LAST VANJEUK? Tocht met N.Z.H. door Haarlems omgeving een lieve lust voor natuurminnaars Roozenburg; béste dammer van Kennemerland IN DE WERELDPOLITIEK Amerikaanse dollars voor strategische productie ("Hoe is het ontstaan? Op zee De Evertsen liep een jaar geleden bij Korea op een rif Mef bootjes en bussen door Kennemerland Van alles wat en bovenal gezellig De voorzitter van N.A.C. is verontwaardigd over schorsing Dr. Erndl is Europees Olympiajollen-kampioen H.P.C. won haar eerste promotiewedstrijd Maar het officiële kampioenschap ging naar Sluiter Competitie-standen Dit woord: ONNOZEL Belangrijke opdracht aan de KLM. DINSDAG 7 AUGUSTUS 19 51 3 Marineraad stelt officier van de wacht in gebreke De Nederlandse torpedoboot jager „Evert sen" is op 9 Augustus 1950, kort nadat het schip zich in de Koreaanse wateren bij de vloot van de UNO had gevoegd, aan de Zuid-Westkust van Korea met een vaart van 20 mijl op een rif gelopen. Dit ongeval veroorzaakte aanzienlijke schade: het voorketelruim en enige compartimenten liepen onder water. Te hulp geschoten Engelse torpedobootjagers en een Ameri kaanse sleepboot hebben het schip vlot ge trokken en naar Sasebo in Japan gesleept. Doordat de schade daar niet geheel ver holpen kon worden dat is later in Hong kong gebeurd heeft het geruime tijd ge duurd, voordat de „Evertsen" zich weer bij de vloot van de UNO heeft kunnen voegen Wegens de aard en omvang van het on geval heeft de Marineraad een onderzoek gelast. Na dit onderzoek is Maandag uit spraak gedaan. Op grond van het rapport van een Engelse raad van onderzoek en de verklaringen van de verantwoordelijke officieren is de Marineraad van oordeel, dat noch de commandant, de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van D., noch de navigatie-officier, de luitenant ter zee der tweede klasse O. van der G., die tijdens het ongeval officier van de wacht was, zich rekenschap hebben gegeven van het feit, dat door een zig-zagbeweging de koers van het schip Noordelijker kwam te liggen dan de tevoren door luitenant Van der G. in kaart gezette koerslijn. Peilingen, die het gevaar hadden kunnen aantonen, zijn de laatste drie kwartier voor het ongeluk niet gemaakt. De raad meent, dat de commandant van de Evertsen het verwijt treft, dat hij zich bij het bestuderen van de kaart alvorens de brug te verlaten onvoldoende rekenschap heeft gegeven van de mogelijke gevaren die de voorgenomen koers wegens de zig zagbeweging voor het schip opleverde. Het ongeval is echter voor het overgrote deel te wijten aan de verwaarlozing van de navi gatie door de officier van de wacht, aldus oordeelt de raad. De ondergeschikte officier van de wacht, de luitenant ter zee der tweede klasse D. L. van der B. acht de raad niet verantwoordelijk voor het ongeval, al ontveinst de raad zich niet, dat deze offi cier uitermate weinig belangstelling voor de navigatie heeft getoond. De raad waar deert het, dat luitenant Van der G. geen enkele poging heeft gedaan de aanspra kelijkheid voor zijn fout te verontschuldi gen. De verklaring voor zijn onzorgvuldig heid: een gevoel van ontspanning omdat de patrouilledienst voorlopig voorbij was (de Evertsen was op weg naar Poesan) komt de raad, gezien de behoorlijke staat van dienst van deze officier niet onaannemelijk voor, al doet dit aan zijn schuld niet in belang rijke mate af. De Marineraad houdt zich uitsluitend bezig met de schuldvraag. Heeft de raad vastgesteld, wie de schuld draagt, dan be noemt de minister van Marine meestal een commissie, die moet nagaan of de schul dige zich voor de Zeekrijgsraad moet ver antwoorden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 6 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 6 Aug.. T. Zwiers en G. Broeder; H. van Esveld en J. Havenaar: J. M. Nooteboom en T. M. Francken; F. Hurk- mans en C. 'Piers. GEHUWD: 6 Aug., T. J. M. van der Pas en W. Kouwenaar. BEVALLEN van een zoon: 2 Aug., A. M. T. Rood—Koopman; 4 Aug.. K. van den Berg —van der Have; T. K. Broekman—Visser; N. C. HuilmandWulur: A. J. C. G. Rijnveld —van Oost erom; 5 Aug., J. Y. Zegwaard— Kienjet; L. J. Haverkort—Padberg: P. Deen Visser; D. GlaserSwillens; C. M. Korte- kaas—Wempe. 