Fa. B. ENGELENBERG Bemande raket nog voor deze winter op proeftocht? -Clowntje Rick Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Laat het verleden rusten Kort en Bondig Snelste vervoermiddel ter wereld: 3600 K.M. Burgerlijke «tand van Haarlem In 1952 wellicht 400.000 Amerikanen naar Europa Congres voor ruimtevaart Sir Hartley Shawcross over handel tussen Oost en West Santpoorts pastoor ook kerkelijk gehuldigd Waarschuwingen over lengte van vrachtauto met aanhangwagen Louis Jouvet ernstig ziek Automobilist levenloos in zyn auto gevonden Motorfiets botst tegen stilstaande vrachtauo Staking bij de „Lago" op Aruba verloopt Voor de klederen FEUILLETON door Peter Paul O'Mara Scheepvaart DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Van onze luchtvaartmedewerker) Volgens berichten uit Amerika zou nog vóór de winter de eerste vlucht zijn te ver wachten van het nieuwste experimentele raketvliegtuig, de snelste machine die ooit is ontworpen. Het is de X-3, gebouwd door de Douglas-fabriek en berekend voor een snelheid van 3600 km per uur en een hoogte van 6090 km boven het aardoppervlak. Hoewel het velen misschien nog als vrij on geloofwaardige fantasie in de oren klinkt, was het niettemin als nuchter-wetenschap- pelijk feit reeds bekend dat dit vliegtuig werd gebouwd en men zou hoogstens enige twijfel mogen koesteren over het tijdstip der voltooiing. De X-3 maakt deel uit van een reeks ex perimentele vliegtuigen voor het onderzoek van grote vliegsnelheden, waarbij weten schappelijke instellingen samenwerken met luchtmacht, marine en enkele vliegtuig fabrieken. Het rakettoestel X-l van de Bell- fabriek was het eerste in de reeks en het eerste vliegtuig ter wereld dat veel sneller vloog dan het geluid zich kan voortplanten. De Douglas Skyrocket, het toestel dat kort geleden van zich deed spreken door (veel) sneller en hoger te vliegen dan enig vlieg tuig ter wereld, behoort eveneens in de reeks thuis. Deze Skyrocket nu (er zijn er drie stuks van gebouwd, die reeds enkele jaren vliegen) is te beschouwen als een voorbereiding of aanloop tot de definitieve X-3, die zo ambitieus van opzet was, dat het ondoenlijk was zelfs maar aan een ont werp op papier te beginnen zonder eerst de nodige ervaringen te hebben opgedaan. Het werk aan de X-3 is steeds met de groot ste geheimhouding omhuld en ook nu nog weet vrijwel niemand buiten de muren van de streng verboden experimentele afdeling van Douglas hoe de reeds bij voorbaat le gendarische X-3 er uitziet. Bemand projectiel Het enige houvast heeft men aan die twee getallen: 3600 km per uur en 60—90 km hoogte. Het kan geen kleine machine zijn, alleen al wegens de benodigde hoe veelheid brandstof die met het óog op de noodzakelijke enorme krachtsontwikkeling meegevoerd moet worden. Aangenomen mag worden dat het toestel lang en uiterst slank is en aan de voorzijde naaldscherp toegespitst. Halverwege de romp zullen opzij de twee kleine dunne vleugeltjes'zijn bevestigd, die meer lijken op de vinnen van een vis (alleen op een voor een vis ongebruikelijke plaats) dan op de vlerken van een vogel. Naar alle waarschijnlijkheid is dit althans het beeld dat wij ons van de X-3 moeten vormen. Op de hoogte die het toestel in staat moet zijn te bereiken, zullen deze vleugeltjes geen dienst meer kunnen doen, daar de lucht daar veel te ijl is om nog draagkracht te kunnen leveren. De beweging van de machine op die hoogte zal dan ook zuiver die van een projectiel zijn, een raketprojec tiel, maar dan voor het eerst in de geschie denis een bemand projectiel. Eerst waar de kogelbaan bij de neerwaartse beweging weer in de dichtere luchtlagen komt, gaan de vleugels geleidelijk weer dragen. Be halve van een raketinstallatie zal de X-3 HAARLEM, 15 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 15 Aug., T. Keijzer en J. Staphorst; J. F. M. van Ogtrop en C. J. M. Hofte; C. J. Platerink en E. Booij: T. Ouwer- kerk en A. M. Westrus; A. van Zoest en A. E. J. Brouwer; J. H. Robben en C. van der Weijden; J. J. A. van Hazebroek en R. J. Kappen; P. Jongens en M. E. Makkes van der Deijl; L. R. Oost en W. H. Alkema; G. J. Hofstede en T. Aarts; N. C. Lindeman en J. G. Krever; P. de Winter en A. M. Huy- boom; J, Zwart en M. Kolderie; G. T. Leu ven en W. C. M. van der Meer; J. A. C. Ro- zendaal en A. M. F. Knotter; H. J. Heere mans en C. M. Bersee; H. J. Pelser en A. Harskamp; H. Wening en H. G, Frase; T. C. M. Hems en T. A. M. van Tongeren; F. A. Hoefman