Zig-ZAG J9B Vondel en De Swaen in Bloemendaal A mastel Engelsen bezochten Avifauna te Alphen 8 •PeKleuttWeeehf Speeltuinvereniging „Jeugland" Examens Ageiada voor Haarlem Leraren gaan onder wij» in Amerika bestuderen ve e De Oostenrijkse jamboree werd verbroederingsfeest Grapjas met alarmpistool Werkloosheid in Haarlem en omgeving SPORTUITWISSELING Haarlemse persfotograaf bij Arnhem aangereden „Teisterbant" exposeert Kanaalzwemmers zijn vanmorgen gestart De Flamingo's in Engeland Koopman reed als beschonken Dure kogelpen H.O.V.-abonnementen voor grote bedrijven Ontmoeting in Parijs De H.O.V. speelt op de Noordwijkse tennisbanen pONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TTnkele honderden mensen hebben gister middag bij tamelijk fraai weer in Bloe- mèndaals Openluchttheater zitten kijken n luisteren naar de opvoering van Von dels Joseph in Dothan" door de toneel groep" voor de jeugd, die zich van de niet Sister gelukkig gekozen naam „Puck" be dient. Leg ik de reacties van het publiek soed uit, dan heeft men hartelijk genoten. nit succes moet wel in de eerste plaats op de posthume rekening van de dichter wor den geschreven, die op een voor zijn doen ongewoon levendige wijze het Bijbelver haal over de verkoop van Joseph door zijn broers naar Egypte heeft gedramatiseerd. Vooral de bewogen samenspraken en me ningsverschillen zijn uitnemend geslaagd en voeren telkens tot een nieuwe climax van'gevoelens. Ook de vaak ontroerende monologen, vooral die van Ruben, laten „iet na een diepe indruk te maken. Daar bij komt dat deze geschiedenis van de voorbeeldige, oorspronkelijke en vrome jongeling die zijn roeping trouw blijft, zo als Anton van Duinkerken het ter gelegen heid van de première in een lezing formu leerde, stellig tot de verbeelding van de hedendaagse generatie spreekt. De hoogste lof, die ik de voorstelling echter kan toezwaaien, is dat zij niet on aardig was. De behandeling van de verzen, hoewel onder deskundige leiding inge studeerd, liet nogal veel te wensen. Spe ciaal Wim Vesseur maakte zich in de rol van de met zijn geweten worstelende Ruben schuldig aan een machteloze rethoriek. Vondel vergt inderdaad een or geltoon, maar dan toch een die bepaald wordt door een persoonlijke keuze van re gisters. Doch ook de anderen lieten veel van de pracht der beeldende taal en de melodie der verzen tot grote sohade van het effect verloren gaan. Het zwakste was en dit viel in de openlucht nog sterker op dan in de schouwburg de eigenlijk totaal verwaarloosde plastiek. Niets of on voldoende zeggende houdingen en wezen loze gebaren kon men voortdurend waar nemen, in het bijzonder bij het absoluut onvoldoende optreden der rei van engelen. Een ingrijpende verbetering sedert de eerste opvoering vertoonde alleen het spel van Cas Baas in de titelrol. Met stuk is voor vertoning in de open lucht zeer geschikt, ook op klaarlichte dag, hoewel er weinig gelegenheid bestond om profijt te trekken van de natuurlijke hoe danigheden van het Bloemendaalse theater, die men overigens geenszins had verbeterd door de aanleg van een bossage op het middenveld, waardoor de plaats van han deling te sterk het aanzien van een keurig plantsoen verkreeg. Zo was bij de avond voorstelling van ,.De Gecroonde Leersse" de belichting tamelijk onbeholpen zonder aanwijsbare noodzaak, want met de aan wezige installatie zou men wonderen heb ben kunnen doen. Deze klucht van de „verheerlyckte schoenlappers" door de Duinkerker chi- rurgyn en rederijker Mich iel de Swaen deed het verder uitstekend, mede dank zij de even pittige als vindingrijke regie van Egbert van Paridon en de bijzonder aan trekkelijke, geenszins in deze entourage misstaande décors van Wim Vesseur, voor wiens optreden als acteur men dit keer trouwens wèl bewondering