Haarlems industrie gebruikt steeds meer electriciteit HILLMAN Nationaal concours hippique in Den Haag begon Vrijdag VLEESQROQUETTEN Haarlem tracteerde Engelse gasten Radio Moors AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ N.V. Ontmoeting van burger en kunstenaar op tentoonstelling in de Vishal SLEUTEL WEG! Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Energiebedrijf moet extra voorzieningen treffen Tuindorp Haarlem- Zuid-West Vijfduizendste deelnemer aan N.Z.H.-rondrit ONDULATION PERMANENTE ,.Eugène" Burgerlijke stand van Haarlem Jan Hoeben speelt op H.O.V.-zomerconcert SPORTUITWISSELING Het carillon speelt Examens Ondernemersprijs: SEDAN f @290.- - CABRIOLET f7630.- Centrum voor zielszorg in het buiten „Lindenheuvel" Haarlems elftalDerby Vijfde testmatch Bloemendaal Heemstede ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 Vier zaken die op het ogenblik de aan dacht vragen van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem zijn het leg- en van een hoogspanningskabel langs de Kleine Houtweg, het leggen van een laag- pannbigskabel in de Waarderpolder bij de fabriek van Figee, het opstellen van de hakelapparatuur van de hoog- en laag- spanningskabels van het G.E.B. in het nieuwe transformatorstation dat Figee zal bouwen en het uitbreiden en versterken van de hoogspannings-schakelinstallatie van het G.E.B. bij Conrad-Stock Hijscli. Het eerste werk is noodzakelijk, omdat de verbinding, welke daarmede tot stand wordt gebracht tussen het schakelstation aan de Van Merlenstraat en de transfor matorzuil aan de Kamperlaan, van zoda nige capaciteit zal zijn, dat het mogelijk wordt door een wijziging in de schakeling van het hoogspanningskabelnet in het Zui den der gemeente, de stroomlevering aan Heemstede gedurende de aanstaande win ter veilig te stellen. Het leggen en mon teren van de kabel, welke met de andere materialen reeds voorradig is, zal met eigen personeel worden uitgevoerd. De volgende twee werken houden ver band met de bouw van een nieuw schakel en transformatorstation door de N.V. Fi gee. In dit nieuwe station, dat nodig is als gevolg van de toeneming van het stroom verbruik in de fabriek, is ruimte gereser veerd voor het opstellen van de schakel- apparatuur van het gemeentelijk energie bedrijf, noodzakelijk ter versterking van de ter plaatse aanwezige netten. De kosten van deze schakelapparatuur voor eigen ge bruik, alsmede de kosten van aansluiting van de kabelnetten op het nieuwe station, komen voor rekening van de gemeente. Ook voor deze installatie zijn de benodig de materialen aanwezig. De montagewerk zaamheden zullen met eigen personeel worden uitgevoerd. Het laatste werk is nodig omdat de N.V. Stork-Hijsch genoodzaakt is de schakel installatie in haar bedrijf te vernieuwen en het transformatorvermogen te vergro ten. Het is gewenst tegelijkertijd ook de hoogspannings-schakelinstallatie van het gemeentelijk energiebedrijf te vergroten en te versterken. Een en ander is nood zakelijk wegens het stijgende stroomver bruik in het bedrijf van de N.V. Stork- Hijsch en andere in de omgeving gelegen ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ot. