OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Meer Kamerleden Brief met „vredesaanbod van de Russische president aan Truman De onderhandelingen te Kaesong zullen worden voortgezet Destructieve beweging op Java onder buitenlandse leiding Beide delegaties erkenden noodzaak om spoedig een oplossing te vinden Weerbericht Ridgway eist garantie Antwoord op resolutie van het Amerikaanse Congres Belgische ontstemming Nederland werkt niet mee aan verlaging van de papierprijzen" Wereld jeugdfestival brengt drukte in Berlijn René Pleven, thans formateur, Woensdag voor de Assemblee Het woord is aan Nederlander verongelukt bij sportvlucht in Indonesië Egypte zal verdrag met Engeland opzeggen Indonesische defensieraad beraamt maatregelen Morrison over Churchill Amerikaanse militaire begroting 66e JAARGANG No 24 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 188 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman De GRONDWETSCOMMISSIE heeft in haar interim-rapport voorgesteld, het aantal leden van de Tweede Kamer te ver hogen van honderd tot honderdvijftig en dat van de Eerste Kamer van vijftig tot vijf-en-zeventig. Dit voorstel is een gevolg van de grote uitbreiding der overheids bemoeiingen. Die heeft ertoe geleid, „dat niet alleen tal van Kamerleden persoonlijk zwaar zijn belast, maar ook dat voor het college als geheel een behoorlijke afdoc- niflg°van het vele werk steeds meer moei lijkheden is gaan opleveren. Hoewel het tot dusver, dank zij inspanning van alle iu-achten, is gelukt een ernstige stagnatie in de werkzaamheden te voorkomen, dreigt toch het gevaar dat dit in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn." Zo drukt de commissie het uit. Zij doet dit voorstel unaniem; zij telt maar negen Kamerleden onder haar vier-en-twintig leden en dus is er geen aanleiding tot enige schampere opmerking omtrent overdrijving en pleiten voor eigenbelang. Al zullen som migen die toch wel maken, omdat zij niet op de hoogte zijn. De commissie voert meer argumenten aan. Er zal in toenemende mate beroep op de Staten-Generaal moeten worden gedaan om deel te nemen aan in- tefnationale conferenties en zitting te ne men in internationale of boven-natio- nale organen. Dit belet de betrokken leden, voor korter of langer tijd, aan het werk der Kamers deel te nemen. Daarmee wordt enerzijds de taak der overige leden ver zwaard, anderzijds een normale voortgang van de werkzaamheden belemmerd. Dit bezwaar doet zich inderdaad al vrij sterk gelden, bijvoorbeeld ten aanzien van de Europese Raad in Straatsburg. En ons aantal Kamerleden is bijzonder laag, zoals bii vergelijking met het buitenland blijkt. Zelfs landen met veel kleiner aantal in woners dan Nederland hebben aanmerke lijk groter parlementen. Men kan het aan tal inwoners van een land weliswaar niet als nauwkeurige maatstaf voor de omvang van parlementen nemen, maar met de veel zijdigheid der activiteit van een modern Westers volk heeft het toch wel te maken. Daarom treft het dat landen als België, Zweden en Zwitserland alle uitgebreider parlementen hebben dan wij. De commissie heeft bij het voorstellen van een uitbreiding der Kamers met vijftig procent getracht, de gulden middenweg te vinden. Zij is secuur te werk gegaan. Zij heeft overwogen dat men bij een sterke uitbreiding gevaar zou lopen, het beoogde doel vcor'oij te schieten. Zij heeft zelfs overwogen dat, aangezien het aantal leden der Staten-Generaal in ons land altijd be trekkelijk gering is geweest, gelijkstelling met het aantal parlementsleden in landen van ongeveer dezelfde grootte als het onze „wellicht een te radicale breuk met het verleden zou betekenen." Ge kunt met reden opmerken, dat de commissie hier wel wat erg zwaar op de hand is geworden. Maar er zit ook slimheid in: het voorkomt