voor het Russi sche volk om Engeland te vrezen. In de Sovjet-Unie is vrijheid van pers, meningsuiting en persoon, behalve voor vijanden van het volk: landeigenaars, kapi talisten, dieven en terroristen. Rusland biedt nog meer vrijheden: Het vrij zijn van uitbuiting, van economische crises, van werkloosheid, van armoede. In Engeland lijden de arbeiders nog steeds onder de uitbuiting door de kapitalisten. De winsten stijgen, de lonen blijven be vroren. De Engelse radio-uitzendingen zijn er op gericht de vijanden van het volk aan te moedigen. Deze pogipgen kan de Russische regering niet steunen. Het leger van Rusland is ongeveer even groot als in vredestijd vóór de tweede wereldoorlog. In Rusland zijn 32 leeftijds groepen gedemobiliseerd. De Britse en Amerikaanse legers hebben een omvang van tweemaal die van vóór de oorlog. Er is geen voorbeeld in de geschiedenis dat Rus sen Engels grondgebied aanvielen. Maar er is een hele serie van voorbeelden dat En gelsen Russisch grondgebied bezetten. Als het Atlantisch pact defensief is.waar- om werd Rusland dan niet uitgenodigd er aan deel te nemen? Heeft Rusland niet bewezen in staat te zijn aggressie te bestrij den? Kunnen de bloeddorstige acties van En gelsen en Amerikanen in Korea defensieve acties genoemd worden? Verdedigen de Engelse troepen in Korea misschien Enge land tegen het Koreaanse volk? (Van onze correspondent in Brussel) In Belgische regeringskringen loopt het gerucht dat Nederland een verhoging van zijn quotum, of een speciaal crediet, van de Europese betalings-unie zal krijgen. Ech ter gaat het volgens Belgische opvattingen om een bedrag, dat kleiner is dan 40 mil- lioen dollar, waarschijnlijk 25 millioen dollar. En een dergelijk crediet is onvol doende daar het Nederlands tekort soms 30 millioen dollar per maand heeft be dragen. De Europese betalings-unie zou een Engel se en een Amerikaanse expert aanwijzen om de Nederlandse monetaire en economi sche toestand te onderzoeken, zoals dat enkele maanden geleden met West-Duits- land het geval is geweest. In Parijs hebben de Belgische gedele geerden zich in deze kwestie totaal afzijdig gehouden van de Nederlandse delegatie, die een zware en vaak onvriendelijke critiek te incasseren heeft gekregen. De Belgische pers besteedt aan deze zaak weinig aan dacht, ofschoon liet onder curatele stellen van de Noordelijke Benelux-partner sedert de conferentie van Goes de meest sensationele Benelux-gebeurtenis is. Dat de Parijse organisatie tot deze maatregel besloot officiële bevesti ging daarvan wordt deze week ver wacht wordt in Belgische kringen als een zware nederlaag van minister Lieftinck's monetair beleid beschouwd. Thans wordt het duidelijk aldus deze kringen dat Nederland al die jaren slechts door de overvloedige Marshallhulp drijvende kon worden- gehouden. Het is treurig dat het zover' komen moest en dat het mislukte ex periment van de geleide economie op zo'n frappante wijze bevestigd is, zo wordt gezegd In tegenstelling met de verwachtingen maken de Belgische bedrijfskringen zich niet bezorgd over de weerslag van de nieu we Nederlandse maatregelen op de Belgi sche export naar Nederland. De Nederland se crisis is immers niet onverwacht geko men. Daarom heeft de Belgische industrie bij het accepteren van nieuwe orders reke ning gehouden met een achteruitgang op de Nederlandse markt; Uit de massale liqui datie van de Nederlandse magazijnen blijkt overigens duidelijk dat de Nederlandse han del zich in België, na Korea, „overkocht" heeft. Op de vraag dat België had kunnen doen, of eventueel zal doen, om Nederland de hel pende hand toe te steken, antwoordde men ons: In September komt België aan de beurt, niet als debiteur, maar als vastgelo pen crediteur van de E. B. U. Dan zal in derdaad 't 360-millioen-dollar-quoium van België door zijn debiteuren, onder wie Ne derland de voornaamste is, uitgeput zijn. Daarna zouden logischerwijze alle maande lijkse netto-tegoeden van België tot Juni 1952 in goud aangezuiverd dienen te wor den. Evenwel zal België, waarschijnlijk een nieuw crediet aan de E. B. U. verlenen waarvan Nederland gebruik zal kunnen maken. België wenste van het Nederlandse