De „Spaamekliever" doet zijn naam eer aan op weg naar Spaarndam en Mooie Hel ^"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Celeden met bootjes en bussen door kennemerland Bewoonster van hofje stak eigen huis in brand Sport- en spelmateriaal voor Haarlemse scholen Examens Als ge Uw hond door en door gezond wilt houden KABSWOOD Concert in Openluchttheater Weer buitenlandse bezoekers op „Duinlust" in Overveen De Juli-statistiek van de Haarlemse Stadsbibliotheek Teisterbantleden exposeren kunstzinnige prestaties Agemdai voor Hsisirlem Willy van Innis (Mechelen) bespeelde het Bavo-orgel Beëdiging marine-officier vriend van de keukenprinses!! Finse zeeman raakte 300.— kwijt Het vlagincident in het Ambonezenkamp te Woerden Beatrix en Irene bezochten het Rijksmuseum I)it woord: STEG Kruis voor Recht en Vrijheid ingesteld Overtreders van zwemverbod worden niet gestraft Zal de tandboormachine binnenkort verdwijnen VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Plêizierig reisje van bijna anderhalf uur De 70-jarige mejuffrouw H. B., bewoon ster van het huis in het Remonstrantsch Gereformeerde Hofje aan de Ürsulastraat, waar Zondagavond brand uitbrak, heeft tegenover de recherche verklaard de brand zelf gesticht te hebben. Mejuffrouw B. ver toeft nog in het Grote Gasthuis. Zij heeft bij de brand geen ernstige verwondingen opgelopen, doch heeft een zenuwschok. V B. en W. stellen de raad voor. om ter aan schaffing van sport- en spelmateriaal voor de gemeentelijke scholen voor gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs bedragen van f550 en f200 beschikbaar te stellen. Voor het examen handenarbeid slaagden de heren: R. de Vos, H. Voorhuyzen, J. Rie- dijk, .T. v. Ederen, G. Drewes. .T. Donker, C. Affolter, P. Spijksma, J. Westhof, A. Swa- nenberg, H. Nijhof, S. Jonkman, J. Hoogland, J. Padding, J. F. Kokkes, W. Runderkamp. Hoofdakte Voor het examen hoofdakte, gedeelte B, slaagden de heren: J. Valkenburg, M. B. Visser, W. de Vries en E. Hutter. Een brokje Haarlemse schoonheid, gezien van de „Spaamekliever" uit. Toen een paar dagen geleden de zon scheen en wij van onze verbazing daarover enigszins waren bekomen, hebben wij het plan opgevat om van die zon te gaan genieten. Reeds enige weken werd ons oog op de Houtbrug getrokken door een groot zwart bord, waarop de voorbij ganger tegen betaling van één gulden een aardig reisje per „Spaamekliever" naar Spaarndam en Mooie Hel in het vooruit zicht wordt, gesteld. Het slechte weer had er ons al enige keren van weerhouden scheep te gaan en bovendien lag een trieste belevenis met een ander vaartuig nog zó vers in ons geheugen, dat wij er waarlijk niet toe konden komen het Spaarnesop te kiezen. Maar die zon van een paar dagen geleden hielp ons over alle bedenkingen heen en dus stapten wij manmoedig de loopplank af en het schuitje binnen, waar al een man en vrouw of zestig, popelend van ongeduld, op het vertreksein zaten te wachten. - De ouderen onder hen kortten de tijd met het verbieden van een aantal kinderen dat alles wat los en vast zat, vast en los pro beerde te maken. De meesten gingen schuil achter een zonnebril en slaakten, tussen twee opmerkingen aan de jeugd door, zuch ten, die bedoeld waren als afgrijzingsbetui- gingen aan de zon, die haar stralen vrolijk over het witte dak van het bootje liet schijnen. Hoewel er geen buitenlanders voor het tochtje hadden ingeschreven, werd er druk op gum gekauwd, hetgeen gelukkig door de aanwezigheid van genoemde kleine mensjes onhoorbaar was. Om klokke twee