en M. F. Breed; C. Prijs en S. Roest; T. H. Wijfjes en M. W. P. van Reijsen. GEHUWD: 15 Aug., J. Broekhof en J. M. Buijs; F. J. M. Smeulders en A. M. Diekstra; J. Heijst en W. P. B. de Beer; W. P. Warmer en W. C. M. van der Kamp; W. H. Booms en J. M. Paffen; A. Reimerink en E. Heintz; W R. Dirks en W. van der Linden; A. Tempel man en C. M. Dekker; J. Bos en J. A. van Dijk; C. van Dragt en L. van der Wolf; P. R. Kroon en C. Linnekamp; P. P. A. Zeestraten en P. A. Hoenderdos; J. Wage en M. Humme; L. C. Hinfelaar en E. van Lier; W. A. Peute en M. Lasschuit; P. C. Visser en M. van der Hoeven; C. J. van der Togt en C. J. M. Twee- huijsen; J. Winter en J. C. Lukkien; C. van Bilderbeek en R. Vrolijk; H. Evenhuis en S. Voortman; H Pols en G. T. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., T. M. J. van de Poll—van Amerongen; 13 Aug.. W J. van den Boom—Wildschut; 14. Aug., H. KwantSterel; J. N. van der PuttenHaak. BEVALLEN van een dochter: 11 Aug., C. Lieve—de Waal; 12 Aug., i: H. Hüsslage— van der Hoef; 13 Aug., A. M. M. Celie—van der Bijl; 14 Aug., G. A. VeeningaLaven. OVERLEDEN: 13 Aug., J. Baartse, 46 j., Nagtzaamstraat: D. Kosten, 61 j„ Hazepaters- laan; 14 Aug., P. Hos—Elenbaas, 85 j.. Gast huislaan. waarschijnlijk van enkele straalmotoren van ander type zijn voorzien, welke echter slechts tot op ongeveer 20 km hoogte kun nen werken, orm daar door de raketmotor te worden „afgelost". De Douglas-invlieger Bill Bridgeman, de zelfde die de Skyrocket de laatste keer tijdens zijn opzienbarende vlucht bestuur de, zou zich reeds bereid hebben verklaard zich aan dit futuristische vervoermiddel toe te vertrouwen en de vliegproeven op zich te nemen. Het is intussen niet te verwachten dat de genoemde prestaties reeds spoedig verricht zullen worden. Na de eerste voor zichtige proefvluchten zal er stellig nog wel een jaar overheen kunnen gaan, alvorens de machine „voluit" wordt gevlogen. (Nadruk verboden). INVASIE VAN TOURISTEN Het aantal toeristen, dat van de overzijde van de Atlantische Oceaan naar Europa komt, neemt van jaar tot jaar toe. Voor het herstel van de Europese economie is deze toevloed van dollars verterende gasten van niet te onderschatten belang. De O.E.E.S. houdt hiermede ook terdege rekening. In een onlangs verschenen rapport wordt aangenomen dat in 1952 niet minder dan 400.000 Amerikaanse toeristen ons conti nent zullen bezoeken. De ontvangsten wor den geschat op 400 a 450 millioen dollar. Het rapport beveelt een versterkte gemeen schappelijke publiciteit over 'de voor dit toerisme in aanmerking komende landen aan. Voor het transatlantisch vervoer door de lucht wordt een tariefsverlaging in over weging gegeven, opdat ook de minder draagkrachtige toeristen in de gelegenheid worden gesteld naar Europa te rezien. Deze kosten bedragen thans 45 percent van de totale onkosten der naar Europa reizende toeristen. Ook aan de accomodatie wordt in het rapport veel aandacht geschonken. Er wor den plannen ontworpen voor het moderni seren van hötelinstallaties overeenkomstig de gewoonten en de smaak der Amerikaan se gasten. Een groep Europese hótêl- experts heeft daartoe een studiereis naar de Verenigde Staten gemaakt. Het tweede congres voor ruimtevaart (astronautiek) zal van 3 tot en met 8 Sep tember te Londen worden gehouden. Het eerste astronautische congres dat ooit gehouden werd had een jaar geleden te Parijs plaats, op initiatief van Alexandre Ananoff, een bekend Frans pionier op het gebied van de theorie van het interplane taire verkeer en het werktuig daartoe, de raket. Ananoff, die ook president is van de „Groupement Astronautique Franpais" (een afdeling van de Société Astronomique, de Franse vereniging van sterrekundigen), werd tevens tot voorzitter van het congres gekozen. In Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en enkele andere landen bestaan ver enigingen voor ruimtevaart en raketten- ontwikkeling. Vertegenwoordigers daarvan zullen in September te Londen bijeenko men. Tijdens het congres zullen door ex perts lezingen worden gehouden en naar verluidt zullen tevens voorbereidingen worden getroffen voor de oprichting van een „Internationale Astronautische Fede ratie", waarin de landelijke verenigingen zich zullen verenigen. TRURO, Cornwall (Reuter). De Britse minister van Handel, Sir Hartley Shaw cross, heeft in een gisteren gehouden rede onder meer gezegd, dat het voor Engeland onjuist zou zijn om beperkingen op te leg gen aan de handel