Meer dan honderd doden op Jamaica Nam II beticht UNO-troepen van schending neutrale zone Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeiljacht gezonken in het IJselmeer Vierhonderd Ambonezen raakten slaags in woonoord te Vught Jongen van 17 jaar verdacht van brandstichting in de Ooypolder Beide partijen wachten af Droeve oogst van een orkaan „Reus der stormen" giert op Mexico af Chauffeur var» or»lecr«prpv botsing omgekomen Guerillastrijders verdwenen op Celebes Chinese patrouille liep in hinderlaag Drie van de vijf opvarenden verdronken Explosie op tanker bij Singapore Ten minste vijftien doden G renscorrectie Jeugdfestival afgelopen Enkele speelclubs in de hoofdstad weer open Europese overbevolking Indonesië gekant tegen ongewenste publicaties Het woord is aan Drie van hen werden levensgevaarlijk gewond Zijn arrestatie verwekte opschudding maar maakte een eind aan de spanning V er hoging kolenprijs wordt niet ongedaan gemaakt ge JAARGANG No 3d Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 199 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KINGSTON (Reuter). Ten ge volge van een van de krachtigste orka nen, welke Jamaica ooit getroffen heb ben, zijn in de omgeving van Kingston (de hoofdstad) meer dan honderd per sonen om het leven gekomen. De or kaan verwoestte in de nacht van Vrij dag: op Zaterdag honderden huizen. Duizenden mensen zijn dakloos gewor den. De storm, die soms snelheden van 160 a 200 kilometer per uur bereikte, verwoestte bijna geheel het historische stadje Port Royal nabij Kingston. Slechts ongeveer een half dozijn huizen zfjn bewoonbaar gebleven. Het gebied van Kingston en St. An drews overstroomde ten gevolge van hevige regens. Het werd van de rest van het eiland afgesneden. Schepen kapseisden in de haven en ver- scheidenen schepen liepen aan de grond. De orkaan naderde Jamaica als een reeks donkere, wervelende kolommen met een doordringend gierend geluid. Twee en een half uur lang teisterde de wervelwind het gehele eiland. Van duizenden gebouwen werden de daken afgeslagen, muren stort ten in, bomen knapten af, zware balken werden als luciferhoutjes opgenomen en weggeslingerd. Wanden van steen en me taal werden door de wind omgeworpen, alsof zij van carton waren, Jamaica was verscheidene uren tevoren voor- de nadering van de orkaan de erg ste, welke het eiland ooit heeft getroffen gewaarschuwd. Alle mogelijke voorzorgs maatregelen waren genomen en alles was zoveel mogelijk vastgesjord, doch slechts weinige gebouwen konden het geweld van deze „reus der stormen" weerstaan. Op het vliegveld van Palisado stortten de voornaamste vliegtuigenloods en alle an dere gebouwen langs het terrein in. Stuk ken gegolfd plaatijzer werden honderden meters hoog in de lucht meegevoerd. Daar men tevoren alle vliegtuigen had vastge sjord, is slechts één toestel vernield. Toen de orkaan Kingston en het naburige •bied van St. Andrew naderde, knielden honderden personen in de twee protestantse kerkgebouwen neer. De predikanten bleven preken en de gelovigen luisterden, geknield in de kerkbanken. Een gedeelte van het dak van beide kerken werd weggeslagen en het electrische licht werd onklaar. Daar op staken de kerkgangers stormlantaarns aan, terwijl de regen in stromen neerviel en hen doorweekte. Het armenhuis van Kingston, de 63.000 inwoners tellende hoofdstad van Jamaica, stortte gedeeltelijk in. Een inrichting voor zenuwzieken is zwaar beschadigd. Gemeld wordt dat in beide instellingen veel be woners om het leven zijn gekomen. Een gedeelte van het katholieke wees huis stortte tengevolge van windstoten van reusachtige kracht in. Drie kinderen kwa men om het leven. Be politie van Port Royal maakte Zon- ig in de puinhopen jacht op zeventig ge vangenen, die wisten te ontkomen toen de muur van de gevangenis instortte. Zes schepen bevinden zich op het strand van