kon hebben. In dit oubollig-realisme zijn onze tonelisten men kan het betreuren, maar het is niet anders nu eenmaal op hun best. Marjan Vesseur, Cecilia Lichtveld, Jaap Maarle- veld en Cas Baas gaven de raak getekende portretten van kleine luyden zo goed als precies de gewenste kleur en zorgden voor levendige contrasten in de afwisselende scènes van ruzie en vrijage, van loze op- ADVERTENTIE zeer snel werkende panchromatische film 6 x 9 f 1.95 Ook in formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet! Vraag uw handelaar uitsluitend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie Zaterdagmiddag 18 Augustus zal de ver eniging „Jeugdland" haar voorlopige speel tuin op het Theemsplein te Haarlem ope nen F aillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: W. Kaper, wonende te Oostzaan. Kerkstraat 10, grossier. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate en procureur te Wor- merveer. Na gedaan verzet is vernietigd het faillisse ment van A. J. Braam, electricien, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Koning Wilhelm straat 24. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en pro cureur te Zandvoort. Hoofdakte Voor de hoofdakte zijn te Haarlem voor gedeelte A geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd is de heer H. N. v. Duuren. Voor gedeelte B werden 5 candidaten ge ëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: M. C. E. Willigenburg, A. M. Heydenrijk, A. M. Heidweiller. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Rembrandt: „Cinderella" en „Bevervallei", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Tea for two", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walther Mitty", 14 j., 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „De grote parade van 1915", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tarzans wonderbron" 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opium" en „Pechvogels", 14 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 17 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw: Theo van der Pas, Chopin-avond, 8 uur. Bioscopen: 's Middags Rembrandt: 2 en 4.15 uur. Palace: 2 en 4.15 uur. Luxor: 2 uur. Frans Hals: 2.30 uur. City: 2.15 en 4.30 uur. Spaarne: 2.30 uur. Nieuwe programma's. gewondenheid en aanstekelijk plezier. Frans 't Hoen was bevredigend als de jo viale en toch waardige Keizer Karei, die temidden van zijn onderdanen in simpele genoegens zijn tijdverdrijf zoekt en Paul van der Lek slaagde erin van de lijfwacht Ambroos een wel komische doch geenszins belachelijke figuur te maken, waardoor zijn moraliserende woorden gemakkelijk te slikken waren. Dick Scheffer verenigde tenslotte met zwier de rollen van proloog- zegger, nabeschouwer en hoveling in één narrenpak. Het is te hopen dat wij dit jonge, enthou siaste gezelschap de volgende zomer we derom in Bloemendaal mogen zien. Het verdient meer belangstelling dan er thans werd getoond, al was deze niet onbevre digend. DAVID KONING Met de „Rijndam" zullen Zaterdagmor gen vijf Nederlandse leraren naar New York vertrekken om het Amerikaanse on derwijs te gaan bestuderen op uitnodiging van het departement van Onderwijs te Washington. De vijf leraren zijn afkomstig uit Amsterdam, 's-Gravenhage, Nijmegen en Bussum. Reis- en verblijfkosten van deze studie reis, die zes maanden duurt, zijn voor re kening van het Amerikaanse departement van Onderwijs. Bij hun terugkeer in het vaderland moe ten zij hun bevindingen vastleggen in een rapport, dat moet worden opgezonden aan de „Education Foundation" in Washington. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op nummer 21394 een prijs van f 1000 en een premie van f 30.000 ge vallen. Draalkampioenen passeren de revue No. 3 ADVERTENTIE ,eM— Jan Tierelier veroverde het wereldkampioenschap orgeldraaien, door 1 1 43 keer achter elkaar: „Daar bij die molen..." af te draaien. ,,lk had het nóg wel duizend keer gekundzei hij later, „maar de voorzitter van de jury sloeg acht baspijpen stuk. en zei dat 't zo wel genoeg was...." A Een man hoeft gelukkig geen wereldkampioen orgeldraaier te zijn om zélf een perfecte sigaret te kunnen draaien. Honderddui- zenden doen het. Met de shag naar hun smaak en de beste vloeitjes die er bestaan: E NJ o o 'k °n kén re Nederlandse deelnemers gistermiddag teruggekeerd De zevende wereld-jamboree in Oosten rijk is een groot verbroederingsfeest ge worden, waar verkenners van twee-en- zestig nationaliteiten vriendschapsbanden hebben aangeknoopt, een jamboree, die de vorige massale padvindersbijeenkomsten in ongedwongen stemming en kameraad schap heeft geslagen. Het meest opvallende was wel dat de Oostenrijkse volgelingen van Lord Baden Powell, hoewel hun jaren lang door de Duitsers was verboden zich te organiseren, het originele spel van verken nen in hun land weer levend hebben ge maakt. Dat is de mening van de leider van het Ne derlandse contingent, commissaris van het hoofdkwartier van de zeeverkenners M. J. J. M. Kavelaars uit Haarlem. Behalve uit stekende verkenners bleken de Oostenrij kers ook prima gastheren te zijn: met elke wens werd rekening gehouden en iedereen kreeg zoveel mogelijk zijn zin. Maar niet alleen de Oostenrijkers hebben de functie van gastheer waargenomen, de Nederlan ders zijn dat ook meermalen geweest. En bij die gelegenheden werd behalve voor Nederlandse lekkernijen, die nu eenmaal bij een visite op tafel komen, veel belangstel ling aan de dag gelegd voor Nederlandse klompen. De Amerikanen bijvoorbeeld hadden het vaste voornemen gemaakt om niet uit Oostenrijk weg te gaan zonder klompen, maar omdat er nog anderen waren die datzelfde voornemen hadden ge maakt, gingen die klompen meestal voor een hoge ruilprijs van de hand. Een Niime- genaar kreeg er zelfs een complete Afri kaanse tam-tam voor aangeboden. Ook om andere redenen werden de Ne derlanders in Oostenrijk gewaardeerd. Daar was onder meer de Haagse drum band, die werd uitgenodigd om de slot- par ade te openen. Op kampvuren en tij dens reveilles oogstte zij succes na succes. De Hagenaars konden zich zelfs meten met een vijftig man sterk Amerikaans fanfare corps. Dinsdagavond vertrok het Nederlandse contingent per extra trein uit Bad Ischl en gistermiddag arriveerde het na een reis van twee en twintig uur in Utrecht. Gisteravond om een uur of tien werd een achttienjarige bakker uit Velsen op het fietspad langs de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Delft laan ingehaald door een 22-jarige kantoor bediende uil Santpoort. Deze was zeker in een leuke bui, want hij haalde een alarmpistool te voorschijn en riep: „Laat me erdoor of ik schiet een blauwe boon door je ribben". De bakker was niet in een leuke bui en haalde er een agent van de juist passerende radiowagen van de Haarlemse politie bij. Deze deelde proces sen-verbaal uit wegens overtreding van de Wapenwet en bedreiging. Evenals in het gehele land is ook hier een kleine stijging In de laatste maand is het aantal geheel werklozen in ons land gestegen van 56.500 tot 62.000. Een stijging dus van een klei ne 10 Begin Augustus 1950 waren er in Neder land 60.800, zodat er nu 1200 meer zijn. Onder deze aantallen zijn de arbeiders die in de D.U.W. zijn opgenomen begrepen. In Haarlem en omgeving (Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek) zijn thans 1317 geheel werklozen. Een maand gele den waren er 1260. Dit is dus een stijging van 57 of i'A Er zijn evenwel redenen om te veron derstellen dat de stijging voor Haarlem en omgeving slechts van tijdelijke aard is. De stijging zit voornamelijk in de groep jeugdige werklozen. Dat dit aantal toege nomen is komt alleen door het feit dat veel jongelui die de Ambachtsschool ver laten hebben, zich lieten inschrijven. Dit gebeurde vroeger veel minder. Die in schrijving is op zichzelf een verheugend verschijnsel, want daardoor stijgen de plaatsingskansen voor deze gediplomeer den. Maar het gevolg is, dat zij nu tijdelijk als werkzoekenden worden ingeschreven en daardoor invloed hebben op de sta tistiek. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is in Haarlem ook wat toegenomen. Dat is een terugslag van de bouwstop. Een gedeelte van het Engelse gezelschap, dat naar Haarlem is gekomen ter gelegenheid van de sportuitwisseling Haarlem—Derby, heeft Woensdag een tocht naar Alphen aan de Rijn gemaakt en de officiële gasten hebben ook een bezoek gebracht aan Gouda. Om halfnegen vertrok het gezelschap per boot van de Turfmarkt. Ook maakten burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers en weth. W. C. Bakker de tocht mee. Er heerste een prettige stemming aan boord. In Alphen werd een bezoek gebracht aan de Avifauna. De Engelsen hebben bijzonder genoten van hetgeen zij daar gezien hebben. De sportbeoefenaars (sters) keerden per boot naar Haarlem terug. Deze tocht, welke bij zonder goed geslaagd is, stond onder leiding van de heer F. K. Hellemink. De heren Z. P. Grayson, burgemeester van Derby, T. Johnson, C. F. Bowmer, J. Hill, vergezeld van hun echtgenoten, de heren mr. P. O. F. M. Cremers, D. J. A. Geluk en W. C. Bakker zetten per auto de tocht voort naar Gouda, waar zij enige tijd de gasten waren van burgemeester mr. dr. K. F. O. James en mevrouw JamesVan der Hoop. Bezoeken werden gebracht aan de Sint Jans- kerk, waar de Goudse glazen zijn, aan het Stedelijk Museum „Catharina Gasthuis" en het Pijpenmuseum „De Moriaan". Hier werd thee gedronken en de gasten werden Goudse stroopwafels aangeboden. Per auto keerde het gezelschap naar Haar lem terug en daarna begaven zij zich naar het Rijksmuseum, waar de tentoonstelling „Bourgondische pracht" wordt gehouden. Na afloop waren de Engelsen de gasten van de Lord-Mayor van Nottingham, die op het ogenblik in Amsterdam logeert. Dinsdag had deze een bezoek aan Haarlem gebracht. Vanmorgen zijn op de banen van de Haar lemse Lawn Tennisclub tenniswedstrijden begonnen en de cricketers van Derby speel den tegen Haarlem op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Basketbal De basketbalploegen voor de hedenavond in de Stadsdoelen te spelen wedstrijd zijn als volgt samengesteld: Derby: J. P. Carr, K. Day, W. Hamphrey, D. G. Penney, A. Hill, P. Hart, R. North en J. Payne. Haarlem: B. Uljee, J. Swart, P. de Bie, H. Argelo, F. Hooiveld, J. Limbach, M. Albrecht en R. Dinkelberg. Programma voor Vrijdag: De leden van de tennis-, roei- en basket balploegen zullen morgen een tocht naar Avifauna maken. De zwemmers (sters) bren gen des middags een bezoek aan Velserend en nemen des avonds deel aan zwemwed strijden. De wielrijders starten in Noordwijk waar ook zullen uitkomen leden van De Kampioen (Haarlem), Swift (Leiden) en Olympia (Amsterdam). De Haarlemse persfotograaf C. de Boer is gisteravond bij Elden tussen Arnhem en Nijmegen een auto-ongeluk overkomen. De heer De Boer was op weg naar Ub- bergen om foto's te maken van de speciale wachten die de boeren hebben gevormd naar aanleiding van de geheimzinnige branden in de Ooijpolder. Bij het plaatsje Elden naderde hem een tegenligger, die hevig slingerde en dwars op zijn auto inreed. De wagen van de heer De Boer werd aan de linkerzijde geheel opengescheurd en sloeg om. De heer De Boer kwam er met lichte kwetsuren af, evenals zijn medepassagier, de fotograaf B. Merk uit Amsterdam, die uit de wagen was geslingerd en in