OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De UNO kan de eis der Noordelijken niet inwilligen V.S., Frankrijk en Engeland uiten afschuw over massa-deportaties Weerbericht Sterke toeneming van aafital leerlingen bij het L.O. levert geen moeilijkheden op Morrison en Prawda Herfstzitting van de Raad van Europa Kwestie van bufferzone nog steeds onopgelost n Fechteler volgt Sherman op Geen tariefconcessies meer voor communistische landen Britse mening over duel Morrison-Prawda Snuiver-apparaat van de „Affray" was ondeugdelijk Nieuwe Amerikaanse vorderingen in atoomonderzoek Het woord is aan Acheson kenschetst ze als uitzonderlijke beestachtigheid In de behoefte aan onderwijzers kan op voldoende wijze worden voorzien Berlijn heeft nu een „luchtbrugje" Sabotage in Argentinië Onweer richt schade aan in Gelderland en Drente Fabriekscomplex te Zaandam in lichterlaaie gge JAARGANG No 20 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 184 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE gedacbtenwisseling-per-artikel tus sen de Britse minister van Buiten landse Zaken Herbert Morrison en het Sovjet-Russische dagblad. Prawda heeft in eerste aanleg weinig baat opgeleverd. Men moet er bij zeggen „in eerste aanleg1' omdat de Britse minister, die tot deze gedachten - wisseling het initiatief heeft genomen, aan het slot van zijn artikel de hoop heeft uit gesproken dat het niet bij éénmaal °zal blijven. Maar zijn animo tot voortzetting is er door het antwoord van de Prawda op zijn artikel kennelijk niet groter op ge worden. Want een woordvoerder van zijn departement heeft daar gisteren over ge zegd: „Het heeft niets bijgedragen tot een vruchtbaarder uitwisseling van meningen of tot het ontstaan van betere betrekkingen tussen Groot-Brittannië en ae Sovjet-Unie. Het is in feite slechts een nieuwe propa gandistische verklaring, waarin op de reeds overbekende wijze d'e feiten worden ver draaid en de voornaamste vraagstukken vermeden worden. Deze Russische reacties zijn ons helaas maar al te bekend. Het her haaldelijk zinspelen door de Prawda op de persoonlijke vrijheid in de Sovjet-Unie vormt een aanwijzing voor de buitenge wone gevoeligheid van het Kremlin op dit punt". De Prawda heeft het artikel van Morri son volledig gepubliceerd met zijn ant woord (dat aanmerkelijk uitvoeriger is) emevens. De Daily Herald, heit orgaan van de Britse Labour Party, heeft eveneens beide stukken volledig opgenomen. Daar mee was aan de voorwaarden van de af spraak voldaan. Dn lezers van dit blad heb ben gisterenavond ook in uitvoerige uit treksels van beide betogen kennis kunnen nemen. Een sterk uitgesproken propagandistische strekking van het betoog van de Prawda is inderdaad duidelijk. Maar het feit blijft dat zij het volledige artikel van Morrison heeft gepubliceerd; dat de gedachtenwisseling zonder enig nut zou zijn kan men dus niet zeggen. Hoeveel Russischelezers het met aandacht gelezen hebben en hoevelen het tot overdenking heeft aangespoord weet geen mens. Maar het ongewone feit van een dergelijke publicatie moet wel velen tot lezing hebben aangespoord. Zij zullen dus kennis genomen hebben o.a. van de Weste lijke opvatting van de persoonlijke vrij heid van het individu. Zij zullen ook kennis genomen hebben van Morrison's critiek op Russische toestanden, zoals die bijvoorbeeld in de volgende passage tot uiting komt: „Britse burgers worden niet uit hun huizen verwijderd, zij worden niet gedeporteerd, zij worden niet naar arbeidskampen ge- zpnden. Indien er 's morgens vroeg aan de deur wordt geklopt behoeft men niet te vrezen dat het de politie is. Het zal waar schijnlijk slechts de melkboer of de post bode zijn. Ik vraag mij af of gij allen eer lijk kunt zeggen dat gij hetzelfae gevoel van vrijheid hebt dat iedere Britse burger ge niet. Tot de vrijheden van een Brit beho ren het recht van vergadering en politieke vrijheid om zich tegen de regering te ver zetten of haar te steunen. Geen groep heeft een machtsmonopolie in Groot-Brittannië". Het is op zichzelf belangwekkend, dat de Prawda inderdaad bereid is gebleken deze en dergelijke passages