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 Wijzinging van het uitbreidingsplan B. en W. van Haarlem bieden de Raad ter vaststelling aan een wijziging van het uitbreidingsplan Tuindorp Zuid-West, be grensd door het Houtmanspad, de Bloys van Treslonglaan, de Rollandslaan, de Ger- rit Bartholomeuslaari en het Rollandspad. Tegen het ontwerp-plan is een bezwaar schrift ingezonden door de heer N. F. Roo- zen Hzn., die vreest dat uitvoering van het plan het einde van zijn bestaansmogelijk heid zal betekenen. Hij is eigenaar van een terrein groot 13.000 m2., waarvan een groot deel begrepen is in het plan en bestemd is voor woningbouw en wegenaanleg. B. en W. menen dat, hoewel zij doordrongen zijn van de noodzakelijkheid om de goede cul tuurgrond zoveel mogelijk te sparen, het toch niet mogelijk is de belangen van de volkshuisvesting en wat daarmee verband houdt, daaraan ondergeschikt te maken. Daarom stellen B. en W. aan de raad voor het bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Er moet rekening gehouden worden met de financiële belangen van de requestrant. Als er over de prijs voor aankoop geen overeenstemming is te verkrijgen kan de belanghebbende een beslissing van de rechtbank uitlokken. In het uitbreidingsplan zijn gronden be stemd voor woningbouw (o.a. een complex voor bejaarden met verzorgingshuis), voor scholen en kerken. Vanmorgen werd in het kantoor van de N.Z.H. aan het Stationsplein in Haarlem het vijfduizendste plaatsbewijs afgegeven voor de rondritten door Zuid-Kennemer- land. De man aan wie dit schone getal ten deel viel, was de heer J. Mentink, een oorlogs invalide uit de Meidagen, die met zijn vrouw en twee kinderen een gratis toer door Haarlem en omgeving werd aange boden. ADVERTENTIE „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France A. DE JONG Jacobjjnestraat 13 Telef. 1 8 7 31 Nationaal-Internationaal bekroond HAARLEM, 17 Augustus 1951 BEVALLEN van een zoon: 16 Aug., J. C. Groskamp—Rozenhart; 17 Aug.. A. A. A. Cap- tijnJanssen; C. Vermeulen—Rood. BEVALLEN van een dochter: 15 Aug., A. RijndersHeemskerk; 16 Aug., M. M. de Kruijf—Pieters; C. de Vries—van Ee; J. Schouten—de Graaff; 17 Aug., L. M. van Oijen—Hornick; M. GoedhartBijster; A. M. StaalMerckens; C. M. KroonKoks. OVERLEDEN: 15 Aug., A. Beesemer. 23 j., ■j^epPterr1 -an 1(5 fiv.. G. Nmita. 17 u., haiepaterslaan; N. L. A. Ammerlaan, 57 j., Kruisweg; M. Wieringa—Bink, 38 j., Tromp straat; C. van Puffelen, 66 j., Bloemveldlaan, bedrijven. Ook voor dit werk hetwelk eveneens met eigen personeel wordt uitge voerd zijn de benodigde materialen aanwezig. B. en W. stellen de raad voor in totaal voor deze werken ruim 47.000 gulden uit te trekken. Voorts wordt een bedrag van 26.000 gul den gevraagd voor de bouw van een trans formatorstation achter nummer 45 aan de Kruisweg. Daar de transformatorzuilen aan het Stationsplein en de Nieuwe Gracht overbelast raken en uitbreiding van de daarin aanwezige transformatoren niet mogelijk is, is het noodzakelijk dat het nieuwe station voor de aanstaande winter in bedrijf wordt gesteld. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM De Haarlemse violist Jan Hoeben is de solist op het zesde zomerconcert van de H.O.V., dat op Vrijdagavond 24 Augustus in de Gemeentelijke Concertzaal wordt ge geven. Marinus Adam dirigeert de Symphonie nr. 39 in Es van Mozart, de ouverture „Romeo en Juliette" van Tsjaikofsky en de Polowetzer dansen uit „Vorst Igor" van Alexander Borodien. Jan Hoeben vertolkt de door hem zelf bewerkte „Folia d'Es- pagne" van Corelli. Veertig sportliefhebbers uit Derby, die voor een week de gasten zijn te Haarlem, in het kader van de jaarlijkse sportuitwis- seling, voeren gisteren per watertaxi met enkele Haarlemse gastheren naar Avifauna, als intermezzo tussen de verschillende wedstrijden die zij tegen Haarlemse clubs spelen. Reeds eerder waren tientallen spor- tieven van deze groep naar het vogelpark gevaren en Vrijdag was de beurt aan de tennissers, de roeiers en het basketball team, om in een drijvende kas Hollands watermassa's te bewonderen. De tocht, die vier