Vernieuwing oorlogsstrafrecht Engels schip brengt v liegtuigbenzine uit Roemenië naar het Verre Oosten Eis voor Uw gezondheid: PANDA EN DE WOUDROVERS De radio geeft Vrijdag Thans geldende bepalingen onvoldoende dê\ 'n TIP VAN BOOTZ Kampeertent van twee Franse meisjes verbrand {Jee nUKKlü öefcteycu mij!, Drie Nederlanders hadden in Port Saïd genoeg van de reis met onbekende bestemming Orders uit Moskou Strijd om nationale titels heeft een vlot verloop Jubileum V.Z.O.S. te Santpoort D.W.R. (heren) degradeert naar de tweede klasse Gonzales wint in Pescara Sport in 't kort Vacantiekamp voor het suikerzieke kind Vriisrelaten Nederlanders in Göttingen aangekomen Nederlander in Engeland •van oplichting verdacht Toeristenreizen van de „Nieuw Amsterdam" Twee Nederlanders in Belgische mijn omgekomen Weic Idnieuute^j Plan tot stabilisatie van de wolprijzen DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 2 ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de Wet Oorlogsstrafrecht alsmede van enige daar mede verband houdende wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht, het Wetboek van Militair Strafrecht en de Invoeringswet Militair Straf- en Tuchtrecht. De bepalingen in het Wetboek van Straf ei'f omtrent de misdrijven tegen de veilig- ..-h" van de staat hebben vóór de jongste i-u-i.g vrijwel geen toepassing gevonden, -eds toen deze ooriog zijn schaduwen wierp werden deze bepalingen als nvol oende ondervonden. Toen de oorlog Tebroken bleken zij ook inderdaad berekend op de omstandigheden, aldus in de toelichting op dit ontwerp ge zegd. De toenmalige minister van Justitie heeft in December 1948 een commissie ingesteld met de opdracht na te gaan welke voorzie ningen op het punt van materieel en for meel reelat getroffen moeten worden met betrekking tot misdrijven tegen de veilig heid van de staat, gepleegd in geval van oorlog en met betrekking tot andere met oorlog en bezetting in verband staande strafwaardige feiten. Deze commissie stond onder voorzitterschap van mr. dr. J. Don- ner. De commissie heeft bij haar rapport een ontwerp voor een regeling van deze mate rie ingediend, dat thans aan het oordeel van de Staten-Generaal wordt onderwor pen. De Wet Oorlogsstrafrecht geeft naast de bepalingen van het gewone strafrecht re gels met betrekking tot deze en andere mis drijven, gepleegd in geval van oorlog. Ons strafrecht onderscheidt misdrijven gepleegd in geval van oorlog en gepleegd in tijd van oorlog. Van geval van oorlog spreekt men bij feitelijke oorlogshandelingen. Tijd van oorlog is echter een ruimer begrip, daar ar tikel 87 van het Wetboek van Strafrecht onder tijd van oorlog mede begrijpt de tijd, waarin de oorlog dreigende is. Tijd van oorlog wordt ook geacht te bestaan zolang de militie buitengewoon onder de wape nen is. Het ontwerp geeft een regeling voor de berechting van misdrijven tegen de veilig heid van de staat en van een aantal andere misdrijven, in geval van oorlog gepleegd. De hoofdregel verklaart in geval van oorlog de militaire rechter bevoegd. Worden deze misdrijven echter na een bezetting berecht, dan staan zij in de regel ter kennisneming van bijzondere colleges. Het ontwerp bevat geen voorstel in de geest van het Tribunaalbesluit. De voorge stelde organisatie van bijzondere rechtban ken laat alle ruimte aan de Kroon om naar behoefte het aantal colleges en het aantal kamers daarvan te bepalen. De bepalingen van het ontwerp worden eveneens van toepassing verklaard voor het geval van burgeroorlog. De doodstraf In geval van feitelijke oorlog is de dood straf niet te missen, zo wordt verder in de toelichting gezegd. Redenen van militaire of politieke veilig heid kunnen ertoe dwingen