-Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Laat het verleden rusten Eenvoudiger plan voor kerk in Haarlem-Noord Kinderen uit Haarlem-Noord keerden terug van vacantie Jas en fiets gestolen Glijbaanpret door ongelukken onderbroken Wie zag dit ongeluk? Haarlemse eerste klassers H.F.C. „HAARLEM" Mgr. N. L. A. Ammerlaan bediend Politie van Singapore faalde bij de onlusten Boerderijen afgebrand Televisie-studio te Bussum in gebruik genomen Duitsland zet de invoer van Nederlandse groenten stop Santpoort Vermist meisje terecht De bogen worden Zondag in Santpoort gespannen Velsens raad nam Ruïne in bescherming Voor de kinderen Nieowe eitóaveo Examens Zandvoort Negentienjarige jongeman stak projectiel aan Duitse sloot auto niet af Om de Zilveren Watertoren Bloemendaal H. Aartsen parkwachter Vogelenzang Lisse Bloembollensterrit voor bromfietsen Examens FEUILLETON door Peter Paul O'Mara DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLE^^E COURANT Het ziet er naar uit, dat het ook met de bouw van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Eksterstraat bij de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord (Kerkelijk: Spaarndam- West) niet vlot zal verlopen. Zoals men weet is enige tijd geleden de aanbesteding gehouden, doch daarbij bleek dat de laagste inschrijver (D. de Vries' Bouwbedrijf) ■aanzienlijk hoger kwam dan de raming. Met alle bijkomende kosten voor honoraria, toezicht, inventaris en der gelijke zouden de kosten meer dan een ton de driehonderdduizend gulden, waarmee de Kerkeraad had gerekend, over schrijden. Van een gunning kon dan ook geen sprake zijn. Daarom onderzoekt de architect, de heer H. W. van Kempen, thans de mogelijkheden om tot een goedkoper project te geraken. Het is daarbij nog niet zeker of volstaan kan worden met een eenvoudiger uitvoe ring van het bestaande plan of dat de wij zigingen zo ingrijpend zijn dat*van een geheel nieuwe opzet moet worden uitge gaan. Gisteravond omstreeks negen uur reden op de Rijksstraatweg in Haarlem twee auto bussen met tachtig uitgelaten kinderen uit Haarlem-Noord, die terugkeerden van een heerlijke vacantie in Groningen en Friesland. Dit uitstapje danken deze kinderen aan de goede zorgen van het bestuur van de Vereni ging van Kinderuitzending in Haarlem- Noord in samenwerking met de Vrouwelijke Hulpverlening in Friesland en de Vereniging voor Cultureel en Sociaal werk in Groningen. Voor de uitzending is zeer veel werk verzet, vooral omdat dit jaar voor het eesrt een soort uitwisseling plaats had. Dertig kinderen uit de Noordelijke provincies kwamen naar Haarlem, waarvoor uiteraard ook onderdak vereist was. In de woorden van dank en waardering, die Maandag in Groningen en Friesland over en weer zijn gesproken kwam tevens tot uiting, dat men voor het volgend jaar een uitwisseling op bredere schaal zal organi seren. Hiervoor zal in Haarlem op een groter aantal mensen een beroep moeten worden gedaan, wat betreft het verlenen van onderdak. De politie was er gauw bij De Haarlemse recherche heeft gisteravond om ongeveer elf uur in de Frans Halsstraat de twee en twintigjarige Haarlemse bank werker J. van S. aangehouden, als verdacht van diefstal van een fiets die hij bij zich had. De fiets was even tevoren uit de keuken van een huis aan de Schoterweg ontvreemd. Van S. wordt er voorts van verdacht een jas ge stolen te hebben die over een fiets hing, welke in de Soutmanstraat stond. De fiets en de jas zijn in beslag genomen en Van S. is ingesloten. Op de glijbaan van de speeltuin in „Groe- nendaal" gebeurden gisteren twee onge lukken. Een vijfjarig meisje uit Amsterdam viel en liep een kaakfractuur op, waarvoor zij naar de Mariastichting in Haarlem moest worden gebracht. Ook een zesjarig patiën tje van „Meer en Bos" viel van de baan, maar bij hem bleef het bij een paar ont vellingen en een gescheurde bovenlip. Gistermiddag om 3 uur ontstond op de hoek Leidsevaart-Westergracht een aan rijding tussen