DE BESPREKINGEN TE KAESONG ZIJN REEDS HEDEN HERVAT Winkelier omgekomen bij brand in Kleine Houtstraat te Haarlem OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT noodweer in bergstreken Franse radicalen doen onder reserve mee aan de regering Weerbericht Amerikaanse officieren Tientallen doden door naar Nederland Admiraal Joy wijst Noordelijke klacht af MacCarthy beschuldigt Jessup Portret van een gelukkig gezin Amerikaanse hulp bijna 8 milliard Oefening van Nederlandse militairen in Duitsland Poging om zijn geld in veiligheid te brengen werd hem noodlottig Truman ontzenuwt Sjverniks verklaring Woeste rivieren sleurden kuizen en mensen mee Moorden op kinderen in Zuid-Engeland Onlusten op wereld- jeugdfestival Tweede vertrouwensvotum voor De Gasperi Het woord is aan „Grote mogendheden moeten confereren" Prijsvraag Thiemefonds Wassenaarse stoplichten Eerste algemene verkiezingen in India Polen wijst Amerikaanse voorlichting de deur Ontploffingen in Indian Springs aangekondigd Amhonese woonoorden Bejaard slachtoffer van overval overleden Cultureel kaartsysteem gjge JAARGANG No 2 i Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 191 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKIO (Reuter) Vandaag zijn de besprekingen over een wapenstilstand in Korea hervat. De UNO-delegatie had voorgesteld dat de besprekingen te Kaesong heden, Vrijdag, om 13.30 plaatselijke tijd, zouden worden hervat. Vice-admiraal joy heeft dit voorstel door een verbindingsofficier aan generaal Nam H doen overhandigen. De Noordelijke delegatie heeft zich daarop met het voorstel eens verklaard. De afgevaardigden van de UNO zijn na ontvangst van het antwoord per hefschroefviiegtulg naar Kaesong vertrokken, waar direct na hun aankomst het overleg met de Noordelijken een aanvang nam. De besprekingen werden na ruim vier uur verdaagd. Het was de langste zitting tot dusver. Zaterdag worden de onderhan delingen voortgezet. De radiostations Peking en Pjongjang zetten de gehele nacht hun aanvallen voort, op het voorstel van de UNO ten aanzien van een gedemilitariseerde zóne. Volgens de uitzendingen was het de Verenigde Sta ten te doen om „het verkrijgen van gunstige posities teneinde een plotselinge aanval op de linie Pjongjang-Wonsan uit te voeren." In de afgelopen nacht deden jachtvlieg tuigen en bommenwerpers van de verbon denen aanvallen op Noordelijke bevoor radingscentra en vliegvelden. Bii een aanval op een Noordelijk convooi ten Zuiden van de Noord-Koreaanse hoofd- WASHINGTON (United Press) De republikeinse senator Joseph MacCarthy heeft gisteravond een storm van veront waardiging in de Senaat ontketend, toen hij de Amerikaanse reizende ambassadeur Philip Jessup ervan beschuldigde commu nistische activiteit uit te oefenen. De leider van die democraten in de Senaat Ernest McFarlanid beschuldigde hierop McCarthy van het „omlaag halen van de waardigheid van de Senaat" door met modder te werpen. McCarthy zei, dat Jessup lid was van .jiiet één, niet twee, maar vijf organisaties, die dekmantels zijn van de communistische partij en zei verder dat Jessup 6000 dollar in ontvangst genomen heeft van de com munistische millionnair Frederick Vander- bilt, die thans in hechtenis is. Dit geld zou Jessup hebben gebruikt voor een publi catie van zijn hand voor het Verre Oosten. Met een rood aangelopen gezicht van woede sloeg McFarland op zijn lessenaar en zei, dat het de taak is van de senatoren om tegelijk met de indiening van de be schuldigingen de bewijzen naar voren te brengen. „Het is tegen de tradities van de Senaat om op onrechtvaardige wijze een persoon te beschuldigen van ontrouw aan zijn land". De democratische senator Herbert Leh man zei, dat