Jamaica. Zij werden daar öf door het van de wervelstorm op geworpen. Zaterdagmorgen zijn in Maarheeze een buck met oplegger, geladen met ijzeren huizen, en een autobus met Belgische meis jes die bij Philips in Eindhoven werken, aet elkaar in botsing gekomen. De chauf feur van de truck, de 43-jarige P. S. uit Lelden kwam hierbij om het leven. Twintig Belgische meisjes werden gewond, van wie twee ernstig. öf door de bemanningen zelf op gezet, om een vergaan in de huizenhoge golven te ontgaan. Doch één schip, de driemast schoener „La Dominicano", eigendom van een Dominicaanse rederij, kon hel strand niet meer bereiken en sloeg in de haven om. Men meent dat de gezagvoerder en zeven andere leden der bemanning de verdrinkingsdood zijn gestorven. Naar nieuwe prooi De steeds in kracht toenemende orkaan verplaatst zich met een snelheid van 24 kilometer per uur in de richting van het Yucatankanaal tussen Cuba en Mexico. Op zijn weg ligt als eerste grote stad Merida, de hoofdstad van Yucatan (Mexico), met ruim 100.000 inwoners. Volgens de laatste berichten is men daar op het ergste voor bereid. Ook in Japan Windstoten, die de voorlopers vormen van een Japan naderende typhoon, hebben Zondag in Zuid-Japan de dood veroor zaakt van vier personen. Huizen zijn ver nield, dijken en wegen beschadigd. Over vloedige regen en hoge zeeën zijn andere voorboden van de wervelwinden die ver moedelijk binnenkort de kusten van China, Japan of Korea zullen bereiken. DJAKARTA (Ajieta). Vierduizend voormalige Indonesische guerillastrijders, die Vrijdag in Makassar officieel zouden worden opgenomen in het Indonesische leger, zijn verdwenen met de wapens, vrachtauto's en een bedrag van twee mil- lioen gulden, die zij al ontvangen hadden. ■Terwijl de minister van Binnenlandse Za ken en een aantal andere autoriteiten op een plein in Makassar de komst der vier guerilla-bataljons stonden af te wachten, hadden dezen al schuilplaatsen opgezocht in het binnenland van Zuid-Celebes. Er blijken enige leden van de politie te zijn meegetrokken. De vluchtelingen hebben tijdens hun tocht naar het binnenland een brug opgeblazen, aldus blijkt uit een com muniqué van de Indonesische regering. Hierin worden strenge maatregelen tegen deze voormalige guerillastrijders aange kondigd. Aan de plaatselijke machtsappa raten zijn de nodige instructies gegeven. De regering spreekt het vertrouwen uit, dat het Indonesische volk, in het bijzonder de bevolking van Zuid-Celebes, de rege ring en baar machtsapparaten zullen steu nen bij haar streven om orde en veiligheid in dat gebied te bewerkstelligen. MOENSAN (Reuter). De Noordelijken hebben de beschuldiging geuit, dat de strijdkrachten van de UNO de neutraliteit van het gebied van Kaesöng zouden hebben geschonden. Een gemengde commissie van beide partijen heeft onmiddellijk op de plaats, waar de schending zou zijn geschied, een onderzoek ingesteld. Volgens de Chi nese lezing zouden militairen van de UNO Chinezen in het dorpje Songnongni, onge veer duizend meter ten Zuid-Westen van het Chinese controlepunt te Pan Méén Jon, aan de weg tussen Moensan en Kaesong. hebben beschoten, waarbij een Chinese sol daat zou zijn gedood en een andere gewond. Radio-Peking heeft gemeld, dat generaal Nam II, het hoofd van de Noordelijke dele gatie, een boodschap heeft gezonden aan admiraal Joy. Nam II eist schadeloosstel ling voor de dood van de Chinese militair. Tevens eist hij een verzekering, dat de neutrale zone niet meer geschonden zal worden en hij vroeg om een onmiddellijk en bevredigend antwoord. In een heden te Kaesong uitgegeven of ficiële verklaring van de UNO wordt geop perd, dat de gemelde schending van de neutrale zóne van Kaesong mogelijk door een politieke groep is uitgevoerd met de bedoeling een afbreken van de wapenstil standsbesprekingen te veroorzaken. Leden van de Chinese patrouille, die ge