Jeugd van Haarlems zeeheldenbuurt nam bezit van eigen domein UT I 'O r im Amsterdamse Beurs Vier Heemstedenaren terug van de Jamboree Burgerlijke stand van Haarlem Welke boeken ontbreken nog? BOEKHANDEL VEKO Agemda voor Haarlem Pyrrhus - overwinning Mevrouw P. L. de Boer- Harder overleden Examens De belasting op V ermakelijkheden Uitvaart mgr. Ammerlaan Kynologenclub „Kennemerland" Onthulling monument voor Leo Gestel Zeshonderd wandelaars in en om Santpoort Gepeperde discussie in Haarlems café Garage ,,DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Haarlem Communistisch Kamerlid Hermans neemt ontslag Industrie - hallen Turkse en Finse troebelen Drie gewonden by auto-ongeluk Zandvoort Directeur van de „Touring" antwoordt critici Prachtig schouwspel aan Zandvoorts kust Bloemendaal Lisse MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 PW"'"' t- Een overzicht van de vrolijke drukte in Haarlems jongste speeltuin aan het Theemsplein te Haarlem, die Zaterdag geopend werd. Zaterdagmiddag om vier uur werd op het Theemsplein de speeltuin van de speel tuinvereniging „Jeugdland" geopend door de heer J. Hart, waarnemend voorzitter van de vereniging. Vele belangstellenden, waar onder vertegenwoordigers van het stads bestuur en vierhonderdvijftig kinderen, die zojuist hadden meegelopen in een optocht, waren aanwezig toen de heer Hart zijn openingsrede hield en ir. D. N. de Lange van Openbare Werken daarna de vlag in top hees. De heer Hart in het dagelijks leven qhauffeur van een wijnhandel is en om zijn toewijding aan „Jeugdland" door zijn collega's zeer werd geprezen, vertelde ons over de moeilijkheden die de aanleg van de tuin in de weg hadden gestaan. De ge meente Haarlem was in de huidige omstan digheden niet in staat geweest de vereni ging te subsidiëren, zodat de leden zelf de negenhonderd gulden bijeen brachten, die nodig waren om de materiaalkosten te be strijden en zelf het handwerk verrichtten. Zo waren er steeds ruim een dozijn man nen op het werk en gebouwd werd er! Op een avond, toen het lassen van de hekken gestaakt moest worden vanwege de regen, werd er zelfs een huisvrouw bereid ge vonden, om haar vloerkleed om te keren, waarna haar huiskamer veranderde in een smidse, waar uit twee ledikanten en de palen van twee gemeentelijke urinoirs de deuren van het hek gelast werden. De kas van de vereniging werd overigens door deze krachtproef vrijwel uitgeput, doch, zoals de heer Hart het uitdrukte: „Het is beter geen kasgeld te hebben en een bloeiende vereniging te zijn, dan rijk te zijn en in slaap gewiegd te worden". Zusterverenigin gen hebben voor attributen gezorgd, waar op en waarin het jonge volkje, reeds meer dan vierhonderd in getale, zich naar harte lust kan vermaken. Het is de taak van de speeltuinverenigin gen om de jongens en meisjes voor te be- Zaterdagmiddag arriveerden onder luid ge toeter aan het gebouw aan de Cruquiusweg de vier Heemsteedse trekkers, hopman L. Bakker, J. Weesie, P. Hart en D. H. v. d. Meer die met een oude Ford, gekocht voor f210 een tocht van 3000 km. hebben gemaakt zonder de minste pech en die de wereldjam boree te Bad Ischl in Oostenrijk hebben bij gewoond. Hopman Bakker gaf een kort verslag van de prachtige tocht door Duitsland en Oosten rijk en gewaagde daarbij van allerlei kleine avontuurtjes. Ook de Jamboree, het doel van de tocht, werd besproken en het bleek, dat de vier avonturiers als gasten het daar goed hebben getroffen en zich faciliteiten hebben verworven die de feitelijke deelnemers niet konden krijgen. Na deze korte uiteenzetting sprak de heer N. Vos namens de oudercommissie woorden van dank en waardering voor de wijze waarop de vier ondernemende trekkers de goede naam van Nederland hebben hoog gehouden. HAARLEM, 18 Augustus 1951 