af te drukken en aan haar lezers te doen toekomen. Als de Prawda in haar antwoord verklaart dat in Sovjet-Rusland vrijheid alléén niet be staat voo'r vijanden des volks (nader aan geduid als iandeigenaars en kapitalisten die door de revolutie opzijgezet zijn plus onverbeterlijke dieven, geheime agenten die ondermijnend werk doen, moordenaars en terroristen) moet bij menige Rus de vraag rijzen of degenen, die hij heeft zien arresteren, allen onder deze omschrijving vielen. Zelfs zou hij zich kunnen afvragen waarom landeigenaars en kapitalisten, die eenmaal opzijgezet zijn, eigenlijk- niet in anderer rechten mogen delen en wie men eigenlijk allemaal als kapitalisten be schouwd. Morrison heeft trouwens ook over de onafhankelijke rechter geschreven, die in het Westen alleen beslist over veroor deling, over de volstrekte vrijheid van openbare politieke meningsuiting, zowel mondeling als in geschrifte, over de vrij heid van politieke partij-vorming. Als dë Prawda antwoordt dat men, als men over de uitsluitende regeringsmacht van de com munistische partij in de Sovjet-Unie spreekt, evengoed over een dergelijke macht van de Labour Party in Engeland kan spreken, maakt zij een onware en be lachelijke vergelijking. Immers, een Weste lijke regeringspartij heeft voortdurend in het openbaar, in iedere parlementszitting, met de oppositie te maken: met haar on beperkt recht van critiek, haar recht van interpellatie, haar recht tot het indienen van voorstellen. Ook met de steun, die zij van de oppositiepers ondervindt.. De leden van alle partijen zijn door de kiezers in vrijheid gekozen. Zij moeten zich cp gezette tijden aan nieuwe verkiezingen onderwer pen. 'Verliest de regeringspartij haar meer derheid, dan treedt zij af en komt de oppo sitie aan het bewind. Enzovoorts. Die ver gelijking van de Prawda tussen de machts positie van de onafzetbare communistische partij en die van de huidige regeringspartij in Engeland raakt dus kant nog wal. Te grote betekenis kan men aan een ge dachtenwisseling, zoals nu tussen Morrison en de Prawda is ingezet, niet hechten. Maar waardeloos lijkt zij niet. Als zij wordt voortgezet zal zij misschien wel wat meer wederzijds begrip doen ontstaan. Dit is waard het te proberen. Het feit dat zij ge houden i's mag wellicht op zich zelf gelden als een bewijs, dat toch wel naar beter. verlangd wordt. Aan beide zijden. R. P. De herfstzitting van de Europese Assem- blée zal dit jaar op 15 October te Straats burg beginnen. De zitting zal naar ver wachting ongeveer drie weken duren. Er is door de commissie nog geen besluit ge nomen over bijzonderheden van het voor gestelde debat tussen leden van het Ameri kaanse Congres en Europese parlementa riërs. De commissie heeft voorgesteld, dat de Europese delegatie zal bestaan uit twee Duitsers, twee Italianen, twee Fransen, twee Scandinaviërs, twee Benelux-afge- vaardigden, twee Engelsen er. een afgevaar digde uit Griekenland en een uit Turkije. Acheson stelt uitdrukkelijk vast: WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, heeft verklaard dat de U.N.O. niet kan toegeven aan de eis der Noordelijken om een bestandslijn langs de 38-ste parallel te aanvaarden. De minister herhaalde op een persconfe rentie het Amerikaanse standpunt dat zo het vuren in Korea gestaakt wordt de Amerikaanse troepen zich in een positie moeten bevinden die te verdedigen valt. Dat de Noordelijken verlangen dat de troe pen der U.N.O. zich op de 38-ste parallel terugtrekken, betekent dat zij deze troe pen achter de lijn willen hebben van waar af zij hun verrassende en niet uitgelokte aanval begonnen waren. Naar Acheson meent heeft generaal Ridgway de geallieer de houding zeer krachtig naar voren ge bracht. Hij voegde hier aan toe dat het uit sluitend om militaire besprekingen gaat en dat de minister van defensie Marshall verle den week duidelijk heeft gemaakt dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich uit hun tegenwoordige positie terug te trekken. Acheson ging volkomen accoord met de geallieerde; eis de bestandslijn vast te leg gen in het tegenwoordige gevechtsterrein. De