Teisterbant smolt Thornse harten met warmte van een spontaan idee ama Kom maar over de brug Noord-Zuid en zeg, dat ge Haarlemmer zijt De radio geeft Dinsdag Q Wereldnieuws CP.-FABRIEKEN GRONINGEN ffi „Peto" redde opvarenden van Duits jacht 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warXi en volkomen geruisloze vering. 1 Letter J op formulieren van Joodse Nederlanders Nederlandse zeelieden drosten van de „Aster" Luchtpost voor Nieuw Guinea SCH. 399 pikte Belgisch jacht op De „Kertosono" wordt tot turbineschip verbouwd Ontsnapte gevangenen stuurden hun kleren terug Scha tgr a ver ij" in Egmond afgelast Dood van boswachter na vier jaar opgehelderd Gemeente Blokker leent een half millioen TOP! DAT IS HET.... ORANJEBOOM BIER! Congres Jehova's Getuigen Huldiging dr. P. C. Gugelot Moeder van negen kinderen verongelukt Hand van arbeider tussen wals verbrijzeld MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De operatie-Thorn, Zaterdag door een twintigtal leden van de Haarlemse sociëteit Teisterbant uitgevoerd is geheel volgens plan verlopen. Alle gestelde doelen werden bereikt en het ganse terrein is bezet. Bezet op een zo voortreffelijke wijze, dat de be zettingstroepen reeds de volgende dag naar huis konden vertrekken in de zekerheid, dat het ganse gebied tot in lengte van dagen trouw zal blijven aan de binnenvallende mogendheid, iets dat niet van iedere soortgelijke operatie gezegd kan worden. Dat het een moeilijke opgave was, zal iedereen beseffen, die weet hoe de vork in de steel zat. Want per slot van rekening krijgt niet ieder dorp, dat zijn duizendjarig bestaan viert, met een termijn van één dag kennis van het feit, dat een aantal kunste naars en kunstminnenden uit een verre stad, op eigen initiatief het plan heeft op gevat, om de feestelijkheden door zijn aan wezigheid op te luisteren. En wanneer zo'n dorp dan nog in het Limburgse ligt, waar men een niet geheel onredelijke veronge- lijktheid koestert jegens het Noorden, woonplaats der binnenvallenden, dan kan er van een boude onderneming sprake zijn. Genoeg van deze theorieën echter. Want de warme werkelijkheid leerde anders van het moment, dat de Haarlemse auto-colon ne, gesierd door de blauw-geuniformeerde en markante persoonlijkheid van Teister- bants portier, het witte stedeke binnenreed langs hagen van saamgestroomde poorters, die popelden van nieuwsgierigheid. Klokke- slag half acht begaven de twintig zich naar het eenvoudige Thornse raadhuis waar het feest-comité, bestaande uit louter beste Limburgers, hen ontving. Er vielen welwil lende woorden en de wijn die vreugdevol uit de flessen klokte, weekte iedere reserve los, die er tussen Thorners, Limburgse kun stenaars en Haarlemmers zou kunnen be staan. Men sprak al van toenadering. Maar die toenadering werd een onloo chenbaar feit, toen de delegatie voorafge gaan door twee stoere Limburgers, dragers van het vat bier dat reeds aan Teisterbant was geschonken, achter president Godfried Bomans door de hel-verlichte straten van het sprookjesachtig dorp naar de feest- weide schreed. Tegen de oude, witte muren van de huizen, die eeuwen zagen gaan, rijk van historie en traditie, klonken de voetstappen van deze waardige stoet. En stoet nochtans, die, wanneer wij dat zo eens mogen zeggen, nog steeds enigszins in de penarie zat. Want per slot van reke ning was dit evenement geïmproviseerd in gelast in een feestweek van historische op tochten en locale pracht en praal. En of Teisterbant er niet zou worden uitgesme ten, was nog steeds een open vraag. Zo kwam de stoet op de feestweide, die daar lag aan de voet van de oude Stiftkerk, badend in een zee van licht, en die rook naar de zoete belofte van een zoele zomer avond in dit rijke land. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Voor zieken. 12.00 Schots militair orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Reportage. 13.30 Concert. 