meld hadden, dat zij Zondagmorgen in een hinderlaag waren gelopen, konden slechts mededelen, dat hun aanvallers burger kleren droegen. Witte hemden en donkere broeken. Strijd opgelaaid De troepen van de UNO hebben Zaterdag langs het 40 kilometer lange front tussen Janggoe en Kansong, aan het Oost-front, een verrassingsaanval met een beperkt doel gedaan. Zij werden gedekt door geschut van de vloot en bombardementen van de lucht macht. Zondagmorgen omstreeks 7 uur is een zeewaardig zeiljacht, toebehorende aan dr. P. Brons uit Steenwijk nabij de vuurtoren Enkhuizen door nog onbekende oorzaak lek «slagen en gezonken. Van de vijf opvarenden wisten twee, de '6-jarige arts W. A. M. Bok uit Meppel en de 25-jarige medische student A. A. Solle- wün Gelpke uit Utrecht zwemmend de wal 'e bereiken. De drie andere opvarenden, de 54-jarige dr. P. Brons uit Steenwijk, de 35-jarige ir. H. L. Prinsen Geerlings uit Giethoorn en de 23-jarige medische student A. van Arkel "ft Leiden zijn verdronken. Het jacht „Xexaio" was Zaterdagmiddag i°® twee uur uit Zwartsluis vertrokken ïc°r een tocht over het IJselmeer. De vijf opvarenden waren alle ervaren filers en zeilden in de nacht door. Zon dagmorgen omstreeks 7 uur, een kilometer U;t de kust bij Enkhuizen, begon plotseling '®ter in de boot te stromen, die daardoor ®eï zonk. De vijf mannen klommen in de ®ast. Na enige tijd naderde op een afstand van circa 5 kilometer een ander jacht. De ■oop op redding herleefde bij de verkleum de drenkelingen, maar veranderde spoedig a wanhoop omdat het jacht, dat de schip- ftbukelingen niet had opgemerkt, van soers veranderde en zich weer verwijderde. Toen het zinkende schip geheel in de gol- 'en verdwenen was besloten twee drenke- .'""gen naar het land te zwemmen en daar ftp te halen. Toen zij op enige afstand van de plek !a onheils waren gekomen zagen zij, dat 'ft de anderen zich zwemmend trachtten te redden, daabij gebruik makend van j^akhout. Dokter Bok en de student Solle- Jo Gelpke wisten tenslotte de kust te be- maar de drie anderen, die waar- ywiijnlijk tijdens hun benarde positie in de :ast van het zinkende schip al water naai den hadden gekregen, moesten de strijd het leven opgeven en verdronken. Toen dokter Bok met een van de vuur torenwachter geleende kijker de water vlakte afspeurde, zag hij slechts enig wrak hout. De vuurtorenwachter had van de ramp niets gemerkt, omdat zijn woning achter de dijk ligt. Het heeft enige tijd geduurd alvorens reddingspogingen konden worden onderno men, want op de vuurtoren is geen tele foon. Om circa tien uur voeren de rijks politie te water en de reddingboot uit. Zij vonden slechts wat wrakhout. SINGAPORE (Reuter) Zondagavond heeft zich aan boord van de 8.036 ton metende Britse tankboot „Dromus" van de Shell een ontploffing voorgedaan, waarna het vaartuig weldra in lichterlaaie stond. De „Dromus" was bezig een lading benzine in te nemen bij een olie-opslagplaats op Poelau Boekom, een eiland op vijf kilo meter afstand van Singapore. Tenminste vijftien personen zijn omge komen, onder wie twee Europeanen. Hedenmorgen vroeg had men hun lijken geborgen. De autoriteiten vrezen echter, dat nog tien a twintig Chinese leden dei- bemanning in het brandende vaartuig het leven hebben verloren. Vanmorgen bij het aanbreken van de dag had men het vuur onder controle. De gezagvoerder van de „Dromus" heeft ver klaard, niet te weten, wat de oorzaak van de ontploffing is geweest. Nog drie Britse officieren en tien Chi nezen worden vermist en men vreest dat ook zij omgekomen zijn. Drie en twintig mannen zijn met brandwonden in een zie kenhuis opgenomen, negen van hen zijn ernstig gewond. Troepen van de UNO, aldus het commu nique van Zondag, hebben boven Jontsjon enkele heuvels bezet, ondanks krachtige tegenstand der Noordelijken. Ook bij Janggoe zijn enkele heuvels ver overd ondanks hevige