OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Over het Oosten Weerbericht Politie treedt op tegen speelclubs die justitiële waarschuwing negeerden Geen vorderingen te Kaesong, maar men verwacht Noordelijke concessies •r\E SPAANSE GELEERDE en diplomaat IJ Salvador de Madariaga, eertijds gede legeerde van Spanje bij de Volkenbond, tegenwoordig professor te Oxford, heeft in een Zwitsers dagblad (Neue Zürcher Zei- tung) over zijn recent bezoek aan India en Australië geschreven. Hij verklaart dat hij er „zijn provinciaal-Europese beschou wingswijze", voorzover hij die bezat, mee heeft afgeleerd. Misschien is het wel goed dat een man van zijn betekenis deze uit drukking gebruikt. De gedachte dat een provinciaal-Europese beschouwingswijze zóu kunnen bestaan zal menigeen zich doen afvragen of zijn Engelse, Nederlandse, Bel gische, Franse of andere door de grenzen van eigen land beperkte blik op het wereld vraagstuk niet veel te benard en daarmee ongetwijfeld „provinciaal" is. Guy Mollet niet naar Straatsburg Japans vredesverdrag Invallen in speelzalen te Amsterdam, Rotterdam, Scheveningen en Laren Luitenant-kolonel verdacht van malversaties Oliebron in brand Canada koopt misschien boter in Nederland Eisenhower candidaat voor het presidentschap? Twee delegaties uit Londen naar Teheran Het woord is aan Negentig Amerikaanse cadetten wegens knoeierij weggestuurd Bezoekers Wereldjeugdfestival in Innsbrück uit de trein gezet Avontuurlijke vlucht van vier jonge Polen Vulcanische uitbarsting in Nicaragua; talrijke slachtoffers Botsing tussen trein en hooiwagen 6e JAARGANG No 2 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 186 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 27310/, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Voor de betekenis van Europa als sleu telpositie in de huidige toestand komt de Madariaga wel met overtuiging op. Hij beroept zich daarbij op de Amerikaanse chef van de Generale Staf, Collins, die on langs heeft verklaard dat het geenszins zeker is dat de Verenigde Staten het zou- i den overleven als Europa en het Midden- Oosten onder communistische heerschappij zouden komen. Voor dit inzicht in de wer kelijke verhoudingen, hoe begrijpelijk ook, staat men evenwel noch in India, noch in Australië open. De Madariaga, die in beide landen natuurlijk leiders van het politieke en intellectuele leven heeft ontmoet, heeft ervaren dat men in India leeft in illusies van onzijdigheid. Zij vloeien zowel uit godsdienstige traditie als uit de moderne politieke ontwikkeling voort. Hij citeert een intellectueel die heeft betoogd: „Onze politieke wil steunt niet op een „ófóf" maal op „dit noch dat". Men wil zich verre van alles houden en zoekt rust in een half- godsdienstige „Wellfremdheit". De Mada riaga acht deze houding niet geheel ver klaarbaar in het Boeddhisme en Hindoeïs me. Want dapper handelen is in de ogen van de gelovige Hindoe verenigbaar met de hoogste extase. „Maar andere godsdien stige uitingen, hoe edel ook, kunnen tevens dienen als dekmantel voor een beleid van onzijdigheid." De zin voor de geestelijke waarde van de mens bestaat in India nog tenvolle. Men ziet er in de Amerikaanse levenswijze het gevaar, dat zij het mensenleven dreigt te verdorren, maar bespeurt geen gevaar van de zijde van Sovjet-Rusland. „Hoewel het directer en groter is", zegt de Madariaga, „bespeurt men het niet". Zijn indrukken van Australië vallen op één punt samen met die van India. Er is daar ook een streven naar onzijdigheid. Het wordt niet met name genoemd, want de hecht-gewortelde Britse traditie belet dat. Maar hun economische voorspoed doet de Australiërs naar rust verlangen. Zo komt. dc Europese geleerde tot een gelijke politieke slotsom voor een overbevolkt en ip diepe armoede verkerend land als India en een schaars-bevolkt, eeonomisch-wel- varend land als Australië. De motieven