14.00 Tsjechische volksmelodieën. 14.40 Platen. 15.50 Cabaret. 16.30 Hawaiïanmuziek. 16.50 Amusements muziek. 17.20 Platen. 17.30 Dansmuziek. 18,00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Fan fare-orkest. 19.25 Musette-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 20.15 Promenade orkest. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Muzi kale causerie. 22.15 Mezzo-sopraan en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Amuse mentsmuziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.15 Voor kleu ters. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Zang en orgel. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Filmmuziek. 18.10 Metropole orkest. 18.è45 Sport. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 21.15 Platen. 21.35 Piano. 22.00 Platen. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12:30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 15.45 Platen. 16.00 Godsdienstige muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Oude liedjes. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Salonorkest. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 De Boerenjeugd- bond. 18.30 Voor soldaten. 19,00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek, 20.00 Hoor spel. 20.55 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 83.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Er zaten vijftienhonderd mensen te wachten. Vijftienhonderd van de eenentwintighon derd inwoners die Torn telt. Er kon dus sprake zijn van belangstel ling. Maar er lag nog steeds ongebroken ijs tussen die zwijgende vijftienhonderd en de beduchte twintig die op het podium plaats hadden genomen. Toen trad een der bekwaamste ijsbrekers van deze eeuw op het podium.' Godfried Bomans sprak. En wat ze gelachen hebben die vijftienhonderd en hoe het ijs smolt onder de warmte van zijn humor, is lastig na te vertellen. Hij verhaalde van Thorn en Teisterbant. Hij zei, dat de 350 leden van Teisterbant als één man juichend opge sprongen wax-en, toen de delegatie moest woi-den samengesteld. Hij spx-ak met droe fenis over het feit dat de kunstenaars zich zo moeizaam een bestaan verwerven, dat er slechts zes auto's ten dienste der 350 stonden. En hij kondigde met stemverhef fing aan, dat de stei-ken onder de uitgeloten kwamen lopen. Een onwaax-heid die met ge juicht werd begroet. Bomans verrichtte sterke staaltjes. Hij nam 1500 mensen op de hak en zij vonden het prachtig. Even prachtig als zijn ernsti ger woorden, toen hij gewaagde van de toenadering tussen Zuiden en Noorden. Ook Stef Klein, de Maastrichtse journa list, was het er mee eens, al moeten wij ons ontslagen achten van de taak zijn woox-den weer te geven, daar zij verborgen bleven in de nevelen van het Limburgs, dat wij helaas niet meester zijn. Maar Stef had al een vat bier geschonken en de Maastx-ichtse schilder Frans Vos deed er een doek bij en dat sprak boekdelen. Het was al botertje tot de boom. En het werd zelfs sissende boter jus, toen Prenen er de hitte van zijn oprecht pathos onder zette in een gedicht over Thorn en Teister bant., dat geschreven had kunnen zijn door Willem Bilderdijk, wanneer deze niet al lang geleden ontslapen was in het pex-ceel, waar thans Teisterbants gewelven zijn. Bokken en geiten Aan het slot kwam een plechtig moment: het uitreiken der onderscheidingen. Tex-echt hechtte Bomans éérst een krans aan de vaandels der Thornse muziek-corpsen, die de marsen hadden doen daveren op deze avond. De Koninklijke Harmonie van Thorn en de Kerkelijke Kapelle St. Mi chael,, die met hun aanhangers en aan hangsters in de Thornse wandeling x-espec- tievelijk de „bokken" en de „geiten" heten. De kransen kwamen tegelijk, want de felle rivaliteit der blazex-s weerspiegelt zich zelfs in de Thornse raadsverkiezingen. Het geen niet wegneemt dat zoals Bomans memox-eerde van tijd tot tijd zich het merkwaardig biologisch