tegenstand. Zondag duurden de gevechten ten Noor den van Janggoe de gehele dag voort. De verbondenen maakten op grote schaal ge bruik van artillerie. Eenheden van het achtste leger hebben heden ten Noorden en ten Westen van Tsjorwon en ten Zuiden van Koemsong aanvallen gedaan en aan het Oostelijke front ten Noorden van Janggoe en te Wes ten van Kansong is het beperkte offensief voortgezet. Sub-commissie Hedenmorgen is te Kaesong de sub commissie voor de vierde maal bijeen ge weest. Door de voorlichtingsdienst van generaal Ridgway is gisteren een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat als het. de Noordelijken ernst is, gehoopt kan worden dat een wapenstilstand in zicht is. De op timistische toon van deze verklaring en de korte .duur van de zitting van gisteren heeft in sommige kringen de mening doen post vatten, dat men in Kaesong enige vorde ring heeft geboekt. 000000000000<x)c0-ic0000003cxx*xxx3000000000cc00000000000001 De rechtbank van Linz (Oostenrijk) heeft een boer veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens eigen machtige annexatie van een stuk van Duitsland. Reeds jarenlang wierp de 62-jarige Joseph Altendorfer een bege rig oog naar een groepje bomen, dat slechts op enkele meters van zijn eigen stukje grond groeide, aan de Duitse zijde van de grens. Dit jaar op een donkere avond werd de verleiding hem te machtig. Hij ver plaatste de grenspalen een beetje, waar door de bomen in zijn bezit geraakten. Hij zaagde er een om en verkocht de boom. De Duitsers hadden toen echter juist de lucht van de annexatie gekregen en gingen zich bij de Oostenrijkse poli tie beklagen. De grenspaaltjes zijn in middels weer op hun oude plaats terug. (U.P.). O^DOCOOGOOOOCOCCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCX)OOOOOOOOOOCO BERLIJN. (DPA). Zondagavond is het Wereldjeugdfestival in de Russische sector van Berlijn gesloten met een bijeenkomst in de voormalige „Lustgarten". Vertegen woordigers van de twee millioen deelne mers legden een eed af „alle krachten in dienst van de strijd voor de vrede te stel len" en de Oost-Duitse premier, Grote- wohl, verklaarde, dat „de Duitse jeugd iedere militaire dienst voor het Ameri kaanse imperialisme zal weigeren". In West-Duitsland verklaarde Jakob Kaiser, de minister voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland, dat de vele honderdduizende deelnemers aan het festi val, die West-Berlijn bezocht hadden, blijk hadden gegeven van de „leugenachtigheid der communistische propaganda". Hun verachting voor het communistische systeem is volgens hem echter niet vol doende; zij moeten ook telkens weer de gelegenheid krijgen om „het vrije demo cratische leven volgens Westelijke opvat tingen te leren kennen". De hoofdstedelijke speelclub „Eureka" heeft in een ledenvergadering besloten de club weer te openen. Reeds Zondagavond werd er weer gespeeld. Behalve roulette worden ook andere spelen als bridge en domino beoefend. De speelclub „Imperial", die op de avond van de politie-overval niet was ge opend, heeft bij de politie aangifte gedaan dat haar croupier op eigen houtje een in val heeft gedaan in de club en er met alle eigendommen vandoor is gegaan. „Imperial" heeft bovendien laten weten dat ook zij weer gaat draaien, evenals twee andere speelclubs in Amsterdam. Volgens een UNO-rapport moeten per jaar een millioen mensen emigreren In een rapport, in Geneve door het se cretariaat-generaal van de UNO aan de UNESCO uitgebracht, wordt het voor de oplossing van het overbevolkings-probleem van Europa noodzakelijk geacht, dat hier voor meer middelen beschikbaar gesteld worden en dat meer aandacht wordt be steed aan het maken van plannen in natio naal en internationaal verband. Indien door emigratie aan de overbevolking van Europa een einde gemaakt moet worden, moeten naar schatting jaarlijks een mil lioen mensen