)eel der Ambonezen uit Middelburg naar andere kampen overgebracht 6EEN 'JDELE 3 De radio geeft Dinsdag Enige remedie tegen woningmisère: zo veel en zo snel mogelijk bouwen Wereldnieuws J DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 Generaal R. T. Overakker posthuum geridderd cfc'l BARTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 ow.»»'™. 265-" Pastoor A. F. J. Goosens uit Santpoort 40 jaar priester Conferentie van orthodox- protestantse theologen Ex-W.A.-leider Zondervan tot 20 jaar veroordeeld Een maand gevangenisstraf voor diefstal van plaat zilver Kort geding van speelclub tegen de Staat Huurverhoging voor nieuwe Woningwetwoningen Haarlems Woningtoezicht tot over de oren in het werk PANDA EN DE WOUDROVERS Krimpen van pijn Agenda voor Haarlean Maandagmiddag zijn 80 Ambonese vrij gezellen uit het kamp te Middelburg, die bij de relletjes betrokken waren, met auto bussen naar andere kampen overgebracht. Vijftig gingen naar het kamp te Marum in s'-roningen en dertig naar het kamp bij ochtelo in Friesland. Op deze wijze is het •ontact dezer Ambonezen met de bevolking, vaarmede zij in conflict gekomen zijn, ver broken. Ondier deze mensen bevinden zich, naar ie burgemeester van Middelburg medè- 'eelde, vijftien raddraaiers, die in niet ge- •inge mate aan de relletjes debet zijn. De egering heeft dieze maatregel getroffen, daar zij het gebeurde te Middelburg als zeer ernstig beschouwt. Over de incidenten verneemt het A.N.P. nog, dat reeds enige tijd een aantal be woners van het Ambonezenkamp die Mid delburgse politie moeilijkheden veroor zaakte. Een hoofdinspecteur werd onlangs door een groepje Ambonezen bedreigd. Vorige week, bij het begin van de kermis, werd een man ernstig mishandeld. Vrijdag ontstond op de Markt, waar de kermis in volle gang was, een twist tussen een bur ger en een Ambonees. Toen een surveil lerende agent de twistenden wilde scheiden en zich genoodzaakt zag de gummistok te hanteren, ging een Ambonees hem met een stoeltje van een café-terras te lijf en wist hem zijn geladen revolver afhandig te maken, waarmee hij in de mensenmassa ontkwam. Het wapen is later in het kamp teruggevonden. Na dit incident gelastte de commissaris van politie de kermis stil te leggen. Deze maatregel werd korte tijd later opgeheven. Van kermispret was evenwel geen sprake meer. Op de Markt heerste een uiterst ge spannen sfeer. Korte tijd later kwam het wederom tot een incident, toen enige Ambonezen slaags raakten met een 20-jarige Middelburger. Toen de Ambonezen Zaterdagavond tegen het middernachtelijk uur de jongeman ont dekten in een café nabij de Markt, poog den zij dit café binnen te dringen. De politie voerde charges met de gummistok Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat in de registers der Militaire Willemsorde als ridder 4de klasse in die orde zal worden ingeschreven wijlen de gener aal-majoor der infanterie van het thans opgeheven Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger R. T. Overakker. In het besluit wordt ge zegd dat generaal-majoor Overakker zich in de strijd tegen de vijand zowel als in krijgsgevangenschap heeft onderscheiden. Na de capitulatie van het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger besloot hij de strijd met de hem ter beschikking staande troe pen van Midden- en Noord-Sumatra voort te zetten. Hij heeft de strijd tegen de beter bewapende en overmachtige vijand niet opgegeven dan nadat de verdere voortzet ting daarvan met zijn zwaar gehavende en vermoeide troepen slechts nutteloos bloed vergieten zou hebben betekend. Na het einde van de strijd heeft hij als krijgs gevangene een fiere en waardige houding tegenover de Japanners bewaard