met communistisch Oost- Europa, waardoor Engeland zijn eigen stra tegische en economische positie zou ver zwakken. Doch hoe belangrijk de handel met Oost-Europa ook moge zijn, Engeland heeft de noodzaak ingezien om üit hoofde van veiligheid beperkingen op de handel te leggen en in totaal reeds de uitvoer naar landen achter het ijzeren gordijn verboden van 250 artikelen. De minister wees er verder op, dat op dezelfde wijze als de Amerikanen hebben ingezien, dat handel tussen Japan en com munistisch China in het Verre Oosten als normaal moet worden beschouwd, zo ook de handel tussen Oost- en West-Europa altijd een belangrijk onderdeel is geweest van de Europese economie. Hierdoor kwa men voor het Westen beschikbaar graan uit Oost-Europa, hout uit de Sovjet-Unie, steenkool uit Polen en voedsel uit Honga rije, Polen en de Baltische staten. In ruil hiervoor ontving Oost-Europa de grond stoffen waaraan het een tekort had, als mede fabrikaten van de industrieën van West-Europa. De noodzaak voor dergelijke handel werd uitdrukkelijk erkend in het Marshall-plan, aldus de Britse minister. In de feestelijk met gladiolen versierde kerk van O.L.V. van Altijddurende Bij stand te Santpoort is Woensdagmorgen in een plechtige Hoogmis de dag herdacht, waarop pastoor A. F. J. Goossens, die twintig jaar de Santpoorter parochie heeft gediend (niet 26 jaar zoals gisteren abu sievelijk door ons werd medegedeeld), vóór 40 jaar tot priester werd gewijd. Pas toor Goossens werd bij het celebreren van de mis geassisteerd door de weleerwaarde heren J. van Ingen, W. Zwitzar, H. de Graaf, J. Plantingan en de zeereerwaarde zeergeleerde heren J. J. van Rek en Th. Straathof. Voor de mis zong het paro chiaal zangkoor „Pius X" de mis van Jan Nieland „St. Theresia a Jesu Infante" en daarna de Priestercantate van dezelfde componist. De weleerwaarde heer B. A. Pronk, ka pelaan te Schagen, hield de feestpredicatie, waarin hij de priester de middelaar tussen God en de mensen noemde, „uit het mid den van de mensen genomen en ten bate van de mensen aangesteld ter wille van hun betrekkingen met God". Receptie In de middag recipiëerde de jubilerende herder in de zaal van café Zomerlust waar vele parochianen en belangstellenden hem kwamen gelukwensen. Onder hen bevon den zich ook de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de wethouder van Sociale Zaken de heer F. J. A. Strijbosch die het gemeentebestuur vertegenwoordig den. De eerste, die hier de jubilaris toe sprak was de voorzitter van het feest comité de heer P. van Zijl. Voorts werd pastoor Goossens gecom plimenteerd door de nestor van het kerk bestuur, de heer J. P. Nijssen, die hem een vierdelig boekwerk over de katholieke religie aanbood, de heer J. Westerhoven namens het katholiek gemengd koor „Da Pacem" en de katholieke sportvereniging „Velsen", 'de heer L. Blom namens de K.A.B., de heer J. Westrop namens de R.K. Verkenners, de heer H. van Kuieren nemens het R.K. zangkoor „Pius X" en door pastoor Van der Meer, die vroeger voor de komst van de jubilaris de parochie Driehuis diende. Pastoor Goossens sprak na deze toespra ken een kort dankwoord waarin hij de hoop uitsprak ook het feest van zijn 60- jarig priesterschap in Santpoort te zullen vieren. Een lezer vestigt er onze aandacht op, dat het te betreuren is, dat op de zijkanten van vrachtauto's met aanhangwagens geen waarschuwing vermeld staat over de lengte van de voertuigen. Wel staan die waarschu wingen aan de achterzijde. Door dit gemis is hem bijna een ongeluk overkomen, toen hem een vrachtauto met aanhangwagen passeerde. Hij fietste op de Nieuwe Gracht te Haarlem in de richting Jansweg en wilde een bakfiets, welke aan de kant van de weg geparkeerd was, passeren. Op dat ogenblik naderde een vrachtauto en de wielrijder hield in, om te trachten na het passeren van dit voertuig langs de bakfiets te rijden. Hij keek gelukkig eerst achterom en zag bij tijds, dat aan de vrachtauto een aanhang wagen verbonden was. Als op de zijkant van de vrachtauto een waarschuwing ver meld was, dan had de fietser er eerder re kening mee kunnen houden. Het is te ho pen, dat er bepalingen worden gemaakt, waardoor het verplicht wordt op de achter en zijkant van vrachtauto's met aanhang wagens waarschuwingen te plaatsen. Louis Jouvet, de bekende Franse toneel- en filmspeler, is zo ernstig ziek, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De grote acteur werd gisteravond op weg naar zijn „Théatre de l'Athénée" door een hartaanval getroffen. Hij ligt thans op een sofa in de schouwburg, daar de artsen van mening zijn, dat zijn toestand geen over brenging naar een ziekenhuis gedoogt. Dezer dagen is in de Crailoose bosjes in het Gooi een auto aangetroffen waarin zich het stoffelijk overschot bevond van de heer K. de G., een accountant uit Amsterdam. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de heer De G. eind vorige week terugkeer de van een bezoek aan een van de Belgische speelzalen. Hij maakte de terugreis in gezelschap van zijn vrouw. Daar hij enigszins over spannen was, hetgeen onder meer tot uiting kwam in zijn roekeloos rijden, was zijn vrouw in Soest uitgestapt en per trein naar Amsterdam gegaan. De heer De G. kwam 's avonds niet thuis en bleef ook de volgende dagen weg. Bij onderzoek vond men de auto met zijn stof felijk overschot in de Craailoose bosjes nabij Huizen. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam overge bracht waar een onderzoek naar de doods oorzaak wordt ingesteld. Duopassagier omgekomen In de afgelopen nacht is in de Stations straat te Apeldoorn de motorrijder L. J. H. N. uit Arnhem tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De op de duo zittende passagier, de 27-jarige J. van der M. uit Apeldoorn, werd door de schok van de motor geslingerd en was op slag dood. De motorrijder kreeg een schedelbasisfractuur en is in ernstige toestand in een ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Woensdag heeft tachtig percent van het aantal stakers bij de olieraffinaderij van de „Lago" op Aruba het werk hervat, na dat de directie dit als voorwaarde had ge steld voor een loonsverhoging van zestien percent van 1 Juni af. Algemeen wordt verwacht dat de staking thans spoedig ge ëindigd zal zijn. 3-3% Ned 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U S. Steel Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 85"/ie 85% 170% 170% 232 233% 166 166 158% 159% 289 280 103 102% 169% 169% 137% 138 116 115% 84% 84% 152 152 153% 153% 154% 154% 513/,. 51% 58% 59% 481/n 46% 70% 71% 44% 44 47 47% Rick had goed gezien. De hemel werd steeds donkerder en de wolken joegen voorbij. De golven begonnen witte koppen te krijgen en de wind stak op. „Ik gelooj, dat het storm wordt jongens!", zei Ricfy. De zon was verdwenen. De zee zag grauw en de golven begonnen al wilder en wilder te rollen. De wind nam steeds in kracht toe, en ze moesten zich vasthouden, om niet over boord te slaan. Het bootje begon op de wilde golven te dansen. „Laten we naar binnen gaan, jongens, het wordt hier aan dek te gevaarlijk!", waar schuwde Rick. In de kajuit hadden ze minder last van de wind, maar ze werden er evengoed door elkaar geschut. Want steeds wilder sloegen de golven en het bootje werd heen en weer geslingerd als 'n strootje. „Kijk eens, hoe hoog die golven gaan!", riep Bunkie, die door een patrijspoortje keek. Het was werkelijk heel erg. De golven kookten en ze waren wit van het schuim. 22) Welterusten, zei zij en bemerkte tot haar woede, dat haar stem ook beefde. En bedankt voor een heel.... prettige avond. Die nog niet voorbij is, zei hij en haar naar binnendringend, duwde hij de deur achter zich dicht. Voor zij -wist wat er gebeurde, waren zijn armen onder haar jas om haar heen geslagen en lagen zijn handen op het rood fluweel, dat haar schouders bedekte. Zijn mond kwam op de hare. Zij trachtte zich los te wringen, maar hij wilde haar niet laten gaan. En toen veranderde plotseling alles; maar dan ook zo verbijsterend snel, dat zij er zich zelf geen rekenschap van kon geven. Zij wenste niet langer te ontsnap pen. Zij hief haar gelaat naar hem op er bood hem haar lippen. Even later liet hij haar plotseling los. deed een stap terug en opende de voordeur achter zich. Zondag, kondigde hij aan, zullen we een wandeling gaan maken. Ik zal je 's morgens om elf uur komen halen. En draag andere schoenen, alsjeblieft. Hij deed de deur achter zich dicht en zij hoorde hem hard de stoep af en het trottoir overlopen, daarna de klap van het portier van de taxi en even later het ge snor van de optrekkende motor, die hem wegvoerde. Het duurde lang voor zij de trap op kon klimmen. Zoals zij wel verwachtte, zat Beth haar op te wachtenof liever, lag zij dwars over Anne's bed te slapen. Anne bleef een ogenblik staan kijken naar dit jonge ge zichtje, dat er zo mooi en zo kinderlijk uitzag met die krans- van blonde haren en die zachte, half geopende