in de komende vijf jaar Europa verlaten, aldus het rapport, dat hierbij Engeland nog buiten beschouwing laat. Ruim de helft van de zeshonderddui zend emigranten, die Europa in 1949 ver lieten, werden als vluchtelingen door inter nationale organisaties gesteund, terwijl de anderen door verwanten werden geholpen Er zou echter niet op gerekend mogen wor den, dat men nog vijf of tien jaar op deze basis door kan gaan. Volgens het rapport willen tal van lan den gaarne emigranten opnemen als arbei ders in hun nog opkomende landbouw en industrie, waar men geschoolde krachten tekort komt. Canada wil per jaar honderd vijftigduizend emigranten opnemen en Is rael in de komende drie jaar per jaar twee honderdduizend. Volgens onofficiële gege vens zou dit getal voor Argentinië honderd vijftigduizend bedragen. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische procureur-generaal, Suprapto, heeft aan het dagblad „Keng Po' medegedeeld, dat de regering in de huidige toestand niet zal schromen, strenge maatregelen te treffen tegen alle publicaties in de pers, die het karakter dragen van „ongezonden kritiek" en die het land kunnen benadelen. „Keng Po" vernam voorts in regerings kringen, dat men verscherping van de perscontröle van belang acht voor het waarborgen van de veiligheid van land en volk. Vooral de buitenlandse pers dient Pelet de la Lozère: Veelvuldige wisseling van minis ters is een kwaad. Maar één ding is erger: slechte ministers die blijven. (Pensées; 1873). te beseffen, dat zij slechts gast is in Indo nesië. Zij dient zich daarom als gast te ge dragen, aldus deze kringen. Volgens nieuwe richtlijnen behoren vele Chinese bladen dan ook tot de buitenlandse pers. Zondag omstreeks het middaguur zijn in het woonoord „Lunetten" te Vught, waar een groot aantal Ambonese gezinnen, in totaal drieduizend personen, is onderge bracht, ongeregeldheden uitgebroken. Het bezoek van personen, die uit andere Am bonese woonoorden naar Vught waren ge komen, veroorzaakte beroering onder de Ambonezen in Vught. Het gevolg was een hevige vechtpartij, die ongeveer een half uur duurde en waarbij enkele gewonden vielen. Een drietal moest naar het zieken huis in Den Bosch worden overgebracht. De gemeentepolitie uit Vught, maré- Een foto van hef. landgoed ..Heyendaal" in de nabijheid van Nijmegendat bestemd is een grote rol te spelen in de nieuw gestichte medische faculteit te Nijmegen. Het eerste laboratorium, dat op het landgoed in aanbouw is, zal over een paar maanden worden geopend. De rijkspolitie is overgegaan tot de ar restatie van de 17-jarige bakkersknecht P. V., zoon van een welgestelde landbouwer in Leuth. De jongeman wordt ervan ver dacht, sinds de vorige week Zaterdag de branden in de Ooypolder bij Nijmegen ge sticht te hebben. Hoewel hij geen beken tenis heeft afgelegd, zijn de aanwijzingen tegen hem zo bezwarend, dat de politie niet twijfelt aan zijn schuld. Een van de meest bezwarende omstan digheden is, dat ruim een maand geleden de bakkerij van zijn patroon, de heer W. van Mook te Bemmel, nadat er in korte tijd reeds twee keer een begin van brand was geconstateerd, geheel uitbrandde. De eerste keer brak brand uit in de woonkamer, de tweede keer in de bakkerij. Beide keren kon het vuur in de kiem wor den gesmoord. Ruim een maand geleden werd de fa milie Van Mook des avonds om half twaalf gewekt door een hevig geknetter. Het bleek toen, dat de bakkerij in lichter laaie stond. De brandweer kon slechts het voorhuis behouden. Het knechtje, dat in het achterhuis sliep, kwam zwart berookt te voorschijn en deed het vookomen alsof hij door het vuur volkomen was verrast. Reeds dadelijk na de drie branden, die op Zaterdagavond 11 Augustus de brand weren van Beek-Ubbergen en Nijmegen de handen vol werk gaven, stond het voor de politie vast, dat misdadige opzet in het spel was. Er kon namelijk geen