mogelijke bezwaren van tegenstanders misschien ook een amendement om niet met 50% maar slechts met 25 uit te breiden. Een voorstel als dit is voor sommigen een even aantrekkelijke prooi als een salaris verhoging van ministers. Het is niet moei lijk te begrijpen en een aantal mensen zal aan die uitbreiding van de Kamers geld verdienen. Het zal de staatsuitgaven ver hogen. Laat ons ter toelichting zeggen: niet met vijf-en-zeventig salarissen maar slechts met vijftig, namelijk die van de Tweede Kamerleden, plus vijf-en-twintig maal pre sentiegeld. Want de Eerste Kamerleden ontvangen alleen maar presentiegeld. Nu staat in art. 94 van de Grondwet, vierde lid, dat om de drie jaar de helft van de leden der Eerste Kamer aftreedt. Tot dusver zijn het er vijftig en is.de helft dus vijf-en-twintig. Zoals men weet is verleden week juist zo'n aftreding gevolgd door nieuwe verkiezing van vijf-en-twintig leden. Maar als er nu vijf-en-zeventig leden van de Eerste Kamer zijn? Kan dan in de Grondwet blijven staan dat om de drie jaar de helft aftreedt? De commissie vindt van wel. De commissie „acht het weinig elegant met zoveel woorden in de Grondwet vast te leggen, dat de ene drie .iaar 38 leden aftreden, de andere drie jaar 37. Ook zonder zulk een uitdrukkelijke be paling in de Grondwet moet de wetgever bevoegd worden geacht het grondwettelijk voorschrift, dat de leden om de drie jaar bij helfte aftreden, aldus uit te werken." Dat is royaal van de Commissie. Het ver dient ook vermelding, omdat het wellicht een klein hoopvol teken is dat de zucht naar perfectionnisme, de Nederlander vaak en met recht toegeschreven, enige verzwak king toont. Wei moet de Grondwetscom missie er zich op voorbereiden dat Waan wijze Jantje hiermee zijn voordeel zal trachten te doen. Hij moge zich als regel niet in staatsstukken verdiepen, maar dit punt zal hem niet ontgaan. Trouwens: in deze krant wordt zijn aandacht er nu op gevestigd. Hij zal, als hij een som bijna goed heeft en zijn onderwijzer de fout heeft aangestreept (met zo'n vinnige rode kras) ongetwijfeld zeggen: „Meneer, in de Grondwet staat dat je de helft van vijf-en- zeventig leden kunt laten aftreden. En ze hebben het wel gemerkt, maar ze vonden het weinig elegant om dat te veranderen. Dat vonden meneer Donner, die president van de Hoge Raad is, en meneer Van Schaik, die minister van Staat is, en meneer Van den Bergh en meneer Hooykaas en meneer Eomme en meneer Beel dat zijn allemaal professoren. Als zij wisten dat u hier een fout voor aantekende, zouden ze het dus ook weinig elegant vinden." Wij moeten maar hopen dat Waanwijze Jantje er niet uit gestuurd wordt, naar het Hoofd, en een briefje aan zijn vader mee naar huis krijgt (wegens brutaliteit). Maar misschien zal die hem wel gelijk geven. Zo zijn soms vaders, zelfs tegenover de mees ter, omdat ze hun eigen onvoldoendes ver geten zijn. R. P. geval van kinderverlamming in meisjeskamp. .In een meisjeskamp te Wapenveld heeft zich een licht geval van kinderverlamming voor gedaan. De patiënte is naar een zieken huis in Zwolle overgebracht. Voor het is op last van de medische autori teiten een quarantaine ingesteld. Reden tot ongerustheid is er niet. WASHINGTON (United Press). Rus- lands president Nikolai Mikhailowitsj Sjwernik heeft in een brief aan president Truman voorgesteld dat de vijf grote mo gendheden een anti-oorlogsverdrag sluiten om een eind aan de koude oorlog te maken. Het voorgestelde verdrag zou Rusland, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en China omvatten. Sjwernik vertelde Truman in een per soonlijk schrijven dat het idee van een vijf- mogendheden-pact vervat is in een resolu tie welke Maandag door de Opperste Sovjet in Moskou is aangenomen. De brief was een antwoord op een reso lutie welke