bepaalde per sonen, die zich aan zeer ernstige vergrijpen hebben schuldig gemaakt, die straf te doen ondergaan, hetzij teneinde de zekerheid te hebben, dat zij niet bij wisseling van de oorlogskansen hun activiteit voortzetten, hetzij ter wille der generale preventie in hachelijke omstandigheden. De afgelopen oorlog heeft echter geleerd, dat ook na het einde der vijandelijkheden de doodstraf niet kan worden gemist. Door de verruwing van de moraal in dagen van oorlog, door harts tochten van de politieke strijd en door het misbruik, dat door gewetenloze machtheb bers gemaakt wordt van de hulp van on maatschappelijke elementen, die slechts verheugd zijn hom normale remmen te kun nen losgooien, worden misdrijven gepleegd van zo gruwelijke aard en zo verreikende gevolgen als in tijd van vrede niet denk baar en niet mogelijk is. Het ontwerp bevat een omschrijving van enkele strafbare feiten, die in geval van oorlog gepleegd kunnen worden en die niet in het Wetboek van Militair Strafrecht passen. ADVERTENTIE De juiste gezelligheid, Wordt met een glas Tip bereid Geniet ongestoord, Maar denk aan het woord, Gezelligheid kent geen tijd. Inz. de Hr. C. v. E. te Haarlem ontv. 1 fL Tip. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws- 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10 00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.ZU Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Musette 12.33 Platen. 12.45 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Omroeporkest. 15.00 Hoorspel. 15.20 Concert. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Ka merkoor. 17.20 Piano. 17.50 Causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht 19.00 Piano. 19.10 Emigratie uitzen ding. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20 30 Causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Verzoek programma. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gesproken por tret 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio Consultatie schaakpartij. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws 8.15 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 11.00 Voor de zie ken 11 40 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek 13 45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.20 Promenade-orkest. 15.00 Tenor en orgel. 15.20 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Causerie. 18.18 Commentaar. 18.26 Platen. 18.30 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regenngsuitzen- ding 19.35 Lichte muziek. 19.52 Katholiek signaal en Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Brabants halfuur. 20.40 Opera. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23 00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.32— 24 00 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. '3.15 Platen. 14.00 Piano. 14.30 Platen. 15.30 Vlaamse muziek. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsmuziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voor dracht. 20.00 Oratorium. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen, Dienstneming bü de vijand Het thans in artikel 101 van het Wetboek van Strafrecht genoemde misdrijf van dienstneming bij een buitenlandse mogend heid is in het ontwerp gesplitst, aangezien deze dienstneming van karakter verschilt als zij vóór of tijdens een oorlog geschiedt.Voor gesteld wordt in het eerste geval de straf bepaling van artikel 101 Wetboek van Strafrecht te handhaven en in het tweede geval oplegging van de doodstraf mogelijk te maken. De kampeertent van twee Franse meis jes, die op een terrein langs de rijksweg te Laren was geplaatst, is bij het ontsteken van een primusbrander in brand geraakt en in