een fietser en een motor rijder. De fietser moest namelijk uitwijken voor een personenauto die op de Leidse- vaart stopte om de motorrijder voorrang te verlenen en kwam daardoor in botsing met de motor. Zowel de fietser als de motorrijder liepen schaafwonden en bloed uitstortingen op aan armen en benen. De bestuurder van de personenauto en getuigen van het ongeluk worden verzocht zich te melden bij de verkeerspolitie op het bureau Smedestraat, ingang Lange Wijn gaardstraat. ADVERTENTIE De besturen van de brengen ter kennis van het publiek, dat voor het komende seizoen de prijzen der staan plaatsen met 5 ct. en die der zitplaatsen met 10 ct. worden verhoogd. De prijzen van de seizoenkaarten blijven ongewijzigd. De besturen van E.D.O., Haarlem, R.C.H. ADVERTENTIE Het bestuur der deelt mede, dat de seizoenkaarten verkrijg baar zijn 's Maandagsavonds van 2022 uur in Hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 30. Prijzen: Zuidel. tribune 13.50; Noordel. tri bune (genummerd) 10.Staanplaatsen 4.50. Overal in het kamp van de Wereldjamboree te Bad Ischl zijn wegwijzers geplaatst. Voor elk land is op het betrokken bord een symbool geplaatst. Het symbool voor het Nederla7idse tentenkamp is een molen. Naar de Nieuwe Haarlemse Courant mee deelt, heeft de vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem Maandagmorgen uit han den van de Haarlemse bisschop, mgr. J. P. Huibers, de sacramenten der stervenden ontvangen. Zondagavond werd mgr. Am merlaan in zijn woning aan de Kruisweg door een hartaanval getroffen. Op advies van zijn dokter werd hij naar de Maria stichting overgebracht. Op het secretariaat van het bisdom deel de men ons hedenmorgen mee dat de toe stand van de vicaris nog zeer ernstig is. DE ZAAK-HERTOGH SINGAPORE (Reuter) De door de gouverneur van Singapore ingestelde com missie van onderzoek naar de ongeregeld heden, die in December van net vorig jaar hebben plaats gehad bij de behandeling van de zaak-Bertha Hertogh voor het ge rechtshof in Singapore, heeft 'n 98 pagina's tellend rapport gepubliceerd, waarin critiek wordt uitgeoefend op de politie. In dit rapport wordt gezegd, dat hogere Britse politie-officieren gefaald hebben in het nemen van maatregelen om deze opstootjes de kop in te drukken, waarvan het gevolg is geweest, „dat ordelievende burgers het leven hebben verloren en dat bezittingen door baldadigheid werden vernield". Een andere factor, die daartoe heeft bijgedragen was volgens de commissie het niet-gehoor- zamen aan de orders van hun superieuren van de Maleise politie. Achttien mensen werden gedood en 173 gewond bij deze drie dagen durende ongeregeldheden. De commissie zegt, dat de Mohamme danen in Singapore geen begrip hadden van de ontwikkelingen van de zaak-Hertogh voor het gerechtshof en dat zij deze be schouwden als een aanval tegen de Moham medaanse huwelijkswetgeving. Zij veroor deelt het feit, dat Bertha, hangende de uit eindelijke beslissing van het Hof, in een Rooms-Katholiek klooster werd onderge bracht. „Het zou verstandig geweest zijn om haar onder te brengen in een inrichting, waartegen de Mohammedaanse gemeen schap geen bezwaar zou hebben kunnen maken". Maandagavond is ten gevolge van hooi- broei brand uitgebroken in een grote boerderij aan de Braakeweg te Medemblik, bewoond door de gebroeders De Groot. Mede door de Zuidelijke wind werd ook het woonhuis een prooi der vlammen. De brandweer van Medemblik, die pogingen in het werk stelde het vuur te bedwingen, stond machteloos. Men kon niet verhinde ren dat de gehele boerderij en het woon huis tot de grond afbrandden. De gehele inboedel ging verloren. De schade wordt geschat op 50.000. In de voormalige gemeente Charlois bij Rotterdam is een boerderij, gebouwd in de 18de eeuw, in vlammen opgegaan. Een passerende wielrijder zag uit de dakramen rook opstijgen en waarschuwde de bewoners. Nauwelijks had hij dit ge daan, of de vlammen sloegen uit het rieten dak. Het gezin van de