vorige maand door het Ameri kaanse Congres was aangenomen en waar in de Amerikaanse vriendschap voor het Russische volk was betuigd. Truman had deze resolutie naar Sjwernik gezonden. Hij deed er een brief van zichzelf bij. In de Russische brief wordt gezegd dat de weg naar vrede ook dient te lopen via beperking van de bewapening en verbod van atoomwapens, plus toezicht op de na leving van zulk een verbod. Hoewel de Amerikaanse resolutie welke op 7 Juli naar Rusland was gezonden, in feite Rusland opwekte om het ijzeren gor dijn weg te trekken en vrijer omgang tus sen het Amerikaanse en het Russische volk toe te staan, negeerde Sjwernik dit aspect. Na gewezen te hebben op de behoefte aan een „vijf mogendheden-pact ter verster king van de vrede", schreef Sjwernik: ..Het sluiten van zulk een pact zou van buiten gewoon belangrijke betekenis zijn voor verbetering van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen en de versterking van de vrede onder de volken. Zulk een pact zou het vertrouwen van alle volken in het be houd van de vrede vergroten en zou boven dien de mogelijkheid bieden de bewapening te beperken en de last van militaire uit gaven te verlichten, welke in al haar zwaarte rust op de schouders der volken." In zijn brief zegt Sjwernik dat het Ame rikaanse volk, zo het met de Russische voorstellen accoord zou gaan. altijd de vol ledige medewerking zal hebben van het Russische volk. „Ik gebruik deze gelegenheid om u te verzoeken aan het Amerikaanse volk mijn groeten en de goede wensen van het volk der Sovjet-Unie over te brengen", schreef Sjwernik. Voorts vroeg hij Truman om er voor te zorgen dat de brief en de Russische resolutie het Amerikaanse volk zouden be reiken. Truman voldeed snel aan dit ver zoek. Onmiddellijk gaf hij zijn ministerie van Buitenlandse Zaken opdracht om al het materiaal zo spoedig mogelijk te pu bliceren. De „radiostem van Amerika" heeft zich zeer ingespannen om Truman's brief aan Sjwernik onder de aandacht van het Rus sische volk te brengen nadat de brief door pers en radio in Rusland genegeerd was. Truman had geschreven dat de resolutie van het Amerikaanse Congres uitdrukking gaf aan de vriendschap en goede wil van. het Amerikaanse volk jegens alle andere n „De houding van de Nederlandse af vaardiging in de Bencluxcominissie voor douanerechten in de kwestie der verlaging van het invoerrecht op papier is onbegrijpelijk en het is noodzakelijk dat deze aangelegenheid opnieuw ter sprake wordt gebracht", aldus schrijft het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" in een hoofdartikel over de hoge papierprijzen. Het blad wijst er op. dat de Belgische regering zich in principe bereid heeft ver klaard het invoerrecht op papier te ver lagen van 10 tot 6 procent. Voor de prac- tische toepassing van' deze maatregel is evenwel de instemming nodig van de Ne derlandse en Luxemburgse regeringen, aangezien er een gemeenschappelijk tol tarief voor de drie landen bestaat. Volgens „Het Laatste Nieuws" is deze aangelegenheid op 16 Mei aanhangig ge maakt bij de douaneraad, waarbij de Ne derlandse afvaardiging zich tegen de ver laging heeft uitgesproken. Van Nederlandse zijde werd, aldus het blad, aangevoerd, dat een verlaging van het invoerrecht dc in komsten van de schatkist zou verminderen en de Nederlandse politiek er overigens op gericht is het verbruik van papier té be perken. „Het Laatste Nieuws" merkt op dat de vermindering der staatsinkomsten voor Ne derland in ieder geval gering zou zijn, aan gezien de Nederlandse pers geheel van pa pier voorzien wordt door Nederlandse fabrieken. Het blad is van oordeel, dat de opbrengst der tolrechten tegen 6 procent nog hoger zou zijn dan verleden jaar toen 10 procent werd berekend van veel lagere prijzen. Verder herinnert het er