uren duurde, was overigens wat lang voor sommige van de gasten, die na enkele uren hun spreekwoordelijke beleefdheid vergroten en lucht gaven aan gevoelens van verveling. Onder de gasten troffen wij de heer Wil liam Belfield, die verleden jaar als burge meester van het stadje Heanor een groep Haarlemse sportlieden bizonder hartelijk ontvangen had en nu met zijn vrouw uitge nodigd was, hoewel deze dignitaris niet meer de cricket-bat hanteerde. Vol enthou siasme sprak de heer Belfield over de Haarlemmers: „Schrijf vooral, dat ik ge troffen werd door het hartelijke welkom dat de Haarlemmers ons bereidden", drukte hij ons op het hart, terwijl zijn vrouw hem bemoedigend toeknikte en eraan toevoegde, dat zij er zich op verheugde, volgend jaar hun gastheer en gastvrouw bij zich te ont vangen. Over het algemeen trouwens lieten de bewoners uit Derby zich vol waardering uit over de Haarlemmers, die er vaak met hen op uittrekken. Allen gaven toe, Ne derland zijn overvloed van voedsel te be nijden. Slechts de tengere handjes van de dames konden het wekelijkse vleesrantsoen aanschouwelijk voorstellen in dit land, dat na de zware oorlogsinspanning nog steeds leeft op de rantsoenen, die hier kort na de oorlog uitgegeven werden. Voor de roeiers was het de eerste keer dat zij naar Haarlem kwamen en zij ver telden van „Het Spaarne", dat hun gastheer is. „Wij kunnen hun materiaal gebruiken alsof het het onze was", zo vertelde ons de heer Donald M. Congreve en hij voegde er aan toe dat dit maar goed was, want het viel niet mee om hieraan te wennen. Van hun trainingsmethoden kregen wij overi gens een merkwaardig beeld, toen men volhield dat het krachtige Engelse bier een vast punt op het programma van de ploe gen is en een jongeling aanwees, die achteloos toegaf nog geen avond nuchter geweest te zijn. Ons Schiedamse export product gaf hij- toe te vrezen, doch het bier beviel hem best, zo zei hij, een nieuw flesje bestellend. Vandaag trekken zij tegen de Spaarne-roeiers, en dan zal het bezoek ten einde zijn, niet echter voordat een af scheidsfeest in „de Leeuwerik" hun een proeve van Nederlands amusement zal geven. Dan zullen zij „till next year" roe-g pen, want volgend jaar zal het wederom de beurt aan Haarlem zijn, om het puikje van zijn sportieven naar Derby te zenden. Zwemwedstrijden in Velserend Vrijdagmiddag heeft de zwemploeg uit Derby op uitnodiging van de directie van het Natuurbad Velserend een autobustocht gemaakt waarna het gezelschap in het res taurant van Velserend een thee werd aan geboden. Des avonds werden in het ideaal gelegen zwembad wedstrijden gehouden die echter door het vroege invallen van de duisternis bekort moesten worden. De uitslagen zijn: 100 meter vrije slag heren: W. Geurtsen, HPC, 1 min. 4,4 sec., Fred Pieters, D.W.R., 1 min. 7,1 sec.; Fons Roozekrans, D.W.T., 1 min. 8,2 sec. 100 meter vrije slag dames: Margot Marsman, HVGB, 1 min. 12,8 sec.; Margaret Munro, Derby, 1 min. 18.7 sec.; Ria Nelissen, DWT, 1 min. 20,6 sec. 100 meter schoolslag heren: Aat de Vries, HPC 1 min. 18 sec.; Jan La blans, DWT, 1 min. 22,1 sec.; T. Redfern, Derby, 1 min. 22,3 sec. 100 meter school slag dames: Pat Sowter, Derby, 1 min. 35,6 sec.; Paula van Bruggen, DWT, 1 min. 35,6 sec.; Thea Timmermans, DWT, 1 min. 36,6 sec. 100 meter rugslag heren: Fred Pieters, DWR, 1 min. 22,5 sec.; Wim Geurtsen, 1 min. 23,7 sec.; T. van Rijswijk, HVGB, 1 min. 26,5 sec. 50 meter vrije slag meisjes: Ria Nelissen, DWT, 35,6 sec.; Marleentje Smit, HPC, 36,5 sec.; Marjanne van Lely- veld, HVGB, 37,8 sec. Van de wedstrijd 3 x 50 meter wissel slagestafette heren werden slechts twee series