ONDERTROUWD: 18 Aug., H. J. van den Berg en M. Konings; S. Szarmach en J. C. Driehuizen. BEVALLEN van een zoon: 16 Aug., M. Aangeenbrug—Franken; 17 Aug., C. J. J. de Graaf—Duik; M. G. C. Reinaldavan Brus sel; 18 Aug., M. H. CosterusFlipsen. BEVALLEN van een dochter: 16 Aug., J. M. T. Sallé—Buijs: 17 Aug., D. M. J. J. Plan tings—Alders; J. P. Roorda—Volkmaars; T. AlthuisiusBakker; J. StolwijkZwemmer; 18 Aug., G. van BeusekomKoster. OVERLEDEN: 16 Aug., C. H. Rittervan Dootingh, 77 j., Badhuisstraat; 17 Aug., A. de Jong, 58 j., Gasthuisvest; J. J. Schutter, 75 j., Berckheijdestraat. ADVERTENTIE Als U er vlug bij bent, kan VEKO ervoor zorgen, dat straks alles nog compleet is. Brengt U morgen even Uw BOEKENLIJST? ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf 't Stadhuis MAANDAG 20 AUGUSTUS Palace: „Tea for two", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Wal ter Mibty", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „De inspecteur-generaal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Boksmatch tussen Ray Sugar Robinson en Randolph Turpin", alle leeft., 7 en 9 uur. Frans Hals: „Een woudsprookje", alle leeft. 7 en 8.30 uur. Rembrandt: „Papa boem", alie leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Rem brandt: „Bambi", 10.30 uur; 2 en 4.30 zie programma van Maandag. City: „Het ge bochelde paardje", alle leeft., 10.30; 2 en 4.15 uur, zie programma van Maandag. Palace: 2 en 4.30 uur. Luxor: 2 uur. Spaarne: 11, 1 en 3 uur. Frans Hals: 11, 2 en 3.30 uur. V ir aanvangstijden der avondvoorstellingen en programma's, zie Maandag. reiden voor sportverenigingen, die het werk dan overnemen, wanneer de kinderen van de lagere school komen. „Jeugdland" or ganiseerde reeds volksdans-, figuurzaag-, handwerk- en fröbelclubjes en een mond harmonicaclub zal binnenkort de toekom stige musici opvangen. Bij huisbezoeken zoekt het bestuur leiders voor deze groepen uit. De oppasser van de speeltuin, de heer J. van der Wal, wordt, als iedere speeltuin oppasser, „Opa" genoemd, doch wil dit trachten te veranderen in „Oom", omdat hij de tachtig nog niét bereikt heeft. De tuin zal overigens niet permanent zijn. Het terrein zal na enkele jaren gebruikt worden voor het optrekken van een school gebouw, zodat „Jeugdland" naar een nieu we plaats voor haar permanente tuin zal moeten uitzien. Reeds werd het de Ruyter- plein genoemd in verband hiermee, maar alles is nog zeer onzeker en de heer Hart hoopt dan ook op de medewerking van de gemeente bij het vinden van een nieuw terrein. Politierechter „Wat heb ik aan dat tientje", zei een Beverwijkse getuige Maandagmorgen teleurgesteld tegen de Haarlemse politie rechter. Want ze was het kennelijk niet eens met zijn milde vonnis tegen de 45- jarige bankwerker A. P. Z., die terecht stond omdat hij haar tijdens de Wijkse kermis in Mei had mishandeld. Zoals bijna alle mishandelingen was ook deze een gevolg van gedurende geruime tijd bestaande onmin, die zich ontlaadde in wederzijdse geniepigheden en scheld partijen. We kregen van de getuige een lang verhaal te ho&n, hoe het dochtertje van de verdachte, tronend op een paard in de draaimolen, gekke gezichten had ge trokken, hoe haar zuster, die er ook bij was geweest, het kind met gelijke munt had betaald, hoe vervolgens de verdachte ver gezeld van zijn echtgenote haar achterop was gekomen, haar bij de mantel had ge pakt, welke daarop was gescheurd, en een slag in haar gezicht had gegeven, overigens niet dan nadat zij hem had uitgedaagd met de woorden „Kom maar op als je durft!" Vervolgnes had verdachte haar nogmaals 'n slag en nog vijf stompen in de nek toege geven. Dat alles werd door de zuster van het slachtoffer bevestigd, maar de bank werker noemde het van A tot Z gelogen. Hij zou pas geslagen