zijn alleen volkomen verschillend. Met de Madariaga's beschouwingen valt een betoog in de New York Herald samen, waarin wordt verzekerd dat voor het eerst ernstig geschil tussen de Sovjet-Unie en communistisch China aan den dag is ge treden. Het Chinese „Politburo" heeft achttien slagzinnen voor propaganda uitge geven waarin de naam Stalin niet meer voorkomt. Daarop zijn zeven artikelen verschenen van leiders der Chinese com munistische partij, waaruit blijkt dat Mao China als volkomen onafhankelijke en ge lijkwaardige bondgenoot van de Sovjet unie ziet. In ideologische zin acht Mao zich bovendien de meerdere van Stalin ook bij dictators gaat de menselijke natuur vaak boven de leer want hjj, Mao, heeft de lijn Marx-Lenin doorgetrokken. De Chinezenhebben het Kremlin duidelijk gemaakt dat zij China niet tot satelliet staat van de Sovjet-Unie zullen laten ver lagen. Uit deze dingen blijkt opnieuw dat het ontwaakte Oosten niet alleen sterk verdeeld blijft maar bovendien geenszins van ge lijke energie tot ontwikkeling en van ge lijkheid in ideologie is vervuld. Sommigen zullen daar een troost in zien, anderen het gevaar voor velerlei mogelijke losbarstin gen. De Madariaga doet aan het slot van zijn artikel een beroep op Europa (en op de talrijke Australiërs, die denken gelijk de Europeanen) om de hoge waarden in het licht te blijven stellen die alleen Euro pa de mensheid kan bieden. „Dankbaar voor de krachtige steun der Verenigde Staten moeten wij niet vergeten, dat Europa de machtigste scheppingsbron is gebleven." Dit zijn schone phrasen, maar het is de vraag of de wereld er ook maar enigermate van onder de indruk zal raken als Europa blijft stilstaan (hetgeen het in het verleden niet deed)nalaat zich aaneen te sluiten terwijl het ganse wereldgebeuren de noodzaak daarvan toont en zich in het orovincialisme dreigt te verliezen, dat de Madariaga zelf aanduidt. Verdeeldheid in Azic, illusies van onzijdigheid in sommige Aziatische landen. Verdeeldheid in Europa, illusies van onzijdigheid in sommige Euro- oese landen. Deze overeenkomst valt op. Men kan haar evenwel niet uitbreiden tot de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. R. P. Twee Franse socialistische afgevaardig den, die Donderdag met tien andere afge vaardigden door de Franse Nationale Ver gadering waren aangewezen om Frankrijk de Assemblee van de Raad van Europa te vertegenwoordigen, hebben zich Vrijdag teruggetrokken uit protest tegen het niet- kiezen van de socialistische minister in het aftredende kabinet, Guy Mollet. Het Amerikaanse ministerie van Buiten- andse Zaken heeft medegedeeld, dat 22 landen, hetzij formeel hetzij informeel, de Uitnodiging hebben aangenomen om de conferentie over het Japanse vredesver drag, die 4 September in San Francisco begint, bij te wonen. Afgezien van Japan zouden in het geheel 51 landen aan de conferentie kunnen deelnemen. De Sovjet-Unie heeft nog niet op de uit nodiging gereageerd. In Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Laren heeft de politie Vrijdagavond invallen gedaan in speelclubs die geen gevolg hadden gegeven aan de .justitiële waarschuwing, dat er maatregelen genomen zouden worden indien de speelzalen niet op korte termijn gesloten werden. Overal werden het spelmateriaal en de kas in beslag genomen. De personen, die in de speelgelegenheden werden aangetroffen, zijn naar de politiebureaux overgebracht en daar verhoord. Een aantal bestuursleden en croupiers is in bewaring gesteld. De meeste spelers konden, nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, naar huis gaan. Vrijdagavond omstreeks kwart over elf deed de politie een inval bij „Aristo" aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen. In de zalen bevonden zich naar schatting ongeveer 600 a 800 personen. Er werd ge speeld aan vier roulettetafels en twee bac- carattafels. In de speelzaal trad