Jessup „zijn land goed gediend heeft en niet de geniepige, gemene behan deling verdient die hem hier in de Senaat gegeven wordt onder de dekmantel der onschendbaarheid van de senator". stad werden 70 voertuigen vernield. De leider der UNO-delegatie, admiraal Turner Joy, heeft geantwoord op de Noor delijke nota waarin de beschuldiging werd uitgesproken» dat UNO-vliegtuigen aan vallen hadden gedaan in het geneutrali seerde gebied van Kaesong, op convooien tussen Pjongjang en de stad der onder handelingen. Admiraal Joy zegt in zijn antwoordnota, dat de klacht „zonder waarde" is. Hij zeidc, dat een mededeling omtrent tijd en de route van een tocht tussen de Noord-Koreaanse hoofdstad en Kaesong een eerste vereiste vormde voor het niet doen van aanvallen. „Zonder deze kennisgevingen kan niet ge garandeerd worden, dat geen aanvallen gedaan zouden worden", aldus Joy's ant woord. Verder merkte hij op dat de plaats, waai de aanval zou hebben plaats gehad „aan zienlijk Oostelijk van de hoofdweg tussen Pjongjang cn kaesong is gelegen. Dit feit doet bij mij de vraag opkomen, of uw strijdkrachten de witte vlag niet voor andere doeleinden dan ten behoeve van uw delegatie gebruiken". In de tuin van Clarence House in Lon den genieten de Britse kroonprinses en haar echtgenoot van een der spaarzame zonnige middagen, terwijl de kleine Prins Charles en zijn zusje Prinses Anne in de bloemperken op buit uit zijn. Ruim 650 millioen minder dan gevraagd De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een program voor hulp aan het buitenland tot een bedrag van 7.848.750.000 dollar goedgekeurd. Dit is 651.250.000 dollar minder dan door presi dent Truman is gevraagd. De commissie nam het voorstel aan de E.C.A. als zodanig op 30 Juni 1951 en het gehele program voor hulp aan het buiten land tegen 30 Juni 1954 te beëindigen. De door de commissie goedgekeurde be dragen zijn als volgt: Europa: militaire hulp 5.028 millioen dollar, economische hulp 1.335 millioen. Nabije Oosten en Afrika: militaire hulp 415 millioen en economische hulp 175 mil lioen. Azië en de Pacific: militaire hulp 530 millioen, economische hulp 237.5 millioen en voor het herstel van Korea 11.250.000. Latijns-Amerika: militaire hulp 40 en economische hulp 22 millioen. Bovendien geeft het wetsontwerp van de commissie machtiging tot uitgave van 55 millioen dollar voor ontwikkeling van stra tegisch materiaal dat door de E.C.A. is ver strekt. De commissie keurde het wetsontwerp goed met 20 tegen nul stemmen. De uit de lichting 1950-11 gevormde 31ste regiments-gevechtsgroep zal van 13 tot 23 September deelnemen aan oefeningen van het 1ste Britse legerkorps in het gebied ten Zuid-Westen van Hannover. Bij deze oefe ningen zal de gevechtsgroep, evenals de deelnemende Noorse, Belgische en Deense eenheden, onder Engels commando staan. Adviseurs bij militaire opleiding De Amerikaanse legerleiding heeft met ingang van 1 Augustus 1951 drie hoofd officieren voor enkele maanden ter be schikking gesteld van de Koninklijke Land macht, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst ons mede. Deze ervaren officieren zullen als advi seurs optreden bij de opleiding en oefe ning van het thans voor dé eërste oefening onder de wapenen zijnd personeel en bij de herhalingslichtingen. Het betreft hier: kolonel Hussel Hawkins en de luitenant kolonels Edwin L. Clarke en Franis C. Kelly. Bjj een brand in een winkelhuis in de Kleine Houtstraat te Haarlem is in de af gelopen nacht de winkelier, de 64-jarige heer W. C. Bos, om het leven gekomen bij een poging, een bedrag van ongeveer 1300 in veiligheid te brengen. Hij is daarbij ver moedelijk door de dichte rook bedwelmd geraakt. Toen de