en stand vastig geweigerd aan troepen, welke nog actie voerden, opdracht te geven de wa pens neer te leggen. Zodra dit mogelijk was organiseerde hij een ondergrondse ver zetsbeweging ten einde inlichtingen om trent de bewegingen van de vijand te ver zamelen, vrouwen en kinderen te helpen en te beschermen, voorbereidingen te tref fen voor het wederinstellen van het Ne derlands gezag bij eventueel terugtrekken der Japanners en het vormen van onder grondse strijdorganisaties uit ondergedo ken militairen van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger om bij een landing van geallieerde troepen de vijand op zijn verbindingen en in de rug te kunnen be strijden. Generaal Overakker, die alle verant woordelijkheid van daden van zijn onder geschikten op zich nam, werd wegens deze handelingen bij vonnis van een zogenaam de krijgsraad van het Japanse leger te Fort de Koek op 9 Januari 1945 ter dood gebracht. ADVERTENTIE ufm/ WINDJACKETS HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte' muizek 11.30 Platen. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Banjo. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Koor. 18.30 Harp. 19.00 Nieuws. 19.15 Instru mentaal septet. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 De ..International Convention of Evangelicals". 20.15 Platen. 20.25 Metro- pole-orkest. 21.00 Wapenkunde. 21.15 Omroep orkest. 22.10 Platen. 22.20 Wereldjamboree. 22.30 Mannenkwartet. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Lees in de vacantie een boek. 10.05 Morgenwijding 10.20 Platen. 10.35 Voor de huisvrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Piano. 15.40 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon. 18.45 Causerie. 19.00 Instrumen taal kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek overzicht. 20.15 Om roeporkest. 20.45 Hoorspel. 22.15 Platen. 22.45 Lichaam en gezondheid. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Pla ten. 15.45 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Opera- en belcanto- concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Verzoekprogramma. uit om de menigte te verspreiden. De Ambonezen weken echter niet en de politie bepaalde zich er toe het café aan de voor- en achterzijde te bewaken en een ge deelte van het plein af te zetten. Leden van de kampraad, de kampcommandant en de inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg zagen kans na enige tijd de gemoede ren tot bedaren te brengen. De twintig jarige Middelburger, op wie de Ambonezen het hadden gemunt, heeft op verzoek van de politie die stad tijdelijk verlaten. In de nacht van Zondag op Maandag kreeg de politie versterking van maréchaus- sée en rijkspolitie. Zij arriveerde in het begin van de nacht en omsingelde om vijf uur Maandagochtend het Ambonezenkamp. Incidenten deden zich daarbij niet voor. De tweehonderd man maréchaussée en rijks politie waren uitgerukt met gevechtswagens en een radio wagen. Het kamp werd niet bezet. Nadat de tachtig vrijgezellen op transport waren gesteld naar andere kampen, werd de af zetting van het kamp opgeheven. De ach tergebleven Ambonezen kregen bewegings vrijheid De politie heeft maatregelen ge nomen om te voorkomen dat opnieuw onge regeldheden ontstaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 220 *3A vx 10.6 leeO mm WD I I ICCTD A A 1 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Katholiek Santpoort viert 15 Augustus feest Op 27 October 1932 staken de Rooms Katholieke Santpoortenaren de feestbazuin want op die dag kwam de toenmalige bis schop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aenge- nent, hun kerk aan de Frans Netscherlaan consacreren. Met de bouw v.an die