verschijnsel voor doet, dat een vrouwelijke bok een manne lijke geit huwt. Vervolgens ovex-handigde Bomans het buitengewoon lidmaatschap der Sociëteit aan burgemeester Spiertz, aan de tweede vader van alle schilders in Thorn Chris Crasborn, aan de secretaiis der kunstkring „Remunj '45", William Fran- quinet, aan de voorzitter van het feest comité, Karei Palmen, aan Stef Klein en aan Frans Vos. En toen was het, nadat iedereen nog een woordje had gezegd, afgelopen met het of ficiële gedeelte. Maar niet met het onofficiële, al zullen wij ons bepalen tot de vex-melding, dat-alle vijftienhonderd aanwezigen eenparig von den, dat de ganse plechtigheid, die de con- cux'rentie van drie bals had en ruim ander half uur had geduurd, te kort was geweest. En dat de naam Teistex-bant later alle deu ren in Thorn opende. En dat iedere Lim burger burgemeester, journalist, radio man, notabel of niet-notabel wild-enthou- siast vond, dat dit het glanspunt van de feestweek was geweest en iedereen al plannen maakte om over de nieuw-gesla- gen brug van Noord naar Zuid of van Zuid naar Noord te x-eizen. Op het. fabrieksterrein van Philips te Roosendaal, waar het Philips T. L.-bedrijf ge vestigd is, wordt gebouwd aan een nieuwe grote glasfabriek, die in de naaste toekomst alle T.L.-buizen moet gaan vervaardigen voor de Roosendaalse productie. Op heV ogenblik wordt het glas nog uit Eindhoven en uit Frankrijk aangevoerd. Als de glas fabriek in werking is gesteld, zal de gehele T.L.-fabricage in Nederland te Roosendaal worden geconcentreerd. De Nedex-landse kustvaarder „Peto" heeft vijf opvarenden, drie mannen en twee vrouwen, gered van het Duitse jacht „Du ne", dat nabij het lichtschip Tex-schellinger- bank door slecht weer in nood verkeex'de. Het jacht is afkomstig uit Hamburg. Het maakte veel water en dx*eef in Zuidelijke richting af. Het is later door het Duitse motorschip „Femern" opgepikt en de haven van Bor- kum binnengesleept. De bemanning is door de „Peto" in Delfzijl binnengebracht. Hier bleek, dat de schipbx-eukelingen van plan waren geweest, met het jacht naar Afrika te emigreren. Hun papieren werden door de maréchaussée in orde bevonden. De heer en mevrouw C. KelderFreese te Haarlem hopen op 26 Augustus hun gou den bruiloft te vieren. ADVERTENTIE „Betreurenswaardige onnadenkend heid" verklaart minister Lieftinck Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Suurhoff (P. v. d. A.) over het uit reiken van met een letter J gemerkte for mulieren - voor de verrekening van be lastingaanslagen aan Joodse Nederlanders, heeft minister Lieftinck geantwoord, dat gedurende de bezettingsjax-en bedragen, die wegens te veel betaalde belasting aan Joodse Nederlanders moesten worden terugbetaald (hetgeen veelal betekende, dat zij bij de L.V.V.S. zouden moeten wor den gestort), dikwijls door de ontvanger onder zich werden gehouden in afwachting van betere tijden. Aangezien op ontvangkantoren vele cate gorieën van dergelijke depots berusten, worden zij geadministreerd in afzonderlijke journalen, die worden aangeduid met een bepaalde letter, gewoonlijk de beginletter van het woord, dat de categorie aangeeft. Op de correspondentie, die op posten in een dergelijk afzonderlijk journaal betrek king heeft, pleegt men dan dezelfde letter te plaatsen. Zo werden te Amsterdam de bedoelde bijzondere depóts geboekt in een journaal, hetwelk in die dagen de letter J kreeg. Toen na de bevrijding met betrekking tot sommige der in dit journaal geboekte pos ten verzending van een bepaald formulier nodig was, nam men onnadenkend deze J op dat formulier over. Van begin 1947 af tot Juli 1951 zijn totaal 87 van dergelijke formulieren verzonden. De minister verenigt zich ten volle met de door de heer Suurhoff geuite afkeuring en noemt deze gang van zaken betreurens waardig. De aanduiding J zal voortaan niet meer worden gebezigd. Hun aanmonstering in Rotterdam was