vlammen opgegaan. De kampeersters hebben slechts enig geld kunnen redden. De meisjes, die brandwonden aan hoofd en armen opliepen, werden in het Sint Jansziekenhuis te Laren verbonden. Zij waren per fiets op weg van Grenoble naar Denemarken. Een Larense familie verschaft de onfortuinlijke meisjes logies tot zij in staat zijn naar haar land terug te keren. I. BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 KHAKI PANTALONS „Touring" maakte reclame voor attractie die niet doorging Daar „Touring Zandvoort" in de middag uren door de dorpsomroeper nog eens extra had la/ten verkondigen, dat de gecostu- meerde voetbalwedstrijd om acht uur op het strand bij de Rotonde zou plaats heb ben, was een groot aantal belangstellenden opgekomen om Van dat. evenement getuige te zijn. Om ruim half negen werd echter bekend gemaakt, dat de wedstrijd niet kon door gaan, omdat de spelers niet waren komen opdagen, hetgeen uiteraard tot veel gemop per en merkbare teleurstelling aanleiding gaf. Bij informatie bleek ons, dat twee elf tallen, samengesteld uit de bewoners van het tentenkamp, deze wedstrijd zouden hebben gespeeld. Op het laatste moment bleek men echtef niet over voldoende spe lers en eostuums te beschikken, ondanks de stellige verzekering in voorafgaande dagen, dat alles in orde was. Zacht uitgedrukt is een dergelijke wijze van organiseren bevreemdend en zeker ook niet bevorderlijk voor de goede naam van stichting „Touring Zandvoort". Binnenkort zal de oude boerenherberg „De Hanekamp", gelegen te Zeijen, gemeente Vries, in Drente, worden afgebroken en in onderdelen worden overgebracht vaar de terreinen van het Openluchtmuseum bij Arnhem om daar weer te worden opgebouwd. De boerderij was het eigendom van de gemeente Zwolle. Zij dateert uit het- jaar 1760 en dreide door verval verloren te gaan. Zij is een van de meest karakteristieke Drentse boerderijen, welker verlies thans voorkomen is, doordat de gemeente Zwolle haar aan het Nederlandse Openluchtmuseum ten geschenke 'heeft aangeboden. M~vrw a vp in fi/fnennif Een vreemd avontuur noemt de heer J. Dörr uit Den Haag zijn reis met de Engelse tanker „Aster", waarvan hij enkele dagen geleden is teruggekeerd. De heer Dörr is scheepswerktuigkundige en bevaart ruim 26 jaar de wereldzeeën. Ongeveer twee maanden geleden meldde hij zich als werkzoekende op het Geweste lijk Arbeidsbureau in Den Haag. Dit bureau verwees hem naar de firma Vinke en Co. te Rotterdam, die optreedt als agent van de Engelse rederij Lyras Brothers te Lon den. Afgesproken werd dat hij naar Bre- merhafen zou reizen, om daar te monsteren voor de „Aster", een dubbelschroef motor- tanker van ruim 7000 ton. Op 2 Juli koos de „Aster" zee. Niemand aan boord wist de bestemming van de tan ker. Ook de Engelse kapitein bleek hiervan niet op de hoogte te zijn. Er ontstonden al dadelijk moeilijkheden aan boord toen bleek, dat de meeste leden van de beman ning, allen Nederlanders, ongeschikt voor hun taak waren. Dit had tot gevolg, dat de heer Dörr voor vier man tegelijk moest werken. Hij deelde dan ook de kapitein mede, dat hij zich zo snel mogelijk wilde laten afmonsteren. De kapitein zegde alle medewerking toe. In Constanza in Roeme nië, werd vliegtuigbenzine geladen, welke naar Odessa moest worden gebracht. Van Odessa ging de „Aster" terug naar Con stanza, waar weer vloeibare lading werd ingenomen. De kapitein weigerde de heer Dörr te laten gaan, omdat er geen vervan ger aanwezig was. Van Constanza zou de reis gaan naar een haven in het Verre Oosten. Een nadere aanduiding werd niet gegeven. „Ik krijg mijn orders wel nader uit Mos kou", zei de kapitein. Dé heer*.Dörr besloot niet verder te varen dan Port Said. Zo dachten er