2 z. BEVALLEN van een dochter: 3 Aug.. T. J. OngHömann; B. Teske—van der Heide; 4 Aug., L. C. DonkersPus; G. H. Jonckbloedt —Dubois; 5 Aug., W. S. Scholte—van den Broek; J. W. DammeGraal; P. C. Joosten Reekers; H. P. Venema—de Goede; C. A. Grandia—Dekker; C. M. Spaandermande Reus; M. J. E. Divendalvan. Daalen; 6 Aug., M. W. JanssenRhee. OVERLEDEN: 3 Aug.. F. van den Berg. 70 .iFrans Halsstraat: A. M. E. Rootlieb, 72 j., Hazgpaterslaan: A. P. Rutte—Koreman; 63 j.. Korte Heerenstraat. OP EEN WARME MIDDAG verwarden wij een paar gouden zonnestralen met de zomer en trokken minder bekommerd dan gewoonlijk de stad in. De caféterrassen waren bezaaid met rieten meubeltjes,waar in lieden met een vacantie-voorkomen achter alcohol of grenadine deden of ze niet thuis waren. Zacht, sluipende kellners torsten zilverachtige bladen met verversin gen en mompelden: pardon, exclusief mijn heer, of beleefd, al naar gelang het uit kwam. Schichtige meisjes keken verward naar een bus Amerikaanse touristen en een paar ouden van dagen vroegen elkaar hoe het bestond. Wij voelden wel dat het toe ven op zo'n terras voor ons een voort durende ergernis zou betekenen en aar zelden dan ook niet om door te lopen. Na dat wij zulks een tijdje hadden volgehou den, stonden wij voor het station, waar het zwart zag van zeker wel tweehonderd men sen. Ongeveer de helft daarvan drong op naar een grijze autobus van de N.Z.H., die blijkens de mededeling van een autoriteit over tien minuten zou vertrekken, voor een rondrit door de omgeving van Haar lem. Die tien minuten hebben wij besteed aan de aankoop van een reisbiljet. Voor twee gulden waren we overal van af. De chauffeur had blijkbaar op ons gewacht, want voordat we goed en wel in het leder raakten, waren we al op weg naar Velsen. Een grijsaard die voor ons zat, deelde aan een belendende dame mee, dat hij het geen wissewasje voor de chauffeur aohtte om geregeld van die lange tochten te on dernemen, maar het vrouwtje, dat de lust tot tegenspreken op het gerimpeld gelaat lag, verklaarde dat een hoge van de N.Z.H. haar had verzekerd, dat de chauffeurs, die bij deze rondreizen als bestuurders fun geren, speciale opleidingen hadden genoten en dat de kortebaandraverij in de stad ook niet alles was. Het mannetje wilde nog iets in het midden brengen, maar het geknars der remmen haalde die poging in. Dé ge trainde nam een .kartonnen toeter aan de mond en deed de passagiers kond van het feit dat ter linkerzijde het lommerrijke wandelpark Velserbeek lag. Iedereen sprak daar zijn verrukking over uit en voort ging het weer. Weinig ogenblikken later leek het er op dat een paniek zou ontslaan. Een knaapje dat met zijn neusje op de vensterbank leunde, kraaide namelijk met hoog geluid, dat de overkant van het water in lichter laaie stond. Voordat iedereen weer op zijn plaats kon zitten, had de chauffeur zich echter al achter het karton opgesteld om de verhitte gemoederen te blussen: „En dat, dames en heren, zijn de alombekende Vel- sense hoogovens, waar jaarlijks zus- en zoveel van dit en dat gefabriceerd wordt." Het kraaiertje kreeg allerlei blikken naar het hoogrode bolletje geworpen en het rimpelgezichtje voor ons sloot in een walm van eau-de-Cologne stilzwijgend vrede met de grijsaard. Inmiddels bromde de bus langs het slui- zen-complex en de vishal naar de sema phore. De toeter stelde voor om een kwar tiertje verpozing te zoeken in het welig tierende helm langs de berm, waar een witte man, blijkbaar op de hoogte van de verrichtingen der N.Z.H.. schuil ging ach- ler een grote ijskar en de handen vol werk kreeg. Het kraaiertje kreeg geen ijs. De grijsaard wel. Bijna hadden wij onze geringe kennis tijdens deze korte vertreding aan zee ver meerderd. Een tochtgenote die wij tante Leida hadden horen noemen, verklaarde namelijk dat men, toen zij jong was, anders zwom. Wij stonden