de berm was gevallen De camera's van beide heren bleven even eens intact. De tegenligger bevatte behalve de be stuurder een vrouw en vijf kinderen. De vrouw kreeg een hersenschudding en een kind brak een been. De wagen kwam pas tientallen meters verder, na door een heg een weiland te zijn ingereden, tot stilstand. Een achteropkomende automobilist ver klaarde, dat hij niet had durven passeren, omdat de wagen, die de aanrijding had veroorzaakt, reeds van Nijmegen af schots en scheef over de weg had gereden. In de Haarlemse Vishal op zichzelf reeds een experiment in het Haarlemse kunstleven zal morgen een merkwaar dige tentoonstelling worden geopend. De Haarlemse Kunstenaars Sociëteit „Teister bant" gaat daar namelijk een expositie houden van het werk harer leden. Waar dit werk uiteraard velelei terrein bestrijkt, zal de expositie zich dan ook niet beper ken tot bijvoorbeeld de schilderkunst, maar allerlei zaken omvatten van beeldhouw kunst tot mode toe. Amateurs en beroeps kunstenaars exposeren er broederlijk naast elkaar en het uitermate gevarieerde ka rakter van deze tentoonstelling is bedoeld om een blik te geven op het al even geva rieerde sociëteitsleven van Teisterbant en het innig onderling contact der leden, om het even of zij tot Nederlands grootste kunstenaars behoren of dat zij de kunst nastreven in de vrije tijd, die hun beroep hun laat. De tentoonstelling, die beelden, schilde rijen, fotografieën, manuscripten van boe ken en muziekstukken, „haute couture" en journalistiek werk omvat, wordt mor genmiddag om vijf uur door prof. A. Fokker geopend. De heer en mevrouw Grayson en de heer en mevrouw Hill zijn door burgemeester Cremers uitgenodigd een bezoek te brengen aan Vilsteren. De andere officiële Engelse gasten zullen het bedrijf van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. bezoeken. Bezoek aan Openluchttheater Het bestuur van de Stichting Openlucht theater te Bloemendaal heeft de officiële Engelse gasten en de leden van het ge meentebestuur van Haarlem uitgenodigd vanmiddag een bezoek te brengen aan het theater. Zwemmen Twintig zwemmers(sters) uit tien landen, te weten vijf uit Engeland, drie uit Egypte en Frankrijk, twee uit Argentinië en Zwe den en eer. uit Canada, Griekenland, Neder land, Peru en Denemarken, zijn hedenmor gen om een minuut voor halfacht bij Kaap Gris Nez (Frankrijk) gestart voor de tweede internationale Kanaalrace, welke de Daily Mail heeft uitgeschreven. Zestig kleine boten volgen hen tijdens de overtocht. Aan boord bevinden zich tijdopnemers, scheidsrechters, doktoren en een groot aantal verslaggevers, filmoperateurs en radio-reporters. De Daily Mail heeft een totaal bedrag van £70.000 aan prijzen beschikbaar gesteld, waarvan de eerstaankomende zwemster en zwemmer, ieder f 10.000 krijgen alsmede de Festival of Britain-beker. De tweede aan komende man en vrouw, krijgen ieder f 5000 en alle andere zwemmers en zwemsters die de overtocht volbrengen, ieder 2500 gulden. Cricket Helaas is de wedstrijd tegen de Free Fo resters verregend. De Flamingo's hebben op de tweede dag nog even gebat en kwamen tot 186 voor 5, Gallois 68 not out en Colt- hoff 19. De volgende dag tegen de Lensbury C.C. batten de Flamingo's eerst en brachten het tot 194 runs. waarvan Gallois 52, Schuur 20, Colthoff 29. Van der Luur 23 en Stolk 14 not out. Henley bowlde 545 in 23 overs. De laatste bal bracht de beslissing. Toen Lens bury 189 runs- had, moest er een zes voor de overwinning geslagen worden, maar de bal kwam in de handen van Colthoff. Deze wicketkeeper had tevoren twee batsmen gestumpt op het bowlen van Van der Luur. die 6 voor 68 bowlde in 24 overs. De Waard nam 256 Bij Lensbury maakten Richards 55 en March 59 runs. Het resultaat was een overwinning van 5 runs voor