Noord-Koreaanse aanval van 13 maan den geleden heeft bewezen dat de 38-ste parallel niet verdedigd kan worden. Toen hem gevraagd werd of hij meent dat de bestandsbesprekingen zijn doodge lopen, zeide Acheson dat hij niet wist of dat het juiste woord was. WASHINGTON, (Reuter) President Truman heeft admiraal William M. Fech teler aangewezen om admiraal Forrest P. Sherman op te volgen als chef van de ope raties ter zee. Truman zond de voordracht aan de Se naat ter goedkeuring. Als opvolger van Fechteler als operbevelhebber van de At lantische vloot werd admiraal Lynde Mc Cormick voorgedragen. Fechteler is herhaaldelijk genoemd in verband met de nieuwe functie van gealli eerd opperbevelhebber in de Atlantische Oceaan. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarden in het begin van deze week, dat als Fechteler zou worden uitgekozen om Sherman te ver vangen, zijn opvolger ook zou worden voor gedragen als opperbevelhebber van de zee- strijdkrachten in het gebied van de Atlan tische Oceaan. TWEE KINDEREN VERDRONKEN In Schiedam zijn twee jongetjes, de 5- jarige Benny Alblas en de 6-jarige Gerard Kortenaar, die op een schuin aflopende be tonnen rand langs de Schie speelden, in het water gevallen en verdronken. Naar Acheson verder verklaarde, waren de besprekingen te Keasong in wezen mili taire besprekingen, doch hadden de Noorde lijken getracht een politieke strekking er aan te geven. Nog geen voortgang De onderhandelaars hebben op hun 17e bijeenkomst Woensdag te Kaesong weder om de „fundamentele meningsverschillen" over een bufferzone niet uit de weg kunnen ruimen. Vandaag komt men weer bijeen. Personeel van de Noordelijke delegatie te Kaesong heeft Woensdag verklaard dat de UNO „een bufferzone wenst, die zich veel verder dan de huidige frontlinie in Noordelijke richting uitstrekt", waaraan werd toegevoegd: „Onze onderhandelaars kunnen deze eis niet inwilligen". Van dezelfde zijde werd verder nog medegedeeld dat de Chinezen niet voor nemens zijn om zich door hqviger bombar dementen van luchtmacht en vloot der verbondenen te laten dwingen tot het aan vaarden van een wapenstilstand. Een woordvoerder der UNO heeft Woens dag verklaard dat, al zijn er bij de bespre kingen te Kaesong geen vorderingen ge maakt, er toch nog „enige hoop" bestaat. „Er is geen impasse", zeide hij. „Alleen reeds het feit, dat Donderdag weer wordt vergaderd, betekent dat er nog hoop be staat". Proclamatie van Truman WASHINGTON, (Reuter en U. P.) President Truman heeft een proclamatie ondertekend, die de weg vrij maakt voor het zenden van mededelingen aan bepaalde landen achter het IJzeren Gordijn, dat de aan die landen verleende tariefconcessies worden ingetrokken. In de proclamatie worden geen landen met name genoemd. De eerste landen, waaraan de bedoelde mededeling zal worden gedaan, zijn de Sovjet-Unie, communistisch China, Al banië, Lithauen, Estland, Oost-Duitsland, het communistische deel van Indochina, Noord-Korea, Letland en Roemenië. De tarief-concessies aan Tsjechoslowakïje zijn reeds ingetrokken. Minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson maakte gisteren bekend dat Tje- choslowakije opnieuw heeft geweigerd een Anierikaanse gezagsdrager toe te laten tot William Oatis, de correspondent van Asso ciated Press in Praag, die onlangs werd veroordeeld wegens spionnage. De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden gaat weldra voorstellen in behandeling nemen tot verbreking van de diplomatieke be trekkingen en de handelsbetrekkingen met Tsj echoslowakije. „Teleurstellend en onvruchtbaar Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandsè Zaken heeft Woensdag te Londen medegedeeld dat mi nister Morrison het antwoord van de „Prawda" op zijn artikel, dat in dit Rus sische blad gepubliceerd werd, bestudeert. De woordvoerder kon niet mededelen of Morrison zou antwoorden op het commen taar van dit officiële orgaan der Sovjet- Russische communistische partij. De woordvoerder zeide verder dat het antwoord van de „Prawda" teleurstellend was. „Het heeft niets er toe bijgedragen om de uitwisseling van meningen vrucht baar te maken