LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Outsider Nuni Brewer won fraaie kortebaandraverij in Santpoort Franse socialisten onthielden zich van stemming bij de investituur ■Clowntje Rick Laat het verleden rusten VRIJDAG 3 Al :U3TUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De „Minerva" ging na een brand aan boord verloren Minister Peters begroette opva renden van de „Van Speijk" Dr. Schacht in Indonesië Compositie van Henk Badings voor Koninklijke Militaire Kapel Haagse Comedie zingt en danst Voor de kinderen Ook Petsche afgewezen Amerikanen over de Europese landbouw Waarschijnlijk nog een jaar subsidie aan Volkstoneel IJmuiden Volleybal Resultaten van de wedstrijden FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 4 ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100 - Tel. 15060 Rijksstraatweg 125 Tel. 25991 Tot verbazing van alle aanhangers van Allouez klopte de kleine Nuni Brewer (rechts op de foto) de oude vosruin van Jan de Vlieger in de eerste omloop van de kortebaan draverij in Santpoort. En na deze zege marcheerde het donkere schimmel-merrietje recht op de eindoverwinning af. Santpoort heeft gistermiddag weer zijn traditionele draversfeest gehad en het zomerzonnetje, dat de vlaggen en de kleu rige shirts van de pikeurs nog eens zo fleurig deed schijnen, heeft er wel vooi gezorgd dat het inderdaad een feest was, daar op die genoeglijke drukke Hagelin- gerweg, volgestrooid met blinkend zand. Niet alleen de entourage was de moeite waard trouwens, want er is opperbeste sport getoond. De dravers hebben werke lijk hun vier beste beentjes voorgezet en dat geldt in het bijzonder voor het on aanzienlijke schimmeltje Nuni Brewer, dat in beste vorm stak en er de grote kanonnen van de korte baan uitliep. Dat was voor velen een verrassing en het was trouwens niet de enige verrassing. Om te beginnen werd Miss A, na haar overwinning van vorig jaar favoriet bij velen, er in de eerste omloop al zonder moeite uitgelopen door Lycurgus van Jan Wagenaar. En eveneens in de eerste om loop sneuvelde de ouwe, trouwe Allouez tegen Nuni Brewer, die daarmede al een voorproefje van haar volgende verrich tingen gaf. In de tweede omloop zorgde de oude Guy Hanover voor een surprise door Lai'us S, onze favoriet, te kloppen. Larus S had in de eerste omloop overigens ook geen grootse prestatie geleverd en miste kennelijk zijn „vorm", dat zonder linge en nooit te bekijken verschijnsel, dat van zo beslissende invloed is. Toen men aan de finale omloop toe was, resteerden er nog vijf van de twintig starters en wel het entrainement van Leeuwen met Laetare A en Guy Hanover, H. C. ten Hagen met Nuni Brewer, P. Kos ter met Eduard Anvil en Jan Wagenaar met Lycurgus. De overwinning leek voor de Van Leeuwens voor het grijpen te lig gen, maar na de loting zag het er anders uit. Want Laetare A en de oude Guy lootten tegen elkaar en Lycurgus lootte vrij. Daarmee kreeg Wagenaar de beste papieren, want Laetare en Guy, beide paarden zonder veel „stoom", zouden elkander wel leeglopen, dacht men. En zo gebeurde het. Eerst won vader Van Leeu wen met Laetare. En toen zoon Siem met ADVERTENTIE UNIEKE AANBIEDING Fabriekspartij Zuiver wollen PLUCHE TAFELKLEDEN (140 x 170) 59.50 (Zolang de voorraad strekt) EEN PERS. MATRASSEN 80 x 190 59.50 WOLLEN WILTON KARPETTEN 2x3 meter 115— PRIMA COCOSLOPERS 70 cm breed 5.25 Profiteert van deze LAATSTE Opruimingsweek v. DUIVENBODEN Groot Speciaalhuis Ged. Oude Gracht 108-110 TEL. 17165 HAARLEM Guy. Zodat er nog een kamprit nodig was, die tegen de verwachtingen in door Guy Hanover werd gewonnen. De ijzeren Guy met het moedige hart moest het meteen daarna, leeggepompt en licht-kreupelend zelfs, tegen de kersverse Lycurgus opne men. Lycurgus won de eerste rit „op stap". De tweede keer spatte de ruin, lastige