kerk was in een dringende behoefte voorzien, want de twaalfhonderd katholieken uit Santpoort-dorp waren tot op de heugelijke dag van de inzegening aangewezen op Haarlem-Noord en Driehuis. Pastoor A. F. J. Goosens, die op 3 Augus tus 1931 tot bouwpastoor werd benoemd, mocht er de bekroning van een vroom priesterleven in zien en een goed begin van een vruchtbaar pastoraat. De waardering die zijn parochianen voor hem koesteren zal dat is aan geen twij fel onderhevig op 15 Augustus tot uiting komen in een hartelijke huldiging. Die dag zal het namelijk veertig jaar geleden zijn dat pastoor Goosens, na beëindiging van zijn studies aan de seminaria te Voorhout en Warmond, priester werd gewijd. Die veertig jaren priesterschap beteke nen veertig jaren van hard werken en een schat van herinneringen. Na de wijding werd de jubilaris achtereenvolgens be noemd tot kapelaan in Hoek van Holland, Achthuizen, Sassenheim, Amsterdam, Den Haag en Schiedam en overal wachtte hem een arbeidsveld dat of nog ontgonnen moest worden of waar door ingespannen werk, dag in dag uit, het goede bewaard moest blijven. Er waren verenigingen die nieuw leven nodig hadden, er waren congregaties die op gang gebracht moesten worden en er was het jeugdwerk dat niet mocht ver slappen. Toen pastoor Goosens zijn intrede in de nieuwe pastorie, die op het ogenblik 2700 zielen telt, deed, nam hij geen genoegen met de kerk alleen. Er moesten scholen ko men en ze kwamen er, dank zij de vlotte medewerking van het Velsense gemeente bestuur; er moest een Zusterhuis komen en het kwam er; er moesten verenigingen ko men en die kwamen er ook. Kortom pas toor Goosens bouwde een parochieleven op. Op den duur kreeg hij de handen te vol en daarom werd er in 1933 een kapelaan aan gesteld, die zich speciaal met het jeugd werk ging bemoeien. Naast al die prettige herinneringen en successen heeft de jubilaris ook tegensla gen gekend, maar ontmoedigd heeft hem dat zeker niet. De oorlog kwam en de Duit sers bepaalden botweg dat kerk en pastorie gesloten moesten worden. De pastoor hield zich echter doof, deed of er geen vuiltje aan de lucht was en zette de zielszorg op de oude voet voort. Er is een feestcomité in het leven geroe pen dat de jubilerende herder op 15 Augustus een overtuigend bewijs van de waardering en de dankbaarheid der pa rochianen wil leveren. Op Woudschoten te Zeist is een interna tionale conferentie begonnen van theolo gen. Het congres wordt gehouden onder auspiciën van de National Association of Evangelicals, de oude evangelische allian tie, die reeds een honderdtal jaren bestaat. Men wil zich kanten tegen het opkomen de modernisme, zoals dat gevonden wordt in de Wereldraad der Kerken. De National Association of Evangelicals is een wereld organisatie van evangelisch gerichte ortho doxen. Vertegenwoordigers van een dertig tal landen zijn thans op Woudschoten bijeen om tot de stichting te komen van een organisatie, die alle orthodoxe protestanten verenigt. Het doel van deze conferentie is een constitutionele vorm te vinden en een organisatorisch juiste organisatie en het, aannemen van een geloofsbasis. De organi satie erkent als leden kerken, verenigingen en individuele personen. Prinses Wilhelmina heeft een brief aan de conferentie gezonden, waarin zij haar volle instemming betuigt met het streven dezer organisatie. In de brief schrijft de Prinses onder meer: „Er bestaat realiteit, die onvergankelijk is en onveranderlijk en daarom sterk staat als een rots temidden van de bulderende zeeën van het leven. Het is de gemeenschap van de mensen over de gehele wereld, die hun leven aan Chrjstus gegeven hebben. Deze gemeenschap moet noodzakelijkerwijs leiden tot