landbouwer moest in allerijl een goed heenkomen zoeken. Hoewel de brandweer spoedig met veel materiaal aanwezig was en met twaalf stralen het vuur bestreed, kon zij niet ver hinderen, dat de boerderij geheel uitbrand de en ook een schuur met hooi alsmede een der knechtenverblijven in vlammen op gingen. Een groot deel van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht. Het vee bevond zich in de wei. Twee leden van de vrijwillige brandweer werden door een vallend muurtje getrof fen. Zij moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. De bezittingen van de landbouwer waren verzekerd. De boerderij was eigendom van de gemeente Rotterdam. De Nederlandse Televisie-stichting heeft gisteren de voorlopige televisie-studio te Bussum, waarvan de technische inrichting door Philips is beschikbaar gesteld, in ge bruik genomen teneinde de medewerkers aan de experimentele televisie-uitzendin gen met de apparatuur vertrouwd te ma ken en ervaring op te doen. De voorzitter van de Nederlandse Tele visie-stichting, prof. dr. J. B. Kors, sprak een dankwoord tot Philips voor de mede werking, die is en zal worden verleend. „Het is wel meer gebeurd, aldus prof. Kors, dat van een gebouw de eerste steen werd gelegd zonder dat het werd afge bouwd. Wij leggen hier ook de eerste steen zonder te weten of het werk kan door gaan. Van de zijde der regering, die met haar toezeggingen aarzelt, is nog geen ant woord ontvangen. Daarop dient toch te worden verwacht. Toch heeft het bestuur van de stichting besloten te beginnen. Ho pelijk zal de regering de mededeling kun nen doen, dat men kan doorgaan". Alle werkzaamheden in de studio in de komende weken zullen van voorbereidende aard zijn. De straalzenders zijn reeds in de toren van de studio opgesteld en op Lopik gericht. In Bussum moet nog een hoge hinderlijke boom worden geveld, die precies in de straal van deze zenders staat. België staakt Import van tomaten Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede dat de West-Duitse regering met ingang van he den de invoer van groenten uit Nederland heeft stopgezet. De maatregel is het gevolg van een te grote uitvoer, waardoor het door Duitsland toegestane bedrag werd overschreden. Vandaag beginnen te Bonn besprekingen tussen Nederlandse en West-Duitse auto riteiten om te trachten de impasse, waarin de Nederlandse groenten-export is geraakt, te overwinnen. Juist toen de Nederlandse delegatie naar Duitsland vertrok om in Bonn te onder handelen over een grotere Nederlandse ex port van tuinbouwproducten binnen de mogelijkheden van de Duitse dollar-con tingenten werd het bericht ontvangen, dat de invoer in Duitsland van onze tuinbouw producten werd stopgezet. De Duitse pro ductie van tuinbouwproducten heeft thans haar maximum bereikt. Dat kan nog onge veer drie weken duren. De betalingsmoeilijkheden worden door het Deutsche Bauern Verband aangegrepen om tegen de Nederlandse importen te ageren, hoewel de Duitse importeurs het Nederlandse product zeer gemakkelijk kun nen verkopen. België heeft met ingang van heden de invoer van tomaten uit Nederland stop gezet. De Belgische maatregel wordt ge motiveerd door de verklaring, dat België nu voldoende tomaten voor de eigen con sumptie produceert. SPEL MET ONGELUKKIGE AFLOOP. Zondagavond waren knderen op de Voor plaats in Santpoort-dorp aan het spelen. De 16-jarige F. H. maakte een ongelukkige val en brak het onderbeen. Dr. Hekman verleende eerste hulp, waarna de patiënt naar het Antonius-ziekenhuis werd ge bracht. De commissaris van politie verzocht Maandag per radio de opsporing van het 21-jarig meisje A. P. uit Santpoort. Zij was Zondagmiddag per fiets van huis gegaan en Maandag nog niet teruggekeerd. Het meisje is gisteren in Amsterdam aangetroffen en door de politie naar haar ouders in Santpoort teruggebracht. De Santpoortse vereniging van handboog schutters VZOS. zal ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der vereniging schietwed