ook anderen over. Maar in Port Said werd hem een pasje geweigerd om aan wal te gaan. Toch wist Hij van boord te komen. De plaatsvervangende Neder landse consul, een Engelsman, weigerde iets voor hem te doen. Een bezoek aan de agent van de Engelse rederij had tot resultaat dat hij door de Egyptische politie aan boord van de „Aster" werd gebracht, waar hij zich ziek hield. Een paar dagen later werd hem een deel van zijn gage uitbetaald en kon hij, samen met de Nederlanders Van Vliet en Van Hinten, beiden uit Amsterdam, vertrekken. De terugreis bleek goed geregeld te zijn. In Cairo waren kamers voor hen in het Vic- toriaholel besproken en plaatsen in een vliegtuig, dat hen naar Nederland terug bracht. De heer Dörr verklaarde nog dat alle Tennis Dank zij de verbetering van de weers- toestand begint er schot te komen in het grote tournooi, dat op de Mets-banen te Scheveningen wordt gespeeld met de na tionale tennis-titels als inzet. Bij de enkel spelen bijvoorbeeld is men aan het eind- tournooi toe, zodat dus vandaag de „cracks" aan bod komen tegen de acht, die zich heb ben geklasseerd. Het dames enkelspel heeft deze derdé dag geen grotè verrassin gen opgeleverd, hoewel de nederlaag van mejuffrouw Van der Torre tegen mevrouw Schimmel zeker niet door velen zal zijn verwacht. Mevrouw Schimmel, verleden jaar nog finaliste van de Indonesische kampioenschappen, bleek echter over meer routine en taktiek te beschikken. Na veel spanning, vooral in de beslissende get, won mevrouw Schimmel met 62, 36, 97. De andere partijen van deze derde ronde brachten weinig strijd, al moest mejuf frouw Kiek hard vechten om haar rivale mejuffrouw F. ten Bosch te bedwingen. Overigens kreeg mejuffrouw Ten Bosch kansen te over, maar zij vergat telkens de eenvoudigste bal aan het net met een smash af te maken. Een merkwaardige partij in de derde ronde van het heren enkelspel was die tus sen Adama van Scheltema en Timmers. In twee sets behaalde Adama van Scheltema de zege, maar toch duurde deze partij meer dan 2i/2 uur. Beide spelers demonstreerden- hoe tennis niet gespeeld moet worden. Eindeloze rallies van 50 of meer slagen, eenmaal telde men zelfs 108 slagen, en dat alles stijlloos, zonder vaart en zonder aan val, elke bal hoog over het net van base line tot baseline. Op 75, 52 overleefde Timmers drie wedstrijdpunten. Hij haalde op tot 5—5, kwam zelfs 65 voor, doch verloor tenslotte met 86. Breukink sloeg Van Deutekom vlot en overtuigend. Van Waay en Klinkspoor leverden een aantrek kelijke strijd met vele goede momenten, waarin Van Swaay zich een speler met grote aanleg toonde. Klinkspoor legde meer vaart in zijn spel, doch hij had te weinig variatie en geen backhand. Opmer kelijk was de overwinning van Tonj es op Pasteur, vooral door de cijfers, 60, 61. In het gemengd dubbelspel werden een paar mooie partijen gespeeld. Zo bleken mevrouw Schmier en Wilton zeer goed op elkaar ingespeeld in hun ontmoeting met mejuffrouw Ten Bosch en Windt. De wa- tervlugge Jos Windt deed, vooral in de eer ste set weinig voor Wilton onder, doch ten slotte besliste hier de sterkte van de dame (6—3, 6—1). Minder moeite hadden mejuffrouw Rollin Couquerque en Dehnert met mevrouw Lo- secaat en Claassen en ook mevrouw Blaisse en Van Meegeren overleefden de eerste ronde van het eindtournooi onbedreigd met een 62, 63 overwinning op mejuffrouw Van der Torre en Bouwer. Van de tweede ronde (voortournooi) herendubbelspel was de ontmoeting tussen HolstVolkmaars en Van GasseltDe Roy van Zuidewijn de fraaiste. Eerstgenoemden wonnen met 6—1, 2—6, 6—2 in een partij met sterk aanvallend spel en vaak uitste kend volleren aan het net. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der Handboogschietvereniging „Vooruit gang Zij Ons Streven" houdt het bestuur op Zaterdag 25 Augustus van vijf tot. zes uur in het Stations-koffiehuis te Santpoort een receptie. Zondag 26 Augustus volgt een jubileum wedstrijd op de banen van het Stations koffiehuis. Aan deze wedstrijd nemen negen verenigingen met tezamen honderdtwintig schutters deel. ADVERTENTIE Waterpolo De herenzeven-tallen van DWR en Nereus speelden Woensdagavond in het Mirandabad te Amsterdam een degradatie-wedstrijd. Het was geen fraaie maar wel een spannende wedstrijd, waarin Nereus wat meer geluk had dan de Haarlemmers. Na het verstrijken van de normale speeltijd was de stand 4—4 (rust 32 voor de Haarlemmers). De wedstrijd werd met twee maal drie minuten verlengd. In deze periode speelde men zwaar. Exalto boekte in de eerste drie minuten succes. Verdere doelpunten bleven volgende seizoen in de tweede klasse uit- uit zodat Nereus met 54 won. DWR zal het komen. Protest DWT (dames) afgewzen In de uitslag van de beslissingswedstrijd DWTADZ welke verleden week in Groe- nendaal werd gespeeld komt geen verande ring daar het door DWT ingediende protest door de protestcommissie is afgewezen. HVGB^—Militair zevental 83 In Stoops Bad werd Woensdagavond door het militaire zevental, dat de volgende week naar Stockholm vertrekt voor deelneming aan de inter-geallieerde kampioenschappen voor militairen, een oefenwedstrijd gespeeld tegen HVGB. In de eerste helft verkregen de militairen een voorsprong van 31. HVGB zette in de tweede helft de achterstand om in een overwinning van 8—3. CHARLEY MILLER OVERLEDEN. De oud-renner Charley Miller is te Chicago op 76-jarige leeftijd overleden. Hij had in 1898 de laatste individuele zesdaagse van New York gewonnen en in diezelfde stad in 1899 c" eerste zesdaagse voor koppels, samen met Frank Walle. Zijn staat van dienst vermeldt ook nog een zege in een 100 urenwedstrijd te Roubaix, bij welke gelegenheid hij ruim 2258 kilometer aflegde. Automobilisme De Grote Prijs van Pescara, een autorace over 12 ronden met een totaalafstand van 309,6 km., is gewonnen door de Argentijn Gonzalez met een 4'/2 liter Ferrari. Gonzalez legde de afstand af in de tijd van 2 uur 14 min. 59.8 sec. met een gemid delde snelheid van 137.603 km/h. Tweede werd Rosier (Frankrijk) met Talbot in 2.22.20.6. De verdere uitslag luidt: 3. Etancelin (Fr.) met Talbot; 4. Chiron (Monaco) met Talbot; 5. Whitehead (G. B.) met Ferrari. De Ferari's van Ascari en Villoresi vielen uit. TWEE ITALIAANSE MOTORRENNERS GEDOOD. Tijdens de training voor de grote prijs van Ulster, welke vandaag op.het Clady-circuit van Belfast wordt gehouden, is een zeer ernstig ongeluk gebeurd, hetwelk aan de Italiaanse renners Gianni Leoni en Santes Geminiani het leven heeft gekost. Enrico Lorenzetti, die ook bij het ongeluk betrokken was, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. STERCKX WINT WEDSTRIJD DER DRIE ZUSTERSTEDEN. Op het parcours Ant- werpen-Brugge-Gent-Antwerpen is Woens dag de wielerwedstrijd der drie zustersteden verreden voor beroepsrenners over een af stand van 237 km. Winnaar werd de Belg Frnest Sterckx in 6 uur 25 minuten, voor zijn landgenoten Defeyter, Ramon, Mathys, Ockers, Mertens, Debaere en Louis Wauters. In het grote peloton, waarvoor dezelfde tijd als voor Sterckx werd genoteerd, zaten Ger main, De Ryck, Bogaerts, Lionel, Van Bra bant, Impanis (allen België) en onze land genoten Voorting en Faanhof. brieven die hij en andere opvarenden van de „Aster" hadden verzonden, zijn onder- schept. Volgens de Londense correspondent van Het Parool zou de bestemming van de „Aster" Dairen zijn. Deze stad ligt vlak bij de oorlogshaven Port Arthur op het Chinese