lippen. Op de een of andere manier scheen dat gezichtje voor haar alles, wat er in de afgelopen uren gebeurd was, onwerkelijk te maken alsof zij uit het kunstlicht in de hel dere zonneschijn gekomen was. Toen gingen de ogen van het meisje open en keken haar een beetje verwilderd aan. Langzamerhand werden zij helderder en toen glimlachte Beth tegen haar. Het werd tijd, dat je eindelijk eens thuis kwam, zei zij. Ik heb in doodsangst gezeten. Dat merk ik, zei Anne droogjes. Maar je bent een dom gansje geweest om voor mij op te blijven. Ik zou toch niet hebben kunnen sla pen, zei Beth met een doodernstig gezicht. En heb jij je geamuseerd? Anne haalde de schouders op en hing haar jas op een kleerhanger. Ik veronderstel van wel. Het was in ieder geval heel anders. We zijn naar een Zweeds restaurant geweest, ging zij ont wijkend voort. Het eten was er werkelijk fantastisch. Het was een soort club en later zaten ze allemaal bij elkaar te praten. Heeft hij zich.... behoorlijk gedra gen? Anne begon de japon over haar hoofd te trekken en antwoordde met haar hoofd in de plooien verborgen. Ik heb tenminste mijn politiefluitje niet nodig gehad. Goed. Maar er was een eigenaardige lusteloos heid in de vragen van Beth, die Anne uit haar eigen overpeinzingen wakker schudde en scherp deed opkijken. Het meisje was niet zo opgewekt als gewoonlijk. Is er iets gebeurd, terwijl ik weg was?, vroeg zij. Jimmy heeft opgebeld. Hij is in Nor folk. Binnen een paar dagen zal hij thuis zijn. Anne slaakte een kreet van oprechte vreugde. Dat is prachtig? Dat is werkelijk heerlijk! In plaats van te antwoorden wendde Beth het hoofd af, maar niet voor Anne een glimp van tranen in haar ogen had gezien. Zij ging naast het meisje op het bed zitten en nam een van haar handen in de hare. Wat is er, vroeg zij zacht. Heeft hij iets gezegd, dat je in de war gebracht heeft' SPORTUITWISSELING Cricketwedstryd begonnen Derby trok vanmorgen op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal in de cricketwedstrijd tegen „Haarlem" het eerst naar de mat. Bij de lunch waren twee wickets neer. Daarbij had wicketkeeper Voogd een belangrijke rol vervuld. J. Poyser (9) stumpte hij en J. Hunt (22) ving hij uit. De score was 49 runs voor 2 wickets. W. Smethurst had 15 not out en J. Ackers 2 not out. Haarlemmers leiden in tenniswedstrijd Vanmorgen zijn op de banen aan de Span jaardslaan in de tweede tenniswedstrijd tus sen Haarlem en Derby zes gemengde dubbel spelen gespeeld. De Haarlemmers wonnen er vijf en de gasten een. Vanmiddag wordt de strijd voortgezet. Alwaki, 15 v. Santos te Rio Grande verwacht. Alioth, 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Agamemnon. 14 nam. te Barbados. Alamak, 14 van Rotterdam n. Calcutta. Almdijk, 15 van Londen naar Antwerpen. Alpherat. 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Averdijk. 13 te New-Orleans. Ampenan, Rdam n. Djakarta, 14 dwars Bizerta. Alhena, Rdam n. Buenos-Aires, 14 Finisterre. Amstelkerk, 14 van Dakar naar Le Havre. Arnedijk, 14 nam. v. Le Havre te Antw. verw. Aardijk, 14 100 m. W. Ouessant Alnati, 14 130 m. ZZW Finisterre, 17 Antw. verw. Amsteldiep, 14 300 m. WZW Ouessant. Amstelpark, 14 450 m. ZO ten O. Kaap Race. Axeldijk, 14 660 m. W. ten Z. Scillys. Alchiba, 15 v. Rio de Janeiro naar Las Palmas. Alcyone, Rdam n. Sydney, p. 14 Kaap Leeuwin. Altair. 15 v. Saofranciscodosul te Rio Grande. Alderamin, 15 v. R'dam n. Hampton Roads. Annenkerk, 15 v. R'dam n. Hamburg. Aagtedijk, 15 te Boston. Aagtekerk, 16 te Hongkong. Aalsdijk, 15 te Houston. Alblasserdijk, 15 te Gravesend. Aludra, 18 13 u. Hoek v. Holland verw. Almkerk, 16 te Hongkong. Arendsdijk, 14 v. Paranagua. Bali, 14 van Djakarta naar Cheribon. Baarn, 12 van Amsterdam te Hamburg. Bonaire, 14 v. Paramaribo n. Pta. del Gada. Bengkalis, Djakarta n. Adam, 13 van Aden. Billiton, 15 te Singapore verwacht. Bintang, 15 van Rangoon te Calcutta. Blitar, Balikpapan n. Djakarta, 14 te Semarang. Bacchus, 14 180 m. O. Abaco. Bandjermasin, 14 v. Hollandia n. Biak. Blijdendijk, 14 600 m. O. ten Z. Cp Race n. Antw. Britsum, 14 350 m. W. Ouessant. Bantam, 15 7 u. v. Belawan. Bloemfontein, 16 East-Londen verwacht. Boissevain, 13 v. Yokohama. Ceram, Calcutta n. Rdam, 14 v. Port-Said. Coryda (t) 14 te Galveston van Rotterdam. Cottica, pass. 14 Finisterre naar Madeira. Cleodora (t), 14 v. Menaelamadi n. Mersey v o. Caltex Leiden (t) pass. 14 Malta. Caltex the Hague (t), pass. 14 Gibraltar. Caltex Utrecht (t) pass. 