te springen om te ver nemen hoe dan wel. maar de chauffeur wilde niet op zijn tijdschema inlopen en maande goedmoedig tot instappen. Toen iedereen aan zijn wens had voldaan stelde hij ons een ritje door de nieuwe wijken van IJmuiden in het vooruitzicht. Teneinde ons een helder onderscheid tus sen afbraak en opbouw te verschaffen, reed hij eerst langs de door oorlogsgeweld ge troffen wijken van het stadje: een treurige aanblik. De opgeruimde stemming keerde echter onmiddellijk terug toen de -jonge verrichtingen der bouwvakarbeiders op het Een kijkje iv de altijd volle rondritbus. voormalige Kikvorsterrein in zicht kwa men. Een lieve lust al die gloednieuwe pronte huizen. Wij stelden voor ons zelf vast dat de hunkerend kijkende passagier naast ons met inwoning te kampen had en hoorden dat wij in de roos geschoten had den, toen hij ons meedeelde, dat hij van veel ellende gevrijwaard zou zijn als hij bijvoorbeeld dat hoekhuisje daar gekregen had. Van IJmuiden ging het naar Driehuis en vervolgens door een brokje natuurschoon over de Duin- en Kruidberger- en nog een andere weg naar het openlucht-t heater in Bloemendaal, waar helaas het Dorp niet meer in Opstand was. De chauffeur bleek ons alle goeds te gunnen en toeterde dat hij een uur ter beschikking stelde om het theater te bezichtigen. Bijna iedereen deed dat van het terras van de uitspanning af. achter een koel glas belaagd door wespen. Een uur, inclusief bediening en afrekenen, is maar kort, zodat er ten slotte danig spoed gezet moest worden achter het vertrek naar Kraantje Lek. Aer- denhout, Bentveld en Zandvoort. Zonder ook maar in de verte de pretentie van een coux-eur te mogen hebben, reed de chauf feur met een verlangende glans in de ogen langs het circuit. Als waai-dig besluit van deze trip ging het via de boulevard en de Zeeweg weer op Haarlem aan. „Het is een hele toer voor zo'n chauf feur", begon de grijsaard bij het uitstap pen; maar wij zagen zijn echtvriendin en vluchtten. ADVERTENTIE Bet die jeukende plekken met de krachtig ontsmettende Débraline. Stilt de jeuk onmiddellijk en kort daarna volkomen geneesmiddel met diepte werking Voetbal „Wij zijn verantwoordelijk voor wel en wee der leden" Een verslaggever van ANP heeft een onderhoud gehad met de heer H. Meeus, de voorzitter van de Bredase voetbalvereniging NAC. waarvan de bestuursleden per aange tekend schrijven door de KNVB zijn gestraft met een aantal schorsingen. Op de vraag aan NAC's voorzitter, wat hij van de schorsing dacht, antwoordde hij ons: ..Het is al te dol, het is belachelijk, inder daad zijn de geconstateerde gevallen over tredingen van het amateurs-reglement, maar als de betreffende commissie dit standpunt blijft handhaven, dan kan men dergelijke schorsingen aan de lopende band uitdelen. Er zijn in de KNVB grotere overtredingen, die men blijkbaar niet aandurft. Men heeft thans ons gegrepen in d£ veronderstelling hiermede een prachtige stunt uit te halen. Men gooit hiermede de reputatie en de goede naam van onze vereniging en zijn leden te grabbel en ik zou er ook niet aan denken langer lid van de KNVB te blijven, als ik niet de belangen van mijn vereniging hoger aansloeg. Ik wil u wel zeggen, dat de ge wraakte overtredingen door ons zullen blij ven worden begaan, omdat uiteindelijk wij verantwoordelijk zijn voor onze leden en niet een commissie, die tè ambitieus werkt." „Wat betreft de geconstateerde overtre dingen is gebleken", aldus de heer Meeus, „dat de kwestie Van Roessei volkomen zuiver is en dat men ons van niets kan betichten. Nu grijpt men ons op kleinigheden, want aan twee van onze leden, niet-spelers, zijn een zegelring en een gouden polshorloge ten ge schenke gegeven bij hun benoeming tot lid van verdienste en cre-lid. Twee juniorleden kregen voorts tijdens het spel een ongeval. Zij moesten hun werkzaamheden tijdelijk stop zetten en wij hebben aan de vader uit betaald de somma van zegge en schrijven 12 gulden, zijnde de 20 pet. loonderving bij uit kering van de ongevallenwet. Ik ben