brandweer hem vond, was hij reeds overleden. De brand is omstreeks 1 uur door tot dusverre onopgehelderde oorzaak ontstaan op de bovenste verdieping van het huis Kleine Houtstraat 50. Aan de straatzijde bevond zich de slaapkamer van de heer en mevrouw Bos. Enige kamers aan de achter zijde waren verhuurd aan een jong echt paar, dat binnenkort zou emigreren. Dit echtpaar ontwaakte omstreeks 1 uur door een scherpe brandlucht. Via een raam en een afdak wist het aan de achterkant naar builen te komen. De heer en mevrouw Bos, die inmiddels ook wakker geworden waren, snelden langs de trap naar beneden en waarschuwden een overbuurman, die zich onmiddellijk naar de op enkele honderden meters afstand gelegen brandweerkazerne op de Gedempte Oude Gracht begaf. Na zijn alarm was de brandweer binnen en kele minuten met een motorspuit en een Het blussingswerk in volle gang. ladderwagen ter plaatse. Toen bleek dat de heer Bos weer naar de bovenste verdieping was gegaan, snelden enige brandweerlieden naar boven. Zij vonden de winkelier op de eerste verdieping. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Het stoffelijk over schot werd met een ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Met enkele stralen op de waterleiding had de brandweer het vuur op de bovenste verdieping binnen een half uur bedwongen. Deze verdieping was toen echter geheel uitgebrand. De eerste verdieping en de winkel kregen veel waterschade. De win kelvoorraad, bestaande uit lederwaren, koffers en tassen, was door omwonenden tijdig in veiligheid gebracht, mevrouw Bos vond bij buren onderdak. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers, die korte tijd na het uitbreken van de brand ter plaatse was, kweet zich van de droeve taak, haar met het overlijden van haar echtgenoot in kennis te stellen. WASHINGTON. (Reuter). President Truman las Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie een tevoren opgestelde ver klaring voor, waarin hij commentaar gaf op Sjverniks jongste schrijven aan hem. „De president der Sovjet-Unie schreef mij", aldus Truman, „dat de Sovjet-Rus sische regering de uitwisseling van menin gen en inlichtingen tussen het Sovjet-volk en andere volken niet belemmert. Doch dat is onjuist, althans wat betreft onze tot nu toe opgedane ervaringen. Het Kremlin heeft vérgaande en strikt ten uitvoer gelegde verbodsbepalingen uit gevaardigd voor het reizen van Sovjet burgers in het buitenland en van vreem delingen in de Sovjet-Unie. Overeenkom stige verbodsbepalingen bestaan voor het lezen door Sovjet-burgers van buitenland se kranten, tijdschriften en boeken en het luisteren naar niet-communistische radio zenders. De Sovjet-regering legt grote be dragen ten. koste aan het storen van de uitzendingen van „De stem van Amerika" en van andere radio-stations der vrije we reld. De Russische vrouwen van buiten landse burgers mogen de Sovjet-Unie niet verlaten, om zich bij hun echtgenoten te voegen. De Russische regering heeft nog vele andere bepalingen in het leven geroe pen, die even zovele belemmeringen zijn voor een vrij reisverkeer, onbelemmerde verbindingen, en een ongestoorde uitwis seling van meningen en inlichtingen tus sen de Sovjet-Unie en de rest van de wereld. De overstromingen in Noord-Italië en Zuid-Zwitserland hebben, voorzover tot nu toe bekend, tientallen doden ge- eist. Aan Zwitserse kant vielen vijf doden te betreuren, aan Italiaanse zijde 29 van wie de meesten in het gebied van het Ccmomecr. De Italiaanse auto riteiten vrezen dat het dodencijfer nog hoger zal blijken te liggen, wanneer het contact met de bergplaatsen rond om het Comomeer hersteld is. De meeste slachtoffers zijn gevallen in het dorp Cora Lario. waar