aan, dat. toen het Beneluxtarief van kracht werd het invoerrecht op papier op 6 procent werd gehandhaafd en eerst in 1950 dit invoer recht tot 10 procent werd verhoogd. De vraag rijst dan ook, zo schrijft „Het Laat ste Nieuws" of, wat de Nederlandse hou ding betreft, niet vooral de neiging om het verbruik van papier te beperken de door slag heeft gegeven. Het blad legt er de nadruk op, dat de papierkwestie nauw verband houdt met de persvrijheid en met het recht van het volk behoorlijk voorgelicht te worden en het stelt in het licht dat de Nederlandse afge vaardigden naar de bijeenkomsten van de Unesco alle besluiten hebben mede-onder tekend ten gunste van een verlaging of zelfs afschaffing van de lasten op papier. volken. Andermaal werd door Truman naar voren gebracht dat het de ernstige wens van de Amerikaanse regering was om alles te doen wat zij kan om een recht vaardige en duurzame vrede tot stand te brengen. De resolutie van het Congres was inge diend door de democratische senator Brien McMahon en de democratische afgevaar digde Abraham Ribicoff. Truman had geschreven dat deze resolu tie zijn warme instemming had en dat hij haar liet vergezellen van een eigen bood schap aan het Russische volk in de ernstige hoop dat deze betuigingen de Russen zou den helpen meer begrip te krijgen voor de doelstellingen der Verenigde Staten. Amerikaanse reserve In Amerikaanse officiële kringen neemt men een zekere reserve in acht. Men wijst er op, dat het Russische volk niet op de hoogte gebracht is van de Amerikaanse resolutie en men vreest, dat het hier om een px-opagandistische stap gaat. Met enige verrassing herkent men in de voorstellen dezelfde, welke de UNO het vorig jaar categorisch heeft verworpen. De Weste lijke mogendheden voerden toen aan, dat geen behoefte aan een conferentie der vijf grote mogendheden bestond, omdat de UNO de geschikte instelling voor het op lossen der problemen vormde. Men acht het verder niet uitgesloten, dat een dergelijke conferentie een verzwak king der groeiende solidariteit der Weste lijke mogendheden met zich mede zou brengen en dat de Sovjet-Unie' steeds poogt, door een vijfmogendhedenovereen- komst „de waakzaamheid van het Westen" te vex-zwakken. Verscheidene diplomatieke kringen zien dan ook in het voorstel een propagandamaatregel en een poging om het communistische China in de politieke arena te doen treden. BERLIJN (Reuter) Nog steeds arri veren jeugddelegaties uit landen van de gehele wereld in Oost-Berlijn ter gelegen heid van het derde Wereldjeugdfestival, dat Zondag is geopend en waarvan de commu nistische organisatoren verklaren, dat het de grootste jeugdbijeenkomst in de geschie denis is. Maandagochtend arriveerden delegaties uit Begië, Luxemburg, N ed c r- 1 a n d, Zwitserland, Schotland, Turkije, India, Columbia, Cuba en Brazilië. De orga nisatoren zeggen, dat meer dan 2 millioen jongeren, merendeels uit Oost-Duitsland, gedurende de twee weken van het festival in vier golven Oost-Berlijn zullen binnen stromen. Velen van hen zijn in dakkamer tjes ondergebracht. De Franse informateur René Pleven heeft president Auriol medegedeeld dat hij de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaardt. Hij zal Woensdagochtend voor de Nationale Vergadering verschijnen om zijn ministeriële verklaring af te leggen en de investituur te vragen. Aangezien hij voor de investituur op de steun der vier middenpax-tijen kan rekenen, is het zeker dat hij zal wox'den geaccepteex-d. Een sterke socialistische fractie is echter tegen deelneming aan een x-egering, zodat het Pleven moeilijk zal vallen een kabinet uit de vier partijen samen te stellen. B u 1 w e r Niets dat niet vriendelijkheid tot grondslag heeft kan goede ma nieren vormen. NEW YORK (Reuter). Volgens een te New York