gooide het hulpje van de stuurman de tros los en weinige tellen later begon de „Spaamekliever" zijn naam eer aan te doen. De kinderen en hun begeleiders wer den er stil van. Van die gelegenheid maakte een bemanningslid gebruik om door een microfoon mee te delen dat zich links en rechts van het water op de wal huisjes bevonden waar eertijds beroemde Haarlem mers woonden. Omdat zulks niemand be langstelling scheen in te boezemen, somde de omroeper vervolgens de grote industriële bedrijven op die wij op onze weg naar de Mooie Hel tegenkwamen. Inmiddels hadden de kinderen echter hun luidruchtigheid hervat/zodat van de explicatie alles verloren ging. Niemand werd daar echter bedroefd v>n. Men koutte vrolijk over ditjes, datjes, koetjes en kalf jes en vermaakte zich om beurten met el- kaars verhalen over anderen. Wij zijn dan ook het een en ander te weten gekomen over dat joch van de overkant, dat zijn verloving met het meisje van de overkant heeft verbroken, ten gunste van een ge blondeerde juffrouw, over tante Nel die altijd roddelt èn over Piet die al weer niet over is. Na dit alles met gemengde gevoelens te hebben vernomen, zijn wij uit het raampje gaan kijken, waar de nijverheid op de wal zich voor ons oog ontrolde en ons de in druk gaf dat niemand op vacantie was. Tjonge, tjonge wat werd er ferm aangepakt op de groenteveiling links en de werven rechts. Iedereen werkte of er geen vuiltje QCOOOOOOOOO XXïOOOOOOOCCOC Tijdens de zomermaanden worden door boot- en busondememers tochten door Haarlem en omgeving georganiseerd. Deze uitstapjes blijken bij velen zeer in de sinaak te vallen. Ten gerieve van vreemdelingen en stadgenoten zullen wij in een drietal artikelen iets vertellen over wat er zoal te zien is van bus of boot uit. Als het een beetje wil met het weer. is de Spaameklievertot en met de laatste plaats bezet. ADVERTENTIE geef hem dan alle dag wat beweging en óók - in navolging van de Engelsen - een Karswood hondenpoeder. De wetenschappelijke samenstel ling van Karswood bevat ijzer voor het bloed, zwavel voor de huid, fosfor voor de spieren en zenuwen, jodium voor de klieren, kalk voor het ge bit en voor de ontwikkeling van 't beenderstelsel; versterkende zouten en correctieven voor de niaag, ingewanden, lever en nieren. Vandaar dat Karswood-honden door en door gezonde honden zijn, tierig en levenslustig, mooi in hun haar en vrij van kwaaltjes. In het K.irswood hnndboek - 96 pag. rijk geïllnatreerd - Vindt ge alles over dc gezondheid van Uw hond. Zend 30 et» m postzegel» aan Karswood Laboratorium.jj.il. N.V. Rowntree. Herengracht 209. Amsterdam. C. en gij ontvangt dit interessante boekwerkje franco. Houdt Uw hond gezond, Karswood is verkrijgbaar in de ffoeds Bonden-speciaalzaken en ook Uw Drogist De Johez-harmonie uit Haarlem, geleid door de heer J. A. Meng, zal op Zondagmid dag 5 Augustus van 15 tot 17 uur in het Bloemendaalse Openluchttheater het vol gende programma uitvoeren: 1. Vita-Bella, Mars, Alb. Reulle; 2. Undine, Ouverture. A. Lortzing; 3. Introduction en Polonaise, Fern. Adrieu; 4. Petit Faust, fantasie, d'Herve; 5. Cupidon, mars, Gabriel Allier; 6. Sabre and Lance, mars, H. Siarke; 7. Jubel-overture. C. M. v. Weber; 8. Polo naise, Chopin; 9. Espana, Wals, E. Wald- ieufel10. Colonel Bogey, mars, K. L. Alford. aan de lucht was. Hetgeen overigens niet als .een hele toer aangemerkt mag worden, want er was geen vuiltje aan de lucht. Hoe dit alles ook moge zijn, de stuurman liet het Spaarne links en rechts liggen en koerste na pakweg een uurtje varen, de