gezwommen met als uitslag 1. HPC 1 min. 42 sec., 2. DWR 1 min. 44,5 sec., 3. HVGB 1 min. 45 sec. en 4. Derby 1 min. 47,5 sec. In de waterpolo wedstrijd Haar lem—Derby gaf Fons Roozekrans met een ver schot de Haarlemmers de leiding. Piet Smit maakte er 2—0 van, waarna Derby na enkele mislukte pogingen succes boekte (21). In de tweede helft verhoogde Wim Geurtsen de Haarlem-voorsprong tot 31 waarna wegens de duisternis gestaakt moest worden. Renners uit Derby en Haarlem startten in Noordwijk De Stichting „Noordwijk" had voor het eerst op haar zomerprogramma een wieler wedstrijd geplaatst, welke Vrijdagavond op de boulevard is gehouden. De proef is be hoorlijk geslaagd. Er waren enkele duizen den bijeen die genoten hebben van een spannende strijd De organisatoren onder vonden goede steun van de politie. Voor het begin zette zij het parcours met touw af en hield de bezoekers op behoorlijke afstand. De jury had met moeilijkheden te kampen en het duurde te lang voor de officiële uit slag bekend was. De organisatoren hebben echter deze avond veel geleerd en zullen daarmee in de toekomst rekening houden. Mogelijk kan de wedstrijd op een gunstiger tijdstip gehouden worden. Wegens het in vallen van de duisternis moest de rit inge kort worden. De deelnemers waren leden van HSV „De Kampioen", Haarlem, „De Spartaan", Den Haag en „Swift", Leiden. De renners uit Derby, die ter gelegenheid van de sportuit- wisseling in Haarlem vertoeven, waren met hun Haarlemse vrienden meegekomen en reden ook mee. In deze rit is tot uiting ge komen, dat W. Box er steeds beter in komt. Hij won enkele malen een premie en bezet te de vijfde plaats, hetgeen een fraaie pres tatie genoemd kan worden. Gereden werd een rit van ruim 57 km (twee en twintig ronden van 2600 meter). De bedoeling was vijf en twintig ronden te rijden. De Haarlemmers hebben een fraai succes geboekt door de clubprijs te winnen, voor de Spartaan en Swift. De rit is gewonnen door een Leidenaar. Er werd in een zeer snel tempo gereden op het par cours, dat over het algemeen weinig moei lijkheden opleverde. Een enkele maal trachtten renners een voorsprong te ver krijgen, waarbij Haarlemmers een rol ver vulden, evenwel zonder succes. Drie ron den voor het einde trok de Leidenaar K. Post er onverwacht tussenuit en vergrootte, zonder dat de renners het merkten zijn voorsprong. Met een verschil van drie en dertig seconden kwam hij eerder aan dan het peloton. Van deze groep werd de Haar lemmer Adri Voorting winnaar. Hij dacht, dat hij de eerste prijs gewonnen had, want hij had niet gemerkt, dat Post een voor sprong had behaald. Derde was P. Peters, Haarlem, vierde W. Bunschoten, Den Haag, vijfde W. Box, Derby, zesde A. van dei- Putten, Den Haag, zevende G. Bontekoe, Den Haag, achtste P. Kooiman, Den Haag, negende C. Mooiman, Den Haag en tiende P. van Roon, Haarlem. De tijd van Post was 1 uur 20 min. 40 sec. en van de groep 1 uur 21 min. 13 sec. Onder de Haagse deelnemers was de schaatsenrijder Wim van der Voort, die het wielrennen als een goede oefening be schouwt. Vier ronden voor het einde moest hij de strijd staken. Van der Voort werd bij het begin gehuldigd gelijk met de nationale kampioenen Van Roon en Visser. Reinout Heering speelt van avond van 20 tot 21 uur op het carillon van de Oude Bavo: 1. Preludium V, M. v. d. Gheijn; 2. Oud Ne derlandse liederen, M. v. d. Gheijn; 3. Aria uit een wereldlijke Cantate, J. S. Bach; 4. Drie Engelse liederen; 5. Menuet uit „Don Juan", W. Mozart; 6. The harmonious Black smith, G. F. Handel; 7. Dansje, Jos. de Klerk; 8. Twee Franse liederen, Verz. Wecherlin; en Chanson d'Amour, F. Mendelsohn; 9. Andante Cantabile, A. J. de Groot; 10. Im provisatie over ,,'t Zal eeuwig zingen", M. Pierre. Hoofdakte Voor de hoofdakte zijn te Haarlem op 17 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 7 candidaten. Geslaagd zijn de heren: A. Schoemaker, C. P. J. Hoornick, A. C. Ettes. Voor gedeelte B 7 candidaten. Beslaagd zijn de dames: E. M. Franken, M. C. Kuijper en de heren: J. P. M. v. Westen, G. de Jong, W. Koelemaij, M. Boutar, W. H. Koopmans. NACHTDIENST APOTHEKEN. Bos en Vaart-apotheek. Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek voorheen Florijn, Grote Hout straat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder apotheek, Jan. Gijzenkade 181, telefoon 23821. ADVERTENTIE Deze zeer gevraagde Engelse klassewagen tijdelijk uit voorraad leverbaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie. Official dealer: HAARLEM PLEIN 21 TELEFOON 10338 - 12730 ADVERTENTIE TEL. 11493 LANGE VEERSTRAAT 16 DE uSLEUTELSPECIALIST" De Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft in de oude Vishal onder de St. Bavo een expositie ingericht, die door de zeer uiteen lopende aard van het tentoongestelde, ook wat de kwaliteit betreft, voor de Spaarne- stad in zekere zin een novum betekent. De bedoeling, zoals voorzitter Godfried Bo- mans die in zijn welkomstwoord formuleer de, is het geven van een dwarsdoorsnede van wat er in Teisterbant te beleven valt, niet alleen als resultaat van de beoefening der schone kunsten uit hoofde van beroep, maar ook van wat hij noemde het losse ge scharrel met de muzen. Men vindt op de tafels en langs de wanden van de Vishal welk gebouw zich voor dit doel uitmuntend leent dan ook van alles en nog wat, van schilderijen en beeldhouwwerken van er kende meesters op hun gebied tot thee mutsen van raffia en verzen op kladpapier, met daartussen zowel boeken voor alle leeftijden en gezindten als foto's en arti kelen van dikwijls bekoorlijke huisvlijt. Men kan er verrassende ontdekkingen doen temidden van de verheugende verscheiden heid, of het nu kindertekeningen of sil houetten dan wel staaltjes van edelsmeed kunst of émaille-peinture betreft. Professor Fokker begon zijn toespraak met erop te wijzen dat het een bijgeloof is dat tentoonstellingen geopend zouden moe ten worden alsof het blikken met verduur zaamde levensmiddelen zijn. Een tentoon- sjelling wordt niet geopend, zo verklaarde hij speels, doch opent zelf namelijk verre verschieten. Deze expositie zonder pretentie (ook van de zijde van de echte kunstenaars, die zich niet te verheven voe len om hun werken tussen en naast die van de kunstminnende of kunstbedrijvende burgers te hangen) is een bewijs van edel moedige solidariteit, van rijk gevarieerde scheppingsvreugde, waarvan aanmoediging en inspiratie uitgaat. Het prettige vond spreker, dat er zo goed als niets is vergeten. Hij wist eigenlijk alleen het St. Nicolaas- rijm te noemen. Het belangrijkste achtte hij deze positieve wijze van ontmoeten van burger en kunstenaar. Men hoort zo dikwijls spreken over los geslagen kunst, zo vervolgde professor Fokker, of over de stelling dat de artistieke voortbrengselen geen vlees en geen vis zou den zijn. In Haarlem is de situatie nu ge lukkig duidelijk geworden, want wij heb ben Rembrandt in de Vleeshal en Teister bant in de Vishal. Tenslotte gaf spreker nog enige omschrijvingen van wat kunst is, te weten een „bezielde hardnekkigheid of een hardnekkige bezieldheid of „het zien en horen en zeggen van wat iedereen zien en horen en zeggen kan, doch wat nochtans niemand ziet 'of zegt en hoort". De talrijke aanwezigen, onder wie ook het erelid