strijden houden, waarvan de eerste Zondag plaats heeft. Negen van de beste schutters van district I zullen elkaar dan bekampen op een open bosterrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Maandag 26 Augustus, zal op d banen van VZOS achter het Stationskof fiehuis een grote schietwedstrijd plaats hebben, waaraan alle schietverenigingen uit district I gaan deelnemen. JONGE DUIVEN TERUG De postduivenvereniging „Snelle Wieken" heeft Zondag een wedvlucht voor jonge dui ven uit Maastricht gehouden. De vlucht heeft een goed verloop gehad. De wind was Zuid west. De uitslag was: 1, B. Jenninga; 2, 4, P. Rozemeyer; 3, mevr. Gorter; 5, J. de Weerdt; 6, M. Jansen; 7, gebr. Kaasenbroot. Een door het college voorgestelde en in middels al gerealiseerde kleine verandering van het wederopbouwplan van Santpoort heeft de Velsense raad gisteravond geruime tijd bezig gehouden uit de socialistische fractie kwam bij monde van de heer V e r^- beek het verwijt, dat „de huizen staan, als de plannen bij de raad komen" en hij stelde voor het hele geval liever tot na het zomerrecès te laten rusten, om eens te onderzoeken „hoe groot de paskwil is". Wethouder Visser (Arbeid), die de por tefeuille van Openbare Werken beheert, wees vergeefs op de omslachtelijke proce dure die er gaat ontstaan, zodra elke kleine verandering door de zeef van de raad moet lopen: de kwestie werd aangehouden. Een heel koor van critici uit college en raad werd aangeheven, toen de afwijzing door Gedeputeerde Staten van een crediet ad 4000,ter sprake kwam,welk geld door de raad is gefiatteerd voor de uitbreiding van de fietsenstalling bij het IJmuidense strand. Minder eenstemmigheid bestond er in Velsens vroedschap over het voorstel van B. en W. om twee percelen tuinbouw- grond bij de Ruïne van Brederode in Sant poort tot bosgrond te bestemmen en de Ruïne dus te beschermen tegen cultuur gronden met moderne huizen er op aan haar voet. De Katholieken bleken verdeeld te zijn over dit voorstel, waar de P. v. d. A.- fractie het eenstemmig over eens kon zijn, maar toen wethouder Visser verteld had, dat de gemeente alleen de „bebou wing" van de twee percelen met woningen wil voorkomen door ze voor een verre toe komst als bosgebied aan te wijzen, en dat er dus geen tuinders van hun grond gezet zullen worden, bleek de raad als één man achter het voorstel te kunnen staan De naam van het Velsense gymnasium, dat blijkens een idee uit het college van curatoren „Gymnasium Felisenum" (afge leid van Felison, de Latijnse naam van Velsen) gaat heten, veroorzaakten lang durige debatten, omdat verscheidene raadsleden de gevolgde procedure „buiten de raad om" weinig fraai vonden en er bovendien bezwaar bestond tegen een Latijns adjectief, dat niet aan spreekt bij een arbeidersbevolking, voor wie deze school toch ook gesticht is. Het werd echter geen ernst, zodat de naam, die allang in sierlijke letters tegen de gym nasiale gevel prijkt, mag blijven. Maar de koning keek erg kwaad. „Zo!", riep hij, met z'n schelle stem. „Zo! Dat is wel erg toevallig, niet? Er is hier anders nog nooit iemand aangeland. Wil ik je eens wat zeggen? Jullie bent hierheen gekomen om de boel af te kijken, overal rond te sluipen en te proberen, onze lekkere suikersoezen uit de provisiekast te gappen en op te eten! Dat is het!" „Nee, Sireheus niet!", zei Rick verbaasd. „We kwamen alleen maar heel toevallig hier!" „Met ons bootje!", piepte Bunkie, die zich helemaal niet op z'n gemak voelde bij die boze koning. „Jawel, jawel.maak dat de kat maar wijs!", riep de koning. Jullie komt op onze suikersoezen af.ik laat me niks wijsmaken!" Ze schudden hun hoofd en probeerden duidelijk te maken, dat ze van geen suiker soezen afwisten en dat ze alleen maar toevallig hier waren aangeland. Maar de koning geloofde hen niet en werd steeds nijdiger. „Pak ze beet, en sluit ze op in de gevangenis!", schreeuwde hij toen opeens tot de mannetjes. „Komt mee, jongens, we moeten er