14 Kaap St. Vincent. Clavella (t) pass. 14 Ras al Hadd. Cistula (t) 14 840 m. ZW Galapagos Arch. Callisto, 14 420 m. O. Bermudas Chama (t), 14 360 m. ONO Belem. Caltex Delft (t) 15 nm. v. Sidon n. Rotterdam Celebes, 15 van Amsterdam naar Indonesië. Delft, Chili n. Adam, 15 te Bilbao. Duivendrecht (t) pass. 14 Kp Palmas. Dalerdijk, 14 600 m. NO ten O. Bermudas naar Antwerpen. Delfland, 14 420 m. NO St. Vincent Kaap Verdi. Diemerdijk, 15 te New Westminster. Eendracht, 15 v. Izmir n. Hamourg-Rotterdam Esso Amsterdam (t), 14 van Aruba naar Vado. Erinna (t) 14 200 m. NO Banka. Esso Den Haag (t) 14 480 m. NO Fayal. Etrema (tl 14 420 m. WZW Scillys. Enggano, Perz. Golf n. Rdam, 15 nm. te Suez. Eemdijk, 15 v. Galveston. Friesland (ssm) 14 v. Vlaardingen te Gdynia verwacht. Farmsum, 15 v. Norfolk n. IJmufden. Gaasterkerk, 14 van Teneriffe naar Kaapstad. Graveland, 16 Santos verw. Hecuba, Georgetown n. Adam, 14 te Pt. Adelgada Haarlem, 14 dwars Lissabon n. Antwerpen. Hoogkerk, Rdam n. Yokohama, 15 te Port-Said verwacht. Heemskerk, 14 625 m. ZO Guardafui. Hestia, 14 660 m. ZW Flores naar Antwerpen. Hera, 14 300 m. NNO Finisterre naar Barbados. Hector, Adam n. Levant, 14 dwars Oran. Japara (krl), pass. 15 3 uur Perim n. Belawan. Java, Adam n. Balikpapan, 15 Djeddah verwacht Jagersfontein, 14, 500 m. Z. Kaap Palmas naar Kaapstad. Jupiter, Adam n. Levant, 14 te Oran. Kertosono, 15 v. Singapore te Belawan verwacht Kota Gede, 14 dwars Oporto, 17 nm. Rdam verw. Kieldrecht, 15 van Colombo naar Aden. Kota Baroe, 15 bij Kaap Guardafui. Kedoe, 12 te Belawan. Kota Agoeng, 12 te New Orleans. Larénberg, 15 van Huelva naar Sluiskil. Leersum, 15 te Rotterdam van New-Orleans. Lissekerk, Perz. Golf n. Rdam, p. 14 Gibraltar Laagkerk. 14 dwars Ras Madraka n. Dubai. Leuvekerk, 15 v. Colombo te Madras verwacht Leopoldskerk, 14 v. Hamburg n Antwerpen. Linge, 13 van Kopenhagen naar Toppila. Loenerkerk, 14 100 m. ZO Ras Fartak n. Karachi Luna, 15 v. Alexandrië te Beyrouth verwacht. Lemsterkerk, Rott. n. Perz. Golf, 16 Basrah verw Lindekerk, 15 van Marseille naar Genua. Loosdrecht, 15 rede Chittagong. Lutterkerk, Calcutta n. Rott., p. 15 Jabal Attair Langkoeas, 15 te Djakarta v. R'dam. Leerdam, 15 v. Philadelphia te Chester. Limburg, 12 te New Orleans. Laurenskerk, 16 v. Londen n. R'dam, 17 uur R'dam verwacht. Lievevrouwekerk, 15 v. Khorramshar. Marken, verm. 16 10 u. v. Rdam n. Northern Range. Maasland, 15 te Santos verwacht. Madoera, New York n. Calcutta 14 te Bahrein. Mirza (t) 14 van Zahrani naar Stanlow. Marisa (t) 14 380 m. NNO Manilla. Mentor, pass. 14 Gibraltar naar Oran. Mitra (t) 14 750 m. ONO Martinique. Macuba t() 15 van Amsterdam n. Curagao. Manoeran, pass. 15 Kp Guardafui n. Melbourne Meliskerk, 15 van Djiboeti naar Kasseir. Mariekerk, 16 v. Brisbane te R'dam. Mataram, 15 v. R'dam n. Liverpool. Metula, 15 v. Philadelphia n. Bombay. Maashaven, pass. 15 Landsend. Nieuw Amsterdam, 14 780 m. ONO Cp Race. Noordam, 14 720 m. W. ten Z. Scillys. Noordwijk, pass. 14 Kaap de la Haque. Nestor, 14 v. Yerakini te Kalybia. Nieuw Holland, 13 van Melbourne te Sydney. Ootmarsum, pass. 15 Kp Hatteras n. Le Havre. Oranjefontein, 14 325 NNW Kaapstad n. Teneriffe Ondina (t) 15 te Pulubukom verwacht. Orestes, 14 420 m. O. ten N. Belem. Prins Johan Willem Friso, 14 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 14 op Elbe n. Antw. Prins Willem III, 14 540'm. O. ten N Belle Isle naar Antwerpen. Prins Willem IV, 14 960 m. O. ten N. Belle Isle. Papendrecht (t), 14 155 m. NW Flores. Prins Alexander, 14 640 m, O. Belle Isle n. Antw. Prins Willem III, 15 675 m. O. ten N. Belle Isle. Pygmalion, Brighton n. New York, p. 14 Sabana. Poelau Laut, 15 rede Semarang. Prins Willem v. Oranje, 13 te Chicago v. R'dam. Rijnland, 14 van Amsterdam te Buenos-Aires. Radja, Celebes n. Adam, p. 14 nm. Malta Roepat, 15 v. Pt. Swettenham te Belawan verw. Rotti, Adam n. Indonesië, 14 te Djakarta. binnenland Dr. D. A. IJsselstjjn, directeur van het West-Indisch bedrijf der K.L.M., zal zijn functie overdragen aan de heer M. Koster thans hoofd commerciële dienst Nederland der K.L.M De heer IJsselstijn treedt in dienst van de Curagaose Handelmaatschappij In Rotterdam zullen Jehova's Getuigen van Vrijdag tot en met Zondag het congres „Reine aanbidding" houden. Er zullen lezin. gen en demonstraties worden gehouden en Nederlandse en Belgische congressisten zul. len mededelingen doen over hun ervaringen Zondagmiddag zal de president