Nieuwe vrijstellingen voor V ermogenshelasting Onzekerheid op en buiten de beurs EEN ZOEMENDE MUG Radio geeft Woensdag Q Wereldnieuws j EBRALINE PANDA EN DE WOUDROVERS Effecten- en Geldmarkt (tl mimi 'fee nUKKio tufW you QUJj! heldere Sigarenfabriek in Leiden wordt gesloten Meer leerlingen bij het nij verheidsonder wij s Breda heeft een jeugdgemeenteraad Extra reis van de „Sibajak" naar Djakarta Clandestiene invoer van vruchtensappen De President Robert ligt nu in Le Havre Directeur wederopbouw in Friesland naar Libye Oorzaak van vechtpartij in Ambonezenkamp te Vught Prinsessen gaan naar een nieuwe school Post voor Hr. Ms. Banckert DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 a Minister Lieftinck heeft rich In de Eerste Kamer vrij optimistisch over de financiële toestand Tan Nederland uitgelaten, maar de Amsterdamse beurs heeft er niet in het minst op gereageerd. Integendeel, de staatsfondsenmarkt, die reeds iange tijd slecht ligt, heeft ook deze week weer een hoogst ongeanimeerd verloop gehad en de toch reeds zo geliavende koersen zijn opnieuw gedaald. Het meest sprekende voorbeeld levert de 3/2 Lening 1951, welke ruim vier maanden geleden werd uigegeven a 100 en waarop toen slechts een zeer gering bedrag wérd ingsehreven. Half Juli noteeixle deze lening nog bijna 96 thans is de koers tot 92/2 gedaald. Voorts zijn de S lu- vesteringscertifioaten sinds genoemd tijdstip van 91 tot 87 l/2 teruggegaan. Nog een daling van 1 en ze slaan op een rendementsbasis van 4 f2 een percentage dat de laatste tijd trouwens reeds voor hypotheken wordt betaald en waarmee naar sommiger mening de top nog niet is bereikt. ADVERTENTIE BARTQJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 DAMESPANTALONS Wij wagens ons niet aan voorspellingen, doch constateren slechts dat van beleg gingsaankopen op de beurs nog weinig sprake is en de koersen vermoedelijk nog lager zouden zijn als de kunstmatige weer stand in de vorm van aankopen voor be- lastingdoeleinden en inkoop door de Staat niet bestond. De particuliere belegger heeft zich meer en meer van obligaties en met name van staatsobligaties afgewend, niet alleen omdat een stijging van de rentestand werd verwacht, maar ook omdat het ver trouwen in het staatscrediet door de finan ciële politiek van de regering ernstig is ge schokt. Ook in de Eerste Kamer is wel ge bleken dat men daarop allerminst gerust is, ook al heeft de minister van Financiën zijn f 245 millioen belastingen er door ge kregen. Want deze belastingverzwaring, welke met een versnelde inning gepaard gaat betekent een nieuwe aanslag op de bedrijfswinsten, zowel als op de liquiditeit van de Nederlandse bedrijven, welke in vele gevallen op dit punt reeds met grote moeilijkheden hebben te kampen. Het Econ. Instituut voor de Middenstand heeft er dezer dagen op gewezen dat de jongste „prijzenslag" voor een goed deel het gevolg was van gedwongen liquidatie van voorra den beneden de inkoopsprijzen, teneinde het bedrijf in stand te houden. Het is ech ter duidelijk dat op deze wijze het bedrijfs kapitaal vermindert en derhalve ook de bedrijfsomvang inkrimpt, hetgeen ook op de grootbedrijven zijn invloed niet kan missen. Uit de jaarverslagen, welke over 1950 zijn verschenen, blijkt trouwens dat ook tal van grote ondernemingen, welke in het afgelopen jaar nog zeer bevredigende winsten hebben behaald, moeite hebben met de liquiditeit en dat op een moment, waarop nieuw geld niet of nauwelijks is te krijgen. Hier en daar heeft men dan ook reeds zijn toevlucht moeten nemen tot het sluiten van onderhandse hypothecaire le ningen en vooral de sinds de laatste jaren opgerichte ondernemingen en die, welke grote bedragen voor vernieuwing en uit breiding hebben uitgegeven, zitten van daag allesbehalve gemakkelijk. Wanneer minister Lieftinck thans klaagt over te grote investeringen bij het bedrijfs leven in 1950 f 1250 millioen tegen f 1029 millioen in 1949 is dat zeker niet in elk