met enige spelers naar een inter land-wedstrijd geweest. Op dezelfde datum beging de KNVB dezelfde overtreding, want deze liet onze spelers Van der Langenberg en Lussenburg. die toen te Groningen speel den in de wedstrijd NoordZuid op zijn kosten naar Amsterdam reizen om dezelfde voetbalwedstrijd bij te wonen." Tenslotte zei de heer Meeus: „Inderdaad is door ons aan een orthopaedische chirurg een rekening betaald voor hel cureren van een gebroken been van een speler, een been, dat reeds tweemaal verkeerd was gezet. Ik zou niet graag rondlopen met de gedachte, dat een onzer spelers blijvend invalide zou moeten worden, omdat de KNVB verbiedt, dat wij de doki ers-rekening betalen. Ik kan u zeggen, als het onverhoopt morgen weer gebeurt, dan doen wij het opnieuw. Ik ben geen voorstander van een volledige profes sionalisme. dat kan in ons land niet, maar verruiming van de amateursbepalingen is wel gewenst." Geen commentaar De heer Vei-legh, de voorzitter van de keuze-c'ommissie van de KNVB, deelde ons mede voorlopig niets te verklaren te hebben. Hij wist van het hele geval niets af. „Toch word ik voorwaardelijk geschorst en dat is spijtig. Welke beslissing ik zal nemen om trent al of niet aanblijven als voorzitter van de keuze-commissie van de KNVB weet ik nog niet. Die beslissing valt over enkele weken". Zeilen Na een spannende race, waarin hij opnieuw zijn grote kwaliteiten toonde, heeft de Oostenrijker, dr. Wolfgang Erndl die erin slaagde in de laatste wedstrijd als derde te eindigen beslag gelegd op het Europees kampioenschap OÏympiajollen. Deze zevende en laatste wedstrijd heeft een voortreffelijke zege gebracht voor de Neder landse vertegenwoordiger, Koos de Jong. die door deze prestatie de Engelsman Charles Currey de vierde plaats in het algemeen klassement juist afsnoepte. Het werd een voor-de-windse start, waar bij de Noor, Morits Skaugen. die te vroeg weg was, terug werd geroepen en zodoende al direct in zeer slechte positie kwam. Hij wist na talrijke duels de Zwitser, dr. Alfons Oswald, die in deze race een slechte boot had, tenslotte nog naar de laatste plaats terug te wijzen. Daarmee waren de kansen op het kampioenschap voor dr. Oswald, die vrijwel voortdurend de leiding in het algemeen klassement heeft gehad, verkeken. Vooral toen de Oostenrijker, dr. Erndl. in het laatste kruisrak naar de finsh verrassend van de lage wal af. kwam opzetten en de in de derde positie liggende Engelsman Currey volkomen onverwacht met slechts een halve meter ver schil op de finishlijn sloeg. De Nederlander De Jong nam van start af de leiding en heeft deze niet afgestaan. De einduitslag luidt: 1. Dr. Erndl. Oosten rijk 33,1 pnt.; dr. Alfons Oswald, Zwitser land 31,2 pnt.; 3. Rinaldi Rinaldo, Italië 31 pnt.: 4. Koos de Jong, Nederland 30.1 pnt.; 5. Charles Currey. Engeland 29.1 pnt.; 6. Morits Skaugen. Noorwegen 22,1 pnt.; 7. Roger Tiriau, Frankrijk 20,1 pnt. Waterpolo H.P.C. heeft onlangs het kampioenschap behaald van de tweede klasse. Voor de pro motie naar de eerste klasse zullen nu drie wedstrijden worden gespeeld. Een der tegen standers is het eerste zevental van DKR te Utrecht. HPC heeft dit zevental Maandag avond ontmoet en met 52 verslagen. Direct na het begin trok Geurtsen er tus sen uit, waardoor de achterhoede van DKR in verwarring geraakte en Geurtsen maakte hiervan handig gebruik om in de eerste mi nuut de stand op 10 in het voordcel van HPC te brengen. DKR trachtte het spel te verplaatsen. HPC bleef echter opdringen en bij een der aanvallen werd Tjebbes zo zwaar gehinderd dat de scheidsrechter hem een strafworp toekende. Met een hard schot ver hoogde hij de voorsprong (02). De strijd werd zeer spannend toen mid- achter Wensing wegens een te felle verde diging het water moest verlaten. HPC zette andermaal een snelle aanval op, die ondanks de numerieke minderheid van de ploeg in een doelpunt resulteerde. Geurtsen bracht de stand op 03. Door een fout in de achter hoede verkleinde Bakker de achterstand tot 13. De scheidsrechter