hebben toen zij hem de sigaar uit de mond had geklapt en daar bij zou het ook gebleven zijn; de politie rechter hechtte evenwel meer geloof aan de verklaringen van een arts, die tengevolge van het optreden van de verdachte vijf door bloeduitstortingen ontstane bulten en „bijna een hersenschudding" had gecon stateerd. Als treffende bijzonderheid vulde de verdachte zijn verweer nog aan met de op merking dat de getuige hem en zijn vrouw nu nog naroept „Oehoe schooiers" afge wisseld met „Oehoe viezerikken", waar op de politierechter het moment gekomen achtte om de lof der verdraagzaamheid te zingen, daarbij trouwens duidelijk blijk gevende, dat hij alle omstandigheden die ten voordele van de getergde bankwerker pleitten de volle maat wilde geven. Zo ook de 9fficier van justitie, die vol stond met een geldboete van vijf-en- twintig gulden, door de verdachte overi gens nog „mirakel hoog" gevonden, welke daarop door de rechter tot een tientje werd gereduceerd. Vervolgens verscheen de echtgenote van Z. in het bankje om zich te verantwoorden wegens vernieling van de mantel van de getuige. Maar die kreeg het al heel ge makkelijk omdat beide dames verklaarden dat niet zij, maar haar man het had ge daan. „Vrijspraak" zei de officier kort en bondig en de politierechter sloot zich daarop aan. Maar wie betaalt dan mijn gescheurde mantel?" zei het slachtoffer misnoegd. Waarop de kadi haar de raad gaf er toch maar geen civiele procedure van te maken. Vanmorgen om vijf uur is in haar wonmg te Santpoort-station mevrouw P.L. de Boer—Harder, de echtgenote van de vroe gere Velsense gemeentesecretaris, overle den Haar gezondheidstoestand is de laatste weken snel slechter geworden. Mevrouw De Boer, die de leeftijd van 51 .ïaar bereik te, bekleedde tot voor een jaar het presi dentschap van de Velsense afdeling der Nederlandse vereniging van Huisvrouwen en was verder bekend om haar muzikale talenten. Velen hebben haar mezzo-sopraan kun nen beluisteren op kerkconcerten, die zo- wel voor als na de oorlog werden gegeven. I Verder was zij bestuurslid van de U.V.V. in Santpoort. Hoofdakte Voor de hoofdakte werden te Haarlem op Augustus geëxamineerd voor gedeelte a candidates Geslaagd zijn mej. T. Smit en de heren A. C. de Bruin, W. v. d. Wateren. Voor gedeelte B 6 candidaten. Geslaagd zijn de heren J. Boots, Th. H. L. vt Soest. Op de begroting voor 1951 heeft de ge meente Haarlem als opbrengst der Ver makelijkheidsbelasting 545.000 geraamd. In 1949 is de opbrengst 596.250 geweest. Er was voor 1950 560.000 geraamd, omdat verwacht werd dat de opbrengst wat zou achteruitgaan. Uit diezelfde overwegingen werd voor 1951 nog iets lager geraamd. Die 545.000 werden als volgt gespecifi ceerd: bioscopen 353.000, sportwedstrijden 27.000, toneel 29.000, concerten 25.500, muziek in cafés 12.500 en andere voor stellingen en vermakelijkheden 98.000. Wij vernemen dat, voorzover nu reeds een overzicht te verkrijgen is, aangenomen kan worden dat het geraamde bedrag uit de Vermakelijkheidsbelasting zal komen. Dit is te danken aan het feit dat de belas tingopbrengst in deze zomermaanden op peil gebleven is." Dit is een gevolg van de omstandigheid dat het weer in deze tijd niet mooi is, waardoor velen, die anders naar buiten trekken, nu hier gebleven zijn en verpozing in de inrichtingen van ver maak in Haarlem gevonden hebben. Als het mooi weer is, loopt in de zomermaan den gewoonlijk de opbrengst der Vermake lijkheidsbelasting teru?t. In de Sint Jozefkerk aan de Haarlemse Jansstraat heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, hedenmorgen de ponti ficale uitvaartdienst voor mgr. N. L. A. Ammerlaan gecelebreerd. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn twee secretarissen, de eerwaarde heren J. M. Groot en C. J. Knape. Als troondiakepen fungeerden de deken van Amsterdam, P. van de Burg, en de deken van Haarlem J. A. Kuilman. Pres9byter-assistens was de Proost van het Kathedrale Kapittel mgr. H. J. van Deur- sen. Voordat mgr. Huibers aan de ingang van de kerk door het voltallige Kathedrale Kapittel was ingehaald, werden de Lauden gezongen waarbij mgr. Van Deursen als agens optrad. De Gregoriaanse misgezangen werden onder leiding van de heer T. de Vries door het parochiële zangkoor uitgevoerd. De uitvaartdienst werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Op het priesterkoor en in de kerk waren tal van geestelijke autoriteiten, onder meer de Pauselijk internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, aanwezig. Het stoffelijk overschot van mgr. Am merlaan stond voor in de kerk, op een door brandende kaarsen omgeven katafalk op gebaard. Op de met paars omfloerste kist waren de stola, de kanunnikkenmantel, de bon net en een ridderorde (Nederlandse Leeuw) van de overledene neergelegd. Na afloop van de pontificale uitvaart dienst hield mgr. Van Deursen de lijkrede. Hij schilderde de thans verscheidene als een onvermoeid ijveraar voor de kerken bouw en herinnerde er aan dat mgr. Ammerlaan zeventien jaar lang op het seminarie „Hageveld" met hart en ziel heeft gewerkt aan de vorming van toe komstige priesters. In de kapel van het seminarie te Heemstede verrichtte de regent van dit seminarie mgr. C. J. Henning vervolgens de absoute. Op de begraafplaats van „Hageveld" werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. De Kynologenclub „Kennemerland" hield een picnic voor leden en introducés met hun honden op het buiten „De Hazelaar" te Aer- denhout. Wegens de regen werd het eerste uur van de picnic een b inn en kamer-twaalf- uurtje. Om twee uur, juist toen de bescherm heer der club, mr. P. O. F, M. Cremers, het terrein betrad, kon met het défilé van de honden begonnen worden. Vele rassen wa ren vertegenwoordigd, waaronder enkele in ons land zeer zeldzame als de Welsh Corgi en de Deerhound. Na het défilé gaf de voor zitter, de heer F. Heerkens Thijssen een korte uiteenzetting van de kenmerken van elk ras. Hier viel voor ieder kynoloog nog wat te leren: afstamming, geschiedenis, merkwaardige raseigenschappen en bijzon dere kenmerken. Na de pauze volgden enkele demonstraties van kinderen met hun honden, waarbij een whippet zijn elegante wijze van rennen liet bewonderen en enkele poedels hun gehecht heid en gehoorzaamheid aan hun jonge meesters demonstreerden. De heer en me vrouw Toman gaven een demonstratie van perfecte opvoeding, gehoorzaamheid en schranderheid van hun Duitse Herder en Schotse Collie. Het slot was een voorbren gen van honden, net als op een echte ten toonstelling, maar nu door kleuters, onder het motto: „jong geleerd, oud gedaan". Het was voor de keurmeester, de heer Knapen, niet gemakkelijk de prijswinnaars aan te wijzen, maar hij vond de gelukkige oplos sing in een reep chocolade voor iedere deel nemer (neemster) en een drietal diploma's. Dr. van Hoolwerf sprak namens alle leden woorden van dank. Plechtigheid op „Westerveld" Zaterdagmiddag is op de begraafplaats „Westerveld" een monument onthuld, ter nagedachtenis aan de op 26 November 1941 overleden kunstschilder Leo Gestel. In de jaren 1936 tot en met 1938 ont wierp Gestel de tekeningen voor het Ne derlandse bankbiljet van 50; ook zijn postzegelontwerpen zijn bekend. De prach tige muurschilderingen in het raadhuis van Hilversum zijn eveneens van zijn hand. Nadat mevrouw Gestel-Overtoom Zater dag het zwarte gordijn van het beeld had verwijderd, trad als eerste spreker prof. W. van der Pluym naar voren. Hij wees er in zijn rede op, dat de wens een eenvoudig, maar waardig gedenkteken op het graf te doen plaatsen, steeds