vandoor!", riep Rick. Musica-serie. Kleine boeken over grote mannen. J. Philip Kruseman's Uitgeversmij N.V., Den Haag. De Musica-serie bestaat uit beknopte bio grafieën, boekjes van 32 pagina's, waarin de muziekliefhebber, die zich terloops eens wil oriënteren over een of andere beroem de componist, veel van zijn gading kan vin den. Tot nu toe verschenen er twaalf deel tjes. De laatste vier zijn gewijd aan Debussy. Schumann, Berlioz en Mendelssohn. Van deze lijkt mij het boekje over Debussy het best geslaagd. Het is het werk van Ary Verhaar. Deze is erin geslaagd, door enkele der meest bijzondere werken van de meester tot steunpunt voor zijn populaire studie te nemen, een goede en karakteristieke syn these tot stand te brengen. Bovendien is het boekje in een vlotte stijl geschreven; het laat zich prettig lezen. Max Prick van Wely, die het leven van Berlioz beschreef, heeft gemeend zich het veiligst te kunnen baseren op de „Mémoires" van de meester zelf. Sinds de Franse musi coloog en essayist Adolphe Boschot zijn uitvoerige werken over Berlioz heeft laten verschijnen, weten wij echter, dat deze ge denkschriften, aan de feiten getoetst, niet al te betrouwbaar zijn. Het is prettige lectuur, maar men dient er op bedacht te zijn, dat zij het werk is van een romantische fantast, die het ter wille van het effect niet zo nauw nam met ie realiteit en maar al te vaak zijn verbeeldingen voor werkelijkheid liet doorgaan. Maar het karakter van zijn muziek wordt er wel door verklaard. De beide andere werkjes werden geschre ven door A. C. Vos. Zij zijn minder synthe tisch en tonen stylistisch nu en dan nogal enige onbedrevenheid. Het is moeilijk in het kort veel te zeggen; men moet beginnen met alles wat niet ter zake doet ongemoeid te laten. JOS. DE KLERK 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 871/N, 87% 174% 173% 226% 227 167% 168% 160% 161 290% 290% 102 100 165% 165% 135% 135% 114% 112% 80 77% 152 152 154% 154% 156% 156% 51»/,8 51% 59t5/i8 60% 45% 46% 75% 75% 45% 45% 48 48% Voor het examen hoofdakte, gedeelte A, slaagdén de dames M. Wenting, C. A. Mek ken en E. Kassies. Voor gedeelte B slaagden de dames C. M. Neijzen en J. M. Pruijn en de heren J. Busser, B. Ouwerkerk en H. J. Settels. Ernstig gewond naar de Mariastichting overgebracht De negentienjarige Zandvoorter B. A. liep gistermiddag ernstige verwondingen op toen hij een voorwerp, dat een projec tiel bleek te zijn, wilde aansteken. Een jongere broer van A. had het even tevoren op het Zuiderstrand gevonden en liet heit aan A. zien, omdat hij het niet thuis kon brengen. Een vriend van A. trok het lont eruit voordat hij het aan A. gaf. Het slacht offer is overgebracht naar de Mariastich ting in Haarlem. Behalve zware verwon dingen aan de rechterhand liep A. ver scheidene kwetsuren over het lichaam op, tengevolge van de scherfwerking. Een Duitse vrouw heeft gisteren bij de Zandvoortse politie aangifte gedaan van diefstal van een tas uit een auto, die zij bij de Rotonde had geparkeerd. Volgens de vrouw bevatte deze tas onder meer een gouden herenhorloge met gouden ketting, een gouden dameshorloge, een gouden schakelarmband, een kostbare gouden ring met saffieren, een portemonnaie met veer tig gulden en enige persoonlijke papieren. Zij zou de auto niet hebben afgesloten toen zij een strandwandeling ging maken. Terrasvogeis versloeg Ripperda met 41 Maandagavond heeft Terrasvogels zich in het Zandvoortse sportpark op overtuigende wüz< de meerdere getoond van Ripperda. Dit was de eerste wedstrijd van het jaarlijkse badplaats-voetbaltournooi om de Zilveren Watertoren, georganiseerd door Zandvoort- meeuwen. Ripperda bracht voor deze wedstrijd ech- BINNENLAND Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het aantal inwoners van de Nederlandse Antillen 164.168, als volgt verdeeld: Curasao 102.206 (waarvan in het stadsdistrict 42.327), Aruba 53.205, Bonaire 5079, Sint Maarten 1533, Sint Eustatius 970 en Saba 