kende HPC opnieuw een strafworp toe en deze werd door Smit omgezet in een doelpunt (1—4). Tenslotte scoorden Geurtsen en Bakker ieder nog een keer, waardoor de eindstand 52 luidde ii het voordeel van de Heem stedenaren. Woensdag 8 Augustus speelt HPC in Groenendaal haar tweede promotiewedstrijd t "en Zwemlust 1 uit Utrecht. Na afloop van deze wedstrijd wordt de beslissingswedstrijd ADZ 1DWT 1 (dames) gespeeld. Door een aardige en nogal vreemde slag manoeuvre in de finale van het. Kenne- mer damtournooi wist Roozenburg met de 26ste zet „dam te nemen" en Laros tot overgave te dwingen. Door deze overwinning heeft de wereld- damkampioen Roozenburg een fraai suc ces aan zijn dam-carrière toegevoegd. Deze speler is namelijk winnaar van het invitatie-tournooi Kennemerland 1951 ge worden. en daardoor als de beste dammer van Haarlem en omstreken gekwalificeerd. Voor de KNDB werd de HDC-er Sluiter De E. C. A., het uitvoerend orgaan van de Amerikaanse Marshall-hulporganisatie, heeft een plan ontworpen dat de Europese landen moet helpen hun productiviteit te verhogen en daardoor te ontkomen aan de economische ondergang, die gepaard zou gaan met politieke onveiligheid. De E. C. A. heeft tot 1952 toe de taak, de ter beschikking komende Marshall-dollars te verdelen, doch volgend jaar houdt die dollarstroom op en dan zal zij alleen nog maar dollars mogen toewijzen voor militaire doeleinden. Aldus is de door het Amerikaanse Congres verordende gang van zaken: De Europese landen, die tot 1952 Amerikaanse financiële hulp krijgen om hun economie te versterken, zullen na dat jaar slechts gesteund worden door de Amerikaanse dollars wanneer zij dit geld besteden aan hun bewapening. Het nieuwe plan van de E. C. A. dat dezer dagen werd gepubliceerd, echter zonder vermelding van de „militaire" clausule kan dus alleen maar steunen op het voornemen de Europese landen tot meer „strategische" productie te stimuleren. Het nieuwe E.C.A.-plan is in zoverre een andere procedure dan de tot nu toe ge volgde, dat de E.C.A. voortaan niet meer met de West-Europese regeringen alleen in contact zal treden over eventuele financiële hulp, doch over zal gaan tot het direct steunen van industrieën, individuele per- sonen en afzonderlijke ondernemingen in de betreffende Europese landen. Wanneer in een bepaald land dus een bedrijf, dat volgens beoordeling door de E.C.A. produ ceert in het belang en ten behoeve van de Europese veiligheid, door gebrek aan fi nanciën in zijn productiviteit gehandicapt wordt, kan de E.C.A. rechtstreeks aan dit bedi-ijf dollars toewijzen. Het is duidelijk, dat de Europese produc tive coördinatie door dit systeem in grote mate bevorderd zal worden. De E.C.A. heeft, als Amerikaans orgaan, een over zicht van de Europese industrie zonder door vooroordelen of eigenbelangen ver blind te worden. Zij kan de dingen in gro ter verband zien en de West-Europese economische en politieke verdeeldheid uit schakelen bij de overweging van haar hulpverlening, nu zij niet meer uitsluitend met de regeringen te maken heeft. Dat komt op sterke wijze tegemoet aan het al gemene Amerikaanse verlangen, West- Europa als één markt en als één productie centrum te beschouwen. Vooral de E.C.A., die de ontmoedigingen van de lange weg der Marshall-hulp heeft meegemaakt en van nabij de ontzaglijke moeilijkheden heeft leren kennen, die de politieke ver- deeldheid van Europa schiep ten aanzien van het saneren der West-Europese econo mie heeft door deze nieuwe methode een lastige klip omzeild. Wanneer de toewij- wijzing der Marshall-dollars van Mei 1948 af toen het befaamde hulpplan in wer king trad was geschied volgens deze procedui'e, zou de uitwerking van de vele miliioenen dollars, die in de afgelopen jaren naar Europa zijn gevloeid, wellicht veel groter geweest zijn. De West-Europese economie als geheel want één geheel is zij, ondanks de lijnen van de politieke sou- vërëiniteiten die er doorheen lopen zou er een sterker stimulans door gekregen hebben dan thans het geval is