J. B. Schuil en het buitengewone lid Harry van Tussenbroek, bleven nog ge ruime tijd bijeen voor het bezichtigen van de expositie die van heden af ook voor het publiek toegankelijk is en waaraan wij nog een afzonderlijke bespreking zullen wijden. Het jaarlijks drie daags nationaal con cours hippique te Den Haag, voorbe reid door de Zuid hollandse Jachtver- vereniging, begon Vrijdag onder niet al te gunstige omstan digheden. Het spring concours bestond uit 12 hindernissen, die een maximum hoog te van 1 meter 20 hadden en was iets moeilijker dan dat van het vorig jaar. De wendingen moes ten iets scherper worden genomen, het geen voor enkele rui ters moeilijkheden opleverde. Een ongewone hin dernis, bestaande uit een grote reclame plaat en dito mate riaal, gaf een merk waardig aspect aan het hindernispark, dat er overigens zeer smaakvol uitzag. Zestien combinaties legden het parcours, dat 450 meter lang was, zonder fouten af. Het tempo was op 350 meter per mi nuut bepaald en de maximum toegestane rijtijd 77 sec. Win naar werd J. E. A. van Vilsteren (Was- Prins Bernhard en Prinses Beatrix volgden op het nationaal concours hippique te Den Haag met belangstelling de wedstrijden. senaar) met Wodan, die 0 fouten maakte en de snelste tijd reed, namelijk 50 2/5 sec. Prins Bernhard kwam met Agenda even eens zonder fouten rond. Zijn tijd bedroeg 55 3/5 sec., waarmede hij enige tijd de lei ding behield. Hij moest deze tenslotte weer afstaan aan ritmeester Bischoff van Heems kerk, die op zijn beurt weer onttroond werd. Prinses Beatrix, die zich onder het pu bliek bevond, volgde de verrichtingen. Ook het springconcours voor dames bracht spanning. Van de achttien deel neemsters eindigden zes amazones zonder fouten het parcours. Het aantal hindernis sen, met een maximum hoogte van 1 meter 30, bedroeg 12, waaronder een dubbèl- sprong. Het park had een lengte van 500 meter, en moest in een tempo van 350 me ter per minuut worden afgelegd. De maxi mum toegestane rijtijd bedroeg 85 sec. Barrage moest plaats vinden om u.it te maken wie tenslotte winnares zou worden. Zes hindernissen werden hiertoe verhoogd tot een maximum hoogte van 1 meter 40. Slechts één combinatie speelde het klaar ook nu weer zonder fouten te springen. Mevrouw C. de Hoog uit Den Haag werd met My Hope als eerste geklasseerd. De jeugdige mejuffrouw Hentzen uit Amers foort werd tweede. Zij maakte met Chigo vier fouten en had de snelste tijd, namelijk 25 4/5 sec. Mevrouw Bartlema trof het minder. Legde zij met Cheetah het eerste parcours foutloos af, bij de barrage wei gerde het paard driemaal, waardoor zij uitgebeld werd. George Robert wijdt concert aan Hendrik Andriessen Het eerste concert, dat de Haarlemse stadsorganist George Robert na zijn vacan- tie op het orgel van de Oude Baaf geeft Dinsdagavond van 20 tot 21 uur is geheel gewijd aan werk van Hendrik An driessen. Het programma vermeldt het Eerste en het tweede koraal, de Passaglia en de Intermezzi uit de tweede bundel. Het programma voor Donderdagmiddag 23 Augustus van 15 tot 16 uur vermeldt koralen van Pachelbel en W. F. Bach, de Prelude en fuga in e kl. t. van J. S. Bach, twee kerstliederen van Daquin, een Pasto rale van Louis Vlerae en het eerste deel uit de vijfde symphonie van Charles Marie Widor. Woudsprookje (Frans Hals). Een in velerlei opzicht opmerkelijke film is dit „Woudsprookje",' dat door Russische cine asten met verrassend vakmanschap is ver vaardigd over een beverkolonie en haar belagers: wolven, vossen en snoeken. Bij het aanschouwen van de vele interessante beelden over het leven van deze dieren vraagt men zich af hoe de cameraman