opzicht billijk, omdat de drang tot bedrijfs- expansie steeds van de regering is uitge gaan en de goedkoop-geldpolitiek daartoe een der sterkste stimulansen is geweest. Niet alle bedrijven hebben, zoals bijvoor beeld de Heemaf, de gevaren van die goed koop-geldpolitiek ingezien en hun bedrijfs- expansie beperkt tot de bedragen, welke door het bedrijf zelf werden opgebracht. Bij nieuwe ondernemingen was deze zelf financiering uiteraard uitgesloten en het is daarom geen wonder dat met name de tex tielindustrie thans grote moeilijkheden ondervindt, want in deze sector is door oude en nieuwe bedrijven in 1950 f 139 millioen geïnvesteerd tegen f 94 millioen in 1949. Terwijl met het Economisch Insti tuut voor de Middenstand mag worden aangenomen dat de „kopersstaking" van de laatste maanden en de als gevolg daarvan ontstane prijsdaling een tijdelijk verschijn sel is, blijft het vooreerst de vraag of het mogelijk zal blijken de export op peil te houden en te vergroten, nu West-Duitsland en Japan door de Verenigde Staten weer op de been worden gebracht en reeds bezig eijn de verloren afzetgebieden in het bui- ADVERTENTIE vergalt Soms Uw nachtrust of een heerlijke vacantiedag. Muggebeten jeuken niet en zwellen niet op bij vlugge behandeling met I een paar druppels vloeistof geen'gaas of pleisters geen vlekken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Lees in de vacantia een boek 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen 14.00 Gesproken portret. 14.15 Clavecimbeï en fluit. 14.40 Platen. 14.50 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Radio-consultatie-schaak- partij. 16.45 Voor zieken. 17.20 Roemeens orkest. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsorkest. 18.45 Zwart en Wit. 19.00 Politie-kapel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest. 20.50 Hoorspel. 22.20 Strijkkwartet. 22.45 Lichaam en Ge zondheid. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Geva rieerd programma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Zeventig-jarig be staan van de Nationale Christen Geheel onthouders Vereniging. 11.30 Bas-bariton en piano. 12.00 Platen. 12.15 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage of Platen. 13.20 Klein koor. 13.45 Marinierskapel. 14.15 Pla ten. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Concertgebouw-orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Piano. 18.00 Koor. 18.30 Kamerorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Alt. alt viool en piano. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Residentie-orkest. 21.20 Hoe verdelen wij de ruimte in Neder land. 21.40 Salonorkest. 22.15 Piano en orgel. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.40 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Kamermuziek. 14.45 Omroep orkest. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. .17.10 Dans muziek. 17.30 Platen. 18.00 Klassieke muziek 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Mieuws. 19.30 Opera. 20.10 Feuilleton. 20.20 Opera. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Lichte muziek. tenland te heroveren. West-Duitsland heeft reeds een creditsaldo op zijn handelsbalans, maar niettemin is zijn quotum bij de E.B.U. (Europese Betalings-Unie) met een paar honderd millioen dollars verhoogd, terwijl Nederland met een verhoging van 25 mil lioen is afgescheept. Doordien het tekort bij de E.B.U. over Juli 26.3 millioen be droeg (tegen 15.5 millioen in Juni) is het effect van het verhoogde quotum nagenoeg geheel verdwenen en ook in regeringskrin gen wordt verwacht dat lang voor het einde van de looptijd van de E.B.U. (eind Juni 1952) het Nederlandse quotum uitge put zal zijn. Als het waar is dat de regering, ten einde -het tekort op de betalingsbalans, voor 1951 thans reeds tot f 725 millioen gestegen, te verminderen, het bankcrediet drastisch wil verminderen, betekent dat niet alleen nieuwe liquiditeitsmoeilijkhe den, maar zal ook de