schiereiland Liaotung, waarvan de punt in 1898 door de Russen voor 25 jaar van China werd gepacht. In 1905 gingen, na de RussischJapanse oorlog, deze rechten aan Japan over, maar in 1945 herkreeg Rusland bij het RussischChinese verdrag van 14 Augustus weer zijn vroegere positie. Dairen zou opnieuw een vrijhaven worden, echter onder Russisch beheer en toezicht. Ogenschijnlijk onderscheiden de jeugdige bewoners van het vacantiekoloniehuis „De Bijsterbosch", dat even buiten Epe in de bossen ligt, zich in niets van de kinderen, die elders in ons land enkele weken genie ten van de buitenlucht en de vrije natuur. Toch zijn dit kinderen, die vroeger nooit met vacantie konden gaan, die zelfs geen dag alleen gelaten mochten worden, maar die dank zij de steun van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken thans van een onbezorgde vacantie kunnen genieten. Er zijn naar schatting duizend suiker zieke kinderen in ons land. Een volwassene kan, wanneer hij een verergering in zijn toestand bespeurt, zelf maatregelen nemen. Het kind, speciaal het zeer jonge kind, is hulpelozer en daardoor veel kwetsbaarder, omdat het geheel afhankelijk is van ouders of verzorgers. In „De Bijsterbosch" leert het kind on afhankelijk te zijn, het leert begrijpen wat het wel en niet mag en bovenal wordt het een tijd lang onttrokken aan zijn milieu, waar meestal te veel nadruk gelegd wordt op zijn ziekte. Het is een geslaagd experiment gewor den, dit vacantiekamp voor suikerzieke kinderen, maar het is ook een duur experi ment. Want de 25 kinderen, die thans in „De Bijsterbosch" verblijven, vragen veel zorg. Zij staan onder voortdurend toezicht van twee artsen, twee verpleegsters en twee diëtisten. De verpleegkosten komen dan ook op acht gulden per dag. Desondanks worden ook die kinderen opgenomen, waarvoor de ouders niet of nauwelijks kunnen betalen. Er zouden nog meer kunnen worden uitge zonden, wanneer de ruimte in „De Bijster bosch" niet zo klein was. De vereniging hoopt daarom „De Bijsterboseh" te kun nen aankopen, om er dan een of twee vleugels bij te bouwen. Dat kost echter geld, te veel geld voor een vereniging met slechts 12.000 leden. Men tracht daarom door loterijen, huisvlijtacties en door col lectes de ontbrekende gelden bijeen te brengen. Een landelijke actie wordt voor bereid. De groep Nedei-landers die enkele dagen geleden door de Russen is vrijgelaten, is in het kamp Friedland bij Göttingen aan gekomen. Zij zullen daar door een Neder landse commissie ondervraagd worden. De 28-jarige Nederlander H. A. G. uit Baarn is te Sheffield in Engeland onder verdenking van oplichting en diefstal in hechtenis genomen hangende een nader onderzoek. G. zou enige Engelsen opge licht hebben voor een bedrag van vier honderd pond sterling en zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een auto. Dé politie verklaarde, dat de beschuldigde zich had voorgedaan als Noor. Wanneer de „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de Holland Amerika-Lijn, op 24 October uit New York te Rotterdam arriveert, zal het enkele dagen daarna naar Schiedam gaan waar het schip zal worden nagezien op de werf Wilton- Fijenoord. Na het dokken vertrekt de „Nieuw Am sterdam" op 29 Januari van het volgend jaar naar New York, welke stad dan als beginpunt zal dienen voor een aantal toe ristenreizen in de Amerikaanse wateren, die tot 1 April zullen duren. Ook de nieuwste aanwinst van deze maatschappij, de „Rijndam", zal enige toe ristenreizen maken van 8 December tot 16 Februari. In een steenkolenmijn bij Luik zijn twee Nederlanders om het leven gekomen. Het zijn de 26-jarige gehuwde H. Cornips, vader van vier kinderen, en de 19-jarige ongehuwde C. Mons, beiden uit Geleen. 