star ter die hij is, echter weg. Geen nood, dacht een ieder, dat overkomt Wagenaar geen tweede keer. Maar het overkwam hem wel een tweede keer. Weer ging de bruine wild can-canerend van start. Zo dat Guy in de finale tegen Nuni Brewer kwam, die inmiddels Eduard Anvil beslis send geklopt had. Guy verslagen Er bestond toen weinig twijfel meer aan het resultaat. In de eerste rit maakte de vermoeide Guy een zware fout aan de start en Nuni wop. Nog gaf de moedige bruine het niet op. Met zijn lange passen ijlde hij in de tweede rit achter Nuni Brewer aan, tot het uiterste aangespoord door de stem van zijn jonge baas, die zijn paard vertwijfeld om hulp vroeg. Het mocht niet meer baten. Met miniem ver schil won Ten Hagen de course en daar mee de eerste prijs van zeshonderd gul den. Guy werd twee, Lycurgus drie en Laetare A en Eduard Anvil deelden de vierde prijs. Al werd onze favoriet Larus S geklopt, zij die in de eerste omloop onze plaats-tips op Lycurgus, Nuni Brewer en het entrainement-Van Leeuwen hebben gevolgd, zullen daar geen spijt van hebben gehad. Totalisator eerste omloop: Winnend (Nuni Brewer) 30,80, plaats: Nuni 9,40, Guy 5,80, Lycurgus 6,40. Tweede om loop: Winnend ƒ8, plaats ƒ1,70, ƒ3,90, 1,40. Beslissende omloop: Winnend 4,40. Plaats ƒ1,50, ƒ2,70. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het verloren gaan ,van de Nederlandse kustvaarder „Minerva" na een brand op 27 Maart van dit jaar. De „Minerva" behoorde toe aan de kapi tein S. Wijnhold, uit Delfzijl, Het mat 111 bruto-registerton. Op 26 Maart 1951 vertrok de „Minerva", beladen met pek, van Middlesborough naar Dieppe. Aan "boord bevonden zich de kapi tein-eigenaar, een bestman, een matroos en de dochter van de kapitein, die als kok dienst deed. Op 27 Maart begon de motor onregel matig te lopen. De bestman wilde de sto ring verhelpen, maar korte tijd later stopte de motor. De kapitein kon evenmin de oorzaak hiervan vinden. Men liet het anker vallen ter hoogte van Berneval. Daar de aanzetlucht was verbruikt, werd de lucht- compressor aangezet, welke wordt aange dreven door een benzinemotor. Toen de matroos de benzinemotor aanzette, vloog deze in brand. De kapitein en de bestman trachtten met een schuimblusser de brand te blussen, maar slaagden daarin niet. De kapitein gaf order de boot klaar te maken en ging daarna nog eens naar de motor kamer. Toen hij daar was, had een ontplof fing plaats en werd de kapitein door een steekvlam getroffen en ernstig aan gezicht, armen en handen gewond. De andere op varenden brachten de kapitein, die bewus teloos was geraakt, naar de kajuit. Men zette de W-vlag op voor doktershulp en schoot geregeld vuurpijlen af, maar van de wal werd daarop niet gereageerd. Daar de olietanks heet werden, werd besloten het schip te verlaten. Men roeide weg en land de daarna op het strand. Na een uur lopen bereikte men Berneval. De kapitein werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Tevens lichtte men de consul in over het gebeurde. Daar het water onder tussen was gevallen, was de sloep droog komen te liggen en was het onmogelijk naar de „Minerva" terug te keren. Later werd vernomen, dat de „Minerva" was ge strand. In een brief van 2 April 1951 berichtte de consul te Dieppe, dat de kustwachtpost zeer nalatig is geweest en de seinen van de „Minerva" niet heeft opgemerkt. Het schip is gestrand onder hoge rotsen. Wegens het grote gevaar van vallende stenen konden geen pogingen worden aan gewend het schip te bergen. De inspecteur voor de scheepvaart was- van mening, dat het verloren gaan van de „Minerva" te wijten is aan een samenloop van ongelukkige omstandigheden. De raad verenigde zich met het stand punt van de inspecteur en prees het kor date gedrag van de dochter van kapitein Wijnhold. Hr. Ms. fregat „Van Speijk" is na