Mooie Hel op. Wie al mocht menen dat deze hel iets van doen heeft met een on blusbaar vuur stapt een heel eind naast de loopplank. De Mooie Hel is namelijk niets meer en niets minder dan een uitgestrekt water, dat als een waar dorado voor vis sers, roeiers, zeilers en hun, meest vrouwe lijk, gezelschap geldt. Nadat wij dit alles hadden geconstateerd, wendde de Spaamekliever de steven en ging het weer op Haarlem aan. Daar kwa men wij gesterkt door dit prettige uitstapje een half uur later weer aan. „Nu kan het morgen wel weer regenen", zei de dame die tegelijk met ons de wal opklauterde. Na het vertrek der Esperantisten blijven de vreemde talen op „Duinlust" aan de Duinlustweg te Overveen overheersen. Deze en volgende week houdt de afdeling Haarlem van de International Friendship League er een „centre", waar op dit ogen blik Engelsen, Fransen en Duitsers en een Soedanees uit de Anglo-Egyptische Soedan aanwezig zijn. Zaterdag komen er Belgen, Denen en een Brits-Indiër bij en dan zal het aantal deelnemers tot veertig zijn ge stegen. De International Friendship League streeft naar een internationaal contact. In Nederland werd in Juni het vijftienjarig bestaan gevierd, maar in Engeland is men in September al aan het twintigjarig be staan toe, dat in de geboorteplaats van de I.F.L., Brighton, zal worden gevierd. Een tweede „centre" bevindt zich op het ogenblik in Amersfoort, dat echter twee maal zo lang duurt als dat in Overveen. In Nederland telt de I.F.L. ruim duizend leden, verenigd in elf plaatselijke af delingen, een aantal dat zich naar ver wacht wordt in de toekomst zeker zal uit breiden. Het embleem van de I.F.L. is een witte duif met een groene lauriertak. De „centres" dragen veel bij tot het leg gen van persoonlijke contacten. De opening in Duinlust geschiedde namens het hoofd bestuur door de heer A. Parmentier. Op het programma staan wandelingen, museumbezoek, debat-avonden en excur sies. Dat men de buitenlandse gasten iets goeds wil laten zien van ons land blijkt wel uit de keuze van het Frans Hals Museum, de Kennemerduinen, het bezoek aan de bloemenveiling te Aalsmeer vooral dit laatste maakte op de bezoekers een zeer grote indruk en de sluizen en vishallen te IJmuiden. Een tocht naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam staat eveneens op het programma evenals een bezoek aan het Ballet der Lage Landen in Bloemendaals Openluchttheater. In Juli 1951 werden de volgende aantallen boeken uitgeleend door de Prinsenhofbiblio- theek: 10.427; het filiaal „Huis te Zaanen": 3339; de uitleenpost Spaarndam: 99; de mu ziekbibliotheek: 677: de gemeentelijke jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan: 2467. Te- zamen werden uitgeleend: 17.009 boeken (v. j. 16.451). De leeszalen werden bezocht door 4135 bezoekers aan de Prinsénhofbiblioiheek, 469 bezoekers aan het filiaal „Huis te Zaanen" en 572 bezoekers aan de gem. jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 5176 bezoekers en bezoeksters (v. j. 4506). Het bestuur van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" koestert het voornemen van 17 tot 31 Augustus in de Vishal op de Grote Markt een tentoonstelling te houden, die bedoelt een beeld te geven van de kunst zinnige prestaties der leden, om het even of het nu schilderijen, foto's, manuscripten, haute couture, wandkleden of het beitelen van pyramiden betreft. De commissie van inrichting bestaat uit Mari Andriessen. Jules Cnapon, Janna En- sink, Frans Funke, Tjebbo Franken, Otto de Kat, Piet Leffelaar en Hans Wiesman en houdt zich niet bezig met de beoorde ling van het ingezondene, doch uitsluitend met de ruimtelijke mogelijkheden die de Vishal biedt. De expositie zal gratis voor het publiek toegankelijk zijn. VRIJDAG 3 AUGUSTUS City: „De piraten van Monterey", 14 j., 2.15, 4.90. 