of betere betrekkingen tus sen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie te doen ontstaan. Plet is in feite slechts een nieuwe, propagandistische verklaring, waarin op de reeds overbekende wijze de feiten worden verdraaid en de voornaam ste vraagstukken uit de weg worden ge gaan. Deze Russische reacties zijn ons he laas maar al te bekend", aldus de woord voerder, die vérder nog opmerkte dat het verschillende malen door de „Prawda" zinspelen op de „individuele vrijheid in de Sovjet-Unie" een aanwijzing vormt van „de buitengewone gevoeligheid van het Kremlin op dit punt". Omtrent het bewapeningsvraagstuk zeide de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dat het terzake door de „Prawda" vermelde in strijd is met de feiten, zoals deze blijken uit ver schillende bekende statistieken en cijfers. „In Juni 1945", aldus de woordvoerder, „omvatten de Britse strijdkrachten onge veer 5.120.000 mannen en vrouwen. De Sovjet-Unie had toen ruim tien millioen man onder de wapenen. In Juni 1948 bedroeg de sterkte der Britse strijdkrachten ongeveer 850.000 mannen en vrouwen, tegen die der Rus sische weermacht 4.400.000. In Juni 1950 had het Verenigd Koninkrijk omstreeks 690.000 mannen en vrouwen onder de wa penen, tegen de Sovjet-Unie 4.600.000." Woensdag heeft J. Callaghan, de parle mentaire secretaris van de Britse Admi raliteit, in het Lagerhuis verklaard, dat uit een onderzoek is gebleken, dat .het snuiver apparaat van de „Affray" gebreken ver toonde. De onderzeeboot „Affray" ging op 16 April in het Kanaal verloren, waardoor 75 personen om het leven kwamen. Op 14 Juni werd bekendgemaakt, dat de boot bij de Kanaal-eilanden op 95 meter diepte was gevonden. Callaghan zei, dat het gebroken snuiver- apparaat naar boven was gebracht en dat het aan een aantal metallurgische proeven werd onderworpen. Hieruit bleek, dat de metallurgische staat van enige delen van het apparaat onvoldoende was en sommige lassen niet goed waren. Uit een onderzoek van onderzeeboten der „A"~klasse was gebleken, dat de snuivers van twee andere boten dezelfde tekort komingen vertoonden, aldus de secretaris. „Daarom is besloten de apparaten van alle boten der „A"-klasse te vervangen". Duikers hebben de gehele onderzeeboot onderzocht, doch behalve het snuiverappa raat hebben zij geen andere schade aan de bovenbouw kunnen ontdekken. In een rapport van de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie werd medege deeld dat Amerika thans als eerste land over een „broedstoof" voor de vervaardi ging van materiaal voor kernkettingreacties beschikt. Indien dit apparaat aan de ver wachtingen voldoet, hetgeen pas over en kele maanden bekend zal zijn, zouden de Verenigde Staten wel over honderd maal meer van dit materiaal kunnen beschikken dan totnogtoe het geval is. De Commissie maakte voorts bekend dat plannen om een door atoomenergie aan gedreven onderzeeër te bouwen goede vor deringen maakten en dat een installatie daartoe reeds in aanbouw is. In theorie staat de mogelijkheid vast om ook vliegtui gen aldus aan te drijven, doch daarbij is men nog niet zover gevorderd. de Montesquieu: Om de mensen te beoordelen moet men hun de vooroordelen van hun tijd vergeven. 99 Gisteren zijn de Nederlandse deelnemers aan de wereld-jamboree in Oostenrijk per trein naar deze internationale padvinders-samenkomst vertrokken. Een vrolijk groepje voor het vertrek op het Utrechtse station. (Reutèr en U.P.). De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, deelde gisteren op zijn perscon ferentie mede dat de Amerikaanse rege ring de onmenselijke massa-deportaties in Hongarije afkeurt en de UNO op de hoogte zal brengen van deze schending van de rechten van de mens. Hij zei, dat de slachtoffers het gevaar lopen langzaam om te komen door uitput ting en slechte behandeling. De Amerikaanse regering, aldus de ver klaring, zal verzameld bewijsmateriaal ter beschikking van Trygve Lie stellen over eenkomstig een door de algemene verga dering van de U.N.O. aanvaarde resolutie, waarin werd gevraagd rapport uit te brengen over gesignaleerde schendingen van de rechten van de