geweest. Jammer genoeg kon dat in 1948 niet. Want in dat jaar waren de verschillende Europese regeringen nog lang niet door drongen van het feit, dat er geen kans zou zijn om de nationale economie te saneren wanneer niet tegelijkertijd de economische omstandigheden in de buui'landen beter wei-den. Er waren toen nog regeringen die de Marshall-hulp gi-etig accepteerden in de hoop, daarmee een soort „nationale weder opstanding" te bewerkstelligen, die het land in staat zouden stellen de „concurren ten" in West-Europa te vexslaan op econo misch gebied. Er zijn drie jaren nodig geweest om de West-Eui-opeanen te leren, dat zij allen pilaren waren van één economisch bouw werk, en dat zij allen tezamen sterk zou den moeten zijn om niet allen zwak te blijken. De Marshall-dollai-s zijn voor een deel in de nationale souvereiniteiten ver loren gerold zonder dat zij Europa ook maar een kleine stap voorwaarts brachten op de moeilijke weg naar economische sta biliteit. Deze Marshall-dollars, gegeven met de intentie dat de Europese eenheid er mee kon worden gefinancierd, versterkten in sommige gevallen zelfs de verdeeldheid omdat zij werden gebruikt voor doeleinden, die los stonden van het Europese economi sche geheel. Het blijk! nu anders te zullen gaan. De E.C.A. heeft voor haar plan, om recht streeks met de in aanmerking komende in dustrieën en particuliere instellingen in contact te treden, de instemming van alle regeringen verkregen. Zij kan thans een waarlijk West-Europees hulpprogramma opstellen maar helaas alleen voor mili taire doeleinden. Dat is ook de reden waarom de West- Europese regeringen zo toeschietelijk zijn geweest met haar toestemming tot de nieuwe procedui-e: Zij zijn blijkbaar alleen op militair terrein met de eenheidsgedachte bezield en zien slechts in de defensieve noodzaak een aanleiding om de dingen in groter verband te beschouwen. Met andere woorden: Alleen nu het om de opvoering der militaire prpductie gaat wensen zij de consequenties te dragen van het onloochen bare feit, dat de West-Europese landen elkander nodig hebben en op eigen natio nale krachtsinspanningen niet meer kun nen drijven. Dit verschijsel is ook gebleken bij de pogingen om in Straatsburg de eenheids gedachte te verwezenlijken: Toen het om economische en politieke coöi'dinalie ging, kwam men niet tot een algemene aanvaar ding van verbeeldingskrachtige voorstellen, maar toen de idee van „een Europees leger" ter tafel kwam Churchill door kruiste daarmee de op zeker moment hoop vol lijkende politieke en economische toe nadering ken het ministerscomité con- stx-uctieve plannen maken. Deze plannen, gesteund door de parlementariërs, werden door de Amerikanen handig opgevangen in hun Atlantische defensie-program, zodat er thans een voor Europa bestemde een heidsstrijdmacht onder Eisenhower in opbouw is. De E.C.A. heeft natuurlijk deze Atlanti sche strijdmacht voor ogen. als zij aan dringt op meer Europese productiviteit en het valt dan ook te verwachten dat haar toewijzingen in de toekomst zeer speciaal volgens de richtlijnen van het militaire productie-orgaan te Washington zullen woi-den gegeven, dus: voor de opvoering der productiviteit die militair van belang is en tegelijkertijd de Europese levensstan daard kan bevorderen. Voor Nederland kan men daarbij reke nen op grote belangstelling van de E.C.A. voor (bijvoorbeeld) de electrotechnische apparatenfabrieken, textielondernemingen, staalbedrijven en mijnen. Op deze manier wordt de economische ontwikkeling ge deeltelijk onttrokken aan de souvereiniteit der regering ten bale van een groter geheel. Men zou kunnen zeggen dat ook ten aan zien van de Europese coördinatie het bloed kruint waar het niet gaan kan! J L. damkampioen van Kennemerland. Het districlsbestuur zag aanleiding om Roozenburg bij wijze van goede training voor de komende match om het wereld damkampioenschap tegen Keiler, een plaats bij deze sterke Kennemerland dam mers aan te bieden en tevens Dukel en Laros, als erkende meesters te inviteren, zodat