import in belangrijke mate moeten worden beperkt, hetgeen ook de exportmogelijkheden zal doen afnemen en de Nederlandse handelsbeweging op een lager niveau zal brengen. De minister heeft dan ook in de Eerste Kamer volmondig toegegeven dat de uitvoering van het de fensieplan en derhalve het uitgeven van defensie-opdrachten niet mogelijk zal zijn, wanneer de financiële hulp van de Ver enigde Staten minder zal bedragen dan gevraagd is. Het is mogelijk dat de mi nister over andere gegevens beschikt, maar met cijfers als de bovenstaande, lijkt het ons toch wel te optimistisch om optimis tisch te zijn Dat onze goud- en deviezen voorraad thans c.a. f l]/2 milliard bedraagt, of wel het dubbele van de voorraad in 1945 schijnt weliswaar een geruststellende fac tor, men vergete niet dat tegelijkertijd ons bezit aan Amerikanen aanmerkelijk is ver minderd en de schulden aan het buitenland zijn gestegen. Terwijl voorts de veel gro tere omvang van de Nederlandse handels beweging ook een grotere reserve noodza kelijk maakt, zoals destijds ook door de Engelse regering is betoogd, toen men in de stijging van de goud- en deviezenreserve aanleiding meende te vinden tot de reva- lorisatie (een hogere waardering) van het pond. Deze stand van zaken schept thans op en buiten de beurs een grote mate van onze kerheid, te groter, nu minister Lieftinck in de Eerste Kamer geen mededelingen heeft willen doen over de wijze, waarop het tekort op de betalingsbalans moet wor den gedekt, omdat de eventueel nodige verdergaande maatregelen „niet voor aan kondiging vooraf geschikt zijn". Moeten we ons nu maar blindelings aan „Vadertje Lieftinck" overgeven? Zestig arbeiders ontslagen Ten gevolge van een fusie tussen de „Edelachtbare" sigarenfabrieken te Leiden en de sigarenfabrieken „Vossen Breurs" te Tegelen zal de productie en aflevering van het Leidse bedrijf van 1 September af in Tegelen geschieden. De Leidse fabriek wordt met ingang van 1 September ge sloten. De ongeveer 60 arbeiders worden ontslagen. Volgens de laatste tellingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek steeg seaert Januari 1950 het aantal leerlingen bij het nijverheidsonderwijs met 21.000 (bijna 9 pet.). De stijging van het aantal leerlingen wordt voornamelijk veroorzaakt %door de groei van het leerlingental der 'dag-am bachtsscholen tot 53.000 4000); van de avondnijverheidsscholen voor jongens tot 59.000 4000) en van het nijverheids onderwijs voor meisjes tot 117.000 10.000).'Het aantal M.T.S.-leerlingen nam met 600 toe tot 8.000. Bij het leerlingenstelsel (practische op leiding in bedrijven) waren 22.000 3.000) leerlingen ingeschreven. ADVERTENTIE Door de universiteit van Illinois werd- in Dixon Spring (Illinois) in de Verenigde Staten een zogenaamde „ontsmettingsstal" ingericht voor koeien. Wanneer de dieren door deze stal l-open, komt een automatische spuitinrichting in werking, die hen zuivert van de paardenvlieg, hun eeuwige kwelgeest. Het bizondere is het feit, dat de „dommekoeien heel goed weten, dat ze, door in deze „stal" te lopen, hun gevreesde vijanden kwijt raken. Ze wandelen er dan ook eigener beweging netjes doorheen. Het wetsontwerp inzake de Vermogensbe lasting dat dezer dagen in de Eerste Kamer is aangekomen, bevat enerzijds een verho ging van het tarief, maar anderzijds een verruiming van enkele vrijstellingen. Deze verruiming geldt reeds voor het jaar 1951. In de aangiftebiljetten, die enkele maanden geleden zijn uitgereikt, kon daarmee uiter aard nog geen rekening worden gehouden. Belastingplichtigen die voor de nieuwe vrijstellingen in aanmerking komen, zullen daarom goed doen hun aanspraken daarop kenbaar te maken, hetzij door een aanteke ning op hun aangiftebiljet, hetzij, als zij het biljet reeds hebben ingezonden, door een afzonderlijke mededeling aan de inspec teur. De vrijstellingen gelden alleen voor de Vermogensbelasting. Voor de aangifte van het inkomen zijn zij niet van beteke nis. In de