er in geslaagd is, deze waterbewoners, dijken bouwers en bosvernielers zo dicht en zo ongemerkt te benaderen en zelfs opnamen in hun holen te maken. Men heeft zelfs kans gezien, een „verhaaltje" in te lassen van drie jonge bevertjes, die van huis weg lopen en in het bos een alleraardigste ont moeting met drie kleine beertjes hebben. Voor twee van de bevertjes is het uitstapje fataal: één wordt door een monstersnoek verslonden, de andere sneeft tijdens een bosbrand. Dit „Woudsprookje" in zeer fraaie kleu ren zij jong en oud gaarne aanbevolen. S. K. „Papa Boem" (Rembrandt). De Zweedse komiek Nils Poppe, die men eer der in zijn dwaze rol van ..Soldaat Boem" heeft kunnen zien, fungeert nu als veiling meester in een geschiedenis, die soms wel grappig maar niet overal even boeiend is. De humor van Nils beperkt zich tot mimiek waarin hij in verre verte aan Chaplin herinnert en rare kledij, die wel eens vergelijkingen met Joe Brown of George Formby oproept. Een verdienste van deze kluchtige film is haar elementen van warme menselijk heid, die nu en dan voor de dolzinnige grappen in de plaats komen. In het voorprogramma een merkwaar dige Frans poppenfilmpje. J. L. „Tea for two". (Cinema). Deze gezel lige film, waarin Doris Day de hoofdrol vervult, is geprolongeerd. „Boksmatch Robinson-Turpin". (Spaar ne). Op 10 Juli waren zestienduizend boksliefhebbers in de grote Empire Hall in Earl's Court te Londen getuige van de wedstrijd Ray (Sugar) Robinson-Randolph Turpin en aan de radio luisterden vele dui zenden naar het verloop van de grote strijd welke ging om het wereldkampioenschap middengewicht. Het resultaat was, dat Robinson, na een gevecht van vijftien ron den, de titel aan zijn tegenstander moest afstaan. Van het gehele verloop van de strijd is een film opgenomen, welke deze week in het Spaarne-theater vertoond wordt. Belangstellenden in de bokssport zullen ongetwijfeld met grote aandacht het gevecht volgen en zien op welke wijze Turpin in het bezit is gekomen van de titel. Velen hadden verwacht, dat Robin son, die slechts weinig nederlagen geïncas seerd had, de strijd zou winnen. Het is echter anders uitgekomen en daarvan geeft de film een goed beeld. Men ziet dat Tur pin een voorsprong op punten behaalt en dat de boksers zich aan het einde van de partij, ondanks hun vermoeidheid, nog ge heel geven. De toeschouwer moet drie kwartier achtereen ronde na ronde volgen. Een afwisseling, door beelden op het doek te brengen van de entourage, zou welkom zijn geweest. A. O. De inspecteur generaal (City). Het boek „De revisor" van de bekende Russische schrijver Gogol heeft de Amerikaanse film industrie geïnspireerd tot het vervaardigen van een kluchtige film die zelfs de groot ste zuurpruim tot lachen zal dwingen. De inspecteur generaal is weliswaar een zeer vrije bewerking van Gogols schepping en vooral bij het slot heeft men het met de vertaling op celluloid blijkbaar niet zo heel nauw genomen. Danny Kaye is de centrale figuur; hij valt van de ene komische situa tie in de andere en werkt zijn hele réper toire van grollen en grappen in een ijl tempo af. Wanneer men eens echt hartelijk wil lachen moet men deze week naar City gaan. L. v. B. „Het verborgen leven". (Lux or). Lief hebbers van het snel van Danny Kaye kunnen deze filmspeler eveneens zien in „Het verborgen leven", welke film ook deze week vertoond wordt. BINNENLAND Te Valkenswaard is plotseling overleden de heer L. W. M. Wolters, directeur der N.V. Hofnar Sigarenfabrieken. Hij was 33 jaar. HAARLEM EN OMGEVING De heer E. P. Koks, onderchef van de afdeling rotogravure-drukkerij-etserij en gommerij van