de bloem der Kennemer dammers in deze wedstrijd bijeen was. De zes finalisten speelden om de Kenne- merland-damtitel en uiteindelijk is het Sluiter, als lid der Haai'lemse damclub gelukt kampioen van Kennemerland te worden. De HDC-cr bleef ongeslagen en behaalde tegen de vijf finalisten drie over winningen en twee remises. Tegen Laros, Dukel en Roozenburg speelde ixij remise. De uitslagen der laatste ronde luiden: T. Postma verliest van Yme de Jong; J. B. Sluiter wint van W. de Jong (titelhouder 1950); Willemse veiiiest van Abe de Jong; Roozenbux-g wint van H. Laros; Oussoren- Nieuwenhuizen staat verloren voor Nieu- wenhuizen; P. Roozendaal wint van H. La ros; Yme de Jong wint van P. Postma; W. de Jong-Sluiter. Sluiter staat gewonnen; Willemse-Abe cl" Jong gewonnen door De Jong. De kopstand van het invitatie-tournooi waarin tevens is verspeeld de Kennemer land damtitel zag er uit als volgt: gew. gel. verl. pnt. Roozenburg, Oosterkwartier 5 3 0 13 Dukel, Damclub IJmuiden 5 2 1 12 Sluiter, Haarlemse Damclub 3 5 0 11 Laros, Damclub IJmuiden 4 2 2 10 Yme de Jong, Velsen 2 4 2 8 Met Sluiter zullen Yme de Jong en W. de Jong uitkomen in de eindstrijd om het kam pioenschap van Noordholland. Daarna komt Willemse aanbod. Ook Dukel kan op een zeer goede wed strijd terug zien. Met slechts één punt ach terstand op Roozenburg heeft deze DCIJ'er aan de verwachtingen voldaan; hij is na Roozenburg Kennemerlands tweede dam speler vóór de HDC'er Sluiter. Tot slot voor de liefhebbers het beslis sende fragment van de partij Laros (Wit) en Roozenburg (zwart). De cijferstand is: Wit 14 st. op 27. 28. 25. 32. 33. 35. 37. 40, 43. 45, 47. 48, 49. Zwart 14 st. op 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9. 14, 16, 17. 18. 19. 23 en 24. Zwart aan zet 71. De I.Tmuidenaar werd het slachtoffer na 47—42. met hier volgende slagwending. 17—22. 28 x 17, 11 x 31, 37 x 26, 24—30, 35 x 22. 24—29, 33 x 24, 14—19. 24 x 13, 9 x 47. Een goed verborgen combinatie. Cricket 1ste klas A gesp. gew. gel. verl. pt. ACC 10 7 2 1 lfi HCC 2 11 7 2 2 16 Rood en Wit 11 6 1 4 13 HCC 1 11 4 3 4 11 Hermes DVS 11 5 1 5 11 Haarlem 11 4 0 7 8 VOC 10 2 1 7 5 1ste klas B HBS 9 6 1 2 13 VRA 10 6 1 3 13 PW 8 5 1 2 11 Excelsior 11 5 1 5 11 VVV 9 4 0 5 8 Suarta 10 2 4 4 8 Kampong Quick IN) 10 2 •j 6 6 10 0 9 2 Onnozel behoort tot een woordfamilie die langzamex-hand wat is afgezakt. Er was vroeger een woord nozel, dat: schadelijk betekende. On-nozel is dus letterlijk: onschadelijk, onschuldig. In die oo.rspi'onkelijke zin spreken wij nog van onnozele kinderen, zowel in het algemeen als met betrekking tot de kin deren, die door Herodes om het leven werden gebracht. Maar dan gaat het woord- langzamei-hand een ongunstige bijbetekenis krijgen. Eerst die van: on beduidend. Denkt u maar aan zinnen als: voor dat onnozele eindje hoef je toch je fiets niet te nemen. Dan komt de ge dachte erbij: van weinig inzicht getui gend, niet heel snugger. Sta niet zo on nozel te kijken, zeggen wij en we bedoe len: met zo'n domme uitdrukking op je gezicht. Van een onnozel ongeluk in de zin van: een ongeluk waai'aan je geen schuld hebt, kan men thans niet meer spreken. Vondei deed dat nog wel. V De poëzie van het leven op zee ontgaat mij niet. Zo stil is de zee. Zo blauw is de hemel. Zo goed is de zon. Zo wit en stil hangt de volle maan in de nachthemel tussen alle sterren. Het kleine, witte schip glijdt voort door die stilte, dag en nacht, en trekt zijn schui mende spoor over het onafzienbare water. Het stampen der machines wordt een zeer vertrouwd geluid. Het is dezelfde cadans waarop ge inslaapt en waarop ge wakker wordt en waarop ge onder uw schedeldak liedjes zingen laat. Ieder etmaal valt de avond vlugger en maakt hij sneller plaats voor de nacht. Maar de nacht is licht, want snel stijgt de volle witte maan naar de koepel van de hemel en werpt haar glans over de water wereld met alle sterren, waarvan Venus de schitterendste is. Het is dan goed op de brug te staan. De stuurman zwijgend zijn pijp