sprake van zijn, dat overwaaien van vonken van de eerste brand oorzaak kon zijn van de direct daarop volgende. Toen in de loop van de vorige week in de omgeving van het dorp Leuth hooibergen in brand raakten, stond het vast, dat de brandstichter met de plaatse lijke omstandigheden goed op de hoogte moest zijn. Allerlei geruchten deden de ronde. Zo werd verondersteld, dat Duitsers die wraakgevoelens koesterden de bran den gesticht zouden hebben. Ofschoon de politie deze theorie aanstonds verwierp, werden toch met medewerking van de Duitse politie maatregelen aan de grens ge troffen. Dag en nacht werd er gewaakt en er zijn vele mensen in de Ooypolder, die vele nachten geen oog hebben dichtgedaan. De rijkspolitie van het district Nijmegen, onderleiding van kapitein Cammaert, zocht echter in een andere richting. Men was van mening, dat de dader niet ver gezocht moest worden en de gedachte aan wraakneming moest worden verworpen. Zij zocht daarom bij het onderzoek, dat dag en nacht werd voortgezet, naar vooral kleine aanwij zingen Zo schonk zij ook aandacht aan pa piertjes van snoepgoed, die in de nabijheid van de branden werden aangetroffen. Door in het dorp Leuth te informeren, wie dit snoepgoed gekocht had, wend de aandacht gevestigd op de 17-jarige P. V., zoon van een welgestelde landbouwer, die als bak kersknecht werkzaam was bij de heer W. van Mook te Bemmel. De jongen werd Za terdag gearresteerd. Deze arrestatie heeft in de Ooypolder nog meer opschudding ver wekt dan de branden zelf. De verdachte was voor dag en nacht in betrekking bij de heer Van Mook. Toen deze vorige week Zondag met vacantie ging, was de jongen naar de ouderlijke woning in Leuth ge gaan. Die Zondagavond braken de eerste drie branden uit. De jongeman stond er bij te kijken en informeerde naar de ver moedelijke oorzaak. Niemand vermoedde, dat hij de brandstichter zou kunnen zijn. De eerste brand brak uit in de boerderij van de landbouwer Jeuken, van wie de gearresteerde een neef is. Deze boerderij stond in de onmiddellijke nabijheid van de ouderlijke woning van de gearresteerde. Ofschoon de arrestatie van deze zoon van een te goeder naam en faam bekend staande familie in de polder een grote consternatie heeft verwekt, is toch een eind gekomen aan d'e ondragelijke spanning, waarin men sinds een week heeft verkeerd. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Brandenburg (C.P.N.) over de plot selinge verhoging der kolenprijzen heeft minister Van den Brink geantwoord, dat het verloop der invoerprijzen, alsmede de onmogelijkheid binnen het kader der hui dige financiële politiek tot subsidiëring van de kolenprijzen over te gaan, het on vermijdelijk maakten deze prijsverhoging toe te passen, daar het internationale prijsverloop daartoe aanleiding gaf. De mi nister acht het dan ook niet mogelijk haar ongedaan te maken. De invloed van deze prijsstijging op de kosten van levensonderhoud, die voor ko len, gas en electriciteit gemiddeld kan worden geschat op 0.30 per gezin per week, is naai' zijn mening niet groter dan de invloed der prijswijzigingen van ver schillende andere voor het huishoudbudget belangrijke goederen. De minister is niet van oordeel, dat de kolenprijsverhoging de prijzen van alle mogelijke artikelen ongunstig zal beïnvloe den in dien zin, dat al deze prijzen een stijging zullen ondergaan. Hoewel op som- sige gebieden (zoals gas en electriciteit) niet zal kunnen worden ontkomen aan doorberekening van de hogere brandstof kosten in de verkoopprijzen, verwacht de minister dat in het algemeen de voor de kosten van levensonderhoud belangrijke goederen niet in prijs zullen stijgen ten gevolge van de kolenprijsverhoging. chaussées en rijkspolitie maakten een eind aan de vechtpartij. Enige Ambonezen wer den gearresteerd en geboeid naar het po litiebureau in Vught overgebracht. Een van de bezoekers