Parlementsleden, arbeidersleiders en krantenredacteuren gearresteerd Climax in de spanning tussen Bonn en de geallieerden De linkse gelederen werden gedund Schumacher: geallieerde beloften kloppen niet met de praktijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Critiek van Sovjet-Unie en India in herzien ontwerp genegeerd Stokes ontkent Perzische bewering, dat Brits voorstel verworpen is DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 295e JAARGANG No 196 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Indonesische regering slaat toe op vermoeden van staatsgreep )p onwettig wapenbezit staat nu de doodstraf De Dam is geen Hydepark „China saboteert Kremlin" Geheim rapport in Amerika gepubliceerd KrijVsgevangenen gewagen van Russische oorlogsvrees Het woord is aan HET JAPANSE VREDESVERDRAG West-Duits proefballonnetjeAdenauer wil naar Truman Noordelijken accoord met Joy's voorstel Sub-commissie ingesteld voor dema rcatie-lijn VERWARRING IN TEHERAN Arthur Schnabel overleden Relletjes in West-Berlijn JAARGANG No 82 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 9S, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295- Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (Aneta) Zestien leden van het Indonesische parlement, de Communistische partij, de Sobsi en de Partai Buruh zijn in de afgelopen nacht gearresteerd. Volgens Aneta bevinden zich hieronder van de Communistische partij mevrouw Mudigdo, en de heren Tjugito, Djoko Sudjono en Sarwono van het Front Buruh de heer Mustafa van de Partai Murba de heren Pandu, Sudyono en Maruto van de Boerenbond Sidik Kertopati. Het tiende parlementslid, dat gearresteerd werd, is de heer Siouw Giok, thans partijloos. Voorts zijn gearresteerd 5 redacteuren van het Chinese blad „Sin Po", en wel een redacteur van de Indonesische en 4 redacteuren van de Chinese editie. De vice-voorzitter van het parlement, mr. Tambunan, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de parlementscommissie van overleg besloten heeft een delegatie naar de minister-president af te vaardigen om nadere inlichtingen in te winnen. Aneta heeft voorts vernomen, dat ook gearresteerd zijn twee hoofdambte naren van het ministerie van Arbeid Abdul Rachman en Suprapto, benevens een der leiders van de vereniging van de arbeiders in de oliebedrijven, Perbum", Situmeang. De regering zal hedenavond in een besloten zitting van het parlement een verklaring afleggen. In parlementskringen was men van mening, dat de arrestaties zijn verricht wegens het vermoeden, dat een poging tot een staatsgreep zou geschieden. Omstreeks het middaguur heeft een mobiele brigade het parlementsgebouw, waar een vergadering gaande was, afgezet. Niemand ook de pers niet kon het gebouw verlaten. Inmiddels melden Aneta's verslaggevers, dat de arrestaties allen zijn verricht op last van de procureur-generaal. Voorts wordt gemeld, dat het centraal kantoor van de communistische partij vanochtend onder zware bewaking van de militaire politie stond. Onder de gearresteerden van het >lad „Sin Po" bevindt zich ook de directeur, Ang Jan Goan. Een half uur, nadat de mobiele brigade een cordon had gelegd om het parlements gebouw, kregen de zich daar bevindenden weer de gelegenheid naar buiten te gaan. Dit geschiedde, nadat het door de mobiele brigade gezochte parlementslid Sarwono van de P.K.I. had verklaard zich tegen de arrestatie niet te zullen verzetten. De heer Sarwono verklaarde aan Aneta, dat blij - Irens het hem voorgelezen arrestatiebevel Mr. Snow op de Dam In tegenstelling met hetgeen in Hyde- Park in Londen wel mag is het niet toe gestaan zonder vergunning op de Dam in Amsterdam redevoeringen te houden. Dit ondervond Woensdagmiddag het Britse Parlementslid Julian Snow, die om kwart over vijf op een bankje klom, dat op de Dam was geplaatst en een toespraak be gon te houden. Tien minuten later werd bij door een agent van politie naar het bureau Warmoesstraat begeleid. Mr. Snow, die voor de Labourpartij zit ting heeft in het Engelse Lagerhuis, is