te zien roken. Het voordek te zien rijzen en dalen met de hoge mast als een reusachtig teken van zekerheid tegen de nachtelijke klaarte van de hemel. En op het i-uisen van de boeg en op het stampen der machines uw gedachten te laten gaan. Het is verwonderlijk waar aan ge denkt in zulk een stilte. Het is zeer verwonderlijk hoevele dingen en mensen, mensen vooral, die 'ge vergeten waart, her leven in uw herinnering en een vreemd vex-droomd spel gaan spelen, in een bizarre stoet van gestalten en gezichten, midden op zee langs de boeg van een schip, glijdend door het grenzenloze. Ik zou, denk ik, zo jaren kunnen blijven varen. Jaren lang de zon zien opkomen en zien dalen aan de eindei*. Jarenlang nutte loos zijn voor de wereld en de mensen. En de stoeten van mijn gedachten volgen, die geluidloos komen en gaan. zonder zin en zonder orde. Totdat ge welterusten zegt legen de stuurman cn uw hut ontsluit en ruggelings op uw smalle bed, op het zachte deinen van het schip, een dromenloze slaap bin nenvaart. Totdat de kapitein, die vanavond bij de capuciiners-met-spek-en-alles „Jaja" zegt, en „Hèhè" en „Da's goed voor 'n mens" en „Vanavond om een uur of elf leggen we aan." Zodat om tien uur de lichtjes op de wal gaan opnoemen, de zoom van het kleed van de nacht, bestikt met tienduizend kleine diamanten. „Halve kracht" zeggen ze op de brug. En de cadans van zes nachten en zeven dagen vloeit weg in een ander i-hythme en het ruisen aan de boeg verstilt tot murmelen. Een vuurtoren gooit zijn waaier van licht om-en-om. Een rood licht en een groen licht. Een haven en een stad op de heuvelen van de Afrikaanse kust. Ik sta bij de reling op de brug. Een donker schip vaart geluidloos voor bij. Totdat alle geluid verstilt en onze kleine wereld van al deze dagen aan de kade glijdt en gex-uisloos blijft liggen. Ik blijf staan tot het begin van de nacht. Morgen in de vroegte zal ik aan land gaan; nog eenmaal slapen aan boord. Er lopen mannen in witte Arabische kleren in de diepte langs de kade. Er zijn lichtreclames in de verte. Een vreemde stad wacht tegen de glooiing van het heuvelland. In de verte kruipt een tram langs de hoogte. Een taxi gaat toeterend langs de kade. In een klein bootje roeit een man met een rode fez om het schip. Een golf van warmte komt van de stad. Ik ga nu nog mijn koffex-s pakken. Het is wonderlijk zo stil als het kan worden op een schip en in een mensenhart. ELIAS Revisie der Thunderjet- straalmotoren op Schiphol Aan het technisch bedrijf der K.L.M. is opgedragen het onderhoud van de straal motoren te verzorgen van de Thunderjets, de Amerikaanse één-motoi'ige straaljagers, die bij de luchtmachten van de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in dienst worden genomen. De K.L.M. zal zeer binnenkort beginnen met deze werkzaamheden, die voorlopig nog een beperkte omvang zullen hebben. Het ligt in de bedoeling dit onderhoud op Schiphol te doen geschieden, waar een speciale werkplaats zal worden ingericht. De opdracht aan de K.L.M. is verleend door de Nederlandse regering'. Enige tijd geleden heeft een aantal buitenlandse des kundigen een reis door West-Europa ge maakt met het doel te onderzoeken welke plaats voor de vestiging van een 'revisie- werkplaats voor de straalmotoren der Thunderjets in aanmerking zou komen. Het resultaat van deze reis was, dat er twee instanties geschikt werden geacht deze motoren te reviseren. Een ervan was de K.L.M.. de andere de General Motors te Antwerpen. Over het aantal te reviseren straalmoto ren konden nog geen mededelingen worden verstrekt. Wel is het duidelijk, dat dit aan tal hoger wordt, naarmate de West-Euro pese landen de beschikking krijgen over grotere aantallen Thunderjets. Naar alle waarschijnlijkheid zal de vcr- rekening geschieden in harde valuta. De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van de minister van Econo mische Zaken betreffende de aanduiding van maten en gewichten op meet- en weeswerk- ttiigen

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5