had zich met een pistool in een barak verschanst. Na een sommatie gaf hij zich aan de politie over. De politie stelt een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ongeregeldheden in. De Vughtse politie was door de kamp leiding niet ingelicht over de aanwezigheid van personen, die met zogenaarpde verlof passen het woonoord waren binnengeko men. Bij ondei-zoek van de barakken wer den door de politie een handgranaat, mes sen, klewangs, dolken en een boksbeugel gevonden. Naar de burgemeester van Vught, j'hr. mr. F. van Rijckevorsel, mededeelde, had den zich tot dusverre geen moeilijkheden in het woonoord „Lunetten" voorgedaan. De laatste dagen echter waren er enkele wrijvingen ontstaan tussen de bewoners en bezoekers uit andere kampen. Aan de vechtpartij, zo zei de burgemees ter, hebben ongeveer vierhonderd personen deelgenomen. Er werd met messen en dol ken gestoken en met klewangs geslagen. Drie personen zijn levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch op genomen. Verder zijn er nog twee ernstige gewonden en enkele licht gewonden. Toen de politie kwam, waren de vechtpartijen vrijwel geëindigd, maar toch moesten er uit enkele kamers in de verschillende ba rakken nog Ambonezen met de sterke arm verwijderd worden. Tien personen zijn in bewaring gesteld, van wie enkelen voor eigen veiligheid. De achtergrond van de vechtpartijen is, zo zei de burgemeester, een interne poli tieke kwestie. Vandaag zijn gezinnen en personen, die aanleiding tot nieuwe moei lijkheden zouden kunnen geven, naar an dere gemeenten overgebracht. De kamp- raad, die in tegenstelling met de kamp leiding geheel uit Ambonezen bestaat, staat geheel achter de overheid, zo zei burge meester Van Rijckevorsel. Olieconferentie te Teheran TEHERAN, (Reuter). De Perzische en Britse delegaties zijn Zondag in het zo merpaleis van de Sjah bijeengekomen ten einde de Perzische bezwaren tegen het Britse voorstel te bespreken. De speciale afgezant van president Truman, Averell Harriman, woonde de besprekingen bij. De bijeenkomst eindigde na een uur, zonder dat men iets bereikt had en zonder dat men had bepaald waar en wanneer een volgen de zitting zal worden gehouden. Het Perzische antwoord op de Britse voorstellen geeft een weg aan tot het voort zetten der onderhandelingen over de olie kwestie, aldus heeft senator Daftari, lid van de Perzische delegatie Zaterdag ver klaard. In het Perzische antwoord wordt gezegd, dat het Britse voorstel afwijkt van de door Harriman uitgewerkte onderhandelings basis. Laatste poging Minister Stokes, de leider der Britse delegatie en Truman's speciale vertegen woordiger, Harriman, hebben hedenochtend een onderhoud gehad met premier Mossa- aeq, teneinde te pogen een dreigende mis lukking van de olie-onderhandelingen te voorkomen. Harriman zou van mening zijn, dat een algemene mislukking slechts kan worden voorkomen, indien de Perzen op het laatste ogenblik nog instemmen met een compro mis-oplossing. Van Britse en Amerikaanse zijde te Teheran wordt vernomen, dat mi nister Stokes reeds heeft besloten Woens dag of Donderdag uit Teheran te vertrek ken indien er nog geen vorderingen met de besprekingen zouden zijn gemaakt. Premier Mossadeq verklaarde na de be spreking: „Ik hoop nog steeds dat wij in staat zullen zijn tot een regeling te komen. De toestand ziet er heden beter uit dan gisteren". VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag vrij zonnig en droog weer met een matige wind tus sen Zuid-West en Zuid en iets hogere temperaturen dan vandaag. 21 Augustus Zon op 5.32 uur, onder 19.54 uur. Maan op 21.05 uur, onder 11.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 Augustus Hoog water: 5.37 en 18.04 uur. Laag water: 1.32 en 13.47 uur. Dinsdag 21 Augustus Hoog water: 6.17 en 18.42 uur. Laag water: 2.10 en 14.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1