geval géén Benelux-geval te maken en zich soli dair te verklaren met Nederland omdat een vordering op de E. B. U. welke een kapi taal bezit' Van 350 millioen dollars, solider dan een vordering op Nederland. De Russen, die vandaag de Prawda lazen, zullen met grote belangstelling kennis genomen hebben van wat de Engelse minister Morrison in dit belang rijke regeringsorgaan ten beste gaf. Er is veel ophef gemaakt van deze stunt door de Russische pers, die het aanvaar den van Morrisons uitdaging („Jullie lezers komen nooit te weten wat buitèn- landae politici te zeggen hebben") be schouwt als een bewijs van haar ver trouwen in de standvastigheid van het Russische volk ten aanzien van de Rus sische buitenlandse politiek. Met deze uitzonderlijke gastvrijheid van de Praw da ia echter Morrisons verwijt niet ont zenuwd. Hij besloot zijn artikel dan ook m.et de hoop „dat het nog eens meer zou gebeuren". COOOOODOODOC CXX>DCODCODOOCODOOOOOOOCCCODC>COCCC03COCCCOOO: LONDEN, (Reuter) Vcigens radio- Warschau heeft de Poolse brigsde-gene- raad Stanislaw Tatar voor het Poolse hoge militaire gerechtshof in Warschau bekend, dat hij heeft samengespannen tegen de Poolse volksrepubliek. Voigens de aanklacht was hij in April 1944 naar Lenden gevlogen om Churchill op de hoogte te brengen van plannen voor tegenstand tegen het communistische re giem. Churchill en de Amerikanen hadden zijn plan aanvaard en hem elf millioen dollar gegeven. Met Tatar waren drie andere Poolse ge neraals en vijf officieren, die tijdens de oor log in Londen dienden, aangeklaagd. Gene raal Tatar was tijdens de oorlog' lid van de Poolse generale staf in Londen. In een Maandag in Londen ontvangen bericht van het Poolse persbureau wordt gezegd, dat de officieren er van beschul digd waren een spionnage-organisatie te leiden, d(ie werkte in het Poolse leger. De organisatie zou door „imperialistische in lichtingendiensten in Washington en Lon den" zijn bekostigd. Het artikel van de Engelse minister van Buitenlandss Zaken, Morrison, in de „Prawda" gaat vergezeld van een ant woord van de „Prawda". De Redactie van het Russische blad had verzocht, dat Britse bladen aan het antwoord van de „Prawda" dezelfde aandacht zouden schenken als dc verklaring van Morrison in Rusland kreeg. Schrijvend over de Britse opvatting om trent vrijheid begon Morrison met te ver klaren, dat kennis van de waarheid essen tieel is voor het begrip tussen de volken. Hij schreef: „In Engeland leggen wij op het beschikbare nieuws en de bekend making van standpunten geen beperkingen op, opdat het volk zelf zijn oordeel kan vormen. Zijn meningen worden noch ge blaakt, noch gedicteerd. In Rusland is dit verschillend. Vele fei ten en meningen worden u onthouden en er is niet die vrijheid van meningsuiting en vrije kennisneming omtrent de manier, waarop de rest van de wereld leeft en denkt, welke essentieel is om elkander te begrijpen. Deze onwetendheid schept vrees en wantrouwen aangaande de motieven van andere volken. Indien gij in staat zoudt zijn meer Brit ten te ontmoeten of vrij naar Groot-Brit- tannië te reizen, zou deze onwetendheid kunnen worden weggenomen. Honderd duizenden van ons volk gaan in hun vacan- tie elk jaar naar het buitenland en ik ben er zeker van, dat velen gaarne hun vacan- tie, indien dit mogelijk zou zijn, in de Sovjet-Unie zouden doorbrengen. Uw re gering weigert om redenen die ik niet kan begrijpen, u vrij te laten reizen". Morrison verklaarde, dat het volk van de Sovjet-Unie ook meer zou kunnen ver nemen, indien Britse bladen vrij in de Sovjet-Unie zouden kunnen circuleren en indien het naar radio-uitzendingen van Engeland zou kunnen luisteren. Morrison gaf in dit verband de tijden op van de uitzendingen in de Russische taal naar de Sovjet-Unie. „Deze uitzendingen", verklaarde hij, „worden kunstmatig en opzettelijk ge stoord. Ik vraag mij af waarom. Wat heeft uw regering te vrezen? Ik zou wensen, dat zij ons gebruik zou volgen men kan vrijelijk luisteren naar de uitzendingen in het Engels uit de Sovjet-Unie. Niet alleen het Britse communistische dagblad, maar ook de „Prawda" kan men in Engeland kopen. Wij zijn van mening dat in een vrije en