mens. Soortgelijke schendingen in Bulgarije en Roemenië zul len door de Amerikaanse regering worden gerapporteerd. Acheson deelde mede in de verklaring, dat de V.S. zorgvuldig aantekening houden van de namen der functionnarissen die verantwoordelijk zijnvoor deze „uitzon derlijke beestachtigheid". Gisteren heeft ook de Franse regering de massa-evacuaties in Hongarije openlijk veroordeeld als „een flagrante aanslag op het principe van eerbied voor de mense lijke persoon en de rechten van de mens". In een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat de Franse regering van deze. door een officiële verklaring van de Hongaarse autoriteiten bevestigde berichten heeft kennis genomen. De Franse regering acht het haar plicht plechtig dergelijke hande lingen te veroordelen. Brits protest De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Ernest Davies, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat binnen twee maanden tenminste 24.000 personen zijn geëvacueerd. „Velen van hen zijn oud en ziek, en zullen in de komende winter veel In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement deelt minister Rutten mede, dat het aantal leerlingen bij het lager on derwijs van 1 Januari 19501 Januari 1951 met 64.000 van ongeyeer 1.180.000 tot circa 1.244.000 steeg. Deze stijging, die het ge middelde ver overtreft, heeft noch bij de voorziening in gebouwen, noch bij die in leerkrachten tot bijzondere moeilijkheden geleid. Naar de mening van de minister kan ook zonder nieuwe maatregelen in de behoefte aan onderwijzers op voldoende wijze worden voorzien. Ten aanzien van het experiment inzake bevordering van de leerling per vak, als middel tegen het euvel van het zitten blijven, wacht de minister nog het eind rapport af. Welk resultaat dit experiment ook moge opleveren, ook zijns inziens staat vast, dat de beslissing omtrent de overgang niet uitsluitend afhankelijk mag zijn van de prestaties in de afzonderlijke vakken, maar dat ook de totale prestaties hierbij maatstaf dienen te zijn. Van het initiatief van Gedeputeerde Sta ten voor Noord-Brabant om door een com missie van deskundigen een norm te doen vaststellen, waaraan de stand van de ont wikkeling der leerlingen aan het einde van de zesde klasse van de lagere school zal moeten beantwoorden, heeft de minister met belangstelling kennis genomen. Hoe wel hem de vaststelling van een zodanige norm nogal bezwaarlijk voorkomt, ver dient het initiatief van Gedeputeerde Sta ten naar zijn mening alle steun. Het schoolgeld Het ligt niet in de bedoeling in de school geldbedragen voor het gewoon lager onder wijs wijziging te brengen. Tot afschaffing van de vermenigvuldigingsfactor kan voorshands niet worden overgegaan. De regering heeft hiertoe besloten, omdat haar de thans geldende schoolgeldbedragen niet te hoog voorkomen. De beschikking, waarbij de tarieven voor de schoolgelden voor de dagscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs worden vastgesteld, heetf de minister in overleg met zijn ambtgenoot van Finan ciën ontworpen. Het ligt in het voornemen de verlaging der schoolgeldtarieven met ingang van 1 September 1950 te doen ingaan Naar ver wacht mag worden zal de regeling vóór 1 September 1951 bekend worden gemaakt. De regering betreurt het, dat er nog steeds meningsverschillen tussen de ieraren- organisaties en haar betreffende de salari ëring in het algemeen en op bepaalde on derdelen bestaan. De minister spreekt de hoop uit, dat het overleg met de leraren organisaties tot volledige overeenstemming zal leiden. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat de regels betreffende het voornaam woordelijk gebruik en het gebruik van tweede naamvalsvormen als dier, dezer, zijner na overleg met de Belgische rege ring van kracht worden als het gehele werk van de Nederlands-Belgische commissie tot samenstelling van een woordenlijst voor de schrijfwijze der Nederlandse taal zal zijn voltooid. Zulks is in de eerste helft van het jaar 1952 te verwachten. Tweede Technische Hogeschool Het ligt in de bedoeling de eventueel op te richten tweede Technische Hogeschool een rijksinstelling te doen zijn. Voor de verwezenlijking van het plan zal een nieuw besluit nodig zijn, te nemen op grond van de beoordeling van de finan ciële situatie van ons land, zoals deze op dat ogenblik zal zijn. De bestudering van alle vraagpunten zal worden opgedragen aan een commissie ad hoc, die zich ook zal behoren bezig te hou den met de vraag of de Delftse Technische Hogeschool en de te stichten hogeschool al dan niet onder één bestuur gebracht moe ten worden. te lijden krijgen", aldus Davies. „De Britse regering veroordeelt dezè maatregelen van de Hongaarse regering, die de principes, vastgelegd in de ver klaring van de rechten van de mens en het artikel over deze rechten in het'Hongaar se vredesverdrag, in de wind slaat". Dë Britse regering zal aan de secretaris generaal van de UNO gedetailleerde gege vens over de schending van dit artikel voorleggen, aldus de onderminister. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nog meegedeeld, dat het pro test tegen de deportaties door de Franse, Britse en Amerikaanse regering geschiedt op initiatief van de Franse regering. Vijfde colonne? Volgens het Hongaarse communistische blad „Szabad Nep" is door de recente de portaties uit Boedapest „de kern van een vijfde colonnie uit de hoofdstad verwij derd". De betrokkenen waren „graven, baronnen, bankiers, industriëlen en gene raals, ministers en staatssecretarissen van het Horthy-regiem". BERLIJN (Reuter) De drie Westelijke geallieerden hebben op beperkte schaal weer een „luchtbrug" ingesteld om export goederen uit West-Berlijn naar West- Duitsland te vervoeren. Met ingang van Woensdag zullen Yier extra burgervliegtuigen twee Franse, een Brits en een Amerikaans dagelijks 30 ton goederen uit Berlijn naar West- Duitsland brengen. Een geallieerde functio naris zei tegenover Reuter: „Wij hebben nog meer achter de hand". Dit slaat moge lijk op nog niet bekend gemaakte plannen voor inschakeling van militaire vliegtuigen bij het transport. Zoals gemeld, wordt het vervoer te land en te water belemmerd door bepalingen van Russische zijde. Geallieerde ambtenaren te Berlijn heb ben de hoop geuit, dat de kwestie van de uitvoer uit West-Berlijn spoedig met de Russische vertegenwoordigers zal kunnen worden geregeld. De luchtbrug is op het ogenblik een burgerlijke instelling op ver zoek van de drie Westelijke regeringen. De beperkende bepalingen van Russische zijde werden medio Mei ingesteld. Meer dan duizend ton goederen ter waarde van 17 millioen dollar wachten in West-Berlijn op transport. De besprekingen tussen de vier bezettende mogendheden over de kwestie zijn drie weken geleden doodge lopen. De drie Westelijke landen willen een ge heel vrije verbinding tussen Berlijn en West-Duitsland. De Russen echter, zich beroepend op in 1948 en 1949 tussen de vier mogendheden gesloten accoorden, eisen het recht op de goederenzendingen uit West-Berlijn op smokkelwaar te con troleren. De Westelijke geallieerden hebben als tegenmaatregel geweigerd een nieuwe han delsovereenkomst tussen Oost- en West- Duitsland, die voorzag in een goederenruil ter waarde van 84 millioen pond sterling, te bekrachtigen. Dewey. De gouverneur van New York, Thomas Dewey, die een particuliere reis door het Verre Oosten maakt, is voor een bezoek van enkele dager, te Dja karta aangekomen. Hij zal bezoeken af leggen bij autoriteiten. Woensdag werd te zijner ere een receptie gehouden in intieme kring waarop Indonesische re geringspersonen en andere vooraan staande Indonesiërs en het corps diplo matique aanwezig waren. Spoorbrug opgeblazen locomotieven ontspoorden Gisterochtend hebben saboteurs een brug opgeblazen en de spoorwegverbinding van Buenos Aires naar La Plata geheel ver broken, waardoor ernstige stagnatie in het verkeer ontstond. Vele spoorwegarbeiders zouden gearresteerd zijn. Behalve de Roca- Iijn, die de verbinding tussen Buenos Aires en La Plata vormt, werden ook gedeelten van de buurtspoorwegen van de Argen tijnse hoofdstad onderbroken. In een verklaring van het ministerie van Transport wordt gezegd, dat vier sporen werden opgeblazen, maar dat de diensten