drie rivie ren, de Livo, de Liro en de Albano plotseling in wild kolkende stromen veranderden. Na een dijkdoorbraak verwoestte het ontstuimige water ge bouwen waarin zich vele personen be vonden. Er worden talrijke personen vermist. Ruim 20.000 touristen die hun vacantie doorbrengen op diverse punten in het Zwitserse kanton Tessino zijn aan deze plaatsen gekluisterd als gevolg van de overstromingen die alle punten ten Zui den van Bellinzona geïsoleerd hebben er- welke overal zware schade hebben aan gericht. Als gevolg van het versperd geraken van de St. Gotthardweg wordt een hon derdtal wagens met Italiaans fruit, be stemd voor Scandinavië en Engeland, te Chiasso opgehouden. Zij worden omgeleid over Milaan naar de Simplonpas. Ook de sneltreinen Rome-Parijs en Stockholm- Rome worden omgeleid. In het dal van Verzasca dreigt de ge zwollen rivier het krachtstation, dat Lu gano van electriciteit voorziet, te vernielen. Ook de Jamboree in Bad Ischl in Oosten rijk heeft onder het noodweer geleden. Donderdagmorgen tien uur plaatselijke tijd is een wolkbreuk boven het kamp van de Jamboree losgebarsten. Verkenners, die hun tenten in het lage gedeelte van hei kamp hebben opgeslagen, zijn druk doende kanaaltjes te graven om het water af te leiden, geholpen door hun fortuinlijker kameraden, die op hoger gelegen terreinen hun tenten hebben opgeslagen. Uit Rome wordt gemeld dat een 30 me ter hoge muur van modder en water uit de gezwollen bergstroom San Vincenzo in het dorpje Gera een herberg wegvaagde. De eigenaar van de herberg, zijn vrouw, een dochter cn vijf gasten (twee vrouwen met drie kinderen) werden door het kol kende water meegesleurd en zijn nog nier. teruggevonden. Verderop verwoestte de stroom twee an- LONDEN, 9 Aug. (Reuter). In Zuid- Engeland heerst bezorgdheid naar aanlei ding van vier moorden op jonge meisjes, die zich in een maand tijds daar hebben voorgedaan. Het eerste slachtoffertje was de zevenjarige Christine Butcher, die op 10 Juli geworgd werd gevonden in een weide in Windsor. Op 2 Augustus vond men de elfjarige Sheila Attwoo in Ca- versham, bij Birmingham, dood waar schijnlijk ook geworgd in een tuin in de buurt van haar tehuis. Een dertigjarige arbeider wordt van deze moord verdacht. De laatste twee moorden werden bedreven in Bath (Somerset). Hier vond men Don derdag het lijkje van de negenjarige Ce cily Batstone, die reeds een dag lang werd vermist, en die woonde in de buurt van de plaats waar men eerder de zesjarige Bren- da Goddard geworgd had gevonden. De ouders in de betrokken plaatsen tref fen thans maatregelen voor betere beveili ging van hun kinderen en eisen meer be scherming van cle politie, vooral in de va- cantietijd. Een man, verdacht van de laatste moord, is gearresteerd. dere huizen en voerde negen personen, onder wie vijf kinderen, mee. Uit het na burige dorp Domaso wordt gemeld, dat daar twee slachtoffers zijn gevallen. Donderdagavond, na 36 uur van hevige regens en verwoestende overstromingen, bedroeg het aantal in Noord-Italië vermiste personen 26. Men neemt aan dat zij allen om het leven zijn gekomen. Naar schatting werden er 200 personen gewond. De schade, aan te velde staande gewas sen, huizen, wegen en telefoonlijnen aan gericht, is enorm en loopt in de milliarden lire. Honderdduizenden zijn in ellende ge dompeld. Demonstraties tegen onvoldoende voeding BERLIJN (United Press) Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft de waarnemend minister-president van Oost- Duitsland, Walter Ulbricht, het ontslag en de arrestatie bevolen van enige der hoog ste leiders der Oost-Duitse jeugdbeweging in verband met stijgend levensmiddelen- gebrek en groeiende ontevredenheid onder de