een eenheid onder de mensen. Daarom is het de plicht van ieder deze waarheid te realiseren, zo dat het een levende realiteit wordt in zijn eigen leven. Waar een groot aantal mensen samengekomen is en waar zij tezamen bid den, kan veel verwezenlijkt worden en kan veel een concrete realiteit worden. Leg samen met allen, die van goeden wille zijn, de fundamenten voor een betere wereld, een verenigde, waarnaar wij allen ver langen". Generaal en mevrouw Tsjang Kai Tsjek zonden een brief, waarin onder meer staat: „Onze beschaving wordt bedreigd door een sinister systeem, georganiseerd over deze gehele wereld. Dit systeem predikt haat inplaats van liefde en gaat licht over van overleg naar kracht, stelt despotisme boven democratie, behalve wanneer de godsdien stige mensen gebundeld worden in hun pogingen tot het verspreiden van het evangelie". De Bijzondere Raad van Cassatie heeft A. Zondervan ex-commandant van de voormalige W.A., veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twintig jaar met aftrek van voorarrest. In het arrest van de raad werd gezegd, dat een zwaardere straf gerechtvaardigd zou zijn wegens de persoonlijke verant woordelijkheid van requirant voor de landsverraderlijke gedragingen van de op zijn aansporing tot Duitse militaire dien sten toegetreden' W.A.-mannen. Dat deze zwaardere straf niet is opgelegd vindt zijn oorzaak in het feit, dat Zondervan op jeugdige leeftijd, in 1933, tot de N.S.B. is toegetreden en in zijn persoonlijke belan geloosheid bij zijn optreden, hoe verderfe lijk dit ook was. Ten aanzien van de bepleite strafver mindering wegens ondergane mishandelin gen wordt in het arrest- overwogen, dat in de vaste rechtspraak is beslist, dat mis handelingen bij het bepalen van de straf niet kunnen gelden als strafverlichtende omstandigheden. De veroordeelde kan zich echter wel op grond van ondergane mis handelingen tot de Kroon wenden met een verzoek om gratie voor een deel van de resterende gevangenisstraf. In deze zaak is de Bijzondere Raad van Cassatie terwille van de eenvormigheid in straftoemeting niet van de vaste rechtspraak afgeweken, zo wordt in het arrest verklaard. De Haarlemse politierechter veroordeel de Maandagmorgen de chemicus A. M. S. uit Soest tot een maand gevangenisstraf met aftrek wegens diefstal van een plaat zilver van 16 kg. S., die bij de K.L.M. werkzaam was, nam de plaat weg uit het K.L.M.-laboratorium en zaagde haar door midden, opdat hij ze gemakkelijker in zijn actetas zou kunnen vervoeren. Toen hij ze bij een zilverhandelaar van de hand wilde doen werd hij aangehouden. De officier van Justitie, die drie maanden eiste, noem de het een incidenteel geval en nam aan dat de verdachte niet opnieuw een straf baar feit zou plegen. De raadsman van S. verklaarde dat zijn cliënt door de grote financiële moeilijkheden van zijn uit tien personen bestaande gezin tot deze stap was gekomen en drong aan op een geheel voor waardelijke straf en onmiddellijke in vrij heidstelling. Bij de president van de rechtbank in Den Haag is een verzoek van mr. S. van Oven als procureur van bestuursleden van de speelclub „Aristo" binnengekomen om een datum te willen bepalen voor het hou den van een kort geding tegen de Staat der Nederlanden wegens het sluiten van het verenigingsgebouw „Casino" te Sche- veningen, de arrestatie van bestuurs- en werkende leden en het in beslag nemen van eigendommen der vereniging op bevel van de Justitie. De president van de recht bank heeft als datum van behandeling van dit korte geding 20 Augustus vastgesteld. Daar gemeenten en woningbouwcorpo raties in de toekomst er slechts in zullen slagen leningen voor woningbouw te ver krijgen tegen 4 pet. in plaats