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder moe ders vleugel", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „De rode havik", 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wilde paarden" en „Gemengd bloed", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sin- goalla. de zigeunerin", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ochtendvoorstel lingen: City: „Grof geschut", alle leeft., 10.30 uur. Rembrandt: „Lassie komt thuis", alle leeft., 10.30 uur. ZATERDAG 4 AUGUSTUS Concertgebouw: „De Boemelbaron" (jubi leum Piet Kohier), 8 uur. Openluchttheater, Blocmendaal: Ballet der Lage Landen. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE CHINA „Keizer Tsinlioangti wist van wanten. 20.000 Li is die Chinese muur lang en hij rijdt nog best voor zijn 2000 jaar.n „Da's nog' eens constante kwaliteit." „Vlak anders CABALLERO niet uit!" Wegens vacantie van onze stadsorganist werd de orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag gegeven door de heer Willy van Ipnis uit Mechelen, oud-leerling van Flor Peters aan het Lemmens-instituut aldaar. De organist kwam met een pro gramma van bekende répertoire-sfukken, waarvan de Toccata en Fuga in d en het Concert naar Vivaldi in d, beide van J. S. Bach, benevens het Concert no. 10 van Handel en het Pièce Héroïque van César Franck de voornaamste waren. Alles bij elkaar vormden deze, met composities van Sweelinck, Corelli, Purcell en Loeillet een keur van orgelwerken die voor de goede smaak van de bespeler getuigden. De uitvoering geschiedde met vrij goede technische vaardigheid, hoewel zo nu en dan onwennigheid op een vreemd instru ment merkbaar was, zowel in tempo (dat nog al eens gejaagd en onrustig was) als in registerkeuze, die niet steeds bevorder lijk was om de muzikale lijnen uit elkaar te houden. Zo werd bijvoorbeeld het mid dendeel van het Vivaldi-concert, het Largo spiccato, een mislukking door een te sterke registratie van het begeleidingsmotief waarmee het begint; de hoofdmelodie kon daar niet bovenuit komen. Bovendien ont brak daar het rustige lyrische karakter. Hetzelfde viel ons op in het middendeel van het Pièce Héroïque. Goede registratievondsten constateerden wij in de inleiding van het Handel-concert en ook in de Aria van Loeillet, in welk laatste nummer wij echter een puntiger rhythmiek hadden verwacht. De Toccata en Fuga van Bach ging vrij vlot in een tamelijk gewaagd tempo. Voortreffelijk klonk „Trumpet tune and air" van Purcell. JOS. DE KLERK. Donderdagmiddag had op het terras voor het Marine-Hospitaal te Overveen een korte plechtigheid plaats, die werd geleid door de eerste officier C. A. E. van Rhee. In het bijzijn van officieren, onderoffi cieren en manschappen legde luitenant ter zee tandarts J. P. Vriens de eed af in han den van de commandant van het Marine- Hospitaal, kapitein ter zee arts A. W. Mel- lema. Na de opening van de ban en het voorlezen van het Koninklijk Besluit volgde de eedsaflegging, waarna commandant Mel- lema zich in enige treffende woorden tot de nieuwe reserve officier richtte. Onder de aanwezigen bevonden zich overste Borgeld als vertegenwoordiger van de Chef van de Geneeskundige Dienst, alsmede het hoofd van de Tandheelkundige Dienst, overste D. J. A. van der Woerd. ADVERTENTIE Schous Gasfornuizen en gecombineerde gas kolenfornuizen „Küppersbusch" Twee-, drie- en vier-pits gascom- foren„Haller, Comforta, Küppersbusch en Atag" Keukenuitzetten „D.R.U. en B.K." O. Groenmarkt IS Haarlem, tel. 