alleen politie in burger op, die onmiddellijk stopzetting van het spel gelastte en de aanwezigen in groe pen verdeelde. Enkele van de aanwezigen, onder wie buitenlanders en*enkele oudere personen, werden na onderzoek in de ge legenheid gesteld naar huis te gaan. De overigen werden in autobussen naar het politiebureau gebracht. Het bestuur en de werkende leden (croupiers) bevonden zich om één uur nog in de speelzaal om bij de inventarisatie van de in beslag ge nomen fiches en gelden behulpzaam te zijn. De spelers werden ondergebracht in de speciaal voor deze gelegenheid ingerichte politieschool op het Alexanderplein. In Amsterdam De Amsterdamse politie deed gister avond invallen in verschillende speelclubs in de hoofdstad. Slechts bij de club „Eure ka" op het Thorbeckeplein draaide de rou lette. Twee inspecteurs en enkele recher cheurs troffen in de club op de eerste ver dieping een .tiental spelers aan. Geld, fiches, roulette en andere benodigheden voor het spel werden in beslag genomen. De aan wezigen werden tevens aan een verhoor onderworpen. De politie bleef tot vroeg in de ochtend in dit pand met het onderzoek bezig. In Rotterdam De Rotterdamse recherche deed een in val in een speelclub aan de Mathenesser- laan. die als amusementsvereniging bij de politie bekend was. Op het ogenblik van de inval werd in de speelgelegenheid geen roulette gespeeld. In het huis bevonden zich veertien leden van de amusements vereniging. Zij werden naar het politie bureau overgebracht, maar na verhoor vrijgelaten omdat geen overtreding was ge constateerd. De personen die in de speel zaal werden aangetroffen, hadden juist een vergadering gehouden over de aanzegging van de officier van justitie, dat alle speel clubs op korte termijn gesloten moesten worden. Toen de politie de inval deed, was deze vergadering afgelopen. Men speelde een spelletje kaart waarbij fiches werden gebruikt. Twee andere speelgelegenheden in Rot terdam waren gisteravond gesloten. Er werd in deze clubs geen inval gedaan. Te Laren Vrijdagavond is ook een inval gedaan in het casino Hamdorff te Laren. Daar zijn de roulette en de kas der speelbank in beslag genomen. Zes crou piers en drie bestuursleden werden gear resteerd. Tegen vijf spelers werd proces verbaal opgemaakt. Zij konden later huis waarts gaan. De deur van het casino werd verzegeld. Mr. J. C. Maris, officier van Justitie in Den Haag heeft enige mededelingen ge daan over de actie in de residentie. Mr. Maris verklaarde, dat de actie geba seerd is op artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht en artikel 254 bis. Dit arti kel is ingelast in de in 1911 ingevoerde zedelijkheidswetlen en was bedoeld om juist de speelclubs het bestaan onmogelijk te maken. Dit is toen gelukt. In de oorlogsjaren en de daarop volgende periode doken de speelclubs echter opnieuw op. In het begin heeft de Justitie de bestrijding van de speelclubs kalm aangepakt. Thans is zij echter van oordeel, dat de normale toestanden geacht kunnen worden te zijn teruggekeerd en dat er een einde aan het geduld oefenen moest komen. De Justitie heeft de clubs daarop gewaar schuwd, dat er maatregelen genomen zou den worden. De Haagse politie heeft na deze waarschuwing regelmatig de 25 haar bekende speelclubs in Den Haag gecon troleerd. Zij heeft daai'bii geconstateerd, dat alle op twee na, de ,,Aristo"-club in Scheveningen en de „Mondial"-club ge vestigd op de Kneuterdijk, ophielden met het roulette-spel. Daarom heeft de politie in Den Haag alleen bij deze twee clubs een inval gedaan. De inval begon precies om elf uur. In de „Aristó''-club was toen reeds de commissaris van politie C. Abbenbroek aanwezig. Toen de rechercheurs de zaal binnenkwamen stapte hij op het podium en gelastte iedereen te blijven zitten. Dit bevel werd echter niet door allen opge volgd. Velen van de spelers probeerden te ontsnappen, maar zij vonden