van 3Vs pet., zal de exploitatie-rekening bij de gebrui kelijke huurprijs (30 pet. boven die van Mei 1940) een tekort aanwijzen. Daar de jaarlijkse bijdrage voor woningwetwonin gen niet zal worden verhoogd dient het tekort door huurverhoging te worden op gevangen. Daarom heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de beschik king Bijdragen Woningwetbouw 1950 ge wijzigd. Met name betreft deze wijziging artikel 1 van de beschikking, waarin thans wordt bepaald, dat voor woningwetwonin gen een huurprijs zal worden vastgesteld, die overeenkomt met het bedrag, dat op 31 December 1950 werd betaald voor soort gelijke vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen, vermeerderd met 45 pet. PASSEN EN METEN Van gemeentewege wordt in Haarlem een onderzoek in gesteld naar de wenselijk heid om een aantal vervallen gemeente woningen onbewoonbaar te verklaren. Naar men verwacht zal het nog wel enige maanden duren, voordat men voldoende officiële gegevens bezit om de volgende stap te zetten het inderdaad onbewoonbaar verklaren van deze krotten. Maar wanneer het zover is, zal het vermoedelijk andermaal tijd vergen voordat de bewoners van de huizen een ander dak boven het hoofd krijgen. De woningnood is nu eenmaal van die aard dat het een-twee-drie toewijzen van woonruimte een onmogelijkheid is. Voegt men daarbij het feit dat de molens der gemeentelijke instanties over het algemeen niet snel draaien, dan kan men zich voor stellen dat de nabije toekomst er voor verscheidene Haarlemmers niet bijster roos kleurig uit ziet. Sommigen beweren dat er heel wat ingezetenen van de Spaarnestad te noemen zijn, die al enige jaren lang week in week uit hebben moeten ervaren dat het een geliefde bezigheid van sommige ambtenaren lijkt te zijn om mensen, die met hun klachten bij hen komen, van het kastje naar de muur te sturen. Dat is onder meer ook de mening van de heer Gifhard, die is gehuisvest in een schamele woning in de Vogekoopsteeg en naar zijn zeggen sinds vier jaar er zo ongeveei*al zijn vrije tijd aan heeft opge offerd, om Huisvestingbureau en Bouw en Woningtoezicht er van te overtuigen dat het vertoeven onder zijn pannen allerminst een genoegen is. Het zal voor de heer Gifhard overigens niet moeilijk geweest zijn om de bevoegde instanties zijn mening hierover te laten delen. De huiskamer biedt een zeer treurige aanblik: de muren, die hier en daar de neiging vertonen af te brokkelen, worden ontsierd door allerlei vochtplekken en het houtwerk is op vele plaatsen verrot. De schouw kan iedere minuut naar beneden komen en in de plankenvloer treft men gat na gat aan. Het keukentje staat op instor ten en door het plafond van de kamer komt af en toe stof en vuil van de zolder naar beneden dwarrelen. Het behoeft geen be toog dat het wonen in een dergelijk krot nadelig is voor de gezondheid. Zo zal het oudste dochtertje van de heer Gifhard ver moedelijk naar buiten moeten, om wat op krachten te komen. Troostwoorden Sinds op 20 Juni 1950 voor het eerst een rapport van het Huisvestingsbureau over deze woning werd uitgebracht, in welk rapport de conclusie is vervat dat het per ceel ernstig is verwaarloosd, is de heer Gifhard door verscheidene gemeente instanties getroost met allerlei beloften voor een spoedige oplossing. Maar dié op lossing laat nog steeds óp zich wachten. Hoewel de naam van de heer Gifhard in September 1950 op de lijst van dringende gevallen werd geplaatst en in December nog een advies van de G.G.D. op spoed aandrong, zijn tot nu toe tastbare resul taten uitgebleven. Inmiddels is ons bij de betreffende ge meente-instanties gebleken dat de bewuste woning indertijd door de gemeente is aan gekocht om afgebroken