eerste plaats is een nieuwe vrijstel ling ingevoerd voor lijfrenten, toekomende aan persoden van 60 jaar of ouder of aan invaliden. Aan deze vrijstelling is de voor waarde verbonden, dat de lijf rentetrekker ten minste 20 jaar lang een steeds gelijk blijvende premie heeft betaald. De vrij stelling is echter ook van toepassing, als aanvankelijk wel voor 20 jaar of langer premie verschuldigd was, maar de premie betaling wegens invaliditeit eerder kon worden gestaakt. De vrijstelling geldt slechts voor zover de aan de belastingplich tige toekomende lijfrenten tezamen niet meer bedragen dan 3000 per jaar. Een lijfrente van 4000 kan dus voor 3000 zijn vrijgesteld. Heeft de belastingplichtige tevens recht op pensioen dan zijn de lijf renten slechts vrij tot een bedrag van 3000, verminderd met het bedrag van het pensioen. Een soortgelijke vrijstelling wordt inge voerd voor lijfrenten, toekomende aan we duwen en minderjarige kinderen. Aan deze vrijstelling is de voorwaarde verbonden, dat de verzorger (echtgenoot of ouder) in beginsel over een tijdvak van ten minste 20 jaar premie verschuldigd was, ook al is de premiebetaling wellicht door zijn over- Vier groeperingen in Breda, politieke en geestelijke, hebben een jeugdgemeente raad gevormd. Deze jeugdgemeenteraad is bedoeld als een contactcentrum en discus sieforum voor alle Breda'se jongeren tus sen 18 en 35 jaar. De jeugdgemeenteraad zal evenveel zetels tellen als de werkelijke gemeente raad. Geen enkele partij zal de absolute meerderheid krijgen. De zetelverdeling is als volgt: 17 katho lieken, 11 socialisten, 5 protestants-chris- telijken en 4 liberalen. Er komt een katho lieke „burgemeester" met vier „wethou ders", van elke groepering één. lijden eerder geëindigd. Voor weduwen be draagt de aan de vrijstelling gestelde grens 2000 per jaar, voor kinderen 500 per jaar. Eventueel pensioen wordt ook hier op de maximaal vrijgestelde bedragen in mindering gebracht. Tenslotte is enige uitbreiding gegeven aan de categorie van personen die in aan merking komen voor een extra-vrijstelling omdat zij voor hun levensonderhoud op de opbrengst van een beperkt vermogen zijn aangewezen. Deze vrijstelling is voortaan van toepassing als het vermogen minder dan 100.000 en het inkomen over het af gelopen jaar minder dan 3.500 bedragen. Evenals voorheen blijft zij echter in hoofd zaak beperkt tot personen van 60 jaar of ouder en invaliden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is wederom een stijging waarneem baar van het aantal kleuterscholen en de leerlingen bij dit onderwijs. De toeneming van het aantal leerlingen sedert het vorige schooljaar bedraagt 25.000. Per 100 leerlingen bezoeken 17 de openbare en 83 de bijzondere scholen, van wie 24 .de Prot. Christelijke en 46 de R.K. scholen. Bij de opleiding voor onderwijzeres bij het kleuteronderwijs steeg het aantal leerlingen met ruim 35 pet. Teneinde tegemoet te komen aan de grote vraag naar passagiersgelegenheid zal de „Sibajak" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd een extra reis van Rotterdam naar Indonesië maken. De „Sibajak", die op het ogenblik bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij een verbouwing ondergaat, zal op 10 October van Rotterdam naar Djakarta vertrekken. Het is de bedoeling, dat de „Sibajak" daarna een reis naar Australië zal maken, waartoe 19 December als voorlopige ver trekdatum werd vastgesteld. De „Sibajak" heeft in de oorlogsjaren als troepentransportschip en daarna als eva cuatie-, repatrianten- en emigrantenschip dienst gedaan. De verbouwing, waarmede zeer belang rijke bedragen gemoeid zijn, heeft ten doel het 23 jaar oude schip, na de zware oorlogs diensten en het intensief gebruik in de jaren daarna, opnieuw tot een goed zee schip met behooi-lijke passagiersaccomo- datie te maken. Voor de eerste en meest ingrijpende fase van de verbouwing zal het schip ongeveer twee maanden uit de vaart worden genomen. Als de gehele