1175. Prof. dr. L. Seekles, hoogleraar in de medisch-veterinaire chemie aan de rijks universiteit te Utrecht, is benoemd tot ere raadsheer in de Hoge Raad voor Wetenschap pelijk Onderzoek van Spanje. Bü een auto-ongeval te Ahlhorn in Duitsland zijn de houthandelaar C. Wijma en mevrouw J. Noteboom, beiden uit Apel doorn, ernstig gewond. Zij zijn in een zie kenhuis opgenomen. De auto van de heer Wijma kwam op een kruispunt in botsing met een autobus. Vier van de inzittenden van de bus werden gewond. HAARLEM EN OMGEVING Ter rechtzetting van ons bericht van gisteren over de ui^eiking van de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau aan de heer E. Vedder te Heemstede, delen wij nog mede, dat deze onderscheiding hem niet werd verleend ter gelegenheid van het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De heer Vedder kreeg de medaille onafhankelijk van ieder bijzonder tijdstip voor zijn uitste kende taakvervulling ter secretarie. De heer H. R. de Haas, timmerman opzichter bij de N.V. Noord-Hollandse Ex ploitatie Maatschappij te Haarlem, herdenkt op Donderdag 9 Augustus het feit, dat hij een kwart eeuw geleden in dienst trad van deze Naaml. Venn. ter een combinatie in het veld, waarin spe lers uit het vijfde en zesde elftal waren op gesteld. Zo bezien is het resultaat van de nieuwe derde-klasser tegen de overigens sterker spelende Terrasvogels toch nog zéér aanvaardbaar. Vóór de aanvang van de wed strijd verzocht de voorzitter van Zandvoort- meeuwen, de heer H. de Jong, één minuut stilte voor de Donderdagmorgen, tijdens het redden van een drenkeling verdronken Piet Lefferts, die talrijke jaren een actief voet baller was bij Zandvoortmeeuwen. Daarna overhandigden de voorzitter van Terrasvogels en die van Zandvoortmeeuwen een fraaie bouquet bloemen aan de voorzitter van Ripperda, wegens het feit dat de „Oranje mannen" gepromoveerd zijn. Van de aanvang af was het initiatief aan Terrasvogels. Na een half uur spelen gaf Wijne met een strak schot zijn elftal de lei ding. Een kwartier na de hervatting scoorde Spanjaard het tweede doelpunt en kort daar op het derde. Tien minuten voor het einde wist Ripperda de eer te redden, waarna Spanjaard het vierde doelpunt voor Terras vogels scoorde. Donderdagavond om zeven uur wordt de wedstrijd Kinheim—Halfweg gespeeld. De heer H. Aartsen te Bloemendaal, die van 19201948 tezamen met de onlangs gepensionneerde heer W. van Ooijen park wachter was en in 1948 naar de afdeling Plantsoenen werd overgeplaatst, heeft thans zijn vroegere werkzaamheden weer opgenomen. Lang zal het niet duren, 'want de nieuwe parkwachter zal in September 1952 de 65-jarige leeftijd bereiken. UITSLAG KOPPELWEDSTRIJD Het resultaat van de Zondag door de Hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" te Vogelenzang gehouden koppelwedstrijd was, dat het koppel C. v. Norde-K. C. Delissen-S. Uvenhoven als eerste uit de strijd kwam. De vangst viel ditmaal niet mee. De V.V.V. van Lisse heeft het plan opge vat op 1 September door de motorclub „De Bloembollenstreek" een bromfietsensterrit naar de „Keukenhof" in Lisse te houden. De oi'ganisatie is in handen van de afdeling Zuidholland van de K.N.M.V. De hoofdschotel is een excursie naar de bloembollenveiling de „N.V. Holland's Bloembollenhuis" te Lisse. Vermoedelijk zullen er op dat moment vele duizenden manden bollen in de grote veilinghallen op geslagen zijn. De deelnemers aan de sterrit zullen ook in de kopersstoeltjes in de vei lingzaal kunnen plaats nemen en eens kun nen meemaken wat er voor het kopen on der de „klok" allemaal komt kijken. Voor het examen moderne bedrijfsadmi nistratie slaagde de heer F. Schalk. De heer A. Schalk verwierf het praktijkdiploma boekhouden. De dames Nel van Rijssel en Ida Beijk slaagden voor het examen kantoorstenograaf en mejuffrouw J. Kuiper behaalde het diplo ma nuttige handwerken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacqueline Petronella Maria, d. van J. M. M. Smits