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 1 Aug., J. Heijst en W. P. B. M. Beer; G. F. Burger en E. E. Tis- meer; 2 Aug.. W. F. Hessen en C. Verhagen. GEHUWD: 2 Aug.. P. J. Wiggers en E. Cop; P. J. Schouten en T. Wilkes; P. S., Spring- veld en E. A. Netz; H. C. Kriege én S. M. Veen; E. van Alphen en N. Beenhakker; H. C. Vernout en W. J. C. Vunderink. BEVALLEN van een dochter: 1 Aug., S. J. KoelemeijerHinrichs. BEVALLEN van een zoon: 31 Juli, H. J. van Berkel—Uitermark; 1 Aug:, B. G. Mar tin— Kruse; 2. Aug., C. A. Kaart—van Koten. OVERLEDEN: 30 Juli, B. R. Gagliardi, 23 j., Spaarndam: 1 Aug., J. E. H. de Siso Kollmann, 54 j., Verspronckweg. Beverwijkse vrouw aange houden Een negentienjarige Finse zeeman, die met zijn schip, geladen met grondstoffen voor de papierfabriek bij de middensluis lag, is Woensdagavond aan het passagieren geslagen en na het innemen van ettelijke borrels in een café te IJmuiden-Oost een 43-jarige Beverwijkse in de armen gelopen. Deze, een zekere M. P. B., heeft hem, naar zijn eigen verklaring, via de Kanaaldijk, aan boord teruggebracht. Daar merkte de jonge Fin, dat er f 300.ontbrak aan zijn pas-gebeurd voorschot op de gage en on middellijk stelde hij zich via een tolk met de politie op het Tiberiusplein in verbin ding, die aan een moeizaam onderzoek begon. Na lang speuren en diverse getui genverhoren werd de Beverwijkse gevon den en in haar woonplaats van bed gelicht. Tezamen met een manspersoon is zij lang durig ondervraagd, maar zij ontkende hardnekkig iets van de vermiste f 300.af te weten. Nummers klopten Donderdagavond laat echter bleek, dat de f 300.afkomstig was uit een pakket bank biljetten tot een totaalbedrag van f 5000. dat de Nederlandse bank in Nederlandse coupures als voorschot op de gages der Finse bemanning naar het schip had laten zenden. Op het wikkeltje, dat rond het bankpapier zat, waren de nummers der biljetten genoteerd en de stuurman van het schip bleek dit wikkeltje te hebben be waard. De nummers van de op de Bever wijkse verdachte gevonden biljetten klop ten met die van het wikkeltje, zodat de dame opnieuw geducht aan de tand werd gevpeld. Hoewel zij vanmorgen nog niet volledig had bekend, neemt de Velsense recherche aan, in haar de daderes te hebben. Vragen aan de minister van Binnenlandse Zaken Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft aan de minister van Binnen landse Zaken vragen gesteld over het vlag incident in het Ambonezenkamp te Woer den, waar Nederlandse ambtenaren de officieel uitgestoken Nederlandse vlag, tegen de wens van de kampbewoners in, hebben ingehaald. De heer Reijers vraagt of deze ambtenaren daartoe opdracht ont vingen van de minister van Binnenlandse Zaken en of de minister wil mededelen, waaraan hij het recht ontleent, met name ten overstaan van deze Ambonezen, het uiisteken van de Nederlandse vlag op Nederlands grondgebied te beletten. Tenslotte vraagt de heer Reijers of de minister niet van oordeel is, dat het inhalen van de Nederlandse en Ambonese vlaggen een stimulans kan zijn tot verstoring van de orde en de rust en of de minister wil be vorderen. mede tot grotere zekerheid van de handhaving der openbare orde, dat in de langdurige burgemeestersvacature te Woer den op korte termijn wordt voorzien. Jhr. J. Goldman, ambtenaar