volkomen normaal Dezer dagen is gemeld, dat drie Neder landers, die te Rotterdam op de „Aster" hadden gemonsterd, in Port-Said van boox'd gingen, omdat volgens hen sterk 't vermoe den bestond, dat de vliegtuigbenzine, die in Roemenië was ingeladen, naar Korea zou worden vervoerd. Men zou bij het lezen van de berichten daarover de indruk kunnen krijgen, dat er bij dit aanmonsteren in Nederland iels niet in orde zou zijn geweest. Dit is aller minst het geval, naar men in bevoegde Rotterdamse havenkringen verzekert. Bij de zogenaamde wilde vaart is de zee man, die aanmonstert, ermee bekend dat hij tevoren niet weet naar welke havens hij zal gaan. De kapitein ontvangt zijn in structies dikwijls pas in volle zee. Wie op een schip van de wilde vaart monstert, dat de vlag voert van een land, dat zich contractueel niet aan bepaalde in ternationale regelingen gebonden heeft zoals Panama en Costa Rica weet dat hij extra risico op zich neemt. De drie Ne derlanders konden dus bij het tekenen van het contract te Rotterdam weten, waar zij aan toe waren. In ieder geval kan de gang van zaken te Rotterdam niet abnormaal genoemd worden. Het wordt begrijpelijk geacht, dat deze Nederlanders niet wilden meewerken aan een leverantie van olie ten behoeve van de tegenpartij van de Nederlanders, die in Zuid-Korea vechten, daarom onderweg van boord wilden en ten slotte door een Ame rikaanse instantie geholpen zijn. Zij hebben echter de draagwijdte van het risico, dat zij bij het aanmonsteren op de „Aster" op zich namen, kunnen overzien. In ieder geval namen zij dat risico voor hun rekening. Met een vliegtuig, dat op Woensdag 29 Augustus naar Djakarta vertrekt kan luchtpostcorrespondentie voor Nieuw Gui nea worden verzonden. Het verdient aan beveling de stukken niet later dan 27 Aug. ter post te bezorgen. Het vissersvaax-tuig Sch. 399, „Guus", heeft Zondagavond op ongeveer 20 mijl ten Noord-Westen van IJmuiden het Belgische jacht „Zwarte Tulp" opgepikt. In de afge lopen nacht omstreeks half twee kwamen de beide schepen de haven van Schevenin- gen binnen. De vijf opvarenden van de „Zwarte Tulp", twee mannen, een vrouw en twee meisjes, waren geheel uitgeput. Zaterdag ochtend was het scheepje uit Harwich ver trokken, met bestemming Ostende. Tot de Westhinderbank verliep de reis vlot, maar daarna kreeg men last van het slechte weer. De mast bleek gescheurd te zijn, zodat werd besloten, het zeil te strij ken en alleen op de fok verder te varen. Door de harde Zuid-Westen wind werd het jacht met vrij gi-ote snelheid in Noord- Oostelijke richting gedreven. De sloep sloeg los en verdween uit het gezicht. Uren lang dx-eef het scheepje zo voor de wind. Af en toe werd de motor aangezet, maar deze had niet voldoende kracht om het jacht de gewenste koers te doen houden. Tenslotte wisten de opvarenden niet meer waar zij zich bevonden. Na ongeveer 36 uur getobd te hebben, werd de „Zwarte Tulp" door de Sch. 399 opgepikt. Het motorschip „Kertosono" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd zal binnen kort naar een Duitse werf te Hamburg ver trekken om tot turbineschip verbouwd te worden. De verbouwing zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. De „Kertosono" is de vroegere Duitse „Wuppertal", die na de oorlog aan Nederland werd toegewezen en toen bij de vloot van de Lloyd werd gevoegd. Het schip was uitgerust met een Diesel-electrische voortstuwings-installatie. De verbouwing geschiedt nu op de wex-f, waar het schip van stapel liep. De turbine installatie is reeds geruime tijd geleden in Engeland besteld. De directeur van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam ontving Zaterdagmiddag een postpakket, dat de gevangeniskleding bevatte van de twee mannen, die ongeveer veertien dagen geleden uit het Huis van Bewaring wisten te ontsnappen. ft Vele honderden zijn Zondagmiddag om niet naar het Egmondse strand getogen, waar om twee