een aanhanger van de idee voor een wereld regering. Hij is naar Nederland gekomen om Nederlandse parlementsleden te bewe gen deel te nemen aan een conferentie, die eind September in Londen zal worden ge houden met het doel om tot een wereldre gering te geraken. In de tien minuten, dat hij gelegenheid had zich tot de voorbij gangers op de Dam te wenden betoogde hij dat het noodzakelijk is de leden der Eerste en Tweede Kamer op te wekken naar Londen te gaan. „De vrede kan al- teen gehandhaafd worden als er een uni versele regering is. Dat wil niet zeggen, dat de naties hun souvereiniteit zullen ver hezen". De redevoering trok de aandacht van ongeveer honderd voorbijgangers. Nadat oen op de Dam surveillerend agent mr. Snow had gevraagd of hij toestemming nad voor het houden van zijn toespraak on een ontkennend antwoord had gekregen, Vfoeg de agent hem mee te gaan naar het Politiebureau. Mr. Snow had des middags om vier uur getelefoneerd met wethouder B. C. Franke on hem toestemming gevraagd op de Dam |e mogen spreken. Gezien het korte tijds bestek was het de wethouder niet moge- hjk geweest deze toestemming te verlenen. Op het politiebureau heeft de politie mr. Snow de raad gegeven in Nederland niet zonder toestemming in het openbaar rede voeringen af te steken, omdat zulks ver boden is. zijn aanhouding verband hield met de ge beurtenissen in Priok en het vermoeden van een poging tot een staatsgreep. De minister van Voorlichting, de heer A Mononutu, heeft op een persconferentie verklaard, dat in de kabinetszitting van Woensdag is besloten, dat onwettig wapen bezit of onwettige wapenhandel voortaan gestraft zal kunnen worden met de dood straf. Nog meer arrestaties Niet alleen bij de Sin Po, ook bij andere te Djakarta verschijnende bladen blijken arrestaties te zijn verricht. Het gearresteer de parlementslid Siouw Giok Tjhan leidde de redactie van Harian Rakjat. Voorts zijn gearresteerd de heren Hasan van „Indone sia Raya", Lie Kit Foe van het Chinese blad „Cheng Limen" en Liem Khoen Hian, voormalig hoofd van een politieke partij, genaamd Persatuan Tionghoa Indonesia. Ook in Tangerang werden volgens een bericht van de correspondent van Aneta in totaal 22 personen gearresteerd. De voorzitter van de typografenvereni- ging, de heer Surahdjo, is eveneens door de militaire politie aangehouden. De ar chiefstukken van de vereniging, die be trokken is geweest bij de stakingsactie bij de drukkerij Kolff, werden in beslag ge nomen. De massale arrestaties in Djakarta onder de communistische en zeer linkse leden van het parlement, de redacteuren van de linkse Chinese dagbladen en arbeiderslei ders kwamen weliswaar niet geheel onver wacht na de reeksen van arrestaties in de laatste weken te Medan, Cheribon en Oost- Java, maar vormden toch zeker een grote verrassing in parlements- en politieke kringen. Het normale leven in de hoofd stad, voorzover zich dit op straat afspeelt, werd overigens door de gebeurtenissen aan de vooravond van de zesde herdenking van de proclamatie van de onafhankelijkheid van Indonesië niet beïnvloed. Officiële mededelingen over de arrestaties blc^fen ook thans nog uit, doch het is te verwach ten, dat na, de verklaring, die de regering hedenavond in een besloten zitting van het parlement zal afleggen, ook wel publieke verklaringen zullen komen. WASHINGTON, (Reuter) In een door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken voor „the Voice of America" voorbereide uitzending wordt gezegd dat Wladiimir Rogof, chef van „Tass" te Peking, enige weken geleden een voor het Kremlin bestemd „uiterst geheim rapport" heeft opgesteld, waarvan de inhoud ter kennis van het Westen is gekomen. In dit rapport zegt Rogof, dat de Chinese communistische leiders „op rechtstreekse, daadwerkelijke en opzettelijke wijze de be langen der Sovjet-Unie bij de Koreaanse oorlog saboteren. Rogof klaagt er over dat de leiders der Chinese communisten „in sterke mate afwijken van de door het Kremlin gevolgde politieke gedragslijn". Ook zegt hij dat de