verlichte democratie ieder in staat is voor zichzelf te beoordelen, wat de waarheid is van hetgeen hij hoort of leest. In Engeland hecht men grote waarde aan de persoon lijke vrijheid. Britse burgers worden niet uit hun hui zen verwijóex-d, zij worden niet gedepor teerd, zij worden niet naar arbeidskampen gezonden. Indien er 's morgens vroeg op de deur wordt geklopt, behoeft men niet te vrezen dat het de politie is. Het zal waar schijnlijk slechts de melkboer of de post bode zijn. Ik vraag mij af, of gij allen eer lijk kunt zeggen, dat gij ditzelfde gevoel van persoonlijke vrijheid hebt, dat iedere Britse burger geniet. Tot de vrijheden van een Brit behoren het recht van vergadering en politieke vrij heid pm zich tegen de regering te verzetten of haar te steunen. Geen groep" heeft een machtsmonopolie in Groot-Brittannië, ver klaarde Morrison. Daarop sprak hij over het Britse herbe wapeningsprogram. „Ik zou u duidelijk willen maken, waarom wij dit noodzakelijk achten. U wordt medegedeeld, dat wij oor logshitsers zijn, dat wij, in bondgenoot schap met de andere landen van West- Europa en de Verenigde Staten van Ame rika, ons tot de tanden bewapenen om de Sovjet-Unie aan te vallen, dat wij bereid zijn tot een nieuwe oorlog. Dit is niet waar, niets hiervan is waar. Het Britse volk, dat met het Russische volk het lijden tengevol ge van de oorlog met Hitier deelde,- wenst geen derde wereldoorlog. Onze bondgenoot schappen zijn defensieve bondgenootschap pen. Met u hebben wij het Brits-Sovjet- Russisch bondgenootschap, dat in 1942 werd Het grimmige „gezicht" van de IJ-bunker in IJmuiden, dat luttele maanden geleden nog ten volle herinnerde aan de oorspronkelijke bestemming van dit kolossale bouw sel, verandert nu snel in een meer vredelievende richting. De kalkzandsteenfabriek IJmuidenis bijna gereed met het inbrengen van de nieuwe gevelfragmenten in de gaten, die vroeger toegang gaven tot dc haventjes voor de Duitse onderzeeërs en over een paar weken kan dit deel van het werk gereed zijn. Als de machines geïnstal leerd zijn, kan deze nieuwe industrie beginnen met de vervaardiging van kalkzandr- steen uit de onuitputtelijke zandvoorraad, die tussen de pieren wordt opgebaggerd. Sir James Barrie: Schrijf nooit aan een tegenstan der motieven toe die van geringer gehalte zijn dan uw eigen motieven. gesloten. Het Atlantisch verdrag is een de fensief bondgenootschap. Het is tegen nie mand gericht. Behalve tegen een aggressor. Maar Engeland bewapent opnieuw we gens de politiek, die door de Russische re gering is gevolgd sedert het einde van de oorlog. Indien, zoals uw leiders ons vertel len, de communistische en niet-communis- tische staten in de wereld samen kunnen le ven, waarom is het dan nodig, dat uw re gering een politiek volgt en organisaties op richt, waarvan het enige doel schijnt te zijn moeilijkheden en internationale haat te verwekken? Wij zagen dat, terwijl wij hadden ge demobiliseerd en ontwapend, uw re gering omvangrijke strijdkrachten cn militaire installaties in stand had ge houden. Wij realiseerden ons geleide lijk aan, dat het gemis aan evenwicht in de militaire macht lussen de Sovjet- Unie en de Westelijke mogendheden ons bestaan zelf in gevaar bracht en dat dit gemis aan evenwicht moest worden opgeheven. Namens de Britse regering kan ik u verzekeren, dat er geen reden is om ook maar enige vrees voor onze politiek ten opzichte van het volk der Sovjet-Unie te koesteren." Morrison eindigde met te zeggen dat zijn verklaring naar hij hoopte zou helpen om beter begrip tussen de Sovjet-Unie en Engeland tot stand te brengen. „Ik hoop, dat, nu dc „Prawda" zijn kolommen voor mij heeft opengesteld, ik verdere gelegen heden zal hebben om het Britse standpunt aan het Russische volk voor te leggen en te antwoorden op de opmerkingen, die de „Prawda" zal maken". In het antwoord van de Prawda op de verklaring van Morrison wordt gezegd, dat de Britse minister zich zeer vergiste, als hij beweerde, dat er geen vrijheid van meningsuiting, persvrijheid of persoonlijke vrijheid in de Sovjet-Unie zijn. „In geen enkel land is er een dergelijke vrijheid van meningsuiting, persvrijheid of persoonlijke