van de Dienst Maatschappelijke Zorg in het kamp te Woerden, deelt aan het A.N.P. mede, dat op 21 Juli cle Ambonezen de wens te ken nen gaven om op 25 Juli de onafhankelijk heidsproclamatie van de Zuid-Molukken te herdenken door het hijsen van de Ambo nese vlag. De regeringsinstructies op dit punt luidden dat zulks op de 25ste Juli zou worden geduld, mits niet aan de ingang van het kamp. Het uitsteken van de Neder landse vlag op 25 Juli was verboden. In twee kampen heeft men hieraan stipt gevolg gegeven. In het kamp te Woerden hebben de be woners hun toezeggingen aan de loco burgemeester van Woerden ten spijt de instructies echter niet gevolgd. Hier werd op 25 Juli zowel de Ambonese als de Ne derlandse vlag aan de ingang van het kamp gehesen. Zij bleven daar gedurende de vol gende dagen in top. waartegen de regering op 28 Juli meende te moeten optreden. De heer Goldman heeft zich hiervan strikt afzijdig gehouden. De vlaggen zijn niet door hem neergehaald, noch is daarbij door hem enige assistentie in welke vorm dan ook verleend. In de hevige beroering en verwarring stelden echter enige Ambonezen de heer Goldman persoonlijk aansprakelijk voor het optreden tegen de vlaggen en namen een dreigende houding aan. Van het toe dienen van een pak slaag is echter geen sprake geweest. Hedenmorgen hebben de prinsessen Beatrix en Irene, vergezeld door jkvr. C. J. A. M. Sickinghe, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam, waar zij de tentoonstelling „Bourgondische Pracht" bezichtigden. Zij werden rondge leid door de secretaris van het Rijksmu seum, de heer Ton Koot. In het hedendaagse Nederlands komt steg alleen nog voor in de zegswijze: hij weet er heg noch steg, hij weer er abso luut de weg niet. Het woord steg ziet er wat vreemd uit, maar het is natuur lijk nauw verwant met steeg. Er is een Grieks werkwoord steigein dat: gaan, lopen betekent en dat wij in het Neder lands terugvinden als stijgen: naar boven gaan. Een steg is dus een smal pad. Heg is bekend in de zin van struikenrij. Waarom men nu juist deze twee woor den heeft gekozen om aan te duiden dat iemand ergens volkomen onbekend is, zal wel nimmer met zekerheid worden verklaard. Zeker heeft het rijm er mee te maken. Denkt u maar aan: van de hak op de tak, boontje komt om z'n loontje, borgen baart zorgen, elk huis heeft zijn kruis en vele andere. Zoekt u er nog i^riaar eens tien bij! ADVERTENTIE Eén keer fout wassen en het is voorgoed gedaan met Uw kostbare zijde en Uw kleurige rayon Maar de fluweelzachte Vivalon-vlokjes geven de zekerheid van ruisende zijde en st.ral.ende kleuren. Zes uren lang zijn de brandweren van Zaandam. Oostzaan en Koog aan de Zaan Donderdag bezig geweest met. het bestrijden van een hevige brand in de vroegere meelfabriek „De Vrede" bij Zaandam. Grote voorraden graan, die in het gebouw waren opgeslagen, gingen bij deze brand verloren. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld het Kruis voor Recht en Vrijheid. Dit onder scheidingsteken zal worden toegekend aan Nederlandei's, die samen met strijdkrach ten van de UNO hebben gestreden. Hiermee is in de eerste plaats bedoeld de strijd op Korea, zo deelt de legervoor- lichtingsdienst mede. Maar indien de UNO in enig ander deel der wereld met de wa pens voor recht en vrijheid zou moeten opkomen en Nederlanders zich in de gele deren van de UNO zouden bevinden, dan kan hun ook voor dit wapenfeit het kruis worden verleend. Tevens kan het worden toegekend voor krijgsverrichtingen ter handhaving van het Nederlandse gezag. Het