een verblijf van ruim 20 maanden in de Ne derlandse Antillen in de haven van Nieu- wediep thuisgevaren. Toen de „Van Speijk" afmeerde stond tot verrassing van de bemanning de minister van Overzeese Gebiedsdelen, ir. L. A. H. Peters, voor de valreep te wachten om de opvarenden welkom te heten. Als gouverneur van Curagao heeft de minister vorig jaar enige tochten met de „Van Speijk" ge maakt. Tijdens een van deze tochten ont ving hij uit het vaderland bericht van zijn benoeming tot minister. DJAKARTA, (Aneta) Dr. Schacht is Vrijdagmiddag op Kemajoran aangekomen, waar hij werd begroet door mr. Zain, hoofdambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Demonstraties bleven achterwege. Eerder had de minister van Financiën, mr. Wibisono, aan Aneta ver klaard, dat de regering iedere demonstratie, waardoor het fatsoen van de staat als gast heer zou worden aangetast, de kop zou indrukken. Aan de mobile brigade van de politie was opdracht gegeven voor bereid te zijn op eventualiteiten bij de aan komst van dr. Schacht. De tijd van aan komst van de heer Schacht was slechts in kleine kring bekend. Onmiddellijk na zijn aankomst reed hij weg in een gereedstaande auto. De pers kreeg geen gelegenheid om vragen te stellen. De componist Henk Badings heeft ter ge legenheid van het jubileum vair de Ko ninklijke Militaire Kapel een concert ge schreven voor alt-saxofoon met begeleiding van harmonie-orkest. De eerste uitvoering zal gegeven worden op 13 Augustus in Genève met de sergeant-muzikant A. Bos Jr. als solist. De Haagse Comedie, zicli eens op een ander terrein begevend, heeft deze week in de Koninklijke Schouwburg de ook door .minister Rutten bijgewoonde première ge bracht van het Oostenrijkse, te Fo-ntaine- bleau spelende muzikale blijspel „Waarom jok je, chérie?" van Hans Lengsfelder en Siegfried Tisch met muziek van Leonhard K. Marker, bewerkt door Alfred Pleiter. De regie werd gevoerd door Cees Laseur, het orkestje stond onder leiding van mr. Harm Smedes, de dansen zijn ingestudeerd en ontworpen door Albert Mol. De voor naamste rollen in dit zomerse divertisse ment werden vertolkt door Elisabeth An dersen en Jan Retèl. Verdier werkten onder anderen mede Bob de Lange, Johan Valk en Luc Lutz. OMZETTEN TER BEURZE VAN AMSTERDAM Aan de Amsterdamse effectenbeurs is ge durende Juli voor een nominale waarde van f 122.938.841 aan obligaties omgezet (Juni f66.728.064). In aandelen werd nominaal voor f31.813.919. verhandeld (f29.057.307); 12.637 certificaten van Amerikaanse shares verwisselden van eigenaar (11.033). Tijdens de maanden Januari tot en met Juli van dit jaar bedroegen de totale omzetten voor obligaties, aandelen en certificaten van Amerikaanse shares respectievelijk f554.098.154, f225.984.945 en 110.919 stuks (in de overeenkomstige periode van 1950 respectievelijk f329.327.757, f209.590.651 en 97.478 stuks). ADVERTENTIE Nog steeds zagen ze niemand. Ze liepen maar verder en waren benieuwdwaar ze terecht zouden komen. Opeens bleven ze staan „Helakijk eens hier! Wat is dal?", zei Rick. Ze stonden voor een grote, ronde opening in de grond. ,,Een put!", zei Bunkie. „Pas op.val er niet in!", zei Bunkie. Ze stonden aan de rand en keken naar beneden. De brede put was heel diep. Beneden was het schemerdonker. Toen zagen ze, dat er een stenen trap was die in het rond langs de wand van de1 put naar beneden voerde. „Zullen we eens naar beneden gaan?", stelde Rick voor. Na enig beraadslagen besloten ze 't te wagen. Ze daalden voorzichtig naar beneden langs de stenen treden, waarbij ze zich met de hand tegen de putwand steunden. „Oeials ik maar niet duizelig word!", zei Bunkie. „Ach, wel nee", zei Rick. „Als je maar niet te veel naar beneden kijkt!" PARIJS, (Reuter) De minister van Financiën in het afgetreden Franse kabi net, Maurice