te wórden. Het is dan ook niet de bedoeling om het huis te laten opknappen Men is het er wel over eens dat het uitgesloten is om van dit krot nog een bewoonbaar huis te maken. Enige tijd geleden is het eerste huis in de Vogel- koopsteeg reeds onbewoonbaar verklaard en zodra het reeds genoemde onderzoek is voltooid, zal ook nummer vier in slopers- handen vallen. Het is nu maar de vraag of de heer Gifhard nog zo lang zal moeten wachten. Dat ziet er niet naar uit, want de wet houder van Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, is zich persoonlijk met dit trieste geval gaan bemoeien. De verwachting is gewettigd dat het niet meer zo heel lang zal duren, of de heer Gifhard en zijn gezin krijgen een betere woning toegewezen. Meer namen Nu is het helaas zó, dat de lijst van urgente gevallen bij het Huisvestingsbureau meer namen telt dan die van de heer Gifhard alleen. Erger is het nog dat de lijstgenoten van de heer Gifhard er soms nóg minder rooskleurig voorstaan. Zo zijn er gevallen bekend van gezinnen die meer dan tien personen tellen en genoegen moeten nemen met twee kamertjes en een keuken. Boven dien verkeren die uitgewoonde woonver blijven over het algemeen in zo ernstige mate van vervuiling en verval dat zij nau welijks meer aanspraak op de naam kamer kunnen maken. Het is reeds voorgekomen dat de bewoners tengevolge van onhygiëni sche toestanden een ziekte opliepen, die opnerrfjng in een sanatorium zo niet nood zakelijk, dan toch zeker zeer wenselijk maakte. Ook de opvoeding van de kinderen komt bij een zo slechte huisvesting dikwijls in het gedrang. Waar de gezelligheid thuis ten enenmale ontbreekt, zoeken de kin deren hun vertier veelal op straat, waar zij zelden iets goed blijken te leren. Geluk kig zijn er tal van verenigingen die een gedeelte van deze jeugd aantrekken. Het regent klachten Het zal geen Verwondering wekken dat de ambtenaren van Woningtoezicht dage lijks met allerlei klachten worden be stormd. In Juli kwamen er maar liefst 126 binnen en dat is, in verhouding tot de afge lopen maanden van dit jaar, nog weinig. Tot nu toe zijn in 1951 1045 Haarlemmers met hun woningmoeilijkheden bij Woning toezicht te rade gegaan. Helaas kon niet in alle gevallen de gewenste hulp geboden worden. Het staat inmiddels wel vast dat de vele klagers de ijveraars van „Woning toezicht" ten onrechte van ambtenarij in de kwade zin van het woord be schuldigen. Dat zij hun klanten van het kastje naar de muur sturen, als ware dat een geliefde bezigheid, zouden wij evenmin voor onze rekening willen nemen. Met het stijgen van de moeilijkheden zijn er andere methoden tot een oplossing van de moeilijkheden gekomen en men kan gerust zeggen dat er op het ogenblik doeltreffen der gewerkt wordt dan tevoren. Men mag bovendien niet uit het oog verliezen dat de materie die deze ambtenaren thans moeten behandelen, niet alleen een moeilijke maar ook een vreemde voor hen is. Zolang er geen huizen genoeg zijn, moe ten de problemen met verschuivingen uit de weg geruimd worden. Gezinnen die te groot wonen kunnen soms naar kleinere huizen gedirigeerd worden en mensen die te bekrompen wonen kunnen dan een wat ruimere woning toegewezen krijgen Dat de urgente gevallen soms zo lang moeten wachten, voordat zij van de lijst geschrapt kunnen worden omdat zij zijn geholpen, kan worden toegeschreven aan het feit dat de eerste plaats op de urgentie- lijst wel eens ingenomen wordt door iemand die er nog erger aan toe is dan de man die aanvankelijk nummer een genoteerd stond. Zo zijn het bijvoorbeed de mensen die van wege het Kantongerecht uit hun woning worden gezet die wel eens een ander een plaatsje op de lijst naar beneden duwen. 