een lezing houden over: „Kan religie de wereldcrisis doen eindigen?" Beatrixoord, het sanatorium voor tbc. patiënten in Appelsga, heeft een tekort aan verpleegsters. Wanneer in dit tekort niet op korte termijn wordt voorzien zal een deel van de paviljoens gesloten moeten worden, De heer P. S. van 't Haaff heeft Woens dag afscheid genomen als inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Op de afscheidsreceptie in het Shell-gebouw deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, de heeft H. H. Wem- mers, mede dat de Koningin de heer Van 't Haaff had benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ten paleize Soestdijk heeft de Koningin Woensdag in audiëntie ontvangen jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou. wer, vertegenwoordiger van Nederland in het permanente orgaan voor de organisatie van het Atlantisch Verdrag te Londen. De 27-jarige mej. F. Melgers uit Zeist is bij het zwemmen in zee bij De Koog op Texel verdronken voor de ogen van haar verloofde. Zij geraakte in een diepe kuil aan de rand van een wrak. Haar verloofde wist haar op het strand te brengen, maar toen bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. W. Coenraad, vlootpredikant te Overveen, heeft een beroep ontvangen van de Ned. Hervormde Gemeente van Hall. De heer Jac. Lutterman Jr. te Haarlem slaagde voor het diploma meester in het herenmaatkledingbedrijf en herencoupeur bij de Rotterdamse Snijschool. De Zandvoorts recherche heeft een 27- jarige Haarlemse vrouw aangehouden, die ten nadele van haar patroon, een Zand- voortse winkelier in zuivelproducten, zich schuldig zou hebben gemaakt aan ontvreem ding van pakjes boter. Nadat proces-verbaal is opgemaakt, is zij weer op vrije voeten gesteld. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdagavond 17 Augustus om acht uur weer spreekuur in de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. Een dertienjarig meisje, dat op de Ger- rit Bartholomeuslaan in Tuindorp, Overveen fietste, schrok zo van een naderende bestel auto, dat zij via trottoir en talud een vier meter brede sloot inreed. De chauffeur van de bestelauto, de 27-jarige Heemstedenaar H. R. van Leeuwen, sprong haar na en bracht haar op het droge. De heer G. Watzema, wonende Klever parkweg 139, monteur le kl. bij de Rijks telefoondienst is Dinsdag 21 Augustus 25 jaar in dienst. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sibkens' lakken Hogedrukslang - Manometers Slangnippels - Maskers Raki, Adam n. Djakarta. 16 te Belawan verwacht Rondo, pass. 14 ten Z. Kreta n. Marseille. Rijn, Yxpila n. Zaandam, 1. 14 Oland. Reyniersz, 14 van Lubuanbadjo naar Buleleng. Ruys, 14 200 m. ZZW Diegogarcia n. Mauritius. Reael, 14 bij ingang Straat van Makassar. Scherpendreeht (t) 23 v. Pta. Cardon te Shell- haven verwacht, daarna Rotterdam. Sommelsdijk, 13 van Havanna te Vera Cruz. Stad Vlaardingen, 14 v. Vlaardingen n. Narvik. Saparoea, Rotterdam n. Calcutta, 15 van Genua. Slamat, 15 Singapore, verw. verm. 18 v. Singapore Salland, p. 14 Finisterre n. St. Vincent Kp Verdi. Sumatra, verw. pass. 14 datumgrens Manilla. Siaoe, 14 14 van Soerabaja naar Cheribon. Sliedrecht (t) 14 720 m. W. ten N. Palma. Stentor, pass. 15 Ouessant naar Hamburg. Schie, 15 van Pampatar te Pt. of Spain verwacht Sunetta (t) 14 van Pta. Cardon naar Santos. Samarinda. 14 100 m. ZZO Minikoy. Stad Arnhem, pass. 14 Ouessant. Stad Dordrecht, 15 van Palermo te Sfax verw. Stad Breda, 14 720 m. WZW Scillys. Stad Maastricht, 14 nam. te Gibraltar. Sarpedon, 16 v. Pto. Cabello te Curagao verw. Straat Malakka, 16 Buenos Aires verw. Straat Soenda, 11 v. Lorenzo Marques. Sloterdijk, 16 van New York te Djakarta verw. Soestdijk, 16 van Djakarta te New York verw, Tegelberg, 15 te Santos verwacht. Tero, 14 v. Buenos-Aires te Rotterdam. Themisto, 14 v. Philadelphia naar Nederland. Tabinta, 14 dwars Kaap Tenez. Tiba, Rdam n. Buenos-Aires, p. 14 Abrolhos. Tomini 14 van Djakarta naar Suez. Tomori, pass. 14 Kaap St. Vincent n. Beyroeth. Tasman, 11 van Yokohama naar Djakarta. Tawali, 14 330 m. W. Keywest. Tiberius, 14 van Pt. of Spain naar Paramaribo. Tjibadak, 13 te Kobe. Tabian, 15 van Amsterdam naar Antwerpen. Tarakan, Balikpapan n. Amst., 16 Djeddah verw. Tjikampek, 15 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Utrecht, 15 Tuticorin verwacht. Vuleanus, Levant n Adam, 14 v Rdam n Hamb. Venus, Levant n. Adam, 14 van Lissabon. Volendam, Rotterdam n. Quebec, 15 150 m. O. ten N Anticosti