in het hart van mevrouw Gestel had geleefd. De oorlogsjaren waren een grote belemmering geweest voor de uitvoering van het plan, zo zei spreker, doch thans kon de beeld houwer Eef J. van Mfanen zijn werk aan de familie overdragen. Het ontwerp, dat in hoofdzaak is uitge gaan van mevrouw Gestel, symboliseert de scheppingsgave van de overleden kunste naar in het beeld, dat een dartel paard, hunkerend om een glimp van het oneindige op te vangen, voorstelt. De overledene, al dus prof. Van der Pluym, heeft in zijn leven steeds grote liefde voor het dier aan de dag gelegd en dit in zijn werken tot uiting gebracht. Vervolgens sprak mr. J. Slagter, een vriend van de overledene, van het veel zijdig kunstenaarschap van Leo Gestel en, nadat deze spreker een grote tuil zonne bloemen aan de voet van het monument had gelegd, zegde hij de belangstellenden uit naam van mevrouw Gestel dank, dat zij bij deze eenvoudige en ingetogen plechtig heid aanwezig wilden zijn. De kunstschilder J. H. Roggeveen voerde namens de Bergense vrienden het woord. Ten slotte legden verscheidene aanwezi gen bloemtuilen op het graf. Ongeveer zeshonderd wandelaars hebben gisteren en Zaterdag deelgenomen aan de wandeltochten, welke uitgeschreven waren door de W. S. V. „Viribus Unitis" te Sant poort. Gezien de slechte weersomstandighe den is dit aantal bijzonder meegevallen en zij die hebben meegewandeld kunnen getui gen dat het parcours ondanks de regen prachtig was en velen hebben genoten van de schitterende omgeving. De volgende verenigingen kwamen in het bezit van een groepsprijs: Speeltumver. „Munnikenheide", te Beverwijk, Schinkel kwartier te Amsterdam, Wandelclub Muider- poort en Oosterpark te Amsterdam, O. V. A. te Bakkum, S. U. S. te Ocgstgeest, Klein maar Dapper, te Aalsmeer, W. S. V. R. D. C. te Amsterdam, „Johez" te Haarlem, G. I. K. te Amsterdam, Reserve Politie te Haarlem en W. S. V. D. V. S. te Halfweg. De borreltjes maakten dat de woorden wisseling die een 55-jarige heier en een veertigjarige stoker Zaterdagavond in een café aan de Zuidpolderstraat in Haarlem- Oost kregen, geleidelijk overging in hand tastelijkheden. Nadat de kastelein de twistenden uit zijn gelagkamer had verwijderd, werd het bakkeleien op straat voortgezet. De heier verkocht de stoker een kopstoot, waarop deze het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, bleek dat het meningsverschil hem voorts op een gescheurde bovenlip en een paar losse tanden was komen te staan. De heier, die de benen had genomen, kreeg daarop bezoek van een politie-agent die hem een proces-verbaal wegens mishande ling uitreikte, hetgeen hem met een snij- wond op het hoofd nog wel geruime tijd aan de tijdens de discussie gebruikte „doorslaande argumenten" zal herinneren. Op Zaterdag 25 Augustus zal een groep Engelse amateurdansers een wedstrijd dan sen tegen elf paren van dansscholen in Haarlem en IJmuiden. De wedstrijd wordt gehouden in Dansschool W. Fortgens. ADVERTENTIE AGENT VOOR DISTRICT HAARLEM: De voorzitter van de Tweede Kamer heeft een brief ontvangen van de heer J. H. Hermans te Vaals, waarin deze mede deelt, dat hij om gezondheidsredenen ont slag neemt als lid der Kamer. Volgens de candidatenlijst der C.P.N. komt voor benoeming tot lid der Tweede Kamer thans in aanmerking de heer G. van Praag te 's-Gravenhage. Terwijl de Haarlemse stichting voor de ontwikkeling van de industrie nog de mo gelijkheden bestudeert om in Haarlem te komen tot de bouw van industriehallen op de braak liggende terreinen bij de indus triehaven in de Waarderpolder, verrijzen aan de Nijverheidsstraat in Amersfoort de reusachtige stalen skeletten voor vier in dustriehallen, waarin tezamen zestien be drijven kunnen worden gevestigd. In ons blad van Dinsdag 24 Juli hebben wij