ontvangen radiobericht heeft generaal Ridgway te Tokio mee gedeeld, dat dc bestandsbesprekingen met de Noordelijke afgevaardigden zullen worden hervat. De opperbevelhebber der UNO ver klaarde echter dat hij de onderhande lingen weer zou afbreken als zich op nieuw een incident als dat van Vrijdag zou voordoen. Generaal Ridgway heeft de Noordelijke leiders in Korea meegedeeld dat hij, al vorens de besprekingen te hervatten, de verzekering wenst, dat de neutraliteit.van het gebied voortaan stipt zal worden ge handhaafd. De generaal heeft de Noordelijke delega- Bij Arundel in Engeland gebeurde Zondag een trein-on geluk, dat aan zeven personen het leven kostte. Vijftig mensen werden gewond, van wie zeventien ernstig. De trein van Brighton naar Portsmouth reed in op het achterste gedeelte van een lokaaltrein, die vacantiegangers vervoerde. Hier 'zijn brandweer- en reddingsploegen bezig met de berging van de slachtoffers, van wie er vele urenlang tussen de banken der in elkaar gedrukte rijtuigen bekneld waren. tie doen weten, dat een volgende schen ding van de neutraliteit van Kaesong zal worden beschouwd als een opzettelijke stap ter beëindiging van de bestandsbesprekin gen. Het antwoord van de Noordelijken wordt thans afgewacht. Over het betreden van de neutrale zóne door Noordelijke soldaten zegt de nota van Ridgway, dat dit incident „gering noch on beduidend is en dat aan de toevallige aard van het incident wordt getwijfeld". Strijd Ten Noorden van de Imdjin raakten sterke troepeneenheden der verbondenen in gevecht met Noordelijke bataljons. Ten Zuiden en Oosten van Kaesong, dichtbij de neutrale zóne, werden verscheidene ge vechten op kleinere schaal geleverd. Britse en Australische vlootstrijökrach- ten bombardeerden Zondag Noordelijke installaties en troepen bij Haedjoe en Jonan. Amerikaanse oorlogsschepen bom bardeerden Wonsan, waardoor de batte rijen aldaar tot zwijgen werden gebracht. In een bericht van Tass uit Pjongjang wordt gezegd, dat in de afgelopen vijftien dagen 1000 Amerikaanse vliegtuigen de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang hebben aangevallen, waarbij gehele hui zenblokken werden vernield. DJAKARTA, 7 Aug. (Aneta) Bij een sportvlucht met een Pipercub van de Dja- kartaanse vliegclub is Maandagmiddag C. de Vries jr. van de Philips fabricage han delmaatschappij vex-ongelukt. Het vliegtuig raakte verward in een hoogspanningslei ding, stortte neer en brandde uit. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft Maandag in de Kamer van Af gevaardigden verklaard, dat Egypte voor het einde der lopende parlementszitting het verdrag van wederzijdse bijstand met Engeland zal opzeggen. Met deze aankondiging herhaalde hij de belofte die Koning Faroek vorig jaar in zijn troonrede deed. De minister verzeker de dat Egypte, ongeacht de dreiging van oorlogsgevaar, algemene en onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen zal eisen. Egypte en de Soedan moeten on voorwaardelijk onder de Egyptische kroon verenigd worden. Hij gaf de Engelse minis ter Morrison de schuld van het falen der onderhandelingen tussen beide landen. Het verdrag van 1936 dat volgens de Engelsen zijn volle 20 jaren moet uitdienen is de basis, waarop Groot-Brittannië zijn troepen nabij het Suezkanaal heeft ge legerd. Deze zóne is de voornaamste Britse basis in het Midden-Oosten en was ixi de laatste oorlog een belangrijk voorx-aadscen- trum. In de herfst van 1950 verklaarde ko ning Fax-oek dat Egypte het verdrag niet langer geldig achtte. Sinds 1882 hebben Britse tx'oepexi gedeelten van Egypte bezet gehouden. Inleidende besprekingen in Teheran TEHERAN, 6 Augustus (United Press). De Britse en Perzische deskundigen hebben vandaag hun besprekingen, die een regeling van het oliegeschil ten doel heb