Chinese bevolking „in toenemende mate uiting geeft aan haar on tevredenheid en van mening is dat China opzettelijk in een Russische oorlog wordt verzwakt". Rogof zegt, dat het afwijken van de Kremlinlijrc door Mao Tse-Toeng en de zijnen steeds opnieuw remmend heeft ge werkt op de verrichtingen der Chinese rode legers in Korea. „De wijze, waarop de Chi nezen hun fronttroepen bevoorraden, lijkt nergens op. Sinds het begin van de Kore aanse oorlog liggen in de grotere Chinese havens geweldige voorraden van allerlei soorten oorlogsmateriaal gereed, maar zij worden niet gebruikt", aldus Rogof, die verder zegt, dat de ontevredenheid voor een groot gedeelte wordt veroorzaakt door de Chinese „vrijwilligers" in Korea, die er ge noeg van hebben en naar hun land wensen terug te keren. Na er op gewezen te hebben dat de Chi nezen er over klagen dat de Sovjets pogen het Chinese leger te verzwakken, teneinde op deze wijze een toekomstige machtige vijand namelijk China, uit te schakelen, besluit hij zijn rapport met de waarschu wing dait zelfs in de gelederen der Chinese communistische partij het verzet tegen de Russische politiek toeneemt. BERLIJN (United Press) Krijgsge vangenen, die na een zesjarig verblijf in de Sovjet-Unie in Berlijn zijn aangeko men, vertelden, dat de Russische fabrie ken dag en nacht gonzen van activiteit en dat de Sovjet-Unie ..net als Duitsland in 1939 gereed is voor de oorlog". De zijspo ren in geheel Rusland staan vol goederen wagens met oorlogsmateriaal. De krijgsgevangenen vroegen de U. P.- correspondent hun namen en nationalitei ten niet te vermelden, omdat anders de vrijlating van hun landgenoten, die zich nog in de Russische kampen bevinden, in gevaar zou kunnen komen. Zij vertelden, dat zij onder de Russische bevolking een wijdvertakte vrees voor de oorlog hadden aangetroffen. Naar zij zeiden, hadden de Russen hen goed behandeld; in de eerste jaren na de oorlog zelfs beter dan de Russische bur gers. La Bruyère: Manieren, die men verwaarloost als kleinigheden, zijn vaak oor zaak dat de mensen over u be slissen, ten goede of ten kwade. In de Amsterdamse Hortus is Woensdag een Victoria Regia tot bloei gekomen, welk feit door vele natuurliefhebbers'werd bewonderd. De bladen op de foto zijn ruim l'/s meter groot. De foto toont de witbloeiende Victoria Regia in de Amsterdamse Hortus. WASHINGTON, (Reuter) Het her ziene voorstel voor een Japans vredesver drag (een herziening op het in het midden van Juni rondgestuurde voorstel) houdt als voornaamste verandering in, dat de Japanse souvereiniteit uitdrukkelijk wordt erkend, zulks op verzoek van Indonesië. Het voor stel is verzonden door Amerika en Groot- Brittannië. De door India en de Sovjet-Unie geuite critiek op het eerste voorstel is ge negeerd. De Sovjet-Unie had zich namelijk verzet tegen het niet-opleggen van beper kingen aan een Japanse herbewapening. India had zich uitgesproken tegen het voor behoud om geallieerde troepen in Japan te mogen stationneren India heeft eveneens het voegen van Formosa bij communistisch China voorgesteld, alsmede het plaatsen onder trustschap van de UNO van de stra tegische Rioekioe- en Bonin-eilanden. De algemene bepalingen over Japanse herstel betalingsplichten zijn enigszins verzwaard, doch men is niet ingegaan op de specifieke eisen van de Philippijnen en Birma; Het nieuwe ontwerp-verdrag is in wezen het zelfde als het voorgaande Men moet dan ook verwachten, dat het de zelfde re acties zal uitlokken. De souvereiniteitsclau- sule luidt: „De geallieerde mogendheden erkennen de volledige souvereiniteit van het Japanse volk over het Japanse gebied en zijn territoriale wateren". Japan ontvangt opdracht om „overeen komstige vredesverdragen" te sluiten met de landen, die niet aan de ondertekening te San Francisco deelnemen, doch vroeger deel uitmaakten van landen, die actief met Japan hebben gestreden. Dit heeft betrek king op de staten Laos, Vietnam en Cam bodja. De nieuwe tekst bevat tal van wijzi gingen, opgenomen op verzoek van de Zuid-Amerikaanse