alle uit gangen door de politie bezet. Velen vroegen de politiemannen „wegens ziekte" doorgelaten te worden. Het aantal hartkwalen was aanmerkelijk, zei com missaris Abbenbroek. In Amsterdam stond de actie onder lei ding van de officier van Justitie mr. J. Hartsuyker. Bij het fouilleren van de spe lers in de „Eureka"-club op het Thor beckeplein vonden de rechercheurs een kaartje van een andere speelclub, waarvan het bestaan de politie niet bekend was. Terstond werden enige rechercheurs naar deze in Amsterdam-Zuid gevestigde club gezonden. Men trof enige spelers aan, te gen wie proces verbaal is opgemaakt. Haarlemse speelclubs gesloten In opdracht van de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft de politie aan de twee nog overgebleven speel gelegenheden in Haarlem aan de Zijlweg en aan de Nieuwe Gracht in overweging gegeven in afwachting van de rechterlijke beslissing over de speelclubs haar deuren te sluiten. Beide clubs hebben aan dat verzoek ge volg gegeven. Naar het A. N. P. verneemt zijn de twee officieren van de luchtmacht, die wegens malversaties in voorlopig arrest zijn ge steld, een 52-jarige reserve luitenant-kolo nel en een luitenant. Dc luitenant-kolonel is hoofd van de luchtmacht-aanschaffingsdienst. Aangeno men mag worden, dat hij in voorlopig ar rest wordt gehouden op vermoeden van malversaties bij deze dienst, die voor een deel teruggaan tot de jaren 1945 en 1946, toen de staf van de luchtmacht nog geves tigd was op Ypenburg en de betrokkene, toen kapitein, belast was met de inkoop van uniformen. Hij zou toen de inkoopprij zen hoger opgegeven hebben dan zij in werkelijkheid waren en het overschot te eigen bate hebben aangewend. Gisteren zijn vier Franse mijnenvegers in de hoofdstad aangekomen. In twee groepen van twee meerden zij aan het Stenen Hoofd. Twee der Franse oorlogsbodems in de Amsterdamse haven. FRANKFORT. (Reuter/DPA). Een olie bron in hetgebied van Woli'skchlen, ten Noorden van Frankfort, is gisteren na een ondergrondse ontploffing in brand gevlo gen. Een reusachtige steekvlam schoot omhoog met zo'n geweld dat de boortoren geheel vernield werd. De vlammen schie ten onder een druk van ruim twee honderd atmosferen uit de grond. Talrijke brand weren uit de omgeving hebben vergeefs gepoogd de brand te blussen. Men zal thans proberen dit door middel van ex plosies te doen. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. De Canadese minister van Landbouw, James Gardiner, heeft Vrijdag op een persconferentie medegedeeld, dat Canada zal trachten een mogelijk botertekort in de komende winter te voorkomen door twee millioen kilo boter in te voeren. Volgens de Canadese pers zeide de mi nister, dat hij hoopte b^ter uit Nieuw- Zeeland, Australië en nüsr^iien ook uit Nederland te zullen krijgen. Truman prijst zijn verdiensten als generaal (USIS). Nog steeds is geen opheldering gegeven ten aanzien van de vraag of gene raal Eisenhower zich het volgende jaar candidaat voor president van de Verenigde Staten zal laten stellen. Zowel van Repu blikeinse als van Democratische zijde zijn onlangs stemmen opgegaaji om Eisenhower candidaat te stellen. De generaal zelf heeft zich over deze kwestie amper uitgelaten en zelfs niet te kennen gegeven aan welke partij hij de voorkeur gaf. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman nu verklaard dat Eisenhower zich op schitterende wijze van zijn taak als opperbevelhebber van de At lantische strijdmacht kwijt en voegde er aan toe dat Eisenhower op zijn post zou blijven, zolang de belangen van het land zulks zouden vereisen, en onder alle om standigheden zijn plichten tegenover het vaderland zou laten voorgaan. Indien Eisen hower echter inderdaad candidaat gesteld wenst te worden, zo zei de president, dan zou diens taak in Europa zijn candidatuur het volgende jaar niet in de weg staan. Bernard Baruch, een medewerker