ben, heropend. De Britse delegatie onder leiding van Richard Stokes confereerde een uur xxiet de Perzische vertegenwoordi gers tijdens een zitting die een informeel en inleidend karakter droeg. Senator Matin Daftari van de Pex-zische delegatie zeide dat de formele besprekingen Woensdag zouden beginnen. Omstreeks 3000 personen hielden vandaag in Teheran een protestbetoging. Zij uitten leuzen tegen het „Amerikaanse imperia lisme" en wekten hun landgenoten op tot boycot van Amerikaanse goedex-en. De be- togers droegen spandoeken met zich mee, waarop Averell Harriman als „oorlogs hitser" werd bestempeld. Zwaar bewapen de afdelingen politie surveilleex-den op het Ferdowciplein in het centi-um van de stad waar communisten een bijeenkomst wilden houden. De betogex-s werden echter ïxaar de buitenwijken van de stad gedreven, waar zij zich opnieuw verzamelden. Hier ston den Shermantanks opgesteld oixi in geval van ordeverstoringen te kunnen ingrijpen. Politiemannen, jeeps en trucks bewaakten de axxxbassades der Verenigde Staten en Groot Brittannië. Na de besprekingen heeft de Britse dele gatie het volgende communiqué verstrekt: „De beide delegaties hebben vandaag hun eerste inleidende besprekingen gehou- LONDEN. 6 Aug. (Reuter).. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Morri son, heeft Maandag bij een verkiezings toespraak in Lewisham (Zuid-Londen) een scherpe aanval op Churchills houding ten aanzien van de buitenlandse politiek gedaan. „Of het India is of het Midden-Oosten, hij kan niet begrijpen, dat wij in een nieuwe wereld leven en dat een politiek, die al dan niet inisschien geschikt was voor de tijd, toeix hij jong was, zeker niet geschikt is voor het huidige tijdsgewricht", aldus de minister. Morrison verklaarde, dat hem de schrik om het hart sloeg bij de gedachte, wat ex- met Engeland en de wereld zou zijn ge beurd, als Churchill sinds 1945 minister president was geweest. den, die verliepen in een vriendschappe lijke atmosfeer." De Britse delegeerde Ramsbottom ver klaarde tegenover de pers: „De delegaties kwamen xriet gemeenschappelijke doelstel lingen voor de dag, erkenden de noodzake lijkheid van een verbetering der betrek kingen tussen de beide landexx op dit ogen blik en erkenden tevens de noodzakelijk heid zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden voor de problemen, niet alleen in het belang van de twee partijen, maar in dat van de gehele wereld, teneinde de olietransporten gaande te houden." Dinsdag zullen alleen Stokes, Nuttall en Elkington zich naar Abadan begeven. De overige leden der Britse delegatie blijven in Teheran om de informele besprekingen met de Perzen voort te zetten. DJAKARTA (Aneta) De procureur- generaal van Indonesië heeft aan Aneta medegedeeld, dat degenen die de aanval op de politiepost te Tandjong Priok uitvoer den, de rode vlag voerden. Deze vlag is thans in zijn bezit. Ruim 50 arrestaties zijn verricht. Van officiële zijde wordt nog vernomen, dat de regering thans een onderzoek instelt in hoeverre de ongeregeldheden te Priok en Buitenzorg met elkaar in verband staan. Naar aanleiding van het artikel in de „Javapost" (inzake pogingen tot omver werping van de Indonesische regering om vervolgens een Sovjetregering in te stellen) verklaarde men, dat er inderdaad in Oost- Java een beweging gaande xs, die uit het buitenland geleid wordt. Dinsdag zal de Indonesische defensieraad in speciale zitting te Djakarta bijeenkomen. Voor Djakarta is een uitgaansverbod van zonsondei-gang tot zonsopgang afgekondigd wegens de ongeregeldheden van Zondag. Op een der gedode bendeleden, die de aanval op de politiekazerne in Tandjong Priok uitvoerden, is een legitimatiebewijs van een arbeidersbeweging gevonden. Voorts wordt gemeld, dat er bij deze over val 7 slachtoffers onder de