deelnemers van het communistische jeugdfestival. In de West-Berlijnse bladen kan men voorts lezen, dat het tot „ernstige inciden ten" is gekomen toen de jongelieden protesteerden tegen de voedselvoorziening en de wijze waarop zij waren onderge bracht. Volgens „Der Abend" kwam het in het kamp Miiggelsee tot een demonstratie, nadat de bewoners in geen drie dagen een warme maaltijd hadden gekregen. Dit blad weet te vertellen dat acht jongelieden ge arresteerd zijn wegens het verspreiden van anti-communistische vlugschriften. De „Telegraf" meldt dat het tot een handgemeen tussen de jeugd en de Volks- politie kwam, nadat de politie zestig jonge lieden had gearresteerd, die een bezoek aan West-Berlijn hadden gebracht. Het heeft de jeugdige gedelegeerden van het Oost-Berlijnse vredesfestival enige moeite gekost te geloven, dat zij de burge meester van West-Berlijn, Ernst Reuter, werkelijk ontmoet hadden. Men wees de burgemeester aan, juist toen deze alleen uit een warenhuis in hef Westelijk deel der stad kwam. „Dat kan'onmogelijk de bur gemeester zijn", v/as het oordeel van een jongeling. „In Dresden kom' de burgemees ter alleen maar op straat in gezelschap van een lijfwacht". De Amerikaanse militaire politie heeft gister in Saalfelden (Oostenrijk) met de blanke bajonet ongeveer 300 Britse en Franse jeugdige communisten in een trein gedreven, met bestemming Innsbrück, en hiermee een nieuwe poging van de commu nisten teniet gedaan om Berlijn te bereiken. Officieren, belast met de trein-contröle in deze zónegrensstad, zeiden dat tenminste één persoon een steek van een bajonet heeft gekregen, toen hij trachtte zich door de Amerikaanse linie een weg te banen. Niemand werd echter ernstig gewond. De communisten waren hier eergister avond met twee extra-treinen aangekomen en toon hen niet werd toegestaan de zóne- grens te passeren gingen zij op de spoor rails zitten en scheldwoorden tegen de Amerikanen roepen. Toen zij gisterochtend hun tweede maaltijd die hun door de Ame rikanen was verstrekt, op hadden, deden zij opnieuw een poging om de grens over te steken. ROME (Reuter). Na de Senaat heeft Donderdag ook de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden haar vertrouwen in de regering De Gasperi uitgesproken. PLEVEN WORSTELT DOOR STROOM VAN WEIFELINGEN (Van onze correspondent te Parijs) De algemene indruk in politieke kringen te Parijs is, dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, mr. Pleven, die zoals bekend Woensdag door de Kamer als for mateur bevestigd werd, er vandaag nog wel in slagen zal het nieuwe kabinet op poten te zetten. Men is hier dus, na een maand van teleurstellingen, ergernis en desillusies optimistischer gestemd, ondanks genoemde onvoorziene omstandigheden waarmee men bij een Franse kabinetsformatie tot het laatste ogenblik rekening dient te houden. Pas gisteravond laat is de formateur definitief aan het werk kunnen tijgen om dat hij tot dat moment moest wachten op een beslissing der radicalen, die nog steeds niet goed wisten of zij wel of niet in Plevens bootje zouden stappen. Maar ten slotte kwam tegen tienen een bevestigend antwoord van de zijde der radicalen, die niettemin een conditie stelden inzake de vrijheid van stemmen voor de ministers in het parlement bij belangrijke problemen, welke conditie toen weer voor de katholie ken aanleiding werd hun bereidheid tot medewerking opnieuw aan de orde te stel len. Vanochtend is echter medegedeeld dat de bezwaren der M.R.P. zijn opgeheven en dat de partij aan de regering zal deelnemen. Een Franse motie PARIJS (Reuter). De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Natio nale Vergadering heeft Donderdag een motie goedgekeurd, waarin