uur de „schatgraverij" zou beginnen. De Alkmaarse Vincentiusvereni- ging, die in navolging van een Amerikaans idee, een kistje met f 100 en wat „klein geld" onder het zand had verstopt en daar een ieder, die het twee kwartjes waard was, op los had willen laten, moest helaas in de regen haar meerdere erkennen. Ko mende Zondag zal de „goldrush" nog eens op touw gezet worden. De „schat" is in middels weer uit het strand opgedolven en als het Zondag wat beter weer is, kan men zijn geluk beproeven echter alleen met de handen en niet met schoppen, draglines of bulldozers. Hg zou door schot uit eigen revolver zijn getroffen Op 17 Juni 1947 wei'd op de Loosdrechtse heide in de gemeente Hilversum het stoffe lijk ovei'schot aangetroffen van de 58- jai-ige boswachter A. van der Schagt. Hij bleek door een revolvex-schot in de nek overleden te zijn. Het lichaam vertoonde voorts sporen van ernstige mishandeling. Vei'scheidene personen, die ex-van ver dacht wei-den dit misdrijf te hebben ge pleegd, zijn sindsdien gearresteerd, maar zij moesten allen na een diepgaand onder zoek weer worden vrijgelaten, omdat bleek dat zij met het gebeurde niets uitstaande hadden. De politie gaf echter haar pogin gen de schuldigen te vinden niet op en enkele dagen geleden rees er verdenking tegen de opkoper M. Chr. P. en de koop man H. P., beiden uit Bussum. Zij werden gearresteex-d en legden een gedeeltelijke bekentenis af. Zij verklaai'den, dat zij door de boswachter Van der Schagt op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide op heterdaad waren betrapt, toen zij uit een tentenkamp enige goederen hadden gestolen. Van der Schagt had hen aangehouden en wilde hen naar het politiebureau te Hilversum bren gen. Zij vex-zetten zich daaiiegen en er ontstond een vechtpartij, waarbij zij Van der Schagt ernstig mishandelden. Tijdens deze vechtpartij is volgens de beide gear resteerden de revolver, die Van der Schagt bij zich droeg, plotseling afgegaan, waar door de boswachter in de nek werd gei-aakt en op slag dood was. De gemeente Blokker heeft een lening van een half millioen gulden a 4 px-ocent rente aangegaan voor de bouw van een complex voor bejaarden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hiervoor een bouwvolume verleend dat gelijk staat met veertig woningen. ADVERTENTIE Zaterdag en Zondag wei-den in de Ahoy- hal te Rotterdam de laatste bijeenkomsten van het congres van Jehova's getuigen ge houden. Zatex-dag sprak de heer J. Smant over het „vruchtdragen tot Gods heerlijkheid". Men moet God eren dóór zijn geboden na te komen en goede vruchten voort te bren gen. Na nog enkele andere x-edevoeringen werd in het openbaar een velddienst ge houden. Zondag wei-d weer een serie redevoerin gen gehouden. De heer H. Sinnaeve sprak de personen toe, die later door onderdom peling gedoopt zouden wox-den in het Oos telijk zwembad. De dood is, zo zei hij, een bewijs dat men zich onderwerpt aan de wil van God. Het overwinnen van moeilijkheden bij de evangelie-verkondiging was het onder werp van een rede van de heer M. G. Hen schel. De heer P. Chapman uit Canada wees er op dat het de plicht van Jehova's getuigen is x-eeds in dit leven de leefwijze van de nieuwe, de komende, wereld te tonen. Dr. P. C. Gugelot treedt op 31 Augustus af als geneesheer-dii-ecteur van het Ne derlands sanatorium in Davos, waax-van hij 17 jaar de leiding heeft gehad. Hij komt daarna naar Nedexiand, waar hij op Zater dagmiddag 8 September in het Vondel park-paviljoen te Amsterdam afscheid zal nemen van oud-patiënten en vrienden. Een comité, waarvan ds. C. H. Brandt, Evan gelisch Luthers predikant te Haarlem, pen ningmeester is, zal dr. Gugelot een hulde blijk aanbieden. In Almelo is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd dat aan de 32-jarige mevrouw D. Kleine StaarmanMeyerink uit Wierden het leven heeft gekost. Zij maakte met haar man een ritje op een