verbouwing voltooid is, zal de „Sibajak" 600 passagiers in uitsluitend buitenhutten voor twee, vier of zes perso nen kunnen vervoeren, bovendien 58 pas sagiers in een drietal kleinere slaapzaaltjes en 298 passagiers verdeeld over drie grote slaapzalen. De douane te Wemhout is op het spoor gekomen van een omvangrijke clandestie ne handel, waarmee, voorzover men thans kan nagaan, een bedrag van 4.500.000 Belgische francs gemoeid is. Enige tijd geleden werd door de Wern- houtse douane een partij van meer dan 12.000 kg essence in beslag genomen. Deze essence bleek bij onderzoek vruchtensap te- zijn. De vi-uchtensappen waren in België uit Amerika ingevoerd en op een zo genaamde essence-verklaring over de Bel gisch-Nedex-landse grens gebracht. De Amerikaanse etiketten werden door Belgische vervangen. Voor zover men heeft kunnen nagaan is de laatste drie maanden meer dan hon derdduizend kg vruchtensap op deze ma nier ons land binnengekomen voor een waai-de van ongeveer 4.500.000 Belgische fi-ancs. Bij deze zaak zijn twee Amsterdamse kooplieden betrokken A. van K. en G. O., voorts G. S. uit Zundert en A. R. uit Brus sel, die de leverancier der vi-uchtensappen was. Notaris Q. uit Maastricht in Brussel gesignaleerd Het onder Liberiaanse vlag varende jacht „President Robert", aan boord waar van zich de plotseling uit Maastricht ver trokken notaris Q. zich bevond, ligt op het ogenblik in Le Havre. Na op 2 Augustus Londen verlaten te hebben is het jacht op 5 Augustus Le Havre binnengelopen. Het had behalve het gezelschap, dat zich te Oostende had ingescheept, ook een aantal Engelsen aan boord. Alle passagiers, onder wie notaris Q., hebben zich van Le Havre naar Parijs begeven. Waarschijnlijk is de notaris van Parijs naar Brussel gei-eisd, waar hjj dezer dagen is gezien. De heer D. S. Visser, hoofdingenieur directeur van Wederopbouw en Volkshuis vesting in de provincie Fi'iesland, tevens voorzitter van het Economisch Technolo gisch Instituut in deze provincie, is be noemd tot expert voor de vaststelling der oorlogsschade in Libye. Hij zal deel uit maken van een groep deskundigen voor het opstellen van een volledig economisch ont wikkelingsprogramma, onder leiding van professor Higgins uit Canada. De heer Vis ser zal op 29 Augustus naar Libye ver trekken. Het parket te 's Hertogenbosoh heeft een ondei'zoek ingesteld naar de ooi-zaak van de ongeregeldheden in het Ambonese woonoord te Vught. De substituut-officier van justitie, mr. J. J. M. Dony, heeft mede gedeeld dat een goed bedoelde geste van een aalmoezenier de bloedige vechtpartij tot gevolg had. Onder de ruim drieduizend bewoners van het woonoord „Lunetten" be vinden zich zestig Keiezen, onder wie veer tig katholieken. Deze minderheid, die zowel confessioneel als politiek anders is geaard dan de overgrote meerderheid in het woon oord, voelde zich niet bijster op haar ge mak. Een aalmoezenier, die op de hoogte was van de minder prettige omstandig heden, waarin deze groep verkeerde, had het plan opgevat het groepje Keiezen een aangename ontspanning te bezorgen. Hij zou met hen per autobus uit Vught naar een klooster in Limburg gaan, waar zij enkele dansen mochten demonstreren. Het vertrek uit het woonoord, zo deelde mr. Dony mede, werd door de Ambonezen ten onrechte uitgelegd als een vlucht uit de politieke sfeer en als een duidelijke demon stratie van het standpunt der minderheid. Het gevolg hiervan was een hevige vecht partij. Een der zwaargewonden, die thans in een ziekenhuis te 's Hertogenbosch wordt ver pleegd, is zodanig aan de linkerhand ge wond geraakt, dat de onderarm moest worden geamputeerd. Sinds April van dit jaar geniet prinses Beatrix voortgezet onderwijs op het nieuw gestichte lyceum te Soestdijk, tezamen met een aantal kinderen van haar leeftijd. Be gin Juli werd zij bevorderd naar de tweede klas. Prinses Irene, die evenals haar oudere zusje lager onderwijs genoot op de „Werk plaats", het instituut van ir. C. Boeke te Bilthoven, en daar een voor de prinsessen zo belangrijke algemene vorming ontving, zal in een overbruggingsklasse komen, die onder leiding staat van de heer J. van Dijk, hoofd van de Nieuwe Baarnse School te Baarn. Prinses Margriet komt in de derde klas van de Nieuwe Baarnse School. 