15. Panda kreeg geen rust. Zodra de ro vers bekomen waren van het lachen, begon Willie Wipsnor hem te vertellen, wat hij nu in de toekomst te doen zou hebben. „Kijk, Naamloos!", zei hij streng. „Hier is het vuur en daar zijn de pannen. Jij moet voortaan koken." „Ik dénk er niet aan!", zei Panda kwaad. „Ik zal'.„Jij zal koken," viel Wipsnor hem in de rede, „en goéd. De vorige kok hebben we met ver vroegd pensioen laten gaan, want die kon niet goed koken. Hahaha! En verder moet je de slaap-grot schoon houden." Panda wierp een blik in de grote, kille grot, en zei onzeker: „Nee maar.... ik geloof niet„Je gelooft dat je dat netjes zal doen!", sprak de roverhoofdman grimmig. „Denk er maar om de vorige grot-veger heb ik uitgeleend als vogelverschrikker, want hij kon niet goed grot-vegen. Pas dus maar op! Hahahaha! En dan zal het ver der je taak zijn om mijn sigaar aan te hou den," vervolgde Wipsnor, terwijl hij Panda weer voorging naar het vuur en daar een brandende tak afnam om te laten zien hoe hij zijn sigaren aangestoken wilde hebben. „En dat zal je braaf en keurig moeten doen.... mijn vorige sigaren-aan steker werkte niet goed, en die heb ik ge woon in de vuilnisbak gegooid. Kijk dus maar uit dat ik niet ontevreden over je ben!" Panda wist al niet meer wat hij zeggen moest. Het was hem duidelijk, dat hij het erg druk zou krijgen en dat hij geen vriendelijkheid van deze ruwe klan ten kon verwachten. Het zag er, al met al, niet prettig uit Identiteit. De identiteit van de geheimzin nige en de dood trotserende „hoogdui- ker" die de kemiissen rondom Dijon rondgaat, is onthuld het blijk een eenvoudig parochie-geestelijke te zijn, Al verscheidene maanden verscheen een onbekende man op de kermissen in de buurt van Dijon. Hij dook van grote hoogte, soms wel ruim dertig meter, een kleine tank met water. Gisteren dook hij van een toren van ruim dertig meter in de rivier de Doubs. Bij deze gelegenheid vertelde hij eindelijk -wie hij was: een priester uit het stadje Saone in het departement Doubs. Hij zeide, dat hij de soutane voor het zwem broekje verwisseld had om geld te verdienen voor herstel van zijn in de oorlog beschadigde kerk. „Als ik moet duiken, ben ik heel wat minder zenuw- achtig dan wanneer ik mijn paro- chianen moet toespreken", bekende hij, Onderhoud. Radio-Djakarta heeft medege^ deeld, dat Hjalmar Schacht, die kort geleden te Djakarta is aangekomen, een onderhoud van een uur heeft gehad met de Indonesische minister-president, dr. Sukiman, en de minister van Bui- tenlandse Zaken, Subardjo. Invasie. De West-Berlijnse politie maakte bekend dat ongeveer 50.000 jongelie den, komende uit het Oostelijk deel van de stad, gisteren een bezoek aan West-Berlijn hebben gebracht. Zondag was reeds een duizendtal het Westen binnen gekomen. Tachtig hunner vroe- gen om politiek asyl. Hieronder bevon den zich twee Polen, twee Tsjechen, twee Bulgaren, de overigen waren Oost-Duitsers. Vijftig Oost-Duitsers hadden reeds om politiek asyl verzocht, voordat gisteren in het Walter Ulbricht. stadion het communistische jeugdcon- gres een aanvang nam. Schoonheid of kanonnen. De Britse mi. nister van Defensie, Emanuel Shinwell, heeft vacantiegangers te Hartlepool medegedeeld, dat schoonheidskoningin nen belangrijker waren dan milnitie. Shinwell, die optrad als jurylid bij een schoonheidswedstrijd zeide, dat vrien den hem na de besprekingen, welke de vorige week in de Verenigde Staten over standaardisatie van lichte vuur wapens werden gevoerd, gastvrijheid hadden aangeboden. Hij had de uitno diging echter afgeslagen en verklaard, dat hij vlug naar huis moest in verband met een schoonheids wedstrijd. Op de vraag of dit zo belangrijk was, ant