inmiddels weer normaal zijn hervat. De sabotage was te wijten aan een „politieke onrust, die het land vreemd is". De spoor wegwerkers waren trouw op hun post ge bleven, aldus de verklaring. Volgens kringen, die in nauwe betrek king tot de Argentijnse regering staan, zijn gistermorgen ongeveer 250 machinisten en stokers in het gebied van de hoofdstad niet op het werk verschenen. Later werd nog gemeld, dat in minder dan twee uur elf bommen tot ontploffing kwamen op vier verschillende buurtspoor- weglijncn. Men vond één onontplofte bom. Telegraaf- en seinkabels werden doorge sneden. Verscheidene locomotieven ont spoorden of reden onbestuurd 'tegen stoot- blokken. Er zijn geen doden gemeld. Berichten uit Gelderland en Drente ma ken melding van de schade, die daar door de hevige onweders van de laatste dagen en de daarmede gepaard gaande regenval aan gericht is. Wolkbreuken boven Nijmegen en omgeving veroorzaakten in de hellende straten golvende beken, die vuil en slib met zich meevoeren en in de benedenstad en in Groesbeek zelfs huizen binnendrongen. In laatstgenoemd dorp werden hagelstenen, groter dan knikkers gevonden. Slechts één geval van brand door blikseminslag werd te Nijmegen gemeld, waar een landbouw- schuur afbrandde. Bus tegen boom Verblind door de bliksem verloor gister avond de bestuurder van een autobus van de N.V. Gelderse Tramwegen tussen Doe- tinehem en Enschede de macht over het stuur, met het gevolg dat de bus tegen een boom botste. Ruim een dozijn passagiers en de conductrice werden min of meer ernstig gewond. De bus werd zwaar beschadigd. Blikseminslagen in Drente Brand door blikseminslag vernielde het pas in gebruik genomqjp gebouw voor kunst matige inseminatie te Zweelo en een boer derij te Wesup. Het in de gebouwen aan wezige vee kon worden gered, maar zowel het inseminatiestation als de boerderij brandden geheel uit. De schade is groot, maar wordt door verzekering gedekt. De 48-jarige T. de Groot uit Scheemda werd gisteren, toen hij achter een boerderij in Westerlee stond te schuilen, door de bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is brand ontdekt in een drooginriehting voor mais op het terreinencomplex van de Voormalige meelfabriek „De Vrede" aan het Noordzee kanaal te Zaandam. De drogerij is het eigendom van de firma gebroeders Gort uit Nieuw Vennep, die er ook een opslagplaats voor mais heeft. Tegen 8 uur werd groot alarm gegeven voor de Zaandamse brand weer, omdat er gevaar voor uitbreiding be stond. Tot het complex behoren verschil lende gebouwen en opslagruimten, in ge bruik bij diverse Zaanse industrieën. Een arbeider van de firma Gort ontdekte vanmorgen dat een der z.g. karen, waarin mais wordt gedroogd, in brand stond. Hier in lagen zeven ton mais opgeslagen. Op de zolder van het vier verdiepingen hoge ge bouw bevond zich nog 5 k 600 ton losse mais. Door de enorme rookontwikkeling was het voor de brandweer niet mogelijk de vuurhaard te bereiken. De brand breidde zich uit naar de achter het gebouw gelegen silo, waarin de firma 7000 ton mais in opdracht van de regering heeft opgeslagen. Het personeel van de koel- en vrieshuisinrichting „De Weeg schaal", die eveneens in het gebouw is ondergebracht, verliet om half tien het door deze firma in gebruik zijnde gedeelte, omdat er gevaar voor uitbreiding bestond Omstreeks kwart over tien had het vuur zijn hoogtepunt bereikt. Inmiddels waren de brandweren van Oostzaan en Koog aan de Zaan ter assistentie gekomen. Om twaalf uur konden de meeste spuiten inrukken. De schade, die nog zeer moeilijk te schat ten is, loopt zeer waarschijnlijk in de hon derdduizenden guldens. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig bewol king en zwakke wind. Morgen overdag toenemende bewolking en later voor namelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Over het algemeen iets lagere temperaturen. 3 Augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 5-15 uur, onder 20.50 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Vry'dag 3 Augustus Hoog water: 4.03 en 16.29 uur. Laag water: 12.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1