Petsche, is volgens officiële cijfers verslagen bij de stemming over de vraag, of hij met het premierschap zou worden bekleed. Petsche verkreeg 281 stemmen, 33 min der dan de vereiste absolute meerderheid. Er werden 131 tegenstemmen uitgebracht en het aantal onthoudingen was zeer groot. De katholieken, conservatieven, gematig den en de meeste radicalen en radicaal- gezinden stemden voor Petsche, de commu nisten tegen. De Gaullisten, socialisten en enige radicalen en radicaal-gezinden ont hielden zich ongeveer 240 onthoudingen in totaal. De stemmen van de socialisten waren on ontbeerlijk om een meerderheid van de middenpartijen te verkrijgen. Zij verzetten zich echter voornamelijk tegen Petsche's voornemen om subsidies te verlenen aan bijzondere (katholieke) scholen. Petsche begaf zich onmiddellijk na de stemming naar president Auriol om ver slag uit te brengen. Petsche is onafhankelijk-conservatief. Hij heeft in de afgelopen zes dagen bespre kingen gevoerd met de leiders der „cen trumpartijen", teneinde te pogen een re gering te vormen, waarin Gaullisten en communisten niet vertegenwoordigd zijn. De Franse kabinetscrisis duurt thans al drie weken. Petsche verklaarde voor een geheel be zet parlement onder meer: „Frankrijk, dat het initiatief heeft genomen tot het ont staan van een Europese economische ge meenschap, kan niet het laatste land zijn dat het plan-Schuman bekrachtigt". AFP meldt dat Petsche, na te hebben ge wezen op de „dringende noodzaak" tot het beëindigen van de Franse regeringscrisis, als punten van zijn binnenlandse program ma noemde het vaststellen van prijzen voor landbouwproducten, reorganisatie der so ciale verzekering, het weer invoeren van een evenwicht tussen lonen en prijzen (het geen in September bereikt zou moeten zijn, op basis van de toestand in Maart 1951), het stichten van een „garantiekas" voor de laagst betaalde werknemers en een herziening der lonen. Hij deelde tenslotte nog mede over welke punten de door hem geraadpleegde par tijen reeds overeenstemming hebben be reikt: Vereenvoudiging van de staatkundige opbouw der Franse Unie, herziening van de grondwet, een technische verbetering van de sociale verzekering en der genatio naliseerde bedrijven en een voorlopige staatsbegroting. Thans Pleven? De Franse president Auriol heeft Guy Mollet, algemeen secretaris van de socialis tische partij, verzocht een regering te vor men. Mollet wees het aanbod evenwel af, waarna Auriol René Pleven (radicaal-ge zind) bij zich heeft ontboden. De Amerikaanse secretaris van Land bouw, Charles F. Brannan, sprak dezer dagen in Parijs op een persconferentie zijn waardering uit voor de Europese landbouw, na een inspectiereis die hij door negen West-Europese landen gemaakt had, zo meldt de New York Herald. Door intensieve bebouwing, een groter gebruik van kunstmeststoffen en een eeuwenoude ervaring om zoveel mogelijk uit het land te halen, levert de Europese akker per oppervlakte-eenheid gewoonlijk meer op dan de Amerikaanse, aldus Bran nan. Hij zei geen gebruik van kunstmest bij de tarwebouw in Amerika te kennen, doch verwachtte dat binnen tien jaar de boeren hiermede zouden beginnen. Vooral was hij getroffen door de vèr-doorgevoerde electrificatie in het Europese boerenbedrijf, die jaren vóór is bij de Amerikaanse. Door mechanisatie echter is de productie per man-uur in de Verenigde Staten gro ter; door het grote aantal kleine terreinen is mechanisatie in Europa niet gemakkelijk uitvoerbaar. Van het voorgestelde plan voor land bouwproductie van het Schuman-type zei Brannan dat het een goed idee is, maar dat de Amerikanen niet een dergelijke regeling moeten dicteren. Aangaande 't verdelings systeem verklaarde hij zich niet te kunnen voorstellen dat er zich op een bepaalde plaats een overtollige productie zou voor