27. We hebben al gemerkt, dat de altijd- sluwe Joris Goedbloed alweer een planne tje had opgevat, en bij dat plannetje kwam het hem blijkbaar goed van pas dat Wip- snor nog niet wist hoe rijk Panda wel was. „Wel, waarde heer rover," zo riep Joris nu opgewekt uit, „ik geloof dat ik u geluk kan wensen! Gij hebt daar een alleraardigst exemplaartje van een millionnair gevan gen! Een fraaie belegging. Gij hebt een ge lukkige hand, durf ik wel te zeggen. Zei den niet reeds de wijsgeren der Oudheid zo diepzinnig: De millionnaris nil nisi bo- num? Wanneer ge verstandig zijt, mijnheer de woudrover, dan kunt ge een mooi be dragje slaan uit deze knaap! Ik zal voor u zijn gelijk een vader en u ruimschoots voorzien van wijze raadgevingen „Houd toch op met dat oneerlijke ge zwets!", riep Wipsnor uit. Raamloos is geen millionnair en ik geloof jou niet en ik doe geen zaken met je! Ik spaar je leven alleen maar, omdat we in ons rovers-hol toevallig net een schoenpoetser nodig heb ben!" En meer wilde hij niet zeggen. Joris en Panda werden vastgebonden en toen gingen ze op weg naar de rovers-grot. Ter wijl ze zo liepen zei Panda medelijdend: „Wat erg, hè, Joris, dat jij nu ook gevan gen bent!" „Ach neen integendeel!", riep Joris opgewekt. Schoenpoetsen is een eer baar beroep! Talloos zijn onder mijn ken nissen de schoenpoetsers, die door hun vlijt en goed gedrag nog millionnair geworden zijn! Neen, ventje beklaag mij niet! Het is veel erger voor jou, want jij bént al mil lionnair„Zwijg!", riep Wipsnor nu over zijn schouder. Praat niet langer over millionnairs of.of.ik zal je nog gaan geloven!" Festival. Ei-ich Honecker, leider van de Oost-Duitse jeugdorganisatie, heeft od een persconferentie verklaard, dat „een aanzienlijk aantal agenten, onder'wie verscheidene, die gepoogd hebben het voedsel voor de deelnemers aan het Jeugdfestival met bepaalde pillen te vei-giftigen" gearresteerd zijn. Hij Wil- .de geen bijzonderheden bekend maken' de veiligheidsdienst van Oost-Duitsland zou echter binnenkort een rappoi-t pu bliceren. Honecker sprak voorts de in West-Duitsland verschenen berichten tegen als zou hij ontslagen zijn. Rode Kruis. In Tokio is de inhoud bekend gemaakt van een bericht, dat de voor- zitter van de commissie van het Inter nationale Rode Kruis, Riigger, aan de Noord-Koreaanse bevelhebber, Kim H Soeng, heeft gezonden. Rügger herhaal de in dat bericht vroegere verzoeken om geallieerde krijgsgevangenen te mo gen bijstaan. Voorts wordt in het be richt gezegd, dat het Rode Kruis de Noordelijken namen heeft gegeven van 163.539 door de verbondenen ge maakte krijgsgevangenen, doch dat slechts 110 namen van geallieerde ge vangenen aan Genève zijn medege deeld. Neergestort. Gisteren is een lesvliegtuig bij Fort Dix (New Jersey, V.S.) veronge lukt. Het toestel stortte neer vlak bij een vrachtauto met soldaten. De beide inzittenden van de machine en acht soldaten kwamen om het leven. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. Granaten. In Noord-Baden heeft een Duitse bommenploeg een voorraad mu nitie uit 1933 opgeblazen met het ge volg, dat tot ver in de omtrek pamflet ten neerkwamen, die de Duitsei-s opwek ten voor Hindenburg te stemmen. Het bleek, dat zich onder de granaten een aantal „propagandagranaten" bevonden, die in de dagen voor Hitier veel wer den gebruikt. Groter en beter. Het lid van de Ameri kaanse Congres-commissie voor atoom energie Meivin Price heeft in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Rusland grotere en betere atoombom men bezit dan de Verenigde Staten aanvankelijk geloofden. Eten. Het Jamboreecomité te Wenen heeft meegedeeld, dat de ongeveer 16.000 