Joh. Enschedé en Zonen Gra fische Inrichting N.V., zal op 22 Augustus de dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar bij deze vennootschap in dienst trad, De eerste wedstrüd in het klaverjas- tournooi van Haarlem-Noord wordt Dinsdag 21 Augustus met de verenigingen Papegaai, Figee, Maarsen en Kroon en Schipwijk ge houden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor in het nieuwe gebouw voor de dienst voor Soicale Zaken ook een nieuwe huis telefooninstallatie aan te schaffen, hetgeen een uitgaaf van bijna tweeduizend gulden in eens en verder vijftien jaar f 175,55 per maand zal vergen. Door de stijging van lonen en materiaal- prijzen zullen de op de begroting geraamde veertig mille voor het nieuwe ketelhuis met centrale verwarmingsinstallatie in de Buiten- rustschool in Haarlem niet voldoende zijn. B. en W. menen nog ruim vierduizend gulden extra nodig te hebben. Op de voordracht voor een onderwijze res aan de Linnaeusschool in Haarlem-Noord staat mejuffrouw H. Joosten uit Haarlem. De Noorder school aan de Velserstraat in Haarlem heeft nu zoveel leerlingen dat het meubilair moet worden aangevuld. B. en W. stellen de raad voor daartoe 2100 gulden beschikbaar te stellen. De St. Antoniusschool aan de Zijlsingel in Haarlem heeft toestellen en hulpmiddelen ter waarde van f 1500 nodig voor haar gym nastieklokaal. Ook dat voorstel komt in de raadsvergadering van 29 Augustus aan de orde. Tijdens de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, zal George Robert een pro gramma van werken van Hendrik Andriessen (geb. 1892) ten gehore brengen en wel: 1. Choral I; 2. Passacaglia; 3. Intermezzi (2de bundel)4. Choral II. De heer J. H. van Wieringen, boekdruk ker bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. zal op 3 September de dag herdenken waarop hij 25 jaar bij deze ven nootschap in dienst is. ADVERTENTIE In het buiten „Lindenheuvel" aan de Terhoffstedeweg in Bloemendaal zal in het najaar een centrum voor zielszorg geves tigd worden. Het centrum zal zich belas ten met pastorale zorg van hen, die spe ciaal geestelijke zorg behoeven ter vermij ding van psychische storing. Het centrum dient niet voor verpleging van neurotici en het geven van therapeutische behandeling. De vorm der exploitatie van het centrum is een stichting, waarin zowel de Witte- veen-vereniging als de Nederlands Her vormde Gemeente van Bloemendaal ver tegenwoordigd zullen zijn. Het buiten „Lindenheuvel" wordt thans bewoond door de familie R. Burdet die zich in Zwitserland zal vestigen. Cricket Ook in de derde wedstrijd van de cricket- ploeg van Derby trokken de Engelsen het eerst naar de wickets. Gespeeld wordt van daag tegen het Haarlems elftal. De wickets vielen sneller dan op de eerste dagen. Op 14 hadden drie Engelsen een beurt gehad en op 16 vielen twee wickets. Daarna ging het voor de Engelsen beter. Na een uur spelen was de stand 25 runs voor vijf wickets. Om halfeen vanmiddag is de tweede in nings van Zuid-Afrika in de vijfde test match tegen Engeland wegens regen onder broken. De score was toen 101 runs voor vier wickets. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J. J Westenburg, Zuider Stations weg 12. Bloemendaal, telefoon 22261. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 25 Augustus aanstaande verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. ZONDAGSDIENSTEN Op 19 Augustus wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. J G M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster P. Mahtz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel, 38320.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3