en A. C. L. van Riel; Joost Hericus Jacobus, z. van H. J. Brugge; mann en G. Ruiter. ONDERTROUWD: N. P. Dool en T. Ger ritsen; L. J. Porterie en G. C. Vermeij. OVERLEDEN: Cornelis de Koning, echtg. van H. van Dijk, oud 78 j.; Joost Henricus Jacobus Bruggemann, oud 2 dagen; Elisabeth v. d. Maarel, wed. van C. Nieuwenhuis, oud 73 jaar. 14) Hij bleef een ogenblik op haar neer kij ken, tot zij eindelijk de ogen ophief en hem aankeek. Zij kon zijn gezicht maar flauw tjes onderscheiden en was er niet zeker van, wat voor uitdrukking er wel op lag. Zeker, er waren boze trekken, maar er was toch ook nog iets anders, waarvan zij niet zeker was, tot het plotseling tot haar doordronge dat het medelijden was. Zoals je wilt, zei hij tenslotte. Goe denavond, Anne. Goedenavond, Mark, zei zij op effen toon. En hartelijk bedankt voor het diner. Het genoegen was geheel aan mij. Zij zag hem zich snel tussen de kale bomen verwijderen en een ogenblik werd zij zich bewust van een bitter gevoel van verlatenheid, zo sterk zelfs, dat zij hem wilde terugroepen en hem om vergiffenis vragen en hem alles geven wat hij hebben veilde. Hij was de enige vriend, die zij ooit gekend had en hij was de rots, waarop zij getracht had een nieuw leven te bouwen. Zij had het gevoel, of zij hem voor eeuwig kwijt zou zijn, als zij hem nu liet gaan. Maar toen werd haar gevoel van verlaten heid weer snel verdrongen door een nieu we golf van verontwaardiging. Zij stond van de bank op en liep naar huis, zich plotseling ongelooflijk moe voe lend, te moe zelfs om te denken. Thuis gekomen, klom zij langzaam de trap op, zich als een zieke aan de leuning vasthou dend. Zij liep op haar eigen deur af, maar voor zij die bereikt had, was die van Beth al open gegaan. Is hij weg, Anne? Ik vind hem wer kelijk een schat. Kom binnen en vertel me alles over hem. Was dat goedje.... wat was het ook weer, dat dessert? niet verrukkelijk? Kom binnen! Anne keek haar aan of zij haar nog nooit eerder gezien had. Beth ook al!, dacht zij. Misschien dat Beth, als zij van dat geld wist, ook zou willen proberen er iets voor zichzelf van te krijgen. En toen schoot haar plotseling een andere gedachte door het hoofd. Misschien weet zij het wel. Mis schien is zij er op de een of andere manier achter gekomen. Misschien is dat de reden dat zij zo vriendelijk voor mij is. Wat voor andere reden kon er ook zijn? Neen, zei zij, en haar stem klonk harder en ruwer dan haar bedoeling was. Ik kan niet binnenkomen. Ik ben moe en ik ga naar bed. Zij liep Beth voorbij naar haar eigen deur en ging haar kamer in. Zich om draaiend om de deur te sluiten, ving zij nog een glimp op van het gezicht van het andere meisje, dat haar met een uitdruk king van gekwetste verbazing nastaarde. HOOFDSTUK V. Anne viel bijna onmiddellijk in slaap, zodra zij zich te bed had gelegden een half uur later werd zij weer wakker met een afschuwelijk gevoel van angst, alsof er iets vreselijks gebeurd was of op het punt stond te gebeuren. Het duurde enige tijd voor zij zich herinnerde wat er gebeurd was en toen kreunde zij even, draaide zich om en begroef haar gezicht in het kussen. Zij trachtte weer in slaap te komen, maar het scheen wel of die hele maal weg was en zij alleen was in de duis ternis met haar boosheid en verbittering. Zij was bang ook; meer nog voor de heftigheid van haar emoties, dan voor iets anders. Zij wilde zo niet voelen; zij tracht te zichzelf aan het verstand te brengen, dat een normaal mens de gehele zaak als een grap terzijde zou schuiveneen beetje wrange grap misschien, maar dan toch een grap, al was zij dan ook tegen jezelf gericht. Maar zelfs terwijl zij zich dit trachtte voor te houden, kwam het beeld van Mark haar weer voor ogen en verdubbelde zich haar verbittering. De dolende ridder!, dacht zij. Sir Galahad in een witte jas! De plattelandsdokter, die zowel voor de zielen als voor de lichamen van zijn patiënten zorgt, onzelfzuchtig, idealistisch, onbekend met