reeds uiteengezet, dat men in Haarlem een dergelijk complex eventueel wil stich ten aan de Oostelijke zijde van de indus triehaven, aan de Nijverheidsweg. Zoals men ook op de bovenstaande foto kan zien, gaat het hier om eenvoudige gebouwen die met behulp van schotten en lichte muren gemakkelijk zijn in te delen naar gelang de aard van de daarin te huisvesten fa briek. Het is duidelijk dat een dergelijk procédé sterk kostenbesparend werkt, ter wijl dergelijke industriehallen het voordeel hebben dat ze ook spoediger te verhuren zijn wanneer een der bedrijven onverhoopt wordt geliquideerd, 's Hertogenbosch heeft reeds een uitstekend voorbeeld van een dergelijke opzet geleverd. Ook in Den Haag heeft men volgens dit systeem gewerkt. Drie deserteurs en vele beschonkenen Van een Turks schip, dat vaarklaar bij het IJmuidense forteiland lag, drosten in de nacht van Zaterdag op Zondag vier der opvarenden naar zij zeiden omdat de behandeling aan boord niet al te best was. Drie hunner verzeilden op het havenkan toor, waar de marechaussée hen later van daan haalde, zij het dan zonder veel mede werking der deserteurs zelf De gemeente politie moest bijspringen en tenslotte zijn de drie Turken met de loodsafhaler „Geep" aan boord teruggebracht. Nummer vier werd in diepe slaap op het sluiseiland ge vonden en is eveneens met zachte drang aan boord teruggebracht. Drie Finnen, die de Hollandse borrel hevig eer aangedaan hadden, werden de zelfde avond rumoerig in een café te IJmuiden-Oost. De politie kon niet anders dan van haar gummiknuppel gebruik ma ken om de gemoederen tot bedaren te brengen en bij deze kleine veldslag werd een der Finse matrozen aan het hoofd ge wond. Op het hoofdbureau is hij volgens de regelen der kunst verbonden en daarna in de cel ter ruste gelegd. Van Zondag op Maandag werd een Ne derlander in „kennelijke staat" in de wachtkamer van de spoorweghalte Casem- brootstraat gevonden. Ook hij kreeg een cel aangeboden, evenals de IJmuidenaar, die onder de invloed van sterke drank op een bromfiets zonder licht door IJmuiden laveerde. Ds. D. E. Boefee verzoekt ons naar aan leiding van het bericht over zijn 70sten Ver jaardag mede te delen, dat hij die dag in intieme kring hoopt te vieren. In de nabijheid van de Nijverheidsstraat te Amersfoort zijn op het ogenblik vier enonae industriehallen in aanbouw. De hallen zijn bestemd voor kleinere indus trieèn en in elke hal kunnen vier industrieën u/vfden ondergebracht. Arbeiders bezig met de montage van de enorme kallen. Beverwijkse auto in Midden- Beemster tegen een boom Zaterdagmiddag om half vijf is een personenauto met vier Beverwijkse inzit tenden op de hoek van de Kerkeweg en de Purmerenderweg in de gemeente Mid- den-Beemster in de berm tegen een boom gereden, waarbij drie hunner werden ge wond. De 65-jarige mevrouw R. Boven- schen-Van Voorthuisen was er het ergste aan toe en haar toestand wordt nu nog levensgevaarlijk genoemd. Zij heeft ver moedelijk een schedelbasisfraetuur. In de auto zat verder mevrouw E. Frö- lich-Hoenderdos, die de Christelijk Histo rische Unie in de Beverwijkse raad ver tegenwoordigt. Zij kreeg een hersenschud ding en haar toestand is bevredigend. De heer A. J. Bovenschen liep eveneens een hersenschudding op. De drie gewonden werden naar het stadsziekenhuis van Pur- merend vervoerd. Van de heer J. Hugenholtz, directeur van de stichting „Touring Zandvoort", ontvin gen wij het volgende verweer naar aanlei ding van de critiek, die gehoord werd op de organisatie van de ballonnetjeswedstrijd en de gecostumeerde voetbalwedstrijd. „De door Touring Zandvoort onlangs ge organiseerde Kinderballonwedstrijd was reeds meer dan veertien dagen tevoren uit voerig aangekondigd. Voor ieder, die zich aan het bureau van Touring Zandvoort