vrijheid, vrijheid van organi satie voor arbeiders, boeren en intellectu elen als in de Sovjet-Unie. Weet de heer Morrison hiervan? Blijkbaar niet. Boven dien wil hij hiervan blijkbaar zelfs niets weten hij. geeft er de voorkeur aan zijn gegevens te ontlenen aan klachten die ko men van vertegenwoordigers van de Russi sche kapitalisten en landeigenaars, die door de wil van het Sovjet-volk uit de Sovjet- Unie worden verdreven". In de Sovjet-Unie, aldus het blad, be staan de vrijheden niet voor de vijanden van het volk: misdadigers, landeigenaars, kapitalisten, terroristen, dieven, moorde naars en agenten, die een omwenteling moeten bewerkstelligen. De gevangenissen en arbeidskampen be staan voor deze heren, en voor hen alleen. Het is zeker niet de bedoeling van de heer Morrison de vrijheid van meningsuiting, persvrijheid en persoonlijke vrijheid voor deze heren te verkrijgen? „De minister van Buitenlandse Zaken maakte geen melding van andere vrijheden die van veel grotere betekenis zijn dan de vrijheid van meningsuiting en de pers vrijheid. In het bijzonder zegt hij niets over het vrij zijn van uitbuiting voor het volk, over het vrij zijn van economische crises, van werkloosheid, van armoede. Misschien is de heer Morrison er zich niet bewust van dat al deze vrijheden reeds lange tijd in de Sovjet-Unie bestaan?" „En deze vrijheden zijn de basis van alle andere vrijheden. Houdt de heer Mor rison zich niet beschaamd stil over deze fundamentele vrijheden, omdat zij onge lukkig genoeg niet in Engeland bestaan en de Britse arbeiders steeds lijden onder de uitbuiting door de kapitalisten, ondanks het feit dat de Labour-partij thans zes jaar in Engeland aan de macht is?" Prawda ver klaarde voorts dat de winsten van de kapi talisten in Engeland onder bescherming van de Labour-regering van jaar tot jaar groter worden .terwijl de lonen van de arbeiders bevroren blijven. De Britse uitzendingen naar de Sovjet- Unie „zijn, zoals bekend, in de eerste plaats er op gericht om de vijanden van het Rus sische volk aan te moedigen in hun po gingen om de kapitalistische uitbuiting te herstellen. De Russen kunnen een derge lijke tegen het volk gerichte propaganda, welke bovendien een inmenging betekent in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie, natuurlijk niet steunen". Over de buitenlandse politiek verklaarde de Prawda, dat er in het geheel geen waar heid school in de verzekeringen van Mor rison, dat het Noord-Atlantisch Pact en de Britse herbewapening de Sowjet-Unie niet bedreigen. Het Sowjet volk eiste daden en geen verklaringen. Onjuist waren ook de verzekeringen van Morrison, aldus het blad, dat de Sowjet- Unie haar legers na de tweede wereld oorlog niet voldoende gedemobiliseerd had. De Sow jet-regering heeft reeds officieel medegedeeld, dat zij 32 leeftijdsgroepen heeft gedemobiliseerd, dat haar leger op het ogenblik ongeveer de omvang heeft van die in vredestijd voor de tweede we reldoorlog en dat de Britse en Amerikaan se legers daarentegen het dubbele van de omvang hebben van voor de tweede we reldoorlog". Misschien zou de Britse minister willen, dat de sowjet-Unie geen leger heeft, dat toereikend is voor haar ver-dediging?, al dus het blad, dat eraan toevoegt dat de Sovjet-Unie een bepaald minimum van een staand leger moet hebben om haar onafhankelijkheid tegenover imperialis tische invallers te verdedigen. Er is geen voorbeeld in de geschiedenis, dat de Rus sen het grondgebied van Groot-Brittannië aanvielen, maar de geschiedenis heeft een hele serie voorbeelden aanschouwd van Een sub-commissie van de commissie voor collectieve maatregelen der UNO heeft een plan opgesteld tegen een toe komstige aggressor. In hoofdzaak voorziet het in de vorming van een permanente commissie, die de coördinatie van alle economische en financiële, sancties zal be studeren en in de onmiddellijke instelling, van een „economische generale staf" voor het uitvoeren van een blokkade, in geval van aggressie. Het plan is bedoeld vertragingen en ver warring te voorkomen, zoals optraden vlak na het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Het voorziet voorts in het delen van het risico. Als