dergelijke wereldse dingen als geld! Het was nog maar enkele korte maanden gele den, dat dr. Lenott haar gezegd had zich niet druk te maken over de rekeningen betreffende de laatste ziekte van haar vaderwaarschijnlijk, aldus bedacht zij nu, omdat hij meende dat hij het geld toch nooit zou krijgen. En nu wilde hij alleen maar twintigdui zend dollar hebben. Dat was een aardige rente op een doktersrekening van vierhon derd dollar, die in elk geval reeds lang betaald was. O, ja! Zij moest het diner van hedenavond ook niet vergetenhij had dat vermoedelijk als een noodzakelijk deel van het katvisje beschouwd, dat hij moest uitwerpen om een kabeljauw van twintig duizend te vangen. Toegevend aan een plotselinge impuls, stond zij op en ti-ok een kamerjas aan. Zij liep naar het kleine tafeltje dat zij als les senaar gebruikte en noteerde op een stukje papier het bedrag dat hij, voor zover zij zich herinnerde, aan het diner en de fooi had uitgegeven. Zij berekende, wat twee derde van dat bedrag zou zijn en haalde toen het chequeboekje te voorschijn dat zij nog nooit had gebruikt. Zij schreef een cheque uit, betaalbaar aan dr. Mark Lenott, voor een bedrag, dat precies dekte wat hij voor haar en Beth uitgegeven had. En toen schreef zij op een vel papier: Beste Mark, Ik vond het niet prettig je op zulke hoge kosten te jagen zonder enige ver goeding. Derhalve stuur ik je deze cheque. Ik geloof, dat die ons deel van deze avond wel dekt. Zij ondertekende het briefje en stopte het met de cheque in een enveloppe, die zij adresseerde en van een postzegel voor zag. Gedurende enige tijd dacht zij, dat deze geste haar woede misschien voldoende zou hebben verlicht, zodat zij weer in slaap zou kunnen komen, maar zodra zij het licht uitgedaan had, wist zij al, dat dit niet het geval was. Zij bleef in de duisternis lang stil liggen, trachtend tot rust te ko men, maar iedere keer als zij een zekere muur van kalmte in haar geest had opge bouwd, kwam er weer een golf van bitter heid opzetten, die er overheen sloeg. Eindelijk stond zij op en stak het licht weer aan. Zij ging in de schamele leun stoel bij het raam zitten en staarde naden kend over de spaarzaam verlichte, verlaten straten. Zij was een rijke vrouw; zij diende aan dat idee te wennen, evenals aan de verant woordelijkheid die rijkdom met zich mee brengt. Een van die verantwoordelijkheden was zeer zeker het bewaren van het geld en er voor zorgen, dat het niet wegsmolt als sneeuw voor de zon. Het lag zeker niet op haar weg om twintigduizend dollar er vaneen tiende van het geld, dat haai vader haar had nagelaten!weg te gooien voor de een of andere onderzoeker, die Mark ergens opgeduikeld had. Ik doe het niet!, zei zij hardop. Ik doe het niet! Het leek wel of zij er met iemand over debatteerde. De hele zaak was, behalve beledigend, nog belachelijk ook. Wat kon haar de een of andere onbekende onderzoeker schelen, die al of niet misschien het mogelijke mid del kon ontdekken tegen een „ongenees lijke" kwaal? Dat woord, dat vreselijke woord „onge neeslijk", deed haar met een schok tot zichzelf komen. Toen Mark het uitgespro ken had, had het haar geest zelfs niet op pervlakkig beroerd, daar haar gedachten vervuld waren geweest van haar verbitte ring. Maar nu klonk het plotseling in haar geest. Wie behoorde het zich aan te trekken als zij het niet was? Het was een „onge neeslijke" kwaal, waaraan haar vader ge storven was! Zij trachtte die gedachte van zich af te zetten, maar er was geen ontkomen aan. Als haar vader een tiende van die twintig duizend dollar of misschien een twintigste, of een veertigste had gebruikt, toen hij zich voor het eerst ziek begon te voelen, zou hij misschien niet zo hebben behoeven te lijden. Maar het geld had meer voor hem betekend dan de eerste waarschuwende oijnen en hij had er niets aan gedaan. Hij was gestorven met zijn kapitaal intact en nu had zij het allemaal. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6