padvinders, die aan de Wereldjamboree te Bad Ischl hebben deelgenomen, bij hun verblijf aldaar ongeveer een mil lioen kilogram voedsel gebruikt hebben. Hieronder was 110.000 kilo brood, 25.000 kilo vlees, 140.000 kilo groente, 10.000 kilo kaas, 35.000 blikjes sardines, 300.000 eieren en 80.000 liter melk, Voorts werden 'meer dan 100.000 fles sen cola in het kamp verkocht. Samenzwering. De Amerikaanse militaire attaché in Tokio, kolonel Barrett, heeft ontkend, dat hij heeft deelgenomen aan een samenzwering tegen de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng. Hij was daarvan beschuldigd in een uitzending van radio-Peking. Kolonel Barrett is vroeger Amerikaans militair attaché in Peking geweest. In Februari is hij uit China vertrokken. Radio-Pe king deelde vorige week mede, dat een Italiaan en een Japanner door een Chi nees militair hof ter dood zijn veroor deeld wegens hun aandeel in genoemde samenzwei'ing. Excuus. Aan de Sovjet-Russische zaakge lastigde te Ankara is een nota overhan digd, waarin de Turkse regering toe geeft, dat op 3 Augustus 8 Turkse vliegtuigen boven Russisch grondgebied hebben gevlogen. Wegens het slechte weer zouden de vliegtuigen verdwaald zijn. De Turkse regering heeft de. ver zekering gegeven, dat een dergelijk in cident zich niet herhalen zal. Emigratie. Er zijn door de Internationale Arbeidsorganisatie gedetailleerde plan nen op lange termijn uitgewerkt voor de emigratie van Europese arbeiders naar landen waar men arbeidskrachten nodig heeft, zo heeft de directeur-gene raal van de organisatie, David Morse, verklaard. Hij overhandigde de econo mische en sociale raad van de UNO het vijfde rapport van de ILO en zeide, dat deze voorstellen zouden worden voor gelegd aan de migratie-conferentie te Napels op 2 October. Missie. Een Amerikaanse militaire missie, onder leiding van generaal-majoor James W. Spry, is gisteren naar Ma drid vertrokken. Generaal Spry is in gedeeld bij de luchtmacht van de At lantische Defensie. Verder behoren tot de missie onder andere konolel Gene H. Tibbets van het hoofdkwartier van dé luchtmacht te Washington, brigade generaal Frank S. Besson van het le- gerbureau voor transport in Washing ton en brigade-generaal Samuel G. Copley van het hoofdkwartier in Euro pa te Heidelberg. Hoofdkwartier. Vier Franse bataljons heb ben het veldhoofdkwartier van gene raal Ngoejen Binh, bevelhebber van de Vietminh-troqpen in Cochin-China, verwoest. Het kamp en dat van zijn plaatsvervanger, generaal Tranvantra, werden met de grond gelijk gemaakt, toen Franse troepen het oerwoud, 45 km. ten Noorden van Saigon, uitkam den. De twee generaals vluchtten. 21 complexen van ongeveer 1.000 barak ken, waaronder het hoofdstation van de verbindingsdienst, een wapenfabriek en twee propaganda-centralen met drukpersen werden verwoest. Infiltratie. De Amerikaanse senator Pat McCarran heeft gezegd, dat de massale infiltratie van vreemdelingen in de Verenigde Staten potentieel gevaar lijker is dan een gewelddadige inval. Getuigenissen van immigratiefunctio narissen tonen aan, aldus McCarran. dat het aantal vreemdelingen, dat zich thans illegaal in de Verenigde Staten bevindt, wellicht vijf millioen bedraagt, dat zich onder hen grote aantallen „militante communisten, Siciliaanse bandieten en andere misdadigers" be vinden en dat de immigratiedienst slechts geringe pogingen heeft gedaan om deze vreemdelingen op te sporen en te deporteren, als gevolg van gebrek aan personeel en geld. Post bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot jager Banckert, die op 20 Augustus uit Nieuw Guinea op thuisreis naar Nederland vertrok en op 2 October in Den Helder wordt verwacht, moet als volgt worden geadresseerd: Rang of kwaliteit, naam, marinenummer, aan boord Hr. Ms. Banckert, Amsterdam, Schiphol, Marine. Brieven, die niet zwaarder zijn dan tien gram, dienen te worden gefrankeerd met tien cent.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2