de Flamingo's. De laatste wedstrijd van de tour is een twee-daagse tegen de Royal Air Force. Twee agenten van de Haarlemse politie hebben in de afgelopen nacht op het Veen- bergplein een 41-jarige Haarlemse koop man aangehouden, die even tevoren op de Delftlaan bij het Stuyvesantplein een an dere automobilist had.aangereden. De koopman had op een nogal wonder lijke wijze de bocht naar links willen ne men, waarbij hij overigens in tegenspraak handelde tot de stand van zijn richting wijzer. De agenten roken dan ook alcohol en hebben de onvoorzichtige rijder naar het St. Elisabeth's gasthuis gebracht voor het afnemen van een bloedproef. Een loodgieter uit de Paul Krugerstraat kreeg gistermorgen bezoek van een man, die hem een kogelpen verkocht. De lood gieter haalde een blikken doosje tevoor schijn om daaruit de verschuldigde gulden op te diepen maar merkte dat het doosje zo'n muntbiljet niet bevatte. De verkoper merkte echter drommels goed, dat er wel een groot bedrag aan bankbiljetten voor ongeveer 250 gulden in zat. De loodgieter liet de ander een ogenblik alleen om uit een winkella een gulden te halen. Vijf minuten nadat de handelaar in ko gelpennen op de fiets verdwenen was, ont dekte de loodgieter, dat zijn nieuwe kogel pen wel wat duur was uitgevallen. Het geld was namelijk uit het blik verdwenen. Evenals verleden jaar heeft het bestuur van de Haarlemse Orkestvereniging weer een aantal abonnementen op de Vrijdag avondserie beschikbaar gesteld voor het personeel van grote bedrijven en openbare diensten. Voor deze serie is een aantal solisten ge- engageerd dat zich de laatste jaren bijzon der heeft onderscheiden: de pianisten Sas Bunge, Henk Lagendaal en Jan de Man; de violisten Willem Noske, Jan Hesmerg en Thomas Magyar, de cellist Eduard Biele en de bariton David Hollestelle. Voor de genoemde groepen van muziek liefhebbers gelden speciale betalingsvoor waarden. De blokbanden van de Haagse taxi's zullen door minder opvallende kentekenen worden vervangen. Het grootste bezwaar tegen de blokband is, dat het publiek als "het enigszins kan van een huurauto zonder dit kenteken gebruik maakt. Een bommenwerper B-50 van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten stortte kort na het vertrek van het vliegveld nabij Seattle neer. De machine viel op een huis en vloog in brand. Negen personen werden gedood en twaalf liepen wonden op. Op de foto 'zien we de brandende resten van het vliegtuig. Brandweerlieden zijn bezig het vuur te bestrijden. Het leven geeft zijn schoonste dingen en kel aan hen, die er op uittrekken om ze te nemen. Dat is een wijsheid die ge pas bij het ouder worden leren kunt, als ge rondom u ziet wat er van de veelbelèvende manne- kes en meiskes uit uw jeugd geworden is. Er waren van die gladjanussen op onze school, van wie gezegd werd: Zij zullen het ver brengen in de wereld. Dat werd gezegd als zij met hun rapporten thuis kwamen, die blonken van de negens en tienen. Het waren de ventjes die in de klas gedurig met hun wijsvinger zaten te zwaaien omdat ze alles wisten wat er geweten moest worden. Maar als ik wel eens in mijn vaderstad terugkom dan zie ik die vingerzwaaiers in de eindeloze rij van de brave burgers mar cheren. Zij zijn gelijk geworden aan de dui zenden van wie niets bijzonders te ver tellen valt. Zij zouden het ver brengen, werd gezegd. Nu wonen zij in een zedig middenstandshuisje met rozen rond een stok in het voortuintje en Zondagsmiddags wandelen zij naast een gezette vrouw die trots een kinderwagen duwt. Ge zoudt kunnen zeggen dat zij het ver hadden gebracht, wanneer zij de enigen waren die een vrouw met een kinderwagen begeleidden. Maar zij wandelen in een rij van duizenden dezelfde mensen met Zon dagse pakken aan die welgedane vrouwen met kinderwagens