bijvoorbeeld een land door het toepassen van sancties zijn handel ver liest, dient het van dc andere landen een vorm van compensatie te ontvangen. Ook het verstrekken van leningen, giften en subsidies voor het getroffen land zijn vol gens het plan van de sub-commissie mo gelijk. Het Hongaarse opperste hof van beroep heeft het beroep van aartsbisschop Josef Groesz tegen het vonnis van 15 jaar ge vangenisstraf verworpen. Eveneens werd het beroep verworpen van de vijf medebeschuldigden, dié vonnissen van 8 tot 14 jaar kregen. SAIGON, (Reutfr) De Franse gene raal Charles Chanson is Dinsdag bij de aan slag op de gouverneur van Zuid-Vietnam, Thai Lap Thanh, eveneens cm het leven gekomen. Generaal Chanson, die 49 jaar is, was bevelhebber van het gebied Cochin- China. Reuter meldt nader, dat de aanslag werd gepleegd door een nationalist. Vier hoge Franse officieren in het gezelschap van de gouverneur werden gewond en later per vliegtuig naar Saigon vervoerd. De gouver neur maakte een inspectietocht in het dis trict Sadee, 130 km ten Zuid-Westen van Saigon. Volgens ooggetuigen ging de 25-jarige dader bijzonder koelbloedig te werk. Hij flaneerde met zijn handen in zijn zak door een politiecordon en wrong zich tot dicht in de buurt van de gouverneur, die wuifde en lachte naar de menigte, nadat hij uit zijn auto gestapt was. De moordenaar had een granaat, vervaardigd van plastic, bij zich. Toen hij dicht genoeg bij Thai gekomen was bracht hij de granaat tot ontploffing. De gouverneur overleed terstond, zijn moordenaar leefde nog een half uur. De zestiende bijeenkomst van- de confe rentie in Kaesong heeft twee uur en 25 minuten geduurd. Men maakte geen vor deringen. Morgen - komt men weer bijeen. De Chinese commandant te velde in Korea, generaal Peng Teh-Hoeai, heeft in een verklaring voor radio-Peking gezegd: „Mocht 'de UNO-delegatie ónmogelijke eisen stellen en deze handhaven, dan zal de vredesconferentie in een mislukking eindigen. Een oplossing in Korea kan slechts worden bereikt als beide partijen het eens zijn over instelling van een buf ferzone met de 38ste breedtegraad als uit gangspunt en over de terugtrekking van de buitenlandse troepen". De opperbevelhebber van het Chinese leger zei voorts: „Wij moeten onze verde diging versterken en trachten Formosa terug te krijgen". Britten, die het grondgebied van de Rus sen aanvielen en dit bezetten". Over het Noord-Atlantisch Pact ver klaarde de Prawda: „De heer Morrison verzekert, dat het Noord-Atlantisch Pact een defensief pact is, dat het geen ag- gressieve bedoelingen heeft, dat het inte gendeel tegen aggressie gericht is. Indien dit waar is, waarom nodigden de initia tiefnemers tot dit pact de Sovjet-Unie dan niet uit hieraan deel te nemen? Waar om sloten zij het achter de rug van de Sovjet-Unie? Heeft de Sovjet-Unie niet bewezen dat zij in staat en bereid is ag gressie te bestrijden, zoals de Hittler- of dc Japanse aggressie?" Vervolgens sprak de Prawda over Korea „Gedurende meer dan een jaar folteren de Britse en Amerikaanse strijd krachten thans het vrijheidslievende en vreedzame volk van Korea, Koreaanse steden en dorpen vernietigend, vrouwen, kinderen en oude lieden vermoordend. Kunnen deze bloeddorstige acties van de Brits-Amerikaanse troepen defensief ge noemd worden Wie wil beweren, dat de Britse troepen in Korea Engeland tegen het Koreaanse volk verdedigen De „Prawda" heeft de verklaring van Morrison en het antwoord van het blad zelf afgedrukt onder een kop van vijf ko lom op de tweede pagina. Radio-Moskou heeft vanochtend in haar Engelse uitzen ding Morrisons verklaring letterlijk gege ven en daarna het antwoord van de „Prawda". MORGEN KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met regen- of onweersbuien, sommige wellicht met zware windstoten. Mor gen overdag opklaringen en afne mend buiïg. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Koeler overdag. 2 Augustus Zon op 5.01 uur, onder 20.30 uur. Maan op 3.59 uur, onder 20.40 uur. (Nieuwe maan) Hoog cn laag water in IJmuiden Hoog waters 3.25en 15.52 uur. Laag water: 11.25 en 23.48 uur. pocxxxxocoocoroTi

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1