motorfiets. Toen de motor slipte, werd zij tegen het wegdek geslingerd, waardoor de dood vrijwel on middellijk intrad. Zij was moeder van negen kinderen. Het jongste kind is vier weken en het oudste negen jaar. 26. Willie Wipsnor, de Woudroverhoofd man, stond ernstig na te denken over wat Joris gezegd had, en ten slotte sprak hij: „Nou moet je mij eens vertellen hoe dat zit maar eerlijk! Ik houd van eerlijk heid! Kén jij Naamloos, onze grot-veger? En wilde je me zeggendat hij echt million- nair is?" „Dat heb ik toch al lang geleden gezegd!", riep Panda uit. „Maar mij wilde je niet geloven. En nu zal ik je nog eens iels zeggen....". Maar verder kwam hij niet, want nu legde Joris Goedbloed hem snel de hand op de mond. Joris was intus sen gaan begrijpen, dat de rovers nog niet wisten dat Panda een rijke millionnair was. Dat wist hij alleen maar, en hij besloot daar zijn voordeel mee te doen, zoals ieder een die hem kent zal begrijpen. „Still", fluisterde hij Panda dan ook toe, terwijl hij hem vermanend in het oor kneep. „Zwijg, ventje! Zeg hem niets! Laat het spreken aan mij over dan zal ik zorgen dat wij beiden uit de klauwen dezer rovers verlost worden! Hebt ge dat begrepen, man neke?" „Au! Ja! Maar je hoeft me niet zo te knijpen," antwoordde Panda. Intussen had Wipsnor het ook nog eens overdacht. „Ach kom het zijn allemaal oneerlijke leugens," besloot hij. „Je auto deugde niet, en wat je van Naamloos zegt zal dan ook wel niet eerlijk zijn. Ik zal je vast laten binden!" „Kom, kom, nu toch laat af! Dat is toch in het geheel niet nodig, oude makker!", riep Joris uit. Per aspera ad amicitia,.zij onze leuze! Ik heb het vermoe den, dat wij samen nog goede zaken kun nen doen!" Wat heeft hij op het oog? zo vragen wij ons af. En ook Wipsnor vroeg het zich af, wat precies Jons' bedoeling was Commandant. Volgens de „Daily Mail" ^ii generaal Van Fleet direct na het sluiten van een wapenstilstand in Korea het bevel over de Amerikaanse striidkrach' ten in Duitsland op zich nemen en ook met de vorming van het kader der toe- komsfcige Duitse eenheden worden bi last. Dit besluit zou op uitdrukkelijk verzoek van generaal Eisenhower zL genomen, aldus de „Daily Mail". Verzet. Generaal Boelba-Box-owetz, bevel, hebber van de Oekrainse nationale gar[ de, heeft verklaax-d, dat. in de Oekraimè het verzet tegen de Sovjet-Unie op het ogenblik beperkt is tot een „gewapende ondergrondse strijd". De 200.000 mar, die over zijn van de formaties, die k oorlogstijd zowel tegen de Russen als tegen de Duitsers vochten, zijn doo- Russische druk niet in staan openlijk slag te levex-en. Voorts verklaai-de de generaal, dat twee millioen in de Weste. lij'ke wereld in ballingschap levende Oekrainers bezig zijn een „vrijheids- lening" uit te schrijven om de verzets. beweging te steunen. Proces. Zondag is te Amman het proces voortgezet tegen de tien personen, die van medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoqllah wox-den beschuldigd, Uit getuigenverklaringen bleek, dat reeds maanden geleden het plan bestond om Abdoellah uit de weg te ruimen. Een der getuigen deelde mede, dat drie da- gen voordat de aanslag geschiedde een geheime bijeenkomst was gehouden bui. ten Jeruzalem om de moord voor te b«. reiden. Hierbij was aan deze getuige, Mahmoed Isjac Antebll, gevraagd om een handgranaat te werpen, teneinde verwai-ring te scheppen en de moorde naar in staat te stellen te ontkomen. Program. Het hoofd van de Amerikaanse bux-gei-lijke verdediging, Millard Cald. well, heeft in een radiorede gezegd, dat geen enkele stad in de Verenigde Sta. ten „het punt, waarop een aanval met atoomwapenen kan worden weerstaan, zelfs ook maar benaderd heeft". Naar zijn mening zouden ook de strijdkrach ten niet in staat zijn een dergelijke aan. val op de Verenigde Staten af te slaan. Caldwell verzocht om 15 millioen vrij willigers voor het uitvoeren van zijn plannen en deed