doen. Volgens hem zou elke overvloed ver holpen kunnen worden door de verdeling over Europa als één geheel. ADVERTENTIE In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, naar aanleiding van over de begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gemaakte opmerkingen, ver klaart minister Rutten de door verschei dene leden genoemde passages te hebben gelezen, die voorkomen in het Aprilnum mer van het orgaan van de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars. De minister wijst er op dat de zorg voor de kunst een taak is die niet uit sluitend op de overheid rust. Weliswaar zijn de verplichtingen toegenomen, maar een niet onbelangrijk deel hiervan diént voor rekening van grote organisaties en bedrij ven te komen. De minister is gaarne bereid, voor zover dit in zijn macht ligt, het groeiende bewustzijn hiervan in deze lerin gen aan te wakkeren en te verdiepen. Het is de minister bekend dat de toe stand, waarin de beeldende kunstenaars verkeren, verre van rooskleurig genoemd moet worden. Op velerlei wijze wordt ge poogd daarin verbetering te brengen. De kunstbeoefening door amateurs speelt in de'cultuur van een volk een zeer be langrijke rol, speciaal als tegenwicht van de zo gevreesde vervlakking, aldus schrijft de minister verder, daaraan toevoegend dat zal worden nagegaan of deze activiteiten inderdaad door gebrek aan geldmiddelen niet kunnen worden voortgezet of op hoger peil gebracht. Over de vraag of een ander gezelschap de taak van „Het Nederlands Volkstoneel" kan overnemen, bestaat in kringen van deskundigen geen eenstemmigheid van oor deel. De minister is bereid, hangende het onderzoek hoe in de behoefte aan volksto neel in het algemeen op de beste wijze voorzien kan worden, alsnog in overwe ging te nemen de subsidieverlening aan het genoemde ensemble, zij het op beperkte schaal en voor één jaar, voort te zetten. De minister stelt allies in het werk om te bevorderen, dat het wetsontwerp tot defini tieve regeling van het omroepbestel nog in 1951 aan de Staten Generaal wordt toege zonden. VANGSBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 Augustus KW 23 met 8 k.; KW 2 met 10 k.; KW 3 met 12 k.; KW 37 met 25 k.; KW 54 met 17 k; KW 144 met 7 k.; KW 67 met 4 k.; KW 18 met 25 k.; KW 20 met 10 k.; KW 32 met 5 k.; KW 49 met 17 k.; KW 33 met 9 k.; KW 42 met 8 k.; KW 173 met "2 k.; KW 127 met 27 k.; KW 167 met 9 k.; IJM 75 met 7 k.; SCH 353 met 4 k. Trawlharing KW 9 met 40 k.; KW 41 met 15 k.; KW 45 met 2 k.; KW 48 met 60 k.; KW 78 met 30 k.; KW 22 met 30 k.; KW 29 met 5 k.; KW 176 met 40 k.; KW 124 met 13 k.; KW 39 met 5 k.; KW 85 met 40 k.; KW 56 met 30 k.; KW 40 met 30 k.; KW 37 met 80 k.; KW 70 met 18 k.; KW 168 met 16 k. Geen vangst hadden: IJM 283, KW 86, KW 38, KW 130, KW 43, KW 44. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 15 kantjes. Scheveningen: 16 kantjes. Katwijk: 11 kantjes. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de week van 20 Juli tot 4 Augustus lui den: Dames: PSVH IIKleine Houtstraat 30; Ramplaan—OVRA 31; Rapiditas— PEN 3—0; BGV I—PSVH 0—3: BGV II- Kleine Houtstraat 00. Heren: PSVH—VCR 1—3; Ramplaan— PEN 1—3; Rapiditas II—Boru T 3—0; Politie BloemendaalRapiditas I 22; OVRA— Stampers 31; Boru IIDamiate 30; Klei ne HoutstraatVU 0—3; Marine Hospitaal II Gas en Water 03; PSVHMarine Hospi taal I 1—3; BGV—VCR 3—0; VU—PEN 0-2; RamplaanKleine Houtstraat 30. EEN FRANSE ZWEMPLOEG, bestaande uit Jany, Boiteux, Bernarde en Blioch, heeft te Marseille met een tijd van 8 minuten 33 seconden het wereldrecord op het nummer 4 x 200 meter vrije slag verbeterd. Het oude record stond met 8 minuten 40.6 sec. op naam van een Japanse ploeg. ADVERTENTIE li) Ik ben er blij om dat je ze mooi vindt, zei Beth. Zij had zich al omgekeerd voor Anne de moed vond om haar eerste spontane