van wij len president Roosevelt, ging in zeker op zicht nog verder dan Truman, door als zijn mening te kennen te geven, dat een ieder, die tracht Eisenhower er toe over te halen in de politiek te gaan, zijn land een slechte dienst bewijst. Optimisme en goede hoop LONDEN, 3 Augustus (Reuter). Ri chard Stokes, de Britse minister voor Grondstoffen, is Vrijdag met vier andere afgevaardigden per vliegtuig uit Londen naar Teheran vertrokken. Op het vliegveld verklaarde Stokes „steeds optimistisch" te zijn. Hij voegde er aan toe, dat er niets was, dat niet opgelost kon worden, als er goede wil aan beide zijden bestond. Vijf vertegenwoordigers van de Anglo Iranian zijn met een ander toestel vertrok ken en zullen in nauwe verbinding blijven met de regeringsdelegatie. Stokes verwachtte Zaterdagochtend in Teheran te zijn en Maandag een bezoek te brengen aan de raffinaderij te Abadan „om poolshoogte te nemen". Stokes verklaarde nog, een welkomstmededeling van de Per zische regering ontvangen te hebben, het geen hij als „een zeer goed voortekenbe schouwde. De Britse ambassadeur in Teheran, Shepherd, vergezelt de Britse regerings delegatie. Vrijdagmiddag om 5 uur arriveerde het K.L.M. toestel met de delegatie van de Anglo Iraanse oliemaatschappij op Schip hol. De missie, die onder leiding staat van de heer E. H. O. Elkington, vervolgde om zes uur de reis met het lijntoestel naar Teheran, alwaar zij vanmiddag zal aan komen. In een interview, dat een ANP-verslag- V" Het laden van een Engels luchtbrug-vliegtuig op het vliegveld Tempelhof te Berlijn. Een van de toestellenwelke gebruikt zullen worden voor de uitvoer uil West-Berlijn van-goederen die door de kleine blokkadevan de Russen getroffen zijn. Ridgway zou ultimatum willen stellen TOKIO (Reuter). Zondagochtend zul len de onderhandelaars te Kaesong voor de twintigste keer samenkomen. Vandaag werd geen voortgang gemaakt. Naar verluidt zou generaal Ridgway van plan zijn de Noordelijken een ultimatum te stellen over de demarcatielijn. In de communistische radiopropaganda wordt verklaard, dat de geallieerden een linie eisen, die ver ten Noorden van de tegenwoordige frontlinie ligt. Waarnemers zien hierin een teken, dat cle Noordelijken zich voorbereiden om de werkelijke cis van de verbondenen tenminste voor het be langrijkste deel in te willigen onder het motto, „dat de verbondenen gedwongen zijn van hun onredelijke eisen af te stap pen." Inmiddels blijven de verbondenen in het gebied ten Zuid-Oosten van Koemsong aan vallen op beperkte schaal uitvoeren. De taktiek is er op gericht een Noordelijke concentratie te voorkomen. Geallieerde vliegtuigen hebben 160 vrachtauto's beschadigd of vernield, aldus de luchtmacht. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft in Tokio een verklaring uitgegeven, waarin een gedemilitariseerde zóne langs de 38ste breedtegraad wordt verworpen. In een speciale verklaring voor de pers wordt gezegd: „Een gedemilitariseerde zóne moet gebaseerd zijn op de feitelijke militaire toestand en zodanig zijn uitgezet., dat A'oorbereidingen voor een nieuwe aan val niet worden vergemakkelijkt." „De denkbeeldige breedtegraad is niet een juiste of voldoende basis, de demar catielijn dient ergens tussen bet zee- en WASHINGTON, (United Press). In de V. S. is grote beroering gewekt, doordat 90 cadetten van de militaire academie West Point zijn weggestuurd wegens bedrog bij de examens. Nog nooit in de geschiedenis van deze academie is het voorgekomen dat zo een grool: aantal cadetten is weggestuurd. De maatregel werd bevolen door de minister van het Leger, Frank Pace, met goedkeu ring van president Truman. Onder de weggestuurden bevinden zich verscheidene bekende figuren uit het sport leven. De rugbyploeg van het leger een van de beste van het land in de afgelopen tien jaar is door het gebeurde vrijwel geliquideerd. Pace heeft verklaard dat zijn