woordde Shinwell, dat hij deze gebeur tenis veel belangrijker achtte dan de bewuste conferentie. Lichte vuurwa pens, munitie en alles wat met oorlog te maken heeft, zouden eens hebben af gedaan. „Wij willen vrede en geen oor log", aldus Shinwell. Ziekenbezoek. Jacques Duclos, de waarne mende secretaris-generaal der Franse communistische partij is Maandag van een bezoek aan Moskou te Parijs te ruggekeerd. Hij heeft Maurice Thorez, die thans in een kliniek in de Kauka- sus wordt verpleegd, bezocht. „Het mo reel van Thorez is buitengewoon", zei Duclos. „Ik ben er zeker van dat hij volledig zal herstellen en in enkele maanden tijds weer in Frankrijk terug zal zijn". Zoals bekend, is Thorez ver leden jaar, na een hersenbloeding ge had te hebben, waardoor hij aan zijn rechterzijde werd verlamd, naar Mos kou vervoerd voor verdere geneeskun dige behandeling. Typhus. Het Italiaanse m.s. Taurinia, dat met volle kracht op weg is naar Char leston in Zuid-Carolina ,(V. S.), heeft geseind dat er typhus aan boord is uit gebroken. Twee leden van de beman- ming zijn overleden en een derde is stervende. Drie mannen zijn herstel lende. De bemanning telt 30 koppen. Het schip wordt morgen te middernacht in Charleston verwacht. Een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht heeft geneesmiddelen aan boord van het schip geworpen. De arts van een an der schip is op de Taurinia overgegaan, Neergestort. Een bommenwerper van tie Amerikaanse marine is Maandag in Puget Sound (een baai in het Noord- Westen der V.S.) neergestort. Men ge looft, dat alle inzittenden negen man om het leven gekomen zijn. Record. Dick Johnson uit Texas heeft het wereldafstandsrecord zweefvliegen ge broken, indien zijn 880 kilometer lange vlucht van Odessa in Texas naar Salina in Kansas door de Amerikaanse en in ternationale autoriteiten erkend wordt, aldus heeft de voorzitter van de Ameri kaanse luchtvaartbond meegedeeld. Het internationale record is op het ogenblik met 744 kilometer in Russische handen. Afbraak. De Beierse regering heeft be sloten het buitenverblijf van Hitier te Berchtesgaden, de „Berghof", geheel af te breken, teneinde te voorkomen, dat het een bedevaartplaats voor nationaal- socialisten wordt. Bedevaart. Leden van de kleine extreem rechts-georiënteerde West-Duitse „Euro pese Sociale Beweging" hebben voor malige leden van het Duitse „Condor legioen" uitgenodigd deel te nemen aan een bedevaart naar Spanje, waar zij in de burgeroorlog aan de zijde van Franco hebben meegestreden Goud. De Italiaanse douane heeft aan de Zwitserse grens in een auto veertien staven goud, tezamen meer dan 50 kilo gram wegend, in beslag genomen. De twee inzittenden werden in hechtenis genomen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. DINSDAG 7 AUGUSTUS City: De piraten van Monterey, 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: Onder moeders vleugels, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: De rode havik, 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: Wilde Paarden en Gemengd Bloed. 14 j., 7 en 9,15 uur. Frans Hals: Singoalla de zigeunerin, H j., 8 uur. Rembrandt: Annie get your gun, alle leeft., 7 en 9.15 ur. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Bioscopen ochtendvoorstellingen. Rem* brandt: „Lassie komt thuis", alle leeft., 10.30 uur. Palace: „Een avontuur in de Alpen", alle leeft., 10.30 uur. City: „Grof geschut", alle leeft., 10.30 uur. 's Middags: City: 2.15 en 4.30 uur. Palace: 2 en 4.15 uur. Luxor: 2 uur. Spaarne: 2.30 uur. Frans Hals: 2.30 uur. Rembrandt: 2 en 4.15 uur. Voor programma's en tijden deC avondvoorstellingen zie Dinsdag, .j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2