een beroep op het Con- gres om meer gelden voor het program beschikbaar te stellen. Slechter. Naar radio-Moskou Zondagavond meedeelde heeft de Russische regering Zaterdag een nota naar Washington ge zonden, waarin zij een antwoord geeft op de Amex-ikaanse nota van 23 Juni aangaande het opschorten van de han delsovereenkomst van 1937. De Rus- sische regering noemt dit Amerikaanse besluit in strijd met de boodschap van het Congres aan de opperste Sovjet en het schx-ijven van Truman aan de president van dit lichaam, Sjvernik. De Sovjet- Unie, zo wordt verder in de nota ge zegd, beschouwt de Amerikaanse maat regel als bedoeld om de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen verder te ver slechteren. Protest. De Russische regering heeft de Turkse regering een protestnota over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het vliegen boven Russisch grond- gebied door drie Turkse vliegtuigen, aldus deelde het Turkse persbureau mee. Het persbureau verklaarde, dat het px-otest ten onrechte was, aangezien op de door de Russen genoemde datum geen Turks vliegtuig de grens was overge vlogen. Pantserwagens. De Amerikaanse bezet tingsautoriteiten hebben toestemming gegeven zestig pantserwagens uit de reserves van het Amerikaanse leger aan de West-Duitse grenspolitie ter be schikking te stellen, aldus „Die Welt", De voertuigen zullen worden overge dragen, zodi-a ook het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zich hiermee accoord heeft verklaard. De be wapening van de pantserwagens bestaat uit twee machinegeweren. Thuis. Van officiële Tibetaanse zijde is vernomen, dat de Dalai Lama, de zeven tienjarige geestelijke en wereldlijke heerser van Tibet, die gedurende de in val door de Chinese communistische troepen in ballingschap te Jatoeng, aan de grens tussen Tibet en Sikkim, heeft verblijf gehouden, weer in de Tibetaan- se hoofdstad Lhasa is teruggekeerd. Een vijf man sterke delegatie der Chinese communistische regering, onder gene raal Tsjan Tsjing-Woe, is eveneens te Lhasa aangekomen. Misdadig. Naar radio-Px-aag Zaterdag in een uitzending heeft medegedeeld, zul len speciale vex-gaderingen belegd wor den voor ouders in Tsjechoslowakije. waarop hun zal worden duidelijk ge maakt, wat hun kinderen op school zul len leren. Zij zullen voox-ts gewaar schuwd worden, zich niet te bemoeien met de socialistische opvoeding hunner kinderen. Pogingen om de invloed van de school te ondermijnen zouden „niet alleen schadelijk, maar ook misdadig" zijn, aldus radio-Praag. Franco's eisen. Volgens een bericht in de „Observer" wenst generaal Franco als eerste gift, in ruil voor het gebruik van bases in Spanje door Amerika, militaire en economische hulp ter waarde van 500.000.000 dollar. Dit bericht is volgens het blad afkomstig uit diplomatieke kringen. Franco zou als voorwaarde hebben gesteld, dat Amerika zich niet in binnenlandse aangelegenheden van Spanje zou mengen. Verkiezingen. Norman Dodds, parlemen tair secretaris van het Britse ministerie van Arbeid, heeft Zaterdag voorspeld, dat op 25 October van dit jaar algemene verkiezingen in Engeland gehouden zul len worden. In een vergadering van zijn kiezers zeide Dodds, dat de ene helft van het kabinet de verkiezingen in Oc tober van dit jaar en de andere helft de verkiezingen in Juni van het volgend jaar wil houden. De 23-iari.ge Haarlemse Hoogovenarbei der C. W. S. was Zatex-dag bezig met het schoonspuiten van een „ertsbreker", toen de slang, waarmee hij de perslucht op de walsrollen spoot, hem ontglipte en tussen de rollen terecht kwam. S. wilde de slang nog grijpen, maar hij kwam met de rech terhand tussen de wals. Ondanks zijn ver woede pogingen om met de vrije hand de beklemde nog terug te trekken, werd het lichaamsdeel meegetrokken en verbrijzeld. In het ziekenhuis moest de hand latei bij de pols worden afgezet.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2