bevel zeer ernstig was. Hij betreurde het te moeten uitvaardigen, doch de 150-jarige ere-code van de academie liet hem geen keus. De examens op West Point worden afgenomen in groepen maar aan elke groep worden dezelfde vragen gesteld. Volgens de ere code mag een geëxamineerde cadet de vra gen niet aan andere examinandi, die later aan de beurt komen doorgeven. Dit jaar was zulks echter op grote schaal gebeurd. •luchtfront langs de Jaloe en het front op de grond in het gebied van Kaesong, Pjong jang en de Jangin te liggen", aldus de ver klaring die voorts zegt dat het de Noorde lijken niet mogelijk is van de breedtegraad af terug te trekken, omdat zij door dc strijdkrachten der UNO overal tussen Kae song en de Oostkust tot ver ten Noorden daarvan zijn verdreven. „Van militair standpunt bezien doet dc 38ste breedte graad even weinig ter zake als de equator", aldus de verklaring van Ridgway. „De UNO houdt de troeven in een dode lijk spel in handen, doch .zij heeft geen territoriale aspiraties en wenst slechts een eerlijke en duurzame vrede", aldus de ver klaring. De heersende mening op het ministerie van Buitenlandse Zaken is, dat op het laatst de Noordelijken op het punt der buffer- zóne concessies zullen doen, en mogelijk ook op andere punten, waardoor uiteinde lijke overeenstemming over een wapenstil stand in de loop van de zomer mogelijk zou zijn. WENEN (Reuter). Gisteren zijn in Innsbrück driehonderd Britten door de Franse bezettingsautoriteiten uit een trein gezet. Zij waren op weg naar het Wereld jeugdfestival in Berlijn. De Fransen zei den, dat de Britten bevel kregen de trein te verlaten, aangezien zij geen papieren be zaten om op weg naar Wenen de Sovjet- zóne binnen te gaan. De Franse maatregel is een onderdeel van de actie door de Westelijke autoriteiten in Oostenrijk om pogingen, om via Wenen en Oost-Europese landen Oost-Berlijn te bereiken, te verhinderen. In berichten uit Innsbrück wordt gemeld, dat meer dan duizend personen, die geen verlof hebben gekregen door West-Duitsland naar Berlijn te reizen, in Iiochfilzen Vrijdag door de Amerikaanse autoriteiten uit de trein zijn gezet. Ruim 650 Fransen en tussen de 300 en de 400 Britten zijn uit Hochfilzen in Innsbrück teruggekeerd. Verkeersdeskundigen te Bonn verklaar den gisteren dat de Oost-Duitse regering zich niet om de huidige stilstand in de handel tussen Oost- en West-Duitsland be kommert. Volgens hen zal het Oost-Duitse verkeersnet zo belast zijn door het, „Wereldjeugdfestival", dat een normaal handelsverkeer in elk geval onmogelijk zal zijn. Zij achten het echter waarschijnlijk, dat de Oost-Duitse regering na het festival, dat op 19 Augustus eindigt, een ernstige poging zal doen om het normale verkeer tussen de zones te herstellen. West-Duitse autoriteiten waren niet van mening, dat de West-Duitse maatregel on- middelllijk grote invloed zal hebben op de Oost-Duitse economie. Op de lange duur zal het uitvoerverbod echter ernstige ge volgen hebben voor het Oost-Duitse vijf jarenplan. Louis Couperus. Het leven is zo eenvoudig, maar de mensen hebben het zo vreemd en ingewikkeld gemaakt. gever met de heer Elkington tijdens het oponthoud op Schiphol had, zeide deze op timistischer te zijn dan de vorige keer toen hij naar Teheran ging. De heer rdkington maakte ook deel uit van de eerste Britse delegatie die geleid werd door Sir Basil Jackson. „Het zal de taak van onze missie zijn" aldus zeide hij „de parlementaire depu tatie, die eveneens vanmiddag naar Tehe ran vertrokken is, bij te staan gedurende de besprekingen. Ik hoop dat wij uiteinde lijk kunnen komen tot „een verzoening van onze ideeën". Speciaal geloof ik dat dit mo gelijk zal zijn, omdat de heer Harriman, president Trumans speciale afgezant, de Perzen enkele realistische, sterke feiten heeft voorgehouden. Dat de Perzen hieruit lering hebben getrokken, moge wel blijken uit