ell.; 17 Quebec verwacht. Woensdrecht (t) 17 v. Piraeus te Tripoli Libanon verwacht, daarna Hamburg. Westerdam, New York n. Rdam. 14 300 m. ZO Cp Race. Willem Ruys, 14 te Djakarta van Rotterdam. Willemstad, 14 Pta. del Gada verwacht. Wieldrecht (t) 14 300 m. NW Fernando Noronha. Winsum, 14 nam. dwars Kaap de Gata. Weltevreden, 13 v. Baltimore te Houston. IJsel, 14 te Curagao van New-Orleans. Zuiderkruis, New York n. Adam, p. 14 Wight. Zeeland (ssm) v. Amsterdam naar Gdynia. Het is niets bijzonders, zei Beth, maar haar half verstikte stem deed haar bewe ring zeer onwaarschijnlijk klinken. - Het is alleen maar, dat hij er op staat om on middellijk te trouwen. En je weet, dat ik dat niet kan doen, Anne! Hij wil dat maar niet begrijpen! Anne hield haar hand stijf vast. Wacht nu maar eens tot je hem gesproken hebt, zei zij. Het is veel gemakkelijker om het met mensen eens te worden als je ze tegen over je hebt. Hij zal het wel begrijpen. Maar Beth schudde met een hopeloos gebaar het hoofd. Dat zal hij niet. Hij is zo koppig. Ik zei, dat we konden trouwen en dat ik aan het werk kon blijven en dat hij ieder weekeinde van zijn herscholing hierheen kon komen of ik naar hem gaan. Weet je wat hij zei? Hijhij zei, dat hij een vrouw wilde hebben en geen hem af en toe bezoekende kennis. Zij huilde nu openlijk en Anne sloeg haar armen om haar heen om haar te troos ten. Zij dacht er aan, dat het moeilijk was om serieuze emotionele problemen van vol wassenen in verband te brengen met ie mand die zo jong was als Bethmet iemand die er uitzag als een mooi en ge lukkig kind. Kom, kom, Beth!, zei zij troostend. Jullie zult samen wel de een of andere op lossing voor elkaar boksen. Daar ben ik zeker van! Wees maar geduldig en tracht vriendelijk tegen elkaar te zijn. Beth hief een betraand gezichtje naar haar op. Dat is juist, wat het zo moei lijk maakt, zei zij: Om vriendelijk tegen elkaar te zijn als we juist zo graag samen zouden willen zijn en dat niet kunnen. Soms lijkt het er meer op, of we elkaar haten dan liefhebben. Dat is best mogelijk, zei Anne naden kend. Natuurlijk moest het wel zo zijn met twee mensen, die al zo lang verliefd op el kaar waren als Beth en Jimmy; sinds de tijd, dat zij nog kinderen waren en door de jaren van him opbloeiende jeugd. De voortdurende ontzegging in een dergelijke situatie moest wel vroeger of later irrite ren, op een manier, die bijna niet van haat te onderscheiden was. Plotseling stond Beth op en snoot haar neus. Ik ben nu eenmaal een dwaas!, zei zij. Het is nu al bijna vier uur en we moeten beiden morgenochtend aan het werk en ik zit hier maar op je schouder uit te huilen! Zij lachte een beetje onzeker. Ik wil wedden, dat er geen tweede meis je hier in de stad is, dat er om huilt, dat de man, waar zij van houdt met haar trou wen wil! Anne glimlachte. Ik denk ook, dat het er maar zeer weinigen zullen zijn, zei zij. - Maak je maar geen zorgen, Beth. Je zult zien, dat het wel voor elkaar komt. Beth haalde met een gebaar van verdrie tige berusting de schouders op en trachtte toen een glimlach te voorschijn te toveren. Als er tijd genoeg aan besteed wordt, zal het wel voor elkaar komen, stemde zij toe. En we hebben ons gehele leven nog voor ons. Welterusten, Anne. Welterusten, kind. Anne keek haar met een bezorgde blik na en liet ook later, onder het uitkleden, haar gedachten nog eens over de problemen van Beth gaan. Het was inderdaad een moeilijke situatie, waarvoor lastig een op lossing te vinden was. Maar toen Anne in bed gestapt was en onder de dekens lag, dacht zij niet langer aan Beth. Dit, dacht zij bij zichzelf, was toch wel een van de meest zonderlinge avonden, die zij ooit van haar leven had doorgebracht. Zij werd zich bewust van een zonderling gemengde gewaarwording van genoegen en verdriet, van afkeer en tegelijk weer van verlangen en zij slaagde er niet in deze gevoelens behoorlijk uit el kaar te houden. Hij was werkelijk een verschrikkelijk mens, dacht zijwerkelijk een onmens. Zij zou toch gewoonweg gek zijn om Zon dag met hem uit te gaan. Wat had Mark ook weer over hem gezegddat hij niet te regeren en onberekenbaar was. Een knappe omschrijving, zonder enige franje. Zij zou zeker niet met hem gaan wande len! En, zo besloot zij, ze zou haar grijze costuum aantrekken, maar zij zou een nieuwe blouse moeten kopen en een paar wandelschoenen. Haar oude zagen er nogal schamel uit.... (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6