landen, Nederland en Frankrijk. Hierdoor wordt in de econo mische clausules duidelijker gezegd welke Japanse bezittingen door geallieerde en neutrale landen overgenomen of behouden kunnen worden Waarschuwing WASHINGTON, (United Press) John Foster Dulles uitte gisteren in een radio rede aan het adres van Rusland de waar schuwing dat dit land beter zal doen geen delegatie naar de conferentie over een BONN, (Reuter) De West-Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, zal gaarne binnen kort naar Washington vliegen om met president Truman over de geallieerde bezet- tingskosten te spreken, aldus heeft dr. von Brentano, fractieleider van Adenauers partij, Woensdag verklaard. Zoals gemeld is Adenauer uitgenodigd om in de komende herfst een bezoek te brengen aan Engeland. Von Brentano verklaarde, dat nog geen officiële uitnodiging van Truman was ontvangen. De aankondiging van Adeauers voornemen wordt gezien als een aanduiding, dat de kanselier het ogenblik gekomen acht, waarop hij ter bevestiging van de positie van zijn regeing een geallieerde ruggesteun dringend nodig heeft. De weigeringen waarop de Duitse verzoeken zijn gestuit, hebben in de regeringscoalitie diepe indruk gemaakt en in vrijwel alle persorganen is de vraag gerezen of Duitsland in de gealleerde bedoelingen nog vertrouwen kan blijven koesteren. De oppositieleider dr. Schumacher heeft verklaard, dat hij de ontevredenheid van het Duitse volk over wat het ziet als te ge ringe ontvankelijkheid der geallieerden voor de Duitse wensen, zal gebruiken voor een frontaanval op Adenauers regering. „Alle geallieerde beloften, niets van Duits land af te dwingen, worden door de prak tijk weerlegd. Men tracht de Duitse mili taire bijdrage zo voordelig mogelijk te kopen, doch wij wensen geen logische din gen als koopprijs te aanvaarden," aldus Schumacher. In Bonn was bekend dat een poging om bij Amerika gehoor te vinden voor de Duitse argumenten van de kanselier ver langd was door vice-kanselier Bliieher, lei der van de liberale vleugel van de regering. Van officiële zijde is verklaard, dat van een uitnodiging van Washington voor de Duitse regeringschef tot nog toe geen sprake is. De West-Duitse regering heeft bekend gemaakt dat Von Brentano „verkeerd be grepen" is. Hij had alleen maar bedoeld te zeggen, dat het heel wel mogelijk was dat de kanselier een uitnodiging van de Ame rikaanse regering om in Washington be sprekingen te voeren zou accepteren. De spanningen in de verhouding tussen West-Duitsland en de geallieerden hebben een nieuwe climax bereikt door de weige ring van de Ruhr-autoriteit om de Duitse kolenexport te verlagen en door de weige ring van de Hoge Commissie om de voor dit jaar opgelegde acht milliard mark be- zettingskosten te verlagen. Dr. Schumacher, leider van de West- Duitse oppositie, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat wanneer het plan-Schuman in zijn huidige vorm in wer king zou worden gesteld, zulks een verlen ging van het huidige kolentekort van Duits land met 50 jaar zou betekenen. „Het is een grote vergissing te denken, dat de organen van het plan-Schuman een groter interna tionaal saamhorigheidsgevoel zouden kwe ken dan het gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied", zeide Schumacher. „Er is geen positieve aanwijzing, dat de geallieerden het gezagsorgaan werkelijk zouden ontbin den als het plan-Schuman van kracht wordt". Op vragen aangaande de vervanging van Adenauer wil naar Washington, doch Washington heeft hem niet uitgenodigd en Amerikaanse autoriteiten in Bonn en Frankfort weten niets af van plannen om hem te inviteren. het bezettingsstatuut antwoordde Schu macher, dat „alle geallieerde beloften om geen voorwaarden door politieke druk af te dwingen worden tegengesproken door hun handelwijze, waarbij zij Duitslands mi litaire bijdrage koppelen aan een verzach ting van het bezettingsregiem". Schumacher zeide nieuwe verkiezingen als een „nationale en internationale nood zakelijkheid" te beschouwen. Wat de kwes tie van de Duitse bijdrage aan de verdedi ging betrof, waren de tegenstellingen tus sen oppositie, bondsregering en de geal lieerden volgens hem onoplosbaar. Vredesverdrag met Japan te sturen met een opdracht die conferentie te laten misluk ken. „Wij zijn er zeker van dat een derge lijke tactiek zal mislukken", zei hij. Hij liet uitkomen, dat de jongste tekst van het gewijzigde ontwerp-vredesverdrag definitief is en dat verdere wijzigingen niet zullen worden toegestaan. Hij verwacht dat „een grote meerderheid" hét ver drag in San Francisco zal tekenen. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China het voorgestelde Japanse vredesver drag, dat in September in San Francisco getekend zal worden, als „fundamenteel onaanvaardbaar" heeft verworpen. TOKIO. (Reuter). Heden hebben de Noordelijken op de bespreking te Kaesong het voorstel van vice-admiraal Joy goed gekeurd om de kwestie van het vaststellen van een demarcatielijn voor het staken van het vuren aan een sub-commissie over te dragen. Volgens een communiqué van de UNO zijn de wapenstilstandsbesprekingen voor de duur van de zitting van de sub commissie uitgesteld. De onderhandelaars zullen weer tezamen komen als de com missie dit zou voorstellen. Vice-admiraal Turner Joy had gisteren het voorstel voor een sub-commissie ge daan. De Noordelijken hebben thans voor gesteld, dat de sub-commissie zou bestaan uit twee gedelegeerden van elke partij, in plaats van een gedelegeerde, zoals door admiraal Joy was geopperd. Hiertoe is thans besloten. Morgen zal de sub-commissie haar eer ste vergadering houden. De subcommissie heeft tot taak aanbe velingen te doen over wegen en middelen om uit de huidige impasse te komen. Woensdag is in een uitzending van Ra dio-Peking verklaard, dat de Amerikaanse voorstellen voor een demarcatielinïe „geen wapenstilstands-, doch overgave-voorstel- len" waren. Volgens de radio heeft generaal Nam H verklaard: „Wij willen vrede, doch wij zijn niet gekomen om ons over te geven". TEHERAN (Reuter). Er bestaat mo menteel enige verwarring ten aanzien van de Brits-Perzische oliebesprekingen, nu de adviseur van Mossadeq dr. Hoessein Fate- mi, heeft meegedeeld, dat de premier de Britse voorstellen van de hand heeft gewe zen, hetgeen door Stokes beslist is tegen gesproken. Volgens Fatemi heeft Mossadeq Dinsdagavond de volgende drie tegenvoor stellen gedaan: Perzië stemt er mee in aan Engeland zo veel olie te verkopen, als dit land nodig heeft; de vorderingen van heide partijen vormen een onderwerp voor studie en bespreking; de Britse staf moet zijn werkzaamheden voortzetten. Op een persconferentie na de besprekin gen van Woensdagmorgen sprak Stokes zijn verwondering uit over de verklaring van Fatemi. „Niets is verworpen, niets is aan vaard. Ik. ben er van overtuigd, dat deze voorstellen de beste zijn, die Perzië zich kan wensen", aldus Stokes. Stokes heeft gisteren de bijzonderheden van het Britse plan tot regeling der olie kwestie bekendgemaakt. In zijn verklaring wordt gezegd, dat de Britse regering en de Brits-Iraanse olie maatschappij het principe van de nationa lisatie erkennen. De Brits-Perzische samen werking zal zijn gebaseerd op het recht van Perzië om te gaan over de „exploratie, winning en exploitatie van de olie in Per zië". Dit is de basis, die door Harriman namens de Perzische regering werd voor gesteld en op grond waarvan de Britse de legatie naar Perzië is gekomen. Stoke's voorstel zegt verder: „De natio nale Perzische oliemaatschappij zal eige naresse zijn van alle activa in Perzië van de voormalige Brits-Iraanse oliemaat schappij die als zodanig in Perzië zal op houden te bestaan. Regelingen tussen Per zië en Engeland zullen verzekeren, dat geen der betrokkenen in de olie-industrie zich zal mengen in de binnenlandse aange legenheden van Perzië. Teneinde er voor te zorgen, dat de Per zische maatschappij de beschikking heeft over de beste technici en het beste beheer zal een organisatie met verscheidene Per zen in de directie optreden als tussenper soon en de