de stukken, die Harriman meebracht naar Londen, na zijn langdurige bespre kingen in Teheran. Al zou ik niet geheel willen zeggen, dat de heer Harriman de grondslag heeft gelegd voor deze nieuwe onderhandelingen, zeer zeker wil ik op merken aldus de lieer Elkington dat hij hiervoor de weg gebaand heeft." De delegatie van de Anglo-Iraanse olie maatschappij bestaat uit vijf personen. Met vliegend wrak naar Zweden ontkomen STOCKHOLM (United Press) Vier Poolse vluchtelingen landden gisteren met een „vliegende hoop afval" op het Bull- tofta-vliegveld bij Malmö na een avon tuurlijke tocht van vier uur over het Zuidelijk deel van de Baltische Zee. Zij vroegen Zweden om asyl. De vier vluchtelingen, drie mannen en een vrouw, overhandigden de politie twee pistolen en een handvol lege hulzen en werden naar het naastbijzijnde politie bureau overgebracht. Voordat de politie kwam. hadden zij aan ooggetuigen van de landing verteld, dat het toestel gestolen was en dat zij de wacht die erbij had gestaan uit de weg hadden geruimd. Het feit dat zij verscheidene lege patroonhulzen bij zich hadden, toont aan, dat zij geschóten moeten hebben. Hun kle ren waren gescheurd en ontzettend vuil en het zag er naar uit, dat zij op handen en voeten naar het toestel waren geslopen. Zij zeiden, dat ze de wapens van de wacht posten ook in het vliegtuig hadden gehad, maar deze ter gewichtsbesparing in zee hadden geworpen. Het vliegtuig was gemaakt uit onder delen van elk denkbaar type en de oogge tuigen zeiden, dat het een wonder was, dat ze hiermee de Baltische Zee hadden kunnen oversteken. Het was een één-motorig toe stel en droeg geen militaire onderschei dingstekenen. De vluchtelingen vertelden, dat zij een zig-zag koers gevlogen hadden om moge lijke achtervolgers te ontkomen. Tijdens de vlucht was een van de flanken van het toestel plotseling weggerukt en de inzitten den hadden de grootste moeite een hunner weer binnen boord te halen, die op het punt stond naar buiten te vallen. Er bevonden zich kogelgaten in het toe stel waaruit zou moeten worden afgeleid dat andere bewakers het vertrek hebben op gemerkt en geschoten hebben. Op het toe stel stond de naam „Wol Pozam", de naam van een bekende Poolse vliegclub. Het Havenplaatsje Potosi in Nicaragua, aan de kust van de Stille Oceaan gelegen, is vernield door een eruptie van de Cosi- guina-vulkaan. Volgens de eerste berichten is het aantal slachtoffers groot. De vul kaan was sedert 1835 niet meer actief geweest. Sterke bevingen hebben grote scheuren in de vulkaanhelling getrokken. Het water van een méér in de krater van de vulkaan stortte zich in deze scheuren en zette het stadje onder water. Doordat de telefoon- en telegraafverbindingen verbro ken zijn, ontbreken nadere berichten. (United Press). Ongeluk op overweg in Noordwijkerhout Vrijdagavond omstreeks half negen is op een particuliere overweg onder Noordwij kerhout een bespannen wagen met hooi aangereden door een eleclrische trein die naar Haarlem onderweg was. Het paard werd bij de botsing gedood, de voerman kwam met de schrik vrij. De cabine van de electrische trein werd licht beschadigd. Er moest gedurende ongeveer een uur over enkel spoor gereden worden. AFNEMEND BU!ïG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk nog veel bewolking met enkele buien. Morgen overdag echter Cnkele opklaringen en afnemend buiïg. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vrij warm, maar minder drukkend dan vandaag. 5 Augustus Zon op 5.06 uur. onder 20.25 uur. Maan op 7.46 uur. onder 21.18 uur. 6 Augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur Maan op 9.02 uur, onder 21.28 uur Hoog en laag water in ïJmuiöen Zondag 5 Augustus Hoog water: 5.10 en 17.34 uur. Laag water: 0.59 en 13.14 uur. Maandag 6 Augustus Hoog water: 5.41 en 18.04 uur. Laag water: 1.33 en 13.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1