wordt aange drongen op het houden van een conferentie van de grote mogendheden, zonder dat hierdoor aan het gezag van de UNO afbreuk wordt gedaan. In de motie, die door de Nationale Ver gadering zal worden besproken, wordt ook gezegd, dat „dergelijke onderhandelingen pas na het sluiten van een wapenstilstand in Korea met effect kunnen worden ge voerd." Tevoren had de commissie een commu nistische motie verworpen, waarin werd aangedrongen op „het openen van bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de vijf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese volksrepubliek, en het tekenen van een wereldvredesverdrag tussen deze landen, waar alle staten zich bij kunnen aansluiten." Niettemin beleven al deze weifelingen, gevoegd bij de weigering der socialisten tot actieve deelneming, weinig goeds voor de levensvatbaarheid van Plevens toekomstig kabinet. Zeker lijkt dat Pleven ten minste twee nieuwe departementen wil oprichten. In het ene, dat onder leiding zou worden ge steld van René Mayer, zouden alle econo mische diensten worden samengetrokken, terwijl het andere departement zich uit sluitend bezig zou houden met de herzie ning van het administratieve apparaat, dat inderdaad is vastgeroest in de bureaucratie en dus een revisie best verdragen kan. Het Gerrit Jan Thiemefonds, dat zich ten doel stelt de kennis en de schoonheid dei- grafische vakken te bevorderen, stelt de gelegenheid open om mede te dingen in een prijsvraag, welke zal omvatten het schrijven van een manuscript over het onderwerp „Het welverzorgde boek". In zendingen onder motto, kunnen tot uiter lijk 1 Januari 1952 geschieden aan het adres "Van Eeghenstraat 70, Amsterdam-Z. De auteursrechten van bekroonde inzen dingen komen geheel aan het fonds. Be schikbaar gesteld worden drie prijzen, een eerste van 500. ppn tweede van 350 en een derde van 250. De jury bestaat uit de heren: L. J. C. Boucher, mr. H. de la Fontaine Verwey, G. Groen, jhr. dr. M. R. Radermacher Schorer en G. J. Scheepers. K.N.A.C. vraagt waarschuwing Mede naar aanleiding van enige onge vallen en tal van bijna-ongevallen bij het verkeerslicht op de Rijksweg Den Haag Amsterdam ter hoogte van het dierenpark te Wassenaar, heeft de KNAC zich tot Rijks waterstaat gewend met het verzoek zo danige voorzieningen te treffen, dat het verkeer tijdig op de verkeerslichten wordt attent gemaakt, zodat het abrupt stoppen op deze snelverkeersweg niet meer nodig zal zijn. De KNAC is van mening, dat een oplos sing gevonden zou kunnen worden door het aanbrengen op ruime afstand van de verkeerslichten van gele flikkerlichten, die alleen in werking zijn als het verkeerslicht brandt, wat zoals bekend slechts ge durende een klein gedeelte van het etmaal het geval is. Een aanduiding op het weg dek is voor nadere waarschuwing wel is waar minder geschikt maar volgens cle KNAC toch altijd te verkiezen boven de huidige toestand. Fran cis q ue Sarcey: Die sterk is en volhardt bedwingt tenslotte altijd de Fortuin, die een vrouw is. De eerste algemene verkiezingen volgens de grondwet van India zullen 1 Januari van het volgende jaar beginnen en 24 Januari eindigen, zo heeft de Indiase mi nister van Justitie medegedeeld. In som mige hoge gebieden zal de verkiezing echter mogelijk reeds in October geëindigd zijn daar deze gebieden later cloor zware sneeuwval geïsoleerd zouden worden. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdagavond medegedeeld, dat de Poolse regering heeft bepaald, dat alle Amerikaanse werkzaamheid op cultureel gebied in Polen moet worden gestaakt. De Amerikaanse regering heeft thans opdracht gegeven, dat het Poolse propagandakan- toor te New York binnen de komende 24 uur moet worden gesloten. „Polen heeft op een volkomen onge rechtvaardigde wijze ingegrepen in de vrije uitwisseling van inlichtingen met de "Ver enigde Staten", aldus wordt in de verkla ring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. „Dit Poolse op treden staat in scherpe tegenstelling tot de jongste Russische verklaringen over het verzekeren van de vrede en het bevorderen van vriendschappelijke betrekkingen tussen de volken". De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekend gemaakt, dat na 15 Augustus een reeks ontploffingen van mid delmatige kracht zullen plaats hebben op het proefterrein van Indian Springs. Er wordt niet gezegd of het hier atoomonitplof- fingen zal gelden. De commissie deelt slechts mede, dat „geringe hoeveelheden explosieven van grote kracht" gebruikt zullen worden. De proeven zullen enkele maanden duren. Tweede Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Krol (C.H.U.) heeft de minister van Binnen landse Zaken schriftelijk gevraagd of het de minister bekend is dat er in de Ambo- nese woonoorden een geprikkelde stem ming heerst, omdat ten gevolge van de door de regering genomen maatregelen het volgens de Ambonezen vereiste persoon lijke contact met leden van het Bureau Züid-Molukken cn met bestuurders van de Stichting Door de Eeuwen Trouw gemist moet worden. De heer Krol heeft voorts gevraagd of de minister niet van oordeel is dat deze Ambonezen door het gemis van dit contact terecht het gevoel moeten hebben dat zij in Nederland slechts worden getolereex-d, ten gevolge waarvan het gevaar voor het op treden van ongeoorloofde reacties niet denkbeeldig is. Ten slotte vroeg de heer Krol of de minister wilde overwegen om in het belang van de rust der Ambonese be volking in de woonoorden zowel de tegen het Bureau Zuid-Molukken als de tegen de bestuurders der Stichting Door de Eeuwen Trouw genomen maatregelen op te schor ten. De 79-jarige P. van der Laan, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in zijn woning aan de Oosterweg in de Purmer door indringers werd neergeslagen, is heden in het ziekenhuis te Punnerend overleden. Zijn oudste zuster, die eveneens ernstig werd mishandeld, verkeert nog in levensgevaar. De toestand van de andere zuster is verbeterd. Zij zal waarschijnlijk de gevolgen van de mishandeling te boven komen. Door het Haags Cultureel Centrum werd na maandenlange arbeid een kaartsysteem opgezet dat enig in Nederland mag worden genoemd. Uit het adressenmateriaal van twaalf grote instellingen en verenigingen die zich bewegen óp het gebied van kunst en cultuur en uit de adressen van de vaste bezoekers van toneelvoorstellingen en con certen werd een centrale kartotheek sa mengesteld, die de namen bevat van vrij wel alle inwoners van 's-Gravenhage en de randgemeenten, van wie bekend is dat zij zich daadwerkelijk voor enigerlei uiting op het gebied van kunst en cultuur inte resseren. Deze concentratie van het her en der verspreid liggende adressenmateriaal be tekent een aanzienlijke besparing van tijd en materiaal voor de instellingen en ver enigingen, die met een propaganda-actïe op cultureel gebied een groot maar gese lecteerd publick willen bereiken. VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en aanvanke lijk overwegend droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige of harde, overigens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West, Weinig verandering in temperatuur. 11 Augustus Zon op 5.16 uur, onder 20.14 uur. Maan op 15.56 uur, onder 22.57 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Zaterdag 11 Augustus Hoog water: 9.04 en 21.36 uur. Laag water: 4.32 en 16.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1