23. Joris Goedbloed was zich in het geheel niet bewust van de moeilijkheden die hem boven het hoofd hingen. Hij leunde beval lig uit het raampje van zijn dure wagen en sprak kalmpjes: „En zeg mij eenskleine makker hoe komt gij zo verdwaald al leen hier in dit eenzaam woud? En wat is het, dat ge me thans verzoekt te doen? Aha! Gij wilt met mij meerijden in mijn vol-mechanisch voertuig.' Requiescat in mtomobilam, zoals de klassieke vaderen het schalks noemden wanneer zij zich in een wandelrit verlustigden. Aha! Ik zie de begeerte glanzen in uw oog....". Panda luisterde nauwelijks naar dat alles. Hij bonkte op het portier en riep: „Vlug! Laat me er in! Neem me mee! Het is hier gevaar lijk! Er kan van alles gebeuren.Nu dat bleek op hetzelfde ogenblik; want nu braken de woudrovers los uit het struik gewas, onder snerpende en oorverdovende kreten stortten zij zich op de verlokkende auto. „Aha! Thans zie ik uw snode toeleg!", zei Joris verdrietig. „Ge waart niet tevre den met alle rijkdommendie ge alreeds hebt opgehoopt! Ge hebt u aangesloten bij een bende rovers, en ge schept er nu beha gen in om een oud vriend ten val te bren gen! Dit had ik waaratje niet van u ge dacht, mannekeEn intussen storm den de rovers nader met sabels, zwaarden en oude geweren; iedere kans om nog te ontvluchten was verkeken Vlees. Argentinië heeft voorlopig de ui voer van vlees verboden wegens onvoldoende vleesvoorziening van binnenlandse markt. Men verwacht, dat het uitvoerverbod voor iets meer'da' twee weken zal gelden. Samenwerking. Gistermorgen zijn j mijnenvegers „Jan van Gelder", „Ab^ ham van der Hulst", „Pieter Florisz" er' „Abraham Crijnssen" uit Soerabai; naar Nederland vertrokken. De com! mandant van de marinebasis van Soe rabaja, kolonel Nazir, roemde „de voir treffelijke wijze, waarop de mijner.! vegers hun taak hebben volbracht", h wees op de voortreffelijke samenwer! king tussen de twee marines en zeide dat de ALRI zich gelukkig mocht prji] zen gebruik te hebben mogen makec van de rijke ervaring van de Konink. lijke Marine. Verzoek. De Poolse regering heeft de uit. levering verzocht van de 12 muiters vat de Poolse mijnenveger, aan wie d; Zweedse regering politiek asyl heef- verstrekt. Een eerder verzoek van d- Poolse regering, om de uitgeweken zee! lieden in arrest te houden, totdat Pole* een officieel uitleveringsverzoek zo- doen, was op grond van de Zweedt; bepalingen van de hand gewezen. Daarom. Eén van de redenen waarom dt Verenigde Staten ongaarne een demar. catielijn op de 38ste breedtegraad zou. den zien, zo meldt Newsweek, is de aan. wezigheid van een wolfram-mijn in hei omstreden gebied. Er is in de Verenigd; Staten op het ogenblik een ernstig te. kort aan dit zeer harde metaal, dat toe. passing vindt bij de vervaardiging van gloeilampen, snij-instrumenten en straalmotoren. Hittegolf. De rampzalige hittegolf in Texas duurt nu reeds veertien dagen en ook Woensdag was de lucht weer onbewolkt Reeds zijn een 30-tal personen om he! leven gekomen. Gedurende het week einde hebben onweders hier en daar tijdelijk wat opluchting gebracht, maar Dinsdag steeg de temperatuur weer snel op sommige plaatsen boven de 41 graden Celsius. Geraamd wordt, dat de katoen, oogst 35 tot 50 procent beneden normaal is. Dinsdag zijn in Dallas maatregelen goedgekeurd, die zuinigheid met water verplicht stellen. Aardbeving. Volgens te Ankara ontvan. gen berichten is het aantal doden ten gevolge van de aardbeving tot bijna honderd gestegen. Vijf dorpen in dn provincie Cankiri zijn verwoest. Can- kiri is een provincie in Noord-Turkije, ongeveer tachtig kilometer van Ankara verwijderd. Veel vee is verloren gegaan. Agenten. Volgens de