vriend schappelijke geste te maken. Impulsief legde zij haar hand op de arm van het an dere meisje. Wil je niet binnenkomen en een tijdje blijven praten? vroeg zij. Ik heb geen thee of zoiets, maar je kunt dan tenminste naar de bloemen kijken, die je zelf gekocht hebt. Het was in het eerst niet gemakkelijk. Anne kon niets bedenken, waarover zij praten konden; zij voelde het als haar plicht om te praten, daar dit het programma was dat zij aangekondigd had. Zij dwong Beth in de enige leunstoel te gaan zitten en zat zelf stijf rechtop op de rand van haar bed, trachtend opmerkingen te lanceren over het weer of over mevrouw Smedward of over een van de andere zeer weinige on derwerpen waarin zij beiden geïnteres seerd waren. Maar dat was alleen maaar het begin en daarna werd het gemakkelijker. Binnen enkele weken was het een vaste gewoonte geworden, dat zij iedere dag samen aten. En Anne kwam tot de conclusie, dat zij kleinigheden, die gedurende de dag gebeurd waren, probeerde te onthouden om die later aan Beth te kunnen vertellen. Het was haar eerste ervaring van vriendschap met een andere vrouw en zij was verbaasd over het gemak, waarmede zij zich tegenover Beth kon uitspreken en over de onge dwongenheid waarmee ze wederkerig el- kaars kamers in en uit liepen. Soms maakte het haar werkelijk banghet scheen niet juist om zoveel op een ander te gaan reke nenmaar over het geheel maakte het haar gelukkiger dan zij ooit geweest was. Ik begrijp er niets van, zei zij op zekere avond. Jij bent zo'n knap meisje en je hebt geen bewonderaars! Beth, die op een miniatuur-strijkplank een nachthemd stond te strijken, grinnikte over haar schouders even tegen haar. Ik heb er een. Hij is bij de marine. Wil je zijn portret eens zien? Natuurlijk! Beth zette haar strijkijzer rechtop, ging naar de bovenste lade van haar schrijftafel en nam er een portret uit. Ik heb het weggestopt, legde zij uit. Het zou me gek maken, als ik er altijd tegenaan moest kijken. Hij is nu al meer dan zes maanden weg. Anne bekeek het portret. Beth's bewon deraar was niet bijzonder knap en hij kon niet veel ouder zijn dan Beth zelf, maar zijn gezicht had een uitdrukking van levenslust, die, tezamen met zijr. jeugd, hem een bijzondere charme verleende. Hoe heet hij? vroeg zij. Jimmy. Jimmy Cresley. Hij ziet er aardig uit. Ga je met hem trouwen? Dat weet ik niet, zei Beth. Er lag een zekere strakheid in haar stem, die Anne verbaasd deed opkijken. Tege lijkertijd voelde zij zich echter bevreesd, dat zij zich schuldig gemaakt had aan het geen zij in anderen juist zo verafschuwde: nieuwsgierigheid. Maar Bath zag het ge baar en begreep wat zij dacht. Zij glim lachte geruststellend tegen haar, hoewel haar glimlach de gewone opgewektheid miste. We zijn als kinderen al erg op elkaar gesteld geweest, legde zij uit. Jimmy wil met mij trouwen, maar hij komt de vol gende maand uit de dienst en dan gaat hij naar een herscholingscursus. Anne fronste de wenkbrauwen. Ik dacht, dat men ook voor de vrouwen van de oud-strijders zorgde, zei zij. Dat gebeurt ook, maar dat is het niet. We zouden er op de een of andere manier wel kunnen komen Maar tegenwoordig zend ik iedere week tien dollar naar huis, dat is wel niet veel, maar het betekent het verschil tussen „net genoeg" en „niet ge noeg" voor mams en de kinderen en dat zou ophouden als ik trouwde. Ik kan tegenover hen nu niet te kort schieten. Uit de manier waarop Beth dit vertelde, kon Anne opmaken dat het een onderwerp was, dat meermalen ter sprake was ge komen in haar gesprekken met Jimmy. Er klonk geen bitterheid in haar stem, alleen maar berusting ©n'vastbeslotenheid en een groot verdriet. Jullie zijn beiden nog eng jong, zei zij troostend. Jullie kunt het je veroorloven te wachten. Beth glimlachte een beetje droevig, toen zij Anne het