kruis kan zowel aan militairen als aan burgers, die zich in dienst van de UNO in militaire zin verdienstelijk hebben gemaakt, worden uitgereikt, ook posthuum. De gevallen van pseudo-vogelpest, die in de afgelopen weken te Oostzaan zijn ge constateerd zijn met twee vermeerderd. Bij het bedrijf „Onrust" cn bij dat van de pluimveehouder Buis is deze ziekte geconsta teerd. De pluimveestapel van beide bedrij ven is vernietigd. Hoog boven de Amsterdamse Eilanden prijkte sinds driehonderd jaar een teak houten beeld, „De Reus" genaamd, dat ge plaatst was op de gevel van een der hallen van een werktuigenfabrielc. Het beeld was echter zozeer door de tand des tijds aange vreten dat het niet langer verantwoord was het te laten staan. De chef-timmerman van de fabriek heeft toen een nieuw teakhouten- beeld gehouwen en Donderdagmiddag is dit beeld met enige plechtigheid omhoog ge hesen, waarbij burgemeester d'Ailly per soonlijk een stevig handje hielp. STRANDSCHAP ZANDVOORT Gisteren is de in ons blad van Dinsdag aangekondigde vergadering van het Strand schap Zandvoort gehouden. Weliswaar is het nog niet gekomen tot de verwachte opheffing van de bepalingen, die het baden en zwemmen tussen Bad- Zuid en Bad-Termes verbieden, doch wel heeft de voorzitter, mr. H. M. van Fenema, meegedeeld dat deze kwestie op korte ter mijn in het bestuur aan de orde zal worden gesteld. Wel werd ons bevestigd, dat de burge meester van Zandvoort de politie opdracht heeft gegeven gedurende enige tijd niet verbaliserend op te treden tegen overtre ding van de genoemde verbodsbepalingen. De handhaving van het baad- en zwem verbod levert voor de politie namelijk zo veel moeilijkheden op, dat het alleen ge handhaafd kan worden door een krachtig optreden tegen de strandbezoekers. Men heeft in Zandvoort evenwel be grepen dat dat zeker niet in het belang van de badplaats kan zijn. Ontelbareii trachten zich dagelijks te be heersen in koele greep van cle tandarts, die met zijn gonzende boormachine hun ont stoken kiezen behandelt. Die boormachine zal wellicht tot het verleden gaan behoren, als de pi'oeven van technici der Ameri kaanse Marine, die voor deze behandeling een nieuw toestel ontwierpen, zullen slagen. De nieuwe vinding berust op de slijpende werking van de zandstraalmachine. Geen zand echter, doch een mengsel van kool zuurgas en ver poederde gebrande mag nesium zullen door een zeer fijn mond- stukje geperst worden en niet alleen zal deze bewerking veel sneller cn geruislozer zijn, cloch de patiënt zal er bijna niets van voelen. De bestaande toestellen zijn alle met de hand vervaardigd, doch binnenkort zullen zij door de medische apparatenfabricken in massaproductie gebracht worden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant 3 Augustus 1851 ARNHEM Een lievig onweder, ver gezeld van zwaren hagelslag en feilen stormwind, heeft in Gelderland en in verscheidene plaatsen in Noord-Eraband zeer groote schade, zoo aan woningen als aan veldvruchten en aan opgaande boomen toegebragt. In Dinther was do verwoesting vreeselijk, erger dan onlangs doo- overstrooming veroorzaakt. Een vroeger nooit gekenden hagelslag heeft de zoo gegronde l.oop des Iandsmans op eenen rezegenden oogst t - eenenmale vergeld. Vele landbouwers zijn door deze ramp niet slechts voor het oogen- blik, maar ook voor het geheele vol gende jaar van levensmiddelen beroof'' geworden. Menige behuizing is, zoo niet door het hemelvuur verbrand, door den stormwind hevig beschadigd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5