werkzaamheden op de olievel den en in de raffinaderij te Abadan leiden. Deze organisatie zal geen winst maken. De Britse staf zal er alleen dén in toestem men te blijven als de leiding over de olie velden en de raffinaderij ervaren en be kwaam is. Verrassing- De berichten, dat de Britse voorstellen in Perzische, kringen critiek hebben ontmoet en misschien ronduit zijn verworpen, heb- (United Press). Arthur Schnabel, een der vermaardste pianisten ter wereld, is gisteren in Axenstein (Zwitserland) op 69- jarige leeftijd gestorven. Schnabel overleed 's middags om drie uur in het „Grand Hotel". Twee maanden geleden arriveerde hij om op doktersadvies rust te nemen. Hij was hartlijder. Een week geleden was zijn gezondheid plotseling achteruitgegaan. Schnabel, Pool van geboorte, woonde al jaren in New York. Hij werd op 17 April 1882 te Lipnik in Polen geboren. Schnabel gold als een van de kundigste Beethoven- vertolkers en stond bekend om zijn uiterlijk goed geheugen. Van hem werd beweerd dat hij in staat was op elk gewenst ogenblik Beethovens 32 sonates en voorts alle sona tes van Mozart, Schubert en Brahms per fect ten gehore te brengen. Schnabel is lange tijd hoogleeraar aan de Berlijnse muziekacademie geweest. Zijn vrouw was aan het sterfbed. Schnabel zou op 23 Augustus zijn opgetreden in Luzern tijdens het muziekfestival aldaar. 1 ben enige verrassing in Londen gewekt. Men beschouwt de voorstellen als een „edelmoedige stap om aan de Perzische eisen tegemoet te komen". United Press meldt, dat de Perzische premier Mossadeq ernstig ziek ligt door een hartaanval. Drie doktoren, waaronder de minister van gezondheid, zijn aan zijn bed. „Vredes-demonstratie" van festival-bezoekers BERLIJN (Reuter). Voor de eerste maal gedurende het communistische We- reldjeugdfestival zijn ruim 6000 Oost- Duitse jongeren onder het roepen van anti- Amerikaanse leuzen de Franse en Ameri kaanse sectoren binnengekomen. West- Berlijnse politiemannen voerden charges uit en verspreidden de demonstranten met stralen water. De demonstranten gooiden stenen naar de politie. Vijf West-Berlijnse politiemannen werden gewond. Ruim hon derd communistische jongeren werden ge arresteerd. De demonstraties begonnen om vijf uur 's middags. Een uur later, aldus de politie, was de toestand weer normaal. De West-Berlijnse politie-mannen deelden hog mede, dat de demonstranten hen aange vallen hadden en hun pistolen, gummi knuppels en helmen hadden willen af nemen. Kort na 8 uur werden nieuwe incidenten gemeld aan de grens van de Russische en de Franse sector. Franse militaire politie werd naar de plaats van de incidenten ge zonden. Volgens berichten van het hoofd kwartier van de politie, was een gevecht ontstaan tussen honderden West-Berlijners en Oost-Berlijnse volkspolitie. De Oost- Berliinse politie zou getracht hebben een West-Berlijner te ontvoeren, doch de West- Berlliners slaagden er in de man te ont zetten. Vredes-demonstratie? Volgens het Oost-Duitse nieuwsbureau vormen de incidenten „een grootse vredes demonstratie van jongeren in West-Ber lijn" De West-Berlijnse politie wordt van „immense bruutheid" en „ernstige mis daden" beschuldigd. Van de deelnemers aan de demonstratie werden 413 jongeren gewond. „Duizenden jongeren voldeden aan de uitnodiging van de West-Berlijnse senaat en begaven zich naar de Westelijke sectoren om een vriendschappelijke ont moeting met de bewoners daar te hebben en met hen het Jeugdfestival te bespreken" aldus het nieuwsbureau De West-Duitse politie viel de jongeren echter aan, „in het bijzonder de jonge meisjes". VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking en droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 17 Augustus Zon op 5.25 uur, onder 20.02 uur. Maan op 20.19 uur, onder 5.31 uur. (Volle maan) Hoog en laag water ln IJmuiden Donderdag 16 Augustus Hoog water: 2.38 en 15.11 uur. Laag water: 10.44 en 23.10 uur. Vrjjdag 17 Augustus Hoog water: 3.30 en 16.01 uur. Laag water: 11.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1