bij zich hebben. Waar heeft dat vingergezwaai op school voor gediend? Er waren op onze school ook kereltjes van wie de meester met droevig gezicht zeide: Er zal niet veel van terecht komen. Dat waren de deugnieten die gingen vis sen inplaats van te komen rekenen leren, of die hun wijsvinger altijd bij zich hielden omdat er toevallig nooit iets gevraagd werd waar zij raad mee wisten. Ik heb er zo een gekend, die trok er op een dag in Mei met een woonwagen op uit omdat hij zijn strafregels vergeten had te schrijven. De meester gaf hem voor vijf honderd keer een schone leerrijke zin: Op school behoort het kind vlijtig te leren en het spel te vergeten. Het manneke zal dat misschien tien of twintig keer met moeite hebben opgeschreven, maar hij zal hebben gedacht: Het kind kan wel plezieri ger dingen doen dan dat. Die woonwagen was een heel wat plezie riger ding om zo te zeggen. De meester kon wel hoofdschuddend zeg gen dat er van dat ventje niets zou terecht komen, maar toen ik in Parijs omhoog liep te kijken naar de nijpende schoonheid van de Sacré Coeur, reed hij mij met zijn glan zende auto bijkans over de tenen. Hij stopt en komt er uit. Aha, zegt hij met een iach als van een vesperklok, dat ge me nu hier in Parijs voor de wielen moet komen lopen. Ik heb u in jaren niet gezien, en nu ik u terug vind had ik u in mootjes kunnen rijden. Ge kunt in Parijs beter op de auto's dan op de renaissance letten. Bij zulk een ontmoeting moet een fles wijn onderste-boven gezet worden, en dan hoor ik het verhaal van dit ventje waar niets van terecht zou komen. Het is een verhaal als een boek, vol kleuren en ple zier, vol tranen van lachen en verdriet. Een historie die blinkt en geurt van de verven, want hij is schilder geworden. Hij is het mooie weer achterna getrokken in een vroege herfst, naar Italië, naar Afrika, op een schoen en een slof, als een pelgrim van de kunst waarvan zijn hart vol en zijn portemonnaie leeg was. En hij is in Parijs blijven steken omdat Parijs hem heeft ontdekt en vast gehouden. Hij schildert met armen en benen, hij kan de opdrachten niet af en hij rijdt er een dure auto van. Er zijn duizenden arme schilders in Pa rijs, zegt hij. wij zullen er nog een fles op nemen. Maar er zijn ook rijke, en ik ben er een van, al weet ik niet waar ik het aan te danken heb. Ik heb in mijn jonge jaren mijn liefhebberijen achterna gelopen en mijn plichten links laten liggen, dat weet ge, op school mocht ik op den duur niet meer komen. Maar ik heb het toch wel klaargespeeld, zoals ge ziet. Het leven geeft zijn schoonste dingen als ge niet bang zijt om ze te komen halen, al is het op uw blote voeten. Ge moet eens met me mee gaan, naar mijn huis. Hij woont in een lief klein villatje ergens buiten, er staan daar tientallen van die rechtschapen poppenhuisjes tussen het groen. Hij heeft een voortuintje met rozen rond een stok, en in de hal staat een blin kende kinderwagen. Een gezellige, gezette vrouw zegt bon jour monsieur tegen mij als hij mij binnen voert. Met die vrouw en die kinderwagen zal hij Zondagsmiddags wel in het bos van Boulogne wandelen. Hij heeft het een heel eind gebracht Tot in Parijs, om zo te zeggen. Maar waar heeft die woonwagen voor gediend? J. L. De Haarlemse Orkestvereniging zal Za terdagavond 18 Augustus onder leiding van Toon Verhey een openluehtconcert geven op de tennisbanen in Noordwijk aan Zee. Het programma vermeldt de Ouverture tot „De verkocht bruid" van Bedrich Sme- tana, de Onvoltooide symphonie .van Schu bert, de Eerste suite uit de muziek bij Ib- gens „Peer Gynt" van Edvard Grieg, de Notenkrakersuite van Tsjaikofsky en „Les Préludes" van Liszt Bij slecht weer wordt het concert uitge steld tof Zondag 19 Augustus.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5