anti-communistische federatie van slachtoffers van het nazi. regiem bevinden zich op het ogenblik ongeveer 20.000 goed geoefende com munistische agenten uit Oost-Dujtsland in West-Duitsland. In Oost-Duitse op. leidingsinstituten zijn nog 10.000 spion, nen in opleiding, die binnenkort naar West-Duitsland zullen worden gesmok keld, aldus de federatie. De federatie geeft de namen van 16 agenten, die in het Beierse dorp Steinebach bijeen ge weest zijn „om instructies te ontvan- gen". Zij zouden in het huis van de Duitse filmster Willi Birgel bijeenge komen zijn. Ook de in Berlijn woonach tige filmster Victor de Kowa zou bij de bijeenkomst aanwezig zijn geweest, al dus de federatie. Eisen. De leiders van 2.500.000 Britse ar beiders in de scheepsbouw hebben, tegen de anti-inflatiepolitiek van de regering in, besloten voor de arbeiden een loonsverhoging van een pond per week te eisen. Als de eis wordt inge willigd, zal de loonsverhoging de in dustrie ruim 100 millioen pond per jaar kosten. Volgens economen, die de re- geringspolitiek steunen, moeten deze kosten worden gedragen door die in dustrieën, die waarschijnlijk reeds het zwaarst getroffen zullen worden door de enige dagen geleden aangekondigde verhoging van de staalprijzen. Dit zou weer een stap op de weg naar inflatie betekenen, aldus deze economen. Bekeerd. Ter gelegenheid der herdenking van de zesde verjaardag van de bevrij ding van Korea van de Japanners heeft de Zuid-Koreaanse minister van justitie 205 bekeerde politieke gevangenen op vrije voeten doen stellen. De vrijgelate nen zijn communisten geweest of hebben met de Noordelijken samengewerkt. Vlucbf. Drie leden van de uit vijf koppen bestaande bemanning van een Poolse schoener zijn in de Zweedse haven Karlshamn van hun schip gevlucht hebben de Zweedse autoriteiten verlof gevraagd als politieke vluchtelingen in Zweden te mogen blijven. Hun aanvrage wordt bestudeerd door de commissie, die belast is met het toezicht op het land binnenkomende vreemdelingen. Kathedraal. Uit 219 inzendingen is hei ontwerp van de architect Basil Spence uit Edinburgh gekozen voor de herbouw van de kathedraal van Coventry, die to November 1940 door Duitse bommen, op de toren na, geheel verwoest werd. De nieuwe kathedraal zal uit steen, staal en beton worden opgetrokken. De kosten zullen ongeveer acht millioen gulden bedragen. Brand. Volgens de West-Berlijnse „Tele- graf' zijn in de gemeente Diesenchen bij Kottbus (Oost-Duitsland) bij een grote brand meer dan 30 boerderijen to vlammen opgegaan en tien zwaar be schadigd. De brand zou zijn ontstaan doordat bij manoeuvres een aantal hooi bergen in brand werd geschoten. LONDEN (Reuter). Engeland, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika hebben vandaag bijzonderheden bekend gemaakt van een gemeenschappelijk plan om een einde te maken aan heftige schommelingen in de wolprijs. Voordat het plan ten uit voer zal kunnen komen, moet het in elk der vier landen tot wet worden verheven. Het werd heden bij de parlementen inge diend in de vorm van een witboek. Volgens het plan zal een organisatie worden opge richt voor de aankoop van wol, wanneer de prijzen beneden een bepaald vastgesteld niveau zouden dalen. Deze wol zou dan worden verkocht wanneer de prijzen weer stijgen, waardoor een stabiliserende in vloed op de markt kan worden uitgeoefend. Een centraal orgaan in Londen zou de al gemene politiek vast stellen. Bij de opening van de wolveiling in Auckland (N.-Zeeland) daalden de prijzen heden tot gemiddeld 3 sh. en 10 d. per pound, nadat op de veilingen, welke in Januari 1951 werden gehouden de pxijl gemiddeld 9 sh. 7 d. had bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2