burgerbevolking zijn, namelijk twee dodexx en 5 lichtgewon den. De aanvallers droegen rode linten om het hoofd met het hamer- en sikkelembleem op een zwarte ondergrond, omgeven door een krans van padihalmen. De gearresteer de bendeleden, volgens de laatste gegevens in totaal 38, zijn thans in handen van het leger. Inmiddels heeft de minister van Finan ciën, mr. Jusuf Wibisono, aan Aneta ver klaard: „Indien de ongeregeldheden, welke zich hebben voorgedaan in Priok, 'Bogor en Oost-Java inderdaad acties zijn van x-ode elementen, is thans de tijd aange- bx-oken, d!at de regeling krachtige maat regelen neemt tegen dergelijke destructieve elementen". Mr. Wibisono wilde zich ech ter niet uitlaten over eventuele door de Een filmteam van de Amerikaanse Columbia Pictures Corporation maakt in ons land onder auspiciën van de regeringsvoorlichtingsdienst een documentaire van het ge bruik van de fiets in Nederland. Qisteren filmden de operateurs een slagers- en krui deniers-jongensrace in Amsterdam. regering te nemen maatregelen. Hij zeide: „De schade, die het land heeft ondervonden door deze ongeregeldheden, is zeer groot. De regering heeft financiële en economische klappen moeten incasseren. Zonder gebruik van wapenen, doch al alleen reeds door ge organiseerde stakingen zijn de moeilijk heden al onnoemelijk groot. Ook de prijs stijgingen zijn het gevolg van acties van onverantwoordelijke arbeiders. Zij hebben voedselpakketten geëist en de ondernemers waren om de bedrijven gaande te hou den genoodzaakt rijst op te kopen, waar door er een concurrentie ontstond tussen de ondernemers en het voedingsmiddelen- fonds. Het resultaat hiervan was, dat de rijstprijzen stegen. Ook de deviezenpositie is door de ongeregeldheden in gevaar ge bracht. De in Indonesië gevestigde suiker ondernemingen hebben voor dit jaar een productie geraamd van 500.000 ton, waar van 100.000 ton zou worden uitgevoerd, die 80 millioen aan deviezen zou opbrengen. „Aan de hand van voorlopige rapporten is de kans, dat dit productie-plan kan worden uitgevoerd, zeer gering", aldus ïrxr. Wibi sono, die zeide, dat hij van oordeel was, dat dat de eerste drie jaren het stakingsrecht bepekt dient te worden. In een heden te houden kabinetszitting zullen de procureur-generaal en de chef van de staatspolitie rapport uitbrengen over de veiligheid in geheel Indonesië. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan een militaire begroting van 56.062.405.890 dol- lar. Truman had voor de financiering van de defensie in het jaar, dat 30 Juni 1952 eixx- digt, 1.542.608.500 dollar meer gevraagd. Het verzoek om 4*2 milliard dollar voor openbare wei-ken zal later in het lopende jaar in overweging worden genomen. Ook vallen gelden voor de financiering van de Koreaanse oorlog na 30 Juni 1951 niet onder deze begroting. Ruim 28 milliard dollar is bestemd voor tanks, vliegtuigen, kanonnen, projectielen en andere wapens. Voor leger, vloot en luchtmacht zijn in deze begroting respectievelijk 2.125.574.665, 15.552.143.225 en 19.854.128.000 dollar uit getrokken, hetgeen een bezuiniging bete kent van respectievelijk 685.321.500, 194.272.000 en 647.015.000 dollar. Voor het ministerie van Defensie wordt een bedrag van 528.800.000 dollar beschik baar gesteld (een bezuiniging van 16 mil lioen dollar). Ook op de salarissen der ambtenaren is sterk bezuinigd. MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking en enkele ver spreide buien. Vanavond vrij krachtige, overigens matige Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. 8 Augustus Zon op 5.11 uur, onder 20.20 uur. Maan op 11.37 uur. onder 21.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 Augustus Hoog water: 6.46 en 19.08 uur. Laag water:'2.37 en 14.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1