wilde opgeven, was er een strook om aan de ballon te bevestigen, terwijl een souche met naam en adres op het bureau werd be waard. Men kon zich dus ruim van te voren in het bezit van een kaart stellen. Dat op de datum zelf, toen houders van kaarten aan ballonnen geholpen waren, er nog zo'n grote toeloop zou zijn, was van te voren niet te overzien. Niettemin zijn vele aanvragers nog op de middag zelf ge holpen. Wat de voetbalwedstrijd betreft, deze was eveneens lang tevoren aangekondigd en op het bureau waren voldoende opgaven binnen gekomen om ruim twee elftallen te vormen. Van de zijde van Touring Zand voort zijn alle maatregelen genomen om de wedstrijd te doen slagen, doch toen op de avond zelf de inschrijvers doodeenvoudig wegbleven en dus niet de minste mede werking gaven aan wat een bijzonder eve nement had kunnen zijn, moest helaas de wedstrijd afgelast worden." Toen met een daverende knal uit een enorme bom een paraplu van goudkleu rige ballen en fel knetterend brillantvuur gespannen werd boven de elkaar met veel vervige ballen en kogels beschietende gal joenen van vuur, werd dit slotstuk van het grandioze vuurwerk, het laatste in Zandvoort in dit seizoen, van een adem benemende schoonheid en bijzondere be koring. Kats vuurwerkfabriek, die dit machtige slotstuk ontwierp, heeft hiermede wel een bijzondere prestatie geleverd op het ge bied der pyrotechniek, een slotstuk, dat door ongeveer 25.000 personen werd aan schouwd en bewonderd. Voor de Spaanse galjoenen had de ver eniging tot viering van nationale feestda gen (V.V.N.F.), die dit vuurwerk organi seerde, twee garnalenvissers uit IJmuiden bereid gevonden, hun kleine bootjes be schikbaar te stellen. Dank zij de uitstekende ordemaatregelen van de Zandvoortse politie, had de afvoer van de duizenden mensen zonder enige moeilijkheid plaats, terwijl ook op het ter rein zelf een perfecte regeling was getrof fen. Het zou echter uit veiligheidsoverwe gingen wellicht aanbeveling verdienen, het publiek wat verder van de stukken te doen plaats nemen. Ook thans konden wij weer constateren, dat wegspattende brandende stukjes tuss.en de eerste rijen van het pu bliek terecht kwamen, thans gelukkig zon der ongelukken of schade te veroorzaken. Muziekconcours De Chr. muziekvereniging „Sursum" al hier zal in Mei 1952 30 jaar bestaan. Zij hoopt dit feit te vieren door het houden van een groot nationaal concours voor har monie- en fanfarecorpsen in Nederland. De openbare u.l.o.-school De openbare ULO-school, tot welker op heffing de gemeenteraad verleden jaar be sloot, welk besluit door Gedeputeerde Sta ten echter niet werd goedgekeurd, mag zich onder de leiding van het nieuwe fyoofd de heer J. Buys Jr., vroeger te Haarleih, in gestadige bloei verheugen. Met de nieuwe cursus per 1 September zal de school weer boven de 100 leerlingen komen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacinta Jacoba Maria, d. van J. Ch, v. Rooyen en G. A. Beijk; Antonius Johannes, z. van C. J. M. Verhaar en C. E. Duivenvoorden; Petrus Adrianus Maria. z. van J. C. Kortekaas en M. A. v. Dijk; Jacobus Edmondus, z. van J. Holleman en S. M. J. Blancaert. ONDERTROUWD: P. Penning en J. J. Segers. GETROUWD: H. v. d. Beek en M. Faas: K. v. Dijk en E. Möhlman; L. J. Fortrie en G. C. Vermeij. OVERLEDEN: Beata Petroaella Maria On derwater, oud 1 j. 3-3% Ned- 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A. Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem '"feel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers Vrijdag 85% 169% 234% 166% 159% 290 104% 170 138% 115 83% 151% 152% 153% 52-/,8 60 47 72% Openings koersen 85% 170 234% 166 159% 291% 104% 170 138% 115. 84% 152 153 153% 52% 61 47 73% 45% 48%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3