portret uit de hand nam om er zelf nog eens naar te kijken, voor zij het weer weglegde. Dat is wat hij ook zegtaf en toe tenminste, zei ze Maar we hebben al een lange tijd gewacht en Jimmy is geen erg goede „wachter". Hij isnogal onge duldig. Dat kan ik me voorstellen. Toen zij later op die avond op haar eigen kamer terug was, trachtte zij zich voor te stellen, hoe het wel zijn zou als zij net was als Beth en er een Jimmy was, diie verliefd op haar was. Zij dacht er aan, hoe zij dan samen naar school gegaan zouden zijn en in de zomer samen zouden hebben gezwom men en samen naar de bioscoop zouden zijn geweest en misschien af en toe naar een danspartij van de school, waarna ze dan samen door de stille straten in het maan licht naar huis zouden zijn gewandeld. Dat was de grens, waartoe haar verbeel ding gaan kon, want dat had zij jongens en meisjes iin Valeska ook zien doen. Maar verder strekte haar voorstellingsvermogen niet en zij wist dat zij het belangrijkste miste en die wetenschap stemde haar bit ter. Zij kon zich niet voorstellen, wat voor diep gevoel er tussen dit tweetal was op gebloeid, al had zij de weerschijn er van op Beths gezichtje gelezen. Het moest een gevoel zijn, dat het verlangen en verdriet en die innerlijke extase veroorzaakte, die zij te voren in de ogen van Beth had ge zien. Maar zij kon het zich niet voorstel len en nü was het voor haar voor altijd te laat om dat nog te leren, want het waren alleen de veel jongeren die op deze wijze door de liefde werden beroerd. Het was mogelijk, dat zij zelf nog eens de liefde zou leren kennen, maar jonge liefde had zij gemist, omdat zij haar jeugd gemist had. En weer was er in haar geest een bittere herinnering aan haar vader. HOOFDSTUK IV. Na die eerste maanden ging het beter. Anne's tegenzin in de school begon te slijten, toen zij er meer aan ge wend raakte, evenals aan de menigte jon gens en meisjes, die haar de gehele dag omringden. Zij kwam zo ver, dat zij er in slaagde om goedenmorgen te zeggen en een glimlach terug te geven, zonder zich hevig verlegen te gevoelen. Zelfs de straten en de ondergrondse spoor verschrikten haar bijna niet meer, evenmin als de zin neloze haast van die altijd jachtende menigte. Zij kreeg dikwijls bericht van Mark, korte, vriendelijke briefjes, die zij zoveel mogelijk in dezelfde geest beantwoordde. Voor zij uit Valeska vertrok, had hij al gezegd, dat hij naar New York zou komen maar zij had hem toch niet werkelijk ver wacht. En toen vond zij hem op zekere middag, dat zij uit school kwam, pratend met mevrouw Smedward in de donkere salon van het pension. Zij had juist de voordeur gesloten en wilde de trap opgaan, toen zij zijn stem hoorde. Zich met een ongelovig gezicht omkerend, zag zij hem in de deuropening van de salon staan, terwijl de enorme ge stalte van mevrouw Smedward achter hem opdoemde. Anne Mark zei zij en was er verbaasd over, hoe blij zij was hem te zien. Mark 1 Wat kom jij hier doen Hij nam de hand die zij hem toestak en drukte die stevig, terwijl hij haar vriende lijk toelachte. Hij zag er niet zo moe uit als de laatste keer dat zij hem gezien had en hij had iets jeugdigs over.zich dat zij zich niet herinneren kon. O, het een en ander, zei hij, in ant woord op haar vraag. Allerlei soort dingen. Onder meer heb ik met ma Smedward zitten vrijen. De rest zal ik je later wel vertellen. De lach van mevrouw Smedward klonk luid en hartelijk door de hall. Als het de liefde is, die je zoekt, Lenott, zei zij vrolijk, dan ben jij de rechte om die te vinden. Ik zal u zeggen, juf frouw Darford, dat toen hij hier woonde, de meisjes hem eenvoudig niet met rust konden laten. Ze fladderden om hem heen als vliegen om de stroop. Iedere tien minuten ging de telefoon. „Is Mark daar?" Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6